Internationale actie tegen prijspolitiek van oliemaatschappijen 3K3T Snelvarend fregat loopt aan de grond NKV beschuldigt bedrijf van chantage Auto met volle snelheid tegen boom: twee doden Commentaar Rood lampje Weinig water na brand in pompstation Spoorwegen in de EG meer met elkaar 'in de pas' Brug twee kilometer verplaatst Vrouw van Joods geleerde in Moskou afgeranseld Twee gevangenen ontsnapt uit Veenhuizen Rusland lanceert weer kunstmaan Motorrijder slipt Werkgelegenheid in werkplaatsen NS niet in gevaar Gewonden van busongeluk door luchtmacht opgehaald Met auto tegen boom Beperkingen op lire niet tegen EG-voorschriften Kleuter verdronken Premier België optimistisch over Europa Export pluimvee in jan./mei 15 pet gestegen TROOW/KIWlWIIET SMIAMDIAG 1 JULI 1974 BUFIÏMMJND/€QMMENT,AiAR T3/K5 Wonderlijk dat staatssecretaris Veer man van onderwijs zich uitput in zo veel bijzonderheden op het gebied van de elektrotechniek bij de beantwoor ding van de schriftelijke vragen van het Kamerlid Van der Lek over het afluisterapparaat van de rector in een lyceum in Emmeloord. Zou missohien staatssecretaris Klein, die in een vroeger stadium van zijn leven elektrotechniek doceerde in Delft, dat antwoord aan collega Veer man hebben ingefluisterd? In elk geval is het een onvolledig tech nisch verhaal. Het was toch een kleine moeite geweest, na alle uiteenzettingen over duidelijk hoorbare klikken en brandende rode lampjes, meteen even uit te leggen hoe met een simpele schroevendraaier in zo'n apparaat een contact kan worden losgedraaid of hoe bij tal van die apparaatjes met een sim pele keukenschaar een paar draadjes kunnen worden losgeknipt? Die dingen werken op zwakstroom; gevaar is er nauwelijks bij. Had de staatssecretaris dan tot sabota ge aangezet? Misschien, maar zeker was hij in dat geval duidelijker inge gaan op wat toch eigenlijk de kern van de vraag van Van der Lek was, name lijk: "Heeft een rector het recht zo'n apparaat op te hangen, ja of nee?' Op hetzelfde ogenblik dat de heer Veerman deze vragen onder ogen kreeg, had er in zijn hersens een rood lampje moeten gaan branden en daar van had hij bij de beantwoording blijk dienen te geven. Van een verslaggever TUBBERGEN-..Een brand in een pompstation van de WMO (Waterlei ding Maatschappij Overijssel) te Man- 'Hêrveen heeft gisteren de drinkiwater- (voorziening in Oost-Twente bemoei lijkt. Het dorpje Vasse, het hoogste punt in dit gebied met 800 drinkwater- aansluitingen, zat de hele dag zonder water. De brand in het houten pomp station, dat zes gemeenten in Oost- Twente van water voorziet, brak om streeks drie uur zondagmorgen uit. Het gebouwtje brandde geheel af, de pompen werden daardoor beschadigd, terwijl de elektrische voorzieningen totaal vernield raakten. De politie in Tubbergen houdt het er voorlopig op, dal de brand is ontstaan door kort sluiting in een der schakelkasten. 'Geen enkel spoor duidt op brand stichting, zoals wordt beweerd', aldus een woordvoerder. Inwoners van de zes gemeenten (Tub bergen, Ootmarsum, Denekamp, Weer- selo, Oldenzaal en Losser) kregen zon dag wel water uit de kraan, maar dat gebeurde met minder druk, omdat de waterleidingmaatschappij het getrof fen gebied op andere verder liggende pompstations had aangesloten. Alleen Vasse (gemeente Tubbergen) en enke le buitengebieden van Ootmarsum bleven zonder water. Met melktanks (voor drinkwater) en tanks van de brandweer (water voor het vee) wer den de bewoners, meest boeren, van water voorzien. Verwacht wordt, dat Vasse vandaag weer water heeft. Maar, zei loco-burgemeester Habes van Tubbergen, de watervoorziening in Oost-Twente zal de volgende week niet geheel normaal zijn. Van een verslaggever LUXEMBURG De ministers van verkeer van de EG hebben in Luxemburg besluiten genomen, waar door de spoorwegmaatschappijen in de gemeenschap meer met elkaar "in de pas' zullen lopen. In een resolutie werden twee belangrijke principes vastgelegd. Het eerste is, dat spoorwegmaatschap pijen onafhankelijker moeten worden van de staat om soepeler te kunnen opereren. Het tweede principe, waaro ver overeenstemming werd bereikt, is dat de nationale spoorwegen hun or ganisatie van goederenvervoer op den duur zo moeten inkleden, dat zij er fmandeel mee uitspringen. t Nederland had graag gezien (en de Nederlandse minister drs. Westerterp stelde dat voor) dat alle spoorweg maatschappijen in de gemeenschap een eigen rechtspersoonlijkheid zou den hebben gekregen, maar dat ging een aantal landen toch te ver. Wel bleek de ministerraad bereid het be leid van de spoorwegmaatschappijen onderling meer vergelijkbaar en door zichtiger te maken, door vast te leg gen dat de maatschappijen jaarreknin- gen en balansen zullen moeten gaan opstellen. Het vastgelegde beginsel dat de spoor wegen in de EG zo economisch moe ten gaan werken, dat ze met hun tarieven voor het goederenvervoer uitkomen, zal op den duur tot gevolg hebben dat er geen concurrentiever valsing meer kan bestaan. Als gevolg van een Nederlands initiatief werd afgesproken, dat een regering een door een spoorwegmaatschappij nodig of voor een deel niiet behoeft toe te staan als bv. inflatiebestrijdiing dat nodig maakt. ONRENDABELE LIJNEN Voor het personenvervoer legde de raad andere maatstaven aan. Het gaat niet aan, aldus de raad, dat spoorwe gen onrendabele lijnen opheffen om de financiële uitkomsten sluitend te maken. Bij hét personenvervoer zul len de regeringen dus nog wel de eventuele tekorten van de maatschap pijen dekken. Shell-wereldraad achter Nederlandse regering Van onze soc. -eonomiscihe redactie INOVlSPlEMr De Shell-wereldraad van de internationale federatie van chemie- en fabrieksarbeiders heeft zijn onbeperkte steun toegezegd aan de Industriebond IWV bij het uitoefenen van druk op de Nederlandse regering om niet toe te geven aan de poging van Shell om onder dreiging van een boycot oip de olie-aanvoer prijsverhogingen af te dwingen. - J '.Vl-.i'»,; De Shell-wereldraad van de internati onale federatie heeft dit zaterdag uit gesproken in een resolutie aan het slot van de tweedaagse conferentie, die beoogde via internationale vak bondsactie meer greep te krijgen op de multinationale ondernemingen, met name Shell. De algemeen secreta ris van de internationale federatie, de Canadees Charles Levinson, zei dat Shell met name Is genoemd omdat MOSKOU (AP) De vrouw van een Joodse? geleerde die een wetenschappe lijk symposium hielp organiseren is zaterdagavond bij een theater in Mos kou afgeranseld, zo heeft haar dochter gezegd. De vrouw, Yelena Polski, vrouw van de natuurkundige Viktor Polkski, werd vastgepakt door vijf man van de geheime politie. Zij sloe gen haar langdurig, zo vertelde ze. Voorbijgangers probeerden zonder succes tussenbeide te komen. Polsky, 44, probeert met zijn collega's deze week een seminar te organiseren voor Joodse geleerden die zijn ontslagen omdat zij naar Israël willen emigreren. Zowel Polsky als zijn vrouw hadden opdracht gekregén in hun flat te blijven tijdens het bezoek van presi dent Nixon aan Moskou, aldus Mari na. Maar mevrouw Polsky en haar dochter besloten naar het theater te gaan, ondanks dit bevel. De KGB leek vastbesloten het sympo sium tegen te houden waarvoor ook een aantal vooraanstaande westerse geleerden is uitgenodigd, die hebben echter geen visa gekregen- v VEENHUIZEN Uit de strafgevange nis Veenhuizen zijn gisteravond om ne gen uur de gedetineerden G. J. v. d. W. uit Amsterdam en R. M. R. uit Vinke- veen ontsnapt. Bedden moesten nog een straf uitzitten van respectievelijk twee en drie jaar voor diefstallen en afper sing. Nader vernamen we dat later op de avond nog twee gevangenen zijn ont snapt. Het zijn de 22-jarige Italiaan V. S. en de 25-jarige Canadees G. W. M. deze beiden zijn via de omheining en een gracht ontkomen. De heren waren gisteravond nog spoorloos. MOSKOU (AP) De Sow jet Unie heeft gasteren bekend gemaakt opnieuw een satelliet van de Kosmosserie te hebben gelanceerd.' Het is Kosmos 665, die een baan om de aarde beschrijft met een grootste afstand van 39,384 kilometer. ADVERTENTIE Voor nijvere neefje Nol, omdat morgen zijn proefschrift verschijnt. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleur op- bloemist zorgt V x. um,. ervoor! Fleurop Interiora Nederland. Gegarandeerd goed. deze oliemaatschappij nu in Neder land actief is met de chantagepolitiek, maar dat het in feite om alle olie maatschappijen gaat. Bij de Shell-we reldraad zijn alle bonden aangesloten die leden hebben bij Shell-vestigin- Controle gen. Dergelijke wereldraden zijn opge richt om ook in internationale con flicten met multinationals acties te kunnen voeren. Vakbonden uit de VS, Canada, Au stralië en Latijns-Amerika ondersteu nen de internationale actie tegen Shell. Zes procent Volgens Levinson hebben de oliemaat schappijen momenteel de rollen van land tot land verdeeld teneinde rege ringen onder druk te zetten. Als voor beeld van de wijze waarop de olie maatschappijen de internationale vak bondsactie proberen te breken, noem de hij het twee weken geleden geno men besluit van de oliemaatschappij en in de Verenigde Staten om alle niet bij een vakbond aangesloten werknemers een loonsverhoging van zes procent te geven. De internationale federatie van che mie- en fabrieksarbeiders heeft in de resolutie de eis herhaald dat de inter nationale leiding van Shell zich be reid moet verklaren tot regelmatige bijeenkomsten met afgevaardigden van de wereldraad. In dat beraad moeten alle vraagstukken worden be sproken, die een gevolg zijn van het internationale concernbeleid en van vitaal belang zijn voor Shell-werkne- mers in de hele wereld. Als de Shell blijft weigeren zullen directe en soli dariteitsacties worden gevoerd om de eis af te dwingen. Levinson kondigde aan dat hij van nu af informele gesprekken met de Shell zal weigeren. Hij wenst alleen nog op officieel niveau contact te hebben met de con cernleiding. De resolutie kreeg de goedkeuring van de aan de conferen tie deelnemende vakbondsfunctiona rissen uit Frankrijk, Duitsland, Groot- Brittannië, Ierland, Italië, Noorwegen, Zweden, Zwitserland en Nederland. In de resolutie wordt voorts gesteld dat de geïntegreerde structuur van de oliemaatschappijen met hun grote aantal, samenwerkingsverbanden, hun onderlinge financiële relaties via ban ken, elkaar overlappende commissaria ten en hun steeds groter wordende gezamenlijke beheersing van belang rijke energiebronnen (steenkool, atoomkracht, olie uit leisteen en teer zanden en research op het gebied van toekomstige energiebronnen) de gehe le gemeenschap verplicht de enorme monopolistische macht onder demo cratische controle te brengen. Op alle bij de internationale federatie aange sloten bonden in de hele wereld wordt in de resolutie een beroep gedaan om binnen het kader van hun nationale mogelijkheden actie te voe ren voor uitbreiding van de medezeg genschap in de Shell-bedrijven. Beslo ten werd mogelijk nog dit jaar een vervolg-conferentie te houden om de in Nunspeet genomen globale beslui ten nader uit te werken. Met name zal dan de wijze van informatieverza meling en computerverwerking wor den besproken. Zoals bekend heeft de Industriebond-NW een startkapitaal van 25.000 gulden beschikbaar gesteld voor de oprichting van een informa tiebank. Door het verzamelen van in formatie en documentatie willen de bonden meer te weten komen van het doen en laten van de oliemaatschap pijen. Levinson zei dat men met deze infor matiebank geen spionage of een nieuw soort Watergate wordt bedoeld. Het gaat erom via gerichte informatie een duidelijker beeld te krijgen van de wijze waarop de oliemaatschappij en internationaal opereren. In ruim een halve dag is de oude Galecopperbrug zaterdag van zijn plaats in de rijksweg Utrecht Arnhem, versleept naar een plaats twee kilometer verderop in het Amster dam-Rijnkanaal. De brug zal volgend jaar augstus de smalle Oudenrijnse- brug ontlasten, die ligt in de uitvalsweg van Utrecht-cen trum naar het verkeersplein Oudenrijn. De brug, die 1400 ton zwaar is en 158 meter lang is, werd zonder problemen verplaatst De verhuiskosten bedragen vijf miljoen gulden, maar dat is driemaal zo goedkoop als het bouwen van een nieuwe brug, aldus rijkswaterstaat Foto KLM Aerocarto. AMSTERDAM Bij een verkeers controle in de IJ-tunnel heeft de Amsterdamse politie dn de nacht van zaterdag op zondag een busje met negen Zuid-Molukkers aangehouden. De uit het Groningse Marum afkom stige inzittenden bleken in het bezit van twee pistoolmitraillleurs, een pis tool en een revolver, alsmede de bij deze wapens behorende munitie. De wapens bevonden zich in een reistas. De verdachten, die in verzekering zijn gesteld, behoren volgens hun verkla ring tot de bewakingstroepen van de president van de Zuid-Mo Lukken. Hun leeftijden variëren van twintig tot vijftig jaar. Haast voor zieke Amerikaan Van, een verslaggever Het is gistermiddag niet gelukt liet Amerikaanse fregat 'Julius Fuirer', da in de nacht van zaterdag op zondag was vastgelopen bij Den Helder, vlot te trekken. Vanochtend om vijf uur zou er een nieuwe poging gedaan worden om het schip weer los te krijgen. De Julius Furer is zondagnacht aan de grond gelopen, toen het schip met spoed onderweg was naar Den Helder om een opvarende matroos, die acute blindedarmontsteking had gekregen, aan wal te brengen. Het Amerikaanse schip, dat deel uitmaakt van de 'Stan ding Nava'l Force Atlantic', was pas Uit Den Hei der vertrokken om naar de Verenigde Staten te varen, toen het weer terug moest. Om twintig voor twee zondagnacht liep het aan de grond. De zieke opvarende, de matroos Garry McLucia is door het Nederlandse marineschip 'Van Nes' van boord gehaald. Hij is zondagoch tend, dn het gemeenteziekenhuis in Den Helder geopereerd en maakt het uitstekend. De sleepboten 'Cycloop' en 'Titan' van Wijsmuller zijn in de loop van de zondagmorgen aan het fregat vastge maakt. Zij waren zondagochtend vroeg uit IJmuiden vertrokken. Muurvast Het is geen wonder, dat bet schip niet diirect vlot getrokken kon wor den, want het is met een snelheid van zo'n 36 kilometer per uur op de zandplaat gelopen en zit muurvast. Behalve de sleepboten Cycloop en Ti tan is ook de Utrecht nog naar het fregat gevaren. Een vierde sleepboot lag in de buurt om eventueel te assisteren bij het vlot-trekken. 1 DEN HAAG Op de Alkemadelaan in Den Haag is gistermiddag de 30-jarige Westdiuitse motorrijder II. F. Waber uit Zelihause bij een slippartij om het leven gekomen. Het slachtoffer behoorde tot een groep motorrijders, die na de TT- races in Assen nog een kijkje in Sche- vemingen wilde gaan nemen. Om even voor vier uur slipt de heer Wa ber met zijn motor op het natte wegdek, kwam tegen een tantaarnpaal terecht en overleed ter plaatse aan inwendig letsel. Zijn 34-jarige broer, die achterop de mo tor zat, is met inwendig letsel in het Bronovo-ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG Met het wegvallen van het onderhoud van internationale NS- rijtuigen in de werkplaatsen van de NS kan niet worden gesproken van een gevaar voor de werkgelegenheid van vele werknemers in die werkplaatsen. Dit heeft minister Westerterp geant woord op vragen van het Tweede Ka merlid Van der Doef (PvdA). Overheid en vakbonden onder druk gezet Van een verslaggever TILBURG *Wat er bij het Tilburgse textielbedrijf H. F. C. En- neking is gebeurd is een vorm van chantage. Zowel de overheid als de vakbeweging kregen te verstaan dat faillissement zou worden aangevraagd als de ontslagaanvrage voor de 274 werknemers zou ^"jdag iVlmlTln JoegodaviëT - worden geweigerd. Dit is bet grootste sociale misdrijf dat ik. in 1974 ©ngelukt, aangekomen. Zij waren door heb meegemaakt'. Van een verslaggever HUNSEL Twee jonge mensen zijn zaterdagmorgen in het Limburgse It- tervoort om het leven gekomen, nadat hun auto met volle snelheid tegen een boom was gereden. Slachtoffers zijn de 21-jarige M. Neelen en de 22- jarige W. Beurskens, beiden uit Swal- men. Vermoedelijk heeft de bestuur der van de auto de macht over het stuur verloren. HOENSBROEK In Hoensbroek is zeterdagavond laat de 37-jarige J. C. van der Wiel udt Hillegom, die in Hoensbroek op familiebezoek was, bij het oversteken doodgereden door een automobilist die zich uit de voeten maakte. Het ongeluk gebeurde om streeks middernacht op het Gouver neur baron van Heuvelplein. De poli tie verzoekt eventuele getuigen zich te melden. MAARTENSDIJK De 22-jarige B. Veenendaal Uit Zeist is gistermorgen vroeg verdronken nadat hij met zijn wagen in de gracht van het fort Voordorp terecht was gekomen. De jongeman was uit een bocht gevlogen en in het water terechtgekomen. De auto dook met de neus in de gracht bodem. Een vriend die naast hem in de auto zat heeft zich nog weten te bevrijden. EINDHOVEN Bij het oversteken van de weg Aarle Rixtel is de 28- jariige F. Luyben uit Geimert in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen. De automobiliste die de man aanreed, vertelde later dat het slachtoffer al op de weg lag toen ze hem raakte. Later is de fiets van de heer Luyben langs de weg terugge vonden. NIJMEGEN De 44-jarige J. Fhoe- lich uit Nijmegen is zaterdagavond om het leven gekomen toen hij met zijn auto vanuit een flauwe bocht tegen een lantaarnpaal reed. Twee .andere inzittenden raakten gewond. IJSSELMUIDEN Nadat hij met zijn auto uit een flauwe bocht was gevlogen, is de 27-jange H. J. Kar touw uit Kampen tegen een paar lichtmasten gevlogen en om het leven gekomen. Zijn auto brak doormidden. Op het vliegveld Soesterberg zijn za terdagmiddag de gewonde passagiers van de Nederlandse toeristenbus, die Dit zei Jos Bos, vice-yoorzitter van de Industriebond-NKV, zaterdagmiddag dn Tilburg tijdens een door de Katho lieke Werkende Jeugd en de Indus triebon d-NKV belegde bijeenkomst over de toenemende werkloosheid in Brabant. 'Omdat ons beleid gericht was op het behoud van de afvloei imigs- gelden hebben we toe moeten geven. Wij zullen echter verantwoording af leggen aan alle betrokkenen', aldus vice-voorzitter Bos. De Tilburgse bijeenkomst moet vol gens de organisatoren een aanzet wor den om ook na de vakanties de ont wikkelingen rond de werkgelegenheid kritisch te blijven volgen. Namens de KWJ werd een groot aan tal eisen geformuleerd ten aanzien van de toekomstige werkgelegenheid- garanties. Controle van de overheids steun aan ondernemers in de textiel en de confectie zou volgens de KWJ moeten liggen bij de werknemers. Jo Bos was het met deze eis volkomen eens. Volgens de KWJ moet de macht van de aandeelhouders aan banden worden gelegd. Ook werd gepleit voor een betere besteding van de gelden die beschikbaar zijn voor het bestrij den van de werkloosheid. Als alterna tief voor de huidige besteding werd genoemd het ombouwen van gesloten bedrijven tot anderssoortige bedrij ven, die wel levensvatbaar zijn. Tij dens deze ombouw zouden de werkne mers kunnen worden omgeschoold. de luchtmacht opgehaald. Enkelen van hen hebben ernstig rugletsel. In totaal zijn zeventien mensen opge haald uit Joegoslavië; elf gewonden en zes begeleiders. De gewonde passa giers werden allemaal naar ziekenhui- ROLDE In Rolde is gisteravond de 19-jarige A. van Asselt uit Assen ver ongelukt. De jongeman kwam op de Asserstraat met zijn personenauto in een slip en botste tegen een boom. Een 19-jarige inzittende jongeman uit Rol de, Averd zwaar gewond opgenomen in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. zen in of nabij hun woonplaats ge bracht door wachtende ambulances. Op twee personen na, zullen ze alle maal, gezien de aard van de verwon ding, nog geruime tijd in een zieken huis moeten blijven. Voor de verzorging tijdens de vlucht had de luchtmacht een arts en enkele verpleegkundigen beschikbaar gesteld. De elf gewonden, in leeftijd variërend van 41 tot 69 jaar, zijn afkomstig uit Nunspeet, Veenendaal, Oldenzaal, Em- men, Balkbrug, Hengelo, Groningen, Zutphen en Arnhem. Een licht ge wonde buspassagier uit Rotterdam, die de vlucht als begeleider had mee gemaakt, sprak zijn grote bewonde ring uit voor de voortreffelijke ma nier, waarop men in Joegoslavië was behandeld en opgevangen na het on geluk. BRUSSEL (ANP) De Italiaanse maatregelen tot beperking van de in- en uitvoer van nationale bankbiljetten zijn niet in strijd met de voorschriften van de Europese Gemeenschappen. Dat heeft de Europese. Commissie in Brus sel, het 'dagelijks bestuur' van de EG, geantwoord op schriftelijke vragen uit het Europees Parlement. De commissie zegt te begrijpen dat controle op deze maatregelen voor de reizigers lastig kan zijn. Maar ze is toch van oordeel dat de Italiaanse au toriteiten, gezien de huidige economi sche situatie van het land, over de no dige controlemiddelen moeten beschik ken om aan de illegale gelduitvoer uit het land een eind te maken. Sinds enkele maanden beperkt de Ita liaanse overheid de in- en uitvoer van nationale bankbiljetten tot 20.000 lide Sinds 3 mei is dat bedrag verhoogd tot 35.000 lire. De Europese Commis sie wijst er op dat ook in andere EG- landen nog soortgelijke bepalingen be staan. In Frankrijk is de in- en uitvoer van Frans geld beperkt tot 5.000 francs, in Denemarken tot 3.000 kr., in Ier land tot 25 Ierse ponden en in het Verenigd Koninkrijk tot 25 pond ster ling. Van onze correspondent NIEUWOLDA De vierjarige Joe goslavische kleuter Slavko Gerard Krailj is in het TennunterzijLdiep te rechtgekomen en verdronken. Het knaapje'werd na anderhalf uur zoe ken uit het kanaal gehaald. SCHIJNDEL Na een verkeerde in haalmanoeuvre is de 19-jarige W. van der Aarsen uit Eindhoven gistermid dag op de Maasroute in Nieuwcuyk in frontale botsing gekomen met een tegenligger en om het leven gekomen. Vijf andere inzittenden van beide wa gens raakten gewond. GRIJPSKERK Op de kruising Hoendiep Noordzijde Poelweg te Gaarkeuken in het Groningse Grijps- kerk is de 85-jarige Johannes Hamstra uit Groningen om het leven gekomen. De auto waarin hij meereed kwam op het kruispunt in botsing met een andere personenwagen. De andere bij dit omgeval betrokken personen raak ten lichtgewond. BRUSSEL (AP) De Belgische pre mier Leo Tindemans heeft gezegd dat de Europese Gemeenschap onder lei ding van Frankrijk een nieuwe perio de van vooruitgang is ingegaan, mede omdat Groot-Brittannië niet langer zou vasthouden aan de eis tot nieuwe onderhandelingen over de condities van het EG-lidimaatschap. Tindemans die eerder deze week in Brussel een onderhoud heeft gehad met zijn Britse ambtegenoot Harold Wilson, verklaarde: 'Als ik goed ben ingelicht, verlangt Groot-Brittannië niet langer dat het verdrag van Rome het basisverdrag van de gemeen schap - wordt herzien en houdt Londen ook niet meer vast aan de eis dat er opnieuw over de condities van het lidmaatschap moet worden onder handeld.' Tindemans deed zijn uit spraken in een vraaggesprek met een Frans actualiteitenprogramma kort voor zijn vertrek naar Parijs waar hij vandaag begint aan een officieel be zoek aan de Franse president Valery Giscard d'Estaing. ZEIST Van januari tot en met mei van dit jaar heeft ons land voor bijna ƒ508 min aan pluimvee (produkten) uitgevoerd dat is 15 pet meer dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar. De totale exportwaarde nam in mei j.l. ten opzichte van mei 1973 toe met vijf pet. De stijging komt voornamelijk voor rekening van de sectoren consumptie eieren en braadkuikens, waarvan de export vorige maand vergeleken met mei vorig jaar zeer aanzienlijk toe nam. Daarentegen bleef de export waarde van bijna alle andere produk ten aanzienlijk achter bij die van vorig jaar. Vorige maand werd een record-hoe- veelheid consumptie-eieren uitge voerd: 152,6 miljoen stuks. Een maan delijkse hoeveelheid, die sinds 1964 niet meer is bereikt. RITA 'Zo kun je er gemakkelijk geld ingooien. Maar het is er dan heel wat moeilijker uit te krij gen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5