'Amerika en Rusland moeten nog veel problemen oplossen' Palestijnen willen boycot Amerika India en Argentinië duiken onder controle uit Engeland krijgt anti-EG partij nu Weduwe van Peron staat aan de top in Argentinië Mevrouw King zou het slachtoffer zijn van een fanatieke groep Zware otploffing in Spaanse fabriek van explosieven ultimatum voor Mozambique zal tijdelijk in Beira worden bestuurd China valt uit tegen VS en de Sowjet-Unie Wete< chap en techniek TROUW/KWIASjTET W OENSDAG 3 JULI 1974 BUITENLAND T7/.K.6 Nixon in tv-toespraak tot de Russen: MOSKOU (UPI, AP, Reuter) President Nixon lieeft liet Russische volk gisteren verteld dat er de laatste jaren een enorme verandering is opgetreden in de Russisch-Arnerikaanse betrekkingen. "\^'e moeten echter nog veel moeilijkheden overwinnen 0111 volledige controle op de strategische bewape ning te bereiken*. Nixon bevestigde hiermee een tv-toe spraak uit het Kremlin dat zijn hoop op het bereiken van een overeen komst ter controle van de ontplooiing van een nieuwe generatie raketten met meervoudige atoomkoppen nog niet in vervulling gaat. Eerder op de dag leken er ook problemen te be staan bij pogingen, een akkoord uit te werken over groodse kernproev besprekingen met Breznjew begonnen Iptrf" FPCFPrillCF vertelde Nixons woordvoerder Ronals Ziegler: 'Er komt vandaag geen onder tekening*. den per satelliet overgeseind naar de Verenigde Staten en elders. Hij sprak kort voor een diner dat hij Jaarlij kS Russische leiders aanbood. Hij en Breznjew zullen heden een slotcom muniqué tekenen waarna Nixon te rugvliegt naar de Verenigde Staten om het Amerikaanse volk per televi sie verslag uit te brengen. gingen, een akKoord uit te l, l nproeven^'zelfs voordafde EthlOpjSCh lfgCr Nixon sprak vanuit de Groene Kamer van het Kremlin. Zijn woorden gin gen via radio en televisie naar de ongeveer 250 miljoen Russen en wer- BILBAO (AFP) Bij de fabriek 'Ex- plosivos de Rio Tinto', een fabriek van explosieven op ongeveer 15 kilometer van de Spaanse stad Bilbao, te Galda- cano heeft zich maandagavond een he vige ontploffing voorgedaan. De explo sie is in Bilbao gehoord. Volgens niet- officiële bron zouden er slachtoffers zijn. Er werken 2.000 tot 3.000 werk nemers bij de fabriek. ADDIS ABEBA (UPI. Reuter) Het Ethiopisch leger heeft plannen voor een nieuwe regering voorgelegd aan het kabinet. 'We hebben maatregelen in beschou wing genomen die door het leger genomen moeten worden om het goed functioneren van het nieuwe kabinet te verzekeren. Het comité van de strijdkrachten heeft een aantal plan nen uitgewerkt die aan de ministers ter overweging zijn gegeven', aldus een legercommuniqué. REYKJAVIK (Reuter, AP) De pre mier van IJsland Olafur Johannesson is afgtreden nadat zijn minderheidsre gering zondag in de algemene verkie- Het besluit werd bekend gemaakt na zingen een nederlaag had geleden. Het besluit werd bekendgemaakt na een bijeenkomst van de raad van sta te. Men gelooft in Reykjavik dat presi dent Kristjan Eldjarn de voorzitter van de conservatieve onafhankelijken, Geir Hallgrimsson zal verzoeken te pro beren een regering te vormen. DAYTON (UPI) Dc man die verdacht wordt van moord op de vrouw van dominee Martin Luther King senor, is lid van een bewe ging die 'The Troop' heet en zwar te predikanten bestempelt als 'poli tieke pooiers, die gestraft moeten worden voor het religieus onder richten van het volk. In een vraaggesprek met een krant in Dayton In de staat Ohio ver klaarde een man die zich 'intieme vriend' van de verdachte (de 23- Jarige Marcus Wayn E. Chcnault) noemde, dat dc familie King was verdoemd van het ogenblik waarop 'al die zwarten' in het Zuiden werden gedood door het aanhan gen van Martin Juniors leer op het hoogtepunt van de rellen in 1960. 'King heeft zijn eigen dood veroor zaakt omdat iemand die droomt vanuit zijn hart. zijn eigen dood over zich afroept', aldus de onder vraagde in de Dayton Journal Her ald. De familie King Is 'een van de rijkste families in Atlanta, ver volgde hij, in plaats van de armen te helpen heeft zij zich alleen maar verrijkt en alle geld voor zichzelf gehouden.' In Da.vton wonen vijf leden van The Troop en anderen wonen in Cincinnati, Youngstown en Colum bus in Ohio. Alle leden zijn zwart en hebben hoger onderwijs geno ten. Chenaults vriend gebruikte de uit drukking 'politieke pooiers' voor zwarte voorgangers bij herhaling en verwees daarbij naar bijbelse passages die waarschuwingen be vatten over valse profeten en de straf die hen wacht. The Troop leunt volgens hem zwaar op het boek Jcremia. Hij noemde Chenaults daad een waarschuwing omtrent 'wat komen gaat', en zei dat 'Marcus terecht zal staan voor iets, wat hij niet beschouwt ais een misdaad. In zijn toespraak accentueerde Nixon de samenwerking die de twee landen hebben bereikt sinds zijn eerste top- gesprek met Breznjew in 1972. Hij zed: 'We zullen elkaar volgend jaar weer ontmoeten, daarmee aanduidend dat hij er volledig op vertrouwt dat dergelijke topontmoetingen nu een jaarlijkse aangelegenheid zijn gewor den. De president verwees nog naar het Russisch-Amerikaans bondgenootschap tijdens de tweede wereldoorlogen naar de emoties die bij hem opkwa men toen hij maandag een bezoek bracht aan het monument bij Khatyn, een dorp bij Minsk dat door de nazi's werd uitgeroeid. Hij citeerde een ver haal van de Russische schrijver Leo Tolstad over een man die een appel boom plantte omdat latere generaties de vruchten ervan zouden kunnen plukken. 'Onze twee landen dragen een geza menlijke verantwoodelijkheid tegeno ver de hele wereld', zei hij. En ook wij moeten nu planten opdat toekom stige generaties een oogst van vréde kunnen binnenhalen een vrede waarin onze kinderen kunnen samen leven als broeders en zusters'. Nixons besprekingen met Breznjew waren eerder op de dag meer dan vijf uur uitgesteld terwijl de twee man nen met medewerkers confereerden in een poging uit de impasse rond de kernbewapening te komen. Russische kringen Tiadden de hele dag beklem toond dat Nixon en Breznjew een akkoord zouden ondertekenen ter be perking van ondergrondse kernproe ven. Maar Ziegler wees die mogelijk heid van de hand. BEIROET, TEL AVIV (UPI, AP) De Palestijnse delegatie naar de bijeenkomst van Arabische ministers van buitenlandse zaken en defensie, die in Cairo wordt gehouden, zullen aandringen op een Arabische olieboycot tegen de Verenigde Staten en meer Arabische hulp voor Libanon ter bescherming tegen Israëlische aanvallen. Jordanië heeft opnieuw laten weten dat het de komende zitting van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten niet zal bijwonen, ten zij Israël voordien een troepenschei dingsakkoord met Jordanië heeft ge sloten. Een dergelijke overeenkomst beschouwt Jordanië als een bewijs van de Israëlische bedoelingen. Tot- dusver is Israël slechts bereid geble ken, de dichtbevolkte bezette gebie den op de westelijke Jordaanoever te ontruimen, als onderdeel van een re geling. Intussen heeft de Libanese pers mel ding gemaakt van de arrestatie van tien leden van een groot Israëlisch spionagenet. Het zou al acht maanden geleden ontdekt zijn, nadat het ander half jaar lang had gefunctioneerd. De 'spionnen' opereerden in een aantal Arabische ambassades en in Palestijn se vluchtelingenkampen en coiöman- do-organisaties. De leider van de orga nisatie zou een zekere Tewfik Aboe Maaleq zijn, die verklaarde in Jorda nië geboren te zijn. Later zou hij hebben toegegeven, door dc Israëli sche geheime dienst te zijn aangewor ven. Dc immigratie naar Israël is dit jaar bijna met een derde teruggelopen. In regeringskringen schrijft men deze ontwikkeling toe aan de onveilige si tuatie In het land. 'Immigratie hoort bij Israël zoals het ademhalen bij de mens', aldus Pinhas Sapir, hoofd van hot Joods Agentschap en voorheen minister van financiën. Volgens Sapir is het streefgetal van zijn organisatie. 10.000 immigranten per jaar. In 1973 kwamen 55.000 'joden naar Israël. Meer dan do helft was afkomstig uit de Sowjet-Unie. JOHANNESBURG (DPA) De rege ring van Mozambique zal haar zetel tijdelijk verplaatsen van de hoofdstad Lourenco Marques naar de havenstad Beira. Waarnemers menen dat deze maatregel een symbolische betekenis heeft. Beira, een 600 km ten noorden van Lourenco Marques ligt bij het strijdtoneel van de guerrilla in het midden van Mozambique. Het Por tugese bestuur wil met de overplaat sing van het bestuurscentrum uit het veilige Lourenco Marques naar Beira kennelijk de verontruste blanken de monstreren dat 'ze niet in de steek gelaten zullen worden'. Montero gedetineerd BUENOS AIRES (Tanjoeg) De voormalige opperbevelhebber van de Chileense zeestrijdkrachten, admiraal Raul Montero Corvejo, is gearresteerd en gedetineerd op het eiland Quirqui- no in de Stille Oceaan. Dit omdat hij geen genoegen zou hebben genomen met de aanwijzing van juntaleider generaal Pinochet tot 'hoogste leider van de natie'. De aanhouding van Montero zou wij zen op toenemende spanningen tussen de junta en ontevreden officieren. Montero werd van zijn commando ontheven vlak nadat president Allen- de was omgekomen. Hij was echter niet aangehouden. Kabinet bezet BRUSSEL (ANP) Een 50 tot 60-tal jeugdopvoeders, versterkt met verte genwoordigers van hun vakbond hield gisteren in Brussel het kabinet van de Belgische minister van arbeid be- een nachtclub opklom tot liet presidentschap van Argentinië, één van de rijkste en woeligste landen il^enTkracht j z e ttan** a a nd ee rf "sla- kingsaktie die ze al enige tijd voeren. Zij werken in jeugdtehuizen waar ont spoorde jeugd is ondergebracht en hebben 'ernstige bezwaren tegen de uitermate lange werktijden die ze vaak moeten maken en tegen de ge ringe honorering die ze daarvoor krij gen. Gehelmde militairen moesten de grote menigte op de Avenida de Mayo in Buenos Aires op een afstand houden, toen de kist met het stoffelijk overschot van Juan Domingo Peron naar het parlementsgebouw werd vervoerd. BUENOS ADRES (UPI, AP) Met de dood van haar echtgenoot, Juan Domingo Peron, is voor zijn weduwe Maria Estela Peron een periode van 19 jaar afgesloten waarin zij van danseres in de Belgische minister van arbeid be- een nachtclub opklom tot bet presidentschap van Argentinië, één van de rijkste en woeligs van Latijns-Amerika. Zij werd de eerste vrouwelijke president van bet Westelijk Halfrond. Kissinger De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henrv Kissinger, zal morgen in Brussel venslag uitbrengen van de topconferentie in de Sowjet- Unie aan de Belgische regering, de Europese Gemeenschap en de Noord- Atlantisahe Verdragsorganisatie. De minister zal minder dan 24 uur in Brussel doorbrengen. Hij zal vandaag arriveren na eerst in Dortmund de wedstrijd Nederland-Brazilië te heb ben bijgewoond. De thans 43-jarige Maria Estela ont moette Peron in 1955 in Panama, waar hij in ballingschap woonde en zij bezig was aan een tournee met de dansgroep 'Cervantes'. Maria Estela, die in de dansgroep onder de naam Isabel bekend was, werd Perons secre taresse. In 1960 vroeg hij haar ten huwelijk, en werd zij zijn derde vrouw. Vóór zij zaterdag, bij het begin van Perons fatale ziekbed, werd beëdigd als waarnemend staatshoofd, had Maria Estela, ondanks aanvankelijke twijfels aan haar capaciteiten, al veel vertrouwen gewonnen bij de militai ren en burgerlijke politici en al enige ervaring opgedaan. Sinds zij in oktober van vorig jaar vice-president werd, heeft zij genoeg vrienden in de strijdkrachten en on der de conservatieve Peronisten ge kregen dat zij na Perons dood als de wettige constitutionele opvolgster naar voren kon treden. Tijdens de bezoeken van haar echtgenoot aan de buurlanden Uruguay en Paraguay trad zij al op als waarnemend presi dent. Ook won zij aan vertrouwen door haar officiële bezoeken aan Spanje en Italië en door een toe spraak tot de Internationale Arbeids organisatie te Genève. Gedurende de bijna negen maanden die Perons ambtstermijn zou duren, heeft zij nauw met hem samen ge werkt en velen raakten onder de indruk van de snelheid waarmee zij de regels van het politieke spel onder de knie kreeg. Toch hebben veel Argentijnen moeite om zich Maria Estela voor te stellen als hun president. Vooral haar ge brekkige schoolopleiding in het hoog ontwikkelde Argentinië, een land met veel Europese immigranten, heeft herhaaldelijk kritiek uitgelokt. Over haar achtergrond is weinig be kend en de regering heeft nooit een officiële biografie uitgegeven. Maria Estela heeft met geen woord over haar afkomst gerept, sinds zij Peron leerde kennen. Zij is afkomstig uit de arme bergach- vader directeur was van een bijkan- tige provincie La Rioja, waar haar toor van een bank. Kort na haar geboorte stierf haar vader en haar moeder trok met de zes kinderen naar Buenos Aires, waar Maria Estela een Begin van vrije plutonium-markt? Tien dagen nadat India zijn eerste 'vreedzame' kernexplosie teweegbracht, tekende liet land een overeenkomst met Argentinië die voorziet in gezameUjke onderzoekprojecten voor de vreedzame toepassing van kernenergie. Volgens Argentijnse diplomaten in Washington, aldus liet onvolprezen tijdschrift Science, bestond er tus6en die twee gebeurtenissen niet het minste verhand. balletopleiding kreeg. Nadat zij vice-president geworden was heeft zij zich vol overgave op de politiek gestort. In een kort geleden felle redevoering ter ondersteuning van Perons loon- en prijsstop klonk Maria Estela voor het eerst als wijlen Perons tweede echtgenote, de door de Argentijnen verafgode Evita. Volgens velen probeert zij de met een politiek charisma begiftigde Evita te imiteren. Juan Domongo zal morgen begraven worden, nadat zijn lijk 24 uur is opgebaard in het gebouw van het congres. Het stoffelijk overschot wordt bijgezet in de graftombe van Perons vader, Thomas Peron, op de begraafplaats Chacarita in Buenos Aires. 'PAG 7 CARACAS (UPI) China heeft op de conferentie over het zeerecht, die in Caracas wordt gehouden, de V.S. en de Sowjet-Unie er van beschuldigd te trachten de rijkdommen van de zee te plunderen. De Chinese woordvoerder, Chai Sjoe-fan, drong er ook op aan een ecomonische 200-mijlszone te er kennen om de supermogendheden uit die gebieden weg te houden. 'In hun streven naar wereldhegemonie en het plunderen van de hulpbronnen van de zee hebben de V.S. en de Sow jet-Unie het gevecht om de zee een onderdeel van hun wereldstrategie'. De kleine landen hebben de boeien van het verouderdè wettelijke regiem van de zee verbroken, aldus de Chinese woordvoerder. Hij zei dat de Sowjet-Unie 'de super mogendheid is die de banier van het socialisme voert maar vuige tactiek toepast en zo schaamteloos is dat zij pocht met de tsaristische ambities van een eeuw geleden'. Graan voor India BRUSSEL (ANP) De Europese commissie in Brussel wil India 30.000 ton graan leveren als 'noodhulp'. Het 'dagelijks bestuur' van de Europese gemeenschappen heeft daartoe voor stellen voorgelegd aan de Europese ministerraad. Deze 30.000 ton zouden afgaan van een totaal van 54.500 ton dat zich nog in de Europese reserve bevindt: een reserve die in geval van nood gebruikt kan worden. Sowjet-danser blijft TORONTO (Reuter) De Russische balletdanser Michail Barisjnikov die deze week tijdens een tournee door Canada uit een groep van het Bolsjoi- theater verdween, mag voorlopig min stens zes maanden in dat land blijven. Gisteren werd de 26-jarige danser on dervraagd als aanloop naar een for meel verzoek voor de status van im migrant. Of Barisjnikov ook door de Sowjet-autoriteiten in Canada zal wor den ondervraagd, hangt af van zijn eigen wens. Geen inspectie GENÈVE (AP) De Sowjet-Unie heeft op de ontwapenings-conferentie in Genève, waaraan door 25 landen wordt deelgenomen, verklaard dat het feit dat de Verenigde Staten volhar den in het eisen van inspecties ter plaatse 'vooruitgang tegenhoudt' bij het pogen om een verbod op onder grondse kernproeven tot stand te brengen. De Russische gedelegeerde Aleksej Roshchin letde deze verkla ring af bij de hervatting van het overleg. Tijdens de oktober-oorlog zijn aan het Syrische front verscheidene hoge Sow- Jet officieren gedood of gewond. Dit heeft de Israëlische minister van de fensie, Sjimon Peres, in het parle ment in Jeruzalem verklaard. Nadere bijzonderheden gaf hij niet. Volgens Pcres zijn de afgelopen drie maanden 90 Arabieren aangehouden onder ver denking van sabotageactiviteit. Peres, die enkele dagen geieden uit de VS terugkeerde waar hij. wapens voor Israël aankocht, zei van mening te zijn dat de Syrische en Egyptische strijdkrachten inmiddels zijn uitge rust met de modernste Sowjet-lueht- doelraketten van het type SAM-9. Tij dens de oktoberoorlog werd de Israë lische luchtmacht zware verliezen toe gebracht met de SAM-6. Niet iedereen is daar even gerust op. Weliswaar wordt het bijna ondenk baar geacht, dat India een ander land direct hulp zou verlenen bij het ontwikkelen van een eigen kernbom. Maar Argentinië, schrijft Robert Gil lette in Science, zou indirect wel degelijk die richting op kunnen wor den geholpen. Het lijkt namelijk wèl waarschijnlijk dat India zijn ervaring ter beschikking zal stellen voor de bouw van een tweede Argentijnse kern- door dfS. RoïkFoppema energiecentrale, die evenals de eer- ste zal werken op niet-verrijkt urani um dat in het land zelf wordt gewon nen. Dat betekent een belangrijke mate van onafhankelijkheid van de grote mogendheden. Verrijkt uranium wordt nu alleen door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie geleverd, die daardoor in de positie verkeren, strikte voorwaarden te kunnen stellen aan het gebruik dat ervan wordt ge maakt. Zij zijn zelfs verplicht zulke voorwaarden te stellen, omdat zij bei de het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens hebben geratificeerd, het non-proliferatieverdrag. Zowel India als Argentinië hebben dat verdrag nadrukkelijk niet willen ondertekenen en zijn dus niet ver plicht, al hun kerninstallaties open te stellen voor inspectie door het Inter nationale Atoomenergiebureau van de Verenigde Naties in Wenen. Voor naamste doel van die controle is, nauwkeurig bij te houden wat er gebeurt met het plutonium dat onher roepelijk in elke werkende kernreac tor ontstaat, en dat de meest handza me grondstof is voor atoombommen. Omdat het technisch bitter weinig verschil maakt of je iets een atoom bom noemt of een explosieve kernla ding voor vreedzame doeleinden, ver biedt het non-proliferatieverdrag bei de toepassingen. Maar landen als In dia zijn uitsluitend gebonden aan de internationale overeenkomsten die zij hebben gesloten met afzonderlijke le veranciers van hun reactortechnieken. En voor zover die dateren van vóór het non-proliferatieverdrag, lijden die overeenkomsten nogal eens aan vaag heid van formulering die de partijen nu onbreekt. Er staat dan in dat de techniek alleen voor vreedzame doel einden zal worden gebruikt. Inder daad heeft de Canadese regering India herhaaldelijk op het hart gebonden dat zij het vervaardigen van kernex plosieven niet als vreedzaam kon zien. Maar India heeft die opvatting voor kennisgeving aangenomen en zichzelf op een 'ruimer' standpunt gesteld, tot betrekkelijk machteloze woede van de Canadezen. Zelfbouw Want intussen bouwt India eigen kerncentrales zonder Canadese hulp zij het dat die technisch verrassend veel lijken op de oorspronkelijke Ca nadese CANDU-reactor. De brandstof ervoor is alweer -niet-verrijkt uranium dat India in eigen land delft en tot splijtstof verwerkt. Het land beschikt bovendien, en daarmee was de weg naar het eigen plutonium voltooid, over een eigen industrie voor het 'opwerken' van gebruikte splijtstofelementen. Als die splijtstof in een reactor name lijk 'uitgewerkt' is heeft de exploitant op dat moment nog lang geen bruik baar plutonium in handen, maar al- leerf een uiterst radioactief en dus moeilijk hanteerbaar mengsel van on gebruikte uranium, splijtingsproduk- ten en een klein beetje plutonium. Dat moet in een dure en ingewikkel de fabriek worden gescheiden in zui ver uranium (bruikbaar voor nieuwe splijtstofelementen), plutonium, en hoog-radioactief afval. Pas in die opwerkingsfabriek komt dus de grondstof voor kernexplosie ven echt beschikbaar. Het is tegen die achtergrond, dat Amerika overweégt om bij de kernreactor die onlangs aan Egypte is toegezegd, als voorwaarde te stellen dat gebruikte splijtstofelemen ten buiten Egypte zullen worden op gewerkt. En dan uitsluitend in landen die het non-proliferatieverdrag heb ben ondertekend en dus onder liet internationale inspectiesysteem vallen. Plutonium Argentinië, het land waarmee onze beschouwing begon, beschikt niet over een opwerkingsfabriek. Het heeft wel een klein beetje plutonium, af komstig uit_ onderzoekreactoren die met Amerikaanse hulp gebouwd zijn. Het valt, krachtens Amerikaans-Ar gentijnse overeenkomst onder de con trole van het Internationale bureau voor atoomenergie. Die zelfde over eenkomst verbiedt gebruik voor mili taire doeleinden, maar spreekt met geen woord over vreedzame springla dingen. Dat soort overeenkomsten heeft Ame rika met nog 28 andere landen, waar van er zes evenmin als Argentinië van plan zijn, het non-proliferatiever drag te tekenen: Brazilië, India, Is raël, Portugal, Zuid-Afrika en Spanje. Bij voorkomende gelegenheden heb ben de Verenigde Staten aan Brazilië, Spanje. Portugal en Zuid-Afrika in diplomatieke nota's nog eens duidelijk gemaakt, dat zij het maken van 'vreedzame' kernladingen beschouwen als niet te onderscheiden van kernwa pens. en dus als verboden onder de termen van de overeenkomst. Maar dat is precies de taktiek die de Cana dezen in het geval van India zo jammerlijk mislukte. Intussen zegt Argentinië dat het op dit moment niet de technische capaci teiten heeft om een kernlading te maken, en dat lijkt ook wel aanneme lijk. Maar over de toekomst wil het zich nadrukkelijk niet uitspreken. Het belangrijkste is, dat door de Ar- gentijns-Indiase samenwerking de aan leg ontstaat voor een plutoniummarkt die volstrekt buiten het internationale inspectiesysteem valt. Dat is. hoe dan ook oen huiveringwekkende ontwik keling. LONDEN (Reuter. AFP) In Londen heeft zich een nieuwe poli tieke partij, de veienigide democratische partij, aangediend. Deze stelt zich voor Engeland los te weken uit de Europese Gemeenschap. Verder beijver de nieuwe partij zich voor beperking van de immi gratie. De leider van de partij is een gewe zen conservatieve kandidaat bij pro- vinoiale verkiezingen, James Tippett. Hij wil aan de eerstvolgende verkie zingen meedoen onder het motto: 'Baas in eigen huis en over eigen lot'. Volgens Tipett loopt Engeland, door in de EG te blijven, het risico onder worpen te werden aan communisti sche overheersing. 'Wij zuilen de kie zers onder ogen brengen dat de belan grijkste oppositiepartijen in Iralië, Frankrijk en Denemarken de commu nistische partijen zijn, die op elk ogenblik de macht zou kunnen vero veren', aldus Tipett Beschuldiging Dat de voorwaarde voor de Britse toetreding tot de EG in Engeland nog steeds een heet hangijzer is, bleek verder uit een brief die gisteren in het Engelse dagblad de Times gepu bliceerd werd. In deze brief, die on dertekend werd door negen vakbonds leiders en vijf Labour-parlementariërs wordt de Britse regering ervan be schuldigd zich niet te houden aan haar belofte inzake ndewe onderhande lingen over de toetredingsvoorwaar den tot de EG. Volgens de briefschrijvers heeft dc Labourpartlj met steun van de vak bonden bij de laatste algemene ver kiezingen. de belofte gedaan dat er nieuwe fundamentele onderhandelin gen met de EG zouden plaatsvinden en dat de uiteindelijke beslissing zou worden onderworpen aan een referen dum. Volgens de brief heeft de minis ter van buitenlandse zaken, James Callaghan. een stap terug gedaan. 'De onderhandelingen zullen jiet meer over fundamentele zaken gaan; noch het verdrag van Rome, noch het toe tredingsverdrag zullen aan een stem ming worden onderworpen. Verder zal het referendum niet gaan over het lidmaatschap ran de EG, maar over het pakket voorwaarden waarover Cal laghan onderhandelingen heeft ge voerd. De gevolgen van de rvieuwe houding van de regering zijn uiterst ernstig', aldus de brief. Tot de onder tekenaars behoren prominente La- bour-leden als Frank Allaun, Joe Ash- ton en Denniis Skinner. Besprekingen De Britse premier Harold Wilson zal op 19 juli in Parijs besprekingen vceren met president Valéry Giscard d'Estaing van Frankrijk, zo is officie el in Londen bekend gemaakt. Het zal hun eerste ontmoeting zijn sinds d'Es taing president is geworden. Verwacht wordt dat de twee leiders onder meer zullen spreken over de Brits-Franse supersonische Concorde, de Britse voorwaarden voor het lidmaatschap van de EG, het Kanaal-tunnelproject, de Europese veiligheid en het Midde n-Oosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6