Mario Americo: toch carrière met handen est Duitsland hoopt weer stuit op weinig tegenstand FC Vlaardingen niet akkoord met afwijzing KNVB voriet Joegoslavië faalt volledig tegen geprikkelde Duitsers Merckx ïlbreker Imbledon Dertig jaar kneden in Braziliaanse voetbalbenen IIERZOGENHORN Als kind droomde hij reeds ervan een be roemd profbokser le worden. Maar aangezien hij reeds als amateur flinke klappen te verwerken kreeg, beëindigde hij z'n carriërc in de sport van dc harde vuisten, nog voordat deze echt was begonnen. Zijn stevige maar ook gevoelige handen brachten hem toch nog roem. Tegen dc wil van het ouderlijk huis be zocht hij een 'kwakzalversschool' en leerde daar iets, wat men tegen woordig masseren noemt. De unieke loopbaan van Mario Americo uit Sao Paulo had een aanvang genomen. Mario Americo, de diepzwarte, intus sen nogal gezette man met de pret oogjes en de spiegelblanke gladheid (op het hoofd) heeft meer beleefd en meer bereikt dan welke speler of trainer van Brazilië ook, met inbe grip van Pele. Sinds 2 januari 1944 kneedt hij de benen van de beste voetballers van het grootste Zuidamerikaanse land. Hij kan er afstand van nemen. 'Het wereldkampioenschap van 1950 in ei gen land. We waren toen zo goed als zeker toernooi-winnaar en verlo ren met 12 tegen Uruguay. Uit was dc droom. Ik was destijds pas 38 en heb me verschrikkelijk opge wonden, dat is met de tijd minder geworden.' Maar als hij van 1958 spreekt vertrekt zijn mond zich emotioneel tot een brede lach: 'In Zweden heeft dc beste Braziliaanse ploeg aller tijden gespeeld. Dat was voor mij de grootste triomf. Voor de eerste maal wereldkampioen.' De grootste ontnuchtering kwam voor hem acht jaar later: 'Oh', aan 1966 wil ik niet terugdenken. De uitscha keling van Brazilië in de voorronden was nog niet eens zo erg, maar wel de gemene manier, waarop Pele in elkaar werd getrapt.' Dc naam Pele raakt Mario Americo in verrukking. De vader van twee dochters, die op 28 juli aanstaande 62 jaar wordt: 'Ik ken hem beter dan wie ook in Brazilië. Hij was de koning van het voetbalveld en ook mijn gemakkelijkste patiënt. Hij heeft altijd naar mij geluisterd.' De tevreden grijns verdwijnt. Met Pole's afscheid is voor hem het leven van alledag een beetje grauw geworden, hoew?l de spelers van het Braziliaanse team van 1974 hem als een vader vereren. 'Vacca Prela' (zwarte koe), of 'Titio' (oompje)' noemen ze hein. Troetelnaampjes, die geenszins beledigend zijn be doeld. Americo is niet alleen hun Mario Americo in zijn element. masseur, maar ook hun maskotte, gcluksbrenger en manusje van alles. Bij hem komen ze met hun zorgen. Een opmonterende opmerking of een vriendschappelijke klap op de schouder en de kommer verdwijnt. Americo heeft zijn geheimpjes. Een ervan is de gordel, die hij altijd draagt. 'Daar zit alles in wat ik nodig heb', aldus de bejaarde mas seur. Ook een borrel', aldus Clodoal- do in een tusscnopmerking. 'De gor del was mijn uitvinding', aldus de overstoorbare Americo. 'Maar bij het wereldkampioenschap gebruik ik een emmer. Ook een eigen uitvin ding.' DRUK HILTRUP Rinus Mlchels is een druk bezet man. Naast het Neder lands Elftal in het wereldkampioen schap leidt hij ook Barcelona nog steeds met succes in de Spaanse bekerstrijd. Zelfs zonder Cruijff ze gevierde Barcelona in de tweede strijd van de halve finale om i* Spaanse beker met 21 over Atleti- co Madrid en plaatste zich daarmee voor dc eindstrijd. Hierin zal het Real Madrid ontmoeten. Deze wed strijd wordt zaterdagavond gespeeld. 'Waarschijnlijk in Madrid, maar dan op het terrein van Atlctico Madrid', aldus Micliels. 'Het is namelijk de gewoonte dat de finale om de Spaan se beker wordt gespeeld in de plaats waar op dat moment Generaal Fran co resideert. Dat is nu Madrid. Om- dat Real Madrid natuurlijk niet op eigen veld mag spelen gaat deze finale naar het Atletico Stadion.' hV/lK.W.AlRTET DONDKHl) \G 27 JUNI 1974 SPORT T13/K1S BREST Fellix Levitan heeft alles, op een dtirag na, bereikt imet zijn Ronde van Franikrijlk. Hij [heeft Jac ques Goddet verdrongen als koersdi- recteur, alle draden van organisatie en \ved9trijd lopen door zijn handen. Hij heeft de concurrentie met de Giro volgehouden en mag zijn ronde nog altijd de belangrijkste van het wieler- jaar noemen. Maar hij heeft geen wonder in zijn koers gehad. Het won der van een nederlaag van Eddy Merckx in zijn ronde. Daar kan de Giro wel op bogen: in 1967 werd de jonge Merckx verslagen door Felice Gimondi. Die nederlaag van Merckx in de Tour zit er weer niet in, uitzonderlijke tegenslag voor Merckx voorbehouden. Het zal de belangstelling drukken voor de 61e ronde, die bij zijn begin duidelijk de concurrentie van het we reldkampioenschap voetbal voelt. Merckx start deze ronde zonder con currenten met allure, geen Ocana, geen Fuenbe, geen Zoetemelk, geen Italianen als Baronchelli, Battaglin en Gimondi. speciale verslaggever ELDORF Rainer Bonhof en Dieter Herzog, respectievelijk fcnvelder en linksbuiten in het Westduitse elftal, gingen uit- jlijk, heel begrijpelijk ook, bijkans verloren in de feestvierende 'smassa. Want West-Duitsland, tot gisteren verguisd als géén ploeg, wenste, toen de victorie op Joegoslavië eenmaal een pas (20), geen verder onderscheid te maken waar het uit- fende spelers betrof. Er was slechts jubel op zich om de verras- I overwinning op de zo hoog getaxeerde Joego's Jtoch vielen ze op, tot het einde gainer Bonhof en Dieter Herzog, voor het eerst een volledige [rijd spelend tijdens het naar een toegroeiende wereldkampioen- I Samen met Bernd Hölzenbein fcrbert Wimmer kregen Bonhof jerzog gisteren de ongelofelijke opdracht om een tot dan toe t pover acterend West-Duitsland üige gestalte te geven. Getweeën I ze uiteindelijk over. Want te- jet eind van de wedstrijd raak- lowel Wimmer als Hölzenbein But. Ze lieten zich vervangen ||en speciale verslaggever )EN Wimbledon heeft het 'oetbal voorrang moeten geven, lementen grepen in. Voortduren- |gen maakte tennis op de derde flag vrijwel onmogelijk. Pas laat namiddag werden de tenten, die jentrecourt, baan één en drie irmden, afgebroken om op het dglad geworden gras wat valpar- j mogelijk tc maken, fas bij gebrek aan tennis Groot innië wel gedwongen kennis te gter in van het voetbalgebeuren in n „Jland, dat men liever had verge- geen van teams meer strÜd is- De Britse tv, die eerst het Ps een looncoriflict Wimbledon niet Jhad willen uitzenden, dreigde i Fgddaar de regen bleef vallen, nog de beelden van het voetbal ach- houden, maar zond ze tenslotte uit. Waarschijnlijk omdat de iici ze zelf niet wilden missen. Wimbledon was het dus een [e dag, de achterstand is echter onoverkomelijk. Wel als in de le week nog zo'n regenbui valt. elf, waar Tine Zwaan had moe- lantreden, lag er onbeschermd bij oest direct worden afgekeurd. De iilen van de elf overige buitenba- £°nden pas tegen een uur of zes jgin< weègerold, waarna een begin dg t gemaakt met de partijen, ijwe centrecourt, baan één en drie, m(n al een half uur eerder bespeel- on geacht door hoofdscheidsrechter igen Gibson. Voor de meeste geplaat- I— oudere spelers komt die mo,i-dag goed van pas. De elite van in b( idteamtennis en de, grand prix- a]s looien ziet er vermoeider uit dan h( Beide groepen troffen elkaar jjlagavond bij de ledenvergadering de spelersvakbond, ATP. Arthur de werd daar als opvolger van de ;oneidende Cliff Drysdalé tot voorzit- van!ekozen. De Amerikaan joeg met nthe eerste officiële verklaring, de en ^:eur officials al tegen zich in het [as. dus de ATP, kunnen samen met n a]'^CT (de organisatie van miljonair ijzeif) en de sponsors het professione- 0 cjinnis best zelf regelen, ik zie in Teko wat verdere toekomst geen plaats anpi voor de internationale tennisfe- tie. De amateurbonden kunnen beter met de amateursport bezig den. Wij regelen de rest wel', van s Ashe. De ATP die van elke eslotene 1000 gulden entreegeld ,ja 00 contributie krijgt, heeft mo- bj|teel al 143 leden, van wie de Dat te dertig, dit seizoen tezamen al ijn vier miljoen gulden verdienden. 'Jgladde gras, het vochtige weer en „hl slechte zicht waren factoren, die de spelers en speelsters erg moei- maakten. Degenen met de geves reputaties spaarden zich onbe- meer dan degenen, die niets te ezen hadden. Wimbledon mag zich kkig prijzen dat bij dit catch-as- 1 tennis geen publiektrekkers uit he öot vielen. ;geni Newcombe, harder puffend dan 'oor, werkte zich met moeite langs ■fnJf Masters (9-8, 6-3, 8-6), Nast'ase tegen Brian Gottfried eveneens een Ka'jreak' nodig (64, 6-2, 9-8). Smith het korter: 64, 6-1, 6-2 tegen eek d maar Björn Borg, ondanks het ite weer gevolgd door een schare inderaarsters, kon het niet voor ter halen tegen de kleine Austra- Ross Case: 3-6, 6-1, 8-6, 14 afge- g, die door de kostschoolmeisjes rtdurend wordt opgejaagd, toonde uitermate verbolgen, dat hij onder omstandigheden moest spelen, trok zijn helrode trainingsbroek en uit, sloeg ballen over de om- ling en maakte zoveel trammelant, de assistent-wedstrijdleider uitein- jk toestemming gaf te stoppen. Het was toen op het centrecourt, waar licht slechter is, nog aan de gang. het centrecourt speelde zich trou- is de enige mëmorabele partij van dag af. De als tweede geplaatste is Evert en de 24-jarige Australi- e Lesley Hunt waren volledig aan aar gewaagd en brachten, ondanks slechte omstandigheden een goede w. De keiharde forehand van Hunt, van de allersterkste speelsters van moment, maar op de een of andere nier altijd buiten de grote prijzen lieven, sloegen bij tijd en wijle ars door het computer-tennis van ris Evert. De partij werd bij 99 ebroken. De hervatting ervan zal getwijfeld massa's geïnteresseerden ir Wimbledon lokken door respectievelijk Uli I-Ioeness, West-Duitsland's grote vedette, en Heinz Flohe, eveneens een zeer capa bele voetballer. OPENHARTIG Eigenlijk kan dat typerend genoemd worden voor hetgeen zich gisteren, en méér nog in de afgelopen dagen, in het Westduitse kamp heeft afgespeeld. Na zaterdag is er in de Westduitse gelederen uitgebreid intern overleg geweest over wat er aan de falende ploeg moest worden veoanderd. Er kwam kritiek los, openhartig gespuid. Zelfs Helmuth Schön, de bondscoach, spuwde zijn gal. terwijl hij doorgaans toch geen man is die zich af wenst te zetten tégen zijn spelers. Zo was er, óók Franz Beckenbauer, de invloed- drijke aanvoerder, die meedogenloos uithaalde tegenover een aantal van zijn teamgenoten die onvoldoende in zet hadden getoond. Het eind van alle kritiek en overleg viel gisteren al af te lezen aan de basisopstelling waarmee de Westduit sers aantraden. Dieter Herzog, Bernd Hölzenbein, Herbert Wimmer en Rai ner Bonhof mochten in eerste instan tie opdraven en wat nóg sprekender was, dat waren in feite de namen van de afwezigen. Uli Hoeness, de man die steeds méér vedette-neigingen be gon te krijgen, zat op de bank, geflan keerd door Flohe en Bernd Cullmann. De grootste ingreep van Schön betrof echter Giither Netzer, het Duitse pa rade-paard dat dit keer niet eens op de bank mocht zitten. GEPRIKKELD Zonder een aantal vaste pionnen leek West-Duitsland zijn eigen graf te heb ben gegraven. Bij voorbaat al. Maar misschien is het juist die veronder stelling geweest die de 'tweede keus figuren' heeft geprikkeld. Llitgerekend onder leiding van het genoemde vier tal vocht de ploeg van Schön zich naar'een door velen nooit meer ver wachte revanche op Joegoslavië, sa men met Polen en Nede.land toch getipt voor een plaats bij de eerste drie. De inzet van de 'vechtvoetbal- lers' in Schön's elftal (ook Bertie Vogts en Georg Schwarzenbeck gingen tot op de bodem) resulteerde uitein delijk zelfsin een, steeds verder uit the picture raken van spelmaker Wolfgang Overath, die grote delen van de wedstrijd eigenlijk helemaal niet domineerde. Dat de 'tweede keus' gisteren zo na drukkelijk de kans kreeg om zich te manifesteren, geeft eigenlijk automa tisch aan dat West-Duitsland-Joegosla- vië kwalitatief een verre van grootse wedstrijd was.Daarvoor maakten de Duitsers, ondanks het imponerende eindresultaat, té veel fouten. En daar voor was het verweer van de apatisch rondlopende Joego's (Oblak vooral) deze wedstrijd ook te onthutsend, ma tig. Maar wat tot het einde toe opviel, daar kan zelfs het kritische Duitse publiek niet omheen, was toch de maximale inzet, deels natuurlijk ook een reactie op de snerpende kritiek die de ploeg de laatste dagen heeft moeten verwerken: vooral na de ne derlaag tegen de buren uit de DDR. VERBETENHEID West-Duitsland toonde zit keer negen tig minuten lang de bereidheid om eikaars fouten op te vangen. Legio waren, opnieuw, de mislukte passes, maar even duidelijk was steeds de verbetenheid waarmee de grote en kleine fouten werden rechtgezet: waarbij met name Bertic VogtsU de rechtervlcugelvcrdediger, zich bewon en cnkclsDel. tweede ronde: Smith (V.S.)-Robert Maud (ZAfr) 6-4, 0-2Ilie Nastase (Roe)-Brlna Gottfried 6-3. 6-2, 9-S. nes enkelspel, eerste ronde: M. Jausovec e.' M. Navratilova (Tsj> 64, 3>6. 6 Sinde wedstrijden "eerste 'ronde. 6—4. 6—2. De Belgische heerser voelt het zelf als een gemis. 'Wat kan ik winnen in deze ronde. Indien mijn voorsprong tien minuten is, zal men nog zeggen, hij had geen tegenstand. Wanneer ik met een uur win, 'zal men misschien tevreden zijn. maar juist nu is het moeilijk. Ieder kan blijken de concur rent te zijn, die ik moet vrezen. Dat vraagt veel meer aandacht van mijn ploeg dan wanneer de controle beperkt is tot vijf of ten hoqgste tien rijders. In een ronde met concurrentie kan een overwinning met twaalf seconden een triomf zijn, in deze tour moeten het minuten zijn en liefst kwartieren.' Frankrijk wil nog niet geloven In do vijfde overwinning van Merckx en wijst op Alain Santy, Bernard The- venet, Jean-Pierre Danguillaume en heel voorzichtig ook op Raymond Pouliiidor, die in twaalf vaak sterke ronden nog steeds geen gele trui heeft veroverd. De 38-jarige 'Poupou* miste vorig ja^r het geel in de pro loog van Scheveniingen op minder dan een seconde. Brest, met een moeilijk parkoers over 7100 meter met pittige hellingen vlak na de start en voor de finish is waarschijnlijk zijn allerlaat ste kans. Thevenet en Danguililaume enerzijds, Santy en Poutidor anderzijds zijn de vertegenwoordigers van de sterkste Franse ploegen. Poulddors ploeg heeft tot nu toe, op een enkele uitzonde ring na, alles gewonnen, maar raakte zijn beste man Joop Zoetemelk kwijt. Zoetemelk zal binnenkort weer terug moeten naar het ziekenhuis in Sures- ncs voor onderzoek met daarop aan sluitend een periode van [herstel in de bergen. De werkgever van Zoetemelk overweegt overigens een proces to beginnen tegen het ziekenhuis in Be- ziers, waar Zoetemelk behandeld is na zijn noodlottige val in de Midi Libre en waar men niet de ernstige gevol gen van zijn valpartij heeft onderkend. Daardoor is later Vrijwel zeker de hersenvliesontsteking ontstaan, die zijn conditie sloopte, zijn loopbaan voor een seizoen onderbrak en Merckx zijn grootste concurrent ont nam. In het ziekenhuis van Beziers werd voorkomen dat Merckx in de komende weken dn Frankrijk met de billen bloot moet, zoals het afgelopen week einde wel in Bornem voor het Bel gisch kampioenschap op de weg. De "Belgische wielerbond sluit namelijk renners, die niet naar een kampioen' schap vertrekken, uit van verdere se lecties, tenzij er een aanvaardbare reden is. Merckx had die reden na zijn kleine operatie vorige week zater dag aan het zitvlak. De hele wereld wist het, de Belgische wielerbond wil de het zien en daarom reisde Merckx naar Bornem om zich gedeeltelijk bloot te geven voor officials van de B.W.B. Het is overigens niet te ver wachten dat Merckx, die pas gister middag laat aankwam en dinsdag al weer voorzichtig had getraind van dia ingreep ernstige hinder zal ondervin den 'in het begin van de ronde. De problemen bij de ploeg van en zonder Zoetemelk zijn eigenlijk gro ter. Het Nederlands kampioenschap van zondag heeft de verhouding on derling tussen de Nederlanders niet verbeterd. Bal met name heeft zich terecht niet kunnen losmaken van de gedachte dat Vianen als hij dan al voluit voor eigen kans heeft gestre den, _jveiuig heeft gedaan in het be lang" van zijn ploegma'kkers Bal en Knetemann De betrekkelijke 'leegheid' van het veld dat Merckx moet volgen in deze ronde wordt onderstreept door het feit dat slechts twee nationale kampi oenen aan de ronde deelnemen. Naast Vicente Lopez Carril (Spanje) is dat Cees Priem, die alleen daardoor in Frankrijk al de eerste publiciteit voor zijn equipe heeft veroverd. De ploeg waarin Fedor den Hertog wordt beschouwd als kopman, heeft door die titel de stimulans gekregen waarin aanvankelijk alleen ploegleider Piet Liebregts geloofde. Liebregts be stelde al lang voor het nationale kam pioenschap de rood-wit-blauwe trui- nen waarin zijn kampioen de Rode van Frankrijk zou moeten rijden. Hij bestelde die hemden bovendien voor namelijk in de maten van Priem en Den Hertog,' met nog een enkel exem plaar in een grote afmeting als reser ve voor Poppe en Huizebosch. Het zijn deze vier renners die het gezicht van de groen-witten zullen bepalen. Fedor den Hertogdie er natuur lijk aan dacht ter wille van de recla me een paar klompen uit Nederland mee te nemen is populair in Fran krijk, een faam die hij zal willen verwezenlijken in het mini-tijd-ritje van vanmiddag. Zeker is dat de geest in de ploeg goed is en dat is weinig minder dan een wonder. Dinsdagmor gen vertrok de bus met renners in de vroege morgenuren uit Breda. In de uren rond middernacht reed de wagen nog als een verdoolde bus door het Normandische en Bretonse land en pas om twee uur nachts werd het kwartier in Saint Brieu bereikt. Eventueel kort geding tegen bond DEN HAAG/VLAARDINGEN Op 1 september start in Nederland de voetbalcompetitie voor de ere- en eerste divisie betaald voetbal. Beide divisies zullen bestaan uit 18 clubs door het terugkeren van Fortuna Vlaardingen naar de amateurs. Een verzoek van de nieuwe stichting FC Vlaardingen om het komend seizoen de plaats van For tuna Vlaardingen in de eerste divisie betaald voetbal te mogen in nemen is door de KNVB afgewezen. FC Vlaardingen legt zich overigens niet neer bij deze afwijzing van de KNVB van de aanvraag tot toelating in de competitie betaald voetbal voor het volgende seizoen. Tijdens een persconferentie heeft het bestuur van de Stichting FC Vlaardingen bekend gemaakt nog twee mogelijkheden te zien in Vlaardingen betaald voetbal te kunnen blijven spelen: een kort ge ding of een garantieverklaring van Slavenburg's Bank voor een bedrag van 100.000 gulden per jaar over een termijn van drie jaar, overeenkomstig de eisen van de KNVB. Het stich tingsbestuur is van mening dat FC Vlaardingen, voortkomend uit Forlu- na Vlaardingen, één van de 37 be staande betaald voetbalorganisaties in Nederland is, dit in tegenstelling tot het standpunt van de KNVB,-die de Stichting beschouwt als een geheel nieuwe gegadigde, waaraan andere ei sen kunnen worden gesteld dan aan andere clubs. Volgens FC Vlaardingen pleegt de KNVB daarmee een on rechtmatige daad, die via de rechter ongedaan gemaakt zou kunnen wor den. Volgens het stichtingsbestuur is er echter een goede kans dat het niet tot een kort geding hoeft te komen. Men denkt ook alsnog te kunnen voldoen aan de financiële eisen van de bond. Een eerste oproep aan het Vlaar- dingse bedrijfsleven en enkele parti culieren heeft goede hoop gegeven dat er voldoende steun gevonden kan worden voor een termijn van drie jaar. In dat geval zal deze week nog aan de Slavenburg's Bank worden ge vraagd een garantieverklaring voor drie jaar te verlenen. De bank heeft reeds een garantie voor het eerste seizoen afgegeven. Intussen heeft FC Vlaardingen ook de plannen voor het nieuwe seizoen be kendgemaakt. Volgende week zal een begin worden gemaakt met het afslui ten van contracten en een overeen komst voor het gebruikmaken van de accommodatie. Om tegemoet te komen aan de bezwaren van de zaterdagama- teurclub Vlaardingen wordt overwo gen de clubnaam le veranderen in Stichting FC Vlaardingen. Paul Breitner (3) heeft met een afstandsschot het eerste doelpunt voor de Westduitsers gescoord. Gerei Miiller C3) en Rainer Bonhof (rechts,) juichen mee. De Joegoslaag Muzinic is teleurgesteld. derenswaardig onderscheidde. 'Zoals we deze keer knokten', wist Helmuth Schön na de wedstrijd, 'was het goed. We hebben ervoor gevochten. En als je dan van dit Joegoslavië wint, dan zeg ik: dit is verdiend'. West-Duitsland kwam pas zeven minu ten vóór de rust op 1-0. Herbert Wimmer trok vlak bij het strafschop gebied van de Joegoslaven een tweetal verdedigers met zich mee, waardoor de weg werd vrijgemaakt voor Paul Breitner die. van afstand, schitterend in de bovenhoek knalde. Joegoslavië zelf schiep in de eerste helft geen enkele kans. De ploeg speelde mat, bij vlagen zelfs met te weinig inzet. 'Na dat eerste doelpunt', al'dus Dragan Djajic, de linksbuiten die bijna geen bal raakte tegenover Berti Vogts, 'hadden we geen kracht meer om iets terug te doen. Dit Duitse elftal speel de twee klassen beter dan in de voorgaande wedstrijden. Vogts heb ik nog zelden zo goed zien spelen'. En Miljan Miljanic, de Joegoslavische coach: 'We moeten de oorzaak niet bij de tegenstander zoeken en ook niet bij de scheidsrechter'. MAKKELIJK^ POULE Die scheidsrechter, de Braziliaan Mar ques. floot weinig evenwichtig, op sommige momenten zelfs ronduit vreemd. Hij gaf gele kaarten aan Wolfgang Overath, aan Berti Vogts, aan Habziebdic en aan Buljan. Mar ques had geluk dat de Joegoslaven dit keer niet de hardheid hadden die zo tekenend was in hun voorgaande wed- strijen. Na West-Duitsland's tweede doelpunt was Joegoslavië bijna ner gens meer. De ploeg maakte geen moment de indruk dat er iets zinnigs kon worden teruggedaan. Miljanic: 'We hebben een aantal slopende wed strijden achter de rug. We zijn moe. West-Duitsland niet. Die hebben in een makkelijke poule gezeten'. Vooral op het eind van de tweede helft kwanten de Duitsers tot acties die weer deden terugdenken aan peri oden waarin de 'Mannschaft' tot grote daden in staat was. West-Duitsland heeft daarom weer hoop, vooral ook waar- het Gerd Müller betreft. Müller nam het tweede doelpunt voor zijn rekening, na een van de weinige bril jante momenten van Wolfgang Over ath die toch tegenover een verre van indrukwekkend Joegoslavisch midden veld stond. 'Dit was de terugslag', zei Mijanic na afloop. Vast staat in elk geval dat het voor Joegoslavië moei lijk wordt om zich nog bijtijds van die terugslag te herstellen. West-Dullsland-Jocgoslavlë: 2-^0 (1—0) 38. Breitner 1—0, 77. Müller; 2—0. Scheidsrech ter Armando Markues (Braz). Toeschouwers: 68.000 (uitverkocht). West-Duitsland: Maier, Vogts. Schwarzen beck. Beckenbauer. Breitner; Wimmer (Hoe- nessi, Overath. Bonhof; Hölzenbein (Flohe), Müller, Herzog. Joegoslavië: Marie: Buljan, Katalinski, Must- nic, Habziabdic; Oblak (Petkovic), Acimovic, Surjak: Popivoda. Karasi, Dzajlc (Jerkovic). Gele kaarten: West-Duitsland: Overath cn Vogts: Joegoslavië: Buljan en Habziabdic.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13