Joego's maken achteraf ruzie 'Tegen Nederland weet je nooit precies waar je aan toe bent' 'Ik ervaar deze topsport als een ongezonde zaak' 'De Sphinx', 'de bul' ook 'de generaal' IAIM74 Anderlecht wint slag om Rob Rensenbrink IIja Petkovic lucht zijn hart Dokter Frits Kessel geschrokken van mentaliteit op het veld Brazilaanse verdediger Francisco Marinho (22) zag Oranje alleen op de televisie door Matty Verk anima n mo-TJiw/Kim^raiErr dinstmc 2 juu 1974 SPORT T9/K9 HILTRUP In het hoempapa- genre ls er de laatste maanden al een aardige collectie platen op de markt gekomen waarin de helden daden van het Nederlands elftal al op de voorhand werden bezongen. Vrolijke klanken waorop het dik wijls goed marcheren is, maar dat schijnt bij voetbal te horen. Zo was er Frans Derks die "We gaan naar München' zong en zo was er Leo Horn (ook al bekend van de scheidsrechterij) die het wat plas- tischer uitdrukte met "We zullen ze een poepie laten ruiken'. Voor de liefhebbers van het echte luisterlied, de voornaamste afne mers van Franse kaas, stokbrood, wijn en kaarsen, Ls er echter sinds gisteren ook aantrekkelijke waar op de markt gekomen. Lenny Kuhr, bekend van een songvesti- val, heeft een ode gemaakt aan Rinus Michels, 'de bul', 'de sphinx' en nu dan ook 'de generaal'. Want zo heet het lied dat Lenny Kuhr gisteravond ln Hiltrup tijdens een feest voor de selectie en begelei ders ten gehore bracht De tekst is van Gerrit den Braber, bekend van alle songvestivals. De muziek is van Lemiy Kuhr zelf, enige tijd geleden geschreven bij het liedje 'De Troubadour'. Voor de liefhebbers volgt hier de volledige tekst: Vermagerd door de Spaanse zon kwam hij, die zag en overwon de trainer, die haast alles kon de generaal. Zijn kennis van het spel ls rijk men wint, verliest of speelt gelijk zo geeft hij van zijn inzicht blijk de generaal. Hij slaat zijn korte droge kwink hij schuift met rechts, hij schuift met links en houdt z*n image van 'de sphinx* de generaal, de generaal. Hij is een welp van Hollands leeuw verheft zijn stem nooit tot een schreeuw staat borg voor soccers gouden eeuw de generaal, heel magistraal. La, la, la. Hij heeft de elf gemotiveerd en Herman Kuiphof pas geleerd dat hij niet zomaar wat probeert de generaal. Hij huldigt steeds het legioen zo wordt men wereldkampioen de dokter geeft hem weer een zoen de generaal. Hij is de meester, bij brengt rust verschaft de speler geld en lust geen spelersvrouw blijft ongekust de generaal, de generaal. Hij spreekt tot Johan, Wim en Rob tot Arie, Ruud en John: 'Kom op', met discipline naar de top' de generaal, heel geniaal. De pers noemt hem een man van staal hij eist een positief verhaal en spreekt hen toe in elke taal de generaal. Hij huldigt steeds het legioen zo wordt men wereldkampioen de dokter geeft hem weer een zoen de generaal. En nou allemaal. Van onze sportredactie FRANKFURT Terwijl de Joe goslavische selectie naar Düssel- dorf is afgereisd om daar morgen tegen Zweden te spelen zijn Bran- ko Oblak en Dragan Dzajic, twee sterspelers van de Joego's, al op weg naar huis. Dzajic heet 'griep' te hebben, terwijl Oblak door een 'heupblessure' onmogelijk zou kun nen spelen. Het is bekend dat Dzajic wat grieperig is, zo goed al$ er ook al enige dagen is gepraat over de kwetsuur van Oblak. Vast staat echter, dat beide spelers bij hun vertrek uit West-Duitsland zijn beïnvloed door hetgeen zich zondag na de verloren wedstrijd tegen Polen in het Joegoslavische kamp heeft afgespeeld. Onmiddellijk nadat de Joego's door die nederlaag waren uitge schakeld voor een plaats bij de laatste vier is er onder de spelers en de coaches een geweldige ruzie uitgebroken. Tot diep in de nacht bleven bondsofficials in de buurt van de spelers om te voorkomen dat daarvan 'meer dan nodig" zou uitlekken. Maar ondanks die po ging is nu alom bekend geworden, dat de Joegoslaven, na zondag als groep volledig uit elkaar zijn ge slagen. Ilja Petkovic. de bij het Franse Troyes spelende rechtsbui ten van de Joegoslaven, verklaarde tegenover Franse journalisten dat 'het geruzie van de coaches de oorzaak is geweest van het falen van het elftaL Miljanic heeft ge woon geen eerlijke kans gekregen om de ploeg te leiden'. Petkovic benadrukte dat Miljanic na de 2-0 nederlaag tegen West- Duitsland doorlopend was 'lastigge vallen door de figuranten die hem omringen'. Met die figuranten be doelde Petkovic dan het team van clubtrainers dat Miljanic vanaf het begin heeft gesecondeerd. 'Die clubtrainers', aldus Petkovic, Tieb- ben een aantal spelers opgestookt. Bajevic weigerde met Dzajic in één elftal te spelen, waarna Oblak op zijn beurt weer te kennen gaf dat hij Bajevic niet in het elftal zou tolereren. Op die manier is de sfeer in ons elftal verpest'. Diep in de nacht, toen Petkovic nog altijd zijn hart uitstortte bij Franse journalisten, verzocht een Joegoslavische official hem naar Branko Oblak (8J in betere tij den. Hij omhelst Stanislav Karaki na diens doelpunt te gen Schotland. bed te gaan. Petkovic weigerde en meldde dat het Joegoslavische elf tal hem op deze manier eigenlijk totaal niet meer interesseerde. 'Ik ben niet de enige', aldus Petkovic, 'die er zo over denkt. We hadden een wereldelftal, maar als er dan in de begeleiding zo gevochten wordt, dan blijft er van onze een heid niets meer over. Niemand hoeft mij daarom meer te vertel len hoe ik me moet gedragen. Het nationale elftal zegt me niets meer'. Excuses DORTMUND Helmuth Schön, de Westduitse bondscoach heeft de internationale pers gisteren zijn excuses aangeboden. Schön hield zich afgelopen vrijdag weg, toen de journalisten in grote getale bij een waren om uit zijn mond zinni ge teksten te vernemen. Na enig beraad besloot de sportpers vervol gens om en bloc kwaad weg te lopen. Zinloos DORTMUND De VW van Dortmund heeft er gisteren na drukkelijk op gewezen, dat het voor Nederlandse supporters volko men zinloos is om op goed geluk naar Dortmund af te reizen voor de wedstrijd BraziLië-Nederland. 'Er is', zo meldde een woordvoer der, 'absoluut geen kaartje meer te krijgen'. Bier en worst DORTMUND De Westfalenhalle zal morgen dienst doen als opvang centrum voor de 20.000 Neder landse supporters die in de stad worden verwacht. Ze zullen er hun dorst kunnen lessen met rijkelijk aanwezig bier en ze zullen er de honger kunnen stillen met worst en belegde broodjes. Hartaanval FRANKFURT Het wereldkam pioenschap voetbal heeft zijn eer ste slachtoffer geëist Tijdens de wedstrijd tussen het Nederlands elftal en Oost-Duitsland is een Ne derlandse supporter aan een hart aanval overleden. Prins Bernhard FRANKFURT - Prins Bernhard zal zondag vóór de finale een munt uitreiken aan de scheidsrechter van die dag. Het is de eerste munt uit een serie die wordt uitgegeven door het 'World Wildlife Fund', waarvan de Prins voorzitter is. Van een speciale verslaggever ESSEN Mario Zagalo was op 18 juni voor de bevolking van Rio de Janeiro dood. Op die dag droeg een schare supporters, al tijd vindingrijk in tijden van nood, zijn kist in processie ten grave. Na het gelijke spel tegen Schotland (0-0), het tweede op rij in de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap begroeven de belijders van het voetbal met de coach van het nationale elftal hun hoop op een nieuwe wereldtitel. Maar zie, ook hier geschiedde het wonder der opstanding. Na de bloed loze remises tegen Joegoslavië en Schotland vond de wereldkampioen >r het spoor der overwinning. Ach tereenvolgens werd afgerekend met Zaire (3-0), Oo9t Duitsland (10) en Argentinië (21).' Allerminst imponerend, maar genoeg voor een plaats bij de laatste vier, met uitzicht op meer. Het is afhanke lijk van het resultaat van de ontmoe ting met Nederland of Brazilië zijn vierde finale in vijf toernooien mag spelen. Na de Jules Rimet-beker (de beloning voor drie eerste plaatsen) eist het thuisfront nu de 'World Cup' die de Braziliaanse hegemonie moet bevestigen. Zo niet, een nieuwe pop van Zagalo ligt al klaar. Het lot van de Zuidamerikanen is in handen van Nederland. De Oranje- ploeg, die tot dusver met opmerkelijk elan de hindernissen op weg naar een ongedacht succes heeft genomen, be schikt daarbij over de gunstigste uit gangspositie: een gelijkspel is vol doende. De Zuidamerikaanse meesters •an de aanval hebben moeite met scoren en liggen qua deelcijfers ach ter. Het is duidelijk. Brazilië-is niet meer wat het geweest is. Het wegval len van de oude vedetten (Pele, Tos- tao en Gerson), de blessures van een aantal sleutelspelers (Carlos Alberto, Clodoaldo), dit alles heeft de wereld kampioen kwetsbaar gemaakt. Het is aan Nederland om de coup te bewerk stelligen. In het Braziliaanse kamp heerst wat Oranje betreft overigens voornamelijk verbazing, voortkomend uit onwetend heid. Niet dat men deze tegenstander niet serieus neemt, maar dat as dan wel iets van de laatste dagen. Nog Francisco Marinho toont zijji verwonding. vorige week riep coach Zagalo zelf in 1958 en 1962 deel uitmakend van de winnende elftallen - dat 'Nederland nooit veel bijzonders kan rijn, oandat het nog nooit heeft meegedaan'. Later werd het: 'Als Nederfand van Oost Duitsland wint, weten we hoe sterk het elftal werkelijk is*. Het is onder deze omstandigheden niet te verwonderen dat de Braziliaanse spe lers met een fikse dosis onzekerheid het duel met Nederland ingaan. Francisco Marinho (22), lid van de nieuwe Lichting Braziliaans talent, verklaart twee dagen voor de beslis sende strijd van het Europese voetbal in het algemeen, laat staan van het Nederlandse nauwelijks op de hoogte te zijn. Vorig jaar was ik in Europa, 'aldus de opvallend blonde linker- voorstaan dan wij. Ook Polen is tot dusver erg goed'. Franaisco Marinho, samen met naam genoot Mario deel uitmakend van de weinig vrijgevige Braziliaanse verde diging, betreurt het dat zijn elftal tot nu toe vrij defensief heeft moeten opereren. 'Ik kom graag naar voren1', bekent hij. 'Trouwens, ik speel eigenlijk veel lie- vleugelverdediiger,' voor de eerste keer. Een paar wedstrijden heb ik meegedaan. De 15-voudige international (debuut: juni 1973) ziet de confrontatie met Nederland met zorg tegemoet: 'Ik heb de wedstrijden tegen Uruguay en Bul garije op de televisie gezien en ik vond Nederland verrassend sterk. Vooral fysiek en conditioneel. Ik heb trouwens toch de indruk dat de Euro pese spelers er wat dat betreft beter ver op het middenveld. Maar in de ploeg geeft dat moeilijkheden. Ook als ik opkom. Br is vaak niemand die de positie overneemt* In de wedstrijd tegen Argentinië voer Mario Marinho inderdaad een keer Verschrikkelijk tegen zijn collega uit, toen deze rijn opdracht wat te vrij uitvoerde. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat Francisco Marinho juist op dit punt tegen Nederland moeilijkheden vreest: 'Zij spelen zo fel óp de tegenstander, iedereen -be weegt, verdedigt en valt aan. Je weet nooit waar je aan toe bent Brazilië lean juist veel beter spelen als er ruimte is, als de spelers elkaar wat meer vrij laten in hun bewegingen'. Een wat naief wensenpakket dat te gen Nederland vermoedelijk niet zal worden vervuld. De energievretende spelwijze van Nederland wenst hij overigens niet tot ideaal te verheffen. Marinho: 'In dit klimaat kan het toe vallig. Maar als het dertig graden of meer is kun je niet elke tegenstander uitgebreid achterna lopen. Dan moet je wel andere spelen. Ook Nederland zou het dan niet redden'. Weer een theorie die voor dit toer nooi van weinig waarde is. Francisco Marinho zal het morgen allemaal we ten. Of hij meespeelt \of niet., De jonge verdediger toont, 56 uur voor de wedstrijd tegen Nederland, zijn rechterzijde, waarin een grote wond met zeker tien hechtingen. Een herin nering aan de Argentijn Glaria en een der minder faire duels in het treffen tussen de beide Zuidameri kaanse grootmachten. Marinho niette min: 'Ik zal erbij rijn'. Voor de Braziliaanse spelers hangt van de komende negentig minuten voetbal alles af. Een zege brengt be halve de - welhaast verplichte - eer ook het grote geld dichterbij. Uit het vaderland, of uit Europa. Francisco Marinho: 'Ik zou graag in het buiten land spelen. Alleen al om financiële redenen'. Voorlopig zijn de contacten (Bayern Mllnchen bij geruchte) échter nog te vrijblijvend om er enige waarde aan te hechten. Marinho zelf zegt van niets te weten. Hij blijft dan ook in eerste instantie hopen op de kapitale premie van de Braziliaanse voetbalbond als de wereldtitel behou den blijft. 'Ik wil graag een apparte ment in Rio en een boerderij', zegt de negende zoon van ean veehouder uit Natal, die zich indertijd voor bijna 100.000 gulden verbond aan Botafogo. Van onze speciale verslaggever HILTRUP Het was nog in Zeist, tijdens de voorbereidings periode op het wereldkampioen schap voetbal, dat Cees van Iers- sel reserve van het Nederlands elftal op de KW zich liet ont vallen dat het komende toernooi met meer dan elf spelers zou worden afgewerkt. Dat dan in verband met zijn eigen kansen in West-Duitsland. Van Ierssel was ervan doordrongen, dat hij niet in de basisopstelling was op genomen. 'Maar', stelde de sym pathieke Brabander toentertijd, 'tijdens zo een toernooi raken er ongetwijfeld ook spelers gebles seerd. Reserve zijn hoeft niet te betekenen, dat je er niet bij hoort. Ook met een club werk je in de competitie tenslotte met 'n selectie.' Cees van Ierssel kon op dat moment niet vermoeden, dat het Nederlands elftal na vijf WK-duels, nog vrijwel niet met blessures te maken heeft gehad. Want zo ligt de werkelijke situatie. Een. gunstige ontwikkeling, dié Oranje's arts, Frïts Kessel, hoge lijk heeft verbaasd. Zegt de KNVB-arts: 'Het is bijzonder apmerfcelijk dat Nederland er tot dus verre zo goed ds door gekomen. Het is bi jna onmogelijk om een toernooi als dit zonder blessures te spelen. Ik noem het een feitelijke onmogelijk heid. Daarom is het een grote verras sing, dat we er op, deze mander vanaf komen. Temeer, omdat er met elf vaste spelers wordt gespeeld'. Merkwaardig is ook, dat de blessures, die dan toch nog zijn gekomen, niet direct zijn ontstaan na een actie of duel binnen het veld. De enige spe lers die problemen hebben gekend, zijn Wim Rijsbergen, Wim van Hane- gam, Wim Suurbier en Johan Nees kens. De blessure van Rijsbergen ont stond op de training, toen de Feyen- oorder door rijn enkel zakte: Een bij van Rijsbergen vaker voorkomende blessure, die hem echter niet verhin derde tijdens de volgende interland - tegen Bulgarije was dat - in het veld 'e komen. Vim van Hanegem moest dis gevolg van een toekkenblessurc dn de tweede helft tegen Zweden wordenvervan gen. Maar van ernstige aard leek het 'ongemak' van Van Hanegem toch niet. Wim Suurbier liep in de wed strijd tegen Argentinië een kniebles sure op. Maar ook die verwondering niet het gevolg, van.een actie binnen het veld. Suurbier was zo ongelukig met zijn talie op de beton nen rand langs de tartanbaan te val JOHAN NEESKENS is dit toernooi om de wereldtitel al veel geraakt. Hier ligt hij krimpend van pijn op dé grond nadat Masnik van Uruguay hem heeft geraakt. Scheidsrechter Palotai deelt als straf de gele kaart uit. Pavoni (6) begrijpt daar helemaal niets van. len. Maar hoewel Suurbier danig last ondervond van diie blessure, kon hij uiteindelijk toch ook aantreden in de volgende wedstrijd tegen de Oostduit sers. Voor het duel Nederland-Oost Duits land bestond de grootste zorg nog om Johan Neeskens. De dynamische mid denvelder had tegen Argentinië - zo vertelde hij zelf - een spiertje verrekt tussen het scheen- en kuitbeen. Eerst een dag na de wedstrijd kreeg hij er last van. Dokter Kessel sluit evenwel niet uit, dat ook die blessure niet het directe gevolg was van een spelmoment Hij zegt: 'Neesens heeft zich tijdens de training wellicht dusdanig ingespan nen, dat het pas toen een echte •blessure as geworden'. Het heeft de bondsarts temeer aange naam verrast, dat ernstige blessures tot nu toe zijn uitgebleven, daar de mogelijkheden op een snelle genezing in een toernooi gering zijn.'. Daarover zegt hij: 'Je moet dn zo een toernooi op je tenen lopen. De perioden tussen de wedstrijden zijn té kórt óui tot genezing te komen'. Over de mogelijkheid tot spelen van Johan Neeskens in het duel tegen de Oostduitsers, vertelt doketer Kessel: 'Neeskens kon spelen. Zijn 5blessure was er ook niet naar om met pijnstil lende injecties te werken. Dan had ik over een lengte van twintig centime ter moeten prikken. Johan kan trou wens veel pijn verdragen. Elke mens heeft een pijngrens. Die ligt bij Nees kens zeer hoog. Zijn geestelijke Instel ling is daar de oorzaak van. Ik moest hem echter wel eens tegen zichzelf in bescherming nemen. Want wanneer hij diie pijngrens gaat overschrijden, wordt het gevaarlijk". Johan Neeskens was gisteren overi gens niet aanwezig tijdens de dage lijkse persconferentie. Hij werd con stant behandeld aan zijn blessure. Neeskens later: 'Het was er zondag voor mij om te doen om te spelen. Alleen in de tweede helft kreeg ik het even moeilijk, toen ik juist op de plaats van die blessure een schop kreeg. Wanneer ik dit echter verge lijk mét bijvoorbeeld de uitwedstrijd die ik;met Ajax voor de Europa Cup tegen Bayern München speelde, dan was het in die wedstrijd moeilijker. Toen had ik erg veel pijn'. Over de belhanidelting van zijn blessure wilde Neeskens nog kwijt. 'Met be stralingen wordt geprobeerd de zaak weer goed te 'krijgen'. Een geneeswijze die er zoals bij alle topsporters vooral op gericht is, de speler zo snel mogelijk speelklaar te krijgen. De risico's diie topvoetballers tijdens een wereldkampioenschap in lichamelijk opzicht lopen, verontrust arts Frits Kessel overigens in niet geringe mate. Hij zegt: 'Ik ervaar deze topsport als een ongezonde zaak. Langs de kant denk ik wel eens: 'Daar gaat weer een ziekenhuispa tiënt. Maar vaak valt de schade toch mee. Het zijn natuurlijk jongens met een uitermate goede conditie. Zij kun nen veel hebben. Maar toch zie ik gevaren. Neem zondag dat geval met Johnny Rep. Hij breekt door en wordt finaal tegen zijn bovenbeen geschopt. Dat zijn van diie momenten, dat ik mijn hart vasthoudt Wanneer ik dan ook hoor van een Argentijn, diie met twee gefcenieusde ribben heeft gespeeld ja, dan gebeuren er onge zonde dingen. Het blijft voor mij ook afwachten, of dat later geen schadelij ke gevolgen zal hebben'. Van onze sportredactie HILTRUP Robbie Rensenbrink, de linksbuiten van het Neder lands elftal, heeft een nieuw zevenjarig contract getekend bij de Bel gische topclub Anderlecht. Rensenbrink heeft lange tijd getwijfeld tegenover de buitenwereld althans, toen Anderlecht hem schitteren de voorwaarden in het vooruitzicht stelde. Lange tijd ook was er sprake van dat Ajax de lange linkerspits zou inlijven als opvolger van Piet Keizer. Hans Kraay, de manager van Ajax, dan zou ik misschien zijn overgestapt stelde allerlei pogingen in het werk Nu niet Vooral omdat we bij Ander- om tot een gesprek te komen met de lecht een goed team hebben', leiding van Anderlecht, in casu de miljonair Vanden Stock, maar stuitte Vast staat in elk geval dat Rensen- daarbij op een stuk onwil Anderlecht brink gretig heeft kunnen profiteren wilde onder geen beding Rensenbrink van het gevecht-op-afstand tussen An- verliezen en heeft zich om die reden denlecht en Ajax. 'Mijn financiële toe- net zo lang voor Ajax 'afwezig gehou- komst is verzekerd', aldus Rensen- den' tot Rensenbrink uiteindelijk zélf brink. De linksbuiten van Oranje de knoop doorhakte: 'Als een speler speelde eerst voor DWS en verhuisde als Johan Cruljff bij Ajax zou spelen, Iter via Brugge naar Anderlecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9