Militairen grijpen macht in Ethiopië Moeder dominee King vermoord Oranje stoomt door In deze krant v. d. Velde Personeel mag niet met vakantie van de baas Motordieven erg actief op Asser TT Pauze tijdens uren praten ^vêrTtamp!«êns3ïappên^*™ Heersende aristocraten opgepakt t Ene woord haalt t andere uit Zogezegd Zon en regen f White Label"! Miljoenenschade bij brand in papierfabriek Medestander van Ian Smith maakt ommezwaai Kom naar het Harderwijk S™ Nieuwe Leidse Conurauit CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" MAANDAG 1 JULI 1974 55ste jaargang no. 74 teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam LEIDEN, Zoeterwoudsewcg 23, lel. 33741. 372, telefoon 1441. WASSENAAR, v. Zuylen van NIJeveldtstr. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggeefsters. ROTTERDAM De directie van Publimedia B.V., te Amstelveen, die 'De Gouden Gids' uitgeeft lieeft vrijdag aan achttien mede werkers, voor het merendeel verte genwoordigers, laten weten, dat zij vandaag niet met vakantie mogen gaan, hoewel al deze mensen erop gerekend hadden vanaf heden va kantie te hebben. De achttien me dewerkers van 'De Gouden Gids' hadden allemaal a! vakantie-afspra ken gemaakt en enkelen hadden vliegreizen met vooruitbetaling ge boekt. Volgens de Nederlandse Handelsreizigers en Handelsagen tenvereniging N.H.R.V. heeft de directie van Publimedia aan deze medewerkers geen schadeloosstel ling aangeboden. De bond zal van daag proberen opheldering te krij gen, waarom de vertegenwoordi gers hun vakantie niet mogen op nemen. Het is zeker dat minstens een werknemer toch met vakantie zal gaan vandaag. De heer J. B. Volbeda, algemeen directeur van Publimedia verklaar de gisteravond desgevraagd, dat er geen sprake van is, dat zijn bedrijf tornt aan de vakantierechten van de werknemers, maar dat er in dit geval sprake is van het niet- nakomen van een gemaakte af spraak, waardoor het-werk niet af was. 'De werknemers praten altijd maar over rechten, maar er zijn ook plichten. Er was afgesproken dat een bepaalde campagne afge maakt moest worden voor de va- kantic. Dat is niet gebeurd. Nu mogen de mensen niet met vakan tie, voordat dit werk klaar is. Om dat wij al enkele weken geleden overeengekomen zijn, dat dit werk afgemaakt moest werden, vind ik niet, dat het op onze weg ligt om de mensen, die al een vakantie geboekt hadden, een schadeloos stelling te geven', aldus de heer Volbeda, die vandaag een gesprek met de opstandige werknemers zal hebben. Het Nederlands elftal schijnt, wat de sucessen betreft, nauwelijks te verza digen te zijn. Na alle recente victories die tot in de verste hoeken van de we reld zijn doorgedrongen, volgde giste ren in de van tevoren als 'zeer moei lijk' aangekondigde wedstrijd tegen Oost Duitsland een nieuwe overwin ning; opnieuw hartstochtelijk toege juicht door de anwezige Oranje-sup porters. Velen sliepen een nachtje buiten, soms op de stoepen voor de hotels, om de in deze dagen zo geadoreerde ve detten van supervisor Rinus Michels in levende lijve te kunnen zien schitteren. Uiteindelijk bleken er trouwens veel méér Hollanders op de tribune te zit ten dan de 3.000 voor wie oorspronke lijk slechts kaarten waren verkregen. Via de 'zwarte markt' verschaften de fanatieksten onder de fanatiekelingen zichzelf tegen forse prijzen alsnog een entreebewijs. Oranje beloonde de betalende volhou ders met een flonkerende prestatie, zelfs al was de 2—0 overwinning ogen schijnlijk niet zo spectaculair als ve len hadden gehoopt. Niettemin stoeide Nederland overduidelijk met de op het eind nog slechts moedeloos rond lopende Oostduitsers. Nederland heeft door een vorstelijk doelsaldo (60) een aanzienlijke voor sprong op Brazilië dat overmorgen in Do- tmund in de directe confrontatie moet worden bestreden. Brazilië won zélf heel krap van Argentinië: 21. In de andere finale-poule dwong Zwe den het organiserende land, de West duitsers, tot een uiterste krachtsin spanning. Pas in de slotfase kwamen de Duitsers tot een 42 overwinning, nadat ze bij de rust nog met 10 had den achtergestaan. Joegoslavië zakte definitief in elkaar door met 21 van het alsmaar winnende Polen te verlie zen. West-Duitsland heeft overmorgen tegen Polen aan een gelijk spel vol doende om de finale te bereiken. Voor uitgebreid sportnieuws: zie de sport pagina's. Van een verslaggever ASSEN Tijdens de TT-races te Assen zijn 28 motorfietsen en drie auto's gestolen. De politie schat dat dit jaar on geveer 30.000 motoren en brom fietsen naar Assen zijn gekomen, net aantal auto's was dit jaar minder dan in voorgaande jaren. ADVERTENTIE Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Een postzegel is niet nodig. Die Schrijf op de enveloppe: De Chr. Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap brlefpa- papier en pen). betalen wij. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Zonder geweld De strijdmachten begonnen zaterdag morgen vrijwel zonder gewelddadighe den met hun machtsovername. Zij bezetten alle belangrijke punten in de hoofdstad en de provincies en namen alle radio- en televisiestations over. Het openbare leven werd nauwelijks verstoord door de actie van de mili tairen. De winkels gingen normaal open en in de straten van Addis Abeba heerste de gewone drukte. Er zijn hier en daar schoten gevallen, maar er is geen melding gemaakt van doden, gewonden of incidenten. De militairen hebben, de burgerij voor de radio opgeroepen geen verzet te bie den. Mensen, die iets tegen het leger zouden ondernemen, werden met ern stige maatregelen bedreigd. Het leger riep de mensen, die gearresteerd zou den worden, op zich 'vreedzaam over te geven'. Ook zondag was er, buiten de vele militairen om, niets bijzon ders waar te nemen in de hoofdstad. Het leger heeft ook het vliegveld bezet en alle uitgaande verkeer ver boden. De actie van de militairen volgt op een oproep van een groep parlements- Partijsecretaris Breznjew en president Nlxon zijn even op een bank gaan zitten tijdens een wandeling door de tuin van Breznjews villa bij Jaita. Zij praatten zondag bijna zeven uur over de mogelijkheid tot beperking van de strate gische wapens en over de problemen op de Europese veiligheidsconferentic. Het was op ruim anderhalve kilometer afstand van het vroegere tsarenpaleis in Liwadia, waar in 1945 Stalin, Churchill en Roosevelt hun historische ontmoe ting hadden. Zie ook pagina 6 n Tweden ivordt hel drukst ter ivereld kranten gelezen, dan volgt Engeland, en dan Japan. Nu willen wij zeker in deze tijd elk opgeklopt chauvinisme vermijden. Maar het is toch wel duidelijk dat Nederland actief naar een hogere klassering zou kunnen streven. Kortom: Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. Binnenland Shell-wereldraad achter Ne derlandse regering 5 I NIEUWE ABONNEE I NAAM: STRAAT: ADDIS ABEBA (UP, Reuter, AP) De strijdkrachten hebben de macht in Ethiopië overgenomen en zijn begonnen met het oprollen van de heersende elite van het land. Js het ene woord het andere uithaalt, au dat op onenigheid uitlopen. Wij èrenigen ons echter en gaan van de rie afbeeldingen die in volgorde aan, samen één woord maken. Voor- ;eld: er kunnen een damsteen, een larkam en een grote roos getekend aan. Men vindt dan eerst dam, daar- kam en vervolgens pioen. Het oord is dus damkampioen. U vindt i deze week zes woorden. Bewaar ze it zaterdag. Voor goede oplossingen ordt 3 x dertig gulden beschikbaar isteld. Over deze prijsvraag wordt ien correspondentie gevoerd. De on- 'rschriften helpen alle puzzelminnen- in een eindje op weg. ATLANTA (UPI, Reuter) - De moeder van wijlen dominee Mar in Luther King is zondagmorgen doodgeschoten tijdens een kerk- lienst in de Amerikaanse stad Atlanta. Ongeduldig In hun radioboodschap zeiden de mili tairen, dat de gearresteerden het werk van het zittende kabinet hadden on dermijnd. Hieruit leiden waarnemers af, dat de strijdkrachten ongeduldig zijn geworden door het uitblijven van de hervormingen, die zij willen. Mede onder druk van het leger kwam er in februari een nieuwe regering, die fun damentele veranderingen beloofde. De strijdkrachten zien de machtige aristo cratie kennelijk als een groep, die de gewenste hervormingen tegenhoudt en is daarom nu begonnen met een actie tegen deze elite rondom de kei zer. Het leger heeft 'onwankelbare trouw' gezworen aan de keizer. Waarschijn lijk wordt hij door de militaiiren ge duld als een symbolische en machtelo ze leider. Bij de enorme woelingen van de afgelopen maanden in Ethio pië heeft de oude keizer Haile Selas sie een volstrekt passieve rol ge speeld. Hij woonde zondag nog een kerkdienst bij. De geruchten dat hij ook gearresteerd wao. waren daarna van de baari. Ievrquw Alberta King )it is het grootste sociale mis- irijf dat ik in 1974 heb meege- naakt. (o Bos, vice-voorzitter Industriebond IKV over stluiting textielfabriek Til- 1urg. Aanvankelijk zonnige perioden, maar later opnieuw veel bewol king met plaatselijk regen, het eerst In het zuid-westen van het land. Zwakke tot matige aan de kust later tot vrij krachtig toe nemende wind tussen zuid en west. Maxima temperaturen om streeks 20 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Enige tijd regen en gematigde temperaturen. morgen zon op: 04.24 zon onder: 21.03 maan op: 19.32 maan onder: 02.33 Van een verslaggever EERBEEK De brand die zaterdag morgen heeft gewoed in de opslag plaats van de papierfabriek Huiskamp en Sanders, blijkt voor vele miljoenen schade te hebben aangericht. Dat heeft de algemeen directeur van het bedrijf, de heer A. van Toledo, ge zegd- In verband met de grondstoffen- schaarste was een extra hoeveelheid hoogwaardig materiaal ingekocht. Er ging een grote hoeveelheid titaan, 400 ton klei en ca. 2000 ton cellulose verloren. Het 185 man tellende perso-' netel was het afgelopen weekeinde net met vakantie gegaan. De brand werd ontdekt door een schoonmaakploeg, die zaterdagmorgen aan het werk wil de gaan. De heer Van Toledo is al besprekingen met een bouwteam be gonnen. Hij is ervan overtuigd dat de produktie over veertien dagen weer kan beginnen. (ADVERTENTIE) DEWAR'S de Schotse J whisky-kampioenJ uitenthuis! Playboy Derks 7 Buitenland Topleiders uren in gesprek over kernwapens6 Kerk Gesprek tussen Pinksterbewe ging en Rome2 Kunst Knap spel in zeurderig con cert fluittrio 4 Trieste vertoning in Rotter dam 8 Nieuwe boeken 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv -t Strips. Feuilleton 1 Recept, puzzel 4 Commentaar 3 Weer. oproep toeristen fi Dag maandag 7 Familieberichten 14 GIRO:PLAATS: De militairen, die zaterdag met hun beheerste operatie begonnen, kondig den zondag een serie arrestaties aan. In een radioboodschap zeiden zij, dat een aantal 'prominente personen' ge arresteerd was en dat er nog meer aanhoudingen zouden volgen. Namen werden niet genoemd, maar ooggetui gen meldden de arrestatie van enkele leden van de kroonraad van keizer Haile Selassie, onder wie de voorzitter Asrate Kassa. Verder is gearresteerd graaf Mesfin Sileshi, één van de in tiemste adviseurs van de keizer en een zeer machtig man in Ethiopië. Ook de ministers van defensie en justitie en verscheidene parlementsle den zijn in de loop van zaterdag en zondag opgesloten. leden, die vorige week het leger vroeg om 25 vroegere ministers en andere hoge functionarissen, die sinds april gevangen zitten, zo snel mogelijk vrij te laten. Het leger weigerde omdat de 25 anders hun berechting zouden mis lopen. Volgens de militairen moeten deze mensen tereont staan wegens 'corruptie, misbruik van macht en slecht bestuur'. levrouw Alberta King werd getroffen erwijl zij achter het orgel zat van de japtistenkerk waar haar man voorgan ier is en haar zds jaar geleden ver- noorde zoon vele malen preekte. )e. dader is geïdentificeerd als Marcus |7ayne Chenault, uit de staat Ohio, lij sprong aan het begin van de jerkdienst plotseling op en haalde wee revolvers tevoorschijn. Terwijl jij schreeuwde, dat hij handelde in jpdracht van God' begon hij te schie- ien. -Dè jonge zwarte man trof, behal- 'je~de 70-jarigemievrouw King, een 69- nrige diaken en nog een 65-jarige Mevrouw King en de diaken tverleden ter plaatse, het derde slacht offer werd ernstig, maar niet levens- -jovaarlijk gewond. Dominee Martin Luther King senior bevond zich op het moment van de aanslag nog in zijn kamer naast de kerk- Hij is met een shock in het ziekenhuis opgenomen. De dader werd door de kerkgangers overmeesterd na dat hij beide revolvers had leeg ge schoten. Tegen de politie zei hij, dat hij opdracht van God had om de oude dominee King te vermoorden, maar op diens vrouw had geschoten, omdat die 'hem het meest nabij was.' In de kerk waar mevrouw King ver moord is werd in 1968 de rouwdienst voor de begrafenis voor haar zoon gehouden. Martin Luther King jr., de leider van de geweldloze actie voor de gelijkberechtiging van de zwarte be volking in de VS, werd in 1968 in de stad Memphis doodgeschoten. Gaat die eenmaal van ons henen, dan zijn ook wij zeer snel verdwenen. SALISBURY (Reuter) Een vroeger leider van Ian Smiths 'regeringspar tij' Rhodesian Front heeft de eenzij dige uitroeping van de onafhankelijk heid in 1965 'de grootste politieke en taktische blunder genoemd in de ge schiedenis van ons land'. Het is lui tenant-kolonel b.d. Douglas Tanner, die lang waarnemend voorzitter van de partij geweest is. Tanner is vorige maand uit 'Rhodesian Front' getreden om als onafhankelijk lijsttrekker de verkiezingen volgende maand in te gaan. Hij ijvert nu voor een nieuwe grondwet, die 'werkelijke veiligheid aan de blanken en hun be zittingen' verschaft en 'behoorlijke vooruitgang en een aandeel in de yer- antwoordelijkheid voor zwart'. In het grootste overdekte Dolfijnenstadion ter wereld met 2.500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 - 11.30 - 13.00 - 14.30 - 16.00 en 17.30 uur. Zondags niet om 10.00 uur. Onderwatervoedering door kikvorsmeisjes. Robarium. fcxpositie walvisachtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1