Voortbestaan van de mens onderwerp oecumenische studie Kerken helpen VN aan ruimte voor denken over toekomst fllsl9l£\ll Technologie als menseneter Vandaag 'Lozen chemisch afval moet snel stoppen' Aanbevelingen aan wereldraad van kerken Trouw Kwartet Geloof dwingt tot denken over wonen 'Apartheid ligt op sterfbed' Opzet vermoed bij twee grote branden Comité in Rijnmond eist actie Organiseerder Paul Abrecht: Nieuwe boeken TROrW/KWiAKTKT DONDERDAG 4 JULI 1974 KERK T2/K2 door Aldert Schipper BOEKAREST De conferentie over wetenschap en technologie en de toekomst van de mens, die het departement voor kerk en samenleving van de wereldraad van kerken in Boekarest heeft gehouden, beveelt de wereldraad aan een studie te beginnen naar een 'sustainable society', en maatschappij die kan voortbestaan zonder haar eigen natuurlijke hulpbronnen te vernietigen of uit te putten, en waar in het bovendien menswaardig leven is. De werkgroep, die zich gedurende de conferentie heeft beziggehouden met het wonen van de mens, de urbanisa tie, het verlaten van het platteland en dergelijke vragen, bevestigde dat chris tenen zich om hun geloof in God moeten bezighouden met de urbanisa tie, die zoveel mensen in de wereld betreft 'De wedergeboorte van de mens vindt plaats in de concrete situ atie waar hij woont. In zijn woon plaats moet de mens blijk geven van zijn wedergeboorte in christelijke ac tie en zending', zegt het rapport van deze werkgroep. Zeggenschap De werkgroep beveelt aan dat christe nen een duidelijk pleit voeren voor de mensenrechten inzake huisvesting, voor zeggenschap van de mensen in huisvestingsvragen, voor' een recht vaardige grondpolitiek en voor een andere strategie dan de huidige ver stedelijking. De groep vraagt aan de wereldraad van kerken de vraag van het wonen en de verstedelijking te maken tot een hoofdpunt van de activiteiten van de wereldraad in de jaren die volgen na de assemblee van 1975. De werk groep wil dat de wereldraad een pro gramma opzet om plaatselijke en lan delijke kerkelijke organen in de we reld aan te zetten tot onderzoek en actie met betrekking tot wijziging in het woonmilieu. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.iike Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met dc naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Uit de NAVO Het idee, dat oorlog voeren nu een maal een noodzakelijk kwaad is dat tot het einde der eeuwen zal blijven bestaan, mag niet alleen door nie mand worden aanvaard, maar moet steeds ten sterkste worden afgewezen. Speciaal de kerken met hun wereld wijde invloed door de tientallen mil joenen, die wekelijks onder hun ge hoor zijn, hebben de onafwijsbare plicht om het volk en htm regeringen voortdurend op te roepen cm het afschuwelijke goddeloze oorlogvoeren uit te bannen. Het besef, dat oorlog voeren het wreedste, stompzinnigste, slechtste en kostbaarste middel is om problemen op te lossen, moet overal ter wereld worden gepropageerd. Dat helaas de regeringen van alle landen nog verplicht zijn om voor de vrij heid en veiligheid van hun volk, tesa- men nog minstens 800 miljard, voor hun defensie uitgeven, is ten hemel schreiend. Want geld is zo bitter nodig ter bestrijding van de schrij nende onkunde, armoede en honger in de wereld. Omdat er wel telkens machtswellustige dictators zullen op staan, die de vrede bedreigen, zal cr steeds een zeer goed bewapend, zeer mobiel internationaal politieleger van de Verenigde Naties noodzakelijk blij ven en nationale bewapening moeten worden geregeld. Behalve een goede nationale en internationale politie (Interpol), zal er dus ook een zwaar bewapende vredesmacht moeten zijn, waaraan alle volken hun bijdrage zul len moeten leveren. Amersfoort J. A. Hendriks Peter Odell uit Rotter- De werkgroep over het wonen vraagt de wereldraad hoge prioriteit te ge ven aan theologisch onderzoek over hoe de mens woont. Kernvraag daar bij zou volgens de werkgroep moeten zijn een onderzoek naar een bijbelse visie op het grondbezit Dc werkgroep meent dat de bijbel leert de Romeinse opvatting over de onaantastbaarheid van de grondbezit in strijd is met Gods bedoeling en dat niemand het recht heeft om zijn bezit los te zien van de gemeenschap. De werkgroep beveelt een studie aan naar de invloed van multinationale ondernemingen en organisaties, die sterk de verstedelijking beïnvloeden door hun investeringspolitiek en hun technologie. Multinationals De werkgroep die over de betekenis voor de toekomst van de technologie en bevolking met betrekking tot het leefmilieu en de natuurlijke grenzen van de groei kwam niet tot een duidelijke uitspraak over de multina tionale ondernemingen. De werkgroep stelde onder meer twee aanbevelingen voor: een oproep tot een versneld programma van energievoorziening aan de derde wereld en tegelijkertijd een aanbeveling aan de olieproduce rende landen om een oliehandel in eigen beheer over te nemen van de grote oliemaatschappijen. De Neder lands-Britse hoogleraar Peter Odell uit Rotterdam stelde vast dat de mul tinationale oliemaatschappijen de eni gen zijn die in staat zijn tot een snelle verbetering van de energievoorziening van de arme landen en dat de oproep en do aanbeveling met elkaar in strijd waren. Deze werkgroep grenzen aan de groei stelde voor dat er gezien de uiterst moeilijke voedselsituatie ln de wereld, een internationale voedselreserve wordt gevormd, die door een Interna tionaal lichaam wordt beheerd. Het doel van zo'n reserve zou zijn dat er bij regionale hongersnoden voedsel uit verstrekt kan worden. De werkgroep deed de aanbeveling te MINNEAPOLIS Leonard Auala, de uit Namibië (Zuidwest-Afrika) afkom stige' bisschop van de evangelisch lu therse kerk, acht het mogelijk dat de apartheid in zijn land nog gedurende deze generatie ten einde komt. Vol gens de bisschop dragen de kerken duidelijk bij aan de verbetering van het lot van de Zuidwest-Afrikanen. 'De apartheid ligt reeds op haar doodsbed', zei de bisschop voor een vergadering van Amerikaanse luthera nen in Minneapolis. Naar aanleiding van de opheffing van de vrijheidsbe perking van dr. Manas Buthelezi zei bisschop Auala dat hieruit bleek dat de Afrikaanse regering niet doof is voor buitenlandse stemmen. Van een verslaggever TILBURG De politie heeft duide lijke aanwijzingen, dat de brand die gisternacht in de gebouwen van een machinehandel aan de Primus van Gilststraat in Tilburg heeft gewoed, na een inbraak aangeetoken is. Ter plaatse werd een blikbenzlne aange troffen. De schade bedraagt zeker eni ge tonnen. De eigenaar van het be drijf is met vakantie in het buiten land. TEUGE Door brand is een boerde rij in Teuge (tussen Apeldoorn en Deventer) volledig in de as gelegd. Naar de oorzaak van de brand, die in enekel minuten de neten kap van de boerderij in lichterlaaie zette, wordt een onderzoek ingesteld. De politie sluit ook hier brandstichting niet uit De Twentse hoogleraar prof. dr. D. Feil. streven naar het voortbestaan in de landen van de derde wereld van de Inheemse 'primitieve' technologie naast de modern^ westerse technolo gie. Deze aan beo-el ing werd aange vochten door de Nederlandse chemi cus prof. dr- Dirk Feil van de TH in Twente, die in zijn twijfel over de mogelijkheid van dit naast elkaar be staan van de twee technologieën werd bijgevallen door niemand minder dan de antropologe Margaret Mead. Dr. Mead raakte tijdens de laatste zittingsdag van de conferentie verwik keld in een debat met de physicus dr John Francis, die in dienst is van de Schotse kerk met het doel voorlich ting te geven inzake technologie en geloof. Dr. Mead kon van Francis niet aanvaarden dat hij het probleem van de radioactieve afval van kernenergie centrales slechts ziet als een technolo gische kwestie. 'Dit is een hoogst morele vraag*, riep Margaret Mead uit De werkgroep grenzen aan de groei beval kerken en regeringen aan te streven naar een vermindering van de consumptie in dc rijke landen en de daardoor mogelijk veroorzaakte werk loosheid op te vangen door het over brengen van arbeidspotentieel van de Industrie naar de dienstensector. Deze werkgroep adviseerde te komen tot een internationaal orgaan voor het beheer van schaarse grondstoffen, met name van olie. Duurzame maatschappij Deze werkgroep, samen met de werk groep over de kwaliteit van het leven, legde er de nadruk op dat de kwali teit van het leven meer is dan de som van de materiële behoeften van een mens. Misschien zal zelfs blijken dat de kwaliteit van het leven meer ge diend is met een grotere nadruk op de niet-materiële aspecten van het mensenleven. Om het denken over een menswaardige toekomst te bevor deren voerde deze werkgroep over de grenzep van de groei de term in van de sustainable society, de duurzame maatschappij (een term die in de toekomst mogelijk in het oecumeni sche denken die van de verantwoorde maatschappij zal vervangen). 'Het doel moet zijn te streven naar een sterke duurzame samenleving 'ie zichzelf in stand houdt en waar voor ieder vertrouwen bestaat dat zijn kwa liteit van het leven veiliggesteld is of verbeterd kan worden. 'Wij voorzien', zo zegt het rapport van deze werkgroep, 'een universele welvaartsstaat, waar (1) de veiligheid van het individu (2) de verdeling van de materiële welvaart en (3) de toe passing van een maximaal consumptie- peil het gevolg zijn van een transnati onaal veiligheidssysteem, dat aan alle mensen een stuk eigen verantwoorde lijkheid toebedeelt. Teneinde de waardevolle culturele verscheidenheid te bewaren, zal de verantwoordelijkheid voor de verschil lende maatschappelijke processen slechts voor zover zijn geïnternationa liseerd en genationaliseerd, als nodig is voor de duurzaamheid van de maat schappij.' De werkgroep beveelt de wereldraad van kerken aan om een informatie campagne te beginnen over zo'n duur zame welvaartsstaat waarin de hele wereld zal zijn opgenomen, steun te geven aan acties voor zo'n maatschap pij en zelf een studie te beginnen naar een maatschappij die zijn eigen toekomst niet vernietigt. Geen alibi In de werkgroep, die zich bezighield met de kwaliteit van het leven werd vastgesteld dat ook in de toekomst verschillen zullen bestaan in con sumptieniveau tussen de verschillende culturen en sociaal-economische syste men. Dit feit mag, zo zei deze werk groep, echter geen reden voor de rijken zijn om hun rijkdom te verde digen tegenover diegenen die een bil lijk aandeel willen hebben in de wel vaart in de wereld. Ieder persoon heeft recht op de materiële voorwaar den voor een zinvol leven, waarin hij zich kan ontwikkelen tot een maat schappelijk verantwoordelijk mede mens. Dat kan betekenen dat sommi gen in de wereld zullen moeten afzien van een denken in termen van voort gaande groei van de consumptie ter- wille van diegenen die thans nog lijden aan onderconsumptie. H'rtt kan daarvoor nodig zijn dat de kerken de ontwikkeling stimuleren van een nieuwe^ stijl van leven, die gericht is op matigheid en beperking van con sumptie. BOEKAREST Een van de inleiders tijdens de deze week beëindigde conferentie die het departement kerk en samen leving van de wereldraad van kerken in Boekarest organiseer dewas de uit Kameroen afkomstige jezuïet dr. E. Mveng. Hij illustreerde de vraag naar de technologie en het menselijk voortbestaan met de Afrikaanse mythe van het wezen Evoe Mana, een verhaal waar de bijna 170 technologen en tveten- schappers ademloos naar luisterden. 'Op een dag ging een vrouw uit vissen', vertelde dr. Mveng. 'Maar ze ving niets. Toen ze aan het einde van haar tocht was, vond ze een schitterende antilope, die pas dood was. Ze toas blij met deze vonst en nam het beest mee naar het dorp, toaar iedereen er van at. De volgende dag, toen de antilope op was, ging de vrouw terug naar dezelfde plek en vond er daar weer een. Opnieuw nam ze het beest mee. Dit gebeurde zo talrijke, malen. Juist toen zij zich afvroeg wat er toch voor geheimzinnigs aan de hand moest zijn, stond er ineens een vreemd wezen voor haar. 'Wie ben jij, vreemd wezen', vroeg de vrouw. 'Ben jij de dier en- jager?' 'Jh, ik ben de dierenjager' zei het wezen met een diepe stem. 'Kom met me mee, naar het dorp van de mensen, omdat jij zo vrijge vig bent', zei de vrouw. 'Maar zal daar genoeg voor mij zijn om te eten?', vroeg het vreemde wezen 'Er is genoeg', zei de vrouw. 'Gei ten, honden, katten, kippen. In het mensendorp is genoeg'. 'Draag mij daar dan heen', antwoordde het dier. De vrouw bood haar arm aan het wezen, dat Evoe-Mana heette, zodat ze het als een kond op haar arm kon dragen. Evoe-Mana wei gerde. Ze bood alle lichaamsdelen aan, waar een vreemd wezen als Evoe.Mana zou kunnen gedragen worden. Maar Evoe-Mana weiger de. Het wezen zei: 'Vrouw, buk, zodat ik kan binnengaan waar de mensen geboren worden. Ik ben geen wezen van het licht, maar van de duisternis. De vrouw bukte. Evoe-Mana kroop in haar buik. Toen zij zo vlakbij het dorp kwa men, hoorde de vrouw Evoe-Mana in haar buik zeggen: 'Vrouw ik heb honger.' De vrouw bood hem maniok aan. Evoe-Mana weigerde. Hij wilde ook geen couscous. 'Wat wil je dan voor eten, vreemd we zen!-, vroeg de vrouw. 'Ik moet levende dieren. Ik ben de verslin- der van de kudde van de levenden. Ik eet alleen levens geen Itcha- mens.' De vrouw toonde de kudde van haar man. Dag na dag werd de kudde gedecimeerd. Daarna wa ren honden, katten en kippen aan de beurt. Maar Evoe-Mana hield aan en bleef honger houden. Na de dieren kwamen de mensen aan de beurt: kinderen aan de borst, babies, jongelui, mannen, vrouwen en grijsaards. Maar Evoe- Mana hield honger en vroeg steeds om eten. De vrouw moest haar man afstaan, haar eigen kinderen. De stem bleef zeggen: honger, hon ger, honger.' 'Ik heb niets meer over', antwoordde de vrouw. 'Ja wel', zei het vreemde wezen. 'Zo lang er een levend wezen op aarde is, neb ik te eten. Jij leeft nog, vrouw. Kom, zodat ik je kan opeten. Want ik ben het verschijnsel van de dood' De vrouw had niet meer de tijd om te schreeuwen. Evoe-Mana had haar leven genomen. Van feen verslaggever ROTTERDAM In een open brief aan het Openbaar Lichaam Rijn mond heeft het Centraal Actiecomité Rijnmond (CAR) geëist, dat er op korte termijn iets wordt gedaan aan het illegaal storten van giftig chemisch afval door een aantal industrieën in het waterweg gebied. Als Rijnmond dit soort praktijken niet aanpakt, zo schrijft het CAR, zal de bevolking van alle Rijnmondgemeenten geadviseerd worden het betalen van huisvuilbelasting te stoppen. DE KAPPER EN DE TANDARTS Er is onderscheid tussen een kapper en een tandarts. Toch is er ook over eenkomst. Allebei doen ze iets aan Iets dat aan of in je hoofd zit. De een bemoeit zich met je haar, knipt en fatsoeneert het tot "je als een gesoig neerd heer, voor ieder zichtbaar en zonder pijn, zijn behuizing verlaat. De tandarts kijkt, bijtelt, boort en trekt in je mond. Het doet pijn, geen mens ziet er wat van en dat moet zelfs ook niiet. Maar hun grootste verschil schuilt in de beloning. Als ik bij mijn kapper kom soms loop ik lang hem, groet hem door de ruit, hij heeft een klant en ik beduid dat ik wel eens later terugkom dan word ik persoonlijk door hem welkom gehe ten. Hij neemt mijn jas aan. Heeft hij Iemand onder de schaar dan zorgt hij ervoor dat ik achter een gezellige plaatjeskrant plaats neem, Ipj infor meert wat hij voor me mag inschen ken, een kop koffie of kan hét al een borreltje zijn en even later gaat hij, gezellig pratend, aan mijn hoofd be ginnen. Halverwege stelt hij voor om er nog één te nemen, ik maak be zwaar, want ik moet nog verder op bezoek maar 'nevermind' en even la ter sta ik er prachtig op, sta nog weer- versteld wat zo'n man van mij kan maken, betaal hem een gulden of vijf, meer vraagt hij niet, en zet bemoe digd mijn weg voort, achter mij we tend een tevreden mens. Alzo niet bij de tandarts. Ik kom cp afspraak en moet dan een half uur wachten. Twee girls in wit evenals hijzelf, dwarrelen om hem en mij heen als er een eerste 'bespreking' plaats vind. Nadat ik in 'n vreselijke dure stoel gedompeld ben en hij een eerste schouw in mijn moitg gedaan heeft en daarbij beden kelijk heeft gekeken vertelt hij mij dat nij wel een soort begroting wil maken van wat het allemaal gaat kosten. Hij ziet er wel een jaartje in zitten en die begroting schat hij voor lopig op driehonderd gulden. Ik stem toe en zonder dat mij gevraagd is of een en ander schikt krijg ik bij de uitgang van dit gepeperde établisse- ment een kaartje waarop staat wan neer ik verwacht wordt. Ik ga verder en achter mij weet ik niemand meer. Alleen een man die voortaan vijf procent meer mag rekenen, het zal dus wel driehonderd/ en vijftien gul den worden, want ik kan ook een beetje rekenen. Van louter balorig, heid ga ik een extra bezoek aan mijn kapper brengen. Hij biedt mij een Berenburger aan. De reactie van het CAR komt naar aanleiding van de teleurstellende gang van zaken bij de nieuwe vuilfa- briek in Rijnmond. Eind vorige maand werd bekend dat het aanbod van industrie-afval aan de NV Afval verwerking Rijnmond ver beneden de verwachtingen is gebleven. Bij de bouw van de installatie had men gerekend op een capaciteit van 440.000 ton industrie-afval, maar het vorig jaar werd niet meer dan 60.000 ton verwerkt. Deze teleurstellende gang van zaken heeft het bedrijf over 1973 een verlies van 18 min. opgeleverd. Volgens de directie van de vuilfabriek heeft het tegenvallende aanbod van Industrie afval ondermeer te maken met het feit dat het storten van afval op oude stortplaatsen (vaak in de open lucht) voor veel Industrieën aantrekkelijk is omdat verwerking in de vuilfabriek meer kosten met zich meebrengt. Bo vendien, aldus Rijnmond, is de con trole op dé stortpl-itsen niét streng genoeg. In de open brief constateert het CAR dat bijvoorbeeld de Chemische Indus trie Rijnmond op het ogenblik pheno- len en DOW-therm (plastic oplosmid del) rechtstreeks in de Botlekhaven loost, nadat de Rotterdamse overheid afval dumping door dit bedrijf ln een put achter het fabrieksterrein onmo gelijk had gemaakt door deze put te laten dichtgooien. Volgens het CAR loost de chemische industrie Vonde lingenplaat, met medeweten van de milieudienst Rijnmond, een deel van zijn afvalstoffen via een nieuwe pijp leiding onder de laagwaterlijn van de rivier. door Aldert Schipper BOEKAREST De kerken zijn uitstekend in staat om zich over problemen van de technologische ontwikkeling, de toekomst van de mens en de uitputting van de hulpbronnen te buigen. Dit ant woord ds- Paul Abrecht, de uitvoerende secretaris van het departement van kerk en samenleving van de wereldraad van kerken, als ive hem vragen of dit soort vragen niet beter door organisaties als de verenigde naties of de wereldbank aangepakt kunnen worden. 'Alle mensen, die hier op deze confe rentie rondlopen zijn op de een of andere manier mensen van de kerk, hulpbronnen voor kennis die de kerk kan gebruiken. Wij hebben zo'n 120 tot 140 experts hier bij elkaar weten te brengen. Dat is een teken ervoor dat de kerk nog veel ongebruikte hulpmiddelen ten dienste staan. Het grote probleem voor de kerk is zich zelf te organiseren. Hoeveel kerken hebben iemand in dienst als John Francis (een natuurkundige, die werkt voor de kerk van Schotland a.s.) Voor zover ik weet is dit iets unieks. Maar hoeveel kerken zouden niet ook iemand van dit soort in dienst kunnen nemen om de kerk te helpen na te denken over de technolo gische vragen.' We vragen Paul Abrecht hiernaar, op het moment dat de grote converentie, die hij organiseerde over wetenschap en technologie voor de menselijke ontwikkeling ten einde gaat En we zijn nieuwsgierig, wat nu eigenlijk de zin is van zo'n kerkelijke bijeenkomst. 'De verenigde naties zijn'nu bezig een conferentie over wetenschap en tech nologie te organiseren voor het jaar 1976. Wij zijn bezig sinds 1968. Wij zijn dus een stuk vooruit op de VN. Dat komt omdat wij vrijer kunnen werken. Zij moeten wachten totdat alle politieke problemen uit de weg geruimd zijn. De kerk kan daarop vooruitlopen en daarmee scheppen wij een stuk ruimte voor de internationa le organisaties.' Vinden zij niet dot de kerken hen voor de voeten lopen? 'Integendeel. Vragen die vroeger door de VN niet opgenomen konden wor den, worden nu wel gesteld. Zij zeg gen nu tegen de nationale regeringen: ons wordt gevraagd om over deze vragen na te denken. En de kerken kunnen de VN helpen om over het stadium heen te komen van een al leen maar technische organisatie, die door de politieke omstandigheden tot neutraliteit gedwongen was.' 'Maar aan een ontmoeting als deze conferentie van de kerken zien de VN dat je de sociale en ethische vragen kunt combineren met de technische zonder te vervallen In een vruchteloos debat.' Toespitsen Wat is Ti u het nieuwe van deze confe rentie, dat in de vorige bijeenkomsten van de afgelopen vijf jaar nog niet gezegd is. 'Ik geloof dat we gekomen zijn aan het einde van een cyclus. We zijn een beetje uitgeput Het algemene debat dat we hebben gevoerd moet nu toe gespitst worden, bijvoorbeeld op de vragen van kernenergie en radioactie ve vervuiling. Dat is een onderwerp waarover we nu misschien een veel gedetaillerder gesprek moeten gaan hebben. Of neem de vraag van de maatschappelijke controle op het ge bruik van geneesmiddelen. Uit het debat dat tot nu toe gevoerd is komen dit soort vragen naar voren. Maar de belangrijkste vraag is of het idee van de sustainable society (de duurzame maatschappij, die zijn eigen hulpbron nen niet vernietigt op uitput) levens vatbaar is of dat we er voorzichtig mee moeten zijn. Het bezwaar dat ik er tegen heb is dat het een beetje statisch klinkt. Er zal over nagedacht moeten worden, of er voor de hele wereld zoiets als een sustainable so ciety mogelijk is.'« Sustainable society Het idee van de responsible society, de verantwoorde maatschappij, heeft het oecumenisch denken na de oorlog sterk beinvloed Een element van dit denken was dat groei en expansie de maatschappij zouden blijven kenmer ken. De oecumenische studie die nu wordt afgesloten over wetenschap en techniek heeft evenals andere stu dies in dit vlak geleerd dat voort during van groei en expansie lang niet zo zeker is als men in de veerti ger en vijftiger jaren dacht. Wat is de verhouding tussen het idee van de responsible society en de notie sustai nable society, de duurzame maatschap pij? 'In het idee van de verantwoorde maatschappij ging het om welvaart voor allen ln een groeiende maat schappij met participatie voor allen. Het nieuwe idee van een plafond in de groei en zelfs van een afneming van de welvaart in sommige rijke landen, stelt het probleem van de rechtvaardigheid -in het kader van de vragen van de mogelijkheden en na tuurlijke reserves. Dat lijkt me een basis voor een voortgaand debat.' Val? Sommige mensen uit de derde wereld, met name Latijns Amerikanen hebben het idee dat dit een val is van de rijke landen. In Latijns Amerika leeft nog sterk het geloof in de oneindigheid van de hulpbronnen en dus ook in een voort gaande groei van de economie. Daar vindt je nog een denken in termen van maatschappelijke groei en toene mende sociale rechtvaardigheid. Maar in de rest van de wereld Is er tenmin ste een gevoel van onzekerheid in de toekomst en in de mogelijkheden van de groei.' 'Tegelijk is er in het westen, vooral in de Verenigde Staten een groep wetenschapsmensen aan het ontstaan, die weigert in ideologische termen te denken. Een vertegenwoordiger van deze groep in onze conferentie van prof. Odell (uit Rotterdam). Deze groep is uiterst pragmatisch ln de ideeën over sociale vernederingen en koestert verdenkingen tegen elk debat dat ideologische onderdelen bevat.' 'Juist de Latijns Amerikanen hebben een grote ideologische component in hun opvattingen. Zij voelen zich steeds gedwongen, het kapitalistische systeem aan te vallen.' 'Tegelijkertijd is te merken dat de mensen in het westen, vooral na de oliecrisis wat harder worden. Nu de ontwikkelingslanden beginnen een beetje macht te krijgen, ontstaat de tendens om elk spreken over uitbui ting van dc derde wereld door de industrielanden resoluut van de hand te wijzen en te spreken over harde onderhandelingen tussen de blokken. De mensen ln het westen gebruikende oliesituatie als een argument om niet meer zo 'week' te zijn en meer hun eigen belang te verdedigen. Maar er is natuurlijk nog erg veel uitbuiting van de derde wereld en ongelijkheid in de verhouding. De hulp aan de derde wereld moet, gezien de situatie waarin zij verkeert, verhoogd wor den.' NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Parrega en Hieslum: W. Schaap, kand. te Utrecht; te Katwijk aan Zee (wijk Hoorneswest): M. B. v. d. Akker te Stellendam. Bedankt: voor Bodegraven: J. de i Vreugd te Haaften. Overleden: J. A. Gelderman (66) te Enschede. Stond te Longerhout (Fr)., te Urk en te Enschede (em. in '73). GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven: E. Th. Thijs - te Kampen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar 's-Gravenhage-Zuid- Loosduinen: H. Midding, kand. te Em' i men, die bedankte voor 14 andere beroepen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk: P. Beekhuis" te Noordeloos. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Rotterdam-IJsselmonde: J. van Haaren te Amersfoort. F. C. Terborgh: Slauerhoff, herinne ringen en brieven: uitgegeven door de Bezige Bij in Amsterdam; 68 blz.; 14.50. De Bezige Bij heeft het goede idee gehad het boekje met herinneringen en brieven dat de voormalige diplo maat Terborgh aan de dichter en schrijver Slauerhoff wijdde, opnieuw uit te geven. Het boek was allang niet meer te krijgen (de eerste druk kwam in 1949 uit) en voor Slauerhoff en Terborgh-diefhebbers (groepen die el kaar nogal eens zullen vinden) was dat wel een gemis. Terborgh heeft Slauerhoff niet erg vaak ontmoet, maar dat verhinderde blijkbaar niet dat hij een tamelijk omschreven beeld van de rusteloze dichter had. Hij bewonderde hem op een wat beschroomde manier. Over heersend voor de toon van zijn herin- neringen is een diep meegevoel voor de wanhopige manier waarop Slauer hoff geestelijk en lichamelijk het hoofd boven water probeerde te hou den. Dit soort boekjes zijn totaal niet ver helderend voor het werk van de be schreven kunstenaar, maar zeker wel voor kennis over de schrijver van die herinneringen, zelf een auteur van formaat in dit geval. En mensen die geïnteresseerd zijn in de persoon van de kunstenaar, krijgen dankzij Terborghs schrijftrant (nogal afstande lijk, onderkoeld) een helder beeld van wat de ene mens (Terborgh) over een ander kan denken. En met wat we uit andere bronnen over Slauer hoff weten, lijkt dat beeld aardig te kloppen. Een wat frikkerige opmerking tot slot: de uitgever had voor deze prij6 een wel wat steviger boekwerkje kun nen doen verschijnen. Bij eerste door bladering valt Terborgh al uit de band. A. H.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2