Helmut Schmidt voorbij Wittebroodsweken voor Landhervorming in Algerije reikt tot aan de Sahara U/i dSi® Eervol uitvaller: Erhard Eppler Krachtmeting op komst met vakbeweging en Jusos Schaapherders moeten leren kaartlezen door Loic Even - TROUW/KWARTET Z ATERDAG 6 JULI 1974BUITENLAND Tl]/K De afgelopen week snoeiden kanse lier Helmut Schmidt en zijn minis ter van Financiën. Hans Apel, zo danig in de ontwikkelingsbegroting van minister Erhard Eppler, dat deze cr verder de brni aan gaf. De besnoeiing kwam hem te staan op twee miljard Mark tot 1978. Epp ler, de vroegere leraar die eens samen met Gustav Heinemann de mislukte Gesamt Deutsche Volks partei oprichtte, heeft evenais deze altijd een belangrijke rol in de Evangelische Kirche gespeeld. In 1970 was hij een der pre-adviseurs van de wereldraad van kerken op een conferentie over de rol van de kerken in het ontwikkelingsvraag stuk in Montreux. Hem werd dan ook in het kabinet door Apel ver weten: 'Je bent hier niet op de Kirchentag'. Eppler baseerde zich echter op de belofte die Schmidt als minister van Financiën nog In 1973 op de conferentie van het Internationaal Monetair Fonds in Nairobi had gedaan, namelijk dc Westdultsc ontwikkelingshulp ln dc periode tot 1978 boven de zes mil jard Mark te brengen. Ook de Westdultse aandrang in de EEG om de bijdragen van andere industrielanden en de Arabische olielanden af te wachten alvorens in het speciale VN-noodfonds voor de olie-importerende ontwikkelings landen te storten, heeft Eppler zeer gegriefd. Volgens waarnemers is Schmidt nog niet van Eppler af Deze is name lijk voorzitter van de sociaal-demo craten in Baden-Württemberg en een duidelijk kanspaard bij de vol gende verkiezingen. Een aanhanger van Eppler zei tot Der Spiegel: 'Die Schmidt regert nu al alsof hij geen partijen achter zich nodig heeft, ook zijn eigen partij niet Daar zal hij nog raar van opkijken'. door Jaap den Boef Nu voor de Westduitse kanselier Helmut Schmidt de 'wittebroodsweken' voorbij lijken, breekt een pe riode aan, waarin zijn coalitie-kabinet van sociaal-democraten en liberalen zwaar op de proef kan wor den gesteld. Van de rupstractoren die Algerije in 1968 in gebruik had was 68 procent ouder dan tien jaar en 53 procent ouder dan tivintig jaar. Jaarlijks koopt het land 1500 rups- en ivieltractoren aan om landbouwontginnings- en herbebossingswerk aan te kunnen. ALGIERS Diep in Algerijes hooglanden tussen de woestijn en de zee, worden reusachtige stukken steppeland in ontwikkeling gebracht in het kader van een drie jaar geleden begonnen landbouwhervorming. Het doel van de hervormingen, uitgevoerd onder de leus 'het land aan hen die het bewerken', is verandering te brengen in de harde levensomstandigheden van het platteland, waar de meesten van Algerijes vijftien miljoen ingeze tenen wonen. Het platteland was basis en bastion van de strijd om de onafhankelijkhei< van Frankrijk. Daaraan heeft president Houari Boumedienne pas nog een herinnerd. 'Het is duidelijk', zei hij, dat het platteland de meerderheid vai het volk vertegenwoordigt en dat dit het recht heeft om van de voordelei te profiteren, die de onafhankelijkheid ons heeft gebracht' Tot dusver richtte de agrarische re volutie al zijp inspanningen op nati onalisatie van particuliere gronden en verdeling ervan aan landlozen die dn coöperaties werden verenigd. Er werden nieuwe dorpen gebouwd met moderne faciliteiten. Maar nu is er een volgend stadium ingeluid. Dat beoogt een duidelijke oneven wichtigheid te corrigeren, namelijk die tussen de vruchtbare Mitidja- vlakte langs de Middellandse Zee kust en de steppen in het Zuiden. De ontwikkeling van de steppen, die 20 miljoen hectaren vormen van Al- gerlje's 42,5 miljoen hectaren voor landbouw te gebruiken grond, wordt fase drie van de agrarische revolu tie. Fasen 1 en 2 Fase één was de distributie van 700.000 hectaren van het openbaar grondbezit aan drieduizend coöpera ties, die 50.000 landloze boeren om vatten. Sommige draaien al uitste kend. andere maken nog verlies. In de kléine dorpscoöperatie van Yakh- le Bloufa. dichtbij de westelijke stad Oran, kreeg elke deelnemer uit de winst een uitkering ter waarde van 11.887 dinars, dat is 9028 gulden. De cheques werden de afgelopen maand aan de boeren overhandigd toen het land de derde verjaardag van de landbouwhervorming vierde. Minder gelukkige boeren ontvingen slechts 2000 dinar, dat is 1520 gulden, waar mee ze zich het volgend jaar moeten zien te behelpen. De staat stelt niet alleen grond beschikbaar, hij verstrekt ook 'start'- uitkeringen van 150 dinar 114) per maand, plus nog eens 100 dinar 70,60)' in natura gedurende het eerste seizoen. Daama wordt van elke coöperatie verondersteld dat zij op eigen kracht voldoende winst maakt. Maar de hulp van de staat blijft nodig ten behoeve van machi nes en grotere gezamenlijke voorzie ningen. zoals èlectriciteit of irriga tie. Fase twee, die later dit jaar geheel moet zijn voltooid, omvatte de natio nalisatie van 286.000 hectaren parti culiere grond die in handen was van in de steden of buitenslands wonen de landheren. Die gingen naar 18.000 kleine boertjes, eveneens ver enigd in coöperaties. Uitgestrekt grootgrondbezit bestaat nu niet meer in Algerije. De nationalisatie van particuliere grond, waarvan ook delen in bezit waren van overheids functionarissen in Algiers, deed aan vankelijk luid geweeklaag opgaan, maar is nu algemeen aanvaard als behorend bij een nieuwe socialisti sche staat. Deze stap naar het socia lisme door minister van buiten landse zaken Bouteflika pas nog in een rede als wetenschappelijk aange duid is ook herkenbaar in de nog jonge industriële sector waarin de arbeiders betrokken worden bij de leiding van hun bedrijven. Ambitieus Nu fase twee behoorlijk op weg is heeft Algerijes minister van land bouw Tayebi Larbi een naaste medewerker van president Boume dienne het nationale nieuwsagent schap medegedeeld, dat de derde fase weldra zal beginnen. Dat is waarschijnlijk het meest ambitieuze deel van de landbouwhervorming. Het heeft niet alleen betrekking op de sociale opbouw van het land, maar beoogt ook een zodanige be werking van de steppe, dat deze een bufferzöne kan worden tussen de woestijn en het vruchtbare vlakte. Het gebied zal zijn traditionele ka rakter terugkrijgen: schapenteelt. De Algerijnse pers publiceerde een wetsontwerp voor een 'code pastora le', waaruit blijkt dat de regering bedoelt wat meer gerechtigheid te brengen -dn een ver achterland dat volgens de beschrijvingen beheerst wordt door niets ontziende verdrin ging en exploitatie van kleine scha penboertjes door grote kuddebezit- ters. In de Algerijnse steppe worden ongeveer tienmiljoen schapen gehou den tussen Bou-Saada (480 km. ten zuiden van Algiers) en Laghouat (nog 240 Ion. zuidelijker, op de rand van de Sahara). Maar zeer weinigen van de 170.000 gezinnen in dit ge bied bezitten schapen. De kostwin ners moeten zich Iedere dag weer als herder zien te verhuren, en wor den slechts in natura uitbetaald. De helft van alle schapen dn dit gebied is van vijf-percent van de families. Volgens het nieuwe wetsontwerp zal het schapenbezit drastisch worden beperkt en zal de uitbuiting van schaapherders niet langer worden getolereerd. Voorwaarde 'De Algerijnse revolutie verbiedt het bezit van kudden door afwezige eigenaren en beperkt het aantal stuks vee per eigenaar zodanig dat zij het persoonlijk of met hulp van hun eigen familie kunnen onderhou den', aldus het wetsontwerp. 'Het staat hen vrij het veebestand dat zij niet zelf kunnen beheren te verko pen op voorwaarden van hun eigen keuze'. Vervolgens zullen de schapen aan de herders gedistribueerd worden op dezelfde wijze waarop land aan de landloze boeren werd gegeven. De herders krijgen de status van loon trekkers en zullen profiteren van alle sociale uitkeringen die aan land arbeiders gegeven worden. Behalve de mensellijke factor is ooi het behoud van de grond een vitaal element voor een land dat bedreigd wordt door het langzame opdringen van de Sahara. Groene wal Er worden methoden beproefd om woestijngrond te ontginnen voor landbouwdoeleinden. Het belangrijk ste project beoogt een soort 'groene wal' tussen vijf en twintig kilometer breed 'op te werpen' bestaande uil grove dennen, eucalyptus- en andere boomsoorten over een strook van 1500 kilometer lang en drie miljoen hectaren oppervlakte over de zuid grens van de steppen. Het zal echter tijd vergen om zo'n betrouwbare barrière te krijgen. Algerijnse rege ringsfunctionarissen betogen dat er niet veel tijd over is. Volgens des kundigen zal de Sahara per jaar 50.000 hectaren vruchtbare grond per jaar gaan afknabbelen. En hoe meer het steppeland wordt ingeperkt, hoe intensiever de bewei ding wordt van wat er overblijft hetgeen leidt tot nog eens een ver lies van 300.000 hectaren. Als reme- die hiervoor moet de streek een nieuw biologisch evenwicht vinden en daartoe schrijft het wetsontwerp strikte beperkingen in de schapen teelt voor. Het verhaal van de zwervende herders die hun kudden leiden afgaande op de stand der ster ren zal dan definitief tot het verleden gaan behoren. Want de weidegebieden zul len worden gedemarkeerd en schaapherders zullen moeten leren kaartlezen om de speciale doorgangen te vinden van het ene voorgeschreven weidege bied naar het andere. Het hele project zal weldra worden voor gelegd aan de revolutionaire raad en de Algerijnse regering. Loic Even is correspondent van Reuter in Algiers. Heidi Wieczorek-Zeulvoorzitter van de Jusos, is een geduchte tegenspeelster van de sociaal-democratische leiders in Bonn. !ï;;-=i-A jfëggl d - MSB jfjjjfgSjs §f De moeilijkheden voor de regering in Bonn kunnen voornamelijk komen van de zijde van de vakbonden, die nu al verzet hebben aangetekend tegen de drastische bezuinigingspoli- tiek, welke Schmidt nog aan het uit werken is. De vakbondsleiders vrezen dat de sociale voorzieningen in gevaar zullen komen, of dat een niet onbe langrijke premieverhoging het belas ting-voordeed zal wegnemen, dat de kanselier in de eerste dagen van zijn optreden als opvolger van Willy Brandt in het vooruitzicht heeft ge steld. Het is mogelijk dat Schmidt al ln een vroeg stadium aanstuurt op een confrontatie met de vakbonden om te voorkomen, dat zij te hoge looneisen zullen stellen. Zijn toezegging, dat de zwakke groepen in aanmerking zullen komen voor belasting-vermindering die de fiscus niet minder dan elf miljard mark scheelt, was een eerste stap om de vakbeweging gunstig te stemmen. Duidelijk was daarbij al meteen, dat Schmidt zijn gebaar voor al maakte om de wat overmoedig geworden vakbondsleiders de wind uit de zeilen te nemen. Stakingen In het voorjaar leidde het verzet van de toen nog als kanselier fungerende Willy Brandt tegen de te hoge loonei sen tot stakingen op grote schaal. Het werk werd echter niet in de eerste plaats neergelegd om zoveel mogelijk geld voor de arbeiders in de wacht te slepen. De stakingen werden vooral uitgeroepen, omdat de vakbondslei ders er een goede gelegenheid in zagen, hun afgebrokkelde prestige tegenover de leden te herstellen. Zij slaagden er in, de toen al gehandicap te Brandt op de knieën te brengen. De politieke achtergrond van deze sta kingen had echter minder te m-aken met het ondergraven van de positie van Brandt dan met de grote voortva rendheid waarmee de Jong-soclalisten (Jusos), die in de SPD een eigen leven leiden, bezig waren hun positie in de vakbeweging te verstevigen. De Jusos deden alles wat mogelijk was om de ontevredenheid in de bedrijven aan te wakkeren, ook en vooral onder de niet-georganlseerden. Een dank baar object vormen de buitenlandse arbeiders, onder wie zich vele radicale elmenten bevinden. Ook nu moeten de vakbondsleiders ernstig rekening houden met de felle concurrentie van de zijde der Jusos. Zij kunnen de zaken slechts in de hand houden als zij er in slagen, met gunstige onderhandelingsresultaten voor de dag te komen. En die kun nen alleen worden bereikt als Schmidt bereid is om over de brug te komen. Daarbij rijst de vraag, of de kanselier zich kan veroorloven om het werke lijk tot een botsing van belangen te laten komen. Want blijvende popula riteit is ook voor hem geen vanzelf sprekendheid. De Jusos kunnen het hem bijzonder lastig maken, nu Schmidt de bij de verkiezingen van 1972 beloofde her vormingen op de lange baan heeft geschoven en wil volstaan met de op zWhzelf toch wel ingerijpende belas ting-verlaging voor de laagstbetaalden. De kanselier heeft zich voorgenomen, de Bondsrepubliek zo goed als moge lijk is door de jaren heen te loodsen, die haar nog scherfden van de volgen de Bondsdagverkiezingen. Zijn streven naar stabiliteit laat geen experimen ten toe om structurele hervormingen mogelijk te maken. Schmidt heeft bewust gekozen voor een confrontatie met de Jusos, zowel binnen de SPD als in zijn regerings beleid. De kanselier lijkt bereid om eventueel aan te sturen op verwijde ring uit de SPD, van té radicale elementen, die al geruime tijd niet meer achter haar doelstellingen staan. Brandt heeft deze weg van de minste weerstand niet willen bewandelen om dat hij hoopte dat de Jusos zélf zouden afrekenen met de extremisten onder hen. Hij wachtte vergeefs. Van nog toe de Jusos zijn. Dezen zullen ongetwijfeld na een eventuele uitslui ting door de SPD zich gaan toeleggen op rechtstreekse beïnvloeidng van de arbeiders, zowel in de bedrijven als in de vakbeweging. Dit optreden zou er toe kunnen leiden dat het met de arbeidsvrede in de Bondsrepubliek die de voornaamste peiler was, waarop de welvaartstaat kon worden opgebouwd is gedaan. Een dergelijke ontwikkeling bergt in welk land zij zich ook voordoet grote gevaren in zich. Zij brengt met zich mee dat de parlementaire demo cratie wordt ondermijnd als gevolg van het feit dat de politiek meer en meer 'in de straten' zal worden ge maakt. Nog geen vijftig jaar geleden begon zich in Duitsland eenzelfde ont wikkeling voor te doen, waarin een linkse arbeidersbeweging een be slissende rol speelde en mede de weg bereidde vor het nationaal-socia- lisme dat Hitier aan de macht hielp. Moeilijke keus Helmut Schmidt zal het als kanselier moeilijk krijgen met de vak beweging, maar ook met de radicale elementen in de werkgemeen schap van de Jongsocialisten Jusos). Schmidt kan minder lankmoedigheid worden verwacht. Het dagelijks bestuur van de SPD heeft aan he begin van deze week de speelruimte voor de Jusos al scherp afgebakend. Bepaald werd dat de werkgemeenschappen (waartoe ook de Jusos behoren) in alle opzichten on dergeschikt blijven aan de partijbestu ren. Deze gemeenschappen mogen geen besluiten nemen, welke niet be horen tot de hun toebedeelde speciale taken. En zij kunnen in geen geval beslissingen van partijcongressen en dergelijke geheel of ten dele onge daan maken. Zelfs heeft het bestuur er aan herin nerd dat de vorming en eventuele opheffing van de werkgemeenschappen evenals de besluitvorming over de basis van hun activiteiten, uitsluitend tot de bevoegdheid van het partijbe stuur behoren. De gm eenschappen zijn geen zelfstandige delen van de partij en geen organen voor het nemen van politieke besluiten. Aanleiding tot deze stappen van het dagelijks bestuur was op de opvatting van partijleiders in sommige delen van de Bondsrepubliek, dat partijbe sturen op regionaal niveau het recht (moeten) hebben, zonodig Jugos en andere werkgemeenschappen te ver bieden. De uitspraken houden ook verband met de nog onlangs verkon digde opvatting van de Jusos, dat door hun gemeenschap genomen be sluiten tenminste evepveel waarde hebben als beslissingen van régionale partijdagen. Het bestuur heeft nog eens duidelijk gemaakt dat de Jusos zich binnen de partij niet op hun eigen besluiten kunnen beroepen, als die in strijd zijn met die van de partij zelf. Beslui ten van werkgemeenschappen mogen niet worden beschouwd als voorstel len, die op partijdagen behandeld zou den moeten worden. Heidi Wieczorek- Zeul, de vrouwelijke voorzitter van de Jusos, heeft niet aan de besluitvor ming in het dagelijks bestuur deel genomen. Zij was verhinderd. Het is geenszins zeker dat een scherpe grensbewaking binnen de SPD een eind zal maken aan de in hevigheid toegenomen activiteiten van wat tot Schmidt staat voor een moeilijke tyeus. Het ligt in zijn aard een krach tig beleid te voeren en zich door niemand te laten weerhouden, zijn plannen uit te voeren. Dat heeft Brandt ook geprobeerd, maar zelfs hij stuitte spoedig op de grens van het moge lijke. Schmidt wil die grens verder voor zich uit schuiven en heeft er een krachtmeting met de radicalen in en buiten zijn partij voor over om over het dbde punt heen te komen waar Brandt ook zonder de Guillaume- affaire moest opgeven. Maar zal hij slagen? Zijn vastbeslotenheid Om de radicale elementen in de SPD geen kans te geven heeft er bij de Landdagverkie zingen in de deelstaat Nedersaksen niet toe geleid, dat de enorme ver liezen van zijn partij tot staan werden gebracht. Ondanks het feit dat de Jusos zich opmerkelijk rustig hielden, verloor de SPD haar meerderheid en kon zij slechts regeren met de steun van de in de Landdag teruggekeerde liberalen. Er moet op gerekend wor den dat over enkele maanden in de deelstaat Hessen, .waar de Jusos een sterke positie innemen in het partij apparaat. een nieuwe nederlaag te wachten staat. Verlies voor de sociaal-democraten be tekent in de meeste gevallen winst voor de christen-democraten en in mindere mate voor de liberalen. Het is echter de vraag of in de Westduitso situatie behoefte bestaat aan een kabi net van christen-democraten en libe ralen of uitsluitend christen-democra ten. CDU en CSU (Beieren) hebben nog steeds de grootste moeite met het vinden van een gemeenschappelijk be leid en een kanselier, die dit zou moeten verwezenlijken. Zij zouden ook samen met de liberalen niet opgewassen zijn tegen de grote sociale onrust, die hun hernieuwde optreden zou veroorzaken. Een samengaan tussen SPD en CDU zou in de Westduitse verhoudingen een positieve uitwerking hebben, maar dat lijkt voorlopig nog niet te verwezenlijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 16