Rijdende winkels zelden goudmijn Bezig bedrijf Bezinning nodig op maatregelen voor gezonde toekomst Goudprijs nog lager NV wil weten waar het lan toe is met federatie Enkabé en Sperwer gaan samenwerken Jaar gevangenis voor bemanning hasj-kotter Duitsland moet strijd tegen de inflatie opnieuw ter hand nemen Israël gaat inflatie krachtig aanpakken 3rg hard werken voor een kleine winst .OBECO, Ook Opel geeft ontslagpremie het fundament van uw vermogen «linke groei bij JBO Leven lew York dicht Nederlands-Pools tandelsakkoord IMF bepaalt waarde SDR's DOW JONES INDEX WALL STREET ZEER FLAUV/ lOUWKWiABfTET WOENSDAG 3 JULI 1974 FIN ANCIEN' EN ECONOMIE/BINNENLAND T11/K13 tan een onzer verslaggevers )EN HiAlAG Met liet op de weg brengen van rijdende winkels is voor kleine zelfstandigen zeer cker niet een rijke bron aangeboord, die bun moeiteloos een blijvend goed inkomen garandeert. (Uleen bij bard en efficiënt werken onder gunstige omstandigheden mogen goede resultaten worden erwacbt. ht stelt het Economisch Instituut oor 'het Midden- en Kleinbedrijf in >en rapport over de rijdende winkel i 1971, '72 en '73. Er zijn inderdaad unstige omstandigheden, waar de rij ende •winkelier van kan profiteren, saar daarnaast zijn er ook ongunsti- Eén daarvan is het toenemend intal werkende gehuwde vrouwen, odien deze ontwikkeling zich voort- st, zal dat vooral in stedelijke agglo- leraties ui het nadeel van de njden- t winkel werken, omdat de werken- vrouw tijdens de uren wanneer de ijdende winkel op de weg mag zijn lis gevolg van de winkelsluitings- et) vaak niet thuis is. Jen ander nadeel voor de mobiele rinkel zou kunnen zijn de toenemen- e werkloosheid, waardoor een grote- e groep consumenten prijsbewuster rordt en eerder in zal gaan op aan- iedingen in supermarkten en dis- Duntzaken. Daar staat dan echter te- enover, dat een andere categorie con- mnenten juist minder op die koopjes afgaan, wat dan uiteraard weer unstig is voor de rijdende winkel. Iet EIM bedoelt hier de mensen, die ls gevolg van een selectiever energie- erbruik minder gebruik maken van e auto ais 'boodschappentas'. Gunstig in ook zijn de verdere 'uitdunning" in het vaste winkel bestand in voe- en genotmiddelen, al kan deze ntwrkkeling er de oorzaak van zijn dat de trek naar buiten zal afnemen, waardoor de bebouwing in kleinere plaatsen in belangrijke mate beneden de planning kan blijven van die vóór de energiecrisis. En juist die trek naar buiten kan zo profijtelijk zijn voor de middenstander op straat. Ontoereikend Het EIM vreest, dat bij tal van onder nemers met een rijdende winkel in de zuivelsector de nettowinst blijvend ontoereikend zal zijn. Om tot die nettowinst te komen, berekent het instituut het gewaardeerd loon van de vele door de ondernemer en zijn vrouw gewerkte uren en dan blijft er vaak niet veel echte winst over. Ge middeld heeft een rijdende zuivelhan delaar een werkweek van 66 uur en daar komt dan meestal nog zo'n klei ne 30 uur hulp van zijn vrouw bij. Om deze ongewenste toestand wat te verbeteren, bepleit ne+ EIM de instel ling van centrale magazijnen. Een belangrijk voordeel is, dat de voorraad, die goed op de behoefte van de aange sloten winkeliens kan zijn afgestemd, in het centrale magazijn op doelmati ge wijze kan worden opgeslagen. De grote vlucht van de detailhandel in melk en melkprodukten dateert-pas van kort voor 1970. Tussen begin 1971 en 1 januari 1973 nam het aantal mobiele zaken toe ^an 888 tot 1.971. Daarna was de groei er kennelijk uit want gedurende 1973 nam het aantal winkels nog maar toe tot 2.050. Bij dit totaal telt het EIM nog 100 rijden de winkels, die worden geëxploiteerd in de kruideniersbranche en nog 60 rijdende groentezaken. Dat de rijdende winkel 'zo sterk kon opkomen, is voornamelijk te danken aan een sterke vermindering in de sector voedings- en genotmiddelen. In de jaren 1960-1969 verminderde het aantal verkooppunten van 101.845 naar 80.671 en daarna tot 1973 nog eens tot 67.269. In de jaren dertig was er in Nederland nog ongeveer één kruidenier per 200 inwoners en het EIM raamt dat het er in 1980 één op de 1.200 zal zijn. Grotere afstand Door deze ontwikkeling is voor een deel van de consumenten de aflstand tot de dichtbijzijnde winkel in levens- midelen (te) groot geworden waar door een regelmatige voorziening (denk ook aan de vergeten boodschap pen) min of meer Ln het gedrang kan komen. Verspreid liggende woonker nen op het platteland kennen dit verschijnsel maar ook nieuwe wijken met veel hoogbouw, waar men alleen terecht kan in het winkelcentrum. De winkel op de hoek bestaat in de nieuwbouw niet meer. Daarbij komt nog het feit, dat de thuis bezorgende Discussie beroepsgoederenvervoer DEN HAAG De ontwikkeling de laatste jaren van het goederenver voer over de weg kan niet onbelemmerd voortgaan. Er is bezinning nodig op maatregelen om te komen tot een gezonde toekomst. kruidenier (zo'n twintLg jaar geleden nog een vrij normaal verschijnsel) volledig is verdwenen. Van de veranderde situatie hebben wel de melkslijters kunnen profite ren. maar niet de kruideniers. De melkhandelaren hervonden zich in de gunstige omstandigheid, dat ze artike len leverden, (en leveren), die de huisvrouw liever aan de deur bezorgd krijgt dan dat ze naar de winkel moet. De meeste mensen vermijden nu eenmaal het gesjouw met flessen melk, vla en ook frisdranken of bier, vanouds artikelen, die veel in de melkhandel verkocht worden. De melkhandel kwam dus toch al aan de deuf en had daarbij het voordeel, dat hij al zijn klanten op een klein ge bied had, een gevolg nog van de zg. wijksanering in de jaren vijftig en zestig. Toen nu voor veel klanten de kruide nier wat te ver af was komen te liggen grepen veel melkslijters vooral jongeren hun kans door een rijdende winkel te beginnen met een veel groter assortiment dan het oor spronkelijke zuivelpakket. Kruideniers Ook kruideniers hebben het wel ge probeerd. maar met weinig succes. Het aantal rijdende kruidenierswin kels loopt al weer terug. De kruide niers hadden het nadeel, dat ze van de grond af aan een klantenbestand aan de deur moesten opbouwen, wat het onvermijdelijke gevolg had, dat de klanten gemiddeld veel verder uit elkaar woonden dan bij de melkboer. Ook ligt bij de kruidenier iets minder de nadruk op artikelen, die de klant dagelijks nodig heeft. De omloopsnel heid van zijn voorraid is dus geringer en zijn kosten hoger. Ook rijdende groentewinkels lijden aan het euvel van wat verder uit elkaar wonende klanten met als gevolg zeer lange werktijden. Een onderzoek van het EIM bracht aaan het licht, dat rijdende winkeliers op het platteland of het verstedelijkte platteland het aanzienlijk beter doen dan hun collega's in de steden. In de eerste categorie werd in 24 van de 42 winkels echt winst gemaakt, bij de rijdende winkels in de et eden maar bij 7 van de 26 onderzoohte gevallen. (Winst betekent het bruto rendement minus het normaal gewaardeerde loon van de ondernemer en rijn vrouw). Uit het onderzoek bleek verder, dzt wagens van 7 of 8 meter lengte het beste voldoen. Wagens van 6 meter zijn te klein, die van 11 meter waak te weinig wendbaar voor het rijden in de wijken. Het vervoer zal niet alleen bedrijfse conomisch rendabel, maar ook maat- schappelijk-economisch verantwoord moeten zijn. Dat betekent dat er een nieuwe vorm van vervoermarkt nodig is, die de ondernemers voldoende be drijfswinst en de werknemers mens waardige werktijden en een rechtvaar dig inkomen biedt en die de maat schappij de verlangde vervoerprestatie levert. Dit zijn een aantal gedachten, die de staatssecretaris van verkeer en water staat, dr. M. H. van Huiten, heeft neergelegd in een discussienota over het goederenvervoer langs de weg on der het motto 'Vervoer.kan *t ver keren?'. Volgens dr. Van Huiten zal in de toekomst de vervoermarkt niet beheerst moeten worden door dirigis tisch en bureaucratisch ingrijpen, maar door planning via kanalisering en regulering van de goederenstroom. Het distribueren van goederen binnen de steden zou zijns inziens moeten gebeuren door kleinere transportmid delen, het vervoer tussen de steden met zwaardere vrachtautos, trein en binnenschip. Dit opdelen van het ver voer maakt het ook beter mogelijk de chauffeurstaak binnen de perken van JTRECHT Het CNV wil voor 1 september van het NW en het i'KV weten hoe deze centrales concreet de verhouding zien tussen een loor hen te vormen federatie enerzijds en het CNV anderzijds. Het CNV constateert een gisteren uit gegeven verklaring, dat door verschui ving van de beslissing ove een federa te tussen NW en NKV van 10 juni naar een nog onbekend tijdstip, de onzekerheid over de te verwachten intwikkeLingen binnen de Nederland- e vakbeweging voorlopig nog niet en einde is. De enige oznekerheid die et CNV heeft is dat men de samen- erking met het CNV zowel in het i'erlegorgaan als in de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Vakcen- rales en in de Stichting Ontwikke- ngssamenwerking wil verbreken, zc- ra de federatie NW-NKV er is. loewel incidenteel overleg met het 1NV niet bij voorbaat wordt uitgeslo ten, is, tot op heden volgens de chris telijke vakcentrale geen helderheid rerkregari over de vraag welke gevol gen men daaraan meent te moeten erbinden. 'Van CNV-zijde is herhaal- elijk verzocht om opheldering, maar en concreet antwoord is tot nu toe itgebleven', aldus de vakcentrale. Iet CNV wil nu van NW en NKV ieer duidelijkheid over deze zaak, riat het de mogelijkheid krijgt, zich ader te beraden over de gevolgen an een door NW en NKV ingeno- ïen standpunt. Daarbij gaat het niet Heen om beleids-, maar ock om orga- isatorische- en budgettaire aan- ilegenheden. k verbondsraad van het CNV acht et niet vanzelfsprekend en logisch at de samenwerking in overlegor- ADVERTENTIE) gaen en stichtingen zich gedurende een onbepaalde interim-periode onge stoord kan blijven voltrekken. Het CNV vindt het dan ook 'alleszins redelijk dat op korte termijn duide lijkheid wordt verkregen over niet door het CNV geschapen onzekerhe den'. RUESSELHEIM Adam Opel volgt het voorbeeld van Volkswagen en biedt werknemers, die vrijwillig ont slag nemen premies van 5.500 tot 10.000 mark (afhankelijk van hun leeftijd). Het aanbod geldt alleen voor ongeveer 2500 loon- en salaris trekkers in de fabrieken van de maatschappij in Riisselsheim, Bochum en Kaiserslautern. De premies moeten het mogelijk maken de personeels sterkte aan de economische omstan digheden aan te passen zonder dat ernstige maatregelen genomen behoe ven te worden. P06TBU3979 - ROTTERDAM TEL. (010) (MT< Totale omzet ruim f 1 miljard ROTTERDAM—DE BILT Enkabé-Unika in Rotterdam en Sperwer Nationaal in De Bilt gaan samenwerken. Daartoe strekkende voor stellen zijn op een gecombineerde vergadering van deelgenoten van de twee organisaties in Utrecht met algemene stemmen aangeno men. In een tussen de beide organisaties gesloten overeenkomst wordt de wens geuit de centrale inkoopwerikzaamhe- den en verkoopbevorderende activitei ten van levensmiddelen te bundelen. Dit als onderdeel en ter voorberei ding van een algehele samenwerking op nationaal en regionaal niveau. Voor de verzorging van de centrale inkoop en het centraal organiseren van verkoopbevorderende activiteiten zal een vennootschap onder firma worden opgericht, genaamd Centraal Bureau voor In- en Verkooporganisa- TRECHT De groei van de Leven- rerzekeringsmaatschappij UBO, de irzekeringsmaatschappij van het JïV, heeft zich ook vorig jaar voort- izet. Met een groei van bijna 16 pet eeg het verzekerde kapitaal met 100 miljoen tot ruim 732 min. In ijf jaar tijd is het verzekerde kapi- lal van de UBO meer dan verdub- sld. e groei zet zich ook in 1974 voort, i de eerste maanden van dit jaar as er sprake van een toeneming van et verzekerd kapitaal met ruim 47 iln, tegen 42,5 min in dezelfde eriode van '73. Evenals in 1972 ordt over 1973 8 procent dividend itgekeerd aan de aandeelhouders CNV en aangesloten bonden) let de algemene verzekeringsmaat- ihappij UBO (schadeverzekering) ing het in 1973 eveneens in stijgende jn. Het premie-inkomen liep met lim één miljoen op tot 3,3 min. en stijging van 40,6 pet. Het divi- tend wordt gehandhaafd op 15 pet. Achttien maanden voor voorbereiders Van een verslaggever ALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest opgelegd aan de be manning van de hasjkotter Lammie. Een van de wapens is revaluatie D-mark EW VORK De Newyorkse effec- ïnbeurs is morgen, 4 Juli, In verband et Independence Day gesloten. •EN HAAG Nederland en Polen ebben een langlopende overeenkomst oor ontwikkeling van economische, ïdustriële en technische samenwer- getekend. Dergelijke kaderover- enkomsten heeft Nederland met bij- a alle Oosteuropewe landen gesloten. aatstelijk met de DDR. FECTENKOER8EN AVONDVEBKEEK STERDAM In het telefonisch avondver- r kwamen gisteravond de volgende koersen stand: AKZO 55 40-55.50. Kon. Olie 75.70- 10 GL. Philips 27.80gb-28.10. Unilever 106.70- De 36-jarige schipper van de Lammie, Doris P., de 27-jarige matroos Andries M., beiden uit Den Helder en de 30- jarige visser Henk E. uit IJmuiden kregen deze straffen, drie maanden hoger dan was geëist, voor het medeplegen van de invoer van hasj, door middel van rubberbootjes waar mee ter hoogte van Callanitsoog een deel van de lading in de nacht van woensdag 24 op donderdag 25 april aan het strand was gebracht. Niet bewezen werd geacht dat de be manning de kotter met hasj opzette lijk binnen de Nederlandse territoria le wateren had gebracht. De recht bank nam wel aan dat het schip daar was geweest, maar, 'om het maar huiselijk te zeggen', aldus de presi dent, 'dit was geen opzet'. De kotter, die het eigendom was schip per P. en door hem verkocht was en na de reis geleverd zou worden aan de nieuwe eigenaar, werd verbeurd verklaard. Aan twee helpers, de 23-jarige bouw vakarbeider Jan M. en de 26-jarige metselaar Toon M. beiden uit Volen- dam, legde de rechtbank resepetieve- lijk zes en zeven maanden, waarvan drie kaanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest op. Tegen hein was tien maanden, waarvan vier voorwaar delijk, geëist. Conform deze eis werden twee hel pers uit Amsterdam, de 27-jarige ver tegenwoordiger Andre B. en de 32- jarige Anton van Z. veroordeeld. In de straf van laatstgenoemde was tevens verboden vuurwapenbezit (patronen) verdisconteerd. Zwaarste straf De zwaarste straf, achttien maanden met aftrek van het voorarrest, werd opgelegd aan de 27-jarige koopman Krelis M. en de 33-jarige vishandelaar Jacques S. beiden uit Volendam. Bei de mannen waren betrokken geweest bij de voorbereiding van de reis van de kotter. Hun straf was zes maanden lager dan de els. De 37-jarige Amsterdammer Frits A., die volgens de justitie de hoofdfiguur en financier in deze zaak is geweest, en zijn mede-organisator en compag non, de 43-jarige Wijn L.. ook uit Amsterdam, zullen pas in het najaar terecht staan. Zij hebben tegen hun dagvaardingen bezwaarschriften inge diend. KIEL De strijd tegen de inflatie moet onverwijld ophieuw ter hand worden genomen. Het financiële be leid moet duidelijk voorrang geven aan de uitgaven. Dit zegt het Kieler Institut für Welt- wirtschaft in een overzicht van de toestand van de Westduitse economie in de eerste helft van dit jaar. Daarin worden belastingverhoging en een re valuatie van de D-mark voorgesteld als wapens in de strijd tegen de inflatie. Wat de wisselkoerspolitiek betreft meent het instituut, dat het 'zweven' sterker dan tot dusverre in dienst moet worden gesteld van de stabili- teitspolitiek. Een hogere waardering van de D-mark, zoals bij een overtui gende stabiliteitspolitiek ongetwijfeld het geval zal worden, moet worden toegestaan. In zoverre dit het 'zwevende blok' beïnvloedt, bijvoorbeeld wanneer an dere landen deze koers niet willen volgen, moet de Westduitse regering de D-mark revalueren of Indien nood zakelijk de monetaire samenwerking het rijtijdenbesluit te houden. Toekomstverwachtingen voor het goe derenvervoer over de weg geven aan dat Nederland in het jaar 200Ó een driemaal zo grote goederenstroom te zien zal geven als in 1968. Dit bete kent dat meer en zwaardere wegen, grotere bruggen en meer parkeer-, los- en laadplaatsen moeten worden aangelegd. Indien hieraan niet kan worden voldaan, dan is het naar het oordeel van dr. Van Huiten beter te streven naar beheersing van de groei van de vervoermarkt. In de nota wordt gesteld, dat men er tot nu toe vanuit ging dat de vraag naar goederenvervoer wordt bepaald door de omvang en de aard van produktie en door de geografische spreiding van de produktie- en con sumptiehuishoudingen. Het aandeel van de verschillende vervoertechnie- ken in het totale vervoer wordt ech ter bepaald door de vrije keus van de verlader. Opgemerkt wordt dat de werkgelegenheid in de branche sterk is verruimd en de arbeid door mecha nisatie is verlicht Toch is ongeveer 30 procent van de bedrijven in finan cieel opzicht niet gezond. Importartikelen belangrijk duurder JERUZALEM De Israëlische regering heeft een aantal veelomvat tende en strenge maatregelen genomen tegen de inflatie, die van ja nuari tot mei 31 procent bedroeg. ties. Enkabe-Unika en Sperwer hebben hiermee de grondslag gelegd voor een oon een trade van detad'liMsten met een gezamenlijke omzet van bijna 1,1 miljard. Het marktaandeel van de twee organisaties kan op 10,6 pet worden gesteld. Bij Enkabé-Unika waren op 1 januari 1365 detaillisten aangesloten. Het aan tal personeelsleden bedraagt ca. 900. Op 1 juli telde de Sperwerorgandsatie 676. Het aantal personeelsleden van de Sperwer is ongeveer 500. Gunstig jaar voor Wijklijn BOTTERDAM De m 1973 behaalde resultaten van Stoomvaart Maatschap pij Wijklijn rijn aanmerkelijk heter dan die van het vorige jaar. De geconsolideerde winst over 1973 be droeg ƒ2.4 min, terwijl de winst- en verliesrekening in 1972 zonder winst saldo werd afgesloten. Eerder werd voorgesteld een onveranderd dividend van 9 pcL uit te keren. Verwacht wordt, dat het eindresultaat over 1974 redelijk zal rijn Jac. Hermans ziet omzet van 200 min. SOEST Het leveusmiddelenbedrijf Jac. Hermans verwacht in 1974 een omzet te behalen van f?00 min. In 1973 steeg de omzet vin 132 min tot ƒ173 min Bod Ver. Trans AMSTERDAM Van de ƒ2.428.250 uitstaande 3 pet. gewone obligaties van 250 van Ver. Transatlantische Hypotheekbanken, waarop een bod werd uitgebracht van 65 pet, is 1.350.500. aangemeld. Van de 3 pet. inkomsten-obligaties van 200, waarop een bod werd uitgebracht van 23 pet, zijn geen aanmeldingen binnengeko men. Interpolis boekte winst in 1973 TILBURG Interpolis heeft in 1973 belangrijk botere resultaten bereikt dar» in 1972. Tegenqver een verlies van ƒ5.1 min. staat eon winst van bijna 18.6 min. Met name het schadeverze keringsbedrijf droeg bij aan het her stel. met de partners verbreken, zo zegt het Instituut. De Westduitse handelsbalans heeft over mei een overschot te zien gege ven van 4,88 miljard mark tegen één van 4.58 miljard mark over april en één van 2,77 miljard mark over mei vorig jaar. Rekening houdend met de balans van de onzichtbare handel ont staat op de lopende rekening van de betalingsbalans een voorlopig over schot van 3,4 miljard mark, vergele ken met een batig saldo van 2,4 miljard mark in april en een surplus van 1.7 miljard mark in mei 1973. LONDEN De Londense goudprijs is dinsdag op het laagste peil van de afgelopen vijf maander. gekomen. Bij de 'fixing" kwam een prijs van 138 dollar per ounce (31.1 gram) tot stand. Dat betekende een daling van 'vijf dollar in vergelijking met het slot van maandag. Ten opzichte van vorige week dinsdag i« goud nu onge- .veer twaalf dollar goedkoper gewor den. Deze daling wordt toegeschreven aan een vermindering van de vraag door de hoge rentevoet op de internationa le kapitaalmarkt, die het erg duur maakt goud op te slaan. Handelaren in Londen rekenden dinsdag op een verdere daling. Sommigen verwacht ten pas enige stabiliteit op een peil van rond de 130 dollar. In Amsterdam zakte de goudnotering gisteren terug tot ƒ11.650,- tot 12.050 (12.050-12.450) per kg. Minister van financiën Jehoshua Rabi- nowitz maakte dinsdag bekend, dat de begrotingen van de diverse ministe ries zullen worden beknot en dat er nieuwe, hoge belastingen komen. Op die manier wil Israël de koopkracht met ongeveer drie miljard pond (ca 2 miljard beperken. Als redenen voor de maatregelen noemde de mi nister de hollende inflatie, het ver- WASHINGTON Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft een nieuwe methode in werking gesteld, die de waarde bepaalt van de bijzon dere trekkingsrechten (SDR's) uitge drukt in de munteenheden van 16 belangrijke industrielanden. De waar de van de dollar tegenover een SDR is het gevolg van de d e vieze nkoersen t.en opzichte van de dollar op 28 juni en bedraagt 1.20635 per SDR. In de toekomst zullen de koersen van de SDR tegenover alle muntheenheden schommelen in antwoord op de gang van zaken op de deviezenmarkten. Op 28 juni heeft het IMF de waarde van elk van de 16 muntheeneden omgerekend. Uitgedrukt in deviezen is de waarde van een SDR als volgt met het aandeel tussen haaikjes: 0,40 Amerikaanse dollar (33 pet), 0.38 D- mark 12.5 pet), 0.045 Engels pond sterling (9 pet), 0,44 Franse frank (7,5 pet), 16 yen (7,5 pet). 0,071 Cana dese dollar (6 pet), 47 lire (6 pet), 0.14 gulden (4,5 pet), 1,6 Belg. frank (3,5 pet). 0,13 Zweedse kroon (2,5 pet), 0,012 Australisahe dollar (1,5 pet), 0.11 Deense kroon (1,5 pet), 0,099 Noorse kroon (1,5 pet), 1,1 Spaanse peseta (1,5 pot), 0,22 Oostenrijkse schilling (één pet) en 0.0082 rand (één pet). schil tussen Invoer en uitvoer en de sinds de oktober-oorlog steeds geste gen uitgaven voor defensie. In het kader van deze maatregelen worden met omniddellijke ingang bij na alle Importgoederen met een in voerheffing van 10 procent belast. Dat leidde gisteren al tot aanzienlijke prijsverhogingen. Zo zijn elektrische apparaten, zoals televisies, koelkasten en wasmachines, bijna 500 pond (ca 350) duurder geworden. Voor nieu we auto's moet tussen de 1.500 en de 4.000 pond meer worden betaald. Bo vendien gaat de weeldebelasting voor alle autobezitters met 5 procent om hoog. De regering heeft verder besloten de bouw van openbare gebouwen, zoals hotels en ziekenhuizen, voor een peri ode van zes maanden te verbieden. Er mogen geen grotere woningen worden gebouwd dan met een oppervlakte van 110 vierkante meter. Ook moet ieder een die een belastingschuld heeft een lening verstrekken ter hoogte van 3 procent van de schuld, terwijl de rente op leningen bij banken met 3 procent moet worden verhoogd. Ver wacht wordt in Israël, dat als gevolg van deze maatregelen het prijspeil met ongeveer 3 procent zal stijgen. IfiduaL Sporen Ulttl. Obl. Hods 28 juni 802.41 162.18 68.22 67.66 822.5 ljuli 806.24 161.60 68.99 67.56 819.1 2 juli 790.68 157.69 68.60 832.2 Aaod. Obl. I«l. H. U 28 juni 12.010 16.380 1.755 427 948 ljuli 10.270 14.460 1.734 562 777 2 juli 13.460 1.779 299 1137 Koersen in Montreal Bovl» Dom T«i Chera Husky Nat. Gaa Maas Pergtmn Nat. Resource» Shell Canada 15% 4.40L 13% NEW YORK AC F Industrie» Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am. American Brands American Can Am Cyanamtd Am Electr Power Am Metal Cllmai Am Mntors Am Smelt Rel Am Tel Ampel Anaconda Armco Steel Atlant. Richfield 1/7 2/7 42 H 40% U<i 11 3d 33% 43% 43% 35% 35 36% 19% II IS 11% 39% 39 5% 5% 19% 18% 46 45H 3% 3 21% 21 VB 21% 21% 80% 83 Bendis Kethl Steel Boeing Burlington Ind. 20% 19% 27% 27% 30 '4 30 17'/, 17% hu faal Can Pacafic Ry Celanese Chaae Manhattan Chemie Sv»tera Chryalei Cilles Service Colgate Palmolive Colt Industries Commons* Ediaon Cons Edison Cont. Can Cnnt. OU Curt tea wrtghl Curt!»» Wright A Oart tod. Deere and Co. Dow Chemical Du Pant (El) 13% 30% lift ;ss Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Pub< Util Gen Tel Tel Gettt OU Gilette Giro tie) Brothers Goodyear I and B Gull OU Itllnola Central Ind. Insllco Inl Busin Mach. Intern Harvester inl Nick of Can Inl Paper Int Tel Tel 48% 48% 11% 11»; 22% 22 "VSSij 14% 14% 7*4 7% 212% 211% 23% 23 27% 27 48% 47% 20 19% 88 z 40 H 66% 164% Eastman Kodak 104% 106% First Nal City 31 29 Admiral Corp Allerighenv Pow S Aktona Am Standard Ani-ied lod. Una Lemco Vough Litton Ind. Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Storee McDonnell Doug] MobU OU Corp Nabisco Nat Cash Begtat Nat Distillers Nat Cypaum Nal Steel Nal Lead Ind. 15% 15% 23% 23 12% 13% 39 38% 31% 15 1»% 11% 33% 32% 12% 12% Pac Gas and El Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morrla Philips Pair Procter A Gaol 30% 20% 2 1% 61% 59% 35% 35 55% 52% 49 47% 101% 99% RCA 13% 15 Republic Steel 22% 22' Reynolds Ind. 42% 42 Ruya) Dutch Pelr 21% 28% Santa F6 Ind. Sears RoeCsuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Railway Sperrv Rand Stand Oil Calif. Stand oil Indiana Essun Corp. Studehaker Worth Sun OU 30% 29% 83*4 81% 44% 41% 13% 13% 30% 30'4 41% «0% 37% 37% 37 26% 83% 82% 70* 70% 24 23 27% 36% Zilver gold 360-387.50 per kg. (391-418.50) bsvi NED FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren I 28%-% (26%- Unilever 39%-40'i (39%-%); Philips 10%-% (16%-%): en KLM I 21%-% (onv) Opgave Hornblower. Weeks. Can B'ewerlea Cello Chadhourn Goth Chase Select Fd Columbia Gaa Cominco Con; Telephone 17% 17% 25.91 20 25.90 .38% 19% 11% 27 Inl Bant for Ree 68% 12 Inl Kiev Free 34% 98%b Inl Papal (8 33% 33% Texas Gulf Texas Inst. Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands US Steel Weet Union Tel. Wesilnghouae El. Wuolwortb Nat Can NV Cenu A North West I N Am Philip» Co occidental pvtr. met Group Standard Brands 23 24% 83% 91% 6% 6% 9% 9 13% 13 13% 13% Mail Ind, Tandy llniun Electr. United Corp» tlnliad Gas Western Bancorp 2116 11%

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13