Oranje nog een punt van finale Brazilië scoort weer moeilijk Duits record voor Franz >1 'Italië speelt in vergelijking met DDR van nu nog aanvallend voetbal' I/VM74 'Nederland-Brazilië wordt geweldige wedstrijd' door Matty Ver kamman DDR ook conditioneel niet de meerdere TROCT7 KWARTET MAANDAG 1 JULI 1974 SPORT Van onze speciale verslaggever GELSENK IRCHEN Minder flonkerend dan voorheen gebeurde, heeft het Nederlands elftal weer een tegenstander in het wereld kampioenschap voetbal opzij gezet Tweede kwart-finale-opponent Oost-Dnitsland is er echter de oorzaak van geweest, dat Nederland niet tot zeer attractief spel is gekomen. De DDR-formatde stelde zich zo defensief op, dat er van een open duel nooit sprake kon djjn. Nederland-Oost Duitsland was een wedstrijd, waarin het 'andere' Duitsland vrijwel constant op de eigen helft was te vinden. Het was de volgelingen van coach George Busclmer bij voorbaat dus door de broek gelopen, zo leek het althans. Oranje benutte de weinige kansen echter uitstekend. Dat in tegenstelling tot eerdere WK-beur te n. Tweemaal verkreeg Nederland een werkelijke sco ringskans. Verdienstelijk daarom die 20 overwinning. Oranje gaat door dat resultaat in München om één dor ereplaatsen spe lenNederland heeft zelfs een goede kans om de finale te bereiken. Woensdag heeft men in Dortmund tegen Brazilië aan een gelijk spel al voldoende om de eindstrijd te halen. Het doelsaldo van Nederland is na twee wedstrijden beduidend gunstiger dan dat van het, eveneens voor de tweede maal winnende Brazilië. MUUR Nederland-Oost Duitsland gaf eenrich- tnmgsverkeer te zien. Zei supervisor Rinus Michels later: 'Italië speelt in vergelijking met het Oost-Du itsl and van vanmiddag nog aanvallend voet bal.' Een veelzeggende opmerking en een juiste. Want ook na een snel opgelopen achterstand bleef Oost- Duitsland volharden in puur verdedi gend spel. Georg BusChner had voor een strin gente dekking voor iedere Oranje spe ler gekozen. Zoals hij dat ook deed in de fameuze wedstrijd tegen West- Duitsland. Toen liep dat goed af, aangezien de Westduitsers niet over de inventiviteit bleken te beschikken om de menselijke muur van verdedi gers te doorbreken. Tegen Nederland een dergelijke speel wijze hanteren, is echter vragen om moeilijkheden. Want door de aanwe- KAISERAU Franz Becken- bauer heeft zondag tegen Zwe den zijn veertigste achtereenvol gende interlandwedstrijd ge speeld. Hij overtreft daarmee Berti Vogts die tot een totaal van 39 kwam. Tevens speelde hij zijn in totaal 83e interland, een Westduits record. Hij stond op 26 september 1965 voor het eerst in de nationale ploeg. UITNODIGING OOST-BERLIJN De Oostdult- se voetbalbond heeft Australië uitgenodigd voor een vriend schappelijke wedstrijd in Oost- Duitsland. De bond wil daar mee zijn dank laten blijken voor het sportieve spel van de Australische ploeg in de wed strijd tegen de DDR. PROFESSIONEEL ACCRA Luitenant-generaal Samuel Brew Graves voorzitter van de Ghanese voetbalbond, heeft bij zijn terugkeer uit West-Du itsl and waar hij het FI- FA-congres bijwoonde, ver klaarde dat 't Afrikaanse voetbal slechts iets kan uitrichten op WK-toernooicn als het professi oneel wordt. Hij zei dat Afrika in 1978 in Argentinië nog niet veel indruk zal maken, maar dat er betere resultaten in tien Jaar te verwachten zijn als voet bal wordt beschouwd als een Industrie, zoals in Europa en Zuid-Amerika, en er een goede planning en investering aan ten grondslag liggen. Hij vond dat Zaire in het toernooi er niet in was geslaagd enige indruk te maken omdat de spelers niet rijp genoeg waren. NAARHUÏS GELSENKIRCHEN Oost Duitsland kan voor de rest van het toernooi niet meer beschik ken over verdediger Sicgmar Watxlich. Watzlich, die in de wedstrijd tegen Brazilië aan zijn teen geblesseerd raakte, is in middels naar huis afgereisd. Dis is de tweede ernstige bles sure voor Oost-Duitsland, dat spitsspeler Eberhard Vogel van wege een blessure nu al twee weken moet missen. DIEFSTAL FRANKFURT De Westdultse politie heeft zondag een onder zoek Ingesteld naar een diefstal van 200 toegangskaarten voor de wedstrijd van Polen tegen Joegoslavië. De kaarten zullen waarschijnlijk gestolen zijn om op de zwarte markt verhandeld te worden. Het is echter de vraag of de dieven er iets aan verdiend hebben, want bij de aanvang van de wedstrijd waren er maar 55.000 toeschouwers In het stadion, dat plaats biedt aan 62.000 toeschouwers. FRANKFURT 'Keizer' Franz Beckenbauer. aanvoerder van het Westduitse team en door de Duitsers algemeen bestempeld als de beste vrije verdediger ter wereld, zal op 8 juni in München een boek uitgeven on der de titel fW*-*74.' zighedd van pure individualisten als bijvoorbeeld Johan Cruijff en Rob Rensenbrink, is er aJtijd wel een mogelijkheid op een goal. Gaf de uiterst vriendelijke Buschner na af loop zelf toe: 'Nederland had vooral op dit gladde veld grote individuele en technische voordelen. Daarbij do mineerde Nederland op tactisch ge bied.' Met de angst als slechte raadgever DU had Buschner echter toch voor het zeer behoudende concept gekozen. Het bleek vooral een systeem met de fac tor hoop als weinig wezenlijk houvast Want stelde Buschner later: 'Met dit resultaat had ik van tevoren ai reke ning gehouden.' Om te vervolgen met de opmerkelijke eerlijkheid: "Wij hoe ven in ons land de ogen niet te sluiten voor onze mankementen.' Gezien de speelwijze van de tegen stander kwam Nederland meteen al gunstig te zitten. Want nadat zoiets ook al in de wedstrijd tegen Uruguay, Bulgarije en Argentinië was gebeurd, nam Nederland weer binnen een tijds bestek van tien minuten de leiding. Na exact zeven minuten. Na een cor ner van Wim van Hanegem was het eerst Jlirgen Pommerenke geweest, die met een hard schot een kopbal van Rob Rensenbrink nog van de lijn had weten te halen. De terugspringen de bal werd door Johan Neeskens echter meteen in de touwen geretour neerd: 10. Een voor Neeskens uitermate belang rijk doelpunt Want hij zorgde er niet alleen voor dat zijn vaste bewa ker Rüdiger Sdhnuphase al direct in zijn eerste interland een psychologi sche knauw kreeg te verwerken, maar hij hief bovendien zichzelf boven alle blessureperikelen uit Want tot voor enige uren voor de wedstrijd was het onzeker of Neeskens zou spelen. Ver telde Neeskens na afloop: 'In de wed strijd tegen Argentinië heb ik een spiertje tussen mijn buit- en scheen- Johan Neeskens (op de grond liggend) schiet Nederland naar 1-0. Doelman Jürgen Croy en Pommerenke (rechts, nummer 7) zijn versla gen. Rob Rensenbrink haalt uit voor het tweede Nederlandse doelpunt. Gerd Kische en Bemd Bransch kunnen het schot niet meer keren. been verrekt. Pas een dag later kreeg ik daar erg veel last van. Maar nu moet ik helemaal niet meer kunnen lopen, ■wil ik niet aan een wedstrijd beginnen.' Rinus Michels vulde later aan: 'Neeskens en Suurbier hebben op de speeldag nog getraind. Dat gebeurt niet, wanneer er niets aan de hand is.' VERSTARD Die snelle openingstreffer veranderde dus niets aan het systeem van de Oostduitsers. Konrad Wei se trachtte Johan Cruijff zoveel mogelijk te scha duwen, zonder ook maar aan de min ste vorm van opbouw te denken. Van hem nog te begrijpen, maar dat ook alle andere in hun verstarte opdracht bleven steken was minder logisch. Cruijff onttrok zich overigens zo veel mogelijk aan de bewaking van Weise. Niet zelden bezette hij de positie van Ruud Krol als linkerverdediger: trok zich in ieder geval constant ver terug. Cruijff had overigens in het begin evenals Johnny Rep en Rob Rensen brink, opvallend veel moeite met het gladde veld. Na een kwartier al be sloot Oranje's crack van schoeisel te wisseden. Nederland had uiteraard moeite met de negatieve speelwijze van de Oost duitsers. Uitblinker Wim Rijsbergen schoof de bal, al opkomend, tientallen malen naar Arie Haan en de vleugel verdedigers. Steeds op zoek naar een vrijstaande man. Maar alles werd door de DDR dermate afgedekt, dat slechts dankzij een individuele aktie, waarbij een tegenstander werd uitgespeeld enige ruimte ontstond. Oranje had het er zichtbaar moeilijk mee, maar probeerde zich aan te pas sen. Een groot voordeel was in ieder geval, dt dat men de tegenstander dn offensieve zin niet had te vrezen. In feite is OoetnDu'itsland maar tweemaal enigszins gevaarlijk geweest. Dat was vijf minuten voor rust voor de eerste maal, toen Martin Hoffman keihard van afstand inschoot Jongbloed moest dn tweeën redden. GEVAAR De tweede hachelijke situatie deed zich kort na rust voor toen Jongbloed zeer ver uit zijn doed kwam, teneinde de oprukkende Hoffmann op de vleu gel te onderscheppen. Jongbloed mis te de bal, maar Hoffman liet gehin derd door Krol, het leer over de achterlijn lopen. Tevoren was Neder land ook nog maar aan één enigszins gevaarlijke aktie toegekomen. Dat was tien minuten voor rust, toen Johan Neeekens een corner van Johan Cruijff direkt inkopte, waarna doel man Jurgen Croy met de voet moest redden. In de tweede helft is Nederland een voudig overeind gebleven. Oostduits- land wilde letterlijk geen enkel initia tief nemen en Nederland leek het langzamerhand wel best te vinden. Zei Johan Neeskens later: Dat Oost- Duitsland zo verdedigend speelde in de eerste helft, dat had ik nog ver wacht. Maar dat ze na rust niet meer risico namen, vond ik vreemd. Ik had aanvallender verwacht.' Maar de ploeg bleef 'thuis'; op éi'gén helft, voornamelijk iedere Nederlan der achterna rennend. Het werd er voor Oranje natuurlijk alleen maar gemakkelijker op, toen men na een kwartier aan een toch wel opluchtend tweede doelpunt kwam. Johan Nees kens en Johnny Rep hadden eerst enige malen het linker verdedigers- blok voor schut gezet, waarna het Rob Rensenbrink was die zeer secuur raak schoot. Buschner antwoordde met wissels van Peter Ducke voor Wolfram Löwe en Hans Jürgen Kreische voor Rednhard Lauck. Zei Buschner na afloop: 'Ik heb deze spelers ingezet omdat je ergens toch op een doelpunt hoopt Maar ook veteraan Ducke voor het eerst present in dit toernooi en Kreische konden niet voor het nodige gevaar zorgen. Van Hanegem nam Kreische gemakkelijk over en ook Krol had weinig problemen met Duc ke. Nederland, dat vooral, mocht probe ren de voorsprong uit te breiden. Het deed dat via eindeloze combinaties. Met als hoogtepunt een periode tus sen de 37e en 39e minuut toen Oranje de bal in de ploeg wist te houden, zonder dat er een tegenstander aan kwam. Met een positieve gedachte als grondslag evenwel. Want het was Jo han Neeskens, die uiteindelijk na die aktie vrij door kwam. Zijn voorzet kon Croy nog juist onderscheppen. Nederland-Oost Duitsland: 2—0 (1—0) 9. Neeskens: 10. 60. Rensenbrink 20. Scheidsrechter Scheurer (Zwits). Toeschou wers: 70.000 (uitverkocht). Nederland: Jongbloed; Suurbier. Haan. Rijs bergen. Krol; 'Neeskens, Van Hanegem, Jan sen. Rep, Cruijff, Rensenbrink. Oost Duitsland: Croy; Kurbjuwelt, Bransch, Weise, Kische; Schnupphase, Pommerenke, Löwe (Ducke); Lauck (Kreische), Sparwas ser, Blochwltz. Van een speciale verslaggever HANNOVER Geen van de acht ploegen die in West-Duitsland nog zijn overgebleven zal zoveel kritiek te verwerken hebben gekregen als juist de heersende wereldkampioen Brazilië. De ploeg heeft nog geen enkele keer echt overtuigend geacteerd en is zelfs een aantal malen aan een afgang ontsnapt. Bekend is in dat opzicht het onver diende gelijke spel in de openingswedstrijd tegen Joegoslavië; nog veelzeggender de krappe 3-0 overwinnig op Zaïre die uiteindelijk toe gang verschafte tot de laatste acht. Brazilië is een ploeg die slechts over eind blijft doordat de terugval nog geen direxte invloed op het resultaat heeft. Ook gisteren, tegen Argentinië kwam dat weer overduidelijk tot ui ting. De wereldkampioenen wonnen, maar opnieuw miste de overwinning overtuiging. Vooral in het eerste half uur was Brazilië-Argentinië een ui terst matige wedstrijd waarin de Bra zilianen slechts opvielen door de bete re techniek die de meesten manifes teerden tegenover hun tegenstanders. Argentinië speelde met een elftal dat op maar liefst vijf plaatsen gewijzigd was in vergelijking met de elf die tegen Nederland met 4-0 verloor. Car los Babington mocht na een schorsing weer meedoen en bovendien startte Argentinië dan jog met Brindisi, die tijdens het wereldtoernooi nog nauwe lijks aan de bak is gekomen en Clari- a, Kempes en Bargas. Van Brindisi is bekend, dat hij al enige weken uit vorm was. Die lijn zette Brindisi tegen Brazilië overdui delijk voort, hij overtuigde zelden. Babington speelde sterk maar kon in zijn eentje uiteraard niet opboksen tegen de balvaardige Brazilianen. Ar gentinië had min of meer geluk, dat de Brazilianen net zo voorzichtig startten als de Argentijnen zelf, waar door de Brazilianen pas na het eerste half uur het initiatief in handen na men. Omdat topscorer Yazalde in de voorhoede bij de Argentijnen ontbrak, was Argentinië naarmate de wedstrijd vorderde, in de voorhoede weinig ge vaarlijk. Kempes en Balbuena moes ten vaak helpen meeverdedigen in de achterste lijn. Brazilië nam na 32 minuten een voor- 19 H sprong toen Roberto Rivelino. erkend schutter bij de Brazilianen, «eb com binatie met Paulo Caesar, doeltref fend afrondde: 10. Argentinië, dat tot dat moment nauwelijks tot een knappe actie had kunnen komen, nam vanaf het openingsdoelpunt meer ini tiatief en scoorde tien minuten voor de rust via Brindisi: 11. 'We wis ten', aldus Vladislao Cap, de coach van de Argentijnen, 'dat Brazilië een zeer sterke verdediging heeft. Dat maakte het extra moeilijk om tot doelpunten te komen'. WEINIG PRODUKTIEF In de tweede helft werd Brazilië mdt de minuut sterker. Brazilië zocht het vooral in korte combinaties en bleef juist daardoor weinig produktief. De verrassing ontbrak vaak, maar toch kwam de ploeg van trainer Mario Zagalo op 21 toen Jairzinho vijf minuten na de rust een voorzet van de opgekomen Ze Maria inkopte: 21. Argentinië probeerde daarna nog van alles om de Brazilianen onder druk te zetten, maar miste daarvoor gewoon de nodige middelen. Cap: 'De doel punten van Brazilië vielen voor ons op ongelukkige momenten. Maar tóch vind ik deze overwinning verdiend. Hoewel ik ervan overtuigd ben, dat wij niet hadden hoeven verliezen. We hebben kansen te ov«r gehad om meer doelpunten te maken. Dat is ook de reden waarom ik geloof dat Brazilië niet in de finale zal komen Neder land is veel sterker dan dit elftal. Vooral als de Nederlanders zo spelen zoals wij ze zijn tegengekomen. Het zal overmorgen een gweldige wed strijd wreen, dtoa staat vor mij vasf. sA De winnende kopbal van Brazilië tegen Argentinië. Jairzinho passeert doelman Camavali. Mario Zagalo, de Braziliaanse coach was gelukkig met de overwinning, maar toonde zich niettemin verre van tevreden over het tot nu toe vertoon de spel: 'Ik moet voorop stellen dat dit de twee sterkste Zuidanrdrikaanse ploegen waren. Maar tóch was dit van onze kant niet de beste wedstrijd tot nu toe. We zitten nu in München, dat Brazilië: Leao^ Ze Maria, Luis Perelra. Mario is zeker. Maar om in finale te komen, zullen we tegen Nederland heel wat beter moeten voetballen dan nu'. Marlnho, Francisco Marlnho; Rivelino, Paulo Caesar. Paolo Caesar, Valdomiro, Jairzinho, Dirceu. Van onze speciale verslaggever GELSENKIRCHEN Nederlara naar finalestad München. Zater dag in de strijd om de derde en vierde plaats of zondag om de hoogste voetbaleer. De wedstriji van woensdag tegen Brazilië za] daarover uitsluitsel moeten bren gen. Supervisor Rinus Michels 'Dat we tegen Brazilië gelijk kun nen spelen om ons voor de finale te plaatsen, geeft iets meer rust binnen de ploeg. Ik verwacht een goede wedstrijd tussen twee aan vallende ploegen'. Michels kwam vervolgens terug op k partij tegen de Oostduitsers. Hij zei: 'Een voetbalwedstrijd kenmerkt zicb meestal als een treffen tussen twee elftallen, diie Willen winnen. May vanmiddag heeft er slechts één elftal voo.r de overwinning gestreden. De andere ploeg heeft alleen verdedigd Oost Duitsland wachtte slechts op een fout van Nederland. Eerst dan ging men aanvallen. Zelfs na een achter stand bleef die ploeg verdedigen. Ne derland heeft tegen dit Oost Duits land goed gespeeld. De ploeg heeft de wedstrijd negentig minuten gedic teerd. Ér zijn weinig kansen ontstaan, maar die er ontstonden, zijn wel goed benut*. Op één vraag van Oostduitse zijde, waarom' Johan Cruijff zich niet op de •voorgrond had kunnen plaatsen, ant woordde Michels met enig sarcasme: 'Ja. hij zal géstra ft moeten wor den...' Johan Cruijff over zijn bewaker Kon-1 z rad Weise: 'Verdedigend gezien 'heeft hij het goed gedaan. Maar; ik' 'heb'1 alleen niet begrepen waaróm Oost Sir Stanley Rous, de ex-voorzltter van de FIFA, was bijzonder onder de in druk van het vertoonde spel van Ne- derland tegen de DDR. 'Ik heb het team zien spelen dat ook in de eind strijd in München zal spelen', zei de grijze Brit, die echter nog niet zover wilde gaan om Nederland tot favoriet uit te roepen. Duitsland zich zo defensief opstelde Het is moeilijk om tegen een elftal t spelen, waarvan zich elf man op d eigen helft bevinden'. De snipverko den Johan Cruijff vervolgde: 'Ik he deze wedstrijd voor een groot dee zonder bal gespeeld. Het maakte e genlijk weinig uit*. Niet alleen de bewaking van de Ne derlandse superster had de Oostduit» bondscoach George Buschner kopzor- gen gegeven. Buschner: 'Wanneet z, men van Nederland wil winnen, is het niet genoeg om Johan Cruijff alleen persoonlijke bewaking te ge ven. Een man als Neeskens is even belangrijk voor het elftal'. De uiterst beminnelijke Buschner verder: 'Iedere trainer wil graag jvyiit -\-j nen, maar dlit resultaat was van tevo ren te voorspellen. De QXfR' is in techniek, taktiek en snelheid tekort- gekomen tegen Nederland. Zelfs in conditioneel opzicht was onze ploe? niet de meerdere van Nederland. Ge zien het spel beeld en het krachtsver schil is deze overwinning van Neder land volkomen verdiend. Dit land zal waarschijnlijk de finale bereiken. Ne derland is beter dan Brazilië'. Over het verloop van Nederland-Oost Duitsland merkte Buschner vervol gens op: 'Door die snelle 10 achter stand heeft onze ploeg een psychologi sche klap gekregen. Vooral ook Schnuphase, die belast was met de bewaking van Neeskens. Overigens heeft Schnuphase zijn opdracht verder goed volbracht. Over de verdedigende prestatie van dit jonge elftal ben dk tevreden. Ik heb een jong team dn het veld gebracht, om ervaring op te laten doen. Maar tegen de wereldklas se van Nederland was het gewoon niet opgewassen'. Buschner meende voorts dat Neder land in het voordeel was met het moeilijk bespeelbare terrein: "Voor een technisch en atletisch team als Nederland, was dat zeker voordelig. Zo'n zwaar terrein werkt niet in het voordeel van de conditioneel zwakke re. En nogmaals, ik vond Nederland ook qua conditie niet. zwakker'. Buschner ontkende tenslotte dat de zege van de DDR op West-Duitsland als een te vroeg hoogtepunt was geko men. Hij zei: TDie overwinning heeft in eenste instantie stimulerend ge werkt, maar daarna is de ploeg eerder overgeconcentreerd geraakt dan onge concentreerd'. In het Nederlandse kamp was het tenslotte Johan Neeskens, die naar de wedstrijd tegen Brazilië vooruitblikte. Zei Neeskens veelbetekend over zijn toekomstige tegenstander RiveMnho: 'Voordat Rivelinho met zijn vrije trappen gevaarlijk kan worden, moet hij uitgeschakeld worden Brazilië-Argentinië 2—1 (1—1. 31 Rivelino; 1—0. 34. Brindisi: 1—1. 48. Jairzinho: 2—1. Scheidsrechter Vital Loreauz (België), Toe schouwers; 25.000. Argentinië: Camevali; Glarla, Bargas, Here dia. Sa (Carrascosa): Brindisi. Squeo. Ba bington. Balbuena, Ayala, Kempes (House man). ROTTERDAM Landskampi oen Feyenoord heeft zaterdag de achttien-jarige René de Jong van de amateurclub Uniitas (Gorkum) aangetrokken. De Jong speelt centrale verdediger. De Rotterdammers zagen echter ook een speler vertrekken. Ri nus Bosgieter gaat naar de za- terdagamateurverendging SHO uit Oud-Beijerland. Bosgieter, diie vertegenwoordiger is, was door zijn werkgever voor de keus gestefld: het voetbal of het werk. Bosgieter koos voor het laatste. h; bi

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8