'Samen op weg' kan ook anders 'Isolement is ons opgedrongen' Volgend jaar ruim 50 miljoen voor hulpprogramma Werklozen in verzet tegen stopzetten van WW-uitkeringen fhmtllEllI Sassenheim krijgt een prekende burgemeester Vandaag Leids wethouder A. J. Kret benoemd Djakarta te duur voor wereldraad? Trouw Kwartet Beroepingswerk Nieuwe boeken TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 JULI 1974 KERK T2/K2 GENEVE Met ra n vijftig miljoen gulden gaat de wereldraad van kerken volgend jaar 689 projekten helpen in meer dan negentig landen Hiertoe heeft de hulpcommissie van de wereh i raad in Genève besloten. Het gaaf om projecten op het gebied van ge zondheidszorg, onderwijs, landbouw en maatschappelijk werk. Over de projecten wordt steeds meer regionaal beslist Zo heeft de Aziati sche groep de kerken van Azië ge vraagd om zoveel mogelijk van bui tenlandse hulp af te zien om daardoor de eigen hulpbronnen te stimuleren. De oproep van de wereldraad voor Sahel bracht tot nu toe ruim vier miljoen op. Kerkelijke organisaties hebben naar schatting meer dan veer- tig miljoen voor de droogtegebieden beschikbaar gesteld. Voor de huisves ting van Soedanesv vluchtelingen werd in twee jaar dertien miljoen geschonken. Direkteur Graeme Jackson van de hulpcommissie Cicarns (interkerkelij ke hulp aan kerken on vluchtelingen) schat dat volgend jaar tussen de 25 en 75 miljoen mensen van honger zullen omkomen vanwege dc toenemende voedselprijzen, het grote voedseltekort en de verslechterde weersomstandig heden. In Nederland wordt aan het weerld- raadprogramma meegewerkt door do interkerkelijke sichang van hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht. 'Stroef samen op weg' gaan de hervormden en de gereformeerden in Uitgeest en Assendelft blijkens het artikel in onze krant van 24 juni. Dat het ook anders kan, bewijst onderstaande reacie van het moderamen van de samenlevende gereformeerde en* hervormde wijkkerkeraad te Tongelre (een van de wijkgèmeenten van Eind hoven) Op 1 januari 1970 startte onze samen werking na een raadpleging van de beide gemeenten via een enquête, waarbij zich aan beide kanten ruim 80 pet positief uitsprak. Onze wijfcge- meente bestond toen uit ruim 600 hervormde pastorale eenheden en ruim 100 gereformeerde. We besloten één wijkkerkeraad te vormen, alle diensten, avondmaalsvieringen, kinder- diensten en jeugdkerkdiensten onder gezamenlijke verantwoordelijkheid te stellen eveneens het catechetisch on derricht. alleen het huisbezoek zou nog gescheiden blijven. Ds van Stipri- aan Ludscius en de hervormde ouder lingen zouden alleen de hervormde gezinnen bezoeken, ue gereformeerde ouderlingen en gereformeerde gezin nen. In 1972 werden de ouderlingen- wijken geografisch heringedeeld zó. dat elke gereformeerde ouderling ook de verantwoordelijkheid kreeg voor een aantal hervormoe adressen als omgekeerd de hervormde ouderling voor een aantal gereformeerde adressen. Wij zijn geen uren gaan vergaderen over het opstellen vin een samenwer- kings regiem enten. Schrikt U niet: we hebben zelfs geen samenwerkingsregle- ment. Wij hebben alleen enkele dui delijke afspraken gemaakt. Grondbe ginsel, waarvan wij uitgaan in onze samenwerking is de vermaning van Paulus aan de Philippenzen de ander uitnemender te achten dan je zelf. wat een volstrekte bereidheid vraagt, om van elkaar te willen leren en om medewerker aan eikaars blijdschap te zijn. Wij hebben van 't begin af elkaar ook heel duidelijk gezegd, dat hervormden niet moeten proberen de gereformeerden hervormd of de gere formeerden de hervormden gerefor meerd te maken. Als er specifiek hervormde zaken in de kerkeraad aan de orde komen, vragen we wel het oordeel en het advies van de gerefor meerde broeders, maar de hervorm den beslissen in een dergelijk geval zoals ook het omgkeerde gebeurt als er specifiek geref. zaken aandacht vra gen. Voorzover zich zaken zouden voor doen, waarover we het kerkelijk niet eens zouden kunnen worden, zou elke kerk zich houden aan haar eigen kerkordelijke bepalingen. Diakonaal maakten we dezelfde afspraken. Fi nancieel regelden we 't zó, dat de gereformeerden gewoon hun bijdra gen aan de geref. kassen en de her vormden aan de hervormden zouden geven en wat de oollecten betreft een verdeelsleutel van 1 op 4 zou toege past worden, omdat van de kerkbe zoekers hervormd en '/i gereformeerd bleken te zijn. Meer afspraken maak ten we niet, omdat hel maken van reglementaire regelingen o.i. op de weg ligt van de landelijke synoden van de beide kerken. Wel spraken we ons tegenover elkaar uit, dat wij ons gingen gedragen als zich verenigde gemeenten. Wat kunnen wij nu na vier jaar zeer Intensief samenleven zeggen? Ten eer ste, dat zich geen enkele wrijving ooit heeft voorgedaan. Ten tweede, dat wij veel van elkaar geleerd hebben. Geen enkele wrijving betekent niet, dat wij het altijd roerend met elkaar eens waren. Integendeel, soms open baarde zich heel duidelijk verschil van inzicht in allerlei, maar dit ging dwars door de beide kerken heen. De gereformeerden bleken in 't algemeen niet minder maatschappijkritisch in gesteld te zijn dan oe hervormden. Alleen hebben we voortdurend bij verschil van mening getracht elkaar indringende vragen tf* stellen vanuit het evangelie en elkaar gewaarschuwd voor het hervormde duiveltje, dat ge reformeerden graag als exclusief en daarom zo moeilijk in de omgang afschildert, èn voor h.-t gereformeerde duiveltje, dat graag hervormde jon gens als slap en onprincipieel wenst te kwalificeren. Wij herinnerden el kaar er aan als 't wei eens op een moment stroef 'dreigde' te zullen gaan lopen, dat we de diabolos (het griekse woord voor duivel, dat letter; lijk uitéénwerper betekent) geen ekele kans mogen geven. Naschrift redactie. We ontvingen nog een paar brieven over cn uit Assendelft-Uitgeest. Sommige ervan dragen een te persoonlijk karakter dan dat ze geschikt zijn om te publi ceren. We hebben, mede daarom, be sloten thans de discussie te beëindi gen. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij pubiikatle wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Geref. bond (2) Graag wil ik adhesie betuigen aan de mening van Jacques Zwaan uit Den Haag over dat absurde zogenaamde 'aUéénrecht op de gereformeerde be lijdenis' in de Hervormde Kerk van de 'bonders'. En ook nog wijzen op die paragraaf over de oecumene in 't bedoelde boekje: In de Raden van kerken zou 'het reformatorisch belij den' met of nauwelijks functioneren Och lieve broeders, dat is toch niet zo belangrijk, waneer het evangelie van Jezus Christus er maar functioneert. Zwolle Ben Kok PPR-ministers Mag ik de heer De Gaay Fortman naar aanleiding van zijn geruststel lende verklaring (zie Tr/Kw van 28 dezer) dat de PPR-ministers niet zo maar uit het kabinet zullen stappen als eens de bewindslieden van DS'70 deden er op attent maken, dat deze bewindslieden en niet uit gestapt, doch door de heer Biesheuvel er uit gewipt zijn. Zie Elsevier's Magazine van 7 juli '73, waarin de heer Drees opening van zaken doet over de be wuste nacht Voor een goed begrip deel ik mede, dat ik geen lid ben van DS'70, doch eerlijk is eerlijk. Rijswijk mw. J. C. Hoekveen Subsidie Met <le strekking van uw beide com mentaren 'Subsidie' van 27 juni jl. kan ik het helemaal eens zijn. Uw commentator juicht het toe dat de onafhankelijke rechter een gesubsidie erde instelling beschermt tegen de willekeur van de geldgever. Wie zou het daar niet mee eens zijn? Het is echter onjuist een dergelijk commen taar aan het geval Proloog te verbin den. D^ar speelt in feite precies het tegenovergestelde, nl. de bescherming van de subsidiënt tegen de willekeur van de door hem gesubsidieerde in stelling. Proloog doet het steeds voor komen, alsof zijn optreden de Eindho- vense gemeenteraad onwelgevallig is vanwege de kritiek op de bestaande orde etc., en dat daarom de subsidie is stopgezet. Uw commentator blijkt dezelfde mening te zijn toegedaan. De werkelijkheid is anders. Proloog heeft destijds subsidie gekregen om educa tief toneel te brengen op dc scholen. Sinds enkele jaren doet Proloog dat niet meer en wil men het ook niet meer. Men brengt thans politiek vor mingstheater. Een onderzoek heeft aangetoond dat daaraan in Eindhoven veel minder behoefte bestaat. Het staat Proloog uiteraard vrij om de eigen doelstelling te veranderen. Nie mand die dat ontkent. Maar mag een gemeente, als blijkt dat aan die veran derde opzet weinig behoefte is, dan toch s.v.p. de vrijheid houden de subsidie te beëindigen. Er is in het geval Proloog geen sprake van wille keur van de gemeente. In dec. '72 is het probleem reeds duidelijk gesteld en de subsidie zou nu per september '74 pas worden gestaakt. Proloog heeft het één driekwart jaar zien aanko men. Het is te hopen dat de rechter in het verdere verloop van het proces alsnog de gemeente Eindhoven in hét gelijk stelt. Anders zou dit toch rare gevolgen kunnen hebben Eindhoven P. C. Box Van een onzer verslaggevers LEIDEN Tot burgemeester van Sassenheim is per 16 augus tus benoemd de lieer A. J. Kret, (46), oud'leraar godsdienst aan het christelijk lyceum te Leiden en Leids wethouder van stads ontwikkeling en grondzaken. De lieer Kret is bovendien eervol ontslagen hervormd predikant met de bevoegdheden van een emeritus, wat meebrengt dat hij nog elke zondag preekt en alge meen met dominee wordtaange- gproken Wanneer hij straks burgemeester is, zal de heer Kret geer preekbeurten hoeven af te zeggen (zijn zakboekje is wat dit betreft voorlopig vol), want de burgemeesterszetel wilde hij alleen maar bezetten op voorwaarde dat de preekstoel voor hem geen verboden gebied zou worden. Wel neemt hij aan dat hij in de toekomst minder vaak zal gaan preken dan tot dusver. De heer Kret werd in 1953 predikant van de hervormde gemeente te Krim pen aan de Lek. waar hij zich vooral bezighield met jeugdwerk en gezins zorg. De heer Kret, lid van het colle ge van advies van de ARP, is buiten zijn gemeente vooral bekend gewor den door zijn werk als adviseur van de christelijke Sportunie en als voor zitter van het Christelijk Nationaal Sportfonds. Hij beweagf zich ook (als voorzitter van de Stichting Orgelcen trum) in de orgel- en organistenwe reld en stelde samen met Feike Asma een gedenkboek over Jan Zwart sa men. Vprder is hij onder meer be stuurslid van de protestants-christelij ke lectuurraad in Zuid-Holland en werkt hij mee aan verscheidene perio dieken op sportief, politiek en muzi kaal terrein. De benoeming van de heer Kret kwam op een geschikt mo ment af: de politieke constellatie in Leiden is zodanig dat hij geen wet houder zal kunnen blijven. A. J. Kret Deze tekening maakte Arend van Dam voor het omslag van het boekje voor de in oktober te houden gezinsweek. 'Geloven met het gezin' (met bijdragen van: ds. C. van Gelder, mevrouw ds. E. G. van Egmond, dr. J. Rinzema, dr. H. Wiersinga, prof. dr. E. L. Smelik. ds. B. J. Aalbers en dr. A. v. d. Melden) kan men in huis krijgen door ƒ3,95 te storten op gironr. 54.98.35 t.n.v. gezinsweckcommissie, De Horst 5, Driebergen. ARNHEM Negen werkloze werknemers hebben de Raad van Beroep in Arnhem nietigverklaring gevraagd van liet besluit van de gemeente Westervoort hun uitkering krachtens de Wet Werk loosheidsvoorziening stop te zetten. Volgens de gemeente Wester voort hebben de negen werklozen allen mannen boven de zestig jaar niet voldoende moeite gedaan om ander werk te vinden. LOUISVILLE De wereldraad van kerken overweegt zijn algemene ver gadering in 1975 niet in Djakarta te houden. Dit heeft de voorzitter van de voorbereidingscommissie Paul Ver- ghese, bevestigd. Als reden gaf hij op, dat tot nu toe pas de helft van de drie'miljoen dollar is bijeengebracht, die nodig zijn om de algemene verga dering te bekostigen. Uit financiële overwegingen zou het, aldus Verghese mogelijk beter zijn, de vergadering in Europa te houden. Tot 12 juni meldden wij dat de- wereldraad overwoog zijn algemene vergadering niet in Djakarta te hou den vanwege o.ni. de eisen, die de Indonesische regering had gesteld. De ze zou de films, die op de vergadering getoond zullen worden, aan een cen suur willen onderwerpen ook een on derzoek willen instellen over alle journalisten, die bij de vergadering aanwezig zijn. Het gaat om negen van de ongeveer tweehonderd werknemers van Enka- Glanzstoff die wegens een reorganisa tie in het Enka-bedrijf Kleefsewaard moesten afvloeien. Met de vakbonden en de overige instanties werd over eengekomen dat de mensen die over bodig waren geworden op wachtgeld zouden worden gesteld. Dit houdt in dat de afgevloeide werknemers tot hun 65e jaar hun inkomens zagen gegarandeerd. Ze kregen en krijgen hun aanvulling op de WWV van Enka toegestuurd. Van de betrokken ge meenten heeft alleen de gemeente Westervoort aanmerking gemaakt op het feit dat de betrokkenen geen moeite hebben gedaan ander werk te vinden. Formeel is dat wel verplicht en de gemeente zette daarom de uit kering stop. De negen ontslagenen uit Westervoort verklaarden op de zitting van de Raad van Beroep dat ze er niet bij stil hadden gestaan dat ze verplicht waren om ander werk te zoeken. Daarbij speelde hun leeftijd een belangrijke -ol. Hun raadsman mr. A. H. Trijbits uit Arnhem, was van oordeel dat de gemeente Westervoort aannemelijk had moeten maken dat pogingen van de ex-Enka-wcrknemers om een ande re baan te vinden een kans op succes zouden hebben gehad. Volgens de raadsman zijn deze men sen na hun jarenlange werkzaamhe den bij Enka ook niet in staat om zonder meer om te schakelen naar een ander bedrijf. De raadsman merk te ook op dat hij de indruk had dat de gemeente Westervoort slag levert over de hoofden van deze mensen ten aanzien van de bestaande wachtgeldre geling van de Enka. Hij verzocht dc raad om de beslissingen van de ge meente te vernietigen met daaruit voortvloeiend uitbetaling van het geld met terugwerkende kracht. V/el vond de raadsman dat vermeld diende te worden dat drie van de negen ontslagenen een bijbaantje had den aanvaard in de sociale werkplaats van Het Dorp in Arnhem. Wat ze daar in die twee en een halve dag per week verdienen mag echter worden beschouwd als een kleine aanvulling op hun wachtgeldregeling. De afge vloeide werknemers hebben zich allen aangemeld bij het Gewestelijk Ar beidsbureau, maar deze instelling heeft hun nooit ander werk aangebo den. Ook hebben de mannen een briefje ondertekend waarin staat dat ze zich beschikbaar stellen voor de arbeids markt. Het wekte tijdens de zitting enige verbazing 'dat er van de ge meente Westervoort geen gemachtigde was verschenen. De Raad van Beroep zal dinsdag 16 juni schriftelijk vonnis wijzen. AMSTERDAM In het gisteren ge publiceerde artikel 'Wie interesseert zich nu voor piëtisme?' van dr. P. L. Schram is, helaas, een aantal zetfou ten blijven staan. Eén ervan moeten we corrigeren. In het slot van zijn bijdrage vraagt dr. Schram zich af of wij net piëtisme niet overvragen (er stond: ondervragen) als wij met kri tiek komen aangaand? politiek conser vatisme e.d. Gezondheidszorg (slot) Vrijgemaakte prof. J. Kamphuis: De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christe iike Pers Directie. Ing O Postma, F Diemer Hoofdredactie: J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859, Adam Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro 26 92 74 Bank Ned Midd. Bank (rek ni 69 73 60 768) Gem giro X 500. Onder de titel 'Gezondheidszorg' ver meldt de heer R. L. Dijkstra (Trouw- Kwartet 29-6-74) een primeur ontdekt te hebben. Aan een liuitenlandse gast', de heer de Bourbon Parma is zo suggereert hij, buitensporige servi ce verleend door een Nijmeegs zieken huis waar zijn vrouw een niet geringe medische ingreep (operatieve verlos sing) moest ondergaan. Ik moet hem helaas de illusie van deze 'primeur' ontnemen. Ik weet diverse gevallen van doodgewone Nederlanders die in een ziekenhuis, zowel in binnen- als in buitenland eveneens een uitsteken de service genoten als een van de naaste familieleden spannende dagen doormaakte. Geen 'primeur' dus. Aan primeurs en buitensporige servi ce is onze tijd overigens niet zo arm. De heer Dijkstra hoefde het blad waar op zijn ontboezeming was afgedrukt maar om te slaan om onder de kop 'Michels naar Spanje' te lezen van een heer die in Duitsland vertoefde, maar zaterdagavond ook graag in Spanje wilde zijn. Zijn wens had hij overi gens nog niet eens uitgesproken of verschillende luchtvaartondernemin gen boden hem een privévlucht aan. De Fa. Philips was de gelukkige en mocht deze heer op één avond heen en weer naar Spanje vliegen. En de inwoners van Dusseldorf waren de gelukkigen om 's nachts om half drie door een daverende straalmachine ió hun nachtrust te worden gestoofd Hoeveel mensen er voor deze 'service' aan deze ene mijnheer in touw moes ten zijn. vermeldt het verhaal niet. Kritiek op deze pr meur of zelfs maar een zuur ingezonden stukje heb ik nog niet gelezen. Deze heer ging ook niet naar een operatienatiënt. maar naar een voetbalwedstrijd. En wat is nou belangrijker? Zeg nou zelf! Waddlnxveen A. van Veen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het pas verschenen Handboek 1974 van de vrijgemaakte gereformeerde kerken (uitg Oosterbaan Le Cointre, Goes; prijs ƒ6,80) merkt de Kamper hoogleraar J. Kamphuis in zijn jaaroverzicht op dat het vrijgemaakte néé tegen het nieuwe Liedboek voor de kerken, de vrijgemaak te kerken nog meer in een isolement heeft gebracht. Dit isolement, aldus prof. Kamphuis, is ons opgedrongen. geloven onwrikbaar vast in staat' en het is de vertaling van J. W. Sehulte Nordholt als gfezang 453 in het Lied boek opgenomen.' Tot zover prof. Kamphuis Prof. Kamphuis: 'De Gereformeerde Kerken, waarvan in dit overzicht de kron.ek voor 1973 wordt gegeven, hebben na beraad duidelijk en zeer beslist afwijzend gereageerd op de psalmberijming die hierin (in het Liedboek, red. Tr./Kw.) is opgeno men. Het is duidelijk dat de omvang rijke gezangenbundel evenmin voor de gereformeerde kerken aanvaard baar is. als we een deskundige, nauw aar de totstandkoming van de bundel verbonden, hierover horen verzeke ren: er moet bij gezegd worden dat het (nl. het gezangboek) wel een compromis ;s. Want het lijkt eigenlijk onmogelijk een gezangboek te maken dat iedereen en aller zou bevredigen. Ju st omd'it iedereen en allen er aan meededen. Een gezangboek zoals het thans kan worden gemaakt is inder daad een schikking, tussen de ver schillende kerken «J W. Sehulte Nordholt in 'Het kerkelijk lied', pag. 34). Bij de aanvaarding van het Liedboek stonden de gereformeerde kerken ter zijde. Dat betekent dat sinds 1973 ons liturgisch en kerkelijk isolement veel sterker is geworden. Wij juichen daarover niet. Het tegendeel is het geval. Maar we zijn wel van oordeel dat de gereformeerde kerken hier geen eigenwillig isolement hebben ge zocht. Het Liedboek van 1973 ademt in allerlei opzichten een heel andere geest dan de bundel Evangelische Ge zangen van het jaar 1807, toen de kerken voor het eerst aan 'gezangen' een brede plaats in de eredienst ga ven. Maar bij alle onderscheid is er deze overeenstemming dat zowel in 1807 als in 1973 een document van dc 'tijdgeest' is ontstaan, dat een machti ge functie in de wording van een met-Schriftuurlijke kerkelijke eenheid heeft. De gereformeerden hebben te gen de Bundel van 1807 'neen' leren zeggen: de Afscheiding van 1834 hangt daar onlosmakelijk mee samen. Dit 'neen' moet in 1973 een vervolg vin den, zoals ook in de kritiek op het Liedboek uitgebracht is geargumen teerd (vgl. drs. K. Deddens in De Reformatie van 12 januari 1974). Het isolement waarover wij hier spre ken is op zichzelf geen zaak van vreugde Het is wel een element, een aspect van heel de positie van de gereformeerde kerken in de religieuze wereld van 1973. Het is een ongezocht en een opgedrongen isolement. Het is tegelijk het isolement van het Woord Gods en van de belijdenis van de vrije genade. In dit isolement mogen we over de kerken de bewarende hand van God van het Verbond ken nen en belijden: 'want God heeft Sions muten gebouwd met eigen hand.' Deze dichtregels, die men als een motto boven dit jaaroverzicht vindt, zijn genomen uit het lied van Ernst Moritz Arndt 'Ik weet waar mijn Prof, J. Kamphuis INFORMATIE Eén van de strijdpunten Vondom do NOS is de vraag of het journaal niet ontaardt Ln het geven van niet alleen maar nieuws maar bovendien com mentaar op het nieuws, doordat men zg. achtergrondinformatie beschouwt als wezenlijk te behoren tot het geven van nieuws. Dit laatste zou op die manier beter door het publiek begre pen kunnen worden. Nu kan men moeilijk alszodanig beschouwen het ge.briuk om wanneer de nieuwslezer gemeld heeft wat de een of andere figuur gezegd heeft daarna deze man of vrouw nog eens precies hetzelfde te zien en horen zeggen. Maar we kun nen ons indenken dat de omroepvere nigingen hier hun aktualiteitenrubrie- ken in gevaar zien komen en de diversiteit van hun commentaren. Het moet dan ook niet als bezwaarlijk gezien worden wanneer op één avond twee verenigingen in hun eigen ru- - brieken hetzelfde onderwerp behande- I len. Alleen wanneer dit cp hetzelfde moment gebeurt schiet de diversiteit er bij in. Men kan staande houden- dat achtergrondinformatie bij het ge ven van nieuws behoort Maar aange-- zien de vraag hierbij een rol kan. spelen welke informatie men dan ver schaft, is dit beter over te laten aan de omroepverenigingen. Zijn die een- - zijdig in hun keus dan moet het Nederlandse publiek mondig genoeg -- geacht worden om dat zelf te beoordP- len. Wie bij het nieuws informatie geeft doet onvermijdelijk een keuze en het is de vraag of dat de taak is van het journaal. Men moet deze rubriek ook niet te lang maken. Juist., in z'n beknoptheid en exactheid ligt; ons inziens de kracht van een nieuw- berichtgeving. Op die manier kan ie dere verdenking van indoktrinatie voorkomen worden. Ook de nieuwsbe richten zelf worden voorafgegaan door een keuze, maar die is onvermijdelijk en wordt in een demokrabe als de onz.e door de andere nieuwsmedia vol doende in de perken gehouden. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Gouda: J. v.d. Berg te Eikerzee. Aangenomen naar Domburg (toez.): H. S. Buunk, kand. te Brussel: naar Streekgem. 'Maas en Waal' (wijkgem. Wijchen): R. Kuylenburg, kand. al" daar: naar Brummen: C. L. Lastra te Avenhom, Ursem en Berkhout GEREF. KERKEN Aangenomen naar Kampen: K. Welbe dacht te Parijs; naar Hoofddorp: P. G. den Hengst te Den Helder (reet.). Beroepen te Franeker: W. P. de Groot, kand. te Apeldoorn; te Boskoop en te Zwartsluis-St. Jansklooster: B.- de Graaf, kand. te Apeldoorn; te. Rijnsburg en te Ouderkerk a.d. Amv. - stel; P. den Hartog, kand. te ApeD doorn. Bedankt voor Zwijndrecht: P. N. Rib- bers te Den Haag-West. B. J. Gaijaard: zelf tuinieren. Uitg. Kosmos, Amsterdam. 196 blz., 14,50. De geheel herziene vierde druk van een bekend boek over het ontwerpen en beplanten van de tuin. De schrij ver stelt terecht dat de enige goede tuin uit een plan voortkomt dat een eenheid vormt met huis en naaste omgeving. In de aanleg zal bovendien een aantal factoren meespreken die daar los van staan, zoals de maximale bruikbaarheid als speelterrein van kleine kinderen, het plezier van tui nieren of het rustig en onbekommerd genieten van zon en bloemen. Met wat goede wil is een synthese tussen al deze doeleinden natuurlijk moge lijk. Tuinarchitect Gaijaard gaat uit van een breed scala van mogelijkheden, rekening houdend met de meest voor komende persoonlijke voorkeuren van tuingebruikers. duidt het hoe en waarom aan van algemeen gangbare tuinprincipes en behandelt stap voor stap de onderdelen waaruit een goede tuin is opgebouwd. Hij geeft allerlei praktische adviezen die van pas kun nen komen bij het maken van een tuinplan en de uitvoering ervan. Ve lerlei mogelijkheden voor vijvers, aff scheidingen, keermuurtjes, betegel in- gen, gazons, moestuin, tegel- en patio- tuin, gewone siertuin alles komt aan de orde, behalve de steeds meer in zwang rakende wilde tuin. Maar ook voor de laatste is een strak grondplan nodig, anders wordt het een rommel- zootje en daarvoor kan men toch heel_ goed in dit boek terecht. Veel heb fle echter tegen op de chemische om" kruid- en ziektenibestrijding, waarvan' de auteur overigens wel toegeeft dat die risico's inhoudt. Hoe dan ook, alT lijken de planten er wel bij te varen, voor het milieu van de tuin. dat verder gaat dan ooglijke bomen en- bloemen, is het inbrengen van chemi caliën funest en daarom zonder meer- af te wijzen. H. v. H. Zelfstandige bestuursorganen, rede~ uitgesproken bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in" het administratief recht te Groningen door mr. M. Scheltena. Uitg. Tjeenk Willink. 27 blz - ƒ4,-. Pastoraal en druggebruik. uitg. G. F. Callenbach B.V., Nijkerk, aantal blz. 72, prijs 8.50. In dit boek wordt informatie gegeven over de taak van de kerk "n het pastoraat vanuit de kerk aan hen die met het verschijnsel druggebruik worden geconfronteerd. Sociologie en gezondheidszorg, beeld en toekomstbeeld door dr. C. W. Aak ster. Uitg. Tjeenk Willink, Groningen. 183 blz - ƒ16.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2