'Drank en vrouwen' gerucht bedreigt nu ook Oranje Jairzinho vreest publiek I/MM74 Argentinië speelt met rouwband Zagalo: 'Door Cruijff géén extra moeilijkheden' Van der Hart plotseling naar Luik vertrokken Honderdste van Schön goed voor finale Espanol aast op Suurbier Branko Zebec bondscoach Joegoslavië Opstellingen TROUWKWARTET WOENSDAG 3 JULI 1974 SPORT T9/K9 KAISERAU De Duitse kranten meldden het inet grote koppen: 'Franz Bcckenbauer zal alle records breken'. Algemeen zijn ze het er over eens dat de aanvoerder van het nationale elftal, die zondag als eer ste speler veetig ontmoetingen ach tereen voor het Westduitse team heeft gespeeld, spoedig zal worden opgenomen in de :1 lustere 'club van honderd', waartoe record-internatio nal Booby Moore (108 wedstrijden voor Engeland), Bobby Charlton (106 selecties), Billy Wright (105). de Chileen Leonel Sanchez en de Noor Svensson (104), alsmede de Brazilianen Gilmar en Djalma San tos en de Hongaar Boszik, die allen honderd maal voor hun land uitkwa men, behoren. Zwijgend gaan clie/clfde kranten er aan voorbij dat vandaag al een pro minente Duitser 'z jn 'century' gaat scoren. De wedstrijd tegen Polen in het Waldstation is namelijk de hon derdste onder het regiem Helmut Schön. In 1964 nam hij de leiding van de bij zijn lev-en al legendari sche Sepp Herberger over. Van de 99 ontmoetingen die de 'Manschafft' sedertdien speelde werden er 65 ge wonnen, 18 gelijkgespeeld en slechts 16 verloren. Schön hanteert altijd de stelling als hem gevraagd wordt welke wedstrijd de belangrijkste is: 'De volgende'. Ditmaal is dat wel heel duidelijk het geval. Het treffen met de Polen in Frankfort zal vandaag beslissen of West-Duitsland voor de derde maal sedert de wereldoorlog de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel bereikt. 'Het was een mooie tijd', zei de man, die met zijn 58 jaren de oud ste trainer van de zestien ploegen is die de eindronden hebben gehaald, in het trainingskamp in Kaiserau. 'Ik heb in die tien jaar hoogtepun ten meegemaakt en ben door het dal gegaan. We zijn nu bij de laatste vier en daar ben ik mijn ploeg heel (dankbaar voor. We zijn in mijn tijd tweede en-derde geweest tijdens het wereldkampioenscha;- en hebben de Europese titel veroverd. Het zou natuurlijk prachtig zijn als daar nog een wereldkampioenschap bijkwam.' Helmut Schön ziet ir. zijn streven naar successen slechts de heel nabije toekomst. Vandaar ook dat hij aan- vakkelijk geen antwoord wilde ge ven op de vraag als hij de eindstrijd bereikte of dan Nederland, dan wel Brazilië de tegenstanuer zou zijn die hij het liefst zou treffen. 'Dat kan ik nu niet zeggen' was zijn com mentaar. 'Voor mij telt op dit mo ment alleen maar aat we de finale halen. 'Wat daarna gaat gebeuren daarover heb ik op dit moment nog geen oordeel.' 'Ja, Brazilië of Nederland, ze zijn me beide onaangenaam. Maar Neder land acht ik favoriet, niet alleen voor de eerste plaats in de groep ook voor een zege Li de finale. Met Brazilië zouden we minder slecht uit zijn. Overigens ben ik blij dat we door Holland van die favorieten- troon zijn afgevallen. Ik hoop dat de Duitse pers on6 er nu weer niet opnieuw opzet.' West-Duitsland zal vandaag zo moge lijk spelen in de opstelling als in de slotfase van de wedstrijd tegen de Zweden. Dus met de 'wisselspelers' Grabowski en Flohe voor Herzog en Hölzenbein op de vleugels. De bondscoach overweegt nog in deze beslissende wedstrijd Hölzenbein op nieuw op te stellen. Vast staat dat hij voor die wedstrijd en waar schijnlijk ook voor de rest van het toernooi niet over de geblesseer de Jupp Heynckes zal kunnen be schikken. Schön vreest zijn Poolse tegenstan der terdege. 'Polen en Nederland spelen in dit toernooi compleet voet bal. Vandaar dat het in die laatste wedstrijden erg moeilijk zal worden. Wij hebben aan een gelijkspel vol doende. Maar op een 'onbeslist' spe len is een gevaarhjke zaak. Dat kan je doen als het tien minuten voor tijd is. Wij zullen proberen tegen Polen de winst binnen te halen. De tegenstander heeft immers niets te verliezen en je hebt zo een doelpunt tegen. En dan zit je met je spelen op een gelijkspel.' Het ligt in de bedoeling van Schön om nog woensdagnacht met zijn ploeg van Frankföl naar München te vliegen. De Westduitse delegatie zal zijn intrek neme.i in de boschati- ge omgeving van Grünwald, zo'n 15 kilometer ten zuiden van de hoofd stad van de deelstaat Beieren. Van onze speciale verslaggever HILTRUP Met de belangrijkste interlands uit de Nederlandse voetbalgeschiedenis voor de~boeg, dreigt de rust en concentratie rond de Oranje-sQlectie te worden verstoord. Allereerste oorzaak daar van is een artikel, dat bet Westduitse sensatieblad Bild gisteren publiceerde. In de orde van grootte als bet verhaal, dat liet gelijksoortige blad 'Deze Week' enige maanden geleden over Ajax en de pro blemen met de overbekende onderwerpen drank en vrouwen publiceerde, beeft Bild een verhaal geplaatst over een orgie, die de Nederlandse elftal- selectie van maandag op dinsdag zou hebben aange richt. Het blad wist te vermelden dat Oran je een feest had gevierd dat eindigde in een poedelnaakt festijn in het zwembad van het Waldhotel Krautkramer. Een aantal geselecteer den zou daar samen met enige uitge nodigde Westduitse vrouwen aan hebben deelgenomen. In het arti kel werd met name aanvoerder Johan Cruijff naar voren gehaald. Er zou nog juist een rel zijn gesust, toen er door Joachim Krautkramer, een zoon van de hoteleigenaar, een foto werd gemaakt, terwijl Cruijff zich bezig hield met een volgens het blad roodharige schone. OPGEKLOPT Gezien de kwalijke reputatie die Bild geniet, mag worden aangenomen, dat het een opgeklopt verhaal is met waarschijnlijk een 'koude oorlog' te gen Oranje als doel. Dit dan in ver band met de mogelijke confrontatie tussen West-Duitsland en Nederland in de finale. Bild heeft tijdens dit toernooi al eerder op bijzonder onfrisse wijze HILTRUP/DEN HAAG Wim Suur bier, rechtervleugelverdediger van het Nederlands elftal, staat op de verlang lijst van de Spaanse club Espanol. Suurbiér's zaakwaarnemer Kattenburg heeft de Ajacied gisteren meegedeeld onder welke voorwaarden Espanoo hem wenst aan te trekken. Espanol biedt Suurbier een driejarig contract en een handgeld van 700.000.-. Kattenberg heeft niet alleen Suurbier ingelicht, maar ook Ajax. Ajax wenst echter onder geen beding afstand te doen van zijn rechtervleugelverdedi ger. Suurbier heeft meegedeeld des noods de 'Neeskens-procedure' te wil len volgen om bij Ajax weg te ko men. Suurbier heeft al maandenlang verkondigd dat hij bij Ajax niets meer te zoeken had. Kattenburg meld de gisteravond overigens dat 'Suur bier met Ajax-manager Hans Kraay heeft afgesproken dat pas ne het we reldkampioenschap over contracten zou worden gepraat'. door Matty Vor kamman stemming gekweekt voor een wed strijd. Dat gebeurde voor het duel tussen West-Duitsland en Joegoslavië. Zo zou de Joegoslavische doelman Ma rie in een interview hebben gezegd, dat de Westduitse spits Gerd Müller de gemeenste voetballer was, die er in heel Europa rondliep. De Joegoslaven in het algemeen en doelman Marie in het bijzonder hebben zich over het geplaatste interview bijzonder opge wonden. Naar wordt aangenomen tracht dit weinig verheffende blad ook nu een (wellicht) komende tegen stander van de 'Nationalmanschaft' in een kwaad daglicht te plaatsen. GEEN VERRASSING Hoe dan ook, de geschapen rel ron dom Oranje was gisteren tijdens de dagelijkse persbijeenkomst in Hiltrup het onderwerp van gesprek. Supervi sor Rinus Michels zei het niet als een verrassing te hebben ervaren, dat in de Duitse pers dergelijke verhalen zijn verschenen. Hij zei: 'Ik had dit eigenlijk, al eerder verwacht'. Johan Cruijff was kort in zijn commentaar: 'Mijn vrouw zal het wel leuk vinden als ze dit allemaal krijgt te horen'. De KNVB heeft zich overigens niet officieel gedistancieerd van bedoelde verhalen. Secretaris-penningmeester Henk Burgwal gisteren: 'Je kunt toch niet overal op reageren. Moeten we dit nu ook al serieus gaan nemen? Het is natuurlijk een uitgesloten zaak dat zoiets zal gebeuren. Er heerst in deze selectie een vrije discipline. Dat is voor de Duitsers wellicht een beet je vreemd. De spelers hebben om het artikel alleen maar gelachen. We gaan voor dit soort zaken overigens niet opzij, we hebben wel meer problemen te overwinnen'. FRANKFURT Miljan Miljanic, de Joegoslavische bondscoach die na het wereldkampioenschap trainer worde van Real Madrid, wordt als trainer van de nationale ploeg waarschijnlijk opgevulgd door Branko Zejjec. ONDENKBAAR Het artikel vertelde over een feest, dat tot "s morgens vijf uur zou heb ben geduurd. Burgwal evenwel: 'Deze groep is nu in totaal zes weken bij een. We hebben nog enkele dagen voor de boeg met zeer belangrijke wedstrijden. Het is ondenkbaar, dat deze voetbal professionals zich zo zou den misdïagen. Michels is hier zelf aanwezig. Het was een goede zaak dat er enige ontspanning voor de groep kwam, maar om kwan over elf lag wel iedereen op bed'. VAN DER HART' Overigens was er nog een onderwerp, waar Henk Burgwal gisteren speciaal zijn licht over liet schijnen. Het be trof het vrij plotselinge vertrek van assistent-coach Cor van der Hart. De voor Rinus Michels komende tegen standers waarnemende Van der Hart, was naar Luik vertrokken, om kennis te maken met de selectiegroep van x Standard Luik. Een merkwaardig ver snelde afreis omdat in het contract, dat Standards voorzitter Roger Petit indertijd met Van der Hart opstelde, was opgenomen, dat deze voor het Nederlands elftal beschikbaar kon blijven, wanneer Oranje zich voor één der finales zou plaatsen. In HiRrup werd gisteren dan ook getwijfeld aan de door de KNVB opgegeven reden van vertrek. Henk Burgwal echter: 'Het werk van Van der Hart is ten einde in West-Duits land. Daar hij en ook Arie de Vroet hun taak bijzonder goed hebben vol bracht, zijn beiden nog uitgenodigd voor de wedstrijd, die Nederland in München gaat spelen'. Van die uitnodiging zal Cor van der Hart evenwel geen gebruik maken, zo vertelde hij gisteren na zijn terugkeer in Nederland. Van der Hart zelf over de versnelde en toch onverwachte af tocht: 'Ik heb nog zoveel zaken in Luik te regelen. Mijn kontrakt daar gaat per 1 juli in. Ik moet nog zoeken naar een huis, ik moet nog een school voor de kinderen zien te vinden en ik wil de nieuwe spelers die er zijn ook wel eens goed in aktie zien'. Overigens verklaarde Rinus Michels zelf dat er wel degelijk nog iemand naar YVest Duitsland-Polen toe zal moeten gaan om rapport uit te brengen. Van der Harp 'Ik heb beide ploegen al enkele keren aan het werk gezien. Daar zijn uitgebreide rappor ten over gemaakt die bij Michels liggen. Ik geloof niet dat er nog iemand naar toe moet'. Toch blijft het plotselinge vertrek van Van der Hart merkwaardig. Te meer, omdat Standards oefenmeester Jef Vliens de voorbereiding op de eerste wedstrijd van Standard in het toernooi om de Rappan-beker (een uitwedstrijd in Tsechoslowakije) voor zijn rekening neemt Burgwal echter nogmaals: 'Standard stond er op. dat Van der Hart per 1 juli beschikbaar was'. Burgwal over het vertrek van Arie de Vroet: 'Hij is maandagmorgen vroeg naar Nederland vertrokken, omdat daar veel werk was in het kader van het jeugdplan Nederland. Er wachtten daar 120 jeugdvoetballers'. Perschef Evert Grifhorst vulde later aan: 'Ge orge Knobel en Ger Blok zijn per 1 juli in dienst getreden van de KNVB en zitten zonder enige begeleiding in Zeist. Ook daarom is De Vroet terug gekeerd'. FRANKFORT Argentinië zal zijn wedstrijd tegen Oost Duitsland, de laatste in de tweede finale ronde van groep A, toch vandaag moeten spelen. De Zuidamerikanen hadden de FIFA gevraagd het duel naar morgen te verschuiven, omdat hun overleden president Juan Peron van daag wordt begraven. De FIFA heeft laten weten, dat het onmogelijk is de wedstrijd een dag tc verplaatsen. Harry Cavan lid van het organisatie-comité, zei: 'Wij kun nen echt niet anders. Wel zullen bij de vier wedstrijden de vlaggen half stok hangen en er zal voor de aftrap één minuut stille in acht worden ge nomen ter nagedachtenis aan de Ar gentijnse president.' De FIFA heeft de Argentijnse rege ring een condoleancetelegram ge stuurd. Martin Noel, begeleider van de Ar gentijnse voetbalselectie, zei dat de formatie van Ladisiao Cap met Coach Vladislao Cap overlegt met zijn spelers tijdens de training of de wedstrijd tegen de DDR wel gespeeld kan worden in verband met het overlijden van president Juan Peron. rouwbanden om zal spelen. 'Zij zul len ongetwijfeld niet helemaal met hun gedachten bij het voetbal zijn', aldus Noel. DORTMUND Vier wedstrij den staan er vandaag op het programma op de laatste dag van de tweede finaiegroep. De wedstrijden zijn: groep A: Ne- deriand-Brazillë, Oost-Duitsland- Argentinië, groep B: West Duits land-Polen, Zweden-Jocgoslavië. De vermoedelijke opstellingen zijn: NEDERLAND: Jongbloed; Suur bier. Haan, RIJsbergen, Krol; Jansen, Neeskens, Van llane- gem; Rep, Cruijff, Rensenbrink. BRAZILIë: Leao: Ze Maria, Luis Pereira, Ulibari, Francisco Ma- rinho: Paulo Cesar (Carpegna- ni) Riveiinho, Dirceu; Valdomi- ro. Jairzinho, Paulo Cesar (Li ma). Scheidsrechter: Kurt Tschen- scher (WDId). OOST DUITSLAND: Croy; Ki- sche (of Kurbjuweit), Weise, Bransch. Schnuphase; Pomme- renke (of Sequin), Lauck, Krel- sche (of Irmscher); Löwe (of Streich), Sparwasser, noffmami. ARGENTlNIë: Carnevali; Glaria. Pcrfumo, Bargas, Sa, Brindisi. Babington. Squeo (of Telch); Balbuena, Ayala, Houseman (of Kenipcs). Scheidsrechter: John Taylor (Eng). WEST DUITSLAND: Mayer; Vogt-s, Schwarzenbeck, Beckcn- bauer, Breitner, Bonhof, Hoen- nes, Overath: Hölzenbein, Milllor, Grabowski. POLEN: Tomaszweski; Gut, Gorgon, Szymanowski, Zmuda, Kasperczak, De.vna (of Domars- ki). Wasczyk: Lato, Szarmach (C'mikiewicz) Gadocha- Scheidsrechter; Erich Llnemajr (Oost). ZWEDEN: Hellström; Olsson, Karlsson, Nordqvist, Aujgustv son, Ahlström, Tapper, Grahn, Torstensson, Edström, Sand« berg. JOEGOSLAVIË: Maric, Buljan, Katallnski, Bogicevic, Hadziab- dic, Jerkovic, Surjak, Acixnovlc, Bajevic, Karasi, Petkovlc. Scheidsrechter: Lnla Peatartno (Arg). Ingetogen ontspanning van het Nederlands elftal, gistermiddag voor het hotel in Hiltrup. Vl.n.r.: Rep, Rijsbergen, De Jong, Treijtel en Suurbier. i Van een speciale verslaggever DORTMUND Mario Zagalo zal vanavond tegen Nederland geen wijzigingen in zijn ploeg aanbrengen. De Braziliaanse coach zal in de wedstrijd die moet beslissen of Nederland dan wel de Zuidameri kanen in de eindstrijd van het toernooi om de wereldtitel uitkomt, dezelfde elf spelers opstellen die zondag in Hannover met 2-1 van Argentinië wonnen. 'Waarom zou ik ook', zei de grijze Braziliaan, die in 1958 en 1962 deel uitmaakte van het elftal dat de Coupe Jules Rimet opeiste, tijdens de laatste training voor de belangrijke ontmoe ting in Dortmund. 'Het elftal heeft goed gespeeld'. Problemen scheen Zagalo in deze fase van het toernooi niet te kennen. 'Cruijff zal voor mij echt géén extra moeilijkheden opleveren', zei hij tot grote opluchting van de grote schare Braziliaanse verslaggevers op de prachtige grasmat van het ultra-mo derne stadion. Een nadere uitleg bleef hij vooralsnog schuldig. Na Jang aan dringen van zijn landgenoten wilde hij pas iets meer kwijt. 'De Nederlan ders spelen inderdaad een nieuw systeem voetbal', legde hij geduldig uit. 'Ze spelen rechtlijnig, zo direct mogelijk op het doel af, van man tot man, in een cirkel vaak bijna'. GEHEIM WAPEN De Braziliaanse pers kreeg uiteinde lijk zelfs te horen welk geheim wapen Zagalo, die de ploeg in 1970 naar de wereldtitel voerde, in de strijd zal brengen tegen Cruijff: 'Ik ben van plan Dirceu tegenover Cruijff te zet ten'. De 1.69 meter lange Dirceu, 15 juni jl. 22 jaar geworden, is op het voetbalveld een ware terriër. Hij geldt als Braziliaans 'voetbal-recoröhouder' op de lange afstand. Als enige slaagde hij erin tijdens een Cooper-test in twaalf minuten tijd 3750 meter af te leggen. 'Dirceu laat zijn tegenstander niet los', betoogde een uiterst goed lachse Mario Zagalo. 'hij is onze Berti Vogts'. EERSTE DOELPUNT Dat zonder geluk niemand wel vaart, was ook Zagalo zonder meer van me ning. 'Het wordt een zware wedstrijd', luidde zijn betoog. 'Voor beide ploe gen. Het team dat het eerste doelpunt scoort, heeft goede kansen op de fina le. Als wij vóór komen te staan, kunnen wij ons eigen type verdedi gende voetbal gaan spelen. Als Neder land daarentegen snel zou scoren, wordt het voor ons heel erg moeilijk. Wij moeten nu eenmaal winnen om verder te komen. En twee doelpunten maken tegen een ploeg die ook meer het accent op de defensie kan leggen, is een bijzonder moeilijke opgave'. LAWAAI Spitsspeler Jairzinho beviel de kennis- raaking van het stadion maar zeer gedeeltelijk. 'Het publiek kan in deze ontmoeting een erg belangrijke factor worden', zei hij bezorgd. 'Ze zitten vlak op het veld en door de akoestiek wordt het lawaai dat de toeschouwers maken nog versterkt. Met zo'n 40.000 Nederlanders op de tribunes zijn wij natuurlijk sterk in het nadeel. We zijn wel wat gewend, maar als onze tegenstanders zo eenzijdig de steun van het publiek krijgen, kan dat onze minder ervaren spelers nerveus ma ken. Een speler die zenuwachtig is, maakt onherroepelijk fouten en dat kan juist in zo'n wedstrijd, waarin iedereen toch al tot het uiterste ge spannen is, wel eens van doorslagge vende betekenis zijn'. Polen verrast FRANKFURT Van de vier landen die vandaag in de slag gaan om een finaleplaats te bereiken, zal Polen onder geen beding als teleurgestelde ploeg naar huis gaan, zélfs niet als de wedstrijd tegen het organiserende West-Duitsland kansloos zou worden verloren. Polen is aan het wereldtoer- nooi begonnen als een ploeg zonder al te veel illusies. De lage gemiddelde leeftijd van de selectie (24) en de afwezigheid van sterspeler Lubanski die door een blessure in Polen moest achterblijven, verkleinde het perspec tief In de ogen van de Polen-zélf al bij voorbaat. Juist om die reden hebben de Polen alles en iedereen verrast door hun indrukwekkende prestaties. Miljan Miljanic, de bondscoach van Joegosla vië noemde Polen, na de nederlaag van zijn eigen ploeg, ronduit 'de grootste verrassing van de finalewedstrijden'. Ook de Polen zelf hebben in de afgelopen dagen hun verbazing uitge sproken over het nog steeds aanwezi ge perspectief. Vooral de Poolse offi cials laten geen mogelijkheid onbenut om het elftal te prijzen voor het vijftal, tot nu toe. behaalde overwin ningen en besteden daarbij in ruime mate aandacht aan de Poolse trainer Jan Toinaszcwski, de beroemde Poolse doelman, is deze dagen een geliefd objekt voor de verzamelaars van bandtekeningen. Gorski die somtijds als een 'wonder- trainer' wordt afgeschilderd. Joseph Bulla, een vooraanstaand Pools offici al, verklaarde dat 'er geen magische formule is voor het succes dat tot dusverre is bereikt. We hebben altijd goede voetballers voortgebracht, maar op dit moment hebben we bovendien een goede organisatie. Sinds Kazi- mierz Gorski drie jaar geleden bonds coach werd, ls de samenwerking tus sen de clubtrainers en de nationale coaches aanzienlijk verbeterd. Als Gorski een bepaalde speler in zijn elftal op de een of andere positie wil hebben, dan wordt die speler ook in zijn club op de door Gorski aanbevo len plaats ingezet'. SZARMACH Als grote voorbeeld noemen de Polen in dat opzicht Andrzej Szarmach die bij zijn club Gornik op het midden veld speelde, maar die in het nationa le elftal doorlopend als aanvaller is gebruikt, omdat Lubanski voor die positie niet beschikbaar was. Szar mach heeft tot nu toe maar liefst vijf doelpunten gemaakt. Kissinger BONN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissin ger en zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher zullen vana vond naar alle waarschijnlijkheid aan wezig zijn bij de wedstrijd Nederland- Brazilië. Regeringswoordvoerders heb ben dat bericht gisteren in Bonn bekendgemaakt Kissinger komt van daag uit Moskou aan en gaat daarna per helikopter met Genscher naar Dortmund, 's Avonds reist Kissinger na de wedstrijd door naar Brussel waar hij verslag zal uitbrengen van de topconferentie in Moskou. Rude Pravo PRAAG Het communistische par tij-blad Rude Pravo heeft de wereld kampioenschappen voetbal in West- Duitsland vergeleken met 'een kermis' en gezegd dat 'de Nederlanders een vorm van totaalvoetbal spelen die de weg wijst naar de toekomst' Rude Pravo schrijft verder: 'Het Nederland se voetbal is hard als graniet, snel ais een exprestrein en tegelijkertijd van een technisch hoge kwaliteit. Volledig collectief voetbal, maar niettemin doorschoten van prachtige individuele acties. Er ls geen zekerheid dat Ne derland de gouden medaille lal krij gen, maar hoe de uitslag ook mag uitvallen, er is in het Nederlandse paviljoen méér dan genoeg te zien'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9