Macbeth in BBC-versie vanavond op tv-scherm eoeo Tien vingers dsgpecep Eric Porter bekend uit Forsyte Saga ■kaderreeks Voetbalgeweld Paul Brand Chirurg in India Elburg en Oldebroek kozen raden Huisschilder zou twee schilderijen gestolen hebben TROUW/KWARTET DONDERDAG 27 JUNI 1974 BINNENLAND/RADIO EN TV T4 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De Britse acteur Eric Porter speelt de hoofdrol in de BBC-televisie-opname van Shakespeares koningsdrama Macbeth. De KRO zendt vanavond dit spel van twee-en-een half uur lengte uit. Het begint om tien voor half negen op Nederland 2. Het werd in 1973 opgenomen en in Engeland met enthousiasme ontvangen aldus de KRO. Hoofdrolspeler Eric Porter geniet sinds 1967 wereldbekendheid vanwege zijn optreden als Soames in The For syte Saga. In een interview bekende hij onlangs nog steeds post overal vandaan te ontvangen naar aanleiding daarvan. Vaak gaat het om een foto me handtekening. Porters reactie: 'Meestal maagden van middelbare leeftijd, die een krachtige mannenfi guur in hun leven missen. Tijdens het uitzenden van The For syte Saga kreeg hij een briefkaart onder ogen met de aanklacht van een oude dame bij de dood van Soames, 'dat het een nationale schande was, dat zo'n goed mens op zo'n manier heen moet gaan'. Uit deze voorbeelden blijkt enigszins hoe een diepe indruk Soames heeft achtergelaten. Intussen zijn er al heel wat jaren na de opnamen van de The Forsyte Saga verlopen en heeft Porter zich op het Shakespeare-pad begeven, voor Engelse ateurs het hoogste wat te bereiken valt. Vanavond is hij te zien als Macbeth. Zijn echtgenote, de fatale lady Mac beth wordt gespeeld door een in En geland groot Shakespeare-vertolkster, Janet Suznam, die in ons land nog nauwelijks naam heeft gemaakt. Een derde acteur, die genoemd kan worden is een man, die in geheel andere televisierollen over het scherm heeft gedarteld, John Alderton, eer tijds schoolmeester in 'Please Sir', vanavond Malcolm in Shakespeare. De kostuums werden op de bekende perfectionistische BBC-wijze ontwor pen door John Bloomfield, die eerder ADVERTENTIE Deze week ln Hervormd Nederland: Prof Snijders en de welzijns- kunde. Sinode: Abortusgesprek moet doorgaan. Uitbannen sexisme lang pro ces. Personeelsstop treft verpleeg kundigen en patiënten. O Dr. Boerwinkel: Loopt de tijd voor de mensheid ten einde? Poësie van Bertus Aafjes de finitief afgesloten. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer Wan Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar; ƒ42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogen blik ingaan. Bon Ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Anlw.nummer 1776, Den Haag In de BBC-opname Macbeth naar Shakespeare, die de KRO vanavond uitzendt Macbeth, gespeeld door Eric Porter en Lady Macbeth, ge speeld door Janct Suznam. voor zijn rivalen te vermoorden. Zij is het ook die Macbeth aanzet tot een moord op de koning om daarna zelf de troon te bestijgen. schitterend werk leverde in de serie 'De zes vrouwen van Hendrik de Achtste'. Het zeer tragische koningsdrama speelt zich af in het begin van de elfde eeuw in Schotland en Engeland. Macbeth is een succesvol veldheer in het leger van de Schotse koning Dun can. De koning wil zijn dapperheid belonen door hem het leenheerschap van Cawdor te verlenen. Alvorens echter het bericht daarover Macbeth bereikt, ontmoet deze. samen met veldheer Bancquo drie heksen op de heide. Zij voorstellen de heren de toekomst en geven daarmee tevens in het kort de ontwikkeling van het verdere spel aan. Macbeth wordt leenheer en is de toekomstige koning van Schotland. Bancquo is aanvankelijk minder ge lukkig. maar zal de stamvader van een lang koningsgeslacht worden. Per brief vermeldt Macbeth deze voorspelling aan zijn vrouw, die haar man niets liever dan koning ziet wor den en er niet voor terugdeinst daar- ADVERTENTIE) Pff L.N. Tolstoi W*: Vader Sergius Mary Perkins STER overlegt met CRM over invoeren reclame op zondag Van een verslaggever DEN HAAG De STER heeft geen aanvraag ingediend om ook op zondag via radio en tv uit te zenden; wel is er overleg over deze zaak tussen de directies van de STER en het ministe rie van CRM geweest- Dit heeft minis ter Van Doorn geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Scholten en Van Houwelingen (beiden AR). De minister vraagt zich af, zegt hij, of er in ons land een algemene gedrags lijn bestaat de zondag zoveel mogelijk 'te vrijwaren tegen het commeciële', zoals de kamerleden gesteld hadden. Het publiek kan ook op zondag van alle soorten reclames kennis nemen: in kranten en tijdschriften (die ook op zondag gelezen worden), op straat op stations, op sportvelden, in de bioscoop en in de lucht, aldus de minister. De heer Van Doorn vindt dat het probleem van de reclame in verband met het verantwoord gebruik van grondstoffen van een heel anddre or de is dan dat van invoering van sterreclame op zondag. Bij bestudering van dit probleem moeten alle recla me-methoden betrokken worden. Het zou niet juist zijn vooruitlopende op zo'n studie aan één medium beperkin gen op te leggen, aldus de minister. Het voetbalgeweld heeft weer toegeslagen en dat betekende woensdag dat er vóór en na niet zo bar veel te beleven viel. En dat is dan zachtjes uitgedrukt. Vóór en gedeeltelijk parallel met de wedstrijd tussen Nederland en Argentinië liep alleen de 'Jonkvrouw van Avignon' een herhaling en na de strijd had men slechts de keus uit alweer een reprisevertoning en een uitzending van 'Panoramiek' over de NAVO-perikelen. Wel belangrijk natuurlijk, maar niet iets waar de meerderheid gillend van enthousiasme op af vliegt. Mr. Luns, die als oud-minister van buitenlandse zaken zoveel scholing heeft kunnen opdoen op het gebied van protocol en etiquette, heeft me een beetje aan het twijfelen gebracht op het punt van wellevenheid dan. Ging hij terecht als eerste aan de Brusselse conferentietafel zitten, of had hij die weer moeten gunnen aan president Nixon? Afgezien van wat ik persoonlijk van de man zou denken, zou ik hem voorrang hebben gegeven, omdat hij mijn gast was. Over naar het voetballen. De Duitse cameramensen gaan het hoe langer hoe beter doen. Zij legden zelfs een uniek beeld vast, toen zij Rinus Michels handenwrijvend in het vizier brachten. Deze zeldzame extase van de 'sphinx' werd opgewekt door het derde Nederlandse doelpunt. Sportverslaggever Theo Reitsma hield zichzelf aanvankelijk aardig in bedwang. Hij demonstreerde zelfs een relativerend vermogen. Maar bij de groei van het Nederlandse succes begon ook bij hem het chauvinisme op te bollen. Nuchtere oonstateringen maakten dikwijls plaats voor lyrische ontboezemingen over hoe heerlijk het wel kijken was naar de Nederlandse ploeg. Maar daarmee keek hij wel met een gekleurd brilletje op, waardoor Reitsma zelf niet in de gaten had, dat hij zijn objectiviteit buiten spel had gezet. Dat was uiteraard het sterlet merkbaar jegens de tegen standers. Na de voetbalslag (met imponerende kleurenbeelden van de enorme stort buien) was de ontmoeting met Viktor Klimenko in het NCRV-programma eigenlijk maar een afzakkertje. Muzikaal werd het optreden niet in drukwekkend, maar misschien lag dat ook een beetje aan mijzelf, omdat ik gehinderd werd door de vraag, of deze Fins-Russische zanger identiek is met de man die in een Nederlandse reclamespot Puszta-sauzen aan de man probeert te brengen. 'Panoramiek', 'Den Haag Vandaag' en 'Kenmerk' vormden de laatste programma-onderdelen. Weliswaar gesplitst over twee zenders ,maar toch eenzijdig omdat het drie praat nummers waren. Op een toch al naar één kant overhellende uitzending, werd de kijkers hoegenaamd geen uit wijkmogelijkheden geboden. Al beleeft Nederland alleen bij succesrijk voetbal zijn eenheid, oog moet er niettemin blijven voor onze verscheidenheid. Ook in kijkverlangens. TON HYDRA Tour de France op radio en tv Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van vandaag zullen de NOS-radio en televisie vrijwel dagelijks aan dacht besteden aan de Tour de France, die vandaag in Brest be gint en zondag 2.1 juli daar ook eindigt. De televisie zal tot en met 8 juli dagelijks na het laatste journaal wisselend op Nederland 1 en 2 een samenvatting geven, die afkom stig is van de Franse televisie. Na 8 juli zal Fred Racké dagelijks reporta ges van de finish verzorgen, die in de vooravond worden uitgezonden. De eerste vt-uitzending is vrijdag om tien over elf op Nederland 2. Dc radio brengt verspreid over de hele dag reportages en beschouwingen op Hilversum 3. De eerste keer is dat tussen half vier en zeven uur. Het team dat de verslaggeving voor radio en televisie verzorgt bestaat uit Jean Nelissen. Fred Racké en Mart Smeets. MAAR 213 ICON TOCH ■WÊT M£i.Pfwï*T3£ IOANE€i.AAR OMSTOOTTE MVRTC£AJÏ£ KAM6R iu S?AAd STCMO^Ai EU 213 STOWO ACUTE? VLAMMCU. K ZA6 «AA? ZElUAé PELEMAA.' MirraAUÉ - 57. Snel knipte smidje Verholen zijn zaklantaarn uit, want het was hele maal niet nodig, dat eventuele nieuwsgierige toeschouwers meteen al zagen, dat er op zo'n laat uur plotse ling een of andere vreemdeling met een zaklantaarn uit een vluchtgang kwam. Je kon per slot van rekening nooit weten waar deze gang uitmond de en je kon al evenmin weten of er goed of slecht volk in de buurt woon de. Voorzichtig sloop hij naar het einde van de gang, met de oren gespitst en gereed om bij het minste teken van onraad weg te duiken in het beschermende duister. Doch toen hij aan het einde van de gang was gekomen, bemerkte hij, dat de kust veilig was. De uitmondig van de gang bleek zich te bevinden op een steile, FERDINAND rotsachtige berghelling, van waar je een mooi uitzicht had op het dal beneden. In de verte lag zelfs een groot gebergte, waarvan de kele hel lingen al bedekt waren met de eerste sneeuw van de komende winter. Toen de smid eens wat beter keek, zag hij dat daar beneden in het dal een tweesprong te zien was, voorzien van een wegwijzer. En vlak in de buurt van de tweesprong was ook en huisje te zien. 'Daar heb je de tweesprong met de wegwijzer! En daar hen je dat huisje ook! Dat is natuurlijk het huisje van de opa's Zeurtjes en van Zemelen! Ze zijn vast nog op, want het licht brandt! Komt dét even goed uit! Ik ben rustig bij ze aan en zij zullen me dan wel verder helpen. Misschien hebben ze zelfs wel telefoon, zodat ik van daaruit meteen de politie waarschuwen. Haha, jongens! schijnt dat het geluk mij eindej eens toelecht!' I Smidje Verholen had het in zijn| schuld niet treffender kunnen drukken. Dat 't gelul hem nu to elf te was inderdaad maar schijn, j lezers zijn immers beter op de hooeei van de hele geschiedenis dan l brave Verholen zelf. Wij weten f het gesteld was met de door en di verdorven inborsten der opa's. HeP111 dan ook met een ondragelijke sd^ ning in het hart, dat wij de smid lf van de steile berg zien afdalen. pn kijk, even later loopt hij volkon^t argeloos op de woning der schurkf^ tige opa's Zeurtjes en van Zemep1' Tg lï de HILVERSUM I NWS. (S> Dag met een AVRO's Radiojournaal. 8.21 (S) Dag met een plaatje. 8.50 Morgenwijd. 9.00 Duik ln de jaren 30. 9.35 Waterst. 9.40 Nederl. schoolra dio. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws en 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf met Groenteman en 11.55 Beurspl. 5. 12.30 (S) AVRO's wekel. sportrevue. 11.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Ensemble Die Relhe: klass. en mod. muz. 14.00 (S) Itali aans Operaconc. 15.00 (S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Jumbo- Set. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. PP: 18.20 Uitz. v.d. R.K.P.N. IKOR: 18.30 Kleur. NCRV: 19.00 (S) Leger des Heilskwart. 19.15 Kerk vandaag. 19.35 (S) Veel gevr. gewijde uz. 20.00 (S) Zo maar zomers. 21.55 (S) Kerkorgelconc. 22.20 Avondoverdenk. 22.30 Nws. 22.40 Hier en nu. 22.50 Wadden bedreigd. 23.05 (S) Symf. van Dworsjak. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende woord. 7.08 (S> Preludium: klass. muz. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. '8.00 Te Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 (S) Podium v.d. vrouw. 9.20 (S) Onder de hoogtezon. 10.00 (S) Weens Filh. Ork.: klass. muz. 10.30 Nws. 10.33 (S) Radio Symf. Ork. Frankfurt: klass. muz. 11.30 Hier en nu - spec. 11.55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia. 12.15 Kinderliedjes. 12.28 Med. t.b.v. land en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.53 (S) Mlddagpauzedst. 13.13 (S) Draai schijf. 15.00 (S) Klass. planomuz. 15.30 Nws. 15.33 (S) Klass. kamermuz. 16.00 Uur na tuur. 17.00 V.d. kinderen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist verschenen. AVRO: 19.00 Tref punt. 19.30 (S) Klass. strijkkwintet. 19.43 Mezzo-sopraan met Instrum. begeleid.: mod. liederen. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. AVRO: 20.05 Radiojournaal. NOS: 20.10 (S) Holl. Festival 1974: oude kamer muz. AVRO: 22.30 Zeshoog houdt de lift weer tegen. 22.55 Cabaret-Profiel. 23.20 (S) Essay. 23.50 Radiojournaal. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham: Vaak 's ochtends. KRO: 9.03 Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verz. 12.03 (S) Drie tussen de 16.03 Hltmeesters: Daverende dertig, NOS: 18.02 Joost mag niet eten, TB 19.02 (S) Drie loopt achter. 20.02 (S) Po ai 21.02 (S) Sesjun: Jazz en blues live. 2 (S) Hugo van Gelderen Showj met Nederlandstalige top-üem 22.55 Med. 2 coi T...S...T... met W.K, Voetbaljoura 0.02 Aktua. 0.10 (S) Jazz.Sir. X.02 Nai 11 wacht. NOS: 5.02 Satésaus Show, EO: Öger 7.00 (S) Matinata. ldi BELGIE 324 mNED, lil 12.00 Nws, med. en SOS-ber, 12.08 Swjpk en soul. (12.50 Bultenl. persoverz. 13.00 Nnii akt., weerber. en toneelagenda.) 13.55 Bei ber. 14.00 Nws. 14.03 Lichte muz. (110 Nws.) 16.00 Nws en beursber. 16.10 L V klass. conc. 17.00 Nws en med, 17.10 11 en sport. (17.55 Weegschaal.) (18.00 Nws. 18.55 Taalwenken.) 19.00 n- en akt. 19.30 Intermezzo. 19.35 Polit. tribui i 19.45 Lichte muz. Vanaf 20.00 Gezam progr. BRT I en BRT II: 20.00 Lichte m 6' (20-30 Nws. 21.00 Spllnternws.) 22.00 K" 22.05 Jeugd '74: amusem.muz, (23.00 Ni ac 23.40-23.45 Nws. Televisie vandaag NEDERLAND I 14.25-14.50 Schooltelevisie 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 19.05 Camping'74 20.00 Journaal 20.20 Camping'74 22.00 Man achter film 23.10 Journaal NEDERLAND II 18.45 Fabeltjeskrant 18.55 Journaal Cirkel-puzzel Van buiten naar binnen woorden in vullen die betekenen: 1. nors, 2. gek heid, 3. wild zwijn, 4. lichte bedwel ming, 5. nobel, 6. klinknageltje, 7. rekening, 8. zangstuk, 9. munt, 10. knaagdier, 11. deel van het gebit, 12. aanloop, 13. gepelde gerst, 14. be kwaam, 15. levenslucht, 16. grond soort. Bij juiste invulling vormen de beginletters van 1 tot 16 de spotnaam van een kikvors of mus. Elk woord bestaat uit vier letters. Oplossing van gisteren Hor. 1. park, 4. leed, 7. Mr.. 8. degen, 10. ar, 12. oog, 14. gus, 15. Sri, 16. eb. 18. Tp., 19. talen, 22. karet, 24. vener abel, 25. reeds. 26. Reest, 28. re, 30. Lu. 31. bad. 33. res, 3ó. wel. 37. el, 38. genet, 40. ik, 41. tram, 42. taak. Vert. 1. pro, 2. R.D., 3. keg. 4. les. 5. en. 6. dar, 7. moet, 9. gal. 11. riet, 13. geleerd, 15. spreeuw, 17. bende, 18. tabel. 20. avé. 21. nes. 22. kar, 23. els, 25. robe, 27. tolk. 29. den. 32. alt, 33. rem, 34. set, 36. eik, 33. ga, 39. Ta. Paul was zich helder bewust van de toewijding van zijn ouders aan hun opdracht Hij had sedert het ogenblik waarop hij mamma en pappa kon zeggen deelgenomen aan hun gebed. Vele weken van zijn leven had hij doorgebracht in een tent. had hij geluisterd naar vadens preken, had hij geschriftjes en evangelies uitgedeeld, en had hij moeder geholpen de grote bijbelplaten uit te vouwen en vast te houden, als zij de bekende verhalen vertelde. De last van hun zending in dit vreemde land rustte al vroeg op zijn smalle schouders. 'Wij moeten over de hele wereld gaan', zei hij ernstig tegen Connie, 'in treinen en auto's en jutka's en osse- karren, en zelfs in vliegtuigen, over de héle wereld, en de mensen vertel len over Jezus'. 'Maar", vroeg Conme bezorgd, 'gaan vader en moeder dan mee?' Daar was Paul nog niet zo zeker van. Een van de knagende zorgen van zijn jeugd was dat een van de leden van het gezin eerder zou sterven dan de andere. Hij maakte zijn ouders deelge noot van die angst. 'Kunnen we het niet zo regelen dat wij allemaal tege lijk sterven, precies op het zelfde moment?' Maar toen hij op evai nacht weer eens alleen thuis was. poogde hij zichzelf ervan te overtuigen dat geen van hen werkelijk van belang was, doch alleen de taak die zij in Je/e bergen waren komen verrichten. Onmogelijk, dat er een einde zou komen aan die goede tijd! Maar toch gebeurde dat. Paul was bijna negen, toen het zover was. Vader en moeder hadden tien jaar m de Kolli's ver toefd. Zij hadden nooit verlof willen nemen, daar zij er niets voor voelden weg te gaan zonder te kunnen wijzen op enig resultaat van hun werk. Nu, in 1923, was er in Valavandi een Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schreuder Uitgave: Boekencentrum BV kleine groep christenen. Er woonde een Indiase onderwijzer, een apothe ker en een arts. Er was een kleine kapel. Een stuk of zes schooltjes wa ren gesticht en er was een tehuis voor meisjes. De dorpelingen hadden timmeren en weven geleerd. De draadworm was vrijwel uitgeroeid. Het werk zou voor gang vinden, ook al waren zij een jaar afwezig. En de kinderen waren oud genoeg om daarna in Engeland achter te blijven om op school te gaan. Het was Pauls taak om voor de zon dagse kerkdienst de matten in de kapel neer te leggen, aan elke kant een lange mat, een voor de mannen en een voor de vrouwen. Elke week deed hij dat met grote toewijding, angstvallig precie6. Toen zij op het punt stonden af te reizen schoot hem dat plotseling te binnen. 'Maar-wie legt nu de matten in de kapel?' vroeg hij zijn vader bezorgd. Deze keek glimlachend neer op dat betrosken gezichtje. 'Ja, vent, dat moeten we nog regelen', zei hij ge ruststellend. III Een nieuwe wereld ging voor hem open: treinen, auto's, boten, eten, kle ding, schoenen. Vooral schoenen! Niet maar voor een poosje, zoals op de reis naar de zendingspost in Madras. De hele dag, en voor goed. Het was nu iets dat onontkoombaar was en ver plicht De opwinding van de reis compen seerde het verlies aan vrijheid enigs zins. Toen ze in Tilbury, in Engeland, aan land gingen werden ze dadelijk omringd door talrijke familieleden. Onvoorstelbaar, dat al deze mensen hun ouders kenden, en dan nog wel zo goed dat zij ze omhelsden en kusten! Diep onder de indruk stonden Paul en Connie stijf tegen elkaar, een klein veilig eilandje temidden van een kolkende zee. Enige weken achtereen was het een wirwar van namen en gezichten. Men sen die Brand heetten, en Harris, allerlei tantes en ooms, neven en nichten. De familie Brand was al moeilijk uit elkaar te houden zo veel waren ervan maar bij de familie Harris was het al helemaal erg. Paul en zijn vier dagen later geboren nichtje Peggy waren het ne- genenveertigste en vijftigste kleinkind geweest. Moeder had een foto van Paul naar Engeland gestuurd, zodat l een portrettengalerij van alle vijftig kleinkinderen moeders ouders bij hun gouden bruiloft in de zomer van 1914 begroette Gelukkig behoefden ze de ingewikkel de familierelaties niet dadelijk alle te ontwarren. Een paar dingen werden al vanzelf duidelijk. Zn was daar een huis. er waren enkele tantes, neefjes, en nichtjes, er was een grootmoeder, die een rol ging spelen in het nieuwe leven van de kinderen. Het huis heet te Nethania. Het was een smal huis van vier verdiepingen en gebouwd van grijze baksteen, met een witte daklijst en witte zuilen ervoor, en het stond geklemd tussen twee soortgelij ke huizen, al even keurig en deftig als de hele Londense buitenwijk St. John's Wood, waar het stond. De naam Nethania was ontleend aan het bijbelboek Nehemia; hij betekent 'ge schenk van God'. Tante Ëunice en tante Hope hadden wel enige overeenkomst met dit huis, het tweede van die naam, waarin zij nu al meer dan dertig jaar woonden: beiden waren zij schraal van postuur, indrukwekkend deftig, en zij hadden iets patricisch in hun voorkomen, tan te Eunice nog iets meer dan tante Hope. Geen van beiden waren ze zich bewust ooit een onfatsoenlijke gedach te te hebben gehad, laat staan iets onfatsoenlijks te hebben gedaan in hun hele levenmet één uitzonde ring. Tante Hope schiep er behagen in met twee, drie treden tegelijk de trappen op en af te rennen, en te fluiten beide weinig damesachtige dingen waren in haar jeugd streng verboden geweest. En nu ze volwassen was deed ze het. De wat ernstiger karaktereigenschappen van de twee zusters werden getemperd door hun aangeboren vriendelijkheid, wat ver oorzaakte dat hun vormelijke beleefd heid gepaard ging met warme harte lijkheid. (Wordt vervolgd) KRO 19.05 KRO-Cineac NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Macbeth NOS 22.35 Den Haag vandaag 22.50 Journaal DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05-12.35 W.K.Voetbal. (10.05 Herh. van wedstr. 11.35 Wedstr. van gisteren. 16.15 Journaal. 16.20 Dok. progr. 17.05 Plppl Langstrumpf. 17.35 Irgendwo in Acherloo. 17.55-18.00 Journaal. Van een verslaggever ELBURG, OLDEBROEK Gisterren zijn de gemeenteraden gekozen van Elburg en Oldebroek. Met ingang van 1 augustus zijn namelijk de huidige gemeenten Elburg en Doornspijk sa mengevoegd. Het dorp 't Harde, dat thans nog deels tot Doornspijk en deels tot Oldebroek behoort, zal dan geheel tot Elburg behoren. In verband met deze grenswijziging het sluitstuk van een reeks gemeente lijke herindelingen op de noordwest- Veluwe vonden op woensdag 29 mei jongstleden, de dag waarop overal in het land de gemeenteraden gekozen werden, geen verkiezingen plaats. De nieuwe gemeenteraad van Elburg komt er als volgt uit te zien: CHU- ARP 5 zetels, SGP 4 zetels, WD 3 ze tels, PvdA 3 zetels en Gemeentebélan- gen en Algemeen Belang elk 1 zetel. Dit betekent voor de VVD een entree in de raad met liefst drie zetels. De nieuwe raad in Oldebroek zal be staan uit PvdA, ARP-CHU en SGP, ieder 4 zetels, en Geref. Kiezers. Lijst Lonkhorst, WD en Algemeen Belang ieder 1 zetel. Om de laatste restzetel zal morgen op een openbare zitting op het hoofdstembureau in Oldebroek ge loot worden tussen de PvdA en de combinatie AR-CHU. Ze hebben ieder een rest van 124 stemmen. 100 gram suiker 1 dl. water n0( vanilleljs 1 Laat de suiker met Iets water (i 11 voldoende om de suiker te bevoel,e gen) in een pan aan de kook kom$e Verwarm zonder roeren, maar sch de suiker nu en dan even om, tot h" water is verdampt en de suiker e'c goudbruine kleur heeft. Neem de p van het vuur en roer er 1 dl. wal;' doorheen. Roer tot de caramel opgelost en laat de saus afkoelf Geef de saus apart bij vanille- mokl of chocolade ijs. Menutlp: Gebakken lever, postelf aardappelpuree, caramelijs. HAARLEM De Haarlemse poli! heeft een 44-jarige huisschilder u Haarlem aangehouden die ervan ve dacht wordt eind vorig jaar twi schilderijen uit het Haarlemse sta huis gestolen te hebben. De Haarlei se politie vermoedt dat de man med pldchtigen had. De gestolen schilderijen werden ha april door twee broers van dertien e vijftien jaar gevonden in de onafg sloten kofferruimte van een gepa keerde auto. Via de auto is de reche che de huisschilder op het spoor g komen. Zijn vingerafdrukken werde op de schilderijen gevonden. De twee schilderijen die samen vee tigduizend gulden waard zijn, zij gisteren terugbezorgd aan het Frai Halsmuseum, dat de schilderijen aa het stadhuis had uitgeleend. Het zij een landschap van Dirck van Berge en een hofje van de Boer-Sinda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4