Hier ruikt *t als thuis... I Duurdere brandstof en valutaverlies speelden KLM vorig jaar parten FAM8UEBEPJCHTEN E( Suriname blij tegen hogere KLM-tarieven TROUW/KjWiAiRfTET WOENSDAG 10 JÜU 1974 ■10E Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegcnoeid lot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de j.ehele Christelijke Pers (Trouw Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. 1924 1974 D.V. 24 juli a.s. hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders P. Noordam S. M. Noordam-van Gaaien de dag te herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat God hen nog vele jaren mag sparen is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteren vrijdag 19 juli van 19 uur 20.30 uur in het Herv. Verenigingsgebouw, Raadhuis plein 8 te Hazerswoude (Dorp). Hazerswoude, juli 1974, Rembrandtlaan 8. Chino Californië USA: Katwijk a.d. Rijn: Katwijk aan Zee: Amsterdam: Na een liefdevolle verzorging in Huize „Salem", is in alle vrede ontslapen, onze lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder Jannetje Noort-van den Oever weduwe van Teunds Noort Zij mocht de gezegende leeftijd van ruim 97 jaar bereiken en verlangde te worden opgenomen in het huis met de vele woningen. Rijswijk: H. Noort W. Noort-Zuyderduyn M. Wassenaar-Noort A. Noort H. Noort-Leeuwenburgh J. Dijkstra-Nóort N. Verhoeff-Noort A. Verhoeff Katwijk aan Zee: N. Noort M. Noort-Laban G. Noort-van der Boon Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 8 juli 1974. Huize „Salem", Duindoornlaan. Correspondentieadres: Katwijk aan den Rijn, Nieuwe Duinweg 60. Condoleancebezoek woensdagavond van 7.308.30 uur in Huize „Salem". De rouwdienst is bepaald op donderdag 11 juli a.s. om 3.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Rijn-' straat Katwijk aan den Rijn, waarna de begrafe nis zal plaatsvinden om ca. 4 uur op de Alg. Be graafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „Openhof" bij de Geref. Kerk. Heden behaagde het de Heere zacht en kalm uit onze Familiekring tot zich te nemen onze zeer ge liefde Schoonzuster en Tante Jannetje Noort-Van den Oever weduwe van Teunis Noort op de gezegende leeftijd van 97 jaar. Haar tevredenheid en dankbaarheid zal lang in onze herinnering blijven. Uit aller naam: Familie Noort G. van Egmond-Noort Katwijk a/d Rijn, 8 juli 1974. Toch nog plotseling werd van ons weggenomen onze Oud-Voorzitter en Erelid, de heer H. J. Honing Hij zal in onze gedachten voortleven als een zeer principieel en hoogstaand mens. Moge God de familie sterken in deze voor haar zo droeve dagen. Namens Bestuur en Leden van de Prot. Chr. Ouderenbond Rotterdam-Schiehroek. Rotterdam, 7 juli 1974. De rouwdienst zal plaats hebben donderdag 11 juli a.s. in de Vredevorstkerk, Wilgenplaslaan 200 om 1.45 uur onder leiding van Ds. Bos uit Berkel. Hierna zal de begrafenis plaatsvinden op de Be graafplaats „Crooswijk" om 2.45 uur. Toch nog plotseling werd van ons weggenomen onze Voorzitter, de heer H. J. Honing Hij zal in onze gedachten voortleven als een zeer principieel en hoogstaand mens. Moge God de familie sterken in deze voor haar zo droeve dagen. Namens Bestuur en Leden van het Chr. Bejaarden Zangkoor Rotterdam-Schiebroek. Rotterdam, 7 juli 1974 Heden nam de Here van ons mijn geliefde Vrouw en onze lieve zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder Antje ALblas Echtgenote van E. van Beek, op de gezegende leeftijd van bijna 85 jaar. Psalm 23. Naaldwijk: E. van Beek J. J. van Beek E. van Beek-van de Burg De Lier: N. Vretigdenhil-van Beek J. Vreugdenhil Honselersdijk: E. de Bruin-van Beek J. J. de Bruin Monster: J. J. van Beek Klein- en achterkleinkinderen Naaldwijk, 8 juli 1974. Rusthuis Rozenhof, Anjerlaan 49. Condoleancebezoek woensdag a.s. van 19.3021.00 uur in rusthuis Rozenhof. De rouwdienst zal D.V. gehouden worden donder dag 11 juli a.s. om 14.30 uur in rusthuis Rozen hof, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats t.e Naaldwijk om 15.15 uur. De Here nam heden tot Zich in Zijn Heerlijkheid mijn innig geliefde en zorgzame Man Cornells van der Sar op de leeftijd van 67 jaar. E. M. van der Sar-Guldemond Waddinxveen, 8 juli 1974. Peter Zuidlaan 119. Geen bloemen en toespraken. Geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in het Rouwcentrum, Jan van Bijnenpad 1, ingang tunnelzijde, waar gelegenheid is tot condoleantie op woensdag 10 juli a.s., des avonds tussen 6.30 en 8.00 uur. Donderdag 11 juli a.s. zal er des nam. om 2.00 uur een Rouwdienst worden gehouden in de Ge reformeerde Kruiskerk, Kerkweg, waarna de be grafenis zal plaatsvinden op de Nieuwe Algemene Begraafplaats, Alberdingk Thijmlaan 2. Aankomst plm. 2.50 uur. Heden is tot zijn Heer en Heiland opgenomen onze geliefde Broer, Zwager en Oom Cornells van der Sar Echtgenoot van E. M. Guldemond op de leeftijd van 67 jaar. Boskoop: B. van Eijk-van der Sar Waddinxveen: P. van der Sar M. C. Noordam-van der Sar P. Noordam Zevenhuizen: J. van der Sar P. N. van der Sar-Hagen Utrecht: L. van der Sar R. van der Sar-Kuiper Newport (U.S.A.): L. M. Guldemond-Evans Portsmouth U.S.A.): M. H. van 't Hof-Guldemond Galisburg (U.S.A.): M. M. Guldemond-Flora Boskoop: A. M. Guldemond C. Z. Bruin-Guldemond P. E. Guldemond N. Guldemond-Grootendorst A. L. Guldemond A. J. Guldemond-Blok E. Guldemond A. C. Guldemond-Stadig Neven en Nichten 1 Waddinxveen, 8 juli 1974. Hiermede vervullen wij de droeve plicht mede deling te doen van het overlijden op 8 juli 1974 van de heer S. Hofstra in leven Inspecteur Buitendienst van onze ves tiging te Rotterdam. Zijn gedurende ruim 23 dienstjaren aan onze Vennootschap bewezen trouw en inzet zullen in dankbare herinnering voortleven. Commissarissen, direktie en medewerkers van Schenker Co's Internationale Expeditie b.v. Heden 9 juli overleed geheel onverwacht, na een langdurig gedragen lijden, onze Broer, Zwager en Oom Arie van der Plas op de leeftijd van 58 jaar. Leiden: C. v. d. Plas Joh. v. d. Pias-Jongbloed Katwijk: J. v. d. Plas M. v .d. Pias-Zwitser A. v. d. Marel-v. d. Plas L. C. v. d. Marei H. Hoek-v. <L Plas C. Hoek Assen: M. v. d. Plas neven en nichten. Katwijk aan Zee, 9 juli 1974. Adrianastraat 71. Rouwbezoek: a.s. donderdavond van 7-9 uur, in het rouwcentrum, Zuidstraat 103, alwaar de over ledene is opgebaard. De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 12 juli 1974, des nam. 3.00 uur in het Herv. Kerkel. Centrum, Voorstraat 74, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 3.45 uur op de nieuwe be graafplaats 'Duinrust' aan de Parklaan te Kat wijk aan Zee. Stil maar wacht maar alles wordt nieuw. De Hemel en de Aarde. Na een langdurig ziekbed is op 8 juli 1974 neg onverwacht van ons heengegaan onze lieve Jon gen Gert-Jan hij werd 6 jaar. De Engelenmis zal worden opgedragen woensdag 10 juli in de kerk van H. H. Petrus en Paulus te Aarlanderveen welke aanvangt om 10.45 uur, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op op R. K. Begraafplaats aldaar. Arnold Lenting Elly Lenting-van der Star Simone ter Aar, Kerkweg 93. Heden behaagde het de llccre geheel onverwacht uit }ns midden weg te nemen, mijn geliefde Man en onze zorgzame Vader en Groot vader Jan Schaap in de ouderdom van 68 Jaar. G. Schaapden Hollander T. Schaap A. Schaap-de Jong Gerda cn Jantje Katwijk aan Zee. S juli 19"1 Jan Tooropstraat 8G Rouwbezoek: des nam. van 3-5 en 7-9 uur. Geen bloemen De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 12 juli 1974. des nam. 1.45 uur ln het Jeugdhuis. Voorstraat 72. wuarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de nieuwe begraaf plaats 'Duinrust' aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Heden werd tot onze diepe droefheid van ons weggeno men, mijn dierbare Man, on ze zorgzame Vader, Schoon vader en Opa Hendrik Jan W ansink op de leeftijd van 57 Jaar. A. M. Wanstnk-Hoogervorst P. C. Deegenaars-Wanslnk W. C. Deegenaars Erie Anita Wanslnk Marcella Wanslnk Leiden, 8 Juli 1974. Pieterskerkhof 18. De overledene ls opgebaard in het Rouwcentrum Van der Luit, Haagweg 31, Leiden. Thuis en aan het Rouwcen trum geen bezoek. Geen blopmen. De begrafenis is bepaald op vrijdag 12 juU a.s. om 12.30 uur op de begraafplaats 'Rhijnhof' te Leiden. Voor de vele bewijzen van medeleven ondervonden tij dens haar ziekte en betoonde deelneming na het over lijden van onze Moeder en Oma Pieteraella van Vessem weduwe van J. Sijrier betuigen wij onze hartelijke dank. Uw medeleven was voor ons een grote troost en zal een dankbare herinnering blijven. Namens de familie, J. L. Sijrier. Ede, juli 1974. Dr. Hartogweg 32. Kerosinerekening dit jaar f 250 miljoen hoger Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De KLM zal met alle middelen streven naar een zo spoedig mogelijke terugkeer van een rendabele exploitatie. Het ziet er echter niet naar uit, dat dit binnen een jaar verwezenlijkt kan worden, aldus het jaarverslag. Amerika en ook de chartervlucl (plus 16 pet.) zorgden voor voldoe al compensatie. De binnenlandse diensten van de and derlandse Luchtvaart Maatschap NLM werden in de loop van dit j le uitgebreid met een aantal extra vli eco ten vanuit Groningen en Maastrfcye gedurende het weekeinde. De beicht tingsgraad van deze diensten was danig, dat de weekendvluchten 1974 worden voortgezet. De omzet van de NLM steeg metfcroi pet tot 7,5 min. Het totale aafan vervoerde passagiers nam met 23 (Aug toe tot 157.400. De gemiddelde beiion] tingsgraad steeg van 40,7 pet. tot Pet- Minder rooskleurig was de medi rooi ling in het jaarverslag, dat op -3 P deelnemingen in twaalf Nederlaa ei(j en tien buitenlandse hotels in 197 aj per saldo verlies werd geleden. en; omvang van de deelnemingen varii ree' van een miniem percentage bij ent hotels in de Antillen tot 49 pet. in hotel Kartika Plaza te Djakarta. Tijdens een toelichting op het verslag vertelde de financiële topman E. Beekmans, dat als gevolg van de ge stegen brandstofprijzende brandstof rekening van de KLM in het op 1 april begonnen boekjaar 1974-75 onge veer 250 miljoen hoger zal zijri dan in het afgelopen boekjaar. Wel is ter compensatie omstreeks 1 april een tariefsverhoging van 7 pet ingegaan en zal vliegen per 1 juli resp. 1 augustus weer 2 5 pet. duurder worden, maar ook dat is nog niet genoeg. Daarvoor zou nog eens een extra tariefsaanpassing nodig zijn van 5 tot 8 pet. en gestreefd wordt nu in IATA-verband (de bond van lucht vaartmaatschappijen) deze verhoging omstreeks 1 november door te voeren. Er is wel kans, dat dit doorgaat, zo meende de heer Beekmans. Het zou betekenen, dat de KLM van november af ongeveer quitte zou kun nen draaien (seizoensinvloeden niet meegerekend), maar dan nog zou men over het hele lopende boekjaar op verlies uitkomen. De maanden april- november leveren n! een negatief resultaat op, in feite omdat de tariefs verhogingen achter de stijging van de brandstofprijzen aanholt. Het eerste kwartaal is al niet best geweest. Het vrachtvervoer is goed, terwijl het pas sagiersvervoer wat terugloopt. Wan neer de KLM niet quitte, maar weer op winst zou komen, kon de directie niet zeggen. Dat 'naijlen' van de tarieven is eigen lijk steeds de moeilijkheid, vertelde de heer Beekmans. Men is in IATA- kringen wel oplettend, 'maar de hele cyclus van gegevens verzamelen, be slissen, goedkeuren en invoeren van nieuwe tarieven vergt op zijn minst drie maanden. In die drie maanden gaat uiteraard ook de inflatie met alle gevolgen voor andere dan brandstof kosten loor. De KLM hééft in 1973-74 voor het derde achtereenvolgende jaar een groot verlies geleden. Na 99 mil joen in 1971-72 en 48 miljoen in 1972-73 werd het in de op 31 maart afgesloten periode van twaalf maan den 54 miljoen. Volgens de directie zou de KLM er in het afgelopen jaar intern al in geslaagd zijn om uit het verlies te komen. Externe omstandig heden zaten echter tegen, in hoofd zaak alweer de dure brandstof en verder de valuta-onrust. De zo sterk gedaalde koers van dollar en pond (de twee sleutelvaluta's in de luchtvaartwereld) zorgde ervoor, dat de inkomsten f 115 miljoen teruglie pen, terwijl de dure brandstof 85 miljoen extra vergde. Samen 200 miljoen. Hier staat wel tegenover, dat kosten, die betaald moesten worden in dollars en ponden een voordeel opleverde van 70 miljoen terwijl tariefsaanpassingen nog eens voor ex tra inkomsten van 70 miljoen zorg den. Na aftrek van deze baten blijft er echter een nadelig verschil van 60 miljoen over. De interne verbetering bleek onder meer uit een stijging van het aantal vervoerde passagiers van 3,5 miljoen tot 3,8 miljoen bij een gelijk gebleven personeelsbezetting van circa 16.600 mensen. De beladingsgraad steeg van 53,3 tot 56,3 procent en het bezettings percentage van de vliegtuigstoelen door passagiers liep op van 55,3 tot 57,3 procent. Daarmee kwam men enigszins in de richting van wat presi dent-directeur Orlandini noemde de ideale bezettingsgraad van 60 procent. Een hoger percentage acht hij onge wenst. Er bestaat nu eenmaal een schommeling in de vraag van het reizende publiek en een bezettingsper centage van ongeveer 70 pet zou bete kenen, dat te vaak mensen te horen zöuden krijgen, dat een vliegtuig vol geboekt is. De gematigde uitbreiding van de capaciteit is dan ook op 60 pet. bezetting afgestemd. De grotere drukte in het afgelopen jaar bleek ook uit de groei van het tonkilometervervoer met 13 pet. wat bevredigend genoemd wordt tegen de achtergrond van een wereldvervoers- groei van II pet. Door de al genoem de kosten stegen de inkomsten echter niet met 13 pet. maar met 9 pet. Overigens was de groei van het ver voersvolume zeer ongelijk verdeeld. Op de Noordatlantisehe route was er zelfs een daling van 1 pet. na een groei in 1972-73 van 21 pet. Aanzien lijk grotere drukte op de lijnen naar het Verre Oosten, Midden- en Zuid- «ep pel ;er] lus hon cha ie PARAMARIBO Suriname h iaa nog steeds geen enkele goedkeu!lcl1 gegeven aan welke tariefsverhoj not van de KLM dan ook, zo heeft >>M Surinaamse minister van economist zaken, mr. Eddy Bruma, in Pard F bo verklaard. lui: die De Surinaamse regering wacht fech steeds op de aangekondigde koihee van een KLM-deskundige, 'die kechon lijk maar niet kan komen'. De ko*de van de deskundige was, aldus de S naamse bewindsman, al enkele m«be den geleden aangekondigd. Hij zou ïn(j Surinaamse regering toelichting n ,joe ten geven op de cijfers, die bet ,Q king hebben op de luchtlijn Ami dam Paramaribo v.v. Mu au Val .'rl EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch verkeer kwamen gisteravond de volg' koersen tot stand (tussen haakjes de 1 Pei ciële slotkoers van gisteren): Akzo S 52.40 (52.30), Hoogovens niet genoli (65.40), Kon. Olie 71.80-72.50 ged. en I' (72.10 g. 1.). Philips 26.30 g. b.-26.50 *Cr g. 1.), Unilever 100.50-101.20 (101 KLM niet genoteerd (55.00). Fel

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10