In hoger beroep twaalf jaar geëist voor moord op Groningse prostituée Délirante Sarah te wil Automuseum meerderjarig: oprichter Riemer 85 jaar Autokeus Datsun 140 J Soldaat vond straf van ses jaar te hoog Jongen rijdt met pas gekochte auto tegen lantaarnpaal Kamer akkoord met wijziging weonw?genwet Nachtdieren gestolen Onderwijzer(es) Holland üeslival 1974 TROUW/IWlWIIET DONDERDAG 27 JUNI 1974 BINNENLAND KUNST TPNOUS9/OL12 Het pronkstuk uit het vroegere Driebergse automuseum: de eerste zescilinder ter wereld, gebouwd door de Amsterdamse constructeur Jacob Spijker, in 1902. 'De paardemensen waren er slecht over te spreken. De tuf-tufs ver oorzaakten schrik bij mens en dier, spatten de modder verweg, lie ten een vervaarlijke stofwolk achter en de lui die er in zaten leken wel baarlijke duivels in hun bontjassen, de vrouwen achter sluiers en de mannen met donkere brillen en 'autopetten' met glimmende lakleren kleppen. Herinneringen van de gisteren 85 jaar geworden oprichter van Nederlands eerste automuseum, de heer G. Rie mer te Driebergen. Dit jaar wordt het intussen te Leidschendam gehuisvest Nationaal Automobielmuseum 21 jaar. Een groot pionier met een zo moge lijk nog groter gevoel voor humoristi sche anekdotes is de in de autowereld alom bekende 'mijnheer Riemer'. Zijn voorliefde tot het in zijn jeugd ont luikende automobilisme uitte hij als negenjarige - in 1898 - door te spijbe len om de doorkomst van de betrouw- baarheidsrit Parijs-Amsterdam-Parijs mee te maken. Daarna auto's verko pen. tot elektromobielen toe. Impor teur van Austin in het begin van de jaren '20. maar toen een journalistie ke carrière als redacteur van 'De Autohandel' en vervolgens in 1930 de start van het Instituut voor de Au tohandel. thans bekend als de 'auto- school Driebergen'. Hij begin met vier leerlingen: nu zijn er zo'n 700. In 1953 opende de heer Riemer naast zijn autoschool het 'Nationaal Mu seum vpor de Automobiel' te Drieber gen, dat vóór de fusie met de collec tie-Louwman meer dan honderddui zend bezoekers per jaar trok. Toen het eenmaal zover was. volgden ook anderen, zoals G. Gaastra, te Heeren veen en M. Lips te Drunen. zijn voorbeeld met de oprichting van auto museums. Hoe hij begonnen is met zijn belang stelling voor auto's? De bankier En- gelberts te Arnhem, een buurman, kocht een automobiel, toen pionier Riemer een klein jongetje was. 'Ik stond altijd trouw op mijn post als de tuf-tuf kwam of vertrok en nam dan m'n matrozenpetje diep af. Dat hielp. Eeder dan ik had durven hopen vroeg de vriendelijke buurman: 'Riemertje, wil wil je een eindje mee omrijden? Dubbel fijn was het niet alleen in dat puffende ding te zitten: het liep tegen schooltijd, alle jongens en meisjes zagen me! Op latere leeftijd verwon dert je die valse bluf, die toch ook nu ng zo'n enorme rol speelt En niet alléén bij kinderen' Hoe hij zijn collectie bijeenkreeg?' Snuffelen. Op zoek gaan. Kopen en ruilen. Vooral in Parijs en op het Franse platteland. Soms kwamen er in Driebergen nog Franse muizen uit een auto die jarenlang in Frankrijk in een boerenschuur onder het hooi had gestaan'. In de jaren '60 voerde hij met succes een campagne om de eerste zescilin der ter wereld, een Spijker uit 1902. voor zijn collectie te behouden. Hij bracht een geweldige bibliotheek bij een en vele originele voorwerpen uit de jaren van de 'old-timers'. Hij heeft zeer veel gedaan voor de belangstel ling in de autohistorie in Nederland, voor de leerlingen van zijn autoschool - die hij zelfs privé-les in tafelmanie ren gaf - en nog altijd is zijn belang stelling voor het automobilistisch ge beuren niet verflauwd. Er gaat geen RAI-tentoonstelling voorbij of we ont waren al SDoedig zijn opgewekte ver schijning. En nog altijd is hij die hij was: een representant van een genera tie met een zekere stijl. Deze week nog onder de tiendui zend gulden, maar volgende week waarschijnlijk wel voor een hoger bedrag leverbaar is Datsun's mid denklasser, de 140 J. Het nieuwe model, met coupé-achtige contou ren, is een modernere versie van de oude 1400, zij het met dezelf de motor en zonder de omreden van prijs verlaten onafhankelijke achterwielophanging. De Datsun 140 J is vierdeurs, vrij compleet - alleen achterruitverwar ming ontbreekt - en bijzonder goed afgewerkt. Het is een volkomen mid denklasser voor een nogal scherpe prijs. Die dan wel omhoog zal gaan, maar dat geldt voor z'n concurrenten evenzeer. Wat het merk Datsun en ook dit model weer sterk onderscheidt is - afgezien van de vormgeving - de bij zonder zuinige motor. De 1400 cc motor levert 65 DIN-pk en daarmee een alleszins acceptable acceleratie tot volgens de fabrieksopgave een topsnelheid van 155 km. per uur. Hierbij valt het verbruik beperkt te houden tot circa 1 op 12. wat voof deze klasse niet onverdienstelijk is. Het schakelen verloopt, zoals feitelijk bij alle Japanse auto's, onberispelijk. De pook op de Cardantunnel is in alle opzichten gemakkelijk te bedie nen. Wie ten volle van het vermogen wil profiteren .zal er veel gebruik van moeten maken, maar dat kan zonder bezwaar. Althans, de versnellingsbak is prima; snel optrekkken kost na tuurlijk wel méér benzine. RIJSWIJK De Mexicaanse kunste naar Feliciano Bejar exposeert van 4 t/m 9 juli in de filmzaal van het ministerie van CRM aan de Steen- voordelaan te Rijswijk (ZH). De ten toonstelling omvat diverse werken van Bejar die hij vanaf 1969 maakte. Daartoe behoren zijn zogenaamde 'ma- giscopen', optische instrumenten met de eigenschappen van kaleidoscopen en telescopen. Bejar die in 1920 werd geboren, hield zijn eerste eenmansten- toonstelling in New York in 1948. Sindsdien zijn cr negentig tentoon stellingen van schilderkunst, grafisch werk en beeldhouwwerk van hem in de V.S. en in Europa gehouden. Zijn landgoed in de buurt van Mexico City- is een opvangcentrum vóór wezen: het was het onderwerp van de Unesco- film 'De wereld van Feliciano Bejar' (1963). Na CRM gaat de tentoonstel ling naar Amstelveen (Aemstelle van 13 juli tot 6 augustus) en naar Zwolle (Librije van 16 augustus tot 9 septem ber). Museum- en autoschool-oprichter G. Riemer te Driebergen: 85 jaar jong. De Datsun 140 J, in Japan bekend als "Violet". Het weggedrag van de Datsun 140 J is goed, doch ook weer niet uitmuntend. De onafhankelijke wielophanging blijft helaas gereserveerd voor de nog wat sportievere 'hardtop'-uitvoering 160 J - met 1600 cc-motor - en hoewel de wagen met in ons geval de verbeterde Bridgestone-radiaalbanden best op de weg te houden is. gedraagt de 140 J zich bij het rijden op ongelijk weg dek wat bonkerig. Een ander bezwaar is dat de besturing wat al te licht blijkt, tenminste op de buitenweg. Hetgeen overigens weer niet inhoudt, dat het comfort te licht bevonden wordt. De verstelbare stoelen met ventilerend kunstleer geven een goede zit, in de portieren zitten armsteunen, de vering is gunstig en de gehele handelbaarheid van de wagen munt uit. Ook het gedrag in de bochten en het remmpn voldoen goed, waarbij rembekrachtiging tot de standaar dvoorzieningen behoort. Verlichting, zins hees, een galmend theater-Frans. Hij kan aardig wat, behalve zich be heersen en smaakvol regisseren. De Bekentenis, van een dame die er me lodramatisch voor uitkomt dat haar. ook nog stervend, kind van haar neef en niet van haar .man is, wordt zo wild gedaan dat het niet leuk meer is. Pierre gaat te keer als een gek en de anderen - mannen als vrouwen en een vrouw als man - doen opgewonden mee. Toneeldonder en -bliksem, aria's op de band, versterken het lawaai, en het piepkleine, bont volgepropte, to neeltje barst bijna uit elkaar van de ongeinige herrie. Die overigens met geestdrift gemaakt wordt. Sarah werd dus helemaal 'delirante', dat is: ij- Pierrc Spivakoff als de theatrale Sarah Bernhardt. lend, razend en buiten zinnen Op enkele rustige momenten en goede vondsten na kon ik er niet om lachen. ,In de tweede eenakter, die van 1915, toen in Amerika vertoond, was Sarah de stervende soldaat in een soort revuescène met heldenmoed, patriot tisme, de vlag, de vredesengel, en een vredesboodschap. Een kitsch waarin de kolderachtige overdrijving vai vakoff en de zijnen iets beter verdragen, al blijft het een gri rommelig en schreeuwerig gedoe pluimen, wapperende gewadei kleurige lichtjes. Waarom het heen moest komen, en dan niet i kermis maar in het Holland Fes weet ik niet. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Nadat de krijgsraad in Arnhem hem tot zes jaar gevangenisstraf had veroordeeld, hoorde de 22-jarige dienstplichtige soldaat Jan R. uit Groningen gisteren twaalf jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Onder meer omdat hij een straf van zes jaar te hoog vond, was R. in beroep ge gaan bij het Hoog militair gerechtshof. De advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, achtte de R. ten laste gelegde moord op de 39- jarige Groningse prostitué Berendje Pot bewezen. Hij verwierp het ver weer van R. en diens beide raadslie den dat er geen sprake was geweest van moord, maar van doodslag. Vol gens hem had R. de vrouw met voor bedachten rade om het leven ge bracht. Ook de krijgsraad had R wegens moord veroordeeld Bajonetsteken verwarming en ventilatie zijn even eens uitstekend regelbaar. Het dash board is fraai matzwart en goed over zichtelijk. De ruimte van het interieur en onder de bagageklep is voor deze klasse op maat. Alleen de hoofdruimte achter is door de coupévorm wat beperkt en ook het achteruitzicht is daardoor iets verminderd ten opzichte van het vori ge 1.4 liter model van Datsun. De luxe-uitvoering verschilt van dit alles weinig: alleen het tapijt op de vloer, net zonwerend glas en de tijdklok op het dashboard zijn verschilpunten. De 160 J heeft bovendien standaard ach terruitverwarming, hoofdsteunen, toe- renteller en radio, maar kost dan ook drie mille meer dan de Standaard 140J. De Datsun 140 J is ook qua prijs de typische gulden middenweg tussen Datsun's 120 Y en 160 B. welke laatste overigens dezelfde motor als de 150 J. heeft Berendje Pot bezweek op 18 oktober 1973 onder een groot aantal bajonet steken, haar toegebracht, omdat zij had geweigerd R. een bedrag van 300 gulden terug te geven. Op 11 oktober was de soldaat bij de prostituée op bezoek geweest en daarbij zou zij hem dat bedrag afhandig hebben gemaakt. R., getrouwd en vader van een kind, was daardoor in grote moeilijkheden geraakt, omdat met die 300 gulden het laatste huishoudgeld eraan was gegaan. Zinnend op mogelijkheden het geld terug te krijgen, was hij op het idee gekomen Berendje Pot onder bedrei ging met een bajonet, die bij hem in de kelder lag, te dwingen de diefstal ongedaan te maken. Bij zijn tweede bezoek aan de prostituée bleef deze terugbetaling weigeren en toen R. zijn bajonet tevoorschijn haalde, be gon zij te gillen. Toen zij trachtte de gordijnen open te schuiven om voorbijgangers te alar meren, stak R. het wapen in haar borst. Hoewel die eerste steek dode lijk was, bracht R. de vrouw nog een groot aantal andere steken toe. Een zoon van het slachtoffer, die zich met zijn verloofde elders in het huis op hield. kwam op het rumoer af en werkte R. de deur uit, voordat hij had gezien dat zijn moeder was neer gestoken. Dienstbril Thuisgekomen vertelde R. zijn vrouw dat zijn kleding bebloed was geraakt bij de hulp die hij een verkeerslacht- offer had geboden. Ongeveer een week later werd hij gearresteerd; de politie was hem op het spoor geko men doordat hij zijn dienstbril. waar van de glazen op een bijzondere ma nier waren geslepen, bij de worsteling in het huis van de vrouw had verloren. In zijn requisitoir verwees de advo caat-fiscaal naar de door R. tegenover de officier-commissaris afgelegde ver klaringen. R. had gezegd dat hij met de gedachte had gespeeld Berende Pot te doden, als zij zou blijven weigeren het geld terug te geven. Gisteren kwam R. op die verklaring terug en zei hij de bajonet alleen bij zich gestoken te hebben om de prostituée onder druk te zetten en zich eventu eel te kunnen verweren tegen haar souteneur, met wie de vrouw bij het eerste bezoek al had gedreigd. De zaak, zei R. gisteren, was 'volko men uit de hand gelopen'; hij zou niet de bedoeling hebben gehad Be rendje Pot om het leven te brengen. De advocaat-fiscaal zei van mening te zijn dat R. nu een andere verklaring aflegt dan indertijd bij het vooronder zoek, omdat hij in Arnhem heeft gemerkt dat hij op grond van zijn aanvankelijke verklaring schuldig wordt bevonden aan moord. Mr. Van Voorst tot Voorst, die thea traal van 'een moord om 300 gulden' sprak, zei het leven, ook dat van Berendje Pot, een zo 'waardevol goed' te vinden, dat hij met betrekking tot de strafmaat aanzienlijk verder wilde gaan dan de rijgsraad en dan de auditeur-militair, die acht jaar gevan genisstraf had geëist. Huwelijk De verdedigers van R., mr. G. W. Noordijk en kapitein P. E. de Rooy, Van onze correspondent MEPPEL Een 15-jarige Meppeler J. A. S. heeft maar weinig plezier beleefd van zijn spaarcentjes. In plaats van eer bromfiets te kopen, zoals aanvankelijk de bedoeling was. schafte hij zich een echte auto aan. Daarmee toerde hij door de Drentse dreven om vervolgens koers te zetten naar zijn woonplaats. Daar kwam aan hel ritje ee.i einde. De jeugdige auto mobilist knalde namelijk tegen een lantaarnpaal. Uit angst voor zijn ou ders verborg hij zich op de vliering van zijn huis. De politie, die door omstanders was gewaarschuwd, voor de vreemde kapriolen van S.. haalde hem daar weg. vroegen het hof vooral ook rekening te houden met de persoonlijke om standigheden- van de verdachte en met het over hem uitgebrachte psychia trisch rapport. Mr. Noordijk hield het hof voor dat een langdurige vrijheids straf het huwelijk van zijn cliënt, het belangrijkste houvast.in zijn leven, in gevaar zou brengen. Hij schetste R. als iemand die 'op alle fronten gefaald heeft', voor wie het onder meer een zware slag was dat hij niet in aanmerking kwam voor de opleiding tot beroepsonderofficier, en die vooral de steun van zijn vrouw ('een sieraad') nodig heeft. Kapitein De Rooy verzocht het hof de zaak aan te houden, om een psychia ter of een psycholoog een aanvullend rapport te laten uitbrengen. Daar naast bepleitte hij een korte gevange nisstraf, omdat er aanwijzingen zijn dat R. door de onderhavige gebeurte nis 'normaal kan gaan functioneren, beter dan hij ooit gedaan heeft'. Het hof zal op 10 juli uitspraak doen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kam :on akkoord gaan met een wijziginj m de woon wagen wet. Tijdens de t deling bleek gisteren dat vrijwe cer partijen kunnen instemmen mi wijziging, die is bedoeld rechtszekerheid voor woonwagen ners te vergroten. Met de wijziging wordt het mo| dat een woonwagenbewoner in bi gaat bij gedeputeerde staten, als w van een gemeente afwijzend h< gereageerd op een verzoek een plaats te mogen kiezen buiten woonwagencentrum. Volgens de h ge wet kunnen alleen personeic circuspersoneel, uitvoerders vai genbouw en zigeuners een onth< krijgen buiten de aangewezen wagencentra. De woonwagenwet. die in 19' werking trad, wordt algemeen alk. misser beschouwd. Het aanwijzer regionale kampen (van de 50 g*"" de zijn er nu 33 tot stand geko heeft niet geleid tot een aanpj van de woonwagenbewoners. M wijziging wordt het gemakke buiten een van die centra stand] te kiezen. Bij het verlenen van heffing moeten b en w rekening den met het aantoonbaar belanj de woonwagenbewoner heeft bi verblijf buiten het centrum. Dal bijvoorbeeld zijn werk zijn, schoolbezoek van zijn kinderen <^.1' tijd die hij in de gemeente verblr e Van een verslaggever AMSTERDAM Inbrekers he£0 een aantal nachtdieren buitgen in Artis. Zij gingen er vandoor een Senegal Galago (een Afril f halfaapje), vijf vruchtenetende ftei muizen (drie Roezets en twee Ka >r< of vliegnde honden) en twee s uiltjes. Van de daders ontbreek spoor. TIMOTHEüSSCHOOL Lod. van Deijsselstraat 110 Tuinstad Geuzenveld Amsterdam-W est Gevraagd voor de 2e of de 5e klas: Datum van ingang 1 augustus of zo spoedig mogelijk daarna. Inlichtingen bij en brieven aan: L. HORNEMAN, tel. 960779 (thuis of 132699 (school). Festival Agenda Donderdag 17 juni Amsterdam. Brakke Grond 20.30 uur: Kagels Zwei-Mann-Orchester. Mickery Theater 20.30 uur: Délirante Sarah. Doopsgezinde Kerk 20.15 uur: Barok muziek (Brilggen, Kuyken, Leon- hardt). Den Haag. Koninklijke Schouwburg 20.15 uur: Louis Falco Cance Compa ny HOT Theater 20.30 uur: Waark. Scheveningen. Theater aan de Haven 10.30 uur: Tafels Rotterdam. Schauwburg 20.15 uur: Ne derlandse Operastichting Le Nozze di Figaro. Duits-Nederlandse blokfluitdagen EDE De Duits-Nederlandse blok fluitdagen die vorig jaar voor het eerst in Ede werden gehouden, krij gen dit jaar een vervolg in Münster. De organisatie is daar in handen van de Westfaiische Schule ftlr Musik. Ook nu is een belangrijk onderdeel een concours voor amateur blokfluit spelers waarvan niet alleen beroeps musici maar ook muziekstudenten zijn uitgesloten. De deelnemers wor den ingedeeld in vier leeftijdsgroepen tot 25 jaar. Voorronden beginnen op 13 september. Het concours vindt plaats van 17 t/m 20 oktober in de Rathausfestsaal in Münster. 's Avonds zijn er concerten door Synthaga Musi- cum o.l.v. Kees Otten, het strijkorkest van de Westfaiische Schule für Musik en door Frans Brilggen en Gustav Leonhardt. Inlichtingen en aanmel dingen bij het Organisatiecomité Duits-Nederlandse Blokfluitdagen, Postbus 156, Ede. Mexicaanse expositie in CRM-gebouw door Ber Huising AMSTERDAM Het gezelschap je van Pierre Spivakoff uit Parijs was, dinsdagavond voor het eerst voor het Holland Festival in Am sterdams Mickery met Délirante Sarah, waarin Pierre als Sarah Bernhardt twee eenakters speelt die zij voor zichzelf schreef: L'Aveu (de bekentenis) van 1888 en Du Théatre au Champ d'Hon- neur' (van het theater naar het veld van eer) van 1915 Sarah was beroemd, berucht, om haar alles en iedereen wegspelende theatra le pathos, dat toen geweldig werd gevonden en nu niet meer ernstig genomen zou worden. Sarah spelen als Sacah zou al parodiërend werken, maar Spivakoff heeft er nog vele overbodige scheppen bovenop gedaan. Hij heeft (van foto's en filmpjes) de aanstelligere poses, de overdreven schone gebaren, de betoverende enigs- door Sicco de Jong

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 12