Paviljoen Lorentz toch ontruimd 'Hulp aan arme landen moet drastisch omhoog' Telefonische strijd tegen eenzaamheid h; $:x. v- - h \hiht- Prof. Brenninkmeijer beheerder-af Pupillen Dennendal naar Eindhoven Breznjew: akkoord met Nixon In deze krant WASAUTOMATEN 499.- Rode Kruis gaat proef nemen Prinses Maria naar huis Miljoen schade door brand in historische Nationaal inkomen bijna 4 pet hoger Zogezegd boerderij Friese werf krijgt uitstel van betaling Gerben Karstens 't Ene woord haalt 't andere uit Olietrein raakt vluchtenden Sliikje Nieuwe Leidse Courant ..Stantvastich is ghebleven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn h.rt in taghenspoet r Steenstraat 37 Postbus 7R Telefoon 31441 Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 05 Gironr. 269274 tnv BV De Christelijke Pers. Amsterdam WOENSDAG 3 JULI 1974 55ste jaargang no. 76 HAARLEMMERSTRAAT 3 250 LEIDEN Alle bekende merken Al'd. Bezoiüing vanaf 08.30 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Rode Kruis zal in enkele plaatselijke afde lingen een experiment begin nen met telefoondiensten voor eenzamen, bejaarden en ande re contactbehoevenden. Het afgelopen jaar heeft het Prinses Irene heeft gisteren met haar op zondag 23 juni gebo ren dochter Maria Carolina Christina het St. Radboudzie- kenhuis in Nijmegen verlaten. Op de foto: prins Carel Hugo en prinses Irene met hun dochtertje bij het verlaten van het ziekenhuis; rechts prof. Mastboom. Rode Kruis naar aanleiding van ervaringen in Zweden en de Verenigde Staten de pro blematiek van do telefoon diensten bestudeerd. Voor veel bejaarden gehandicapten die thuis wonen blijkt de telefoon een goed hulpmiddel om aan de behoefte tot contact te vol doen. Regelmatige telefoongesprek ken kunnen een stukje een zaamheid doorbreken, terwijl bij dagelijks contact op een be paald uur ongevallen of acute ziekte sneller aan het licht kunnen brengen. Er zijn voor de telefoondienst twee mogelijkheden: bij de ene belt de ene deelnemer de andere, bij de andere worden de deelnemers vanuit een cen traal punt gebeld. Welke me thode wordt gekozen, hangt van de plaatselijke omstandig heden af. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De afgelopen nacht zou liet pavil joen Lorentz van de zwakzinnigeninrichting Den nendal in Den Dolder worde otruimd. De groepsleiders die tot de zg. Nieuw Denendallers behoren, zijn gearresteerd. De pupillen zouden daarna worden overgebracht naar de rijkspsychiatrische inrich ting in Eindhoven Bovendien heeft prof. dr. G. Bren ninkmeijer, gisteravond volkomen on verwacht zijn functie ter beschikking gesteld. Hij delde dit mee tijdens een vergadering van groepsleiders en ouders van pupillen. Er is vannacht een aantal agenten van de Amsterdamse politie naar Den Dol- der overgebracht om de arrestaties to verrichten. Ook waren nieuwe groeps leiders in Den Dolder aangekomen om de evacuatie voor te bereiden. Prof. Brenninkmeijer deelde mee dat hij het beheerderschap op zich had genomen om evacuatie te voorkomen. Hij legde het beheerderschap neer, omdat hij niet wilde dat ontruiming onder zijn verantwoordelijkheid zou plaatsvinden. Prof. Brenninkmeijer zou voorlopig nog op het paviljoen Lorentz blijven. De sfeer rond het paviljoen Lorentz was rond middernacht reeds zeer ge spannen. Er waren rond een uur 35 pupillen aanwezig en praktisch al hun ouders en de groepsleiders. Gisteravond had het bestuur van de Willem Arntzstichting staatssecretaris Hendriks al laten 'weten dat het Lo rentz spoedig zou laten ontruimen. De staatssecretaris verklaarde zich toen bereid bijstand te willen verlenen bij het overbrengen van de pupillen naar vervangende ruimten. Hij wilde niet zeggen of zijn her- V Van een verslaggever DEiN HAAG Het nationaal inkomen, gerekend in contante prijzen, per hoofd van de bevolking is in het afgelopen jaar met een kleine vier procent ge stegen. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gepubliceerd heeft. Bij deze stij ging met bijna vier procent heeft het CBS rekening gehouden met de in vloed van de prijzen. Naar mijn gevoel beeft de stu dent te weinig oog voor zijn be voorrechte positie en voor zijn verantwoordelijkheid in verband hiermee. Minister Van Kemenade in de Eerste Kamer. Van een verslaggever NAARDEN De kapitale historische bocderij 'Oud Bussem', op de grens van Naarden en Huizen, is gisteren door brand vrijwel verwoest. De scha de wordt geraamd op ongeveer een miljoen guide». Veel van de inboe del van de drie gezinnen, die in het complex woonden, kon gered worden. Verloren gingen onder rpeer 85 ton hooi. De boederij dateerdt uit de ze ventiende eeuw. Prof. dr. G. Brenninkmeijer. nieuwde verzoek aan de Vereniging van Directeuren 'an Zwakzinnigenin richtingen om assistentie bij het op vangen van een evacuatie, betekende KOOTSTER'! 1LLE (Fr) De scheepswerf Kramer en Bnoy BV in het Friese KootstertilY heeft gisteren uitstel van betaling gekregen. De rechtbankiri'Leeuwarden kwam tot deze uitspraak, na.lat het bedrijf hier om had gevraagd. De (80 personeelsle den tellend^ scheepsverf kampt met een liquiditeitsteknrt., waarin de ban kier bij de uuidige stand van zaken niet kan voorzien, maar wil uitstel van betaling om te kunnen onderzoe ken of-fiet o«-dri.'f kar worden voort gezet. De ministervan economische za ken iieeft z:jn medewerking toegezegd aan dit onderzoek. Zowel onderne mingsraad als vakbonden zijn inge licht. De bedrijfsiei.l ig zegt over een goede prderportereuiiY te beschikken. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De Tweede- Kamerf ra "tie van de ARP heeft uit de nadelige gevolgen van de oliecrisis voor met name de ontwikkelingslanden de conclu- o*ele trui sie getrokken dat de Nederlandse bijdrage aan de ontwikkelingshulp 'aan zienlijk' moet worden verhoogd. Wisselvallig Zonnige perioden en hier en daar een bui. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind, eerst zuidwestelijk, later rui mend naar west. Maximum tem peraturen ongeveer 19 graden. Morgen en overmorgen: Overwegend droog met zonnige perioden en weinig verandering in temperatuur. Morgen zon op: 04.26 onder: 21.02 maan op: 20.51 onder: 04.24 De fractie bepleit verder: Invoering van een ontwikkelings- hulpheffing voor alle grondstoffen- en energiecontracten ten behoeve van het VN-Noodfonds. Verschuiving van de ontwikke lingshulp ten gunste van de armste landen. Een Nederlands initiatief binnen EG-verband tot het in leven roepen van een compensatieregeling waarmee de gestegen transportkosten ten be hoeve van de ontwikkelingslanden kunnen worden gedrukt. Het toekennen van de hoogste prioriteit aan het veilig stellen van de voedselvoorziening. Deze aanbevelingen van de ARP-frac- tie staan in het gisteren gepubliceer de rapport 'Olie en ontwikkeling'. Hoe groot de extra bijdrage aan de ontwikkelingshulp moet zijn wilde de fractie niet aangeven. Volgens dr. Boertien, oud-minister van ontwikke lingshulp, is dit in de eerste plaats een zaak van de regering. Wel meen de hij dat de ontwikkelingshulp aan zienlijk moet worden verhoogd. In stelling van een ontwikkelingshulp heffing zou volgens de ARP-fractie een uitstekende manier zijn de ont wikkelingshulp op te trekken zonder dat dit uitsluitend ten koste zou gaan van de begroting. De heffing moet op grondstoffen- en energiecontracten worden gelegd. Het Nederlandse aard gas zou hierop geen uitzondering mo gen maken. De ontwikkelingsheffing zal op internationaal niveau gestalte moeten krijgen. Het zijn, aldus de ARP-fractie, de ontwikkelingslanden die de zwaarste klappen hebben moeten ontvangen. India bijvoorbeeld zal naar schatting zevenhonderd miljoen dollar extra hulp nodig hebben uitsluitend om het huidige welvaartsniveau te kunnen handhaven. Bovendien zullen de ont wikkelingslanden meer geld op tafel Met dit lek' wordt elke zin iels rusti ger bekeke Maak van de drie afhe. ldingen samen één woord. Bewaren tot zaterdag, u kunt er dertig gul (ter* mee verdienen. Een poging rte Utrechtse politie te vult luchten is voor de 22-1arige Haarlem mer P. A. van dei K. ei. een meisje uit Hoofddorp in het ziekenhuis geëin digd. Tijdens -en wilde achtervolging door de wijk Overvoedt probeerde het tweetal n hun auto onder de dalende spoorbomen in de Kardinaal de Jnng- weg door te rijden. De auto werd geramd door een olietrein. Het meisje werd met een gebroken arm ingerekend maar de jongeman gin er vandaar. On danks waarschuwingsschoten bleef hij rennen. De politie schoot nem daarop in dijbeen en rug. In een nabijgelegen woning werd hij gearresteerd Van der K., die de auto bestuurde ^ing er tijdens een routinecontrole plotseling van door. Hij heeft later verklaani onder invloed van pepmiddclcn te hebben ge handeld. moeten leggen voor voedsel, kunst mest en industrieprndukten -uit de rijke landen, die ten gevolge van de gestegen rlieprijzen ook meer geld moeten opbrengen. Zo betalen de ont wikkelingslanden het gelag twee keer. De ruilvoetverslechtering voor deze landen wordt geschat op tien tot vijf tien procent. Daarbij komt nog dat de rijke industrielanden veelal de moge lijkheid hebben alternatieven te ont wikkelen. of om oliecontracten af te dwingen door voordelige aanbieding van industrieprndukten (waaronder wapens). De arme landen hebben niets te bieden en zijn opnieuw de dupe. De ARP-fractie keert zich ook tegen de gedachte dat de Westerse landen zich zoveel mogelijk onafhankelijk moeten maken van de grondstoffen uit de derde wereld. 'We hebben de indruk dat dit streven naar autarkie wordt ingegeven door het zich niet mede verantwoordelijk willen weten voor de nood in de arme landen. Het doorkruist bovendien de ontwikkeling naar rechtvaardiger internationale ar beidsverhoudingen'. De ARP-fractie wil ook de hoogste prioriteit toeken nen aan de bestrijding van het voed seltekort. Het huidige systeem dat hongersnood achteraf wordt bestreden via ad hoc-giften moet zo mogelijk worden vervangen door een preven- tiefstelsel. Daarvoor zijn de volgende maatrege len nodig: Het geven van een absolute voor rang aan de energievoorziening voor de landbouw in ontwikkelingsgebie den, onder meer door beperking van het energiegebruik in de industrielan den. Bereidheid van Nederland de hulp aan werken ter verbetering van de waterhuishouding in ontwikkelings landen op korte termijn uit te brei den. Verhoging van de produktiecapaci- teit van bestaande kunstmestfabrieken in de ontwikkelingslanden. Bevordering van een wereld-kunst- mest-overeenkomst. Het aanleggen van grotere voedsel voorraden ter overbrugging van de verwachten nood op korte termijn en het ter beschikking stellen van meer transport hiervoor. Op korte termijn nagaan of niet een beperking van de veredelingsin dustrie (blo-industrie) uit een oog punt van verspilling van de schaarse voedingsstoffen gewenst is. De ARP-fractie heeft het rapport on afhankelijk van de zusterpartijen KVP en CHU samengesteld. Volgens fractievoorzitter mr. Aantjes had de Kuiperstichting al veel voorwerk ver richt. Bovendien wilde de fractie het rapport zo snel mogelijk rond hebben. DIEPPE Gerben Karstens is er in de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk in geslaagd de gele trui, het teken van de leider in de algemene rangschikking te veroveren In het vroege stadium waarin de Tour op het ogenblik verkeert maakt iedere se conde belangrijk en Karstens dankte 't dan ook aan vier seconden bonificatie die hij bij een premiesprint opliep dat hij Eddie Merckx kon verdringen van de eerste plaats. Karsiens was de straf die hij opliep voor het niet verschij nen op de dopingcontrole op maan dag. gistermorgen door ingrijpen van de Tour leiding kwijtgeraakt. Behalve andersoortige historische gebeurtenissen, beleeft Nederland vandaag ook tveer eens verkiezingen. Dat zou u zonder de krant niet zo opvallenmaar de door ons vers gekozen provinciebestuurders kiezen vandaag een stukje Eerste Kamer. V hoort er nog wel van. Abonneer eens iemand Desnoods uzelf. ■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■•■••■•a NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW Q DL ROTTERDAM MER Q NIEUWE HAAGSE CRT. Q NIEUWE I.EIDSE CRI. Q IXHI)I'S DAGBLAD (aankruisen au.b. Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: O Artikelen-serie 'onderneming: raden dooi prof. dr. li. J. van Zulhem. Gezellige rookverdrijver. O Allijd paraalmap briefpa pier en pen). Een posl/egel is niet nodig. Die betalen wij. Schnjt op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A dam. dat een ueel van Je pupillen niet naar de Rijkspsychi.»tr;sche Inrichting in Eindhoven, maar naar elders zou worden overgebracht. Maandagavond stelde de Dennendal-beheerder, prof. dr. G. Brenninkmeijer, met een deel van de ouders namelijk een plan op ongeveer veertig pupillen met hun eigen groepsleiders naar een conferen tie of vakantieoord over te brengen. Deze ouders zijn pro-Nieuw-Dennen- dal. Voor de Amsterdamse rechtbank dien de gisteren een kort geding, aange spannen door de gioepsleiding van het Dennendal-paviljoer. Heihoek te gen het dagblad De Telegraaf. Van De Telegraaf werd gcSist een artikel te rectificeren, waarin gesteld dat pu pillen door de groepsleiding tot groepssex werden gedwongen. Volgens de groepsleiders heeft De Telegraaf zich verkeerd laten informeren over een incident, dat zich voordeed op een slaapzaal. De uitspraak is op woensdag 10 juli. MOSKOU (AP, UPI, Reuter) De Russische partijleider Leonid Brezn jew heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie een nieuw akkoord hebben be reikt over de beperking van hun ra ketafweersysteem, een gedeeltelijk ver bod op ondergrondse kernproeven en nieuwe pogingen tot beperking van offensieve wapens. HIJ bevestigde dat geen overeenstem ming kon worden bereikt over controle op de meervoudige atoomkoppen, die met één raket vervoerd kunnen wor den en verschillende doelen kunnen raken. Het overleg hierover zal wor den voortgezet. Vandaag zal een slot communiqué worden gepubliceerd. Zie ook pagina 6 Binnenland Senaat aanvaardt lager collegegeld 5 Studietoelage omhoog 5 Helft Eerste Kamer wordt vernieuwd 7 Buitenland Mevrouw Peron nu staatshoofd 6 Kerk Samen op Weg anders 2 'Isolement opgedrongen' 2 Kunst The Messiah 11 Nogmaals Falco 11 Sport Drank, vrouwen en Oranje 9 Economie Rijdende winkels zelden goudmijn 13 Nieuwe boeken 2 Brieven van lezers 2 Radio en iv 4 Strips, feuilleton 4 Recept, puzzel 4 Wetenschap k techniek 4 t ommentaar 7 Oirhtbl) en verder 7 Weer. oproep toeristen 7 familieberichten S

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1