eld belangrijker an het resultaat Sally de Jong vindt SB ook niet ideaal NSW nuchter tegenover eerste klas _>portknipsel Sportspetters De Rijk nieuwe trainer DUNO Wielrennen lOUW/liWAlRTET MAiANlDAG 8 JULI 1974 SPORT K13 Bas Hordijk constateert na èèn jaar profervaring: ge^01TIlE3U>-\^l/TvJRjUI)SHOL:TEM Ba» Hordijk (22) was vorig jaar liet amateurfietsen beu. Hal- ^^erwege liet seizoen gaf hij te kennen naar de professionals over te stappen. Een wel overwogen haófctad overigens. Want de blonde Rotterdammer had zich er reeds enige tijd op voorbereid. In de d e£ veeëneenhalf jaar, dat hij een amateurJicenitie bezat, was hij dan ook niet zó veel aan het vertrek vinden van de Nederlandse wedstrijden. 'Die kleine rondjes bevallen me niet', laat liij weten, 'je jjjt er enorm van. Je kunt nóg beter een klassieker rijden. Al is die dan wél tachtig kilometer lan- Mosjer'. tegenheid bestaat voor de professio nals. Een uur voor het vertrek dwar relden de coureurs binnen. Het dorp je was nog niet in stemming voor de wielerkoers. 'Dat is altijd zo in Bel gië', merkt Bas op. 'een uur voor het begin van de koers zie je soms nog geen mens'. Alleen een nerveuze rijkswacht leek te beseffen, dat er wel degelijk iets viel te beleven. Zoals trouwens héél de week al. De koers vormde slechts een (belangrijk) on derdeel van de kermisweek. waarin een duivenvlucht en het 'Spel zonder grenzen' niet ontbraken. •loedewust reisde Bas Hordijk daarom Expcikwijls naar 'Bels' om er het stiel eetnder de knie te krijgen. Déér op die omlopen (dikwijls langer dan kilometer) en die lastige kasseien men het vak echt leren, zo is zijn Dat was de reden, waarom t. <j( ij zich na in een korte tijdsbestek "bliti- iverse zegepralen mee naar Heyplaat zaal! hebben gebracht rijp achtte DeJoor het professionalisme. Hij daaro- h defer: 'Ik had altijd al prof willen leur ■atie, ndeling tén van de redenen, waarom het tctiebestuur zaterdagvoetbal voorlo- ig niet denkt aan de vorming van en hoofdklas is de hoge reiskosten, 'okke Remmers acht een dergelijke tap nog onverantwoord. 'Want ik en nu eenmaal een man, die aan de ilinnen van betrokkenen denkt', liet e sectievoorzitter onlangs in deze rant weten, met een hoofdklas zijn mensen de hele dag van huis'. Vaarom, zo kan men zich afvragen. ajj torden er dan wéér twee interregio- ej-0B ale eerste klassen geformeerd met e^en IIc consequenties (o.a. hoge reiskos- vandien. Mogelijk om de spel- VOQj icaliteit van de oostelijke clubs, die rr È'1 op een lager niveau manifeste- }n en, te verbeteren. Afgelopen seizoen 'te iep dit min of meer op een misluk- als P-'"9 wit omdat de kwaliteit van het oetbal juist door die mixture (zwak vvasegen sterk zwak) terugliep. (Ei )e KNVB koos voor komend seizoen 4, us opnieuw voor een interregionale oede ndeling, zij het dat in de eerste klas and) i ovenoegend westelijke clubs (Zuid- (Fwolland, alsmede Kozakken Boys en nd) irnemuiden) zijn vertegenwoordigd. ipen\liet interessant voor de verdwaalde lubs als Aktief Amstelveen. Benne- p* om, GVVV, SDVB en Spakenburg. venmin voor Arnemuiden, dat in rd. eografisch opzicht nu eenmaal onder elke omstandigheden den ook een ttsjow9elukkiye positie blijft innemen. de eerste klas B kan hetzelfde irden gesteld van Elim en Holland- eveld (nabij Hoogeveen), die hun •buut moeten bekopen met een hoge tkostenrekeningBegrijpelijk, dat de egionale' clubs in deze afdeling jeerjansdam, NSW, RVVH. SHO, Zwerver) bepaald niet intens ge- mkkig zijn in dit gezelschap. Met me SHO werd het kind van de skehing, nadat hét drie jaar geleden ai Verstoi-èn bleef van het meren- L deel van de streekconfrontaties. Om maar *e zwijgen van Elim- en rW ^^ndscheveld. Die het weliswaar in le naaste omgeving moeten doen zon- j (er andere eersteklassers, maar wel verplicht zijn vijf keer naar het Wes- b' e», af te reizen. Het zijn dan Ook "ïeze clubs die een hoge klassering nnemen wat betreft het aantal af te eggen kilometers. Arnemuiden (4350 ln m.) is echter de absolute koploper! be vre'1 puur TeOiohale eerste klas zou ensc ief ónfóögeljik zijn geweest door tnkl: -esf. twaalf clubs aflevert en et hoor twee vereniginaen Con Arnemuiden. Kozakken Boys) wordt ,q. Vertegenwoordigd. De KNVB heeft nc- fteend (vermoedelijk alléén om het lelpeil in de andere districten te 'rbeteren) tóch een interredonnie Mina samen ie stellen. Akkoord, ir dan niet zoals nu het geval is. 'ant men koos niet voor een regiona- indeling. Maar toch valt er in teide afdelingen een regionaal karak- waar te nemen. ïa de eerste klas A voert het district 'jest H de boventoon aan, terwijl in k d-k fi eerste klas B de meeste clubs I ij komstig zijn uit Gelderland. Dat is met. reëel Want juist dan vallen er r'dichtoffers. Getracht moet worden al- IJV e verenigingen zo veel mogelijk van - De 'enst te Zl-n betreffende hun wen- j<7 v en' va^en niet altijd te realise- wloi en' ¥aar wanneer er minstens twaalf ge« f" 28 betrokken clubs ontevreden Iteee M over de indeling zit er wél iets nut. De KNVB gaat volledig voorbij fn. de wensen van de verenigingen. Dat valt niet te ontkennen. De af- niei van een reis.is bovendien in de jten gevallen niet in overeenstem- 1 st met flet vertoonde voetbal. Met i me 11 re woorden: ettelijke honderden pi; ytometers in de bus (of trein) heeft 'an l°emig zin wanneer de kwaliteit toch te eel °.ensen overlaat. nistf d't geval is tóch (ondanks enkele TeaelVke bezwaren van het sectiebe- s een hoofdplan de oplossing. ts kr,Qn 's bet kaf van het koren geschei- 7, 8 ö?n- Goed, dan worden er óók lange manden afgelegd. De kwaliteit van iet voetbal zal er dan evenwel ook Mar zijn. Want wij schreven het eens eerder de hole dag op stap voor een kwalitatief matige partij voetbal (dikwijls voor een paar hon derd kijkers) werkt voor alle betrok- JK'e"en frustrerend. Dat het sectiebe- d (lees: Fokke Remmers) echt zó sport leel aan de gezinnen van de betrok- iizoei Keien denkt kan er bij ons echt niet entirri ttl. ?e clubs zullen de komende competi- id kei volgende aantal kilometers irazti Weggen: Ai M: An emuiden 4350, SDVB 2800, >i. w Sefcom 2600Spakenburg 2600 V ^&TV^V 2450. Kozakken Boys 2250, i "oordwijk 2250, 's Gravenz. SV 2150, Sutcfc Boys 2150, Spijkenisse 1950. excelsior M 1950, Aktief Amstelveen l95C, Zwart Wit 1850 en CSVD 1700. k&, Elim 3S50' Hollandscheveld 3800, JSVV 3500, SHO 3150. Go Ahead K O-;00, Heerjansdam 3000, De Zwerver 2950, RVVH 2800, OWIOS 2550, WHC •■500, DOVO 240, Huizen 2400, IJssel- t Weervogels 2400 en WOG 2250. worden. Je kon wel blijven wachten, maar je wordt toch steeds ouder. Hoe jonger je bent des te gemakkelijker is het je aan te passen. Veel Nederlan ders stappen gewoon te Jaat over, waardoor ze dikwijls niet slagen'. Uitgerekend op de dag, dat Bas Hor dijk één jaar tot de beroepsrenners behoorde (afgelopen dinsdag) verge zelden we de fietsende Raleigh-propa- gandist op één van zijn 'werkdagen'. Bas Hordijk kan veelal zelf bepalen al dan niet ergens van start te gaan. Slechts als ploegbaas Peter Post zijn pupillen oproept aan te zetten in één der buitenlandse koersen (klassieker ofétappewedstrijd) of wanneer hij contractuele verplichtingen heeft te genover organisatoren van nationale criteria (waar de renners in tegenstel ling tot de Belgische kermiskoersen wel startgeld ontvangen) is hij niet vrij te gaan of staan waar hij wil. Bas: 'Ik kan eigenlijk dagelijks koer sen, wanneer ik zou willen. Jk herstel snel van inspanningen. Aan trainen heb ik een vreselijke hekel. Vandaar dat ik veel in België fiets (daar zijn dagelijks één of mér profwedstrijden, waarin de coureurs vrijblijvend kun nen starten.) Meestal trek ik samen met Gerben Karstens naar de koers. Die is even min een fanatieke trainer. Bovendien leer ik wel eens wat van hem. Een tijdje geleden waren we samen in Zomergem. Tijdens de eindsprint riep Gerben: géén. Maar ik dacht, dat het nog te vroeg was en ik bleef zitten. Waarna Gerben als zesde en ik als tiende eindigde. Hij adviseerde mij oijvoorbeeld, dat je links óf rechts van de weg moet sprinten. Nooit in bet midden. Dan kunnen ze er name lijk nog aan één kant langs, begrijp j er. 'Dat reizen is natuurlijk wel een op gave. Ik rijdt er echter altijd ontspan nen in mijn auto heen. Andere ren ners zijn dan dikwijls nerveus. Ik niet. Ik beschouw zo'n Belgische koers meer als een goede training. Wanneer je dan lek rijdt, komt het ook weer niet zó hard aan'. Bas Hordijk heeft zich inmiddels ge acclimatiseerd bij de beroepsrenners. 'Die overschakeling is me meegeval len', constateert hij, -'-ik had al snel een sterk moraal. Ja, wat wil je? De eerste tien profkoersen reed ik steeds prijs. En mijn derde wedstrijd in Nederland (in Vlijmen) werd ik al winnaar. Ik was toen meteen geaccep teerd, ze hadden gezien dat ik rap was. Ik het begin keken ze wel vreemd tegen me aan. Harm Otten- bros vroeg me zelfs: wat kom jij hier doen? Toch gaat het er bij de profs amicaal aan toe. Bij de amateurs ligt dat anders. Daar is de onderlinge rivaliteit groter. Profs, hebben elkaar altijd nodig. Die rijden voor hun brood. Ze kunnen vandaag dan wel ruzie maken, maar morgen moeten ze wéér eten'. De reis naar Kruishouten (zeven kwartier, 195 km) verliep probleem loos. 'Om twee uur is de start', merkt Bas op, die dankzij de 'Officiële Mede delingen van de Belgische Wieler bond' al enkele weken tevoren op de hoogte werd gebracht wéér er startge- Terwijl Bas Hordijk op het dorpsplein zijn auto parkeerde en zijn fiets in elkaar zette (om vervolgens een kleedgelegenheid te zoeken), liep hij ploegmakker Theo van (?N.- Leeuw tegen het lijf. 'Heb je ook een van Post ontvangen', vraagt Bas. Van der Leeuw had dat inderdaad. Bas later daarover: 'Post is nogal ontevreden over onze prestaties. Vóór het Nederlands kaonpio&ischap heeft hij dan ons al verteld. Maar in Hoo- gerheide was het wéér niet best. Er gens wel logisch, want Frisol was er numeriek in de meerderheid. Nu heb ben we dus allemaal een brief gekre gen., Waarin staat vermeld, dat hij erg teleurgesteld is en méér van ons ver wacht. Tot 17 juli (Ronde van UI ven hout. wh) wil hij ons niet meer zien of horen. Ik heb het idee. dat er wel eens ontslagen kunnen vallen. Het zal Kees Koedood ('s Gravenz. SV) vertrekt op 20 juli met het Neder lands studentenelftal naar Frankrijk Kintor Ouwens neemt de sociale begeleiding van basketbalkampioen Transol-RZ voor zijn rekening Oranje Wit zoekt nog een tegenstan der voor 24 augustus en Monster voor 10 augustus CSVD-er Gerrit Schuy- temaker vertrekt binnenkort naar Zambia. Bij CSVD weet men nu te vertellen, welk land over vier jaar zeker deelneemt aan de wereldkampi oenschappen Harry Camijn (DO- TO) keert terug naar Hoogvliet Bert van der Heuvel werd op CSVD's jaarvergadering gekozen als bestuurs lid na een titanengevecht met het door bestuur kandidaat gestelde Arie de Ronde HVO's topscorer Teun Kornaat voetbalt voortaan voor Her mes DVS De 's-Gravenzandse SV neemt gedurende drie zaterdagen zijn intrek in het Chalet Ockenburgh om zich voor te bereiden op de nieuwe competitie Rien van Zanten, de nieuweling van Spijkenisse (kwam van DCL.). heeft afgezien van een contract bij FC Dordrecht Arie Besseling, die contractspeler was bij Excelsior, meldde zich aan bij Heinen- oord. Spijkenisse trekt op 16, 17 en 18 augustus in een trainingskamp (Papendal) In de Ridderkerkse sporthal De Fakkel wordt vanavond om half acht geturnd door de (da mes) juniorenteams van Nederland en Canada Walter Omore werd per 15- 7-75 overschrijving van Levi's Flamin go's naar Transol-RZ. r'é Bas Hordijk: 'Veel Nederlanders stappen over'. te laat naar de profs me niks verbazen als Jos van Beers, Wim de Waal, Theo van der Leeuw en ik dan de slachtoffers zijn'- Bas Hordijk tegen Van der Leeuw: 'Vanmorgen stond in de krant dat Eddy Merckx volgend jaar overstapt naar RaMgh' (Post heeft belangstel ling, maar er is nog geen beslissing gevallen). Waarop Theo van der Leeuw vinnig reageerde met: 'Oh ja, dén is het logisch, dat er renners moeten worden ontslagen. Dan brengt Merckx zijn eigen knechten mee'. Bas glimlachend: 'Het zou toch wel aardig kunnen worden met Merckx in één ploeg. Ik zie het al voor me, dat Merckx.de sprint voor me aantrekt...' 'Bas Hordijk' (tot zijn vijftiende jaar voetballer bij Feyenoord, daarna een zeer succesvolle nieuweling, bekroond in 1970 met vde nationale titel en meer dan dertig overwinningen) maakt zich voorlopig geen zorgen over zijn (wieier)tot'komst. Hij: 'Ik pak haast altijd een prijsje mee. al besef ik dat ik nog het één en ander heb te leren (daérom wilde Bas Hor dijk aanvankelijk geen sponsor: hij wenste zich eerst als prof te bewijzen, wh). In dit voorjaar reed ik voor de eerste keer profklassiekers. Die zijn moeilijk. Vooral door de afstanden. Nog nooit had ik 250 of 260 kilometer gefietst. Dat zijn nogal geen afstan den. En het klimmen is een kwestie van wennen. De heuveltjes leveren me al geen problemen meer op'. Het dreigende ontslag Bas Hordijk praat er nauwelijks over. Ogenschijn lijk is hij er niet van onder de indruk: 'Voor het geld hoef ik niet te fi'tteen. Voor mij is het echt nog een liefhebberij. Met iemand anders drijf ik een zaak in sportprijzen, medailles en relatiegeschenken. Die zaak loopt geweldig. Voor mij is dus de wieler sport niet élles, ik heb dus nog ande re terreinen'. De wielerkoers in Kruishouten ging van start. Het publiek was toege stroomd. Het was een typisch Belgi sche koers: de renners dienden negen ronden van zestien kilometer af te leggen. Eén koers in België wordt ook uitsluitend 'ingericht', ten faveure van de renners en niet toot hett publiek (zoals in ons land). Mede door een fameuze start van o.a- Tino Tabaken .Bas Hordijk valt er spoe dig een afscheiding waar te nemen. Tien renners namen de leiding. De bookmakers deden goede zaken. Ach ter de naam Hordijk stond een 'vijf genoteerd, hetgeen inhield dat een gokker, die (pakweg) 100 B.frs inzette op Hordijk het vijfvoudige daarvan in zijn zak stak als Hordijk inderdééd als winnaar over de streep zou ver schijnen. Dat de bookmakers het wel eens op een accoordje gooien met bepaalde coureurs (die er dan zélf wijzer van worden en de uitgaven van de bookmakers beperken) is niette min betreurenswaardig. Willy Planc- kaert werd tenslotte de triomfator. Bas Hordijk kwam als vijfde over de streep, hetgeen hem 3250 B.frs (ruim 200 gulden) opleverde. Een bedrag dat pas maanden later wordt 'overge maakt. Bas: 'De gemiddelde beroeps- renner vindt het resultaat minder belangrijk dan het geld-, dat ze er mee verdienen'. Vandaar dat Bas Hordijk zich geen principieel tegenstander toont van het gebruik van stimuleren de middelen (naar schatting 90 pet van de profcoureurs 'snoept' wel eens): 'Zélf heb ik nóóit geslikt (wat door insiders wordt bevestigd, wh). Ik blijf gewoon naturel fietsen. Maar ik ben wél van mening, dat de profs die wel iets gebruiken oud en wijs ge- noes zijn om te weten wat ze wel en niet kunnen doen. Vergeet niet, dat het hun beroep is'. Tegen acht uur stapte Bas Hordijk (vrijgezel) weer het ouderlijk huis binnen. Waar hij op de Belgische televisie zag hóé vriend Gerben Kar' stens in de Tour de France het 'geel' mocht aantrekken. Jammer, dat ik er zelf niet bij ben, fluistert Bas, 'want als ik steeds die massale aankomsten zie, had ik misschien ook wel eens kans op een étappeoverwinning ge maakt'. Bas Hordijks eindschot wordt immers door de vedetten (Verbeeck, Maer- tens) gevreesd. Bas over de risico's die een eindspurt met zich meeb- brengt'. Als je er tussen in zit, merk je het gevaar niet eens. En als je werke lijk met de eerste vijf sprint, bestaat er trouwpns geen gevaar. Nee. pas daar achter is de kans op een valpar tij aanwezig. Dén moet je oppassen'. Bas Hordijk (afkomstig uit een wie- Ierfamilie: vader Henk was drie keer nationaal veteranenkampioen en zwa ger Frank Ouwerkerk probeerde het vorig jaar nog even bij de broodrij ders) wacht een aantrekkelijke prof- carrière. De basis (een scherpe eind spurt) is aanwezig. Het rendement daarvan was reeds een drietal profze ges: /Vlijmen, Bavikhove en Kruinin- gen. WIM HUISMAN ROTTERDAM Sally de Jong, sinds begin juni kampioen dam men van Zuid-Holand, is het niet eens met de kritiekd ie er in een Haags persbericht op zijn titel werd gespuid. Kritiek die zich toespitste op het feit dat hij zijn provinciale titel 'slechts' behaal de dank zij het Sonnenborn- Bergersysteem. Het SB-systeem (voor de leken: te vergelijken met een beslissing via doelsaldo bij het voethallen) was er oor zaak van dat de 25-jarige De Jong ondanks een gelijk aantal punten als titelhouder Fred Ivens en Jaap Riesenkamp de overwin ning naar zich toe trok. Het SB-systeem staat in damkringen regelmatig ter discussie en ook Sally de Jong geeft toe dat het bepaald geen ideaal systeem is, maar hij vindt het niet geheel rechtvaardig zijn kam pioenschap om die reden te kleineren. Hij zegt: 'Elke speler Weet vantevoren dat er met dit systeem wordt gespeeld en iedereen moet daarop zijn taktisch plan afstemmen. Dat heb ik gedaan. Je moet er simpelweg rekening mee- houden. Fred Ivens heeft ondanks een erg sterke eindsprint taktisch ver keerd gespeeld en daarom moest hij zijn titel prijsgeven.' Sally de Jong is desondanks realist genoeg om te be seffen dat een alternatief systeem de voorkeur verdient. Hij 'Het meest simpele alternatief is het spelen van een beslissingscompetitie, hoewel je daarbij het risico loopt dat het een erg langdurige zaak gaat worden.' Sally de Jong beseft dat kleine dinge tjes de doorslag kunnen geven bij het behalen van een kampioenschap: 'Ik heb dit keer gewonnen van Riesen kamp op een manier die bijna nooit voorkomt. Dat was gewoon een geluk je en dat telt later erg hard mee. Verder heb ik het finale-toernooi vrij van zenuwen gespeeld. Het is normaal dat iemand voor een wedstrijd ner veus is, maar bij mij blijft die nervo siteit ook tijdens de toernooien be staan. Dat was dit keer echter niet het geval. Ik had me goed voorbereid op de wedstrijden in de voorronden, want dat is een verschrikkelijke zware strijd. Toen ik daar door was, liep het verder erg goed. Verder is bij zijn toernooi ook belan grijk hoe een tegenstander zich voelt. Ik bedoel maar: het behalen van een titel hangt van erg veel dingen af.' Met het behalen van het kampioen schap is De Jong evenals nummer twee Jaap Riesenkamp overigens di rect geplaatst voor de halve finales van de strijd om het kampioenschap van Nederland, die begin volgend jaar worden gespeeld. Bovendien krijgt De Jongs overwinning nog meer relief in de wetenschap, dat dit zijn eerste volledige finale-toernooi was, zodat hij qua routine op mensen als Holst- voogd en Toet een vrij forse achter stand had. Hoewel Sally de Jóng naar hij zelf zegt uren over dammen kan pra ten, weet hij zijn sport toch behoor lijk te relativeren. De Jong: 'Vooral als je eenmaal getrouwd bent, krijg je zoveel andere belangen dat je er niet meer toekomt, alles voor het dammeri te doen. Bovendien heb ik perioden dat ik verzadigd ben. Dat merk je wanneer je taevel op routine gaat spelen en niet meer de moed hebt bepaalde situaties ver door te reke nen. Dan zet ik het bord een tijdje opzij en dat kan soms verhelde rend werken. Bij de voorbereiding van een toernooi werk ik drie of vier avonden per week, terwijl ik een maandje vantevoren met het opstellen Trainer Jan Leermakers ziet het tvel zitten, want: DORDRECHT Het zaterdagvoetoal mag dan in Dordrecht in kwalitatief opzicht niet zó floreren, het neemt niet weg dat er vol doende kwaliteit op het trainersfront aanwezig is. Cees van den Bosch (ex-De ZWerver), Wim van der Gijp (ex-Zwart Wit), Rob Spigt (SHO), Siem Beuk (Oranje Wit), Jan Isendoorn (Excelsior P), Hans de Vos (Heerjansdam) en Fons van Rosmalen (WGZ) zijn bij voorbeeld zeker geen onbekende figuren. De aanpak van de Dordtse oefenmees- ter verschilt vaak van die van ande ren. Een nuohtere kijk op het gehele sportgebeuren is veelal één van de meest opvallende kenmerken. Jan Leermakers (39) is ook één van die Dordtse trainers. Deed hij vroeger, toen hij nog verbondon was aan Zwer vers en Barendrecht, in de nachten vóór belangrijke wedstrijden nauwe lijks een oog dicht, tegenwoordig is dit niet n.eer het geval. Evenmin maakt hij zich zorgen over zijn trai nersloopbaan, al zou hij daar toch wel een reden voor kunnen hebben. Jan Leermakers is immers in het bezit van een C-diploma en de tijd om een B-cursus te volgen ontbreekt hem. Wat inhoudt, dat hij reglemen tair geen eersteklasser mag trainen. Met NSW proanoveerde hij daarente gen enkele maanden geleden naar de hoogste afdeling. Waarin Leermakers zich (met één jaar dispensatie van de KNVB) volgend seizoen zal manifeste ren. Maar dan? 'Aöh, daar maak ik me nog geen zorgen over', meldt hij zonder enige emotie. Want de reali teit is wèl, dat Leermakers-collega Ad van Dongen (Spijkenisse) verkeert overigens in dezelfde situatie dan onherroepelijk, althans wanneer NSW zich weet te handhaven, naar een andere vereniging dient uit te zien. 'Een zondagclub heb ik nog nooit getraind', denvt de oud-EBOH- er hardop. Dus wie weet 'De jongens staan erg nuchter tegeno ver die eerste klas' constateert Leer makers. 'Dat acht ik juist een sterk punt. Om een voorbeeld te noemen: een broodje of iets dergelijks voor een wedstrijd, wat bij andere vereni gingen wèl gebeurt, vinden de jon gens volkomen onzin. Weet je, wan neer NSW-ers zich het best op de wedstrijd concentreren? Als ze ge woon 's morgens in hun tuintje bun nen werken. Toch zal er wat dat betreft, met die verre reizen voor de boeg, wel wat moeten veranderen'. Angst voor het onbekende heerst er niet in Numansdorpse voetbalkringen. Leermakers: 'Ik kan het natuurlijk mis hebben, maar een plaatsje in de mideengroep is naar mijn mening wel te realiseren. Over de eerste klas is ons niet zo veel bekend. Wel hebben we verschillende keren vriendschappe lijk tegen SHO gevoetbald. Dat liep lekker, al zegt dat natuurlijk ook weer niet zo veel. Waar ik me in feite de meeste zorgen over maak is wat er met NSW gebeurt als de kampioen en de degradanten eenmaal bekend zijn. Valt de animo niet terug, wan neer de spanning, die we de laatste jaren toch steeds hebben meegemaakt is weggeëbd, zo vraag ik me af. An derzijds zal de toekomst moeten leren of wel voldoende lengte in de ploeg herbergen'. Jan Leermakers is Inmiddels twee seizoenen in dienst bij NSW. Dat overigens na een behoudende start. Hij daarover: 'Bij elke vereniging ben ik altijd eerst drie maanden op proef. Dan kun je tenminsti na die periode vrijblijvend uit elkaar gaan'. Lang zaam maar zeker verbeterde de orga nisatie rond het eerste elftal. Er werd een elftalleider aangesteld (Dries Troost) en mede door de daadwerke lijke inbreng van een aantal enthousi aste supporters (zij schonken onder meer broekjes en shirtjes) werd voor Leermakers een aantrekkelijk werkkli maat gecreëerd. Bewust liet hij zijn JAM LEERMAKERS pupillen in dat eerste seizoen talrijke lichtwedstrijden afwerken ('Om routi ne op te doen'). De traditionele inzin king rond de achtste competitie wedstrijd kon ook hij echter niet verhinderen. Het tweeae seizoen was NSW wèl rijp voor promotie (Leermakers glim lachend: 'Ik ging er vanuit, dat we 22 punten moesten pakken. Dan konden we tenminste niet meer degraderen'). De verwachte terugslag vond dit keer niet plaats (Leermakers: 'Toen ik af gelopen seizoen een inzinking ver wachtte, gingen we gewoon wat be houdender voetbal spelen'). Vóór het begin van de competitie werd afgesproken te starten met een vaste groep van dertien spelers', ver duidelijkt de trainer. Een unieke situ atie. Want ongeacht het resultaat werd het team wekelijks gewijzigd. Met uitzondering van de competitiea potheose. 'Toen was er sprake van een soort overwinningsroes. En die moet je niet verstoren door nog veranderin gen in het elftal aan te brengen', laat Leermakers weten. Waarvan Henk Verrijp het slachtoffer werd daar hij juist toen langs de kant diende te blijven. Leermakere: 'Het pleit even wel voor het geweldige karakter van heon, dat hij daarover nóóit een woord kritiek heeft geuit'. Leermakers constateert te maken te hebben met een ambitieuze groep, die het nodige raffinent en inzicht bezit. Ad Heemskerk bijvoorbeeld hééft dat. Vroeger opgedaan bij Feyenoord, waar hij onder de !?t stond van het (betaalde) jeugdteam. Leermakers: 'Voor ons is Ad nog altijd een goede reservekeeper. Alléén om zijn broer (de huiduge keeper, wh) geen concur rentie aan te doen is hij destijds weer als veldspeler gaan optreden'. Over karaktervoetballers hoeft NSW niet te klagen (Cees van der Stel, Henk Verrijp, Arie van der Giesen, Teun Vos). Dat de Numansdorpse bri gade niet uitsluitend op karakter de eerste klas bereikte, moet worden ont kend. Feyenoords scout Lou van der Hoeven was niet voor niets verschil lende keren één van de geïnteresseer de kijkers bij NSWs ontmoetingen. Met name Peter Knoop werd dan op de korrel genomen. Maar die werd tenslotte gewogen en te licht bevon den. Leermakers: 'Feter zit op dit moment in militaire dienst. Waardoor zijn conditie verminderde'. Vorig seizoen manifesteerde zich ook een ander talent »p overduidelijke wijze in de persoon van Hans Reedijk, die zich in het Jong Amareurelftal wist te spelen. En bondscoach Arie de Vroet was (toen Hij NSW tegen Arnemuiden aan het werk zag) sterk onder de indruk gexomen van verde diger Jaap van Holten. Kortom, kwali teit kan NSW niet worden ontzegd. Slechts technische gave Jan van der Velden (waarover diverse insiders zich in het verleden lovend uitlieten) dreigt terug te vallen door de onstabi liteit die zijn acties kenmerken, voor- van een taktisch plan begin. Tijdens een toernooi train ik niet meer. Bij fij gaan spelen en trainen niet sa men.' Dammen is voor Sally de Jong een sport met ongekende mogelijkheden en beslist geen remise-spel. De Jong: 'Wanneer een match voortdurend re mises oplevert, zoals de strijd om het wereldkampioenschap tussen Sij- brands en Andreiko, dan ligt dat aan de spelers. Andreiko moest winnen, maar wenste geen enkel risico te nemen. Sijbrands mag je in zo'n geval niets verwijten. Het aantal remises in een match is afhankelijk van tech niek en taktiek. In dit toernooi heb ik zelf ook veel remises gespeeld, maar dat vloeide' voort uit taktische overwegingen. De kunst is natuurlijk een middenweg te vinden tussen het 'hakken' het moedwillig op remise spelen en het spelen van een crea tieve partij.Je staat als speler voor een dilemma. Sijbrands is in dat op zicht geniaal: hij kan een boeiende partij spelen en toch tevens op remise spelen. Door Sijbrands is de damsport trouwens toch een stuk minder onbe grensd geworden. In zijn rubrieken geeft hij veel dingen prijs waarmee mindere dammers hun voordeel doen'. Voor Sally de Jong is intelligentie niet primair om een goede dammer te zijn. Hij daarover: 'In de eerste plaats is intelligentsie een erg relatief be grip. Je moet het bij dammen splitsen in een taktisch vlak en een technisch vlak. Op het taktisch vlak speelt men senkennis een zeer belangrijke rol en qua techniek is strategie en inzicht erg belangrijk. Ik ben trouwens gek op alle spelen waar strategie aan te pas komt. Het geeft erg veel voldoe ning de dingen met je eigen scherp zinnigheid te doorgronden'. al nu de concurrentie (Lou van Eeke- len) op de loer ligt. Wat zal de toekomst NSW brengen? Leermakers: 'De trainingen worden in ieder geval zwaarder. Ik zal de na druk moeten gaan leggen op de sprint- en loopsnelheid. Verder zullen de spelers er goed aan doen aandacht te blijven bestedenaan de taktiek. Die wordt nog wed eens vergeten onder de wedstrijd. De taktiek wordt erg belan grijk. Zo verwacht ik trouwens een evolutie door die wereldkampioen schappen. Ik heb het idee, dat veel clubs de Michels-stijl willen spelen'. NSW zal de nieuwe competitie in gaan zonder elftalieiaei Dries Troost. Die heeft wegens drukke werkzaamhe den moeten afzien van zijn taak. Leer makers: 'Erg jammer. Want Dries en ik waren juist een twee-eenheid. Een deel van zijn taak zal ik zelf voortaan doen. Een een ander deel wordt over genomen door Mcis de Haan (de grensrechter die noodgedwongen op nonactief werd gesteld, wh) en een nieuwe verzorger. Freek Schut'. NSW zal het voorlopig blijven doen met dezelfde (succesvolle) voetballers. Aankomend talent valt er binnen af zienbare tijd niet te verwachten. Want zó veel kwaliteit ligt er ook weer niet voor het oprapen in de lagere elftallen. Leermakers: 'Ik zie het wel zitten in Arie de Haan'. Opvallende constatering is de opkomst van de Hoekse Waard als sterk opko mend voetbalbolwerk. Maasdam, Piershil, ZEVH, Strijen, NSW, SSS, GOZ en NBSW: allen kwamen recen te jaren aan een kampioensfeest toe, terwijl SHO en Heinenoord een hoofdrol vertolkten. 'Ja, daar heb ic ook wel eens over nagedacht', aldus Leermakers, 'ik kan er evenmin een verklaring voor geven. Misschien komt het doordat er eigenlijk in de Hoeksche Waard nog geen uitgaansle ven bestaat. De mensen leven nog, zoals wij vroeger. Ik bedoel daarmee: de jeugd kan zich er nog uitleven. De jongeren kunnen zich aus beter ont plooien'. SALLY DE JONG Sally de Jong, die drie keer jeugd kampioen van Rotterdam is geweest waarvan een keer dankzij een ge deelde eerste plaats ergert zich er wel eens aan dat het in de damwereld altijd Den Haag is wat de klok slaat. De Jong: 'Het zijn altijd de Hagenaars die op de voorgrond worden geplaatst Het mag dan zo zijn dat Den Haag veel dammers in de top heeft zitten, maar in de breedte is Rotterdam minstens zo sterk. De achterban in Rotterdam is erg groot. Het probleem bij de jeugdspelers is echter de vraag of ze blijven of niet Vaak komen ze een paar keer op de club kijken (De Jong speelt in Het Oosten red.) maar houden het dan voor gezien. Soms denken ze dat ze aardig kunnen dam men maar als ze dan op een club tegen wedstrijdspelers komen te zit ten. valt het wel tegen'. Sally de Jong staat bij sommigen bekend als een lastige speler. Lastiger bijvoorbeeld dan zijn broer Fokke, ook een man met een bekende naam in de damwereld. De Jong:'Ik geloof niet zo erg in dat lastiger zijn. Mijn broer Fokke reageert een verliespartij gewoon heel anders af dan ik. Ik doe het in de speelzaal en hij thuis. Ik wil heus niet ontkennen dat ik lastig ben, maar gelukkig kan ik terugvallen op mijn vrouw. Aan haar heb ik bijzonder veel steun'. Voor Sally de Jong is de top nog niet bereikt Zijn grote wens is nog eens om met het Nederlands tiental tegen de Russen spelen, maar hij beseft dat dat nog veel studie en analyse met zich mee zal brengen. Hij: 'Met ge duld en vertrouwen in jezelf is een stap hoger mogelijk. Verder moet je veel varianten bestuderen en erg veel werk van de bestudering van tegen standers maken. Ik heb echter het nadeel dat ik vrij laat op mijn vijftiende met dammen ben begon nen. Vooral op erg jeugdige leeftijd leer je erg veel, zodat ik een achter stand heb op degenen die eerder zijn begonnen. Zoiets is erg moeilijk in te lopen. Vooral als je eenmaal bent getrouwd en dat tijdstip komt ui teraard eerder als je later bent begon nen kom je niet meer aan die uitvoerige studie toe als in de begin jaren'. DEN HAAG De heer J(erry) de Rijk zal komend seizoen als oefen- meester optreden van DUNO. De Haagse derdeklasser heeft daarmee een opvolger gevonden voor de ver trekken de heer De Haas. De heer De Rijk. die deze week de training bij DUNO (zaterdagsectie) is begonnen, was afgelopen twee seizoenen in dienst van Ornas. De zondagsectie van DUNO heeft het contract met de heer F. Lawa voor één seizoen verlengd. ROTTERDAM Dezes week worden op ver schillende plaatsen wlelercrlteria verreden. Woensdag wordt vanaf negen uur gefietst in het Brbantse Vlijmen, waar nieuwelin gen. junioren, liefhebbers, amateurs en be roepsrenners aan de start verschijnen. Op dezelfde dag vindt ook de Ronde van Maas dijk plaats. Om half vier wordt het start schot gelost voor de junioren en drie uur later ls het de beurt aan de amateurs. A.s. zaterdag staat de wielerronde van Sint Maartensdijk op het programma. Vanaf twee uur draalen de dames en amateurs hun rondjes. De dag daarop trekken de cou reurs naar Dussen. Vanaf twaalf uur konjen daar aan het vertrek de nieuwelingen, Ju nioren, dames en amateurs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13