1 Keus genoeg bij Amsterdams slot Holland Festival Tien vingers Dagrecept Even puzzelen Toernee voor jubileum van Krebbers in RAI besloten Holland festival 1974 Plan: Moerdijk grote gemeente Reuzeklomp onthuld Ernstige schade bij brand in oliefabriek Persoonlijke nederlaag Rechtszaak wegens dodelijk schot op militair uitgesteld Paul Brand Chirurg in India RTV-programma's TROUW/KWARTET MAANDAG 8 JULI 1974 BINNENLAM)/RiAMO EN TV T4/K4 urn Rondzwerven aan culturele periferie door Ber Hulsing AMSTERDAM De laatste H oil and-Festivaldagen zijn in Am sterdam. puur Amsterdams doorgebracht met van-alles-te-doen in Shaffy, Melkweg en Movies, die het samen hadden opgezet op hun eigen manier, met programma's zoals ze gewend zijn, voor hun eigen publiek. En dat moest men vrijdag, zaterdag en zondag, zwer- dOOr Ü3C Kort vend van zaal tot zaaltje, zelf maar uitzoeken. Keus was er genoeg. Er waren dich ters, popgroepen of poppen, zangers en zangeressen, Engelse acteurs, dan seressen en dansers, jazz-musici, een goochelaar, orkestjes en films in over vloed. Te veel om op te noemen. Vrijdagavond en zaterdagmiddag liep het nog niet zo best. Zaterdagavond werd het gezellig en vol. Ik had van alles willen zien, voor een algemene indruk, en had voor zaterdag zelfs een soort dienstregeling samengesteld, maar dat liep allemaal anders. De programma's waren ingewikkeld ge wijzigd en de aanvangstijden schoven gemakkelijk een half uurtje en langer op. De Finse Artistes, zoals zij zichzelf noemden, waren 's middags wel op tijd begonnen. Ze zaten met z'n drie ën, elk achter een tafeltje wat voor zich uit te mompelen, over de ellende van het leven waarschijnlijk, ze waren druk bezig met wassen, scheren en verkleden, en wij een man of vijftien dacht ik keken er onwen nig tegenaan. Dan was er Flup en Ju Bedrijf heel wat leuker, al stond het gewoon maar op straat, voor Shaffy, met een kring er omheen. Het zong en speelde straatballades tot algemeen genoegen. Solution was inmiddels zo lang bezig met het installeren van elektrische instrumenten voor het 'betere Neder landse popwerk', dat ik het eerste nummer niet kon afwachten omdat ik de Melkweg Giselle Tomorrow zou beginnen om half vijf. Maar dat begon nog niet, zodat er nog tijd was voor een garnalensalaatje in Melkweg res taurant. waar een bebaarde tafelge noot mij vriendelijk een paar trekjes van zijn stickie bood. In de Theaterzaal heb ik nog een tijd liggen wachten, op het tapijt met een kussentje stoelen zijn er niet voordat Graziella Martinez en Jacob le Levreur aan hun 'droomtheater* begonnen. Ze kunnen beiden niet dan sen, maar ze moesten zo nodig. Wat ze weggaven, met of zonder gewaden, met of zonder beestekoppen op, hou je niet voor mogelijk. Als het leuk moest zijn kon ik niet lachen en als het ernst werd kon ik mijn lachen niet houden. Nou ja, bij een uitver koop van pakweg vijftig programma- n immers kan niet alles eerste, tweede of derde keus zijn. Ik had me voorgenomen om bij de solodanseres Iris Scaccheri maar even te blijven, want er was nog veel meer t zien. maar ik kwam er niet van weg. Zij danste, naar haar eigen cho reografie, bij de muziek (orkest, zang en koor op de band van Carl Orff's Carmina Burana en elk lied van deze middeleeuwse bundel wist zij, prach tig en kundig dansend, te verbeelden, in alle wisselende stemmingen, van tederheid tot aan geweld, van vrolijke uitgelatenheid tot aan tragiek. Buiten gewoon boeiend en goed. Dat was dus een grote verrassing in het ongeregelde aanbod. Zij had, dacht ik, in het Holland Festival een betere plaats verdiend dan het podi um in de Melkweg. Doordat Iris Scaccheri mij zo in haar ban had miste ik het absurdisti sche John Bull-theater en toen Marjol Flore zou optreden, volgens het pro gramma, verscheen er een goochelaar. Alan Porter, met een bescheiden maar komisch gebracht nummertje. En in Shaffy wilde ik ook nog wat zien al was het al laat geworden. Wat daar in de Zuilenzaal nog werd ge daan door het Powder Theater dacht ik leek me niet leuk, en van de bovenste verdieping, de Shaffy- zaal, klonken de jazz-tonen die onder leiding van Boy Edgar uit best be- sneelde saxen, trompetten, piano, bas en drums, kwamen en aangezien Ger- rie van der Klei daarbij ook nog Billy-Holiday-achtig zong ben ik daar genoegelijk blijven hangen. En zo on geveer zullen velen wat rondgezwor ven hebben in die Amsterdamse cul turele periferie, die met het Holland Festival eigenlijk niets te maken had. "ïV Kunst ook op pagina 6 Kabinet wil Klundert en Zevenbergen samenvoegen DEN HAAG Het kabinet vindt dat de gemeenten Klundert en Zevenber gen met delen van onder meer de gemeenten Standaardbuiten en Hooge en Lage Zwaluwe samengevoegd moe ten worden tot een nieuwe gemeente Moerdijk. Het overblijvende deel van Standaard buiten moet volgens het kabinet bij Oudenbosch gevoegd worden. Het deel dat van Hooge en Lage Zwaluwe over blijft zou bij de gemeente Mede en Drimmelen gevoegd moeten worden (die gemeenten zou dan Mede moeten heten). Tenslotte zullen de gemeenten Geertruidenberg en Raamsdonk sa mengevoegd moeten worden tot een nieuwe gemeente, die de naam Geer truidenberg zal dragen. Nadat de Raad van State gehoord zal zijn over deze gemeentelijke herindeling, zal een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer ingediend worden. SINT OEDENRODE De voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Klompenfabrikanten, de heer A. H. van Zuilekom, heeft in het brabantse Sint Oedenrode de grootste klomp van Nederland onthuld. De klomp is 2.81 meter lang en 1,04 meter hoog. De klomp is als trekpleister geplaatst op initiatief van de plaatselijke VW. Sint Oedenrode is een centrum van de klompenindustrie. AMSTERDAM Met het concert dat het Concertgebouworkest zaterdaga vond in het RAI-gebouw heeft gege ven, is zowel het Holland Festival als het concertseizoen van Amsterdam af gesloten. Tevens vormde dit concert voor de violist Herman Krebbers het besluit van de door hem door het gehele land gegeven toernee ter gele genheid van zijn veertigjarig jubi leum, waarin hij op naar schatting tussen de negentig en honderd con certen tal van meesterwerken ten ge hore heeft gebracht. Josef Krips, die voor dit concert was gecontracteerd, moest wegens ziekte verstek laten gaan. Aangezien het ge deelte na de pauze was gewijd aan werken van Johan Strauss is het be grijpelijk, dat de organisatoren van het RAI-concert als plaatsvervanger van Krips de man hebben uitgenodigd die alle T.V.-bezitters op Nieuwjaars dag wel eens aan de gang hebben gezien in de muziek van genoemde walskoning, nl. Willi Boskowsky. Bij oveel Oostenrijkse vrolijkheid smaakt een goed glas wijn. Welnu, ook daar was voor gezorgd. In de pauze kon iedereen zich laven aan het druivenat tegen inlevering van het milde hand verstrekte bonnen, om zodoende in de stemming te geraken. Voor de schuimende walsen en de tintelende marsen waarmee Strauss in de vorige eeuw zijn publiek in de Weense etablissementen en daarbui ten in vervoering heeft gebracht en die nog steeds hun werking niet heb ben verloren, gelijk deze avond weer bleek. Maar eerst zouden nog ernstiger klan ken de Zuidhal van het RAI-gebouw ven-uilen, de ouverture Egmont van Beethoven, waarin de persoon wordt getekend van de held die zijn leven liet voor de vrijheid der Lage Lan den. En in de tweede plaats het Vioolcon cert van dezelfde companist, waarin Herman Krebbers van zijn violistisch meesterschap deed blijken. Het zou niemand hebben verbaasd wanneer het spel van Krebbers aan het eind van zulk een zwaar seizoen sporen van vermoeidheid had vertoond. Of dat een stuk, dat hij misschien wel duizend keer heeft gespeeld, er on geïnspireerd (zuiver op routine) zou zijn uitgekomen. Het is een bewijs voor zowel van de fysieke kracht, als van de artistieke begaafdheid van Krebbers, dat zijn vertolking, behalve door een onafge broken gaafheid en zuiverheid, geken merkt werd door dd frisheid en bezie ling als van iemand die zojuist van een vakantie is teruggekeerd. De duizenden, die het RAI-gebouw tot in alle hoeken vulden, hebben Kreb bers een langdurige ovatie gebracht. Terecht!. WORMERVEER De oliefabriek De Vlijt in Wormen-eer heeft zaterdag middag bij een felle brand ernstige schade geleden. Het grootste deel van de olievoorraden en de machines is 'verloren gegaan. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Vooral de bovenverdieping van het complex is ernstig beschadigd. De muren van de fabri.k zijn overeind blijven staan Zou ontgoocheling even gemakkelijk meetbaar zijn als onze kijkgewoonten, dan 6tonden wij nu te boek als de meest teleurgestelde natie ter wereld. Want die foeilelijke gouden wereldcup voor voetballen is niet alleen aan elf neuzen voorbijgegaan. Zowat iedereen heeft het als een persoonlijke neder laag gevoeld, met uitzondering dan van dat handjevol dat er geen bal aan vond en 's middags voor de radio een uitlaat klep kreeg. De rest zoekt nu fanatiek naar verklaringen vour het falen na zoveel triomfen. En de kans is groot dat menigeen daarbij a' vergeten is hoe geweldig men dat Nederlandse elftal tevoren had bewierookt. Vanmorgen komen de gladiatoren terug. Om kwart over tien straks is de televisie reeds present om daarvan verslag uit te brengen. Zal die ene nederlaag veel glans aan de hulde ontnemen, of zijn de aanhangers zo fideel om de moderne knokkers voor nationale trots een spontane hulde te bereiden? Daarna gaan we gauw en nuchter over tot de orde van de dag. Roem moet tenslotte een kortstondige affaire blijven. De NCRV, die al zo vaak een voortreffelijke neus bleek te hebben voor uitnemende publiekfilms, heeft 't weer gepresenteerd. Met de vertoning van de Franse televisiebewerking van Victor Hugo's roman De Ellendigen is in de huiskamers een vorm van amusement en spanning gebracht, die weinig zal hebben ondergedaan voor het voetbalspectakel. En van die film hebben we bovendien het vervolg nog te goed, dat zaterdag 13 juli zal worden uitgezonden. Tal van elementen in deze bewerking van regisseur Marcel Bluwal zijn voortreffelijk. Een van de sterkste is wel de achtergrond waartegen alles zich afspeelt. Wat daarvan decor en wat authentieke locatie was, zullen de meeste kijkers niet kunnen zeggen. Zaterdag was het de TROS die voor een onderhoudende film zorgde. De aflevering van Tatort mocht gezien worden en was voor de uitpluizers van misdaden interessant opgebouwd. Aan een Nederlander-van-huis-uit, na melijk John van Dreelen was door de Duitse spelleider de rol van zeer be schaafd en cultureel man toever trouwd. Hij wist zich inderdaad naar de voorgrond te spelen. De voor de zingende Andy Williams in de plaats gekomen reportage over de Nederlandse voetballers die in hun Duitse hotel wat werden opgepept door vaderlandse artiesten, was er één in het genre 'ouwe-jongens-krente- brood'. Daar tussendoor kregen we een paar andere kanten vanTrainer Rinus Michels te zien. Geestelijk, wel te verstaan. De sfinx veranderde in een bloedzuivere Jordanees, die onze troubadours van het gevoelige lied geducht naar de kroon stak. Die man is pas goed zichzelf als hij lekker kan zingen, zal menigeen hebben gedacht. Van het programma Alle 13 Goed zij slechts vermeld dat niet alle num mers deze kwalificatie verdienden. TON HYDRA ARNHEM De rechtszaak tegen de 45-jarige weduwe Th. van B. uit Arn hem, die morgen zou dienen voor de Arnhemse rechtbank, is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De vrouw wordt ervan verdacht dat zij in de cember 1973 haar aanstaande schoon zoon, de 24-jarige luchtmacht-sergeant H. E., met een pistool heeft doodge schoten in een woning in het Arn hemse Spijkerkwartier. De militair zou trouwen met de 26-jarige dochter van mevrouw B., Truus, die de kost verdiende met prostitutie. Zij zou dit beroep vaarwel zeggen na haar huwe lijk met E., maar dit was niet naar de zin van de moeder, die voor een belangrijk deel leefde van de inkom sten van haar dochter. De raadsman heeft de rechtbank gevraagd de zaak aan te houden om de directeur van de psychiatrische onderzoek-kliniek in Utrecht, te horen. Dr. Beijaard js met vakantie buitenslands en daarom heeft de rechtbank het verzoek inge willigd. SMIDJE VERHOLEN 17 Tot Pauls eigen verbazing vond hij noch het werk noch de studie onaan genaam. 't Verschil met vroeger was, dat dit werk een duidelijk doel had. in relatie stond tot de werkelijkheid. Het vormde een even grote uitdaging als het fabriceren van rechte blokken steen met behulp van de zware voor hamer. en was even praktisch gericht als het bouwen van een kantoor in een station van de ondergrondse, waar geen treingeluiden mochten doordringen. 'Gisteren', schreef hij zijn moeder in het najaar van 1935, heb ik vrijwel de hele dag en kiezen getrokken. Ik vond het wel leuk. Er was een enorme kies bij in de bovenkaak, waarvan de wor tels wel zo ongeveer in het voorhoofd moeten hebben gezeten'. Maar een maand later schreef hij met even groot enthousiasme: 'ik ben nu heel anders tegenover medisch werk komen te staan. Ik vond zieke mensen altijd enigszins weerzinwekkend; ik dacht dat het een grote inspanning zou vereisen een hele dag in een ziekenhuis door te brengen met bloed en vuil en ziekte overal om je heen. Maar nu we iets meer beginnen te begrijpen van ziekteoorzaken, behan delingsmethoden en geneeswijzen, en nu we in staat zijn mensen die pijn lijden te helpen, komt het allemaal in een nieuw licht te staan'. Paul deed nog andere ontdekkingen. Voor het eerst in zijn leven kwam hij in contact met mensen van verschil lende nationaliteiten, levensopvattin gen en geloof. In zijn groep zaten twee Scandinaviërs en drie Zuid-Afri kanen. Dan waren er Father Kroli en Father Longdon, beiden lid van de High Church. Een van hen was orde geestelijke en droeg een lange, zwarte toog. Er was een Moravische Broeder, die naar Midden-Amerika zou gaan. Een van de studenten was Quaker, en sommigen hadden zo op het oog in het geheel geen godsdienst Toch voel- Dorothy Clarke Wilson Uitgave: Boekencentrum BV den allen zich 'geroepen' medisch werk te gaan doen in de zending. Allen waren het gerijpte mensen, met een duidelijke visie op de mens en het leven, die zij ook zeer goed onder woorden konden brengen en verdedi gen. Paul ontdekte hier, dat een se rieuze geloofsopvatting niet beperkt was tot mensen met een strikt ortho doxe opvoeding. Dat was een verhel derende en ontnuchterende ervaring. Pauls beste vriend was een jonge student, David Wilmshurst, in vele opzichten zijn tegenpool: kalm, verle gen, ijverig, soms een beetje traag, maar een jongen die altijd heel op recht en vriendelijk was. Er bestond tussen de twee een gezonde wedijver, zij het niet op het gebied van theolo gie, daar beiden Baptist waren. Aan het eind van de cursus deden ze allebei een uitstekend eindexamen. Dokter Wigram liet Paul bij zich komen. 'Je vindt medisch werk wel leuk. is het niet?' informeerde hij. 'Leuk is het woord niet', was Pauls reactie. 'Ik houd ervan'. 'Ja, dat heb ik gemerkt. Vorig jaar was er hier een student, Ben Walkey', vervolgde de dokter, 'die wij aanraad den een medisch beroep te kiezen. Het verheugt mij te kunnen zeggen dat hij dat heeft gedaan. En in alle oprechtheid: ik adviseer jou hetzelfde te doen. Pauls Keel was droog. 'Maarik was eigenlijk van plan zendeling te worden'. 'Wel waarom niet? Je hebt toch zeker wel eens van zendingsartsen gehoord?' 'Maar dat zou jaren in beslag ne men 'Minstens vijf jaar. Alle waardevolle dingen kosten tijd'. 'En geld voegde Paul er verward aan toe. 'Het zou jammer zijn als je het bij dit ene jaar liet'. Dokter Wigram bouwde zijn betoog op of hij college gaf. 'Ik ben daar zo van overtuigd, dat ik je familie er al over heb benaderd. Ik heb zelfs aan je moeder geschreven'. Paul staarde hem aan. 'Meent u dat?' 'Zij schreef mij terug, dat een van je ooms eens heeft toegezegd financieel bij te springen ais jij óóit zou beslui ten medicijnen te gaan studeren'. 'Dat is oom Dick'. mompelde Paul. Richard Robbins was de vader van Nancy, en de eerste man van tante Rosa, die gestorven was. Nu was hij getrouwd met tante Stella. Hij had zijn jeugd in zeer armelijke omstan digheden doorgebracht. Hij had ech ter goed kunnen leren en had zich allerlei ontzegd om een studie te 63. Als smidje Verholen nu eens naar binnen had kunnen kijken, dan had hij een onbegrijpelijk toneeltje kunnen aanschouwen. De woede van de kleine dienstdoende commissaris verdween namelijk als sneeuw voor de zon. Een geheimzinnig lachje nam de plaats in van de zojuist neg zo hardhandig gedemonstreerde woede, en het manneke trok tevreden aan zijn sigaar. 'Nu heb ik die Verholen precies waar ik hem hebben wil zei hij. Hij trad mompelend op een grote archiefkast af en trok daar een genummerde lade uit. Uit die lade haalde hij een map en in die map vond hij wat hij zocht: een viertal vellen getypt papier met op ieder vel een foto. Dat waren dus vier fo to's foto's van Platvink-Jantje. FERDINAND Franse Sjarl, Professor Nosco en de dwerg Asmar. Ingespannen bestudeer de de kleine commissaris de foto's en de vellen papier. Snel vlogen zijn kwieke ogen over alles wat er te lezen stond. Toen boeg hij de map en de lade weer op om vervolgens peinzend een telefoonnummer te draaien. Het duurde nog al even voor er aan de andere kant van de draad werd geant woord. 'Bent U daar, mr. Silberlöwen von Goldstein?' vroeg de kleine plv. D.C. 'Juist jaik hoop, dat U me niet kwalijk neemt, dat ik U zo diep in de nacht opbel. Maar luistert U eens- goed. Ik had hier zojuist een of andere buitenlander op bezoek, die mij een ingewikkeld verhaal vertelde over een op handen zijnde gouddief stal, waar hij achter is gekomen. De knaap beweerde, dat een viertal schurken het voorzien hebben op het goudtransport, dat de volgende week t woensdag over de bergen naar Uw bank wordt gebrachtJuist! De. diefstal zou in de bergen plaatsvin den. Het is een goed voorbereide overval. Wat ik hem gezegd heb? HahahaIk heb hem eruit gesme ten en gezegd, dat ik er geen woord van geloofde. De vent is nu waar-, schijnlijk onderweg naar uw woning. U weet dus, waarmee U eventueel rekening hebt te houden. Goed zo! Accoord! Dag mr. Silberlöwen von Goldstein!' Na deze woorden gespro- 'ken te hebben hing de plv. D.C. de telefoon weer op en een zonderling lachje krulde om zijn mond kunnen bekostigen. Zo was hij een goed onderlegd kweker geworden. Hij was zelfs voorzitter geweest van de Engelse boerenbond. 'Ik heb met de heer Robbins contact opgenomen', vervolgde dokter Wi gram. 'En hij is inderdaad bereid zijn gelofte gestand te. doen'. Nog nooii was Paul zo op de proef gesteld. Nu had hij al plannen ge maakt om de zendingsopleiding te gaan volgen. Hij was er al vrijwel zeker van dat zijn zendingsgenoot schap hem over twee jaar zou accepte ren. Was dit aanbod maar vijf jaar eerder gekomen! Ineens herin nerde hij zich dat dit ook inderdaad zo was geweest. Zijn moeder had hem immers voorgesteld medicijnen te gaan studeren? Maarwas het dan nu te laat? Nog weer jaren studeren en dat nog twee jaar zendings school De meeste mensen waren op hun dertigste met hun vooropleiding gereed. Neen. Hij had al te veel jaren besteed aan de voorbereiding om zijn doel te bereiken. En het ging er toch om de ziel van de mensen te redden, niet hun lichaam? Een mens moest, als er pit in hem zat, toch ook eens tot actie overgaan? Hij zou doen wat hij van plan was geweest. En in de zomer van 1936 kwam hij in de zendingsoplei ding. Het zendingsinstituut was gevestigd in Norwood, Surrey. Er werd niet alleen veel gedaan aan bijbelstudie en aan preekoefeningen, maar ook wer den de toekomstige zendelingen er heel praktisch voorbereid op het rui ge leven dat hun te wachten stond in de wildernis van Azië, Afrika, of- Zuid-Amerika. De houten barakken waren door de studenten zelf ge bouwd. Paul vond het jammer dat ze allemaal al klaar waren. Er waren vier forse barakken, elk ruim genoeg om een twaalftal studenten te herber gen. (wordt vervolgd) TV-vandaag NEDERLAND I NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Super King Size Toppop NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Alle Hens II 21.10 Televiizier Magazine 22.00 Heien, vrouw van deze tijd NOS 22.50 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Jonkvrouw van Avignon NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Zo vader, zo zoon 20.45 Doc Elliot 21.35 Nana Mouskouri 22.00 Luisterend naar Oosterse godsd. NOS 22.25 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 W.K.Voetbal. 16.15 Journaal. 16.20 V.d. oudere kijkers. 1705 Kinderprogr 17.55 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 18.00 Unter Ausschluss der Offentlichk. 18.30 Akt. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportoverz. 10.26 Unter Ausschluss der Offentlichk. 19.59 Progr. overz. WDR: 8.20 Inf. progr. 18.55 Dok. progr 9 30 Sesamstras- sc. 18.00" Nws uit Noordr-Westf. 18.05 Wuffs und diu Wuschels. 18.15 Betty und Alexan der. 18.40 kt. 19.20 Betty und Alexander. 19.48 Intermezzo.20.00 Journaal en weer- her 20.15 Akt. 21.00 Amusemprogr. 21.45 Dok. film. 2230 Journaal, komm en weer- her 22.50 Otto Klempcrers lange Relse. 0.30 Journaal. BELGIE NEDERLANDS 16.00-16.30 Eurovisie Wielrennen. 18.55 Fabeltjeskr. 19.00 Voppenfllm. 19.12 Sportdok. (5). 19.38 Weerber. 19.45 Journaal. 20.15 Speelfilm: Oom Vanla. 21.55 Inspraak 74. 22.25-22,45 Journaal en wedstraat. Speciaal Radio-vandaag Liefhebbers van televisiefeuille tons moeten vanavond kleur beken nen. Het gaat om de keus tussen een doktersverhaal en zeemansavonturen. 'Alle Hens' wordt geblazen bij dc Avrö. Ned.1/20.21 Wie de Voorkeur geeft aan medici nale romantiek zit bij de NCRV. Doe Elliot wordt de gijzelaar van een bankrover. NED. 2/20.45 Hoe schrijvers van'het NCRV-ge- denkboek aankijken tegen vijftig jaar christelijke omroep is te horen in gesprekken met de heren H. Algra,.B. van Kaam en dr. C. Rijnsdorp. Hilv. 2/21.20 Zweites Deutsches Fernsehen heeft een zevendelige televisiefilm laten maken over de moeilijkheden in ge zinnen met mongooltjes. Zes verschil lende zwakzinnige kinderen geven een getrouw beeld van de opeenvolgende levensstadia. Duitsl. 2/19.30 Van veel gevraagde operettcfrag- menten is te genieten in het radiopro gramma va n de NCRV 'Grote selec tie'. Met o.a. Anna Moffo, Anncliese P.othenbergcr, Heinz Hoppe en Willy Schneider. Hilv. 2/13.00 Voordat 'Helen, een vrouw van deze tijd' begint, brengt Avro's Tele- vlzier Magazine actuele gebeurtenis sen op het scherm. Ned. 1/21.10 Een eerder voor de schooltelevisie uitgezonden serie over Oosterse gods diensten, is ook waardevol voor oude ren. Vanavond de eerste aflevering uit een reeks van drie over het boeddhisme, Ned. 2/22.00 HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgijmn. 7.20 (S) Spitsuur. (7.54 VPRO: Deze dag. 8.00-8.10 Nws.) 8:11 Dingen V.d. dag. 8.23 (S) Spit suur verv. 9.15 (S) Licht ork, 9.35 Waterst, 9.40 (S) Muz. voor luisteraars. 11.00 Nws. 11.03 (S) VARA-klass. NOS. 12.00 Den Haag. deze week, VPRO: 12.15 VPRO-Maandag. 13.00 Nws. 13.11 Vandaag dit, morgen clat. 13 20 (S) VPRO-Maandag-Muz. AVRO: 14.45 (S) Reg. zaken. 15.10 (S) Onze kleine orgels (5): klass. muz. 15.35 (Sr Biels en Co. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 1G.05 Hits v.d. ktds. 16.30 (S) Mikadoo. 17.30 AVRO's Kin derkoor. Overheidsvoorl. NOS: 17.40 Den Haag aan de lijn. NOS: 18.00 Nws. AVRO; 18.11 Radiojour naal. 18.21 Jazz Spectrum. NOS: 19.00 <S) Wereldmuz.conc. Kerkradc. 20.00 (S) Vrij spraak. 21.50 Uitgebr. rep. 22.15 Voor Blin den en slechtzienden. 22.25 Bond zonder naam. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) Jazz, 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 Te Deum Lauda- mus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.38 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Omr.ork.: klass. muz. 9.30 (S) Uitgezochte Oratorlumfragm 19.30 Nws. 10.33 <S> Spaanse volksmuz. 10.43 Kleuterklok-Zomerklok. 11.00 Iri 't zilver. 11.55 Med. 12.00 (S) Kilima Hawaiians Show. 12,21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v.. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 13.00 Selectie veel gevr. operettefragm. 14.18 (S) Pianoduo: mod. muz. 15.00 Herv. dst. 15.30 Nws. 15.33 (S) Studio 6. 16.50 Pleisterplaats. Overheidsvoorl.: 17.20 Ray- mundo Debrot In gesprek met J. v.d. Walle. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 Bandstand. 18.30 Nws. 18.41 Toelicht, bij het nws. 18.58 (S) Drie liederen i van Hendrik Andriessen, 19.00 <S) Vincent van Gogh. 19.30 (S) Literama. 20.00 Nws.' 20.05 Avondoverdenk. 20.15 <S) Messa dl Gloria van Rossini. 21.20 (S) 50 jaar NCRV-( geschiedenis. 22.25 (S) Pianorecital: klass., HILVERSUM 111 KRO: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.03. Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verz. 12.03 iS> Drie tussen de middag, met 13.03' Raden maar. TROS: 14.03 Pop-Kontakt - Van: twee tot drie op III. 15 03 Pop-Kontakt II. 16.03 Hitmeesters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. AVRO: 19.02 Drie loopt achter. 20.02 Radiojournaal, 20.05 (S) Take the 8-train. 21.02 Negen-uur-, show. 22.02 (S) Superclean Dreammachlne. 23.02 (S) Vanavond laat. 0.02 Radiojournaal. 0.05 Cees van Zijtveld. 1.02 (S) Dat had je. gedroomd. 2.02 Continu dc nacht door. 5.02- 7.00 Voor dag en dauw. (2.02, 4.02 en 6.02. Radiojournaal.) Italiaanse rijstschotel 500 gram tomaten 1 paprika 200 gram gekookt vlees 500 gram rijst 1 liter water bouillonblokjes zout, bote)- Breng een liter water aan de kook met bouillonblokjes. Was de rijst en doe deze in de kokende bouillon. Laat de rijst onder goed roeren weer aan de kook komen. Dan het vuur lager zetten en de rijst zonder te roeren gaarkoken in een half uur. Maak de tomaten en paprika schoon. Snij de vruchten aan stukjes. Indien er geen vleesresten voorradig zijn dan een stukje kalfsvlees kopen, dit koken, af laten koelen en in stukjes snijden. Smelt wat boter in een pan en doe er de paprika en het vlees bij. Even een paar minuten laten bakken en dan de rijst erdoor èn de in stukken gesne den tomaten toevoegen. Het gerecht door en door warm laten worden. Eventueel er nog wat geraspte kaas over. Menutip: grapefruit met sherry, Itali aanse rijstschotel, yoghurt met aard beien. Horizontaal: 1. voorschrift, 5. durf, 7 afschuring, 9 ingang, 10, rondhout, 12. uiteinde van een spier, 13. bezinksel, 14 afd. van artikel, 15. vruchtje, 16 item (afk) 17. tot, 18. snijwerktuig, 19. leeftijd (fr.), 20. soort appel, 21 bloedhuis, 22. titel (af) 23. groot wijnglas, 25. kledingstuk, 27. twijg, godin van de vrede. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. spaans paard, 3. delfstof, 4. vod, 5 overmatig zoet, 6. Oriënt Express (afk), 8. zetel, 9. vroeger, 10. steltloper, 11. bloem, 12. ros, 15. bouwstof, 18. badplaats, in Tirol 19. meisjesnaam, 21. water in N. Br. 24. electrotechnisch ingenieur, 25. pers. voornaamw. 26. lidwoord. OPLOSSING VAN VRIJDAG 1. kolossaal, 2. magnifiek, 3. manke ment, 4. pentagon, 5. inspectie, 6. kandelaar, 7. transport, 8. periodiek, 9. Aesculaap.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4