Lopez Carril slaat fors toe FC Vlaardingen vindt uitsluiting getuigen van onredelijkheid ]ddy Merckx blijft tijdens Spaans klim-festival goed overeind erzwakt onkbalteam n Haarlem Pompen of verzuipen Vandaag Polen wint proloog van Toekomstronde Hollandse bloemen bij aankomst van Brazilianen Klappen voor de winnares Loting voo'- Gustaaf beker Ludek Pachman uitgesloten van schaaktoernooi tOUW/KiWiAiEiTET WOENSDAG 10 JULI 1974 SPORT T9/1K11 an een speciale verslaggever iERRE GHEVALLIER Vicente Lopez Carril lieeft zondag op de rustdag José Manuel Fuente aan le telefoon gehad. Het gesprek tussen de winnaar van de Vuelta en de Spaanse kampioen duurde liet lang. 'Je moet proberen aan te vallen', vertelde Fuente. 'Je hebt de grote vorm, het kan niet mis licente Lopez Carril heeft aangeval len en het lukte. Lopez Carril, 31 al, bezig aan zijn vijfde Ronde van Frank rijk had door het telefoontje van pjn kopman het zelfvertrouwen her regen dat hij na twee lekke banden »p de Col du Salève was kwijtgeraakt. Ir was nog een kleinigheidje dat 'icente Lopez Carril vorig jaar met ten kleine tien minuten voorsprong rinnaar van de etappe naar Nice, tot jc ware kampioen maakte. IHij droeg voor het eerst de trui van e titelhouder van Spanje. Piet Lie- regts leider van de Nederlandse loeg had voor het Nederlandse kam- ioenschap extra-truien laten maken i de overtuiging dat een van zijn ijnnen de titel zou behalen. Euseblo felez van de ploeg van Lopez Carril ad het niet jgedurfd en daarom ïoest Lopez Carril bijna drie weken :hten voor de truien klaar waren, irin hij zich in alle opzichten als Spaanse kampioen kon manifeste- lij deed het op een indrukwekkende finier. In het begin van de lange en melijk trage (een gemiddelde van |^an onze speciale verslaggever 1M Vrijdag 12 juli start in iaarlem voor de achtste keer het honkbaltoernooi in Europa, Haarlemse Honkbalweek, een spor- ief gebeuren, dat een duidelijk hoog- >unt is in de hönkballerij en dat :e keer weer een bijzonder grote ïhouwersschare trekt. Deelnemers wereldkampioen Cuba, de univer- iteitsploeg uit Arizona, de bekende irmatie van Bob Suliivan, en die van i Duitsland gelegen Amerikaanse mi- itairen (USAFE) en Nederland, belangrijkste trekpleister is net twee jaar geleden de ploeg van a, wereldkampioen van de FIBA, oude wereldhonkbalfederatie. In 972 verrastte de Amerikaanse équipe 'e toeschouwers in het Haarlemse 'im Muiier stadion met een honkbal at in Nederland nog niet eerder irtoond was. De kans is groot dat ït voorlopig de laatste keer is dat aba in Nederland te bewonderen is. noMt grote ruzies in dè' hönkballerij de oprichting van de tweede wereld bond (FEMBA) hebben veroorzaakt, waartoe Nederland zo- goed als zeker in het najaar zijn heil zal zoeken. Meest bekende gast in het toernooi is de formatie van Rob Sullivan, een Amerikaanse groep- ui'. Grand Rapids, die reeds vele jaren een bezoek aan Haarlem brengt. Daartegenover staat jde komst van een nieuwe quipe, de 'udenten aan de universiteit van Ari- ina. Coach is de bekende Jerry Kin- all, die het team in de afgelopen ren een grote naam heeft bezorgd, 'anuit West Duitsland komen de bes- e honkballers die daar in het Ameri kaanse leger hun dienstplicht vervul- en. Een langdurige selectie heeft er- oor gezrogd dat ook dit team met u<JPelers als Deryl Jongstrum en Thom doi - een gevaarlijke tegenstander li zijn voor de ploeg die vermoede- Jk als laatste zal eindigen: Neder- de 'nd. Een vertrouwd beeld overigens, dia ie nationale equipe, ditmaal niet on- it er leiding van Ron Fraser, maar vli ecoacht door diens landgenoot Ernie :sti lycrs, wordt volmaakt kansloos ge- be cht. Enkele talentvolle spelers, die vas iormaal tot de vaste kern behoren, en ijn er nu om verschillende redenen 'iet bij. Boudewijn Maat en Wim net Irouwel bedankten na het behalen ai an de Europese titel vorig jaar. Hans 23 Jigustinus bezig aan zijn laatste b' onkbalseizoen kon de vele inspan- ot ingen niet meer opbrengen, Ade f'jth weigert verder uit te komen edi foor Oranje, Nol Beenders is ernstig ?P eblesseerd en er wordt'al aan getwij- 'Ja5 eld of hij ooit weer zijn oude niveau J9' al behalen. John van Westrenen 'n\ enslotte, werper van het afgelopen eekeinde landskampioen geworden parta, moest afzeggen omdat hij geen ,n ijd heeft. let Nederlands Jeam wordt verder eplaagd door het feit dat enkele pelers lang niet in topconditie ver- ierken. De talentvolle Charles Urba- 'us bijvoorbeeld heeft dit seizoen al iverse keren duels moeten verliezen egen zwakke tegenstanders, Paul imit is nog steeds niet trug na een irnstige blessure. De meest bekende nionkballer in Nederland Hamilton Ri chardson zal bovendien weinig in ak te te zien zijn, omdat de lange Antil liaan de functie van assistent-bondsco- euileh toebedeeld heeft gekregen. Ver- io{ uoedelijk komt hij alleen als pinch- eft 'itter in het slagveld, nii 'pvallend in de nationale selectie ls au enslotte het optreden van Ray Pelo- Puin, een Amerikaan uit Maryland, ie dit seizoen bij het Haarlemse t dioten op de heuvel staat. Hiermee I*" leeft de technische commissie van de M lonkbalbond toegegeven aan de wens Ie sterkste Amerikanen die in Neder- m spe'en 'n nationale ploeg op e nemen. Vermoedelijk zullen nog r nderen uitgenodigd worden mee te iet»!0en me* ^et Nederlands team, dat 'ooral in zijn werpersstaf danig ver hakt is. Ulo wedstrijden worden in het Pim ^Wulifcr stadion gespeeld. De Neder- andsc ploeg bestaat uit dc spelers: a^^kers, Leurs, Remmerswaal. Koster, ,iiivrbanus. Neuteboom. Briessen, (wcr- le 'Pcrs). Troeman, Smit, Van der Sluis ,on{achtervangers). Harry van der Berg. i t fank Smit, Beckers, Nugeboren, Jon- ,(1 ;en (binnenvelders), Eygendaal. Ha inan, Van der Vaart, Ben Richard- jon (bultenvelders). Daaraan is dut peloquin als werper toegevoegd. net 28 kilometer) liet hij zich als de mee6te groten nauwelijks zien. Alleen Merckx was al twee keer in de slag bij de premiesprints, waardoor hij acht seconden extra meepikte. Lopez Carril wachtte op de echte cols van de Alpen de Col du Telegraphe verkoos hij ook nog niet, pas bij het bord dat eangaf dat bet hoogste punt van de Gallbier nog zeventien kilome ter verwijderd was, zette hij zijn aanval in. De kleine tengere Span jaard verrastte de vijftien renners met wie hij gemakkelijk de Telegraphe was opgegaan. Alleen Pingeon rea geerde onmiddellijk cp de aanval van de Spaanse kampioen. Pingeon ("In deze rit heb ik voor mij zelf weer ontdekt dat ik nog niet helemaal afgeschreven ben") was voor Lopez Carril maar van betrekkelijke waarde. De frele Fransman bleef voornamelijk in het wiel. Achter het tweetal zorgde Merckx voor een afscheiding in de groep volgers. De gouden leider ver hoogde het tempo geleidelijk en stuk voor stuk vielen de mededingers af. Slachts Aja, Galdos en Santy konden aan het wiel van Merckx blijven. Tien kilometers waren nodig om de veertig seconden weg te verken die Lopez Carril bij verrassing had genomen. Het zouden er meer zijn geweest als na de eerste stijging niet een betrek kelijk vlak stuk weg was gevolgd. De aanvoerder van het vluchtende duo wist dat hij hier geen kans had tegen een jagende Merckx. Lopez Car ril voelt zich het meest thuis op steile hellingen en de laatste drie kilometer van de beklimming waren 'geknipt' voor hem. Hij riohtte zich al op toen Merckx r.og een gat van een dikke honderd meter moest dichten, hij liet de Belgische heerser met zijn ploegge noten Galdos en Aja, en Santy rustig dichterbij komen en deed nieuwe krachten op. Zijn tweede demarrage volgde zes ki lometer nadat Merckx hem had terug gepakt. Voor de tweede keer dartelde hij gemakkelijk weg van de groep. De eerste tien seconden winst nam hij snel, daarna vergrootte hij met ijze ren regelmaat de afstand tot meer dan een halve minuut op het hoogste punt van de Galibier waar voor de eerste aankomende een premie van 2500 frank (souvenir Henri Desgran- ge) klaar lag. Eddy Merckx als twee de ontving 1500 franken. Vicente Lopez Carril is een goed daler. Hij was zelfs in staat zijn winst op Merckx, Aja en Galdos bijna te verdubbelen. Het was niet helemaal zijn eigen verdienste. Merckx kon in de lange afdaling niet voldoende snel heid opbrengen, omdat op zijn fiets een te kleine versnelling was gemon teerd. "Ik kende de?» afdaling", ver telde Merckx, "ik wist dat ik hier een 55 nodig had, maar er was een 53- blad gemonteerd. Het leek alsof ik op de rollen aan het trainen was. Nor maal moet ik winnen in de afdaling, maar ik verloor". De nederlaag tegen Lopez Carril prik kelde Merckx een beetje, die vlak voor de start van fiets had verwisseld en daardoor waarschijnlijk verkeerd 'zat', omdat hij enigszins geïrriteerd aan de start was verschenen. De Fran se kranten van maandag hadden na melijk beweerd dat Merckx met de gedachten speelde, -ut de Ronde te stappen en dat Raymond Poulidor in dat geval de gele trui wel eens zou kunnen Dakken. "Ik was", verklaarde Merckx, "helemaal -tiet van plan eruit te gaan. Ik heb alleen gezegd dat ik verwacht dat mijn arts mij zal advise ren na de ronde een paar dagen rust te nemen, waardoor ik niet onmiddel lijk na de ronde met de Criteria kan beginnen". Naast de tegenvaller stond voor Merckx echter het winstpunt dat hij verschillende concurrenten op afstand had gereden. Raymond Poulidor de ontgoochelde verliezer, staat weer op zeven minuten van Merckx, Joaquim Agostinho moet meer dan vijf minu ten goed maken en eigenlijk alleen Aja en Lopez Carril zijn nog volop in de competitie met de favoriet. Voelt Merckx zich -u al winnaar van de Ronde? Het antwoord was maan dagmiddag even prompt als vaag. "Mijn positie is niet slecht. Ik heb voor het eerst zonder schuimrubber op mijn zadel gereden. Mijn kwetsuur is genezen, maar de winnaar zal pas in Parijs gekend zijn".-. SERRE CHEVALLIER Gerrle Kne- temann kwam gisteren, net als in de tiende rit van de ronde, weer met een om zijn nek geknoopte band binnen. HIJ had weer zelf moeten repareren. Knetemann sprak lachend over de vijf minuten die hij had verloren. 'Nu kan ik lachen, maar het is voor mij toch even pompen of verzuipen. Vlak voor de top reed Henk Prinsen lek. Hij moest zelf omleggen, maar hij had geen pomp bij zich. Dan help je elkaar, dat spreek vanzelf. Maar even later was ik toch mooi geflikt, want toen was mijn band leeg. Maar Dc Meyer heeft mij geholpen. Je bent op de we reld om elkaar nietwaar'. Prinsen en Knetemann ontmoetten el kaar weer aan de streep. 'Door die rot- pomp van Jou', zei Prinsen, 'ben ik ln de tunnel van de Gallbier mooi tegen de keien gegaan. Ik probeerde hem eerst op mijn flets te zetten, maar dat lukte niet omdat hij niet paste. In die donkere tunnel wilde ik hem toen on der mijn trui steken, maar in het don ker botste lk over een kei en ging mooi tegen de grond. Ik had hem beter kun nen weggooien'. Gerben Karstcn kwam gisteren in Serre Chevallier aan met een petje dat dui delijk reclame maakte voor Raymond Poulidor, topman van een concurreren de ploeg. 'Mijn eigen pet ben ik kwijt geraakt toen ik de Gallbier opgeduwd werd. Met de ene hand duwen zij Je ln Je rug en met de andere hand pik ken zij je de pet van je hoofd. Op sommige momenten vind ik duwen echter belangrijker dan petten. Er was ook een jongen die mij honderden me ters heeft geduwd en die vroeg maar steeds om mijn bidon. Tenslotte heb ik hem maar zijn zin gegeven, want hij deed mijn zin ook. Toen hij die bidon had, stopte hij onmiddellijk met du wen'. De uitslag van de elfde etappe ls: l. Lopez minuten en 36 seconden. 2. Merckx (Bel- Albanl) op 54 sec., 3. Galdos (Spa-Barrutia) z.t4. Aja (Spu-Barrutla) z.t.. 5. Pingeon van Sprlngel (Bel-van Vaerenbergh) op 3.46, 9. Agostinho (Por-de Muer) z.t., 10. Poulidor (Fra-Caput) op 6.17. 11. Romero (Fra-Lape- bie) op 6.58, 12. Delisle (Fra-Plaud) z.t.. 13. Labourdette (Fra-de Muer) z.L. 14. Brutjere (Bel-Albanl) z.t.. 15. Martinez (Fra-Stabllns- ki) z.t., 16. Perln (Fra-Caput) op 8.47, 17. Zubero (Spa-Barrutia) z.t., 18. Blaln (Fra- Lapebtc) z.t.. 19. Pollentier (Bel-Schotle) z.t., 20. den Hertog (Ned-LJcbregts) op 9.27, 21. van Neste (Bel-Stablinski) op 9.28, 22. Catieau (Fra-de Muer) z.t., 23. Julien (Fra- Stabllnski) z l., 24. Dangulllaume (Fra- Plaud) z.t., 25. Pecchielan Ita-Criblori) z.t., 43 Bal (Ned-Caput) op 13.29, 62. Knetemann (Ned-Caput1 op 19.08. 63. Henk Prinsen (Ned-Liebregts) op 19.25, van Katwijk (N'ed- Li eb regts) op 26.30, 73. Karstens <Ned-de Lopez Caril gaat alleen zegevie rend over de finish. Muer) z.t., 76. Vianen (Ned-Caput) z.t., 110. Wim Prinsen (Ned-Liebregts) op 2S.54, 112. Alalmo (Ita-Llebregts) op 30.26, 113. Allan (Aus-Llebregts) z.t. Algemeen klassement: 1. Merckx 60 uur, 17 minuten en 52 seconden, 2. Aja op 2.20 min, 3. Lopez Carril op 2.34, 4. Panlzza op 4.41, 5. Agostinho op 5.16, 6. Poulidor op 7.32, 7. Galdos op 7.37, 8. Santij op 8.04, 9. Martinez op 10.50, 10. Pingeon op 11.17, 12. Bruijere op 14.16. 13. Desllsle op 14.26, 14. Oliva op 15.06, 15. Perin op 15.32. 6. Romero op 5 44. 17. Labourdette op 16.04, 18. Danguil- laume op 16.05, 19. van Impe op 17.00. 20. Lasa op 18.01, 21. Bellini op 19.23, 22. Julien op 19.48, 23. de Witte op 20.40, 24. Zurana op 20 59, 25. van Springel op 21.01, 27. den Hertog op 22.22. 37. Bal op 28.16, 55. Knetemann op 37.27, 61. Karstens op 41.41, 88. Henk Prinsen op 44.15, 91. Vianen o 51.53. 94. Wim Prinsen op 53.54, 112. van Katwijk op 1.23.34. 114. Allan op 1.33.09, 115. Alaimo op 1.50.07. Ploegenklasscment van dc elfde etappe: 1. Barrutia (Lopez Carril, Galdos. Aja) 20.48.36, 2. Caput (Santij, Poulidor, Perln) 21.04.15. 3. Lapebie (Pingeon, Romero, Blain) 21.04.56 4. de Muer (Agostinho. Labourdette. Catieau) 21.07.00, 5 Albani (Merckx. Bruije re. van Schil) 21.08.09. 6. Cribiorl (Panlzza. Pecchielan. Bellini) 21.10.19, 13. Llebregts (den Hertog, Henk Prinsen, van Katwijk) 21.42.00. Algemeen ploegcnklassement: l Barrutia 182.01.15, 2. Caput 182.22.15, 3. Albani 182.26.18, 4. do Muer 182.28.18, 5. Cribiorl 182.29.08, 6. Stablinskl 182.39 01, 13. Lie- bregts 183.39.26. Puntenklassement: 1. Sercu (Bel) 176 pun ten, 2. Merckx (Bel) 123, 3. Karstens (Ned) 104. 4. Gulmard (fra) 92. 5. Esclassan (Fra) 84. 6. van Sprlngel (Bel) 73. 7. van Katwijk (Ncd) 64. MARTIGUES Polen heeft gistera vond in Martigues de proloog van de Wielerronde van de Toekomst, een ploegentijdrit over 9,2 kilometer ge wonnen in 45 minuten en 48,4 secon den. Szurkowski mag vandaag in de eerste etappe de gele trui dragen. Hij kreeg tien seconden tijdvergoeding. Zijn landgenoten Mytnik, Barcik en Kaczmarek verwierven zes seconden tijdvergoeding. De eerste rit gaat over 98,5 kilometer van Martigues naar Orange. Er zijn 68 deelnemers, negen ploegen van zeven renners en een equipe (Tsjechoslowa- kije) van vijf renners. Nederland werd tweede in 46.33,6. Ploegentijdrit: 1. Polen de 9.2 kilometer in 45.48.4 (tijd van de eerste vier renners Szurkowski, Barcik. Szozda, Kaczmarek opgeteld). 2. Nederland 46.33.6 (Pronk, Langen. Schtir, Snoeijink), 3. Spanje 46.42.4 (Martinez, Lopez Carril, Andlano. De Que- vrar), 4. Italië 46.58.4, 5. Frankrijk Afcas 47.04.4, 6. Zwitserland 47.20.0, 7. Oostenrijk 47.25.6, 8. Frankrijk 47,37.2. 9. Groot Brlttan- nlë 49.21.0, 10. Tsjeclioslowakije 49 41.2 RIO DE JANEIRO Slechts één niet journalist mocht aanwezig zijn bij de aankomst van het Braziliaans elftal in Rio de Janeiro. Er was een groot cordon gelegd romdom het vliegveld waar het vliegtuig aan het einde van de landingsbaan werd stilgezet. Daar kreeg de selectie een kleine bloemen hulde van een afgevaardigde van de Nederlandse kolonie in Brazilië. Voor de rest waren er slechts politie mannen en journalisten die een speci aal pasje hadden gekregen. Enkele arbeiders die nabij het oude vliegveld een nieuw complex aan het bouwen zijn mochten handtekeningen vragen. Daarna werden de douanefaciliteiten snel afgehandeld en vertrokken de spelers in speciale auto's weer naar huis. Overigens waren er geen demon stranten tegen het elftal in de buurt van het vliegveld aanwezig. In Polen was de terugkeer van het Pools elftal dat derde werd aanleiding voor feestelijke taferelen. De spelers maakten een triomftocht door War schau waarbij tienduizenden Polen hun spelers hartstochtelijk toejuich ten en bloemen gooiden. Trainer Gorski verklaarde nog eens met nadruk dat hij niet van plan is in te gaan op de aanbiedingen van westerse clubs. 'Er is nog zoveel te doen in Polen'. Gistermiddag werd Piet Schrijvers ge huldigd in zijn woonplaats Haaksber gen. De reserve-doelman van Oranje kreeg boeken en ge9chenkbonnen overhandigd op het gemeentehuis. Uitspraak in kort geding vindt maandag plaats KIRKCALDY De 35-Jarige mevrouw Ann Graham had ge wed dat Schotland drie voetbal wedstrijden zou winnen of ge lijk spelen. Schotland deed dat ook. maar niettemin werd me vrouw Graham alle drie de ke- rem klappen op. Die klappen kwamen van mevrouw Grahams levensgezel, de 43-jarige James Mitchell, die telken* wanneer zij een weddenschap van 1 pond sterling had gewonnen, handtas telijk werd omdat hij het niet kon uitstaan. Mitchell verscheen daarvoor voor de derde keer voor dc rechter van Kirkcaldy. Dc eer ste keer, nadat Schotland Enge land ln mei met 2-0 had versla gen, had Mitchell een boete van 5 pond gekregen. De tweede keer. nadat Schotland ln de we reldkampioenschappen Zaire met 2-0 had verslagen, werd Mitchell beboet met 25 pond. De derde voorgeleiding was het gevolg van het pak slaag dat Mitchell mevrouw Graham had toegediend nadat ln dezelfde kampioenschappen Schotland met 0-0 tegen Joegoslavië had gelijk gespeeld. 'Ik heb overwo gen u deze keer naar de gevan genis te sturen maar inu het wereldloernool voorbij is wil ik volstaan met u een boete van 30 pond op te leggen', verklaar de rechter Alan Potter. Hc't was evenzeer mijn fout als de zijne, was het commentaar van mev'rouw Graham. Ik heb me wat teveel laten voorstaan op het winnen van de wedden schappen. Dc uitslag van cl* voctbaltoto no 52 van 29 Juni t/m 7 Juli Is: deelnemers 102.832: bruto mie* 218.407.— prljzenbedrag 92.386,18 eerste prijs: geen winnaars: be schikbaar nu voor de tweede en derde prijs 34.644,81 elk en voor de premie ls beschik baar 23 096,54. Tweede prijs: 19 winnaars, die elk bruto 1.823,40 ontvangen. Derde prijs: 219 winnaars, die elk per kolom 158,10 ontvaogen. AMSTERDAM Nederland speelt in de eerste ronde van het tennistoer nooi om de Koning Gustaafbeker uit tegen Noorwegen. Het duel moet voor 4 november worden gespeeld. Indien Nederland wint is de volgende tegen stander de winnaar van de ontmoe ting West-Du itsland-Oostenrijk. Het resultaat van de gisteren in Am sterdam gehouden loting is: Eerste ronde (voor 4 november te spelen): (eerstgenoemde land speelt thuis). Zwitserland-Frankrijk, Tsjechoslowa- kije-Engeland, Noorwegen-Nederland, West-Duitsland-Oostenrijk, Spanje-Joe- goslavië. Tweede ronde (voor 18 no vember te spelen): Winnaar Zwitser land-Frankrijk, winnaar Tsjechoslowa- kije-Engeland, winnaar Noorwegcn- Nederland-winnaar West-Duitsland- Oostenrijk, winnaar Spanje-Joegosla- vië-Hongarije, Bulgarije-Finland, De- nemarken-Polen, België-ltalië. Derde ronde (voor 2 december te spelen): Zwitserland, Frankrijk, Tsje- choslowakije of Engeland-Noorwegen, Nederland, West-Duitsland of Oosten rijk, Spanje, Joegoslavië of Hongarije winnaar Bulgarije-Finland, win naar Denemarken-Polen-winnaar Bel gië-ltalië. De winnaars van de derde ronde plaatsen zich voor de finalegroep. Be kerhouder Zweden heeft zich automa tisch voor deze groep van vier landen gekwalificeerd. SOLINGEN De in ballingschap levende Tsjechoslowaakse grootmees ter Ludek Pachman is uitgesloten van het internationale schaak toernooi van Solingen, nadat de voormalige wereldkampioen Boris Spasskv had gedreigd het toernooi te boycotten, zo hebben de organisatoren bekend ge maakt. Spassky, een grootmeester uit de Sow- jet Unie en dc Oostduitse grootmees ter Wolfgang Uhlman hebben tegeno ver dc organisatoren verklaard dat zij van hun nationale bonden het bevel hadden gekregen het toernooi te ver laten als Pachman tot het toernooi zou worden toegelaten. Pachman was een prominente aanhan ger van- de afgezette Tsjechische lei der Alexander Doebtsjek. In 1972 heeft hij van de Tsjechische autoritei ten toestemming gekregen om naar West-Duitsland te emigreren. De organisatoren van het 17 dagen durende toernooi hebben verklaard dat zij Pachman hadden verzocht zich terug te trekken uit het toernooi in overeenstemming met een overeen komst die was bereikt over een vrij willig terugtrekken als er een boycot zou dreigen over zijn deelname. Maar toen Pachman onbeleefd rea geerde, zo beweerde de organisato ren, is hij van het toernooi uitgeslo ten met spijtbetuigingen. ADVERTENTIE UTRECHT Bij betaald voetbal gaat het primair om de centen, dat bleek ook gistermorgen weer voor vice-president mr. J. W. van Eek van de rechtbank in Utrecht. In kort geding stonden voor hem vertegenwoordigers van de stich ting FC Vlaardingen en van de KNVB, de Koninklijke Neder landse Voetbalbond. De stichting FC Vlaardingen wil, als een soort opvolger van het aan schul den ter ziele gegane Fortuna Vlaar dingen, in deze Rijnmondstad het be taalde voetbal handhaven. De KNVB heeft zo zijn twijfels over de financië le mogelijkheden van de in de lente van dit jaar uit de grond gestampte stichting en weigert de nieuwe club toe te laten tot de sectie betaald voetbal. FC Vlaardingen vecht de motivering van de KNVB aan en probeerde giste ren daarbij de rechter achter zich te krijgen. Via hem eist de FC Vlaardin gen dat de KNVB deze club toelaat tot de sectie betaald voetbal. De KNVB betoogt dat de Vlaardin- gers niet tijdig zwart op wit aan konden tonen dat ze financieel goed zaten. Nu kan het niet meer want er wordt al volop gewerkt aan dc inde ling van de competitie en, zo werd van KNVB-zijde betoogd, dat is een heidens werk waar niet nog eens een keer wijzigingen in kunnen worden aangebracht. Dat de FC Vlaardingen enkele dagen na de afwijzende beslissing van de KNVB telegrafisch meedeelde dat een bank de gevraagde garantie van tel kens 100.000 gedurende drie jaar had gegeven, deed voor de KNVB niet zo ter zake, temeer niet omdat na die telegrafische mededeling niet ook het bewijs van die garantie zwart op wit bij de KNVB arriveerde. Vlaardingen had daar overigens weer een antwoord op: aan de KNVB was gevraagd een modeltekst voor zo'n garantie op te sturen, dan kon die als door de KNVB gewenst worden inge vuld en ondertekend. Overigens er kennen de mensen achter de nieuwe FC Vlaardingen dat /e de uiteindelij ke garantie enkele dagen tc laat bin nen hadden, maar dit mocht volgens hen geen reden zijn voor de bitse afwijzende houding van de KNVB. Mr. W. J. Wortelboer stelde namens de Vlaardingers dan ook dat de KNVB handelt in strijd met redelijk heid en billijkheicj met de goede trouw. Na de sanering van het voetbal in Vlaardingen in 1971 was Fortuna Vlaardingen meer door geluk dan door ijzersterke zekerheden over een financieel gezond bestaan tot het be taalde voetbal toegelaten, betoogde namens de KNVB mr. E. A. van Nieuwenhoven Helbach. Immers, door de fusie in dat jaar van de Haagse clubs ADO en Holland Sport tot de FC Den Haag, kwam er een plaatsje vrij en dat plaatsje mocht Fortuna Vlaardingen innemen. Het ging echter niet zo best, de bezoekers bleven weg en de schuldenlast steeg. Dc gemeente Vlaardingen bleek bereid die schul denlast over te nemen, mits de club zijn fortuin bij de amateurs ging zoeken. Dit, zo betoogde mr. Wortelboer, was enkele mensen toch te gortig. Zij staken de koppen bij elkaar, richtten een werkgroep 'Behoed Betaald Voet bal Vlaardingen' op, kwamen tot de conclusie dat er wel degelijk plaats was voor betaald voetbal in hun woonplaats en wisten het bedrijfsle ven te bewegen geld te steken in een nieuwe organisatie, die strikt zakelijk en professioneel zou worden opgezet. Met Fortuna Vlaardingen werden, door de algemene vergadering van die club goedgekeurde afspraken gemaakt voor het overnemen van contractspe lers. De KNVB werd op de hoogte gesteld en er werd nijver gewerkt aan het bijeenbrengen van financiële mid delen. De KNVB stelde zijn eisen omtrent zekerheden en vraagtekens achter de voorlopige begroting. Op 21 juni viel in een vergadering van het KNVB- bestuur echter het doek voor de ijve- raars voor betaald voetbal in Vlaardin gen. De garanties waren er niet, FC Vlaardingen kwam er dus niet. Wat mr. Wortelboer ook betoogde, van KNVB-zijde werd door mr. Van Nieuwenhoven gesteld dat de rechter naar zijn mening slechts kan nagaan 'of de KNVB-bestuurders een beslis sing hebben genomen die een KNVB- bestuurder in redelijkheid kan heb ben genomen.' Marginaal toetsen heet dat. in juridi sche termen. Op de zaak zelf, of er-in Vlaardingen betaald voetbal moet worden gespeeld, mag volgens hem de rechter niet in gaan. Wat vice-presi dent mr. Van Eek er van vindt, staat in zijn uitspraak, op maandag 15 juli. Niet toevallig I» het alt uw verzekeringadviseur het Verzekerd Groei-projekt van E&L kent. Een projekt dat, in onderstaand voorteeid, een 32-jarige man veel zekerheid én geldelijk voordeel geelt Kijk meer: I 62.453,- gegarandeerd op z'n 65a jaar belastingvrij, wat kan oplopen tot f 127.269.- beiasbngvrl] op z'n 65e Jaar bij een konatant rendement van 7,5* op de veilige Staeta- en Gemeenteleningen. (Gezien do huidige rentestand Is dit niet te rooakleurig voorgssteld.) I 33.000,- plüa alle rente op rente, belastingvrij, als hU overlijdt voor z'n 65e. Wat koat deze zekerheid? In dit geval f1.378,00 per jaar. Hoe de som In iiw geval ligt. rekent elke verzekeringadviseur

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11