'Zilveren' KNVB-jeugdkamp Scy 11a-jeugd belooft veel Pronk snelst in Zwijndrecht Jan Baardman bang voor gebrek aan visie Vandaag feest in Hoek van Holland Sprintzege Brussing Bosgieter naar SHO Sportboeken TROLW/KiWIAjRflET MAiAXDAG 1 JUiLI 1974 SPORT X13 Wim VVurtz HOEK VAN HOLLAND Dat de veel bekritiseerde KNVB ook sympathiek overkomende idealis tische trekjes heeft blijkt iedere zomer weer in de weken dat de voetbalbond de jeugdsportkam- pen houdt. Kampen, waarin jeug dige voetballertjes in de leeftijd van tien tot en met vijftien jaar uit alle windstreken samenko men om te sporten en anderszins te ravotten. Begon het in 1949 met zo'n 300 deelnemers in Nun- speet, dit jaar komen er ruim 5251 jongens bij elkaar in vier verschillende plaatsen: Ouddorp, Hoek van Holland, Zeist en As sen. Cijfers, die tekenend zijn voor de nog altijd (groeiende populariteit van deze kampen, die door de Commissie Jeugdsportkampen var. de KNVB onder voorzitterschap van Fokke Remmers worden georganiseerd. Dit jaar worden er, verdeeld over de en zijn vrouw vier genoemde plaatsen, 22 kampwe- ken gehouden, die duren van maan dag tot en met zaterdag en waarin het aantal deelnemers per week varieert van 200 tot 285. Reden om bij dit werk van de KNVB even stil te staan is het 25-jarig bestaan van het kamp in Hoek van Holland, een historische gebeurtenis, waaraan vanmiddag om 12.00 uur op het kamp aan de Kerhofwcg bij de opening van de eerste van de zes kampweken uitgebreid aandacht wordt besteed. Commissie-voorzitter Remmers, Rotterdams wethouder van sportzaken H. van der Pols, de voor zitter van de wijkraad L. ran der Houwen en de heer T. van Dillen, chef sport en recreatie van de afde ling Hoek van Holland om maar een willekeurige greep uit het grote aantal notabelen te doen zullen op de receptie acte de présence geven ten teken van him waardering voor deze kampen. Om 12.45 uur hijst Fokke Remmers de bondsvlag, waar mee dit 'zilveren' kamp officieel wordt geopend. Van het eerste kamp in 1950 af is de Hoekse horeca-man Wim Wutze één van de centrale figuren bij de organisatie van het kamp. De .heer Wurtz beheert samen met zijn vrouw de kantine en verzorgt de maaltijden voor de vakantiegangertjes. Dat dat een niet mis te verstane klus is wordt wel duidelijk met het noe men van een aantal cijfers: gedurende de zes kampweken worden liefst 1291 jongens verwacht en dat betekent dat er per week zo'n 500 k;lo aardappelen worden verorberd, dat er 650 broden soldaat worden gemaakt en dat er gedurende één bami-maaltijd van zo'n 250 jongens bijna honderd kilo wordt verslonden. De heer Wurtz: 'Het is ongelooflijk zoals er in zo'n kamp wordt gegeten. Maar de zeelucht maakt hongerig. Er is een groot verschil tussen de bos kampen in Zeist en Assen en de zeekampen hier en m Ouddorp. Zee lucht maakt hongeriger dan boslucht. Je houdt het niet voor mogelijk, maar ik heb hier eens een jongen gehad die bij een maaltijd zestien boterham men zat op te eten. Onvoorstelbaar. Bovendien moet je niet vergeten dat er erg veel jongens van het platte land bij zitten en die eten per defini tie nu eenmaal meer dan stadsjon- gens'. In de afgelopen 25 jaar heeft de heer Wurtz zoals hij zelf zegt het aangename met het nuttige verenigd'. Hij zegt: 'In februari beginnen we al met de voorbereiding. Op het kamp ga ik na wat er zoal le repareren valt en dat wordt dan vervolgens door de gemeente Rotterdam, die het onder houd heeft, gedaan.' En over het kamp zelf: 'Elk jaar heerst er hier in de Hoek een bijzonder plezierige sfeer. Dat zit hem natuurlijk ook in de jeugdleiders die de clubs meebren gen: voor die mensen neem dk mijn petje af. Verder moet je er vanuit gaan dat het geen concentratiekamp is. Alles gebeurt wel onder toezicht, maar je moet die jongetjes natuurlijk ook een beetje vrijheid laten. Officieel mogen ze alleen het kamp verlaten met hun leider. En laat ik het gelijk afkloppen er is hier geluk kig nog nooit iets ernstigs gebeurt. Het zwemmen in zee één van de redenen waarom Hoek van Holland erg gewild ds gebeurt alleen in het goed bewaakte gemeentebad.' In alle KNVB-kampen staat hoe kan het anders sport centraal: voetbal, volleybal en tafeltennis wor den in competitieverband bedreven en daarnaast wordt er veel gezwommen. De heer Wurtz: 'Niet alleen de zee lucht. maar ook dat voortdurend ac tief bezig zijn maakt de jongens slape rig. Typerend is dan ook dat de leut bij hot slapen gaan eigenlijk alleen de eerste avond groot is. De volgende avonden zijn ze meestal zo vertrok ken. Dat moet ook wel want om tien uur 's avonds moet iedereen in de tent zijn we hebben dit jaar zes tien tenten staan maar om zeven uur 's morgens is het al weer reveille'. De heer Wurtz amuseert zich nu al 25 jaar met zijn vrouw uitstekend met de voetballertjes en dat betekent dat zij dus vandaag uitvoerig in de bloe metjes wordt gezet. De heer Wurtz Wist overigens niet precies wat er vanmiddag te gebeuren staat, maar het is duidelijk dat de KNVB mede werken als de heer Wurtz zeer waar deert. De heer Paul Splint secretaris van de Commissie voor Jeugdsportkampen: 'Dit jaar komen er zo'n 165 vrijwilli gers op de been die de kampleiding vormen, dat is dan nog exclusief de jeugdleiders die met de clubs meeko men. Die mensen doen dat geheel pro deo en offeren er een week of soms zelfs meer van hun vakantie aan op De heer Remmers over de filosofie achter deze KNVB-kampen: 'We wil len de jongens van onze clubs de gelegenheid geven op een plezierige manier samen te sporten. De bedoe ling is dat jongens uit alle hoeken van het land bijeen komen. Er wor den ieder jaar weer vriendschappelij ke contacten gelegd. De kampen zijn een wat idealistische tak van de KNVB. Ik voel me zelf tot dit soort functies aangetrokken. Ik ga liever in zo'n kamp op bezoek dan dat ik naar de WK in Duitsland ga.' Jaarlijks moet de KNVB zo'n 40.000 gulden bij de organisatie van de kam pen leggen. Elke deelnemer betaalt inclusief reiskosten 50 gulden en de rest van de kosten komen voor reke ning van de bond. De heer Splint: 'De KNVB vat de organisatie van die kampen als een sociale taak op. Het zijn vaak jongens uit de sociaal min dere milieu's die niet met hun vader en moeder op reis kunnen. Dan is het erg plezierig dat wij die jongens te gen een redelijke vergoeding een week vakantie kunnen aanbieden. Voor sommige gezinnen is die 50 gulden een bezwaar, maar het komt voor dat een club dan een inzamclac- tie houdt, zodat «n voetballertje toch mee kan. Dat tekent de fijne sfeer waarin de kampen zich afspelen. Daarom hebben die 40.000 gulden die de bond en-oor moet opbrengen nog nooit grote moeilijkheden opgeleverd.' Dat de KNVB met deze kampen in een behoefte voorziet is boven alle twijfel verheven. De clubs maken gre tig gebruik van de kampmogelijkhe den: begon het in 1949 met een handjevol clubs, dit jaar zijn het er maar liefst 130, terwijl er vele clubs teleurgesteld moesten worden. Om zo veel mogelijk aan de vraag tegemoet te komen wordt jaarlijks het aantal kampweken uitgebreid. Dat betekent dat er steeds meer leiders nodig zijn. De heer Splint: 'Buiten de clubmen sen bestaat de kampleiding uit acht of negen man. Het is overigens nog nooit voorgekomen dat we door ge brek aan vrijwilligers met een onvol ledige bezetting zaten.' LEIDEN Gerard Bakker, Anton Will van Zoelen en Wibo van Gennip zijn de mannen die komend seizoen het topteam van de Leidse tafeltennisclub Sanocel-Scylla zullen vormen. Een trio, waarin de jeugd en het talent van Van Zoelen en nieuwkomer Van Gennip worden aangevuld met de routine van de 34-jarige Gé Bakker, bij zijn tegenstanders nog altijd gevreesd om zijn schier onpasseerbare verdedi ging en zijn vermogen zich volledig op de grote toernooien te concentreren en bij officials gevreesd om zijn krasse uitspraken over de Nederlandse tafelten nissituatie. Bij Sanovel-Scylla is de beurt nu definitief aan de jeugd. 'Oude man den' als Milan Stencel en Bert Onnes zijn definitief van de Leidse formatie losgekoppeld, maar Gerard Bakker is vooralsnog onmisbaar. Bakker: 'Van Onnes was het halverwege het seizoen duidelijk dat hij afhaakte. Tegen Mi lan Stencel hebben we gezegd, dat we het met de jeugd gaan proeren. Milan was een moordvent voor de club en bij as dan ook in de beste harmonie vertrokken, hoewel hij nog graag voor ons was blijven spelen. Zelf blijf ik spelen tot op (het moment dat w« een vervanger hebben die goed kan meed raaien in de ereklasse of dn de promo tie-ereklasse. Dat duurt misschien nog één of anderhalf ^seizoen'. Scylla beschikt momenteel over een voortreffelijke jeugd. Het wachten is op de definitieve doorbraak. Wibo van Gennip (Bakker: 'Een enorme knokker, die zch lam wil trainen') krijgt daartoe in het nieuwe seizoen zijn grote kans, maar jongens als Bert van Sdhie, Erik Noest en Rob en Fred van der Zeeuw zijn ook potentiële topspelers. Daarnaast is Ed Fallaux na drie jaar van omzwermingen weer op het oude nest teruggekeerd. Al sinds begin juni zijn de Scylla ^man nen met het leggen van de basiscondi tie voor de nieuwe competitie bezig. Bakker: 'Onder leiding van Ad van der Luyt zijn we bezig met een pitti ge cohditie-tirainiiTig die zuiver op het tafeltennis is afgestemd. Het is veel explosie-werk*. Gerard Bakker is er van overtuigd dat mannen als Van Zoelen. Fallaux en Van Gennep het komend seizoen erg goed zullen gaan doen, ondanks dat bijvoorbeeld Anton Will van Zoelen al lang in het rijtje niet ingeloste beloften is ondergebracht. Bakker: "Een Van Zoelen, maar ook Ed Fal laux (kunnen als het er op aan komt iedereen pakken. Van Zoelen heeft een balgevoel, dat niemand anders in Nederland heeft Alleen, je moet hem mentaal zover zien te krijgen dat hij zidh tot een edhte topsporter ontwik kelt*. Op do vraag waarop Bakker zijn stellige overtuiging, dat de komende twee drie jaar de jeugd zich goed zal ontwikkelen, baseert volgt een enigszins mysterieus stilzwijgen. Ken nelijk baseert Ge Bakker zijn gedach ten op zijn tafeltennis-intuïtie. een eigenschap die hem maar-zelden Ln de steek laat. Voor Bakker is tafeltennis vooral een kwestie van uren maken achter de tafel en van mentaliteit Hij ergert zich dan ook mateeloos aan de gang van zaken in de nationale top. Bak ker: 'Voor mij ben je volstrekt knet tergek als je 20.000 gulden neertelt voor een pingponger, die een paar Gerard Bakker uur per week traint. En dat krijgen ze dan alleen voor de competitiewed strijden. Tafeltennis stelt als fcijksport mets voor. Wat die jongens er tegeno ver stellen verdient die honorering dan ook totaal niet Bij Scylla zal er volgend seizoen worden betaald op een manier die volledig afwijkt van de gebruikelijke. Ik ben ervan over tuigd dat dat zijn positieve uitwer king op de jongens niet zal missen.' Binnen de vereniging Scylla is het beslist niet zo dat sponsor Sanocel overheerst. Typerend is ook dat de sponsor gelden niet alleen dienen voor de betaling van het toptrio, maar dat die guldens zoveel mogelijk over de hele vereniging worden uitge smeerd. Het wordt voor jeugdige ta lentjes daarmee aantrekkelijk gemaakt zich zoveel mogelijk voor de sport in te zetten: een uitrusting en een batje doen al veel. GEEN VETE Gerard Bakker staat in de tafeltennis wereld bekend om zijn forse uitspra ken. Boze tongen suggereren dan ook voortdurend een conflict met bondsco ach Dusan Tigerman. Bakker: Tussen mij en Tigerman bestaat helemaal geen persoonlijke vete. maar ik ben het niet eens met de manier waarop hij de zaken benadert Het is steeds zo. dat de spelers die op zijn selectie- trainingen zitten zeker zijn van een verkiezing in een nationaal team. maar als anderen dezelfde prestaties leveren zonder die training te bezoe ken. maar bij hun club trainen en 9oms zelfs nog betere prestaties leve ren dan komen ze niet in aanmer king yoor een vertegenwoordigend elf tal. Dat werkt naar twee kanten nega tief: degenen die bij Tigerman zitten hoeven zich niet meer in te spannen, omdat ze zeker van hun plaats zijn en de spelers of speelsters die er niet bij zijn, hoeven niet meer te trainen, omdat ze zeker weten dat ze er niet bij zullen komen'. Bakker is zelf ook een man die in zijn beste jaren weigerde de centrale trainingen te bezoeken, maar bij zijn club tramde dat d e stukken er af vlogen. Daardoor reikte hij naar een niveau dat hoger was dan dat van menig speler die in het Nederlands team zat. Bakker: 'Op een gegeven moment konden ze niet meer om me heen. Ik had zeven toernooien achter elkaar gewonnen. Be werd gekozen m het team dat tegen Duitsland zou spelen. Dat was de enige keer dat mijn vader me heeft gefeliciteerd mez mijn sportprestaties. Die man heeft me altijd voorgehouden dat ik me helemaal lens moest trainen om wat te bereiken. Nooit heb ik getracht en zo wilde mijn vader het ook via gemaakte vriendelijkheid of slij- merij gekozen te worden, zoals maar al te vaak gebeurt. Ik heb het hele maal alleen gedaan en uitsluitend via prestaties, niet vla connecties met officials. Daarom vond mijn rader die verkiezing toen zo geweldig. Ndet dat hij mij een goede pingponger vond. Hij zei altijd: als je tien stappen over de grens zet ben je helemaal niemand en daarin had hij volkomen gelijk. Ik erger me groen en geel aan die men sen die hun eigen karakter op zij zetten om maar in zo'n team te ko men. Al dat gepraat erom heen. is maar flauwekul. Die officials zeggen en zelden me niets. Als tafeltennisser kon ik er niets van leren'. Die keiharde mentaliteit, die geweldi ge zelfdiscripline kenmerkt Gé Bakker nu nog als topspeler. Op de in maart gehouden Nederlandse kampioen schappen reikte hij weer tot de halve finale: in de beslissende game ging hij er met 2826 tegen Nico van Slobbe af. Bakker: 'Als je dan merkt dat je nog steeds mee kan, dan geeft dat toch een zekere voldoening. Zo iets is typerend voor de situatie aan de top. Die jongens vangen handen vol geld. doen er amper wat voor. maar hebben nog steeds moeite met een ouwe man, die van tafeltennis nauwelijks wijzer ds geworden. Voor die grote wedstrijden zet dk me nog altijd helemaal en dan bilijkt het er nog steeds uit te komen. Maar toch merk je dat je geen twintig meer ZWUNDRECHT Hevige regenbui en hebben hoge eisen gesteld aan de coureurs in de jaarlijkse wielerronde van Zwijndrecht die dit keer niet op het Klein industrie-terrein maar in de buurt van de Officiersflat werd verre den. Het vele vocht heeft ndet kunnen verhinderen dat er hevige strijd werd geleverd. Vooral Sjaak Kod^ermans uit Vüaardingen was actief. Bij de vele uitlooppogLngem was hij steeds present en dat leverde hem later de leideirsprijs op. Koevermans was er echter niet bij toen het echt om de eerste plaatsen ging. Kort voor het einde schoten Ter Harmsel, Bert Pronk en Lunenberg in een hoog tempo weg. Het peloton, dat weglo pers steeds tot de orde had weten te roepen, wist er nu geen raad mee. Ook ndet toen Van Leeuwen en Solaro zich af wisten te scheiden op zoek naar de leidende sportbroeders. Die haddeai echter het juiste tempo te pakken en konden niet meer worden achterhaald. In een flitsende eind spurt wist Pronk als een veelbeloven de coureur zijn rivalen van zich af te stoten. Bij de junioren ging er al rap een zevental renners tussenuit die het peloton nooit meer heeft teruggezien. Van Vliet uit Honsdlersdijk was de eerste in de belissende slotspurt. Uitslagen: Amateurs: 1. B. Pronk (Schevenln- gen) 100 km ln 2.33.46; 2. II. Lunenburg Loosbroek) 3. T. ter Harmsel (Lage Zwalu- we) 4. II. van Leeuwen Cs-Gravemandc) 7. B. Solaro (Den Bosch) 6. L. van Nleuwkerk Cs-Gravenzande) 7. w. Schuurhulzen (Rot terdam) 8. J. de Groot (Hank) 9. F. van den Enden (Monster) 10. J. van' der Lugt (Berkel) li. J Breur (Schiedam) 12. H. Perfors (Rotterdam) 13. K. Koetje (Rotter dam) 14. 11 Bakker (Rotterdam) 15. L. Philippine (Mierloo-Hout) Junioren: l. L. van Vliet (Honselersdljk) t>u km. ln 1.22.42: 2. W. Bos <Gorinchem) 3, T. Nooy (Amsterdam) 4. M. Vlsse (Amsterdam) 5. R. Brabers (Tilburg) 6. J Lugtenburg (Berkel) 7. J. Hammersdorf «Rotterdam» BODEGRAVEN Jan Jacobs was uit het naburige Amstel aan de Nes gekomen om in de jaarlijkse ronde van Bodegraven te excelleren. Dat lukte hem in de aanvang van de ronde, maar later ging de vermoeid heid een woordje meespreken en bleek al de inspanning geen ruimte te hebben opgeleverd. Er konden overi gens slechts spaarzaam uitlooppogin gen worden ondernomen, omdat Giel Brussing het in zijn hoofd had gezet om elke opmars naar de top al bij voorbaat in de kiem te smoren. Deze activiteit leverde hem de 1 eiderspri js op doordat hij voortdurend als eerste over de witte streep kwam. Later poogde Brussing er op zijn beurt er tussen uit te trekken, maar nu namen zijn sportieve collega's wraak, door onmiddellijk achter hem aan te gaan, waardoor alle solistisch werk teniet werd' gedaan. Brljsslng paste zich bij deze situatie aan en zocht een plaatsje op voor de eindspurt, die lauweren moest brengen. Hij had goed gegokt en bij een messcherpe massaspurt wist hij met een wiellengte te zege vieren. De uitslag: 1. G. Brussing (Volendam) 80. km in 2.2.04; 2. J. van der Horst (Haarlem) 3. A. Bakker (Soest) 4. Th. Van der Leist J. de Vries (Amsterdam) 10. D. de Groot (Amsterdam) 11. L. Pauw (N'ederhorst ter berg) 12. K. van der Knaap (De Kwakel) 13. M. van Leeuwen Ca-Graveinende) 14. J. Smits (Amsterdam) 15. P. van Leeuwen (Zoeterwoude). OUD BEYERLAND SHO kan vol- gend seizoen rekenen op de steun van Rinus Bosgieter (25), die geen nieuw profcontract bij Feyenoord heeft gete kend. Bosgieter die in Klaaswaal woont wil zijn maatschappelijke posi tie als -ertegenwoordiger vettig stel len. Dit staat hem met toe om vijf dagen per week te trainen. Rinus werd door Rob de Boom op het idee gebracht zich bij SHO als lid te laten inschrijven. De Boom, eveneens er- Feyenoorder, heeft het afgelopen sei zoen bij SHO gespeeld. Hij kan daar niet mee door gaan. Als onderwijzer heeft hij een "etrekkmg in Eindho ven aangenomen. bent. Je herstelt na zware wedstrijden wat langzamer en bij sommige compe titiewedstrijden is het moeilijk je voortdurend optimaal te blijven con centreren. Als het vroeger 6—1 was, bleef ik stug doorgaan. Toen speelde ik echt voor mijn gemiddelde. Tegen woordig ga ik bij zo'n stand een beetje lekker staan pingpongen. Ik kan het dan niet meer opbrengen'. TRAINER Inmiddels heeft Gerard Bakker ook naam gemaakt als trainer en coach. Bakker blijkt voor dat vak geknipt te zijn, vooral waar het over liet bijbren gen van mentaliteit en over motive ring van zijn pupillen gaat Als trai ner van Avanti boekte hij een niet gering succes, toen onlangs bekend werd dat twee van zijn volgelingen zijn gekozen voor de vertegenwoordig de teams die straks aan de Europese jeugdkampioenschappen zullen deelne men. Nota bene een speelster en spe ler die niet de centrale training be zochten. Gerard Bakker heeft 00 zijn eigen ideeën over het geven van training en zowel bij Scylal als het Hazerswoudse Avanti heetf hij daar succes mee. Bakker: 'Je moet er rekening meehou- den dat de jeugd niet meer uit zulke sulletjes bestaat als wij vroeger wa ren. Ze komen altijd met de vraag: ja. maar waarom dan. Welnu, als ze op de training doen wat ik zeg, dan praat ik na afloop uitvoerig met ze over het waarom. Verder moet je elke speler persoonlijk benaderen. Nu ik zelf nog speel, heb ik nog niet vol doende tijd om er alles aan te doen. Maar lk vind dat je zoveel mogelijk moet afweten van de achtergronden van elke pupil. Dat geeft je aanwijzin gen hoe je iemand moet benaderen. Er wordt wel gezegd dat de instelling van de jeugd andere is dan vroeger. Daar ben ik het niet mee eens. Het ligt soms meer aan de trainer dan aan de jeugd, als het moeilijk gaat Je moet gewoon met de mentaliteitsver andering rekening houden. Ze zijn op hun vijftiende gewoon veel slimmer dan wij vroeger.' RENS KNEGT ROTTERDAM De markt is, in de huidige roes van het wereldkampioen schap, rijp voor voetbalboeken. Dit heeft 'De Boekerij', uitgever te Baarn, goed begrepen, door met drie titels, respeatieveiijk over Feyenoord, Ajax en de Europa Cup op de markt te komen. Daar is eerst het Feyenoord- jaarboek '73-'74, van de hand van Phida Wolff, de nu gepensioneerde administrateur van de 6terrenclub. Het is vanzelfsprekend dankbaar pen nen wanneer een club, diie je aan het hart gebakken zit, zo'n geweldig sei zoen achter de rug heeft met als bekroning het Nederlands kampioen schap en het veroveren van de Euro pa Cup HL De auteur, heeft in de bekende, prettige leesstijl, een boei end relaas over Irijn' Feyenoord ge schreven. De uitgave is geïllustreerd met vele foto's en ds bovendien up to date met een beschrijving van de wandaden van Tottenham-supporters tijdens de Europa Cup Hl-finale. Vertelt Phida Wolff alles over Feyen oord, Hans Molenaar doet zulks in een jaarboek over Ajax in samenwer king met Cees van Nieuwenhuizen. Zij kunnen over het afgelopen seizoen over Ajax aiet met opgetogen verha len aankomen. Het ds eerder een dra matisch betoog met hoofdstukken als 'Johan (Cruyff) en de afgunst*, 'Ru moer in de top' en 'Door de knieën'. Niettemin alleszins de moedt» van het lizen en het bekijken van de vele spelmomenten waard. Hetzelfde geldt voor het elk jaar verecijnende overzicht van het Europa Cup-gebeuren. De geschiedenis van deze voetbalserie is weer minitieus geboekstaafd, waarbij Twente en Feyenoord, met hun actievedeel in deze strijd, aan hun trekken komen. Vooral de voetballiefhebbers die wil len weten: 'hoe zat dat ook al weer?', heeft Molenaar een plezier gedaan. Bovendien had hij eveneens een goe de hand van foto's uitzoeken. De prijs van elke titel is ƒ16,50. A. Tr. CAPELLE Jan Baardman (60) is het proto-type van een werker, die zich al meer dan veertig jaren voor de voetbalgemeenschap op een breed terrein heeft ingezet. Niet met het doel eigen eer of trots- gevoelens op te vijzelen, maar door de karaktervolle gedachte iets voor sportieve medeburgers, in het bijzonder voor hen die graag te gen een bal trappen, te kunnen doen. Het erelid van de voetbalvereniging Capelle de zaterdagformatie die al jarenlang aan de poorten rammegt die naar een hogere klas leiden is geen défaitist. Wel heeft hij geleerd te relativeren. Wanneer hij in een schaars, stil moment de zaken op een rijtje zet, komt deze glouterd fiegitur tot de ontdekking, dat een bestuurslid er niet op moet rekenen, kilo's dank. van de mensen waarvoor hij zich heeft ingezet, te incasseren krijgt Jan Baardman, met een vriendelijk ge zicht achter grote brilleglazen, knikt bedachtzaam, wanneer hij in een kor te flits, de de voetbalbestuurlijke ra ken. de revue, die een arathonachtige allure heeft, laat passren. Op zijn moderne flat tweehoog aan de Meeu wensingel, waar een koel pilsje gast vrij klaarstaat, doet de Capellenaar er niet somber ovar, hoewel er af en to? wel een beetje verbittering plus ver driet bij hem opkomt. Zodanig dat zijn gezondheid cr onder lijdt- 'Laten we zeggen', zo filosofeert hij: 'dat ik het vooral voor mezelf heb gedaan, om aan mijn alledaagse verlangen, om een vreugdescheppende hobby te be zitten, te kunnen voldoen'. D«? werker die dc v.v. Capelle mede gestalte gaf zegt: 'Ik weet het Nie mand zal er een standbeeld voor op richten of keihard applaudiseren. De dadendrang van bestuursleden wordt door sportbeoefenaars als iets vanzelf sprekends ondervonden en menen dat zulke werkers er voor hun plezier nu eenmaal moeten zijn'. Het voortdu rend bestuurlijk karweien heeft do v.v. Capelle de nodige goodwill opgel- verd. En, al hoeft het nu niet meer zo driftig en nodig, het blijft voor de buitenwereld onvermijdelijk zo, dat Capelle en Baardman als een twee éénheid fungeert. Een gedachtengang die moeilijk is te onderdrukken al ziet de werkelijkheid er momenteel heel anders uit- o Men zou verwachten, dat een bestuur van een vereniging, die mede door Baardmans tomeloze inzet een fraaie accommodatie bezit, compleet met een overdekte tribune, blij zou zijn met een in de zaterdagvoetbalwerdld zo'n gewaardeerde persoonlijkheid. Niets is minder waar. De door de KNVB. belangenvereniging met zilver onder scheiden jubilaris, diè door zijn club zelfs met goud werd geridderd, meent dat 'zijn' Capelle, door een gedeelte van het huidige bestuur kapot wordt gemaakt. Baardman, die als erelid en KNVB-official vanzelfsprekend vrije toegang heeft tot het sportpark 't Slot, dit voor hem dus niet op slot is, wordt door voorzitter T. Lagrand, die zich trouwens zelf weinig tijdens v.Td- strijden laat zien, met de nek aange keken. Hij wordt mede door secretaris S. de Zeeuw geboycot Gelukkig doen de leden, die met waardering over Baardman spreken, daar niet aan mee en wordt hij nog altijd als een vriend begroet. Baardman hield het als bestuurslid in 1972 voor gezien. Zijn adviezen wer den abrupt van de tafel geveegd. Adviezen die dienden tot kostenbewa king om het vlot uitgeven van vereni- gingsgeld wat in te dammen. Waarbij de bedrijfsinkoper van professrd echt wal kon begrijpen dat niet elke cent tien keer dient te worden omgedraaid. Bovendien verdroot het de veelzijdige functionaris dat een knaap die zijn mond vol had over clubliefde, daar in het geheel niet naar handelde. Inte gendeel de liefde voor het gewin, ging voor het clubgezin- En conclu deert Baardman verder: 'De verem- gingsboekhouding is onvolledig. Daar mankeert het één en ander aan. De KNVB verbiedt de clubs het organise ren van een lotto omdat dit regelrech te concurrentie betekent voor de toto. Hoewel dezelfde gelden wel als een debdtpost in de boekhouding waren terug te vinden, gaf de bond na inzage der boeken fiat aan dat behcer- Spinnijdig zijn voorzitter en secretaris op de voormalige praeses D. Grooten- dorst. Zij schrijven het aan hem toe dat de KNVB inzage van de boeken heeft verzocht en hebben zelfs ge tracht om deze vroegere 'president* door wiens toedoen de reeds genoem de overdekte er keam en die nog functies in de Bond heeft, te royeren. Baardman stelt krachtig en verbolgen: 'Sommigen, die thans de dienst uitma ken bij de v.v. Capelle zijn profiteurs. De voorzitter zei tegen me 'We hou den ons aan ons eigen regelement. Met dat van de KNVB hebben we niets te maken'. En verder: 'Ik weet van mezelf dat ik een lastige vent ben. maar van huichelaars houd ik niet. Het gaat mij aan m'n hart dat de vereniging, waarvoor ik zo lang in een voortreffelijke samenwerking m'dt anderen m'n best heb gedaan door een wanbeleid tot de ondergang is gedoemd Maar momenteel is het waarschijnlijk vechten tegen de bier kaai. Het voetbal is bijzaak geworden. Een florissante exploitatie van de kantine vinden de heren veel belan grijker. Ik ook, maar het beoefenen van voetbal moet de hoofdzaak blij ven. En dan is er het gebrek aan visie door hot steeds maar ronddraai en in een td kleine kring. Via een goede leiding moet Ca-elle naar hoger regionen kunnen reiken. Minstens naar de tweede klas'. ANDRIES TROUWBORST

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13