FEEST BLEEF UIT Twee Nederlanders komen om bij botsing in Spanje Busongeluk eist een elfde slachtoffer dankzij de snoerke Philishave Visser vangt reuzehaai 3mmentaar Lange Voorhout en Dam bleven leeg - zelfs circus bleef gesloten 'aboe doorbreken-1 I Taboe doorbreken-2 Taboe doorbreken-3 NIEUW-ENGELAND Politie grijpt autodief van 16 na woeste rit Grensgebied pleit voor betere wegen Défilé van jachten voor de Koningin Apeldoornse jeugd protesteert tegen sluiten van centrum Reisleider gaat tegen Finnen in: 'Chauffeur treft geen blaam' t /K^PÜV/KVARW M.AAXDAG 8 JOLI1974 BENiNENLANiD T3/K5 ADVERTENTIE CS. rid et beleidsdebat over Suriname en de htillen in de Eerste Kamer heeft fch door toedoen van de oppositie >oral toegespitst op de vraag: 'Wat is regering in hemelsnaam van plan doen om de steeds groter wordende oom Surinamers (en straks mis- ïien ook Antillianen wie weet) af dammen?' et antwoord van minister De Gaay >rtman op die vraag was duidelijk onomwonden. 'Niets' en dat et omdat de regering te beroerd is s te bedenken, maar eenvoudig om- t er niets bedacht kan worden. De inister hoefde niet eens de argumen- voor zijn antwoord te ontwerpen, ij kon volstaan met uit de werkelijk- een paar feiten te plukken en die een rijtje te zetten. En van feiten Idt het mag als bekend worden jrondersteld dat zij hun waarde werking houden, ongeacht of men nu aangenaam vindt of niet ie feiten zijn: Surinamers en Antilli- Ben zijn Nederlanders; alle Nederlan- ers zijn gelijk voor de wet; een l\ wet d'e onderscheid maakt 11 issen Nederlanders naar plaats van ertal tr^omst °f huidskleur, zou een dis- het Trainerende werking hebben en in veek trijd zijn met het Europees verdrag oor de rechten van de mens en dus svin- £er|blikkelijk door de rechter onver melde indend worden verklaard, heb? r is geen speld tussen deze redene- sme- (ing te krijgen. Ook in deze kolom is raar- ^oor de ^e'ten aangegeven thema iing. Ieer dan eens gevarieerd; een bezig- ueel eid waardoor ook wij helaas niet zo! ntkomen zijn aan de beschuldiging pro! M conservat'sme en gezapigheid. Im- de iers wat 's het kenmerk van een ling lonservatief anders dan dat hij zich zo emakkelijk neerlegt bij juridische (en aardoor statische) feiten? Iet zij zo. Wij zullen in deze zaak dit Iroeve lot verder moeten delen met ninister De Gaay Fortman en met waarschijnlijk het hele kabinet-Den Jyl; minister Westerterp en staatsse- retaris Hendriks inbegrepen. 'toch weerhoudt die berusting ons niet rerbaasd te zijn over het feit dat in ket hele beleidsdebat deze feite n(ook i piet door de oppositie) getoetst zijn 'ian de komende ontwikkeling, dat wil feggcn: aan de aanstaande onafhanke- ijkheid van Suriname. Pet is onvermijdelijk, dat bij de onaf- nankelijkheid van Suriname een einde jzal komen aan de gelijkheid van Suri- lnaimse en Europese Nederlanders on- der die gezamenlijke noemer van de 8 j{j|Nederlandse nationaliteit. Er zal een WJ-ltocscheiding moeten komen van een paar honderdduizend Nederlanders naar de nieuwe Surinaamse nationali teit Het is zaak voor de regeringen van Nederland en Suriname nu al een paar duidelijke richtlijnen te geven; de grote lijnen te noemen waarlangs die toewijzing van nationaliteit zich zal moeten voltrekken. Inzicht in die ont wikkeling, op dit ogenblik, zal onge twijfeld de reislust in Suriname wat doen verminderen, maar vooral over een paar maanden heel wat verdriet en teleurstellingen in het persoonlijke leven voorkomen. Dat laatste is op dit moment het belangrijkste. AMSTERDAM De grote ste" den van Nederland, waar uitvoe rige voorbereidingen getroffen waren voor de viering van een voetbaloverwinning, zagen er gis teravond leeg en verlatten uit: feestvierders kwamen niet opda gen. In Wageningen ging zelfs een voorsttelling van het circus van Toni Boltini niet door. 'Die mensen zitten toch in zak en as en hebben geen zin om naar het circus te gaan', aldus Boltini. Bekende en onbekende Nederlanders hebben gisteren nogal uiteenlopend gereageerd op het naast de wereldbe ker grijpen van het Nederlands elftal. Koningin Juliana stuurde onmiddel lijk na afloop van de wedstrijd een telegram met de troostende woorden. 'Heb grote bewondering voor de zo eervolle tweede prijswinnaars.' Prins Bernhard en minister-president Den Uyl staken hun teleurstelling niet onder stoelen of banken. Onbegrijpe lijk dat, gezien de kansen die Neder land in de tweede helft heeft gehad, er niet meer doelpunten zijn gemaakt, zo was de mening van de prins, die de finalewedstrijd een bijzondere ge beurtenis had gevonden. De minister-president vond dat het Nederlands elftal de Westduitse elf in de eerste helft wel wat heeft onder schat. Als vermoedelijke oorzaak noemde drs. Den Uyl het snelle eerste doelpunt. Oranje had naar zijn me ning in de tweede helft wat meer verdiend maar, aldus Den Uyl, West- Duitsland heeft toch wel terecht ge wonnen. Hartaanval Sommige reacties op de voetbalwed strijd waren minder rustig. In Nijme gen bijvoorbeeld kreeg de GGD na het eerste doelpunt de melding van een hartaanval en na het laatste fluit signaal volgde een tweede melding. Een Nijmegenaar kon de nederlaag niet verkroppen en gooide zijn televi sietoestel het raam uit Het viel op straat aan gruzelementen. In Hengelo kon een televisiekijker de spanning niet langer verdragen. Hij liep de tuin in en zakte daar in elkaar. Even later was hij weer bijge bracht. In een ziekenhuis in Almelo moest een man behandeld worden voor de verwonding die hij bij een ruzie over de wedstrijd had opgelo pen. .1: Ij B K Zeker weten altijd goed geschoren te zijn, op reis of op vakantie - u fikst het In de auto of in de tent. De Philishave 'compact' biedt u dit comfort ter grootte van een pakje sigaretten.Twee verende scheerhoofden van het nieuwste type waarborgen een 'close shave'. 4 Philips batterijtjes ondersteunen deze zekerheid. Met deksel spiegel, vanaf f 44.75 PHILIPS Nauwelijks had het fluitsignaal geklonken dat een einde maakten aan dromen over het wereldkampioen schap van Nederland of Amsterdam ging over tot de orde van de dag. En daartoe behoorde ook het af breken van de grote tent op de Dam. Het was de bedoeling geweest dat de hoofdstedelingen hier hun vreugde over de afloop van de finale kwijt zouden kunnen. Maar helaas, het feest ging niet door huis, een onthaal door het gemeente bestuur en een rijtoer door de resi dentie op het programma staan. Tent weg Leeg Een leeg Lange Voorhout demon streerde in Den Haag het resultaat van de finalewedstrijd. Op de plaats waar een groot feest had moeten losbarsten stonden alleen de borden met het verzoek niet te parkeren in verband met te venvachten festivitei ten. Het feest is nu uitgesteld tot vandaag, als ter gelegenheid van de prestaties van de ploeg van Rinus Michels een ontvangst op het Cats- De Dam in Amsterdam was en bleef gisteravond van de toeristen. De hoofdstedelingen die er volgens het draaiboek het wereldkampioenschap zouden gaan vieren, bleven waar ze waren: thuis. Meteen na het laatste fluitsignaal ging men over tot het afbreken van de overdekte muziek tent, die er speciaal voor deze avond was neergezet. Straatventers en marktlieden konden hun oranje-sou venirs aan de steentjes van de Dbm nog niet kwijt. Maar er werd ook van opluchting gezucht, zoals door het gemeentelijk vervoerbedrijf, dat een heel schema van tramomleidingen had opgesteld. De operatie kon achterwege blijven. Verliezen waren er ook op het terrein van de weddenschappen. Grootste pechvogel hier was Caransa, die het een Westduitser om twintigduizend mark had gewed dat Nederland kam pioen zou worden. Meestal wordt na een voetbalneder laag de trainer als de schuldige aange wezen, maar onbekenuen hebben nu (ADVERTENTIE) Het lijkt ontontkoombaar dat de grond regel voor \le toekenning van een nationaliteit zal moeten zijn de ge boorteplaats van betrokkenen met natuurlijk een aantal uitzonderingen. Het is duidelijk dat er heel wat Surinamers (om die aanduiding aan te houden) zijn, die al zolang in Neder land wonen, dat zij zonder meer op grond daarvan als Nederlander zijn aan te merken en in aanmerking komen voor het behoud van de Nederlandse nationaliteit (als zij daar tenminste prijs op stellen) en omgekeerd. Welke datum zal worden aangehou den, is nog een open zaak, maar het lijkt gewenst van officiële zijde te laten doorschemeren (voor wie zelf nog niet op de gedachte zou zijn gekomen) dat die datum zeker niet 9 juli 1974, ja zelfs niet 1 januari 1974 zal zijn, maar waarschijnlijk geruime tijd eer der. Dat betekent dat straks het grootste deel van de in Nederland verblijvende Surinamers onder het regiem van de vreemdelingenwet zal komen. Het is waarschijnlijk (zelfs redelijk) dat er voor hen uitzonderingsbepalingen zul len komen, zoals die nu ook gelden voor onderdanen van de EEG-landen. Zeker is echter, dat het keurslijf strak ker zal worden. Jammer dat bij het beleidsdebat dit hele aspect onbesproken is gelaten en dat ook de Surinaamse regering het met voorlichting o p dit punt laat afweten. Dat wekt ten onrechte de indruk dat het spreken over deze moeilijke en voor velen straks uiterst pijnlijke kwestie van de nationaliteit een taboe is dat niet mag worden doorbroken. Dameszaken Herenzaken Onze \seizoenopruimmg begint op donderdag 18 juli. *-¥■* Woensdag 10 juli de gehele dag gesloten Koopavond Amsterdam 11 en 18 juli Rotterdam en Eindhoven 12 en 19 juli Kleding en service gesigneerd I Amsterdam 245721 Rotterdam 137370 Eindhoven 443208 dan het hoofd van Herman Kuiphof geëist. De faimilie Kuiphof in Soest is gisteravond een aantal malen opge beld door mensen, die het niet eens waren met zijn commentaren vanuit West-Duitsland en gaven hem ook maar even de schuld van de neder laag. Een paar opbellers kondigden aan dat ze Kuiphof na zijn thuiskomst wel te grazen zouden nemen. De poli tie van Soest is van de dreigementen op de hoogte gesteld. Dreigend was ook een serie telefoon tjes, waarin de politie van München melding kreeg dat tijdens de finale wedstrijd in het stadion een bom tot ontploffing zou worden gebracht Eén van de dreigers vroeg zich af of de scheidsrechter wel werkelijk de En gelsman Jack Taylor was omdat hij niet kon geloven dat de vanwege zijn AMSTERDAM Na een korte ach tervolging, waarbij zij waarschuwings schoten losten, hebben twee agenten in de nacht van vrijdag op zaterdag een jongen van zestien jaar aangehou den die in een gestolen auto pardoes op hen was ingereden toen hem een stopteken gegeven werd. De agenten ontdekten de op Schiphol gestolen auto op de Nieuwmarkt. Eerst stopte de jongen, maar toen een van de agenten op de auto toeliep gaf de jongen opeens vol gas en hij schepte de agent, die op de motorkap terechtkwam. De agent liet zich er onmiddellijk afvallen en belandde op het wegdek, waarbij hij zijn heup bezeerde. Zo snel hij kon loste hij een waarschuwingsschot achter de wegrij dende auto aan, maar de bestuurder trok zich daar niets van aan. De agenten zetten de achtervolging in; de bestuurder van de gestolen auto schampte een auto en reed aan de verkeerde kant de Kloveniersburgwal op maar hij reed zichzelf tenslotte vast: hij botste frontaal op een tege moetkomende taxi, sprong de auto uit, rende weg maar werd toch snel gepakt. Tot hun verbazing zagen de agenten toen dat zij te doen hadden met iemand van zestien jaar. De jon gen is overgegeven aan de kinderpoli tie. KREFELD De kamers van koop handel van Roermond, Venlo Mönchen-Gladbach en Krefeld. hebben in een gemeenschappelijke vergade ring in Krefeld een aantal resoluties opgesteld, waarin bij de Duitse en Nederlandse ministers van verkeer wordt aangedrongen op meer aan dacht voor het grensoverschrijdend verkeer. onbevooroordeeldheid bekend staande Taylor Nederland een penalty zou geven. Neeskens Het gemeentebestuur van Heemstede is al druk bezig met het voorbereiden van een huldiging voor Johan Nees kens, zo vertelde gisteren sportwet houder G. Willemse. Ook al heeft Nederland niet gewonnen, toch willen we Johan, die een geboren en getogen Heemstedenaar is, huldigen, aldus de wethouder. Hij meende dat er wel rekening mee moet worden gehouden dat Neeskens het te druk zal hebben met de voorbereiding van zijn huwe lijk. Dit zal half juli in het Heem- steedse raadhuis worden gesloten. De nederlaag van het Nederlands elftal maakte dat het in Neeskens* woon plaats rustig was, zelfs in de buurt waar Johans ouders wonen. Ondertussen werd in West-Duitsland het feest gebouwd Met allerlei instru menten en luid claxcnerend trok men Munchen door en de schlager 'Deutsch- land hat den Weltbokal', de Duitse variant van onze 'Holland heeft de wereldcup' klonk uk duizenden kelen. In de steden konden de kelners de bierbestellingen niet bijbenen. Van een verslaggever DEN HELDER Bij de visafslag van Den Helder verscheen schipper Leen Griek van de Helderse kotter HD 26 zaterdag met een ongewone vangst: een reuzehaai van viereneenhalve meter lengte en een gewicht van 350 kilo. De schipper had het dier 25 mijl uit de Deense kust ter hoogte van Esjberg uit het water gehaald. Het gevaarte is overgedragen aan het Nederlands instituut voor onderzoek van de zee. Van een verslaggever DEN HELDER Koningin Juliana heeft zaterdagmiddag in de haven van Den Helder vanaf het koninklijk jacht Piet Hein een defile afgenomen, waar aan 147 ronde- en platbodem jachten hebben deelgenomen. Door de harde noordwestelijke wind hadden de organisatoren op het laat ste nippertje besloten het admiraalzei- len niet op de rede van Den Helder te houden, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Duizenden belangstellenden sloegen vanaf de kant het schouwspel gade. Het admiraalzeilen werd georgani seerd door de koninklijke Marine jachtclub ter gelegenheid van het 75- jarige bestaan van Jeze vereniging. APELDOORN Een aantal Apel doornse jongelui heeft zaterdagmor gen een leegstaand pand, waarin tot voor kort de brandweer huisde, bezet uit protest tegen het besluit de Stich ting Sociaal Cultureel Werk Apel doorn per 1 september op te heffen. Het bestuur van deze stichting, waar onder het voormalige open jongeren centrum 'De Tobbe' resorteerde, zag geen aanleiding het werk voort te zetten nu de gemeenteraad besloten heeft 'De Tobbe' niet te heropenen. Het centrum werd geruime tijd gele den gesloten omdat het in een verre gaande staat van verwaarlozing ver keerde; onder meer hadden duizenden kakkerlakken er bezit van genomen. Verkeer eist iveer veel mensenlevens AM STERDAM Twee Nederlanders rijn bij Tarragona in Spanje bij een autobotsing omgekomen. Hun vrouwen werden ernstig gewond. Als namen van de slachtoffers werden opgegeven A. A. P. van Hulst (32) uit Waalwijk en J. J. Clentjens (23) uit Weert. Hun echtgenoten (reap. 33 en 27 jaar) zijn in een ziekenhuis opgenomen. De auto waarin bedde echtparen zaten, was betrokken bij een botsing, waarbij ook twee Spaanse auto's zwaire schade opliepen. Twee inzittenden van die andere auto's werden ernstig gewond. Ook in het biermenland heeft het verkeer weer veel slachtoffers geëist In het Limburgse Heythuijsen kwam de 44-jarige H. W. Caris om het leven toen hij in een bocht ip de Linkerweg- Jn sfoot helft raakte en op een tegenligger botste. De bestuuder van die tegenlig ger werd zwaargewond. Hendriks tegen een boom toen hij een auto rechts wilde inhalen. Ook hij kwam om het leven. In Holten kwam de zeventienjarige bromfietser J. A. Podt om het leven toen hij op de linkerweghelft frontaal tegen een auto reed. In Egmond over leed de 26-jarige N. T. M. Kleverlaan uit Rotterdam komt nadat hij met zijn fiets tegen een bromfietser ge botst was. In Uitgeest raakte de 21-jaTige A. Pirovano uit Beverwijk met zijn auto in de berm, waar hij tegen een boom botste en in een sloot reed. Kort nadien overleed hij. In Boxmeer reed de negentienjarige motorrijder P J. Op de rijksweg 41 tussen Ten Boer en Ten Post verongelukte de 56-jarige J. T. Meyer uit Appingedam toen hij met zijn auto in een flauwe bocht rechtdoor reed en in een sloot raakte. In Rotterdam slipte de zeventienjari ge Johan Kroos met zijn bromfiets en hij botste tegen een bus. Op weg naar het ziekenhuis overleed hij. Op de provincialle weg in Vinkeveen kwam de 21-jarige Otto Dol uit Aalsmeer om het leven toen de auto waarin hij zat tegen een tegenligger botste, die in een slip geraakt was. Vier mensen werden daarbij gewond. Op de provinciale weg bij Oude Ton- ge kwam de 37-jarige H. Verhagen uit Rotterdam om het leven toen hij de macht over het stuur van zijn auto kwijtraakte en in een sloot terecht kwam. Onder vrachtauto In het Limburgse Horst was de drie jarige Jan Limmer direct dood toen hij de weg wilde oversteken, in de berm struikelde en door het voorwiel van een juist vertrekkende vrachtau to werd overreden. In Laren (N. H.) kwam de vijftienjarige B. J. Wensink uit Hilversum om het leven toen hij per fiets een kruispunt overstak en door een personenauto geschept werd. In Budel botste de 22-jarige H. Roost met zijn motor tegen een geparkeerde auto nadat hij in een bocht de macht over het stuur verloren had, hij over leefde het ongeluk niet. De zevenjarige Rulof Tamminga uit Nieuw-Buinen (gem. Borger, Dr.) kwam zondagavond om het leven toen de bromfiets, die door zijn 17-jarige broer werd bestuurd en waarop hij als duopassagier meereed, op een kruispunt werd geschept. De broer werd ernstig gewond. JYVaSKYLa (Reuter, ANP) Het busongeluk in Finland, waarbij vrijdagmid dag tien Nederlanders om het leven kwamen, heeft gistermiddag een elfde slacht offer geëist In het Keskisuomi-riekenhuis in Jyvaskyla overleed de heer J. Reest- man uit Arnhem, die bij het ongeluk zwaar gewond raakte. Een officiële Finse commissie is zaterdag begonnen met een onderzoek naar de busramp; zij heeft gisteren haar werk zaamheden voortgezet. Leden van de commissie hebben verklaard dat het duidelijk lijkt dat de Nederlandse ahauffeur van de bus, die zelf bij het ongeluk om het leven kwam. schuld heeft aan het ongeluk. Hij zou een serie auto's hebben ingehaald en op de verkeerde weghelft in bot sing zijn gekomen met een auto met aanhanger. Volgens het voorlopig oordeel van de commissieleden heeft de chauffeur ook te hard gere den; in Finland mogen bussen niet harder rijden dan tachtig kilometer per uur. De inge haalde auto's zouden in ver band met het drukke weekein- de-verkeer langzaam hebben gereden. Kort na het ongeluk had de Finse politie zich in gelijke zin uitgelaten. Reisleider K. Lokke uit Hoog eveen, bij het ongeluk licht gewond geraakt, geeft een an dere lezing van het gebeurde. Hij heeft gezegd dat de chauf feur van de bus geen enkele blaam treft Volgens de heer Lokke, die voorin zat en daar door een good overzicht over de weg had, reed de bus op de rechterweghelD en moest de chauffeur in een flauwe bocht uitwijken voer een .tegemoet komende vrachtwagen, waar van de aarihangeT ging scha ren. De Nederlandse chauffeur zou de vrachtwagen niet meer hebben kunnen ontwijken. Een in Jyvëskyla wonende Ne derlander heeft gezegd dat en kele gewonden eenzelfde le zing van het ongeluk hebben gegeven. Dr. Tapani Pyrola, hoofd van de intensive-care-afdeling van het centraal ziekenhuis in JyvSskyla, heeft zaterdag ge zegd dat de snelle reddingso peratie velen het leven heeft Een van de inzittenden van de in Finland verongeluk te bus, de heer R. ten Ber ge uit Vrouwenparochie (Friesland) heeft hier te lefonisch contact met fa milieleden in Nederland. gered. Volgens hem was het laatste slachtoffer drie kwar tier na het ongeluk in het twintig kilometer verderop ge legen ziekenhuis aangekomen. In het ziekenhuis bevinden zich nog dertien gewonden. Twee van hen verkeren in ernstige, maar niet levensge vaarlijke toestand. De moeder van de heer Reestman, die gisteren overleed, behoort tot de lichtgewonden. Ernstig ge wond bij het busongeluk wer den mevrouw A. Grauwelmans (61) uit Bennebroek, me vrouw R. ten Berge (39) uit Vrouwenparochie, de heer A PLaisier (72) uit Gent (Bel gië) en mevrouw Brizee (54) uit Den Haag, echtgenote van een van de slachtoffers. RITA Taten we hier maar voetbal len. Tommy's vader heeft een goede glasverzekering. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5