Sonia Qaskell bouwde een ballettraditie op Tien vingers Even puzzelen Dagrecept Keihard voor zichzelf en haar leerlingen Consumentenbond: willen de kijkers wel meer zendtijd? Benin-brons bracht miljoen gulden op Internationale actie voor vrijlating van Russische geleerde Meer diefstal van (brom)fietsen in Enschede Probleemstuk RTV-programma's Paul Brand Chirurg in India Man verdronken in zwembad TROUW/KWARTET WOENSDAG 10 JULI 1974 door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM Sonia Gaskell i? onbetwistbaar de 'grand old lady' van de Nederlandse ballet- kun6t geweest. De Nederlandse regering heeft dat erkend met haar benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Amsterdam eerdere haar in 1969, een jaar nadat zij zich had teruggetrokken uit de leiding van Het Nationale Ballet, met de Zilveren Stede-penning. Soiüa Gaskell heeft Rudi van Dantzig als choreograaf ontdekt. En wel bij haar eigen groep: het Nederlands Bal let, zoals die toen heette. Zij was in de Nederlandse balletwe reld zeker niet bekend als een 'ge makkelijk mens'. Begrijpelijk uit haar moeilijke verleden en uit haar besef dat het niet gemakkelijk zou zijn voor haar in het Nederland van vóór en vlak na de oorlog, zonder enige ballet traditie, zonder enig inzicht of zelfs besef van de danskunst, iets op te bouwen. Jodin van Russische afkomst. Leerlin ge van Egorova, de vroegere ballerina van het keizerlijke Russische ballet, die zich in Parijs vestigde en zovelen van de heel groten heeft opgeleid. Van 1927 - 1929 danseres bij Serge Diaghileffs Ballets Russes. Kreeg later een eigen balletgroep in Parijs en kwam in 1939 door haar huwelijk met de Amsterdammer H. H. Bauclihens naar Nederland. In de oorlog 'm n of meer' ondergedoken. Vanzelfsprekend géén lid van de nazi-kultuurkamer en dus ook geen toestemming om te werken. Lessen gevend in 'n huiska mer met een opgeslagen vloerkleed, keihard voor zichzelf en voor haar Leerlingen. Tegen een door de span ningen om haar heen huilend tijdens de les ineenzijgend Joods meisje, dat later een bekende Nederlandse danse res werd: 'Wil jij na de oorlog danse res worden of niet? Niemand vraagt je straks wat je hebt geleden. Het enige wat straks een publiek interes seert is of je goed danst of niet!' Het meisje stond op en werkte verder Pril begin Direct na de bevrijding een eerste optreden en daarmee het hele prille begin van een Nederlandse ballettra ditie, die onze danskunst een uitste kende naam zou verschaffen tot ver over onze grenzen heen in de jaren zeventig. Zowel Het Nationale Ballet als het Nederlands Dans-Theater en ook nog enige kleinere groepen heb ben op artistiek gebied thans wezen lijk iets te zeggen. Wij hebben nu enkele choreografen van wereldnaam. En dat in een kunstvorm waarvan Pe ter Leoneff ook al zo'n figuur, een 'grand old man' in de danskunst eens heeft geconstateerd dat die zo moeHijk is, dat er op de hele wereld wellicht twintig goede dansers te vin den zijn. Sonia Gaskell begon na de oorlog met het Ballet Recital en, zoals in de 'begintijd' van een ballettraditie past, helemaal in de klassiek-academische stijl. Het moderne werk, dat in de tijd tussen de beide wereldoorlogen kenmerkend scheen te worden, was nog te weinig ontwikkeld. Voor een goede ontwikkeling zouden enkele ja ren later de Amerikanen zorgen Première In juli 1949 een grote première in het Kurhaus in Scheveningen met gedeel ten uit het Zwanenmeer. Moeilijkheden, uiteenvallen van de groep, later herstel. Omstreeks 1952- 1954 werd voor het eerst van buiten het ensemble! de term 'in ternationaal niveau' gehoord. Daarna voorbereiding tot een eerste groot Nederlands ensemble: Het Nederlands Ballet. Wederom spanningen met het ballet van de Nederlandse Opera. In 1955 een eerste .experimenteel eigentijds programma. Dan grote veranderingen. In 1959 scheidde een groep dansers zich af tot het Nederlands Dans-thea- ter. Opera-ballet en Het Amsterdams Ballet gingen samen met Het Neder lands Ballet en uit dit alles ontstond Het Nationale Ballet. Toen Sonia Gaskell in 1968 afscheid nam van haar Nederlandse balletwe- ,rcld die zij van de grond af heeft opgebouwd liet zij in ons land een danskunsttraditie achter met twee •grote gezelschappen en een aantal besef, dat de danskunst een bijzonder moeilijke kunstvorm is, 'die over de hele wereld hooguit een stuk of twin tig goede dansers oplevert' is zij be zorgd over hetgeen de jongste genera tie aan inbrengt levert, over de ma nier waarop de fakkel moet worden overgegeven en vooral over wie de traditie zal voortzetten. Wel, Nederland heeft in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag goede oplei dingsinstituten, met rijksdiploma's, met daaraan verbonden MAVO-scho- len, afdelingen van conservatoria, die onder leiding staan van mensen, die zelf een indrukwekkende balletcarrière achter zich hebben. En ook die insti tuten zijn grotendeels ontstaan door hetgeen Sonia Gaskell als noodzake lijk zag. Sonia Gaskell kleinere, met een klinkende naam op artistiek gebied in heel Europa en zelfs ver daarbuiten, met felle bewon deraars en ook met veel mensen die haar haatten. Want iemand zoals So nia Gaskell, die alles op alles zette om te kunnnen bereiken wat zij heeft bereikt, kan niet altijd even beminne lijk zijn. Voor velen was haar harde, wat schel le stem een nachtmerrie. Een zweep, die van iedere danser of danseres die met haar werkte het uiterste eiste. Die danseressen heeft opgeleverd als Marianna Hllarides, Maria Bouvet. Conrad van de Wetering, Jaap Flier, namen die nu voor een deel alweer historie zijn. Een van de laatste publikaties van Sonia Gaskell zij volgde tot het laatst nauwlettend alles wat er in ons land op balletgebied gebeurt ge tuigt van haar zorg en van haar bezorgdheid voor de toekomst. In het Van een verslaggever DEN HAAG De plannen van de NOS om de tv-zendtijd uit te breiden zullen over een paar jaar tot verho ging van het kijkgeld moeten leiden, verwacht de Consumentenbond. Daar om en ook omdat meer tv-zendtijd meer energieverbruik meebrengt, heeft de bond minister Van Doorn van CRM per brief verzocht eerst de Nederlandse tv-kijkers te vragen of zij wel meer zendtijd willen en of zij bereid zijn daar in de nabije toe komst ook meer voor te betalen. De TROS heeft recht op meer zend tijd, aldus zet de bond uiteen. Om te voorkomen dat die zendtijd wordt afgenomen van de andere omroepen bestaan bij het bestuur van de NOS plannen cm de t.otale tv-zendtijd uit te breiden. Iedereen houdt dan wat hij heeft, de TROS krijgt waar hij recht op heeft. De kosten van die extra zendtijd zouden betaald kunnen worden uit het geld dat het omroep bedrijf over heeft. Vast staat wel dat het geld dat nu wel voor de zendtijd uitbreiding beschikbaar is, er over een paar jaar niet meer zal zijn. Kijkers en luisteraars zullen dan weer een hogere omroepbijdrage moeten gaan betalen om het gat te dichten. Bovendien vergt uktbreiding van de zendtijd nog flink wat energie, terwijl de overheid ons juist heeft geleerd dat we er zuiniger mee moeten zijn, aldus de Consumentenbond in zijn brief aan minister Van Doorn. LONDEN Op een veiling bij So- theby werd deze week het recordbe- draig van 185.000 pond (ongeveer 1,2 miljoen gulden) neergeteld voor een 400 jaar oud Benin brons. Het is een 63.5 cm hoog beeld van een fluitspe ler en het komt uit ten Amerikaanse collectie. In 1931 bracht het beeld 220 pond op. De Beninkunst, de voornaam ste hofkunst uit Afrika is vooral be kend door de toepassing van een zeer ingenieuze techniek, de verloren-was methode, die al in de dertiende eeuw uit Ife werd ingevoerd. Tot de helft van de 17e eeuw ontwik kelde deze kunst zich vooral ook wat de vormverscheidenheid betreft, maar daarna ging men de oude modellen industrieël eopiëren wat tot een spoe dig verval leidde. Al had Europa sinds 1472 handelsbe trekkingen met Benin, pas in 1897 kwamen ruim 2000 van deze unieke bronzen aan het licht Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Russische parapsy choloog, dr. Naumov is enige tijd geleden in Moskou gearresteerd. Zijn collega's in Utrecht, pi of. M. U. Johm son en ir. S. A. Schouten, hebben nu het initiatief genomen tot een inter nationale aktie voor de vrijlating van Naumov. Zij hebben de Parapsycholo- gical Association gevraagd hiervoor stappen te ondernemen Dr. Naumov is gearresteerd en ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf vanwege zijn activiteiten op het ter rein van de parapsychologie. In het verleden had de Russische regering hem al meer dan eens vermaand dat hij dit werk beter kon staken en zijn contacten met Westersparapsycholo gen moest opgeven. De officiële be schuldiging is nu dat dr. Naumov lezingen hield over de parapsycholo- ENSCHEDE De diefstal van fiet sen en bromfietsen in Enschede is snel aan het toenemen. Dit jaar zijn cr al 1600 meer gestolen dan in de vergelijkbare periode van 1973. Ge brek aan politiepersoneel bemoeilijkt de opsporing van de vervoermiddelen. Tachtig percent van de gestolen (brom)fietsen blijkt niet op slot te hebben gestaan. De meeste fietsen werden ontvreemd in het centrum of bij winkels. De gepakte dares bleken vrijwel altijd jonger dan dertig jaar te zijn. Er is een defensienota verschenen en publicisten, al dan niet deskundige politici en militairen, hebben er zich al in vastgebeten. De eerste bespiege lingen en reacties zijn inmiddels over het beeldscherm gegaan en er zullen er nog wel meer volgen. Iedereen lanceert zijn denkbeelden over onze nieuwe verdediging op papier cn probeert daarvoor gehoor te vinden. Maar dat iedereen er ook op bedacht is dat zijn gehoor moet snappen wat hij beweert, mag worden betwijfeld. Edwin Rutten informeerde bij de bezoekers aan Zomaar een zomeravond of zij de betekenis van oen paar veel voorkomende woorden kenden. Het resultaat was zo minimaal, dat je over het begrijpen van moeilijke zaken geen hoge verwachtingen mag hebben. En zo'n defensienota met alles wat er aan militaire, politieke en sociale consequenties aan vast zit, is zonder meer een probleemstuk. Wie dat aan een miljoenenpubliek via het vluchtige medium echt weet te verduidelijken is een wondermens. Achter het Nieuws, dat oorspronkelijk zou komen met een reportage over de Koerden, stond voor de precaire taak om onmiddellijk op de defensienota in te springen. Er werd daarvoor heel wat gepresteerd, maar het zal boven veel 'petten' zijn uitgestegen. Levens grote vraagstukken konden begrijpe lijkerwijs slechts even worden aan geroerd. maar juist daarin scholen natuurlijk wel gevaren. Je kunt, de defensienota citerend, met een zekere pacifistische tevreden heid concluderen, dat onze vlieg tuigen niet met stoomtuig vijande lijk gebied zullen binnenvliegen. Maar dan moet je je als commentator wel afvragen of daarmee nou werkelijk het geweten is gesust. Want ook als je dat karwei door je bondgenoten laat opknappen, houd je toch nog een stuk verantwoordelijkheid. Daarover heb ik in het door mij gevolgde deel van de uitzending niets gehoord. Bewonderaars van Peter Gilmore in zijn creatie van James Onedin zullen zeker geluisterd hebben naar zijn verrichtingen als zanger. De acteur weerde zich in zijn reportoire van zeemansliederen niet onaardig met zijn soms wat schorre stem, die nog maar een klein bereik heeft. In de Engelse versie van 'Ketelbinkie' was de straatjongen uit Rotterdam niet meer terug te vinden. Ik geloof niet dat Edwin Rutten de populariteit haalt van andere presentatoren van amusements programma's, al ging het hem iets beter af dan de vorige week. Zomaar een zomeravond heeft een paar aardige onderdelen, mar vormt nog geen continue verpozing. Ramses Shaffy presenteerde zich in dit programma eigenzinnig en nogal warrig. Zijn liedje deed in de achtergrondmuziek denken aan een van de grote successen uit zijn beginperiode als cabaretier, de Shaffy-cantate. De KRO vertoonde een documentaire over de economische veranderingen die de Sjah van Perzië in zijn land probeert door te drukken. Hij past daarbij een eeuwenoude methode toe om zijn invloed te vergroten, name lijk door zichzelf zo nadrukkelijk op een voetstuk te plaatsen en zich zo frequent te laten bewieroken, dat men hem ten leste zal gaan vergoddelijken. Eerder deden dat onder anderen de farao's toen zij gigantische werken tot stand wilden brengen, TON HYDRA SMIDJE VERHOLEN 68. 'Zijt gij met w welnemen bijge val de heer Verholen?' vroeg de defti ge bediende op de toon, die deftige bedienden eigen is. 'Inderdaad' antwoordde smidje Verho len verbaasd. 'Maar hoe weet.'Uw komst was ons alreeds bekend, mijn heer, als ik zo vrij mag zijn, sneed de deftige bediende de woordenstroom van smidje Verholen af. 'Wilt U zo goed zijn mij maar te volgen, mijn heer. Mijn meester wacht op U in de herenkamer.' De deftige bediende leidde de smid door allerlei gangen en tijdens deze wandeling keek de brave smid zijn ogen uit naar de kostbare en weelde rige inrichting vim het grote huis. Natuurlijk 6choot de smid daarbij van alles door het hoofd. 'Dat moet werk zijn van die kleine dienstdoende com missaris', dacht hij. 'Die heeft natuur- FERDINAND lijk hier- naar toe opgebeld. Het zal mij benieuwen wat voor fraais hij allemaal over mij verteld heeft. Mis schien denken ze hier wel, dat ze met een of andere dwaas te maken heb ben. Nou,.we zullen het gauw we ten, want daar is de kamer van de baas zelf al.' De smid had goed gezien, want de deftige bediende klopte op een deur en opende die, toen er 'binnen', werd geroepen. 'Hier is de heer Ver holen om U te spreken mijnheer. Gaat u binnen mijnheer', zei de be diende voornaam. 'Kom binnen Verholen, en ga er bij zitten', zei een deftig gekleed heer schap, die vriendelijk lachend bij de haard stond en er werkelijk uitzag als een belangrijk iemand. 'Ik was al van je komst op de hoogte. Ik zou zeggen, steek een sigaar op en schenk een glas van het een of ander in.' Verbaasd nam smidje Verholen plaats, want op zoveel gastvrijheid had hij waarschijnlijk niet gerekend. De in drukwekkende heer lachte nog eens en zei: 'Nou vertel maar eens wat je op je hart hebt. Verholen. Wat is dat allemaal voor grapjasserij over een overval op mijn goud?' Ten tweede male die nacht begon smidje Verholen het verhaal te vertel len van Jantje, Sjarl, professor Nosco en de dwerg Asmar. Hij vertelde alles tot de kleinste bijzonderheden toe. Hij vergat zelfs niet te vertellen van de waard en de geleende motor van het oude harnas In de vluchtgang en van het kunstbeen. Toen eindigde hij zijn relaas met een aantal woedende schimpscheuten aan het adres van de kleine en ongelovige dienstdoende commissaris. Nederlandse film naar Tsjechisch festival DEN HAAG De Nederlandse film 'Help de dokter verzuipt' is officieel uitgenodigd deel te nemen in de com petitie van het Tsjechische filmfesti val te Karlovy Vary Karlsbad. Het is voor het eerst sinds jaren, dzt een Nederlandse speelfilm werd uitgeno digd voor dit festival, dat wel wordt gezien als het belangrijkste filmevene ment achter het ijzeren gordijn. 'Help de dokter verzuipt, waarin de hoofd rollen worden vertoikt door Jules Croisct, Martine Bijl en Piet Bamber ger is in ons land a' bezocht door ruim 1.2 miljoen mensen, aldus de filmdistributie - maatschappij. Regis seur Nikolai van dar Heyde is door de festival-organisation uitgenodigd als eregast. De invitalit voor Karlovy Vary volgt op een vertoning tijdens het filmfestival in Cannes, waar de film overigens buittn mededinging werd vertoond. 19 Hij zag opeens dat iedereen zoiets bezat als een prachtig menselijk li chaam, een wonder, dat erop wacht te te worden onderzocht. Maar de sfeer was nerveus; er zat oorlog in de lucht. Alhoewel Neville Chamerlain, onlangs eerste minister geworden, pijnlijk zorgvuldig een po litiek volgde van 'vrede in onze tijd', werd zijn stem overstemd door andere geluiden: sabelgerinkel in Duitsland, 'het dreunen van marcherende laarzen *in Ethiopië, en zelfs, hier in Londen, steeds vaker het geronk van vliegtui gen. In een van die vliegtuigen moest Pauls oude vriend Laurie Kurht zit ten, nu instructeur bij de luchtmacht Heel jong Engeland, zo leek het wel, verlangde ernaar de lucht in te gaan, en Paul vormde daarop geen uitzonde ring. Hij zou graag zijn ingelijfd bij het University Air Squadron en de vliegerij hebben gecombineerd met zijn medische studie, maar medische studenten werden niet toegelaten. Ook al goed, overwoog hij. In elk geval zou hij het wel leren! 'Leer jij mij vliegen!' vroeg hij Lau rie. En zijn vriend zegde dat graag toe. Zoiets kon toen nog. Het was voor hun doel nodig een I vliegtuigje te huren. Het enige wat zij zich konden veroorloven was een kleine Aeronca met een tweecylinder- motor, niet veel groter dan die van een motorfiets. Het was een kleine machine met dubbele bediening. De huur was laag. ongeveer vijf gulden per uur. Pauls eerste lessen vielen in dezelfde tijd als zijn intrede in de medische school, en hij vond het allebei even opwindend. Op een dag vertrokken zij van het Northolt-vliegveld, in een bijzonder opgewekte stemming, daar zij Lauries verloofde, Pt, en een ander meisje die dag zouden ontmoeten. Maar nauwe- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: II. A. Schrcudcr Uitgave: Boekencentrum BV lijks waren ze in de lucht of Lauries gezicht kreeg een grimmige uidruk- king. 'Dit toestel deugt niet', zei hij. 'Ik denk dat ik maar terug ga'. 'Wat is er mee?' vroeg Paul. 'De instrumenten werken niet. We weten onze snelheie niet en dc gas- klep zit los' Paul nam zich vast voor het hoofd koel te houden. 'Is dat alleen gevaar lijk als we vliegen', vroeg hij. 'of als we gaan landen?' 'Voornamelijk als we gaan landen', was het antwoord, 'omdat we dan onze aanvliegsnelheid niet kunnen vaststellen' Paul herademde. 'Wel, we zullen toch in elk geval moeten landen', zei hij opgewekt, 'en als we dan tóch moeten verongelukken zullen we eerst maar ons uur met plezier volmaken en bovendien hebben we ervoor betaald'. Laurie grinnikte. Zij waren steeds gewend geweest de dingen onder ongen te zien. Hij trok het toestel op. Toen ze op hoogte waren liet hij de besturing aan Paul. 'Nu jij', zei hij. Ofschoon hij maar enkele lessen had gehad kon Paul de meest gebruikelij ke handgrepen uitvoeren. Hij genoot van elke minuut. Nog nooit had het Engelse landschap er zo mooi uitgezi- ne. Als dit zijn laatste uur was, was het toch prachtig besteed geweest! Toen hun tijd om was nam Laurie de besturing weer over. Het toestel daalde, beschreef een cir kel boven het vliegveld en wachtte op zijn beurt om binnen te komen. En wat er toen gebeurde wist geen van hen naderhand met zekerheid te ver tellen. Laurie moest zijn snelheid schatten en had, met zo'n twee-cylin- dermotor bij deze wind, geen reserve vermogen meer over. Het toestel ver loor snel hoogte en snelheid, de mo tor begont te stotteren en plotseling doken ze omlaag. Direct rukte Laurie de stuurknuppel naar zich toe en opende de gastoevoer. Maar juist toen de motor weer aansloeg raakten ze de grond. Instintief leunde Paul naar achteren en spande zijn benen. De klap ver blindde hem. rukte aan zijn veilig heidsgordels en drukte zijn voeten door het instrumentenbord. waarop hij dwars door de neus van het vlieg tuig naar buiten werd geslingerd. Toen hij na verloop van tijd bijkwam bemerkte hij in het gras te zitten. met nietsziende ogen starend naar het gat in de vliegtuigromp waar hij doorheen was gekomen 'Laurie.was zijn enige gedachte. 'Ik moet hem eruit zien te krijgen'. Op de een of anderemanier wist hij zich naar het vliegtuig te slepen, boog zich half door de opengescheurde romp naar binnen en greep naar de bewegingloze gedaante van zijn vriend. Hij veegde met zijn hand over Lauries gezicht en bemerkte dat het met bloed was besmeurd. Paul rukte de veiligheidsgordels los om Laurie te bevrijden, maar zag toen dat de deur niet meer open kon. Hulpeloos als hij was vocht hij wanhopig om althans zelf het bewustzijn te behouden. Pas toen hij in de verte een brandweerau to hoorde naderen viel hij in on macht. Nadat zij per ambulance naar het ziekenhuis waren gebracht schoot hem de afspraak met de beide meisjes te binnen. 'Pat zal zich erg bezorgd maken als we niet komen opdagen, dacht hij. En aangezien zijn schoenen verdwenen waren maar zijn voeten ongehavend waren gebleven, zoch hij Lauries schoenen op en trok die aan. Daarna haastte hij zich terug naar het vliegveld, haalde er Lauries jas op, die deze daar voor de vlucht had opgehangen, en begaf zich naar het punt van hun afspraak. Pat werd doodsblok toen zij Paul Ln Lauries kleren zag aankomen. 'Is Laurie dood'? 'Nee', zei Paul, en nam haar mee naar het ziekenhuis, waar Laurie nog altijd bewusteloos bleek te zijn, en waar hij nog twee jaar zou moeten verblijven. Paul keerde terug naar het internaat en ging de conversatiezaal binnen. Hij moet er merkwaardig hebben uitge zien, want alle medestudenten ver drongen zich om hem heen. 'Brand! Waar ter wereld heb jij gezeten?' TV-vandaag NEDERLAND I AVRO 17.00 Prof. Balthazar 17.10 Dierentuinen v.d. wereld NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Van Gewest tot Gewest en Toerist. Tips 19.50 Socutera: Sticht. Nederl. Vrijwillig. 20.00 Journaal 20.20 Panoramiek 21.05 Spel zonder grenzen vanuit Italië 22.30 Journaal NEDERLAND II NOS 18.25 Tour de France 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 Ver v.d. bewoonde wereld-Mato Grosso (I) NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Eugen Onegin 22.00 Ontdek je plekje 1KOR KRO RKK 22.05 Kenmerk NOS DUITSLAND 10 00 Journaal. 10.05 Aki. en niuz. 10.25 Parabel. 10.35 Inf. progr. 11 20 Hallo - Hotel Sacher Portier! 12.20 Akt. 12.50 Perso- verz. 13.00-13.20 Journaal 16.00 Journaal. 16.50 Dlerenserle. 16.50 Matz-Peter. 17,40 Tour de France. 17.55-18,00 Journaal 'Reg progr.; NDR: 18.00 Rep. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Nordschau-magazme 19.28 Misdaad vei telt. 19.59 Progr.overzlcht WDR, 8.55-11.30 TV-kursussen. (9.30-10.00 Se- samstrasse.18.00 Nws uit Noordr.-Westf. Speciaal Radio-vandaag Verdeeld over de eigen en Duitse zenders komen flora en fauna vandaag in maar liefst vijf televisieprogramma's aan bod. De eerste is 'Ein Platz für Tiere', waarin de beroemde prof. Grzi- mek, Schrijver van monumentaal standwerk, wantoestanden op het plat teland hekelt Duitsl 1-16.05 In de Duitse serie 'Zoos der Welt' laat de AVRO vanmiddag de nieuwe dierentuin van Djakarta zien. Een Duitse vrouw heeft zich daar gespecia liseerd in het verzorgen van orang- oetans. Ned. 1 17.10 Van gewest tot Gewest vraagt aandacht voor de reeën in Drente, die steeds meer het slachtoffer worden van het verkeer. Ned. 1 19.05 De AVRO begint met de verto ning van een serie Zweedse natuur films over de Mato Grosso in Brazilië, het grootste oerwoudgebied ter we reld. Ned 2 19 05 De Moderne Jona een milieu beschermer staat centraal in het hoorspel 'Maak u op en ga naar Ninivé' van Werner Aspenström. Dit is een herhaling van een VARA-uit- zending van 26 december 1973. Hilv. 1 1603 In het kader van het Wereld muziekconcours Kerkrade concerteert het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet Andreia van Schalk is soliste in het concert voor piano en orkest nr. 2 in G. op 22. van Saint- Saëns.Hilv. 2 20.05 18 05 Klnderprogr 18.15 Chef. 18.40 Akt. 19.20 Es ist noch was zu rellen.) 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Akt. dok. 21.05 Spel zonder grenzen, 22.30 Journaal, komm. en weerber. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.2 (S) Akt.show. (7.54 VPRO. Deze dag. 80 Nws en 900 Van alle markten thuis) 9.3 Waterst. 9.40 Lichte gramm.muz. 10.00 (S Radioweekblad. 11.00 Nws. 11.03 (S) Melo dieënboeket. 12.10 Ach Ja... het beste v.di jaren 50. 1300 Nws 1311 Dingen v.d. dag, 13.25 (S) Middagje Stoomradio 16.00 Nws. 16.03 (S) Maak u op en ga naar Nleu* Ninive. 16.45 (S) Melodieën Expres. 17.0S (S) VARA-Dansork. 17.30 (S) Prom. Orfc 17.55 Med. VARA: 18.00 Nws. 18.11 Akt. 18.20 <S) Twee Jongens en een gitaar. 18.30 Tony van Verre heeft ontmoeting metEO: 19.00 Klankbord. 19.10 Schijnwerper. 19.15 (S) WIJ hebben een woord v.d. wereld. 19.45 Bijbel studie. 20.00 (S) Platen 20.05 Reformatie en Reveil. 20.15 (S) Popul. orgelbesp. 20.40 tSI Laat sangh en spel. 21.15 Meditatie TROS: 21.30 (S) Specialiteiten A la carte. 22.30 Nws. 22.40 Akt. 22.50 (S) Zo tegen twaalven. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II TROS: 7.00 Nws. 7.02 (S) Ontbijt-Sooi. (7.30 Nws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nws 8.38- 8.45 Gymn v.d. hutsvr) 10.00 (S) V. d. kleuters 10.30 Nws 10.33 Progr. v. d. vrouw 11.30 Aktua KRO. 11.45 Bejaardenprogr. 11 55 Med. 12 00 (S) Van twaalf tot twee. 12.26 Med. 12.30 Nws. 12.41 Echo en 13.00 Raden maar NOS: 14.10 Vonken onder de as 14.30 (S) Aspecten v.d. kamermuz. 15.30 Nws. 15.32 Spiegel van Duitsl. 16.00 Meer over minder. 17.00 (S) Eurolight. NOS: Overheldsvoorl.: Tekst en uitleg. 17.30 Nwi. NCRV: 17.32 Hier en nu. NOS: 18.00 Jazz uit Hist. Arch. 18.30 Nws, 18.41 Spiegel van Gr.-Britt. Uitz. RVU: 19.10 geen gegevens. NOS: 19.50 Den Haag van daag. 20.00 Nws. 20.05 (S) Wereld Muz.conc. HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. (8.02-8.05 Radiojournaal.) 9.03 <S) Pop-op-drie, Ar beidsvitaminen. (9.35-10.20 NOS: Tour de France.) 11.03 Drie draait op verz. (Tussen 12.00-17.30 NOS. Tour de France.) 11.03 Drie tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop-Kontakt II. 16.03 Ilitmeesters. 17.03 Radi ojournaal. 17.08 Hitmeesters III. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Woensdag III -0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 Take easv. 2.02 Donker lacht. 4.02 Meurders l Methode. 7.00 Einde ultz. grondsoort, 33 bamboestaketsel, 35. water in N.-Br., 37. voorzetsel, 39. deel van de bijbel, 40. schrijfkosten. Verticaal: 1. heks. 2. muzieknoot, 3. gesloten, 4. viskorf. 6. kwetsuur, 7. muzieknoot, 8. stoomturbine, 9. voeg woord, 10. lidwoord, 11. serie, 13. pers. voornaamw., 15. peulvrucht, 17. bergweide, 18. dof, 23. niet gesloten, 24. onder-officier, 26. schoorsteen- zwart, 28. spil van een wiel, 29. rivier in Italië, 30. muzieknoot, 32. voor voegsel, 34. moerasvogel, 36. bedekt- bloeiende plant, 38. landbouwwerktuig. Oplossing van gisteren: 1. 1, 2. bijt, 3. desem, 4. satan, 5. antenne, 6. portie, 7. tabel. 8. rel. 9. s. LIJSTERBES. Horizontaal: 1. schildpad, 4. sport- term, 5. rund, 7. sappig, 9. zwemvogel, 11. meisjesnaam, 12. metaalsoort, 14. eikenschors, 16. rondhout, 18. pers. voornaamw., 19. boom, 20. bergplaats. 21. water in N.-Br.. 22, algemeen kies recht (afk.), 23. voorzetsel, 25. trustee (afk.), 27. vruchtenat, 29. stronkje, 31. Van een verslaggever CULEMBORG In het zwembad 'De Welborn' in Culemborg is de 55-jarige heer S. Kievith verdronken. De man was een vaardig zwemmer en trok even een baantje, terwijl zijn zoontje zwemles kreeg. Men acht het niet uitgesloten, dat het slachtoffer onwel is geworden. Kropsla met sinaasappel 2 kroppen sla 1 sinaasappel citroensap peper, zout suiker, slaolie 2 schijven ananas De sla schoonmaken, wassen en laten uitlekken. De sinaasappel schillen en in partjes snijden. Ook de ananasplak- ken uit blik in stukjes snijden. Wat sinaasappelsap met citroensap vermen gen, wat suiker en zout naar smaak toevoegtn en er dan 1 of 2 eetlepels slaolie aan toevoegen. Vlak voor het opdienen alle ingrediënten met elkaar vermengen. Menutip: Haring op toast, boerenome let, kropsla met sinaasappel, ijs. PERSONALIA j.h. Promotie Gepromoveerd aan de technische hogeschool te Delft tot doctor in de technische wetenschap^ pen: W. de Boer te Genève. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4