Noortje was 'even7 op reis KIND? dag, maandag WIE Bezig bedrijjf Schrijfster van het boek 'Met het oog op onderweg' over Nederland, i monumenten, bloknoots en haar kat Mode van de Rietveld Caroline in het klooster Grote plannen met Pipo de clown Het zwemmen van Enith Brigitha Kan het nog kleiner? Zeeuwse fruitveilingen Produktie in EG gestegen Engeland zou olie willen nationaliseren Gezondheidsraad Zeeland wil drie ziekenhuisgroepen TROUW /KWARTET MAlWXAG 8 JULI 1974 BENNEMLAMD T7kOT Ze was niet de dochter van een minister die het land was ingevlucht vanwege een ongelukkige liefde. Evenmin stippelde ze een schoolreisje uit vooi haar klas met kin- deren. Ook had ze geen ziekelijk zwak ipor vertegen woordigers en vrachtwagenchauffeurs. En te denken dat ze een MMS- schotiere was, die met een tie- ner-toer-abonnement kris kras het land doortrok, nee, dat was wel de slechtste oplossing van het raadsel waarom Noortje de Roy van Zuydewijn maanden lang door Nederlands dreven draafde. Het juiste antwoord op deze vraag ligt momenteel voor een prettig prijsje in de boek handel. Noortje schreef het II De Amsterdamse Rietveldacade mie staat er borg voor dat we in ons land in de toekomst nog behoorlijke kleren aan het lijf krijgen. Want op die academie wordt hard aan de mode ge werkt. Onlangs hielden ze er een mode-evenement en op de foto is een onticerp van leerlin ge Rini Mollema te zien, die een jurk ontwierp voor de zangeres van de popgroep 'Sleezy Pete and the Teddybears', een groepje dat het rauwe rock-werk ran de jaren vijftig doet herleven. De jurk is gemaakt van fel groene gemoireerde rayonzijde met ap plicaties van b rand icee r-rood en zicarte zijde en afgezet met zil ver paillettenband. door hette visser boek: 'Met het oog op onder- weg", een tocht; in woord en beeld alngs monumenten in Nederland met dertien over zichtskaarten. 1 De poes van Moortje de Roy kan eindelijk haar slaap inha len. Het dier, 'Koekeloe' ge naamd, wenste niet het kopje tussen de voorpotten ter ruste te leggen, zolang h<»fc vrouwtje nog als een razende oqp de schrijfma chine te keer ging. Nachtbra kers kijken i tegenwoordig vreemd op als ze ;het negentien- de-eeuwse huis lin Rotterdam passeren: hé, Üaar brandde vroeger toch altijd de hele nacht licht? En de echtgenoot van Noortje hoeflt niet meer door de dichte Sleur van de werkkamer te roepen: "Hoeveel plaatsjes moet je nog opeten?', hetgeen een cod e was voor: 'Hoeveel dorpen :tnoet je nog beschrijven0' Noor.tte hoeft niet meer te gillen datl het er nog zevenenachtig zijn. J "Er bestaat al jarep een zoge noemd 'Kunstreisboek', vertelt Noortje de Roy. TJu wilde de uitgever dat boek, graag wat populariseren, wanfe voor een leek was dat kunst reisboek een beetje te zwaar. Toen kwam uitgever P. N. van IKampen met mij in contact. Ik hfc»b voor het vrouwenblad 'Margriet' toeristi sche zaken gedaan en bovendien heb ik Nederlands gestudeerd, dus hadden ze wel \fiat vertrou wen in me'. Van juni tot en met oktober vorig jaar is Noortje gaan rei zen in haar gele Mini Het hele land door. Begonnen in Fries land. 'Het vervelende is dat je alles alleen moet doen. Nie mand wijst je de weg, niemand weet iets en alles staat zo ver schrikkelijk slecht aangegeven'. Ze zette voor iedere dag een route uit en reed dan zo'n twee honderdvijftig kilometer in vol strekte eenzaamheid. Bezocht kerkhofjes, kroop in hunnebed den, speurde kosters van stokoude kerkjes op, graaf de in gemeente-archieven, klom in torens van kastelen en onder wierp de wipwatermolen te Laag Keppel aan een nauwkeu rig onderzoek. 's Avonds dan bekaf in een hotel en 's morgens er weer vroeg uit Nee, geen urenlange gesprekken met vertegenwoordi gers aan de tap. Op z'n hoogst een kwartiertje uitblazen'. Een zwarte... Natuurlijk krijg je klappen van de te beschrijven molens mee, op zo'n tocht. 'Het was een keer in Groningen dat ik verzeild raakte in een prachtige kerk met grafmonumenten. Er waren ook rouwkassen en alles had erg met de dood te maken. Ik stap een beetje verdwaasd de kerk weer uit, na de verklarende woorden van een lijkbleke, in het zwart geklede koster te hebben aangehoord. Nu heb ik een gele Mind en die had ik voer de kerk geparkeerd. Ik loop naar buiten en daar is mijn gele Mind veranderd in een zwarte met donkeren ra men. doodeng. Mijn auto stond een eindje verderop. Voor, tijdens en na haar vijf maanden durende reis heeft Noortje vierhonderd boeken over Nederland gelezen. Er is een speciale boekenkast in haar studeerkamer voor getimmerd door een bevriende kunstenaar, die behalve redelijk met verf ook goed met hamer en spijkers kan omgaan. Cultureel jeugdpaspoort... En onderweg kwam Noortje na tuurlijk ook van alles tegen. "Veel mensen dachten dat ik een schoolreisje uitstippelde voor m'n klas, omdat ik zoveel wilde weten. Ook waren er wel boze juffrouwen achter kassa's van musea die vroegen waarom i'k geen cultureel jeugdpaspoort had. omdat ik dan overal goed koper in kon. Het mooiste was wel die Amerikaan die dacht dat ik een dochter van een minister was die uit puur lief desverdriet de benen had geno men en nu de landelijke rust zocht cm nog eens de zonodige verhouding met een vurige Itali aan te overdenken'. Dat was dus niet zo. Maar Italië was voor Noortje wel het eerste land waardoor haar interesse voor kunst en cultuur werd ge wekt 'Na mijn eindexamen werd mij een "kunst-vakantie' aangebo den. Ik ging met een oom en diens vriend en een tante naar Italië. Ik was zeer blond en mijn tante rood en de twee heren waren zeer o<ud. Die twee keken voomanfelijk naar de kunst en cultuur, maar m'n tan te en ik hadden het erg druk met de Italianen die we maar niet van het lijf konden hou den. In Ravenna hebben we met z'n tweeën voor een volks oproer gezorgd en de twee oude mannen maar met glimmende oogjes de vroeg christelijke stenen bevoelen. Wij hebben to taal niet opgelet vanwege het zwaan-kleef-aan effect'. Behulpzaam Maar Noortje kreeg ondanks de vurige herenaandacht ook oog voor kunst en cultuur en van daar dat ze nu het boek 'Met het oog op onderweg' met veel plezier heeft geschreven, op de angst van het niet op tijd ge reedkomen. na. Haar ervaring is dat de VVV's over het alge meen zeer behulpzaam zijn, maar dat ze weinig van cultuur weten. Ze zijn meer toeristisch ingesteld, op een enkeling na, die de cultuur van de streek of plaats als hobby heeft. 'Na zo'n reis kom je toch tot de ontdekking dat Nederland ver- Piet Keizer Peter Post Anton Geesink O 7 O O O HET WAS DORIS DAY Dus niet Willeke vajn Ammelrooy of Julie Christie. De gelukkige winnaars zijn: J. Kooy, Lenooiseho ekstraat 4a in 's-Gravendeel (Z.H.) tuinboekmevrouw Van der Ploeg-Onder de Linden, Bloklandstraat 127b in Rotterdam kookboeken me vrouw P. Mantel-Groot, Middenweg 36 in Andijk (N.H.) (handenarbeidboek) V kunt dit keer kienen uit drie mannen: wie lijkt het meest op het jongetje dat zo schrikkelijk mooi is Wat we met hebben aan kasteeltuinen, engelse tuinen, boerderijen, kerken, kastelen, huizen, het is niet te geloven. Alleen was er voor mij de moeilijkheid dat er weinig literatuur te vinden was over bijvoorbeeld die kas teeltuinen. Er is n og een enorm verschil in. De één is op z'n Engels aangelegd en de andere volgens het Franse tuinprinci- pe. dat heb ik allemaal uit moeten zoeken, want niemand weet daar iets van'. Zes kilo bloknoot Met zes kilo bloknoot, tien schrijfmachinelinten en tien ki lo schrijfpapier ging Noortje uit eindelijk aan het werk. De ki lometerteller van haar auto ver telde haar dat ze vijftien duizend kilometers had gere den. Wat het houshouden van Noortje de afgelopen maanden betreft: dat verliep prima, want .mijn man kan ook de afwas machine aanzetten en ik heb roestbruine vloerbedekking die je een half jaar niet hoeft te stofzuigen omdat je er toch niets op ziet'. Prins Claus hield het boek ten doop en kreeg het eerste exemplaar. De prins schreef ook eeji voorwoord en dat is nooit weg voor een boek. Hij deed het lovend en Noortje meldt dat hij het zelfs helemaal heeft gelezen. 'Met het oog op onderweg' ligt in de boekhan del. Koekeloe kan rustig slapen. keurig in de klas met een schoolschrift voor zich zit? Is het PIET KEIZER, voet baller te Amsterdam? Is het misschien PETER POST, oud-wielrenner te Amstelveen? Of is het ANTON GEESINK, ex-judoka en nu worstelaar te Utrecht? Wanneer u het denkt te weten schrijf dan de naam op een briefkaart, gefrankeerd met dertig cent en stuur die voor donderdag naar: Trouw/Kwartet, Dag Maandag, Postbus 810, Amsterdam. Vermeld tevens welk boek u wilt hebben, indien u bij de drie winnaars mocht behoren: kookboek, handenarbeidboek of tuinboek. Soms, als ak op m'n dan denk ik: bah, straks hollen naar het zwembac. half twaalf tot half twee i men en op een hol weer t Maar als ik eenmaal water lig is het over'. Caroline, de dochter van Jackie Onassis en van wijlen John F. Kennedy gaat de komende maanden een tijdje in een klooster werken, waaraan een instituut voor doofstomme kin deren is verbonden. Dat zal zijn aan de Franse Rivièra, te weten in Caen. Ze zal daar met 24 andere vrijwilligsters een maand of drie werken. Vorig jaar zomer werkte ze in afgele gen indianenstammen waar ze zich met kinderen bezighield die dringend medische hulp no- diig hadden. Niet alleen grote namen gaa: Willeke van Ammelrooy en ges; go Metsers hebben constant der aandacht van de Nederlaa de filmmakers. Een eigeni hall clowntje gaat het nu ook h goe maal 'maken'. Het is de b Nee Pipo met wié televisieregiss WK John van de Rest een speelf laai wil maken. Naar verluidt i tor den in het begin van de he net de eerste opnamen gemaakt isw Spanje. Ze hebben in het begin heel vreemd opgekeken, toen de Cu- ragaose negenitienjare Enith Brigitha op de startblokken bij zwemwedstrijden verscheen. Een kleurlinge kan nu eenmaal niet zwemmen, was het eeuwen oud vooroordeel. Maar warempel, Enith haalde de top en niet eens door zich van alles te ontzeggen. Aan Story vertrouwt ze toe ook een vriend te hebben. 'Jan heet ie, en ik laat heus wiet alle pleziertjes liggen. Vroeg naar bed of zo, en speciaal eten, dat doe ik niet. Triumph International heeft weer iets nieuws: het altir® verschrikkelijkste kleinste bikinitje dat ze konden rnak& s< Onder de naam 'Tanga' veroveren deze stukjes textiel zonnige stranden van Europa, (ltd.: 020-172222). Schiecarton DEN HAAG Er vindt informatief overleg plaats om te komen tot een gehele of gedeeltelijke voortzetting van Schiecarton. Dit overleg bevindt ziich nog wel in een eerste fase. Minister Lubbers (economische za ken) heeft dit geantwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP). Deze had gevraagd of de bewindslieden nog mogelijkhe den zagen om ervoor te zorgen dat de bedrijfsactiviteiten van Schiecarton voortgezet zouden kunnen worden, vooral met hef oog op de met ontslag bedreigde 270 personeelsleden. Swedisch Match AMSTERDAM De gefactureerde verkopen van de Swedish Matchgroep zijn in de eerste vier maanden van 1974 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar met 44 pet gestegen tot ƒ917,1 min. Het bedrijfsresultaat, na afschrijvingen, nam toe met 43 pet van ƒ55,1 min tot 79,6 min. Na aftrek van belastingen, geraamd op ƒ43,2 min en minderheidsinteresten ter waarde van 1,42 min, bedragen de inkomsten van de groep 30,6 min. Beurs Exjpress DEN HAAG r— Een deel van het personeel van het weekblad Beurs Express heeft piet ingang van 1 juli de uitgaverechiten gekocht van het weekblad en g;ïat het blad onder een nieuwe naam «voortzetten. De huidige hoofdredacteur, de heer J. List, heeft dit meegedeel d. Hij wordt ook de hoofdredacteur van het nieuwe blad en zal tevens deel uitmaken van de directie. De gxjoep personeelsleden is tot overname vfcn het blad overgegaan omdat als gevolg van de surseance van betaling «pan Beurs Express te Amsterdam de continuïteit van het blad in gevaar kwam. De verkoop van de uitgaverechtfcn is geschied in over leg met de bewindvoerders. De groep personeelsleden bestaat uit vijf men sen, van wie drie redacteuren. Daar naast zijn er op dit moment nog ongeveer vijf iMuinnii, die geld heb ben gestoken kn de nieuwe uitgave. Voor de exploiitartae zal op korte ter mijn een besloten vennootschap wor den opgericht. iElet ligt in de bedoe ling Beurs Explress deze week nog onder de oude npam te laten verschij nen. Daarna zal het blad zijn nieuwe naam krijgen, dile overigens nog moet worden vastgesteld. Maatschappij Zeevaart kapelle De fruitveilingen Ka- rin u» Rit»7P inop <»ti nmopinnf» tp Ra- ROTTERDAM De resultaten van Maatschappij Zeevaart zijn in 1973 sterk beïnvloed door factoren, die niet zo zeer op scheepvaartgebied lig gen, maar op het terrein van de internationale verhoudingen, zo blijkt uit het jaarverslag. Daarbij kwam de zeer droge zomer in Europa, waardoor het vee- en vleesvefvoer van Ierland naar het continent vrijwel geheel stil kwam te liggen. Tevens werd de re gelmaat van de afvaarten van Zee vaart in de zomermaanden in gevaar gebracht door vertragingen wegens stakingen en tekorten aan mankracht in sommige Ierse havens. De geconso lideerde winst over 1973, voor aftrek van reserveringen en na aftrek van belastingen bedraagt 1.3 min in 1972. Eerder werd voorgesteld over 1973 een onveranderd dividend van 12 pet uit te keren. Tot nu toe lijken de vooruitzichten voor 1974 niet ongun stig. De vraag blijft echter, aldus de directie, hoe de handel zich verder zal ontwikkelen, waarbij de onzekere fac toren van valuta's, de gevolgen van de gestegen energieprijzen en dergelijke, ongetwijfeld op korte termijn hun invloed zullen doen gelden. pelle Biezelinge en omgeving te Ka pelle en Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter- neuzen gaan nauw samenwerken in een centrale veiling vereniging welke grote bevoegdheden krijgt op het ge bied van de aanvoer en afzet van de produkten der 800 aangesloten leden. Hiertoe is besloten tijdens ledenverga deringen van de beide veilingen. Zo wel in Temeuzen als in Kapelile Bie zelinge waren slechts enkele tegen stemmers. Uitgangspunt bij de samenwerking is een concentratie van het aanbod van fruit op het veilpunt Kapelle Biezelin ge. Per 1 januari 1975 wil men star ten met een gezamenlijke exploitatie en een centrale administratie. Of deze combinatie in aanmerking zal komen voor de drie, twee, een procent rege ling voor verbetering van de afzet- structuur in de fruitteelt kon nog niet worden gezegd. Voorzitter B. Leijs van de veiling in Kapelle zei dat hiervoor de nodige onderhandelingen gevoerd zullen worden omdat de opge zette samenwerking helemaal in de lijn ligt van wat de voorwaarden welke de EEG in Brussel hiervoor heeft gesteld. In eerste instantie heeft men op het departement van landbouw en visserij echter te horen gekregen dat voor toekenning van deze subsidie er een totale samenwerking binnen een regio moet komen. Enkele maanden geleden besloten de leden van de fruitveiling in Krabbendijke niet mee te doen in een Zeeuwse veiling^samenwerking. Voorzitter B. Leijs van Kapelle zei het een bijzonder kwalijke zaak te vinden indien een groep van 40 tot 50 fruittelers in Krabbendijke door deze houding dn staat zouden zijn de Zeeuwse fruitteelt een subsidie van anderhalf miljoen gulden te onthou den. De nu samenwerkende veilingen in Kapelle en Temeuzen hebben sa men een omzet van ruim 17 miljoen gulden. Ze hebben 70 ménsen in dienst Voor hen zal het samengaan in eerste instantie geen gevolgen heb ben. Directeur van de centrale veiling wordt de heer P. G. Vermadre te Kapelle. BRUSSEL (ANP) De Industriële produktie in de Europese Gemeen schap is in het begin van dit voorjaar hoog gestegen. De sterkste vooruit gang werd waargenomen in de chemi sche industrie, in de ijzer- en staalin dustrie en in die sectoren die duurza me uitrustingsgoederen produceren. De produkti©capaciteit in de automo bielindustrie werd niet volledig ge bruikt. In-verschillende lidstaten gold dat ook voor de textiel- en kledingin dustrie, aldus gegevens vzn de dien sten van de Europese Commissie in Brussel. De lichte stijging van de werkloosheid heeft zich voortgezet. LONDEN (APP. Reuter) De Brit se Labourregering komt volgens de Sunday Telegraph binnen tien dagen, dus nog voor het zomerreces, met een witboek waarin plannen worden ont vouwd over het onder staatscontrole brengen van de olie in de Noordzee bodem. Het gaat om de verwerving door de staat van een meerderheidsbe lang (51 procent van het aandelenpak ket) in de oliemaatschappijen die in het gebied actief zijn, en om de stichting van een staatsbureau, dat waarschijnlijk de National Hydrocar- bond Corporation gaat heten, waaraan de maatschappijen verplicht hun olie zullen moeten verkopen en dat de exploitatiegraag gaat regelen. MIDDELBURG De provincial raad voor de volksgezondheid in Ze land heeft zich uitgesproken voor z> kenhuisgroepen in drie delen van 1 z provincie. In het proefplan voor n kenhuisvoorzieniingen heeft men geto zen voor Zeeuws-Vlaanderen, Walciif Ij ren en Noord- en Zuid-Bevel and nk Schouwen-Duiveland. Binnen elk vi de drie delen zal in de ziekenhui groep een gereglementeerde samö werking tot stand moeten komen. De raad beschouwt het plan als ee begin van de nieuwe structuur va ziekenhèuiszorg in de provincie. H< zal echter nog vele jaren duren e€ de voornaamste doelen zijn bereiW De vorming van groepen betekei j onder meer dat een ziekenhuis bepaal de specialistische taken kan gaan toefenen. In het verleden zijn regio's waar een ziekenhuis functio neerde daarvoor vaak te klein ken. ROSMALEN De 22-jarige G. v. uit 's Hertogenbosch heeft tegenove de politie bekend dat hij op vrijda 28 juni 's avonds een overval gepleeg heeft op het bijkantoor van de A3I RO-bank in Rosmalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8