Senaat aanvaardt lager collegegeld Komst van Surinamers wordt niet afgeremd de ABN Studietoelage 12 pet omhoog Verklaring tegen adjudant ingetrokken Een goede bank voor hoge -rente - zoekers. Leerboek te duur rrico Personalia Van Kemenade: Student beseft te weinig zijn bevoorrechte positie De Gaay Fortman Regeling zou discriminerend zijn Opnaardefinale! Algemene Bank Nederland een goede grote bank Rechtbank stelt 'helper Aage M.' ter zitting in vrijheid Jaar geëist met aftrek TROUWKWARTET WOENSDAG 3 JULI 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Met 42 stemmen vóór en elf tegen heeft de Eerste Kamer gisteren het wetsontwerp voor de verlaging van het collegegeld van duizend tot vijfhonderd gulden goedgekeurd. Tegen waren de WD en de heren Berghuis (ARP), Knottnerus (CHU), Horbach (KVP) en Van Wijk (PSP). (ADVERTENTIE) Het voorstemmen door de christen democratische partijen ging met pijn gepaard. Van Hulst deelde vlak voor de stemming mee, dat een deel van de KVP, ARP en CHU positief staat tegenover de nieuwe collegegeldwet, terwijl anderen de regering het voor- l deel van de twijfel wilden geven en weer anderen slechts met grote tegen- zin voor zouden stemmen. ;\De grote twijfel in de confessionele - partijen was of door de nieuwe wet de rust zou terugkeren in de studen tenwereld. Prof. Van Hulst was hier helemaal niet zeker van. Hij wees op de moeilijkheden in Delft en op de huurboycot door studenten, die in Amsterdam al grote vormen heeft aangenomen. De bedoeling van de nieuwe wet, had minister van Kemenade gezegd, is het klimaat te verbeteren, waardoor weer een redelijk overleg kan worden ge voerd. Maar prof. Van Hulst merkte op: 'Al deze dingen wijzen niet op een verbetering van het klimaat.' Zorg In de tweede ronde van het college geld-debat ontkende minister Van Ke menade deze moeilijkheden niet. Hij zei zorg te hebben over de heersende problematiek en voegde er aan toe: 'Naar mijn gevoel heeft de student te weinig oog voor zijn bevoorrechte positie en voor zijn verantwoordelijk heid in verbund hiermee.' De bezettingen van universiteiten en hogescholen van de laatste tijd vond minister Van Kemenade onredelijk en verwerpelijk. Hij veroordeelde vele, en zo niet alle bezettingen, omdat in het algemeen juist in de universiteit een democratische besluitvorming mo gelijk is. De consequenties van de bezettingen hebben voor het onder wijs en onderzoek onaanvaardbare vormen aangenomen. De regering ver zekerde de minister, zal zeker wette lijk ingrijpen. De minister beloofde de senaat verder met gebruik van alle geschikte midde len te zorgen voor een strikte toepas sing van de wet. Voor degenen, die nu weer het collegegeld gaan boycotten zal geen enkel begrip worden ge toond. Bij de toewijzing van de begro- tingsgelden zal alleen rekening wor den gehouden met het aantal werke lijk ingeschreven -studenten. Alleen aan deze studenten wordt op grond van de wet universitaire bestuursh er- vorming (WUB) het actief en passief kiesrecht toegekend. Prof. Van Hulst en de heer Zouten dijk drongen in de laatste ronde van het debat nogmaals aan om te probe ren de boycotters te dwingen de dui zend gulden te betalen. De spreker van de confessionele partijen vond het maar een omgekeerde klassejusti- tie, dat er toch een aantal boycotters vrijuit kan gaan. Zijn deze boycotters eigenlijk niet waard, vroeg prof. Van Hulst, dat het uitgereikte diploma ongeldig wordt verklaard? De heer Zoutendijk deed de suggestie om maar een zwarte lijst van de wanbetalers te publiceren. Volgens de VVD-er zou de concessie van de rege ring van vijfhonderd gulden college geld niet werken. Zijn voorspelling was, dat er nog veel meer onrust zou komen. Het Landelijk Overleg Grondraden heeft onmiddellijk na de beslissing van de Eerste Kamer laten weten, dat zij actie zal blijven voeren voor het boycotten van de navordering van de duizend gulden. Ook wensen de grond- raden een boycot van de vijfhonderd gulden voor dit jaar, omdat de maat regelen van minister De Brauw, de wetenschapsminister uit het kabinet- Biesheuvel, nog het gehele jaar heb ben gewerkt. De betaling van de vijfhonderd gul den het volgend jaar zal niet worden geboycot. Het Landelijk Overleg Grond- raden heeft verder aangekondigd te blijven ijveren voor een studiefinan cieringsstelsel zonder een eigen stu- diebijdrage. Voor de rentedragende studieleningen had men geen goed woord over. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse regering zal geen maatregelen nemen om het Surinamers en Antil- lianen moeilijker te maken naar ons land te komen. Dit heeft minister De Gaay Fortman gistermiddag gezegd in de Eerste Kamer hij het beleidsdebat, dat daar werd gevoerd over de Surinaamse en Antilliaanse zaken een beleid waarvoor in dit ka binet minister De Gaay Fortman verantwoordelijk is. •De Surinaamse regering kan het ver trek van Surinamers uit het eigen land niet verhinderen en een toela tingsregeling hier in Nederland kan niet anders dan een discriminerend katakter hebben, waardoor Nederland in strijd zou handelen met het (Euro pees) verdrag van Rome voor de rech ten van de mens. De minister was tot zijn pertinente uitspraken verlokt door prof. Polak van de VVD, die constateerde dat er een groot verschil is tussen de juri dische werkelijkheid ('Surinamers en Antillianen hebben de Nederlandse nationaliteit') en de sociale werkelijk heid ('Surinamers en Antillianen zijn onderscheiden van de Europese Ne derlanders'). De heer Polak verwees naar de toela tingsregelingen die Suriname en de Antillen hebben. Een Europese Ne derlander die daar binnenkomt moet onder meer kunnen aantonen een baan met werkvergunning en voldoen de middelen van bestaan te hebben Minister De Gaay Fortman bracht daartegenin dat die regelingen nog dateren uit de dagen van het koloni aal bestel; als bescherming van de economische positie van de landskin deren tegenover de Europeanen met veel grotere voorsprong. Bovendien was er toen ook nog geen verdrag van Rome. Probeer de Surinamers meer over ons land te spreiden, wees niet bang voor dwang bij het omscholen van de Suri namers en Antillianen hier, maak een bepaling waardoor sociale wetten (als de bijstand) eerst in werking treden na een verblijf van één jaar in Neder land, waren de suggesties van de heer Polak. Minister De Gaay Fortman ech ter was, anders dan de heer Polak, zeer bevreesd voor het discriminerend karakter van dergelijke bepalingen. (ADVERTENTIE) fijncSn De woonruimtewet hanteren om de spreiding van de Surinamers over het hele land te bewerkstelligen, haalt nauwelijks iets uit, omdat het niet om woningzoekenden, maar voorname lijk om kamerbewoners gaat. Op basis van vrijwilligheid is er echter mis schien iets te doen aan de spreiding van de emigranten. Verder zegde de minister toe, dat er gelden op de begroting zullen worden uitgetrokken om de rijksgenoten die in moeilijkheden gekomen zijn op te vangen. Overigens is minister De Gaay Fort- eeuw de grote migratiestroom van West-Europa naar Amerika in bewe ging zette. Er zijn andere dan juridische maatre gelen in voorbereiding om de migra tiestroom uit Suriname af te remmen, stond in het protocol na de Haagse Ronde Tafelconferentie over de onaf hankelijkheid van Suriname. Prof. Po lak bleek daar weinig vertrouwen in te hebben en minister De Gaay Fort man deelde die twijfel, zoals hij gis termiddag openhartig de Kamer mede deelde. 'Ik had graag een steviger verhaal gehouden en ik zou ook graag willen man wél bezorgd over deze migratie 1093 U maakt dus maar 1 iefst tien procent rente. Met een ABN spaardeposito, dat u 5 jaar lang tien procent rente per jaar garandeert. Er zijn natuurlijk ook nog andere aantrekkelijke spaarvormen voor mensen die korter dan 5 jaar willen sparen. Kom naar de ABN. Men zal u graag adviseren. (en niet alléén voor hoge-rente-zoekers) Consumentenbond: oplagen te klein Van onze ondenvijsredactie DEN HAAG 'Leerboeken zijn vaak nodeloos duur, doordat ze in kleine oplagen worden ge drukt'. Dat staat in de consumen tengids van deze maand, waarin de Consumentenbond verslag doet van een onderzoek dat de bond heeft gehouden santen met de vereniging voor openbaar on derwijs. Het onderzoek strekt zich uit over honderddertig Havo-scholen. Voor sommige vakken worden tientallen verschillende titels vermeld. De groot ste aantallen kwamen voor bij Biolo gie (45 titels) en Nederlands (43 titels, woordenboeken, bloemlezingen, poëziebundels en leesboeken niet mee gerekend). Van de in totaal 207 titels werden 75 maar op één van de 130 scholen gebruikt. Het blijkt veel verschil te maken of er op een school een boekenfonds bestaat of niet. Gemiddeld zijn de ouders op een school zonder boeken fonds twee maal zo duur uit als op een school met een boekenfonds: 160 gulden tegenover tachtig gulden. Het artikel in de consumentengids is niet zozeer een aanklacht tegen de uitgevers die teveel boeken op de markt brengen als wel een aansporing aan de ouders om oplettend te zijn. Het gebeurt herhaaldelijk dat boeken moeten worden aangeschaft die dan helemaal niet gebruikt worden. Verder doet de consumentenbond de onderwijsorganisaties de suggestie om gezamenlijk een centrale recensie- dienst in het leven te roepen. Zo'n dienst zou een boek dat voldoet een keurmerk kunnen geven. Op die ma nier worden de uitgevers vanzelf ge dwongen weinig gangbare uitgaven af te stoten. (Dat laatste is een idee waar de uitgevers van schoolboeken zelf ook veel voor voelen. Zij zeggen dat zij soms bepaalde uitgaven in de verkoop houden omdat er nog scholen zijn die er naar vragen. Redactie). van (met name) Surinamers. Hij zag als de voornaamste oorzaak het gerin ge vertrouwen van de Surinamers in de toekomst van hun land; precies hetzelfde motief dat in de vorige weten hoe het moet op korte tennijn. Maar het gaat nu om bescherming van mensen, die dromen over hun toekomst in een land, waar de men sen aardig zijn, hun taal spreken en waar men ook geld krijgt als men geen werk heeft. Het vertrouwen in de toekomst van het eigen land op langere tennijn zal echter de Suri naamse regering moeten geven'. Verder sprak minister De Gaay Fort man zich uit tegen de afscheiding van Aruba uit het geheel van de Antillen; een afscheiding (met behoud van een speciale band met Nederland) die op Aruba zeer waarschijnlijk door de meerderheid van de bevolking wordt gesteund. Verdere fragmentatie van de Antillen zou fataal zijn voor elk van de eilanden, meende de minister. Tenslotte is het opmerkelijk dat mi nister De Gaay Fortman in dit debat in zeer zorgelijke termen sprak over de wijze waarop op de Bovenwindse eilanden (Saba, St. Eustatius en St. Maarten) het plaatselijk bestuur wordt uitgeoefend. Pompekliniek Drs. J. R. M. van Ratingen heeft per 1 juli zijn functie als voorzitter van de prof. rar. W. P. J. Pompekliniek in Nijmegen neerge legd. Het is de laatste jaren steeds moeilijker voor hem geworden om dit voorzitterschap te combineren met zijn functie van algemeen directeur van 'Maria Roepaan' in Ottersum Twee andere bestuursleden van de kliniek leggen hun functies eveneens neer: dr. A. J. H. van der Werf in verband met het bereiken van de daarvoor vastgestelde leeftijd, en me vrouw mr. M. Nuyens vanwege druk ke andere werkzaamheden. Mr. Th. H. A. M. van Eupen, raadsheer bij het gerechtshof in Arnhem, heeft zich bereid verklaard om in het bestuur van de kliniek zitting te nemen. Over de vervulling van de andere vacatures wordt nog overleg gepleegd. Overleden ln Haarlem is Kick Smit, oudrspeler van het Nederlands elftal en Haarlem op 62-jarige leeftijd aan kanker overleden. Kick Smit speelde 29 keer in het nationale team, waarbij hij 26 doel punten maakte als linksbinnen. Zijn eerste wedstrijd voor Oranje speelde hij op 11 mei 1934 in Amster dam tegen België waarin hij twee doelpunten maakte en die met 93 werd gewonnen. In hetzelfde jaar maakto hij zijn de buut voor Haarlem. Zijn laatste optreden in het Neder lands elftal was in de uitwedstrijd tegen Engeland oop 27 november 1946, die met 82 werd verloren en Drs. P. C. W. M. Bogaers waarin hij een van de twee doelpun ten maakte. Drs. Bogaers Drs. P. C. W. M. Bogaers, oud-minister van volkshuis vesting zal zijn functie van voorzitter van het gewest Gooiland op medisch advies moeten neerleggen. De heer Bogaers heeft het college van gedepu teerde staten van Noord-Holland giste ren verzocht, hem op korte termijn van het voorzitterschap te ontheffen. De heer Bogaers is vanaf de inwer kingtreding van het gewest Gooiland voorzitter geweest van dit bovenge- meentelijke orgaan. De heer Bogaers heeft van twee medische specialisten het dringende advies gekregen om onmiddellijk met zijn werkzaamheden, voortvloeiende uit het voorzitterschap van het gewest, te stoppen. De medi ci zijn van mening, dat alleen bij opvolging van dit aevies voor de heer Bogaers een goede kans ontstaat, om in de toekomst in andere sectoren van de maatschappij nuttig werk te kun nen gaan doen. Huur van Kamers zeven procent hoger Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Voor het komend studiejaar wordt de maximum toelage van het rijk voor studenten met twaalf procent verhoogd. Voor het wetenschappelijk onderwijs zal de maximale toelage (exclusief het te betalen college- en inschrijfgeld) 6870 gulden zijn. Dat is ten opzichte van verleden jaar een verhoging van 740 gulden. Voor de meeste hogere beroepsopleidingen wordt bet maxi male bedrag nu 6380 gulden (was 5700). De verhoging dit jaar is aanmerkelijk groter dan andere jaren. Verleden jaar bedroeg de verhoging bijvoor beeld 8.3 pet. Staatssecretaris Klein heeft verder aan de Tweede Kamer geschreven, dat met ingang van 1 september de ge middelde huur voor studentenkamers zeven procent hoger wordt. Deze verhoging moet volgens de staatssecretaris gezien worden tegen de achtergrond van de verhoging van de studietoelagen. Op deze manier hoopt de bewindsman tegemoet te komen aan de bezwaren, die in het verleden zijn gemaakt tegen de ma nier, waarop de huur werd vastge steld. Dr. Klein vindt de huurverhoging gematigd. Met de verhoging van zeven procent past hij zich aan aan de richtlijnen van staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting. Deze be- met vergeten.,.Frico eten'. DEN HAlAG Hoewel gedagvaard als getuige a charge, verraste gisteren de ge wezen vriendin van de Haagse 'meesterkraker' Aage M., Annelies Glasbergen, de Haagse rechtbank met een verklaring die reden gaf tot twijfel aan de schuld van de terechtstaande adjudant van politie Piet Z. uit Zoetermeer. Zij kwam daarmee terug op eerder afgelegde verklaringen, die belastend waren voor de vijftigjarige rechercheur. Z. moest voor de rechtbank verschijnen, omdat hij ervan wordt verdacht zich te hebben laten omkopen door Aage M. de inbreker die enige tijd ge leden uit de gevangenis in Leeuwarden ontsnapte en nog steeds voortvluchtig is. Daar naast zou Z. zich hebben schuldig gemaakt aan verduis tering van tipgelden. De offi cier van justitie, mr. C. van Steenderen, die zowel het 'den als het ander bewezen achtte, eiste tegen Z. een gevangenis straf van een jaar met aftrek. Aan het slot van de zitting werd het verzoek van de raadsmaan van Z- jhr. mr. C. E. M. van Nispen tot Seve- naer, tot onmiddellijke invrij heidstelling van zijn cliënt in gewilligd. De rechercheur is sinds april van dit jaar gedeti neerd geweest. Op 16 juli zal de rechtbank hem laten weten of hij zijn vrijheid opnieuw zal verliezen. Mr. Van Nispen tot Sevenaer verzocht mede om opheffing van de voorlopige hechtenis, omdat naar zijn mening de officier niet het 'keiharde be wijs' van de schuld van Z. had kunnen leveren. Volgens mr. Van Steenderen had de poli tieman in Den Haag en later in Zoetermeer, waar hij in juli 1972 recherchechef werd, geld en goederen aangenomen van Age M. in ruil voor infor matie die het dc inbreker mo gelijk zou hebben gemaakt uit handen van de politie te blij ven- Bij het onderzoek daar naar door de rijksrecherche zou ook zijn gebleken dat Z. tipgeld ten bedrage? van vier duizend gulden, uitgekeerd door een verzekeringsmaat schappij, niet aan tipgevers ter beschikking heeft gesteld, maar in eigen zak heeft gesto ken. Met betrekking tot die laatste beschuldiging hield Z. ook gis teren staande dat hij met het verzekeringsgeld twee tipge vers heeft beloond. De namen van die tipgevers die hem in januari 1970 op het spoor zet ten van Age M. die in decem ber 1969 oen inbraak bij een juwelier in Rijswijk had ge pleegd, wilde hij niet onthul len. De officier zag daarin me de een bewijs dat die twee relaties helemaal niet bestaan en dat Z. het geld heeft ver duisterd. had de officier hoofdzakelijk gebaseerd op verklaringen die M. zelf heeft afgelegd. Volgens M. had hij de politieman de afgelopen vier jaar een paar duizend gulden en geschenken gegeven als beloning voor in lichtingen over politiële zaken die voor hem van belang wa ren- Z. ontkende niet dat hij op goede voet stond met Aage M., die geregeld bij hem over de vloer kwam, een enkele keer in gezelschap van zijn vrien din Annelies, die negen jaar met M. hééft samengewoond en een kind van hem heeft. De president van de rechtbank mr. C. Stolk memoreerde dat een hoofdinspecteur in Den Haag Z. al in 1971 had ver zocht de relatie met Aage M. te beëindigen, maar dat Z. dat verzoek kennelijk niet had in gewilligd. Ontkenning Beloning Zijn bewijs dat Z. zich door Aage M. had laten omkopen, Z. ontkende gisteren Aage M. waardevolle inlichtingen te hebben gegeven en daarvoor beloond te zijn. Zijn raadsman voerde aan dat de informatie die M- naar eigen zeggen van Z. had gekregen niet noodza kelijk door zijn cliënt gegeven hoefde te zijn; M. zei hij, had andérc mogelijkheden om aan de inlichtingen te komen. Tijdens het vooronderzoek had de ex-vriendin van Aage M. met diens verhalen overeen stemmende verklaringen afge legd. Zo had zij gezegd er getuige van geweest te zijn dat M. bankbiljetten in een evenlop deed met de opmer king dat die envelop voor Z. was en dat M. het geld ook aan Z. in diens huis had over handigd. Gisteren verklaarde ze niet gezien te hebben dat Age M. het geld aan Z. gaf. De eerder afgelegde verklarin gen, zei ze gisteren, waren haar ingefluisterd door Age M; ze zou ze onder dwang hebbön afgelegd- Nu ze sinds kort met een ander getrouwd is, had ze naar haar zeggen de vrijheid dc waarheid te zeg gen. 'Een bluffer' In haar gisteren afgelegde ge tuigenverklaring merkte An nelies op: 'Aage was een bluf fer hoor, in die tijd', erop doelend dat haar gewezen vriend zich graag belangrijker voordeed dan hij was, bijvoor beeld door erop te bogen een relatie bij de politie te heb ben. Ook de raadsman van Z. legde er de nadruk op dat Aage M. in de onderwereld graag indruk maakte met die rdlatie. Daarnaast wees hij er op dat al eerder is gebleken dat de verklaringen van Aage M. weinig betrouwbaar zijn. Zowel de officier, die in zijn requisitoir van 'een dramati sche zaak' sprak, als de verde diger wees op de reputatie die Z. als politieman genoot Mr. Van Steenderen merkte op dat Z. 'in politiedienst goed, zelfs zeer goed voldeed' en diens raadsman noemde hem ?een rechercheur met een staat van dienst die klinkt als een klok.' Aan die verdiensten h4d Z. ook zijn promotie tot chef in Zoetermeer te danken- De verdediger zei het een bij zonder griezelige zaak te vin dén als Z. veroordeeld zou worden op grond van een ver klaring van een 'onderwereld figuur'. In dat geval meende hij, zouden ook andere figu ren uit die wereld leugenach tige verklaringen kunnen afleg gen, en 'dan zou de politie wel kunnen inpakken.' We gens gebrek aan bewijs con- ■cludeerde de raadsman tot vrijspraak. windsman vindt, dat de huren van de studentenkamers enigszins zijn achter gebleven bij de huren van woningen van gemeenten en van woningbouw- coöperaties. Zelf verdienen Studenten die een rijkstielage krijgen, mogen per jaar zelf 830 gulden bijver dienen. Verdienen ze meer, dan wordt vijftig procent van dat extra inkomen ln mindering gebracht. De uitbetaling van de toelagen gebeurt weer in drie gelijke termijnen: ln de eerste helft van september, de eerste helft van januari en in de eerste helft van april. 1 Bij de vaststelling van de toelagen is dit jaar een andere berekeningsmetho de gevolgd in verband met de invoe ring van het schijventarief bij de inkomstenbelasting. De berekening van de zogenaamde ouderlijke bijdra ge is voortaan voor het wetenschappe lijk als voor het hoger beroepsonder wijs gelijk getrokken. In het verleden bestond er altijd veel kritiek op het bestaande verschil van berekenings methode voor het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonder wijs. Het Landelijk Overleg Grondraden, bestaande uit vertegenwoordigers van studentenorganisaties, heeft ernstige kritiek op het feit, dat de toelage voor het hoger beroepsonderwijs on geveer vijfhonderd gulden lager is dan voor het wetenschappelijk onder wijs. Staatssecretaris Jlein heeft in het verleden beloofd de bedragen ge lijk te trekken. De grondraden zijn verder tegen de huurverhoging van zeven procent. Zij eisen een huurbevriezing en zullen de boycotakties in Amsterdam en Delft verder stimuleren. Het gaat om verho gingen, aldus de vertegenwoordiging van de grondraden van ongeveer ze ven tot acht gulden per maand. RITA 'Ik heb mijn moeder gezegd, dat jullie je altijd netjes ge dragen. Begin daar dus mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5