oer waarschuwt oor druk-op e-knop-oorlog de ABN Egyptenaren zijn weer optimistisch Een goede bank voor zekerheid op reis. Congres publiceert documenten over Nixon en Watergate iels stafchef: eventueel eerste klap een goede grote bank Japan wil handen vrij houden lileense junta bant piocratie voorlopig uit Realisme van Sadat spreekt aan Algemene Bank Nederland jrgdheid over 33 gevangenen Pools centraal comité wipt zijn secretaris Grigorenko plots thuis Chinees-Russisch onderhandelingen mogelijk hervat •KWARTET DONDERDAG 27 JUNI 1974 BUITENLAND T7/K9 k.VIV/BEIROET (UPI, Reuter, AP) De secretaris-generaal van de Valdheim, heeft bevestigd dat het zeker niet voor het najaar tot een setting van de Geneefse vredesconferentie voor het Midden-Oosten zal ADVERTENTIE p. h de maanden die nu volgen iiog kan gebeuren, hlijikt uit ante verklaringen, afgelegd rabische staatshoofden tot i Libanon Sadat zei al vijf Migs te hebben klaarstaan in verklaring van Israels staf- rdechai Goer. Deze zei dat mogelijkheid wil openhouden een oorlog te beginnen. nde ronde in de strijd in het Oosten zou volgens hem na pel eens een druk-op-deknop linnen zijn, waarbij volop ra- letrokken zijn. 'Wij moeten le mogelijkheid openlaten om iorlog aan een Arabisch land aren als de lucht weer ver- Het is nuttig dat onze buur- flaarvan op de hoogte zijn', lij eraan toe. relke voorwaarden Israël een du beginnen wilde Goer niet (sraëls premier Golda Meir en van defensie Dajan kregen veel kritiek omdat zij de phten niet meteen hadden la- ilaan toen de grote opbouw Arabische aanval in oktober lid. Zij lieten dit om politieke ingen na. >en kunnen er volgens Goer id in geslaagd zijn de doelvast- ji de grond-grond-raketten te n en we moeten erop voorbe- n dat het gebruik van zulke elen een van de openingszetten j volgende oorlog zal zijn. De ijkste bestrijders van zulke ra- iullen voor Israël de straalja- tjven. minister van defensie Peres gens de Washington Post aan a voor de komende vijf jaar i-half miljard dollar aan hulp Mordechai Goer: zelf oorlog be ginnen. gevraagd hebben, met name aan straaljagers als de F14, F15, F16 en F17. Vrees in Libanon Israëlische dagbladen roepen om ver geldingsacties voor de laatste Pales tijnse zelfmoordactie waarbij een moe der en twee kinderen in de badplaats Naharia werden doodgeschoten. De ruim 94.000 Palestijnse vluchtelingen in hun kampen in Zuid-Libanon brachten gisteren in alarmtoestand door omdat zij nieuwe Israëlische luchtaanvallen vreesden naar aanlei ding van de terreur-actie in Naharia. Het Libanesp kabinet heeft alle stu derende reservisten opgeroepen om het 16.000 man sterke Libanese leger te versterken. Er bestaat zelfs vrees dat Israël een deel van Libanon, dat het Fatachland noemt, zou willen be zetten. Maandag komt de Arabische Liga in Cairo bijeen om zich te beraden over militaire steun aan Li banon. Het Libanese dagblad Al Mo- harrer dat nauwe relaties met Pales tijnse groepen onderhoudt, schreef, dat Israël met al zijn maatregelen en vergeldingsacties niets zal kunnen doen om Noord-Israël 'bewoonbaar te houden'. Het is volgens dit blad 'on doenlijk om zich goed te verdedigen tegen strijders die vastbesloten zijn om te sterven'. Koeneitra Inmiddels zijn duizenden Syriërs dan send en springend in de aan puin geschoten stad Koeneitra terugge keerd, die weer onder Syrisch burger lijk bestuur is teruggekomen.Velen kusten onder tranen de grond en president Assad was er zelf bij om de oude bewoners te verwelkomen. 'Geen macht op aarde kan ons verhinderen om onze volledige rechten als mens weer te hernemen'. Gisteren trpkken de Israëlische troepen uit de stad weg na een bezetting die zeven jaar heeft geduurd. De ABN kan bijdragen tot uw reisplezier met een uitgebalanceerde reisverzekering voor alle risico's onderweg. Met een annuleringsverzekering zodat u geen financiële nadelen hebt van onverwachts niet doorgaan. Met vreemd geld. Of met reischeques, een plezierig alternatief voor het reizen met veel geld op zak. Terwijl uw kostbaarheden veilig in een ABN safeloket liggen te wachten tot u bruin terug komt. Dus vele redenen om even langs te komen. Kunt u meteen wat reisfolders meenemen. (en niel alléén voor mensen die op reis gaan) Non-proliferatie verdrag TOKIO. WASHINGTON, OSLO (Reu ter, AP) Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, dat steeds op een snelle ratificatie van het non- proliferatieverdrag (het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens) heeft aangedrongen, is van mening veranderd. Het ministerie vraagt zich momenteel af of het wel verstandig is over te gaan tot een snelle ratificatie, gezien het aantal kernproeven dat de laatste tijd door verschillende landen tot stand werd gebracht. Japan heeft het verdrag al in februari 1970 ondertekend, maar sindsdien is er in regeringskringen en delen van de regerende liberale democratische partij verzet aangetekend tegen de ratificatie van het verdrag. De tegen standers vinden dat Japan zijn han den vrij moet houden wat betreft het bezit van nucleaire wapens. De gezamenlijke commissie voor atoomenergie van cL senaat en het huis van afgevaardigden in de Vere nigde Staten heeft eenstemmig een wetsontwerp goedgekeurd dat het con gres de bevoegdheid geeft zijn veto uit te spreken over plannen om Egyp te en Israël te voorzien van kernreac toren en splijtstof. De nu aangenomen wet maakt het mogelijk dat een a toom verdrag met een ander land ge blokkeerd wordt als heide huizen van het congres daartoe een motie van afkeuring aannemen. De handtekening van de president is daarop niet nodig. Volgens een Noors seismologisch ob servatorium heeft de Sowjet-Unie waarschijnlijk een ondergrondse kern proef genomen in het oostelijk deel van Kazakhstan. LONDEN (Reuter) Het Britse ma rineschip 'Hampshire' werd naar een Brits aardgasbooreiland in de Noord zee gestuurd om een Russisch schip te verjagen dat in strijd met het zee recht tot op negen meter- van het eiland genaderd was. metingen ver richtte en fotografeerde, zo heeft een kustwachtwoordvoerder meegedeeld. [AGO, KOPENHAGEN (DPA, Reuter, AP) Het militaire be ta Chili heeft een decreet uitgegeven waarin generaal Augusto let tot staatshoofd wordt benoemd. Verder is bepaald dat de zowel wetgevend als uitvoerend orgaan is >t uitvaardigen van wetten is migheid van de vier juntale- :ig. Het decreet werd gisteren Chileense staatsblad gepubli- Waarnemers menen dat de be- g van Pinochet, de opperbevel van het leger, een bewijs is verwachting dat de strijd- eefn niet van plan zijn spoedig gekozen burgerlijk bestuur e keren. et[>enhagen is een internationale isie bijeengekomen voor een zm ing die twee dagen zal duren, j»chuldiigingen inzake misdaden militaire junta in Chili heeft jsn. Initiatiefnemers zijn de sociaaldemocratische partij, Allende-corhité en de iafig voor solidariteit met Chili Deense arbeidersbeweging, i Chilenen, waarnemers en ju- deskundigen, onder wie Ro- uit, lid van de Britse afdeling mnesty International, die in hebben ingesteld, tijdens de hoorzitting in het parlementsgebouw getuigenis jan. /pijeenkomst, de tweede die door ."pmissie werd georganiseerd, is om de aandacht van de wereld tigen op militaire processen Ln tegen 33 leiders van de Unidad van de vroegere president lefcr ken, Ismael Huerta, heeft zes weken geleden erop gewezen, dat Italië zijn betrekkingen met Chili dient te nor maliseren of te verbreken. Een woordvoerder van Alitalia sprak de hoop uit dat het landingsverbod van tijdelijke aard zal zijn WARSCHAU (Reuter) De vooraan staande Poolse communist Franeiszek Szlachcic is ontslagen als secretaris van het centrale comité van de com munistische partij, zo is na een ple naire zitting van het comité in War schau bekendgemaakt De 54-jarige Szlachcic was als secretaris verant woordelijk voor veiligheidszaken en enkele kaderbenoemingen. Hij gold als de hoogst geplaatste exponent van de zogenoemde orthodoxe nationalis ten, die strenge tucht bepleiten en in het algemeen erg conservatief zijn. Voorgaande leider van, deze vleugel was generaal Mieczyslaw Moczar, de antisemiet die in de machtsstrijd van AïTCStjUtlCS 1970 het loodje moest leggen tegen eerste partijsecretaris Edward Gierek. De positie van Gierek is volgens waar nemers door Salachcios ontslag ver sterkt MOSKOU (AP) Een paar uur na dat het hem was aangezegd vertrok de oude generaal Grigorenko gistermor gen onverwacht uit een psychiatrische kliniek in Moskou naar huis, gereden door een van de artsen en een vriend. Zijn vrouw die al eerder op de hoogte was gesteld moest een lunch improvi seren. 'Ik heb expres niets klaarge maakt. ik ben namelijk bijgelovig', zei zij. En verder: 'Ik ben heel gelukkig, maar niet volslagen gelukkig. Ik kan er niets aan doen maar ik voel ook het verdriet van Bookowski's moeder, van de vrouw van Pljoetsj en van al die vrouwen en moeders, wier man nen en kinderen nog altijd gevangen gehouden worden. Inmiddels heeft de KGB de Joodse geleerde Michael Ogoerski in zijn wo ning gearresteerd. Hij behoort tot de organisatoren van een seminar, waar- Grigorenko op buitenlandse geleerden hun Joodse collega's, die in de Sowjet Unie van belangrijke ontwikkelingen af gehou den worden, zouden komen 'bijwer ken'. Dit voornemen alleen reeds wordt door de Russen als een ernstige provocatie beschouwd en ook reeds vier andere organisatoren, Voronel, Braikowski, Azbel er- Lunfcs zijn in verband hiermee eerder gearresteerd. Een desbetreffend besluit werd met 22 tegen 16 stemm -n genomen. De commissie heeft zeven weken lang achter gesloten deuren vergaderd over de vraag of tegen Nixun een afzet tingsprocedure op gang moet worden gebracht. Intussen heeft de Senaats commissie voor Watergate de oprich ting aanbevolen van een permanent speciaal openbaar ministerie voor de vervolging van misdrijven op rege ringsniveau en beperking van contri- elingen door Jan Brokken 'Wij willen vrede. Wij willen nu eindelijk eens beginnen met de opbouw van ons land.' Deze twee zinnen keerden vele malen terug in gesprekken met Egyptenaren. Hartelijk en gastvrij als ze zijn, wil len zij graag en veelvuldig met buitenlanders praten. ïkfcense oud-minister van buiten zaken Koud Boerge Anderson zijn openingsrede dat 'wij vre- ^.t deze processen niet rechtvaar- zijn. Sommige van de be zijn ernstig mishandeld door Y ita en wij vrezen dat doodstraf- worden geëist.' Ispersen, sociaaldemocratisch lid et Deense parlement zei dat hij s een recent bezoek aan Chili ijke bewijzen had gevonden van lurende marteling van gevange- eerste bijeenkomst van de com- die in maart in Helsinki ge in werd, waren ook al veel Chi- getuigen aanwezig, waarvan de t«e door de militaire junta ernstig enndeld waren. Adingsvergunning ethileense regering heeft gewei- 3. de landingsvergunning voor de c anse luchtvaartmaatschappij Ali- te verlengen. Volgens een de- in het Chileense staatsblad heeft jiteigering te maken met de 'onbe- iilheid' van de diplomatieke be dingen tussen ^hili en Italië, heeft na de val van Allende zijn ssadeur uit Ohi'i teruggeroepen >f et militaire bewind niet officieel [•dnd. Wel heeft Italië nog een zaak- (Ptigde in Chili, maar deze wordt 4 de Chileense autoriteiten niet id, omdat hij nooit zijn geloofs- en heeft overhandigd. De Chi- e minister van buitenlandse za- En zo zag deze verslaggever tijdens een toeristisch bezoek van drie weken aan Cairo en Luxor zijn wensdroom, de journalistiek, helemaal te vergeten, een beetje verloren gaan. Want de Egyptenaren willen hun vreemde gast aan tafel vooral vertellen dat zij de oorlog moe zijn, dat nu de schrijnen de armoede in dit socialistische land aangepakt moet worden. En als ver slaggever voel je dan de behoefte, de essentie van die gesprekken op papier te zetten. Aanknopingspunt voor vele discussies was hoe kan het ook anders het bezoek van president Nixon aan Egyp te. Nog maar een paar weken geleden verkeerde ik in de veronderstelling dat staatshoofden nooit spontaan door tienduizenden mensen toegejuicht worden. In Cairo stonden misschien wel twee miljoen mannen en vrouwen met vlaggetjes in hun hand te schreeuwen toen Nixon langs reed en dat gebeurde werkelijk uit vrije wil. Dagen tevoren al riepen de bewoners van het Khan el Khalily, de volkswijk van Cairo met zijn beroemde bazars, ons 'American-friend' toe (met een foto-toestel op de buik zie ik er klaarblijkelijk als Amerikaan uit). Eerst vraag je je af of deze mensen niet maf gepraat zijn door de kranten en de staatsradio en televisie. Het spontane karakter van die uitingen doet je echter twijfelen. In gesprekken met Egyptenaren merk je al vlug dat het zeker niet het blad Al Ahram is, dat het dit volk voor houdt dat je voor de Amerikanen moet zijn (terwijl zeven maanden ge leden Egypte nog in de Russische invloedszone lag). De oorzaak ligt in de wat simplistische voorstelling van de Egyptenaren van de buitenlandse politiek van de Verenigde Staten. Amerika betekent' alleen maar dollars, en geld heeft Egypte dringend nodig wil het de armoede bestrijden, de armoede die je op iedere meter straat in Cairo tegenkomt. Kritisch De kranten kleden deze plotselinge pro-westerse houding natuurlijk intel ligenter aan en wijzen er ook voort durend op dat de nieuwe vriendschap pelijke betrekkingen met de Verenig de Staten voortdurend kritisch bege leid moeten worden. Die kranten ge ven ook uitleg van de toch wel radica le wending van de buitenlandse poli tiek van Egypte. Le Progrès Egyptien, één van de twee Franstalige Egypti sche dagbladen, schrijft bijvoorbeeld in een commentaar (8 juni 1974) dat aan de basis van iedere economische ontwikkeling het vertrouwen ligt. Welnu, met de oktober-oorlog heeft Egypte het vertrouwen van de wereld herwonnen. De meeste Egyptenaren zijn het met deze redernering eens. Vóór de okto- beroorlog stelde Egypte in de wereld niets voor. Na het eclatante succes van de Egyptische troepen in de Si- r.aï, zo zeggen zij, is de eer van Egyple hersteld, is de Iraëli's de noodzaak duidelijk geworden het buurland serieus te nemen, is de basis gelegd voor een duurzame vre de. Het vertrouwen in het Egyptische volk is teruggekeerd. En, nu citeer ik Le Progrès Egyptien weer, wanneer er vertrouwen is, ko men er investeringen. Uit het eigen land, uit het. buitenland. Betekent dit dat het socialisme in'Egypte zijn tijd gehad heeft? Buitenlandse particulie re investeringen stroken immers niet met een staatssocialisme. Nee, zegt Le Progrès, Egypte zegt het socialisme niet vaarwel maar gaat een liberaal socialistische koers volgen. Sadat De filosoof achter deze gedachte is de Egyptenaren herhalen ook dat vele malen president Sadat, de man die in het Westen vaak afgeschilderd is als een zwakke troonpretendent van Nasser, als een typische 'overgangsfi guur', die niet erg geliefd zou zijn in zijn eigen land. Sinds de oktoberoor- log is Sadat echter zeer populair bij de bevolking, spreken de Egyptenaren met veel respect over hem. Sadat is een pragmaticus en hoe vreemd dat ook voor de doorgaans zeer dogmati sche Egyptenaar mag klinken, het realistische karakter van zijn politiek spreekt aan. Een paar dagen geleden zei de Egypti sche president bijvoorbeeld in een televisie-interview, dat de Egyptische geheime dienst over inlichtingen be schikte. als zouden de Israëli's over nucleaire wapens beschikken, maar hij wenste zijn aandacht daar nu niet op te vestigen, hij wilde zich nu uitsluitend bezig houden met de (eco- WASHINGTON (AFP, AP, UPI, Reuter) Voordat begonnen zal worden met het onderzoeken van de motieven, die afzetting van president Nixon kunnen rechtvaardigen, gaal de commissie voor justitie van het Amerikaanse Huis van afgevaardigden tot 15 juli documenten publiceren, die betrekking hebben op de rol van de president in bet Walergate-schandaal. buties aan politici, die kandidaat zijn in federale verkiezingen. Het Huis van afgevaardigden heeft voorts besloten, het aantal medewer kers van het Witte Huis dat meer dan 40.000 dollar verdient, tot vijf te be perken. Thans verdienen veertien me dewerkers van Nixon het maximumsa laris van het Witte Huis van 42.500 dollar per jaar. Als deze hoogstbetaal- den worden vervangen, zullen hun opvolgers een kléiner salaris krijgen. De jongste broer van Nixon, de 59- jarige Donald, maakt moeilijke tijden door. Zijn gezondheid is verzwakt en een groot deel van zijn vroegere in komsten krijgt hij niet meer. In 1973 had hij nog een inkomen van bijna 140.000 dollar. Dit jaar hoopt hij 36.000 dollar te halen. Hij schrijft zijn moeilijkheden toe aan de publikaties rond de Watergate-affaire. Wat een eventuele alzettingsprocedu- re tegen president Nixon betreft: de democratische senator Mike Mansfield heeft gezegd dat het proces in de Senaat geleid zal worden door de president van het Hooggerechtshof. Het proces zou ten hoogste twee maanden duren en Nixon zal voldoen de gelegenheid krijgen zich op zijn verdediging voor te bereiden. Maar het is nog niet zeker, dat het tot een proces zal komen, aldus Mansfield, die overigens duidelijk te verstaan gaf, dat hij uitvoerig heeft stilgestaan bij de manier, waarop een eventueel pro ces moet morden gevoerd. WASHINGTON (Reuter) Woensdag is in Washington een proces begonnen tegen president Nixons voormalige naaste medewerker John Erlichmann. De /mogelijkheid bestaat, dat de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken Kissinger, en de stafchef van het Witte HUis Haig opgeroepen worden om in dit met de Watergate-affaire verband houdend proces te getuigen. Ehrlichman en drie anderen worden beschuldigd van samenzwering bij de inbraak (in september 1971) in het kantoor van dr. Lewis Fielding, een psychiater van Daniel Ellsberg, in de hoop materiaal te vinden, dat bezwa rend zou zijn voor dr. Ellsberg. Indien Ehrlichman schuldig wordt bevonden kan hij een boete krijgen van 26.000 gulden en een gevangenisstraf van 10 jaar. PEKING (Reuter) De terugkeer in Peking van Leonid Iljichow, leider van de Russische onderhandelingsdelegatie inzake de besprekingen over grens kwesties tussen de Sowjet-Unie en de Volksrepubliek China, kan betekenen dat de vastgelopen besprekingen her vat worden. Waarnemers verwachten echter geen of weinig vooruitgang in een nieuwe onderhandelingsronde. De Chinezen eisen onder meer dat Rusland erkent dat de Russische tsaren in de vorige eeuw zich grote gebieden van China toegeëeigend hebben. De Chine zen verbinden hieraan nog niet de eis dat deze gebieden teruggegeven moeten worden. Sadat en Nixon konden het best met elkaar vinden tijdens het bezoek van de Amerikaanse president aan Egypte. nomische) vooruitgang van land en volk. Zo'n zinsnede doet het goed bij de Egyptenaren, want dreigende taal hebben zij nu al ruim twintig jaar lang gehoord en nu willen wij wel eens een beetje welvaart De eerste stap op weg naar die wel vaart werd twee weken geleden gezet, toen Nixon een fiks bedrag (twee miljard dollar) aan ontwikkelingshulp in het vooruitzicht stelde. Met deze vrijgevigheid zagen de Egyptenaren hun wat al te eenvoudige voorstelling van 'Uncle Sam' bevestigd. Zij noem den de gift een eerste succes van de politieke koers die Sadat nu vaart. Of de Egyptische president nu werke lijk tot de pro-Amerikanen kan wor den gereken 1 is nog maar de vraag. De pro-Washington hoofdredacteur van Al Ahram is alweer ontslagen en een linkse journalist is zijn opvolger. rikanen alleen maar gebruikt in een handig politiek spelletje, of niet, moet nog blijken. De Egyptenaren die ik gesproken heb, verlangen van de president alleen maar vrede, een pro- westerse houding en economische vooruitgang. Een spel Dit verlanglijstje wilden zij tegenover een Nederlander best uiten en dat verbaasde mij een beetje. Want ik had niet verwacht dat ik als inwoner van een door een Arabische olieboy cot getroffen land vriendelijk in Cai ro ontvangen zou worden. Dat bleek allemaal mee te vallen. De olieboycot is een diplomatiek spel. Nederlanders zijn evengoed onze vrienden, zo werd me vele malen toevertrouwd. Politiek Cairo zal dat niet openlijk beamen, Of dit als een teken aan de' wand maar zoals gezegd, Egyptenaren zijn moet worden gezien, of Sadat de Ame- optimistische en hartelijke mensen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9