'The Messiah' in authentieke vorm Tandemtocht doet op 18 juli Leiden aan De freule en Carmiggelt bij Madame Tussaud Falco vertilt zich aan 'Storeroom' Holland festival 1974 Rijkspolitie beproeft helikopter boven water Door autospiegel van fiets getrokken Nieuwe mogelijkheden voor eigen woning in Alphen Geslaagden Voor 65 mille aan ringen gestolen Northgo huldigde jubilarissen Ruimtevaart in een oude kapel Drie mannen gepakt met 73 kg hasjiesj 'Zaanse klok' en sieraden bij inbraak gestolen Strijd om miss Universe TROUW/KWARTET WOENSDAG 3 JUU 1974 BEVNENL.AND/'KUiNST iDRLll Aan de collectie ivassenbeelden in de Amster- damse vestiging van het museum van Madame Tussaud zijn weer enkele beroemdheden toe gevoegd. Freule Wttewaall van Stoetwegen kwam zelf haar wassen evenbeeld keuren. voor de goe de orde, de echte freule zit reclifeOok SimónH:} Carmiggelt rechtsheeft zijn intrede gedaan tussen de wereldberoemdheden. De bekend columnist staat er aan de hem ver trouwde bar van een bruine kroeg'. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Het kan niet ontkend, dat de dirigent Philippe Herreweghe met zijn Gents 'Col legium Vocale' zich alle moeite heeft gegeven om voor de uitvoe ring van Handels 'The Messiah' tot een zo authentiek mogelijke vormgeving te komen- Men is het er al jaren over eehs dat The Messiah in de Engelse taal be hoort te worden gezongen, dat de in de Mozart-uitgave voorgeschreven kla rinetten niet in een barok-partituur thuishoren, en dat het uitvoeringsap paraat niet per sé uit een paar hon derd vocalisten en instrumentalisten behoeft te bestaan. Aan de versie van Herrewegjie is een uitgebreid bronnenonderzoek vooraf gegaan, waarbij de autograaf als cen trale partituur fungeerde. Ton Koop man, die voor de maandag in De Doelen gegeven uitvoering zijn misi- cologische adviezen had verstrekt, maakt in zijn programmatoelichting o.a. melding van het feit, dat HMndel per uitvoering zodanig aan het in 24 dagen tijd geschreven werk sleutelde, dat er grote verschillen ontstonden tussen de autograaf en de diverse af schriften die vóór de dood van de componist'zijn gedateerd. Dat wil dus zeggen, dat Handel zich aanpaste aan de omstandigheden ter plaatse. En dit laatste was bij deze uitvoering geens zins het geval. In een ruim 2000 plaatsen tellende Doelenzaal moet men geen Messiah brengen met circa 20 vocalisten en een even groot aantal instumentalistcn. Voor een uitvoering zonder coupures is alles te zeggen, maar de invoeging van een orgelcon cert van Handel tussen d£ delen 1 en 2 maakt de uitvoeringsduur onnodig lang. Bovendien viel het miezerige portatiefje, door Ton Koopman be speeld, met de povere orkestbegelei ding nogal uit de toon. Men kan zich natuurlijk altijd op de historische beroepen. Zo liet Brahms bij de eerste uitvoering van zijn ciif Deutsches Requiem' in plaats van de toen nog niet voltooide sopraan-aria 'Ihr habt nun traurigkeit' Handels aria 'Ich weiss, dass mein Erlöser lebet' zingen. Maar welke dirigent zou het tegenwoordig in zijn hoofd halen om een dergelijke stijlloosheid na te Ton Koopman aan het klavecimbel volgen. Wat de kwaliteit van deze uitvoering betreft eigenlijk niets dan lof. Het vocale ensemble heeft de polyfone koren met hun veelvuldig voorkomen de fiorituren fraai van klank en met grote duidelijkheid vertolkt. Het klei ne instrumentale gezelschap'Müsica Antiqua' uit Amsterdam verzorgde met grote exactheid en muzikaliteit en begeleiding (geen vribrato). Een serie uitgelezen solsten verleende deze door Hans W. Ledeboer SCHIPHOL Twee dagen lang zal volgende week een helikopter surveil leren boven de Nederlandse rivieren. Het is een proef van de dienét lucht vaart van het korps rijkspolitie met een 'jet ranger" machine, vervaardigd door de Augusta Bell fabrieken, die het toestel voor deze proef op Schip hol speciaal gaat uitrusten met een drijver-onderstel. Naar bekend streeft de dienst lucht- DEN HAAG In het tweede festival-programma van de Louis Fal co Dance Company uit New York is 'Storeroom' zaterdag in Amster dam met boe-geroep ontvangen. Dat gebeurde maandagavond even- ucacilu eens in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Gisteravond kwam vaart eraTjarenTaar" om"'evenals"de dit tweede Falco-programma naar Eindhoven. Duitse politie de beschikking te krij Falco heeft zich, ondanks dc in- teressante maar helaas door de pij achtige gewaden geheel versluierde dansbeweging, aan dit stuk vertild. .vooral in de ogen van een bepaald deel van het Europese publiek, dat kon onmogelijk anders. Falco's onder werp is de onmacht en ellende van de slachtoffers van oorlogsgeweld, hun ontworteling van leven en bestaan, de doodsdreiging die hen vergezelt. Hij dacht daarbij als Amerikaan vooral aan Vietnam. Met dit stuk wil hij dus een boodschap verkondigen die een publiek dat dit alles slechts kent uit televisiebeelden, bioscoopfilm of uit publikaties mischien wel zal slikken. Zo'n publiek kap er leuzen tpgenover stellen. Vals Voor hen, die werkelijk hebben on dervonden dat marteling, doodsangst en door nog niet zo erg zijn als de totale ontluistering van de mens en de ontneming van iedere menselijke waarde aan het bestaan, klinkt deze boodschap vals. Zij gevoelen zich reeds gekwetst door het begrip achter de titel: de mens als objekt op een plank in een magazijn, te gebruiken voor welk doel ook, als gebruik nodig is. Het is vrijwel onmogelijk op een ander over te brengen wat een vol slagen ontwaarding van de mens in een jarenlange oorlogsrazernij in houdt. Niet de woorden, niet met dans. Interessant en vaak heel boeiend is het openingsballet van de avond: 'Tub', door Jennifer Muller, zij het dan, dat vooral in het begin de beelden te lang zijn uitgesponnen. Het woord 'Tub' betekent badkuip en het gaat in dit ballet om het water in zijn verschillende functies in het menselijke bestaan: zuiverend, reini gend. als object bij doop en initiatie, als middel ter verkrijging van de onsterfelijkheid van het Griekse held Achilles en ook heel gewoon en ge noeglijk als speelgoed en om je er inee te amuseren. Met als centraal decorstuk een gevulde badkuip, met kletsnatte en half droge dansers;.met - spetterende druppels, druip'-gewqden, kikvorsmannen-üitrustingen en badhanddoeken. DUBBELDE BODEM Ten slotte 'Caviar', waarmee Falco vorig jaar in ons land reeds zo'n succes had. Een fleurig, vrolijk en luchtig aandoend dansspel met een dubbele bodem. Kaviaar is eeh lekker nij uit eieren van de in midden Europa voorkomende riviervis de steur. In dit damspel zijn dé steuren op- het toneel echter duideijk haaien en het begrip haai, letterlijk en figuur lijk, speelt in dit, in de grond niet eens zo feestelijke ballet, een heel venijnige achtergrond-rol. TILBURG De 43-jarge J. Galle uit Tilburg is, toen hij op zijri fiets naar limks uitweek, door de buitenspiegel van een achteropkomende auto van zijn fiets getrokken. Hij kwam met zijn hoofd op het wegdek terecht en overleed kort daarna. gen over helikopters tDe kans dat daartoe dit jaar zal wérden besloten, wordt groot genoemd. In dit verband is de dienst luchtvaart thans bezig na te gaan welk type helikopter het bes te aan de eisen voldoet. ALPHEN De nog altijd groeiende belangstelling voor het eigen wo- ninggezit heeft er toe geleid, dat het bestuur van de Woningbouwver eniging Alphen aan den Rijn, na overleg met het gemeentebestuur, heeft besloten tot de bouw van enkele tientallen eengezinswoningen in twee typen, die, onder bepaalde voorwaarden in eigendom zullen kunnen komen van (bij voorkeur) ingezetenen van Alphen aan den Rijn. De woningen zijn geprojecteerd in Alphen aan den Rijn-Ridderveld, ten noord-oosten van de Korenbloemweg en de Boterbloemweg. De uitvoering van dit besluit zal wor den opgedragen 'aan de inmiddels in het leven geroepen 'Stichting Bevor dering Eigen Woningbezit Alphen aan den Rijn'. De doelstelling is tweeledig. In de eerste plaats beoogt de stichting een bepaalde categorie van de bevolking, die tot dusver een huurwoning be woont, maar zich de lasten van een eigen huis kan veroorloven wanneer de koopprijs binnen een aanvaardbare grens blijft, aan een dergelijke wo ning te helpen. Daarnaast is het stre ven erop gericht om, door middel van de doorstroming, die daardoor zal ont staan, een aantal mensen voor wie de huurprijs van een nieuwbouwwoning een onoverkomelijk r probleem vormt, te kunnen heipén aan een goedkoper huurhuis. Het bestuur van de stichting bestaat uit een vertegenwoordiging van het bestuur van de Woningbouwvereni ging, terwijl het College van Burge meester en Wethouders is gevraagd een bestuurslid te benoemen. De stichting zal functioneren zonder winst oogmerk. Binnenkort zullen belangstellenden voor dit projekt worden uitgenodigd tot bijwoning van een voorlichtingsa vond. Daar zal nadere informatie wor den verstrekt over de procedure, de organisatie, het plan en de woningty pen, terwijl ook de kostprijzen en lasten voor rekening van koper glo baal worden bekendgemaakt. Voor serieuze belangstellenden be staat intussen nu reeds gelegenheid om zich bij de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Alphen aan den Rijn (Castorstraat 4 Alphen aan den Rijn, telefoon 01720-74985) als zodanig te laten noteren. ALPHEN' Aan de chr. technische school. Bosparkweg 4. slaagden: Diploma afdeling Individuee ltechnisch onderwijs: TIMMEREN: M Bertram. H de Grauw. C Hoogenes. A Kammeraad. J Koeleman, TIMMEREN: diplo- afd. Ind. Techn. Onderwijs met aanteke- Hogendoorn. N Kok. J Kruinpelman. METSELEN: J Groenendijk. P van Rljsdam. METSELEN: dilpoma afd. Ind. Techn. Onder wijs met aantekening dat met gunstig gevolg examen afgelegd werd in de afdeling L.T.O. in het vak praktijk en vaktheorie: 1 Zuide- ma. H Aartman. METAALBEWERKER R Brunt, W van den Heuvel. G QsteYkmap. II Prins. H J Prins, c Timmers, A Mulder. METAAI.BEWERKKN diploma afd. Ind. Techn. Onderwijs met avond medewerking. Het waren: de jongenssorpaan Lynton Atkonsin (van St.Johns' College Choir, Cambridgé) Marianne Kwekksilber, sopraan, Paul Esswood, Counter-tenor, Marius van Altena, tenor en Max van Egmond, bas-barriton. Alles bijeen dus toch wel een muzikaal evenement. Herhalingen van deze uitvoering wor den gegeven op woensdag 3 juli in het Concertgebouw te Amsterdam en op vrijdag 5 juli in de Kurzaal te Scheveningen. Festival Agenda WOENSDAG 3 JULI Amsterdam. Stadsschouwburg 20.15 uur: Nederlandse Operastichting Le nozze di figaro. Concertgebouw 20.15 uur; The Messiah. Den HAAG: Ned. Congresgebouw 20.30 uur: Residentie Orkest en Ne derlands Kamerkoor o.l.v. Zoltan Pes- ko. HOT Theater 20.30 uur: Délirante Sarah. Haarlem. Grote of St. Bavokerk 20.00 uur: Int. Orgelconcours, Deelnemers concert. Prijs voor de kritiek van Danstheater DEN IIAAG De prijs van de theater-critici voor de beste prestatie tijdens de internationale Maifestspiele in Wiesbaden (West Duitsland) is .toegekend aan het Nederlands Dans Theater. De prijs gold het hele gezel schap in het algemeen en speciaal balletten van Louis Falco en Hans van Manen. Aan het festival namen voorts deel: Red Buddha Theater uit Tokio, The London Sinfoniette, Stadcdtisches Theater uit Leipzig, Arbeidsseminar Rolf Hochhut. Theater der Josefstadt, Wenen, The Young Vic, Londen, Staatsoper, Boedapest, en uit West- duitsland: Hessisches Staatstheater, Wiesbaden, Wuppertaler Buehnen, Muenchner Kammerspiele en Kam- merspiele Dtlsseldorf. Van een verslaggever AMSTERDAM Uit de vitrine van een diamantboetiek in het Amster damse Hilton Hotel blijken 42 wit- en geel-gouden ringen ter waarde van 65.000 gulden te zijn ontvreemd. De diefstal zou zijn gepleegd door twee Italiaans sprekende vrouwen. Volgens de recherche kregen zij hier toe dc gelegenheid doordat twee evuir eens Italiaans sprekende mannen die in hun gezelschap waren, de verkoop ster bezig hielden. i-ak praktijk on vaktheoric; B Stenvers. SCHILDEREN: P Kemp, J Tecuw. SCHILDE REN: diploma afd. Ind. Techn. Ondorwijs met aantekening dat met gunstig gevolg examen afgelegd werd In de afdeling L.T.O. in het vak praktijk en vaktheorie: J Dom burg. H Hendriks. J van dc Laak, G van der Leede. W Loomans. T de Pater. P Schellln- gerhout. R Split. J Touw, A van Triest. J Verhortk. Diploma L.T.O. Overwegend praktische oplei ding: MEL'BELMAKEN: D Bode. R Donker. P van Hemert. A Poelwljk, M Visser J van Vliet. W Vrecken. SCHILDEREN: C Bosman. C Dane. G van Harten. W Janssen. R. Kcmpff. A van Llth. R van Soest. A van Soest, P Verowerd. D Versaal. L Vink. W Wijngaarden. C de Rooy. TIMMEREN.- J Britsemer, E Brommers. K van Dlggele. II van Dijk. J Loef, J Plattcel, A van Rullen. L Verboom. J Verduyn .1 Veermeij. F de Vries. G Domburg. METSELEN: S van Diggele. W van der Laan. J van Leeuwen, C van Veen. METAALBEWERKER M van den Akker. K Bertrand, H Colijn. N Groen in 't Wout. F Haverkamp. A Heijdt, C Heyns, A van t Hoog. A Oudshoorn, N Raaphorst. F Slmaöla, C Snatersen. J van der Werf, R van Zuijlen, J Plasmellér, P Dagevos, E Bcundcr, H Kapteyn, H Lammers, K Reijneveld, E van der Sluis, R van Tienderen, A Tuinenburg. H Verkerk, J Verschuur. AUTOTECHNIEK: C, Bogaards. C van de Brug, A den Daas H van Dissel, J van Halen, A van der Helden, G Hcljns, J Kinkel, T Luljken, A Roos. T Tuithof, J Voorsluys. G Zandvliet, J Boog aard. W Bijker. TIMMEREN: R van Egmond. MEUBELMAKEN: M Bakker, p Capteln. E van Triest. ELEKTROTECHNIEK: F Boers, C Goedhart, P van Haestrecht, J van Klaveren. W Koppe, D van der Laan, G Lavlgne, D van der Lede. W Poot, Y Quist, N de Rijk, E van Stuyvenberg, c van Wlerlngen, P van der Wilk, P Wlttebol, P Dljkcns. Overwegend TheoreUsche Opleiding: ME TAALBEWERKER R Schalkwijk. A Zellstra. SCHILDEREN: A Bouwman. ELEKTROTECH NIEK: R Baerends, H Bardelmeljer, J Beuke- ma. K Bos. A Bot. J Brokerhof. A Burg graaf. B Deutekom, D Garrltsen. D de Jong. B Koenekoop, M Kooman. A de Lange. C van Leeuwen. G Loedeman, R Schrama, L Verbij. G van Vliet. B Vossenberg. H Zuidam. ALGEMENE TECHNIEK: H Assche- man, H Augustijn, L Belt, L van Beusekom, S de Boer, H Ferwerda, M Flikweert, J van Griethuizen, W van Harskamp, J van Har ten. R Jansen, F Jorrltsma, D Koning, J Kroon, J van Mil, P Mullnart, A Stapper. F van Tol, M Tulp, O Verklelj, D Dirkzwager, G Boer, G Bogaards, M Bos. J Geers, M v d- Hoven, S Laros, A Schouten, H Stoter, H Verbree, E de Vries. AUTOTECHNIEK: C van der Heijden, A van Leeuwen, J Litaay. A Ramp, A Vroonland. TIMMEREN: E de Wit. MEUBELMAKEN: F Groenewold. KATWIJK Tegelijkertijd met het vieren van het vijftigjarig jubileum van de houtindustrie Norhtgo B.V. hebben ook vijf medewerkers van het edrijf het feit herdacht dat zij een kwart eeuw bij Norhtgo werkzaam zijn. Behalve directeur S. C. G. Alke made jubileerden de heren H. C. Luycke. C. Visser, P. van der Zwart en C. A. Smit. De heer Alkemade werd toegesproken door zijn broer C. P. Alkemade, die hem als directeur van Norhtgo voor ging, de vier andere jubilarissen door de huidige directeur. De heer Alke made noemde hen een toonbeeld van de toewijding. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Alle jubilarissen werden namens het personeel toege sproken door de heer M. Zandstra, die zijn woorden vergezeld deed gaan van geschenken. De festiviteiten bij Norhtgo waren 's morgens begonnen met een voetbal wedstrijd tussen twee Norhtgo-elftal- len op het terrein van de V.V. Kat wijk. Het fabrieksteam won met 3-0 van het elftal dat het kantoorperso neel vertegenwoordigde. De aftrap werd verricht door de adjunct-direc teur Th. P. M. M. Alkemade. Het winnende team ontving een wisselbe ker. 's Middags maakte het gezelschap een boottocht naar Alphen waar het feest verder gevierd werd in Avifauna. De heer M. Zandstra,. lid van de onderne mingsraad bood naméns het personeel een metaaiplastlek laan. NOOItDWIJK Ilet European Research and Technology Cen tre (ESTEC) en het Industrieel Consortium Astronimische Ne derlandse Satel.iet (ICANS) or ganiseren In samenwerking met het gemeentebestuur van Noordwijk tot en met 28 juli in de Kapel aan de Hoofdstraat een ruimtevaarltentoonstelling. Tevens wordt daarmede aan dacht geschonken aan het tien jarig bestaan van Estec. Directeur dr. Hanunerström heeft in tegenwoordigheid van talrijke wetenschapsmensen, ge meentelijke autoriteiten en no tabelen uit de Noordwijkse ge meenschap de tentoonstelling officieel geopend. Men vindt op deze expositie onder meer een model op ware grootte (11 meter) van de O.T.S., een experimentele voor loper van dc Europese telecom- municatle-satelliet, die in begin 1977 zal worden gelanceerd. Verder een model op ware grootte van ESRO-IV, een we tenschappelijke satelliet die op 22 november 1972 werd gelan ceerd ter bestudering van zon- nedeeltjes in de lonosfeer, een 1-10 schaal model van de Aria- ne, een nieuw te ontwikkelen 47 meter lange lanceerraket, een model op ï-20 van de ware grootte van Spacelab, een be mand Europees ruimtelaborato rium. dat in 1980 in gebruik komt, en een aantal modellen van reeds gelanceerde satellie ten. alsmede van een aantal nog le voltooien projekten. Andere bezienswaardigheden zijn de maquette van het Estec- complex, een dia-presentatie van het Estéc-programma, het thermische mcdel van de ANS, de astronomische Nederlandse .satelliet en een model op ware grutte van HEOS-A2, een we tenschappelijke satelliet, gelan ceerd ter bestudering van zon- nc-deeltjes en interplanetaire magnetische velden. Veel fotomateriaal cn populair- wetenschappeltjke toelichtingen geven een schat van informatie. Burgemeester Bonnikc atten deerde in zijn welkomstwoord op de merkwaardige situatie, dat een van de modernste verza melingen op het gebied van de techniek onderdak vond in dc ruimte van een 17-eeuwse ka pel. Daardoor kon het gebeuren dat torige week tijdens het in richten van de expositie twee bruidsparen in dezelfde kapel hun huwelijk ingezegend zagen, met boven hun hoofden het mo del van een raket. LEIDEN Tien Groningse vrouwe lijke studenten hebben het plan opge vat om in de periode van 8 tot 20 juli langs dertien steden een tandemtocht te houden teneinde propaganda te maken en geld in te zamelen voor de Vereniging tot steun aan de Nier stichting. De plaatsen waanangs de tandemtocht gaat zijn: Groningen, Leeuwarden, Assen, Hoogeveen, Arn hem, Venlo, Eindhoven, Breda, Utrecht, Delft, Den Haag, Leiden. Halfweg en Amsterdam. Op 8 juli begint de tocht in Groningen en op 18 juli hopen de studentes Leiden aan te doen. Het is dc bedoeling dat de vrouwelij ke pedaalridders op donderdag 18 juli omstreeks 4 uur in Leiden aankomen. Op een druk punt zal dan een 'bliksem actie' worden gehouden, waarvoor ook nog 25 collectanten nodig zijn. Wie hieraan wil meedoen, kan zich melden bij de heer Sleyser, Morsweg 111, teledoon 60674. Als punt is de Hoogstraat gekozen, een belangrijke schakel in het voetgangersgebied van de Leidse binnenstad. Muziek zal de actie begeleiden. Ook de jeugdige ren ners van Swift zullen hun medewer king verlenen. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amsterdamse re cherche heeft gisteren bij een onder zoek in een pension aan de Nassauka- de 73 kilo hasjiesj in beslag genomen. In verband met deze vondst zijn aan gehouden een 28-jarige Amerikaan, een 44-jarige Marokkaan en een acht tienjarige Fin. De Fin bleek in het pension waar veel buitenlanders ver blijven als handelaar op te treden. Politiemannen kwamen de partij op het spoor toen zij in het pand een onderzoek instelden naar de diefstal van een portefeuille met tweehonderd guldén. Daarbij vonden zij in de ka mer van de Amerikaan een doos met tien kilo hasjiesj. Verder onderzoek resulteerde in de vondst van nog 63 kilo. Van een verslaggever UTRECHT Inbrekers hebben uit de woning van de Utrechtse juwelier A. J. Baartwijk aan de Amerikalaan een antieke Zaanse hangklok ter waar de van achttienduizend gulden. twee schilderijen, een zilveren 'gouden koets' (waarde 3500 gulden)1 zeven antieke tinnen maatbekers (3500 gul den), een gouden dameshorloge (2150 gulden) en een antieke ring/ plus schakelarmband gestolen. Tijdens de inbraak, waren de bawoners afwezig. Vanaf Schiphol zijn gistermiddag negen schoonheidskoninginnen naar Manilla, de hoofdstad van de Filip pijnen, vertrokken om daar mee te dingen naar de titel Miss Universe. Links Miss Holland, Nicoline Broeckx, en in het midden de ambassadeur van dc Filippijnen in ons land, Rogelio L dc la Rosa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11