'layboy-scheidsrechter Frans Derks WIE IS DAT KIND? ()9|,(n99(ld9| s. frije Pedagogisc he Academie in Zeist e mag praten over voetbal. e rest is privé' Zwedens bruiloft van het jaar Het muziek onderwijs van Emmy Verhey Alvast voor de winter Het geloof van Gert en Hermien ketjes oor meneer >U'W/KjWA®TET MAA-XiDAG 1 JULI 1974 BEXKEXLAiXD T6/K7 'erste jaar geen rijkssubsidie HST Op 3 september begint in Zeist een Vrije Pedagogische cademie. Zowel kleuterleidsters als onderwijzers kunnen hier wor- ïn opgeleid. De stichting van deze vrije academie is mede gebaseerd de recente groei van de belangstelling voor de vrije scholen voor euter-, basis- en voortgezet onderwijs. s vrije academie in Zeist begint met i eerstejaars. Het aantal aanmeldin- n was nog aanzienlijk groter, maar en wil voorzichtig beginnen. Het bisterie van onderwijs heeft toe- emming gegeven om tijdens het leer- 'oces samen met de studenten het leerplan uit te werken. De academie zal voldoen aan de voor waarden die yoor gewone academies gelden (bevoegdheid docenten, lesta- bel enz.). In het eerste jaar (of jaren) zal. de academie nog niet ge subsidieerd worden, maar het is de bedoeling dat dit in de toekomst wel gebeurt. De studenten die nu beginnen zullen waarschijnlijk nog staatsexamen moe ten afleggen. Volgende lichtingen kunnen waarschijnlijk op de eigen academie examen doen voor een wet telijk erkende bevoegdheid. Het begin van de vrije academie in Zeist is nogal uniek. Er bestaan ruim negentig pedagogische academies in het land, maar het ministerie pro beert dit aantal te beperken door concentratie van opleidingen. De aca demie in Zeist omvat bovendien ook een opleiding voor kieuterleid(st)ers en loopt daarmee vooruit op plannen tot eenmaking van opleidingsscholen voor onderwijzers en kleuterleidsters. Alleen in Pen Helder bestaat al zo'n gefuseerde opleiding. Doorlopende school De vrije academie wil in de toekomst zelfs nog een stap verder gaan en ook een lerarenopleiding beginnen voor tweede- en derdegraads bevoegdheden. Deze eenheid van opleiding van do centen vloeit voort uit de harmoni sche opbouw van de schoolloopbaan van het kind. Waar mogelijk streeft de vrije school naar één doorlopende school van vier tot zestien jaar. Omdat de vrije scholen het kind een kunstzinnige vorming willen geven, zullen de studenten op de academie in. Zeist zelf ook veel aan kunstzinni ge vorming doen. Men wil 'de mens opvatten als kunstenaar en de student opleiden tot scheppend onderwijzer'. Vanuit de antroposofische achter grond wil de academie uitgaan van de totale mens en niet meedoen aan het opdelen van de vorming dn een reeks speoialiismen. Do oprichting van de vrije academie In Zeist is een duidelijk symptoom van de groeiende belangstelling voor vrije schoolbeweging in het algemeen. Er bestaan nu vijf vrije scholen met een twaalfjarige cursus (van kleuter school tot en met havo), en wel in Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Zeist en Rotterdam. Combinaties van kleu ter- en basisschool bestaan in Leiden, Bergen, Zutphen, Eindhoven. In Rui nen, Hilversum en Zoetermeer be staan vrije kleuterscholen. In augus tus begint een nieuwe kleuter- en basisschool in Nijmegen. Verder staan nieuwe soholen 'óp stapel in Gronin gen, Driebergen, Zoetermeer en Mid delburg. Wouter de Gans van de Vrije School in Amsterdam meent dat de belang stelling van de mensen voor vrije scholen een gevolg is van de onvrede met de bestaande scholen. De mensen worden in eerste instantie aangetrok ken door het kunstzinnige en pedago gische klimaat van de vrije school. Slechts een klein deel der ouders onderschrijft de antroposofische uit gangspunten, al moet men daar na tuurlijk wel sympathiek tegenover staan omdat de antroposofische ideeën het hele onderwijs doordrenken. Evenals bij de oprichting van de vrije academie worden nieuwe scholen in de eerste jaren van hun bestaan vaak gefinancierd door de ouders totdat de school voor voor subsidie in aanmer king komt. Het zit er dik in dat aan het einde van dit jaar in Zweden een verschrikkelijk belangrijk huwelijk zal worden gesloten. Want het is nog steeds 'dik aan' tussen kroonprins Carl Gustaaf en d'e 27-jarige Silvia Sommer- latih, een dochter gan een Ilei- delbergse zakenman. Ze zijn nu al zo'n twee jaar verloofd en het schijnt dat de 62-jarige prins Bertil haast achter het huwelijk heeft gezet, omdat hij zelf wil trouwen met mevrouw Lilian Craig. Zolang Carl Gus taaf nog geen mannelijke nako melingen heeft, moet Bertil 're serve' staan voor de Zweedse troon. Het komende seizoen zal violis te Ernmy Verhey niet meer uitsluitend solistisch optreden. Haar tienjarige carrière wordt aangevuld met het concertmees terschap bij het Utrechts Symfonie Orkest Over de oplei ding van talentvolle kinderen zegt ze: 'Het is eigenlijk te dwaas om te verlangen dat ie mand die op het conservatorium zit, ook nog de middelbare Met enkele gezellige hittegolven achter de rug en nog ho- penlijk zeer veel van die golfjes voor de boeg hebben ze bij Rodier Paris ivaarempel al de herfst' en ivinterkle- ding gereed. De produktie is op volle toeren en hier vast een voorproefje van wat er in de confectierekken komt te hangen. De dame in de rotanstoel is warm ingepakt in een prince de galles broek (in zes kleuren a 95 gulden). De debardeur komt op ongeveer Zestig gulden, de chemi- sier op tachtig en das en muts samen zo'n 78 gulden. we hoeven er niet alle- in spijkergoed bij te lo- n. Voor de wat behouden- typen is er nog altijd het issieke werk zoals op de lo. Om het natuurlijk ver- irikkelijk sjiek te doen me men zo'n jasje van de anse ontwerper Jacques terèl, zoals dat wordt ver- cht in de wat duurdere mnenkledingzaken. Let entjes op de pikan te om- igm ouwen, die doen den- n aan een overhemd. Willeke Julie Doris Drie filmsterren in onze werkelijkse wedstrijd: 'Wie is dat kind'. Het gaat dit keer om een kogelronde baby en we geven eerlijk toe: het is vrijivel niet te zien. Deze week moet u dus gokken en wie weet behoort u tot de drie gelukkigen die volgende week een boek krijgen thuisgestuurd. De eerste is onze eigen WILLEKE VAN AMMELROOY, zo'n beetje de eerste pro fessionele filmsier van Nederland. Denk aan 'Mira', 'Een woord van liefde' en 'Frank en Eva'. Nummer twee de Franse filmster JULIE CHRISTIE, eveneens een erg mooi mens met een respectabele reeks films op haar naam. De derde: DORIS DAY, een Amerikaanse vrouw-van het witte doek die niet meer filmt en niet meer zingt, doch zich (volgens Simon van Collem) uitsluitend bezig houdt met het oprapen van zwerf dieren van de straat. Wie van de drie is de baby? Mocht u ook maar het geringste vèrmoeden hebben: wees dapper en schrijf de naam op een briefkaart. Frankeer die met dertig cent en sturen naar: Radactie Trouw Kwartet, Dag Maandag, postbus 810 in Amsterdam. Zorg dat de kaart donderdag a.s. bij ons binnen is. Schrijf tevens uw boekenvoorkeur op de kaart: kookboek, handenarbeidboek of tuinboek. HET WAS IIAN LAMMERS! Bar en boos was het de vorige week. Slechts zes inzenders hadden de juiste oplossing: Han Lammers, al moeten we toegeven dat het ronde knapenkopje veel weg had van Wolkers en Donner. De gelukkigen dit keer: II. Huisman, Rembrandtstraat 9 in IIoo- geveen (tuinboek); mevrouw A. Brouwer, Meidoornsingel 181 te Rotterdam (kook boek) en M. Weijma, 3e Selfhelpslraat 8 in Sneek (handenarbeidboek). school volgt. Maar het is ook weer niet doenlijk om pas op je zeventiende jaar aan een mu ziekstudie te beginnen'. Wan hu'is uit zijn we hervormd, maar ja, erg veel hebben we nooit aan gedaan. We waren 'zoekende' kun je stellen', be kent Gert Timmerman, van het duo Gert en Hermden Timmer man. Onlangs liet het tweetal zich dopen dn de kerk van de Enschedese baptistengemeente. Vijf jaar geleden begon Gert met bijbelstudie en dat greep hem enorm aan. Over enige tijd komt er daarom een langspeel plaat uit met geestelijke liede ren. Er zullen er in eerste in stantie zo'n honderdduizend van worden geperst. Een record in de platenwereld, zo'n 'grote eer ste draft'. FRANS DERKS:3Ik denk schelden voor de spelers!' Derks is een playboy. Derks: 'Kijk, ik vind het eigen lijk wel een compliment als mensen dat tegen' me zeggen. Het betekèrut, vertaald: 'speel jongen'. Nou, ik speel vaak. Ik leef. Ik kan het leven spelend leven'. Derks is een kapsones-; jongen. 'Ilt ben eigenlijk heel introvert Een dromertje. Ik filosofeer graag een beetje. Een jongen zei tegen me: het is heel moei lijk om vriend met jou te wor den. En dat klopt. In een vriendschap geef ik alles, maar zoals het publiek klapt ik éis ook alles. Maar dk igeef me niet zo snel en niet zo makkelijk'. Derks hangt altijd in café's. 'Na een wedstrijd vind ik het lekker om even een biertje te pakken. Nou ja, dan komen er mensen op je af die je kennen. Ik zit altijd in situaties dat mensen me kennen. Niet te ge loven, zó. populair ben ik! Tja, en dan gaan ze wel eens' zuigen. Vooral in café's met studenten en intellectuelen, weet je wel. Dan willen ze me pakken., nou en dan ben ik mooi op m'n best. Het wil wel eens voorko men dat er dan ee^i heel stel dan is het voor mij. Als ze (foto: Ronald Sweering) tegelijk op m'n nek vliegt. Tk heb het gehad in Amsterdam. Jongens die me zaten te zuigen. Ik zeg tegen die barkeeper: geef mij wat te drinken en neem zelf ook wat, maar die jongens hier krijgen niks. Zeggen ze: kom, Frans, we mogen toch wel een biertje van je drinken? Ik zeg: niks ervan, al kon dk je er liet leven mee redden'. Derks is eerlijk. 'Ach eerlijk, wat U's eerlijk. Moet je horen: als jij iemand ontmoet die zegt: ik ben een eerlijke man. Nou, dan zeg ik: hand op je broek en op je portemonnee'. j timmert aan de iveg. Zingt grammofoonplaatjes vol. Schrijft in sportbladen. Is om klip-klap op het televisiescherm te zien. Is ingenieur en technisch directeur van een \oonmaakbedrijf met een paar duizend man personeel door heel Europa. Zakt wel is een avondje door in café's waar intellectuelenkomen. Stemt CDA. Houdt van n. Rijdt in een Buggy, een Jaguar en een TVR-sportautomobiel. Heeft een witte igaloiv in Breda en een flat in Zandvoort. Ze zeggen dat hij miljonair is. En ach, e kunnen we het vergeten: Frans Derks is ook nog scheidsrechter. in de voetballerij, waar soms vijftigduizend mensen voor hele veldslagen zorgen, wanneer je per ongeluk zucht met je fluitje nog in de mond. Om bang van te worden. Frans: 'Ik ben nog nooit bang geweest. Als ik bang zou zijn stopte ik er onmiddel lijk mee. Nee, ik loop na een wedstrijd met opgeheven hoofd het veld af. Niet door achter deurtjes naar buiten en gewoon met de boys een biertje drin ken. Als ze commentaar hebben dan kunnen ze bij me komen en er over praten'. Kritiek vanaf de tribune, hoe zit het daarmee? 'Ik denk maar zo: als ze klap pen dan. is het voor mij en als ze schelden is het tegen ander en'. FTans is populair, Daar is hij af en toe verbaasd over, maar ver velend vindt hij hfet niet. 'Bela chelijk, die mensen die zeggen dat ze het lastig vinden. De mensen maken je populair en claimen je meteen. Dat is hun goed .recht. Ik hou wel van mensen. Ach, een handtekening zetten, waarom niet* Luisteren naar sociaal zwakkeren. Mensen beginnen ineens tegen je te praten'. Frans heeft veel op met de werkende jongeren. Zegt dat het verschrikkelijk belangrijk iis dat er voldoende sportleiders zijn. Op die manier hou je baldadige jongeren van de straat. Kunnen ze zich op de velden afreageren Sinplaats van op straat. Amateurvoetbal, daar is Frans regelmatig bij te vin den. 'Het is de kurk waar alles op drijft. Moet je horen. Er zijn zo'n 900.000 voetballers in ons land. Dat is ongeveer evenveel als de stad Rotterdam aan inwo ners heeft. Rotterdam heeft 22.000 ambtenaren om de stad te besturen. De voetbalwereld in Nederland doet dat met 350 betalende krachten. Nee, ik Vind het fantastisch, hier'. Niet gehinderd door enige ken nis van zaken vragen we aan Frans wat hij van liet Nederlan- de voetbal vindt. 'Wij spelen het beste voetbal van de hele wereld. Die ploeg van het wereldkampioenschap, dat is een gouden ploeg'. Is het niet een beangstigend iets dat duizenden mensen zo te keer kunnen gaan in een sta dion? Er zijn nu 23 man voor nodig om ze buiten zichzelf te laten raken. Zo'n dertig jaar geleden was er één man voor nodig. Frans schudt meewarig het hoofd. We' begrijpen dat we fout zitten. 'Ik zeg altijd maar: Nederland bestaat uit dertien miljoen republiekjes. (of pu bliekjes, dat hebben we niet goed verstaan)'. Frans: 'Hou op! M'n haar en m'n broekjes zijn allang uitge kotst. Vraag me maar wat over net scheidsrechteren'. Een vraag waar je je nooit een buil aan kunt vallen is natuur lijk: hoe is het allemaal zo gekomen. En inderdaad, Derks steekt van wal. Tk voetbalde als jongetje in Jeugdig Enthousiasme Kan Alles' oftwel JEKA, afdeling Brabant. Ik had een enorm rechts en links sChot. Heel di rect Ik wil altijd winnen. Ben razend als het niet lukt'. Mis schien deugde Frans daarom niet als speler op het veld. Hij vertrouwt ons toe dat, wanneer hij eenzaam op een hotelkamer zit en een kaartspelletje in zijn eentje doet, dat hij zichzelf dan beduvelt: ook tegen zichzelf wil hij niet afgaan. Een penalty! In een zomeravondcompetitie kwam er een scheidsrechter niet opdraven. Men vroeg Frans Derks te fluiten. Het waren sla gers tegen' barkeepers. 'Er stond een mannetje in het doel en die was wel twee meter lang. Iede- ,:re keer als er bal voor zijn doel 'kwam begon ie te gillen en te schreeuwen. Nou, dat mag niet. Ik had er wat van gezegd, maar hij deed het voor de derde keer weer. Toen liet ik het spel stoppen, pakte de bal en legde die op de penaltystip. Enfin, gigantische protesten natuur lijk. Ik zeg tegen hem: nee, dat was niet voor het gillen, maar je zat met je knie dn de nieren van nummer negen. Ik zeg: déérom een penalty. Hij gelooft het nu nóg!' Frans handbalde in die tijd ook en deed soms alles op één dag: in Bergen op Zoom handballen en dan 's middags 'fluiten' in Breda. 'Arbitrage (scheidsrechteren) is een zalige hobby', vindt Derks. 'Er zit voor jou als scheidsrech ter veel meer in een wedstrijd dan voor het publiek. Je bent verkeersleider. Iedere overtre ding is weer anders. Kijk, een politieagent die op een druk kruispunt het verkeer staat te regelen, die moet niet gaan zeu ren over een achterlichtje dat niet brandt. Begrijp je? Zo moet een scheidsrechter ook zijn. Hij moet zorgen dat het verkeer over dat veld doorgang vindt'. Maak je wel eens fouten? Frans: (tot onze grote schrik) Tedere wedstrijd maak ik fou ten. Ik maak zelfs bewust fou ten ais dat nodig is'. We begrijpen nu waarom Derks een omstreden man is in de wereld van de scheidsrechters. Lang haar hebben en dan nog expres fouten maken, tja, dat kun je natuurlijk niet hebben dé ar gaat het om. De rest privé. Dat gaat je allemaal s aan', zegt Frans Derks, die is zijn leeftijd niet wil zeg- hetgeen ons het ergste t vrezen. We praten Sh het io Motor Hotel, waar we door itandigheden drie kwartier laat aankomen. Frans staat fotograaf Sweering reeds in hal van het hotel. Hij was dertig minuten over tijd. ns kijkt streng en zegt: 'Jon- je, jongetje, een gele kaart, begrijp je!' is duidelijk: dit is Frans ks. Aangezien wij meer zijn ateresseerd in het geheime féleven van Rita Corita en ag en gangen volgen van een g talent als daar is Willeke lerti en ons het nationale' tsvermaak dat voetballen t, volstrekt koud laat, is een noeting met een omstreden iidsreohter als Frans Derks definitie 'linke soep'. wagen wij het erop want nemen aan dat een zich als /boy gedragende sportman fempel wel meer heeft mee leien dan het effect dat 'een s van Kruif in de 48-ste au ut van de eerste helft van beslissende wedstrijd tegen derzeevogels in maart 1947' ar neen, neen. Scheidsrechter rks maakt ons erpp attent zijn privëleven buiten' de n van het Veld ligt en in strafschopgebied ,as- Daar iben we maar met onze jat- vanaf te blijven. Bovendien: je te laat bent gekomen, .gaat allemaal van je tijd af. heb over een kwartier een ere afspraak'. erdaad treedt vijftien mjnu- later meneer Van Praag ien, de man die wij kennen zijn gram mof o onpla tenwin- en van wie wij vermoeden hij binnenkort een filiaal nt aan de Amsterdamse Mid- nweg, aangezien hij zovaak in negen zit. Mogen we het wel hebben rer het feit dat Frans Derks enige scheidsrechter is die korte strakke sportbroekjes ndloopt en vrij lang haar eft in het conservatieve sport- ireldje?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7