scherper toezicht •p Duitse valutamarkt nu aan banden Bezig bedrijf Topartiesten in VS. staken geld in grote oliezwendel Ontwikkelingshulp liep iets terug Seulse bank Herstatt gedwongen te sluiten H ederland gaf in '73 EG: tegengaan van spe culatie 6 miljard uit voor t j. 1 1 oningstoffering IlïipOrt 1*1111 Q VI 60S aak onderhoud - uizen fiscaal eer aftrekbaar' Coca-Cola gaat Rusland helpen Rommenhöller en Rheinische Kohlensaure gaan samen Goudprijs herstelt zich na inzinking Criminaliteit verontrust kamer van koophandel Benelux wil havenoverleg EG uitbreiden Grootwinkelbedrijf regering ziet zaken over 't hoofd Zeeuwse veilingen gaan samenwerken NEW YORK ZEER FLAUW 3000 arbeiders gaan in op aanbod VW t/KpV/lKmVRTET VRIJDAG 28 JUNI 197 FINANCIëN EN ECONOMIE TPOU.S15/K19 unsaaiww INKFORT Het Westduitse bureau van toezicht op het bank- Jen lieeft geen plannen om de termijnhandel op de wisselmarkt laddellijk aan streng toezicht te onderwerpen. Aan deze verkla- 1 werd echter toegevoegd: Tie is wel duidelijk dat er iets moet Hen gedaan.' idling tot de vraag naar een ger toezicht is de sluiting van de jitse particuliere bank Bank- Herstatt te Keulen. De sluiting hied op last van de Bundes- de Westduitse centrale bank. r att heeft in haar boeken onjuis- ;rmolding gemaakt van verliezen de valutatermijnihandel. Daarop het Bureau van toezicht op het ietwezen (verbonden met de Bun- 'ank) de vergunning van de bank Ekken en haar liquidatie gelast, ïulse bank behoort met een om van meer dan twee miljard ot de grootste particuliere bam- e bank genoot ondermeer be id door de dagelijkse gezagheb- publikatie van een index van rsen op de Westduitse effecten- "Üffzen. B Bureau van Toezicht heeft ver- rd, dat door de onjuiste weergave de verliezen in de boeken de H 1den buitensporig groot zijn ge- B-den. De totale schuld zou een voud van het eigen kapitaal van m bank bedragen. Nog in april van jaar maakte Herstatt bekend dat 'uitstekende zaken' deed in de rnationale geldhandel. orme schuld Bij besprekingen tussen de voornaam ste aandeelhouder, het Gerlingcön- cern, en vertegenwoordigers van -de centrale bank en de drie grootste Westduitse banken Deutsche Bank, Dresdner Bank en Commerzbank zijn geen mogelijkheden gevonden voor voortzetting van de activiteiten van Herstatt. Officieel is over de grootte van de schuld niets meege deeld maar volgens ingewijden gaat het om zeker 400 miljoen mark. Het bureau van toezicht moet nog een curator benoemen, die de werkelijke omvang van de verliezen moet vast stellen. Honderden boze cliënten dromden gis teren voor het gebouw samen en politie was nodig om de menigte in bedwang te houden. De Keulse offi cier van justitie verklaarde, dat de bank werd verdacht van fraude en overtreding van faillissememtswetten en bepalingen op het gebied van ef fectenreguleringen. De ruim 800 wer- kenemers van de bank, die gisteroch tend op tijd op hun werk verschenen, vonden de deuren gesloten. Later kwam een vertegenwoordiger van de bank die het publiek via een mega foon vertelde, dat het vrijdag zijn waardepapieren uit de safeloketten zou mogen komen ophalen. De organisatie van Westduitse banken heeft meegedeeld, dat Herstatt kan beschikken over ongeveer 30 miljoen mark uit het zogenaamde 'brandweer fonds' van de banken, Dankzij dit fonds zijn tegoeden ran spaarders tot een totaal bedrag van 20.000 mark per rekening beschermd. De middelen van het fonds zijn echter onvoldoende om het totale verlies van Banfchaus Her statt te kunnen opvangen. Volgens een woordvoerder van de organisatie van Westduitse banken hebben kleine spaarders 88,6 miljoen mark in Her statt gestoken in de vorm van kortlo pende leningen. De beleggingen van instellingen belopen ongeveer 220 mil joen mark. Hoeveel particulieren geld bij de bank hebben gedeponeerd, is niet meegedeeld. Het bureau van toe zicht moet nog een curator benoemen, die de werkelijke omvang van Her- statt's verliezen zal vaststellen. Een samenloop van omstandigheden is. dat de Bundesbank net een dag voor de stopzetting van het Herstatt- bedrijf een plan bekendmaakte ter verscherping van het toezicht op de valutahandel. Volgens de valutahandel zou de deconfiture van Herstatt nog wel eens scherpere maatregelen kun nen uitlokken. Maar daarvoor, zoals gezegd, geen plannen. Het bureau van toezicht wil het verstrekken van inlichtingen over de valutatermijnhandel verplicht stel len. Maar eerst willen de bankautori- teiten een betrouwbaar beeld hebben van de werkelijke omvang van de termijnhandel. De verliezen bij Her statt waren nog niet bekend toen het voorstel voor verplichte voorbereiding werd voorbereid. De Morgan Guaranty Trust Company in New York is een van de grootste verliezers. Door de sluiting van Her statt verloor Morgan onveer 113 milj. dollar. Volgens valutahandelaren in Frankfort zijn de marges op normale valutatransacties erg smal en hebben daardoor veel banken zich begeven op het pad van riskante valuta-operaties, vaak zonder de noodzakelijke specia listische kennis, en ook zonder vol doende reserves. Valutahandel De sluiting van de Keulse bank maak te dat er donderdag bijzonder voor zichtig werd gehandeld op de West duitse deviezenmarkt. Er werden slechts kleine transacties gemeld. De Amerikaanse dollar noteerde ongeveer 2,565 mark, waarmee de koersstijging die woensdag al was begonnen, werd voortgezet. Op de wisselmarkt in Pa rijs was donderdagochtend geen dui delijke tendentie te bespeuren. De Duitse munt daalde ten opzichte van) de frank in waarde. Geopend werd op 1.92225 frank per D-mark en later was de koers. 1.9125 frank. Op de Britse wisselmarkt was de stemming eveneens onzeker. Ook in Amsterdam was de stemming voorzichtig. De dollar steeg ongeveer een cent. Volgens een valutahandelaar in Parijs was er belangstelling voor de dollar, omdat men in de gegeven omstandigheden de mark liever kwijt wilde. LUXEMBURG Mede als gevolg van een de laatste weken sterk gestegen invoer uit Oost-Europa heeft de Europese Commissie be- sloten dat gedurende veertien dagen geen importvergunningen voor levend rundvee en vers rundvlees zullen worden afgegeven. ■RECHT De Nederlanders heb- vorig jaar ruim' 1,6 miljard gul uitgegeven voor de stoffering van woning. Van dit bedrag werd na tweederde uitgetrokken voor de ischaf van vloerbedekking de rest rd gespendeerd aan nieuwe vitrage gordijnen. omzet in de totale woningtextiel- meubelbranche was vorig jaar vijf icent hoger dan in 1972, hetgeen uien de prijsstijging van 8,5 procent reële achteruitgang betekende. Al- blijkt uit gegevens van de vak- s 'Inter Decor1, die van 8 tot en 12 september in Utrecht wordt louden. s de woninginrichtingssector is mo- mteel van een zekere stagnatie in omzetstijging sprake. Dat komt doordat het bestedingspatroon de consument ten gevolge van de •ke prijsstijgingen van de laatste \nden nogal is gewijzigd. Men z'n geld liever uit aan andere préh dan bijv, vloerbedekking. Werkgevers in bouiv: ai onze Haagse redactie CN HAAG De overheid zal geen aatregelen moeten treffen die de vordering van 'het eigen woningbe- tegengaan Daarnaast zullen de iderhoudskosten voor eigen wonki- weer fiscaal aftrekbaar moeten arden. schrijven de werkgevers in de luw in een brief aan minister-presi- 1 ut Den Uyl, waarin aandacht wordt svraagd voor de speciale situatie in bouw bij het opstellen van de tleidsplannen door de regering voor 175. Volgens het Algemeen Verbond ouwbedrijf (AVBB) bevindt de auw zich in een moeilijke marktsitu- Een belangrijke rol hierbij >eelt de onzekerheid, die blijft heer- ■n door het ontbreken van duidelijke mlijnde plannen ten aanzien van de limtelijke ordening, de milieube- :herming en de infrastructuur, •e woningbouw loopt, volgens het iVBB, nog steeds terug, de indruk estaat dat het tempo waarin de pro- uktie vermindert, sneller verloopt gewild en gewenst. De verzeke- van minister Gruijters begin de- .tos maand in de Tweede Kamer dat de roningbouw over het dieptepunt heen i, heeft volgens de brief niet de ewenste rust in het uitvoerend ouwbedrijf gebracht. De import zelf, en de afgifte van' vergunningen voor bevroren en ge koeld rundvlees, evenals voor andere vleessoorten schapen en varkens en gevogelte gaat normaal door. Dit heeft ir. Pierre Lardinois, in de Europese Commissie belast met land- bouwkwesties, in het Europese parle ment meegedeeld. Doel van deze maat regelen is het tegengaan van specula ties, het verkrijgen van een rustperio de om de invoer uit niet bij de EG aangesloten landen een gezonde basis te geven. De huidige voorraad rundvlees in de koelhuizen bedraagt 110.000 ton. v6l- doende voor zes dagen consumptie. 'Dit is in feite geen voorraad', aldus ir. Lardinois. Het probleem is, dat het vlees niet al te .lang kan worden bewaard. De Europese Commissie streeft er daarom naar om bijv. met conserveren een voorraad aan te leggen van een twee weken con sumptie, die jaren kan worden be waard. Er heerst bij rundvleesproducenten in de gehele wereld een 'vertrouwenscri sis' aldus ir. Lardinois: de prijzen die zij ontvangen zijp gedaald, in de Ver. Staten met 40 procent, in de EG met 23 a 24 procent. Dit is een gevolg van het feit dat de consumptie vorig jaar, onder de invloed van de hoogconjunc tuur, sterk toenarii, maar de laatste tijd, mede ten gevolge van de energie crisis, sterk is gedaald. Maar indien het komende halfjaar de De werkgevers in. het bouwbedrijf stellen in een reeks aanbevelingen aan president Den Uyl ook voor te bezien in hoeverre het mogelijk is goedkoper te bouwen zonder kwali teitsnormen veel geweld aan te doen. Zij vinden vernieuwbouw en stadsver nieuwing nodig, maar menen dat de stimulering van de vernieuwbouw wordt geremd doordat de subsidie aan de woningeigenaar bij diens inkomen wordt getefdi De werkgevers vragen nok om een strengere bestraffing van de beunhazerij en willen tenslotte dat premier Den Uyl bevordert dat de inspraakmogelijkheden geen vertra ging in het in uitvoering nemen van werken veroorzaken prijzen niet kunnen wordeh gestabili seerd, zal weidegrond wordeh omge ploegd en geschikt worden gemaakt voor de verbouw van graan. Eind 1975, begin 1976, zal dan een aanzien lijk tekort aan rundvlees ontstaan, zo waarschuwde ir. Lardinois. MOSKOU De Amerikaanse Coca-Cola Company heeft met de Sowjet-Uniie een overeen komst gesloten over langlopen de samenwerking op industrieel en agrarisch gebied. Het gaat hierbij niet alleen om de pro- duktie van frisdranken, maar ook om het in cultuuf brengen van onbebouwde gebieden en de zuivering en ontzilting var wa ter. Nauwelijks een maand geleden heeft Coca-Cola's concurrent Pepsi-Cola aan de Zwarte Zee een frisdrankfabriek geopend. Deze heeft een produktiecapaci- teit van 190.000 flessen per dag. AMSTERDAM Maatschappij tot Exploitatie van Rheinische Kohlensaurewerke en Maatschappij Rommenhöller voeren onder handelingen over samenwerking. Citroen rekent op terlies dit jaar PARIJS Automobiles Citroen heeft in de eerste vier maanden van dit Jaar een exploitatieverlies van onge veer 220 miljoen frank geleden ver geleken met een exploitatiewinst van circa 100 miljoen frank in die periode van het vorige jaar. De cijfers over mei zien er wat beter uit maar het laat zich toch aanzien dat het hele lopende jaar verlies zal opleveren. Sportdochter Borsumü profiteert van WK ,DEN HAAG De zaken van de dochtermaatschappij Borsumij Sport (Adidas) van Borsumij Wehry gaan onder invloed van de wereld kampioenschappen voetbal zeer goed. De voorlopige concernactiviteiten van Borsumij Wehry over de eerste vijf maanden van dit jaar tonen zowel wat omzet als winst betreft een gezonde stijging. Remy Martin krijgt meerderheid in Jacobus Boelen AMSTERDAM Remy Martin en het Amsterdamse wijnkopershuis Jacobus Boelen hebben besloten tot zeer nau we samenwerking. Daarbij krijgt Remy Martin een meerderheid in het aandelen kapitaal van Jacobus Boelen. Het cognachuis, dat dit jaar zijn 250ste verjaardag vierde, heeft de laatste jaren een opmerkelijke expan sie gekend. Zo verwierf het in samen werking met de firma Cointreau in Angers onlangs 34 procent van dc aandelen van de champagnefirma Krug. De omzet van het Franse produktiebe- drijf van de groep Remy Martin be draagt Frs. 165 min. Het bedrijf heeft 400 werknemers in dienst. Jacobus Boelen is de oudst gevestigde wijnko- perij in Nederland en opgericht in 1733. Het bedrijf is dindsdein geleid in rechte lijn van vader op zoon. Sinds de oprichting is Jacobus Boelen gevestigd geweest in Amsterdam. In de laatste vijf jaar is de omzet van het bedrijf ruim verdubbeld. Rommenhöller overweegt de aandelen over te nemen van twee aandeelhou ders, waardoor zij een zeer belangrij- LONDEN Bij de 'fixing' van fis- termiiddag op de Locndense goudmarkt is een prijs van 144,50 dollar per ounce (31,1 gram) tot stand gekomen. Dat betekende een verbetering van 0,85 dollar in vergelijfcimg met de prijs diie 's morgens uit de bus kwam. Het vaststellen van de prijs vergde veel tijd. De stemming was nerveus en de goudprijs bleek bijzonder ge voelig voor allerlei invloeden en weerspiegelde daarmee de gang van zaken op de wisselmarkt. Van invloed was blijkbaar nog steeds de sluiting van Banfchaus Herstatt in Keulen. Tijdens de vaststelling van de prijs werd levendig gehandeld en deden zich sterke schommelingen voor. Na de 'fixing' werd gehandeld op 143,50 bieden tegen 145,50 laten. De goudprijs bereikte dit jaar een hoogtepunt op 26 februari en wel met een notering van 184 dollar per oun ce. Medio vorige maand vond een sterke daling plaats en sedertdien is de notering voortdurend verder1 afge brokkeld. Kennelijk zijn de hamste raars van goud tot het inzicht geko men, dat goud geen rente opbrengt terwijl dit men contanten en zeker op dit moment wel het geval is. Van een verslaggever TERNEUZEN De Zeeuws Vlaamse kamer van koophandel is zo benauwd voor criminaliteit, dat ze besloten heeft de landelijke vereniging van kamers van koophandel een brief te schrijven waarin ze haar ongerustheid tot uitdrukking brengt. De brief gaat voornamelijk over inbraken en vernie lingen op bedrijven. De kamer wil bereiken dat er spoedig een gesprek met de regering komt over' deze za ken. De kamers zouden dan moeten aandringen op verbetering van het toezicht van de politie en verandering (verhoging) van de strafmaat. Voor zitter F. de Vos sprak van een recente golf van inbraken. Hij vond dat een kwestie van volkomen gemis aan normbesef en fatsoen. ke meerderheid van de aandelen van de Rheinische zal verwérven. Het laat zich aanzien, dat partijen tot overeen stemming zullen komen. De vakorga nisaties en Rommenhöller de minister van economische zaken zijn ingelicht. Rheinische heeft een koolzuurproduk- tiebedrijf en een bronnenbedrijf in West-Duitsland. In Nederland heeft Rheinische een import- en groothan del in mineraalwater (Victoria-Wa ter), alsmede een koolzuurhandel. Het bedrijf heeft in totaal 105 medewer kers. van wie 80 in West-Duitsland. In 1972 boekte liet bedrijf bij een van 6.5 min tot 6,8 min gestegen omzet een winstsaldo van 158.000 tegen een verlies over 1971 van ƒ594.000. Rommenhöller, die reeds meer dan 40 pet van het aandelenkapitaal van Rheinische bezit, heeft in hoofdzaak koolzuurbedrijven in West-Dqitsland, Nederland en België. Tevens partici peert de onderneming in een bron nenbedrijf in West-Duitsland. Rom menhöller (777 medewerkers) behaal de in 1973 een nettowinst van 5.7 (v.j. 4,7) min. Nederlanders, die deze zomer hun vakantie op Las Palmas doorbrengen, zullen dank zij dit bedrijf een glas water niet behoeven af te wijzen. Het is de zeewater-ontzoutingsfabriek en tegelijk elektriciteits centrale, gebouwd door Werkspoor Water, een onderdeel van de Verenigde Rfachinefabrieken. AMSTERDAM Het bestuur van de raad voor het Grootwinkelbedrijf is van oordeel dat de regering bij de nieuwe aanpassing van de 'Prijzenbe- schikking Goederen en Diensten 1973' twee voor de detailhandel buitenge woon belangrijke factoren over het hoofd heeft gezien. Toegestaan wordt een geldmargever-v ruiming van 3 pet. voor de periode 1 juli tol en met 31 december. Door het lang tevoren inkopen van de goederen en het voordrukken van vele prijzen op verpakkingen is het, volgens de raad, uitgesloten in deze periode de toegestane prijsverhogingen door te voeren. De kostenstijgingen, waarvoor de •ver ruiming een compensatie beoogt te zijn, gaan echter zondef vertraging door. Het gevolg hiervan is een ver dere afbrokkeling van de bedrijfsre sultaten in de detailhandel. Ten tweede is de regering uitgegaan van een volumestijging in de detail handel van 2,5 pet. in 1974. Dit uit gangspunt is volgens de raad niet realistisch. In de praktijk is nl. van volumestijging geen sprake. LUXEMBURG Nederland en Bel gië, die al' sinds 1970 een regelmatig Benelux-zeehavenoverleg kennen wil len dit overieg uitbreiden tot de hele Europese Gemeenschap. Het Bene- luxoverleg dient om de gemeenschap pelijke elementen van het havenbe- leid te versterken en hetzelfde willen Nederland en België nu voor de hele EG bereiken. Het gemeenschappelijk havenbeleid in de EG zal moeten rusten op drie, 'al eerder door het Europese parlement aangeduide prin cipes, namelijk non-discriminatie, vrije concurrentie en kostendekking, zo" wordt verklaard. Men is er zich van bewust, dat een gemeenschappe lijk beleid er slechts stap voor stap zal komen. Volgens de Behelux-landen zou men met een aantal concrete maatregelen kunnen beginnen. Daaronder kunnen vallen het uitwisselen van gegevens over de betrekking tussen overheden en havenbeheerders (steunmaatre gelen en investeringen), het invoeren van een uniform rekeningstelsel in de boekhoudkudige systemen, het over en weer verstrekken van gegevens over de stucluur en het niveau van de haventarieven, het harmoniseren van de havenstatistieken en het uit wisselen van plannen voor de uitbrei ding van bestaande of de aanleg van nieuwe havens. NEW YORK De Amerikaanse Securities and Exchange Commis sion. SEC (een Newyorkse beurs stelt eenionderzoek in naar een firma, die volgens Wall Street Journal, beleggers1 heeft opgelicht voor zo'n 100 miljoen dollar. Dit door voor te wenden succesvolle olieboringen té kunnen uitvoeren. Volgens Wal-1 Street Journal hebben bekende persoonlijkheden uit de showbusiness en de grote zakenwereld in de firma gestoken. Genoemd wor den de entertainer Jack Benny (300.000 dollar), de voorzitter van de raad van bestuur van de First Natio nal City Bank JValter B- W nis ton (211.000 dollar), de acteur Walter Matthau (200.000 dollar), Andy Willi ams (538.000 dollar), zanger David Cassedy (300.000 dollar) en de actrice TERNEUZEN Wanneer de leden akkoord gaan zullen de veilingvereni gingen 'Kapelle-Biezelinge en omge ving' te Kapelle en 'Zeeuws-Vlaande- ren' te Terneuzen nauw gaan samen werken in een centrale veilingvereni ging. Op 5 juli zullen zowel in Ter- neuzen en als in Kapelle buitengewo ne ledenvergaderingen worden gehou- NKW Y()RK den, waar in behandeling komt een acf industries bestuursvoorstel tot oprichting van en Aireo toetreding tot de centrale veilingvere- c'noJ Am niging 'Kapelle-Terneuzen'. American Brands In de principe-overeenkomst van de American can besturen staat dat het doel is zo snel R^VoT-ower- mogelijk een gezamenlijke exploitatie Am w-iai ciima» van de beide veilingen te verwezenlij- Ani Motor» ken. Op 1 januari 1975 wil men reeds TeTi' to starten met een gezamenlijk fust- en Ampe* palletpark en met een centrale admi- Anaconda nis'ratie. JE? «Sr,.ia Verder is het doel van de samenwer king een concentratie van het aanbod Bendu te verkrijgen. Het streven is er op Be,hl s,eB' gericht het veilpunt Terneuzen te BurUmjtun ind. sluiten voor fruit en alle fruit te verkopen via het veilpunt Kapelle. can Pacafic Ry Voor groente zal het veilpunt Terneu- f-Bla™ zen voorlopig gehandhaafd blijven Nederland derde van 24 OESO-landen DEN HAAG Hoewel de ontwikkelingshulp van de Nederlandse overheid vorig jaar steeg van 306 miljoen tot 322 miljoen dollar, Ls Nederland, uitgedrukt in procenten van het nationaal produkt in 1973 iets achteruitgegaan. Van 0,67 pet in 1972 werd het vorig jaar 0,54 pet. centage van 0,54 nog derde in dc rij van de 17 rijk» landen, verenigd in de OESO. Voor ons land komen Portugal met 0,71 pet en Zweden met 0,55 pet. Met voldoening heeft de commissie kennisgenomen van het Nederlandse voornemen om de overheidshulp in 1976 op te trekken tot 0,8 pet van het bruto nationaal inkomen. Daarnaast bleek de commissie zeer geïnteres seerd in de maatregelen die Neder land heeft genomen voor het onder steunen van de door de grondstoffen- crisis meest getroffen landen. Deze maatregelen zijn de in 1974 besloten extra bijdrage van 20 pet boven dc toezegging voor 1973 voor India, Pa kistan, Bangla-Desj, Kénia en Tanza nia en de toezegging van 75 miljoen geulden aan de Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, voor hulp aan de meest getroffen landen. Dit is gebleken uit het jaarlijkse onderzoek van de ontwikkelingsco- misssie van de OESO. De commissie aanvaardde de nederlandse verklaring dat de daling van de hulp een tijdelij ke is. Zij werd veroorzaakt door infla tie en invloeden van koerswisselingen door problemen in ontwikkelingslan den en internationale organisaties, waardoor toegezegde gelden niet snel konden worden opgenomen en door het begin van aanpassing van de uit voering aan de nieuwe beleidsgedach- ten van het kabinet-Den Uyl dat me dio 1973 aantrad. Overigens is Nederland met een per- EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen donderdagavond do volgen de koersen tot stand (tussen haakles de of ficiële slotkoers van dezelfde dag): AKZO (56.501. Hoogovens (70.50), Kon. Olie 76.60-rr-76.70 (77.30). Philips 28.00—28.20 (28.50). Unilever 106.80 (107.50). KLM (60.20). NED. FONDSEN IN NEW YORK - Kon. Olfe noteerde gisteren 28%-29 (29%); Unilever S 39%-40% <40%-41): Philips $10%- (1084-11) en KLM $2184-22 <22%-%). Op gave Hornblower, Weeks. DOW JONES. INDEX Indukl. Sporen Ullll. Obi. Mods 24 juni 816.33 165.66 68.44 68.02 825.9 25 juni 828.85 167.29 69.21 67.82 844.5 26 juni 816.96 164.96 68.86 67.90 831.8 Aatnl. Obl. Int. H. L 24 juni 9.960 12.910 1.731 554 750 25 juni 11.920 14.460 1.748 865 479 26 juni 11.410 13.790 1.474 274 846 Liza Minelli (231.000 dollar). Woordvoerders van enkele grote be drijven, waarvan directeuren bij de zaak beirokken zijn hebben verklaard dat het hier om persoonlijke beleggin gen gaat waar hun bedrijven geen aandeel in hebben. Volgens Wall Street Journal is de zwendel wellicht de grootste in zijn soort uit de ge schiedenis. De firma waar het om draait is Ho- me-Stake Production Co. te Tulsa (O- Koersen in Montreal klahoma). Verleden jaar september werd het bedrijf failliet verklaard 25/6 26/6 door de SEC. Deze spreekt van een Bovis i.es ï.es 'Ponzi affaire.' Charles Ponzi was de- H„^vTa' 6 Chern lfl^ gene die in de jaren 1919-20 meer dan Nat. Gas 9 9 10 miljoen dollar los kreeg van beleg- Mas» Ferguson ie% is gers. Op valse voorspiegelingen. ÜT ,3 'n'!; 44 44% 11*4 118-4 3814 37-% 41', 41% 353.4 3514 27'4 27 20% 20 18 1714 413J 39s', 514 5*4 20% 20", 4634 40'2 3% 3% 21*4 21% 29 28 30% 30% 17*4 I?-*/, 20% 20% Chase Manhattan Chessie Svsiern Chrysler Ci'les Service Colgate Palmolive Colt fitlustrles Cotnmonu Edison N Edison Conl. Cal üari Ind Deere and Dow Chemie Du Punl 1 t WOLFSBURG Rond 3000 ar beiders hebben het aanbod van ""^n"" Volkswagen aanvaard om ontslag K,rM Na' c"* te nemen met een uitkering in eens, die varieert van 5000 tot Aamirbi c«rp Allenghenv l'o» i 9000 mark. Akron# 'Wij hebben ons doel bereikt', zo zei Amsia'd'lna'^ een woordvoerder. 'Rond 40 pet van degenen, die ons aanbod hebben aan vaard, zijn buitenlanders. De anderen Bal' ',hl° zijn Duitsers, waarbij ca. 5 pet. vrou- MVU wen uit Wolfsburg'. Ten einde de overproduktie te beper- c*,f{0 r,M ken bood Volkswagen de ar bei- chsdrmuin Uoin ders één maand salaris, volledig va- Ch»s« s«i«ri va kantiegeld, een uitkering ineens op co'ninco* basis van het aantal dienstjaren cn coot telephone een volle jaarvakantie aan indien zij in juni ontslag nemen. ki'uui curp. 31 30% 36% 35% 47% 47 15»4 15% 4034 S954 28% 27%, 23% 23':, 24% 24 6% fi'i 23% 23 3734 37% 10% 10 19% 19% 20% 11134 41% 40% 68% 6fi«4 166% 162% Ford Motor 52% 51 Fruehaut 21*4 29% Gen Electric 48-K 48% Gen Foods 24 23% Gen Motors 49% 49-'", Gen PuM llill 11", 11% Gen Tel Tel 22% 21% GeMV Oil 113 112' - Gilette 32% 29 G lm hel Brother» 1934 19"* Good- ear 1 and B 23% 22% Gulf Oil 19% 19% Illinois Central Ind. 13 14% InMlcn 7% IK 1 ril Hostn Mach. 210'4 212 Intern Harvester 24% 23% int Nick uf Can 28% 27% Lit Paper 47*4 47*4 int Tel Tel 19% 19% Johns Manvllle 17% 16% Junes and l^ugh 18% 17% rieliliecotl Coppei 33*4 33% Kraft Co 41 40*4 Ung l.eincu Viiugt 93', 9% Litton 1 rid. 7% 7% Lockheed Aircraft 4% 4% Ma rem 26*4 26% MorLn Marietta 15% 15% May llep Stores 23% 23% McDonnell D-ugl 14% 14% Mobil Oil C01 p 41% 40% NahlsCo 34% 33% 32% 32% Nat In-'tilers 13% 13% Nat Cvpsinn 11% 11% Nal MeeJ 33% 33 Nat Lead Ind. 12% 12% Pac Gas and El Pent) C'iilllral Pspslrn Phelps Uoflge Philip Morris Philips Pelt Procter Gaml Republic Sleel Reynolds Ind Royti Uutch Pet Santa FA Ind. Sears Roebuck Shell Oil Soul hern Co Southern Pacific Southern Hu'.lway Sperry Hand Stand Oil Calif. Stand Oil Indiana 13% 13% 31% 31% 42% 41% 38% 38'4 15% 1 Hac 98% b 98% b IV 35*4 3414 14) 36% 36% Madison FuiiO Wesi Union Weslinehou» Wnolworih NV Cei.tr A North West B N Am Philips Co Pacific Light

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19