)RANJE-SHOW DUURT VOORT oberto Rivelinho ïdt Brazilianen Karaktervol Zweden dwingt Polen terug l/MM 74 Argentinië vlucht wanhopig in harde afweer «lour Matty Yorliammaii ISICPIRIE BPIRID Winst en verlies voor sehaakteam F/KWARTOT DONDERDAG 27 JtHI 1974 SPORT Tll/Kll ize speciale verslaggever BNIKIRlGHEN Laidislao Ca;p, ongoochelde bondscoach van Argentinië, verschuilde zich na af- an de wedstrijd Nederlaimd-iAcrgentiniië (40) achter de gemeenplaats die al meerdere trainers jen na opgelopen schade tegen Oranje. Gap: Dit Nederlands elftal speelde goed, zeer goed. land heeft een goede kans om wereldkampioen voetbal te worden.' Het moest uiteraard een I zijn voor de 40 nederlaag. Wel begrijpelijk, want Nederland he'eft zijn favoriete rol tijdens feite wedstrijd in de kwartfinales andermaal bevestigd. Vaak uitstekend voetballend rolde Neder- B tegenstander op. Steeds weer aanvallend, de massa wederom tot bijval dwingend. jnd heeft het tot nu toe hele- méókt op het wereldkampioen- oetbal. Als één van de attrac- teams heeft het zich ook een uitgangspositie verworven om chen te komen. Rinus Michels an Oranje een geheel gemaakt. het supertalent Johan Cruijff, ook alle anderen tot een hoog ;raard verheugde Michels na af- n Nederland-Argentinië: 'Ik anders zeggen, dan dat we bij- sterk hebben gespeeld. Wij negentig minuten lang gedomi- :n de tegenstander geen centi- ruimte gegeven. Van de vele 'zijn er vier benut en ik geloof t kwaliteitsverschil zodoende uitgedrukt. In de tweede helft we iets ingehouden, lyiaar toen reactie kwam van Argentinië, we weer het initiatief geno- ok met het oog op het publiek, altijd voor het grootste deel uit inders bestaat. Er is zelfs sprake van een eenzijdige wedstrijd.' eer een uitstekend resultaat is and dus favoriet in West-Düits- [ichels ziet de gevaren daarvan zegt: 'Het publiek ziet ons als Wanneer de spelers dat ook enken, zijn we verloren. Daar verder niet aan toe te voegen', liniië was eigenlijk al na één en verslagen ploeg. Want de ïerikanen kregen met Oranje's gewoonte te maken, die er j dit wereldtoernooi uit bestaat al in het begin toe te slaan, nje sloeg in Gelsenfcirehen kei- ■NGSOFFENSIEF jolginig van hetgeen in de wed- tegen Uruguay en Bulgarije Sbeurd, scoorde Oranje namelijk jeën. Na een geweldig opemings- Jef, dat de Argentijnen murwde, pt in de tiende minuut al raak. Hanegem lobde Johan f vrij. Vrije verdediger Roberto en Ramon Heredia bleven |n rechte voor buitenspel staan het voer Cruijff geen pro- J meer vormde doelman Daniel yali te verslaan. Na die treffer Nederland aandringen en direct goal kregen Wim van Hanegem Sim Jansen uitstekende kansen, tens knalde na twintig minuten punmer twee al" in de touwëri. prd, op zijn eigen wijze. Maar nu scheidsrechter Bobby Davidson annu leerde de treffer nog vanwege buiten spel van Rob Rensenbrink. Het bleek evenwel uitstel van executie. Want nadat Wim Jansen nog een keer op set punt had gestaan eén tweede goal te scoren, was het in de vierentwin tigste minuut Ruud Krol die met een formidabele knal van afstand Carnava- li weer versloeg. Wim Jansen had een corner genomen die werd afgeslagen, waarna de geretouneerde bal door Krol zoevend hard in het Argentijnse doel werd geschoten: 2-0. Oranje voetbalde grandioos en had in wezen de Argentijnen niet meer te vrezen, want tegen dit Nederlands elftal met 2-0 achterstaan, betekent vrijwel zeker een nederlaag. De kracht van Nederland kwam ook te gen Argentinië weer eens overduide lijk aan de oppervlakte. Zoals Brazilië vier jaar geleden, wordt alles cp de aanval gespeeld. Allereerst omdat men daar de meeste kwaliteit heeft en bovendien omdat men verdedigend niet onder druk wenst te komen. Arie Haan en Wim Rijsbergen doen het tot dusver uitstekend in het hart van de verdediging. Maar hun krachten zijn nog niet getest wanneer Oranje onder druk komt. HARDHANDIG Toen Argentinië zo ongeveer kapot was gespeeld, bleek die ploeg naar hardere middelen te gaan grijpen, om het ontketende Nederland af te stop pen. Zo legde aanvoerder Perfumo de doorbrekende Neeskens vlak voor rust wel bijzonder hardhandig neer. David son trok er een gele kaart voor. Zoals hij overigens eerder ook Neeskens na een forse tackel met een gele kaart had geconfronteerd. BEWAKING Nederland had eigenlijk maar met één schoonheidsfout te maken. De talloze gecreëerde kansen werden niet voldoende afgerond. Ondanks de rian te 2-0 bij rust, had men op ruimere afstand van de tegenstander kunnen staan. De wervelende show werd in de tweede helft voortgezet. Rob Ren senbrink kreeg met een nieuwe tegen stander te maken. Want de in de eerste helft geblesseerde Wolff bleef in de kleedkamer. Maar ook diens vervanger Glaria kreeg met de capaci teiten van Rensenbrink te maken. Cruijff, weer de grote man bij Neder land, trok zich dusdanig terug, dat hij de bewaking van Heredia ontliep. Niet zelden lag hij zelf aan de basis van Nederlands gevarieerde aanvallen. Attaques, met opkomende verdedigers als Wim Suurbier en Ruud Krol. En vooral aanvallen die op het weer ijzersterke middenveld werden gebo ren. Wim Jansen heerste daar over House man en ook Neeskens en Van Hane gem lieten Squeo en Telch voorname lijk achter zich aan rennen. Argenti nië kreeg eenvoudig niet de kans om zelf offensieve daden te ontwikkelen. Nederland gaf er de ruimte niet voor. Met tempowisselingen en constant verschillende spelers die voorin opdo ken, werd Argentinië in de tang ge houden. Bij een doorbraak leek er voor Rob Rensenbrink een penalty in te zitten, toen Sa hem neerlegde, maar de lafconieke Davidson wilde ij» Johnny Rep kopt het mooiste doelpunt van de avond in. Oranje's derde. Doelman Carnevali is kansloos. niet van een strafschop weten. immer aanvallende Nederland met een handicap te maken, toen er even- ZUIVERHEID ais een u,Uir VOOr de wedstrijd een Halverwege de tweede helft kreeg het gigantische regenbui losbarstte. Het fe-trap-specialist beslist duel NOVER En weer was het Roberto Rivelinho die Brazilië aan averwinning hielp. Zoals al eerder tijdens de oefencampagne de Brazilianen slechts moeizaam tot scoren kwamen en dolge- g waren met de keiharde en slimme vrije trappen van Rivelinho. ravond was diezelfde middenvelder opnieuw het middelpunt van dein feestje. In de 70ste minuut van het duel tegen Oost-Duits- kreeg Brazilië een vrije trap toegewezen. Rivelinho posteerde achter de bal en passeerde doelman Jürgen Croy waarmee het beslist was, want de Oostduitsers konden verder niet meer im- ren. De uitschakeling is zo dichtbij gekomen voor de ploeg van iner. Georg Buschner, een immer eiiden en vriendelijk man, had ïlijiks meer verwachtingen voor yeede finaleronde. Nauwelijks wamt zio stolde Buschner nog er een bal was getrapt tegen ië ail: 'We hebber, geen verwach- Als we bij de laatste vier is dat iets dat ons zelf ook st'. Dat mag dan waar zijn, wie iner bekijkt tijdens zo'n uit- c gelooft hern onvermijdelijk, zo- wel dat er nieuwe hoop is gaan na de prestige-slag afgelopen lag tegen West Duitsland. Het dat bij de bookmakers nog steeds ummer één staat genoteerd, ver- van de DDR, dat zelf ook niet voetbalde maar zich de West ers knap 'van net lijf wist te ïn. e vreugderoes over dat resultaat discipline binnen de ploeg toch sterker aangetrokken. En nie- twijfelt er aan dat Buschner v/el degelijk kansen ziet om te bereiken dan alleen een sje bij de laatste acht., De Oost ers die in het 50.000 inwoners tde Ratingen een hotel op de ke markt hebben gehuurd, zijn sterker dan voorheen van de nwereld afgeschermd. Ook de wordt mu duidelijk op een af gehouden van Buschners selec- Hij verontschuldigend: 'Te grote eid heeft zijn bezwaren, Het e niet gunstig en daarom moeten >u ook de pers meer buiten de ten houden'. deed Brazilië al wat langer. Dui- k werd voor de titelhouders dat niet mogelijk is om met een elftal toppers als Gerson, Pele en io in ontbreken fluitend en fraai 'allend naar een nieuw succes te n. Brazilië paste zijn strijdwijze ook gisteravond toen de inzet euw groot was en toen ook weer dat de Brazilianen onbesuisd- ook voor een grote inzet aanzien, dat spel is de ploeg door de te schifting gekomen en bij coach o Zagalo gloorde dan ook einde- weer wat hoop na de voorberei- haalde de zuiverheid enigszins uit het spel, maar het kon ook weer niet verhinderen, dat Rensenbrink in een snelle rush vrij voer Carnevali ver scheen, waarna de Nederlandse 'Belg' overigens tegen de keeper opschoot. Maar de grote meerderheid werd na een half uur dan toch met een derde goal bekroond. Cruijff was alweer de grondlegger van het doelpunt. Op links brak hij door en stelde Johnny Rep in staat zijn vierde WK-doelpunt te scoren. Rep maakte er een schit terende goal van, door de voorzet van Cruijff vallend achter Carnevali te duiken: 3-0. Kort na die goal leek Oranje aan een GROEP B vierde doelpunt te komen, toen Cruijff alweer Rep bediende. Rep mis te de bal evenwel juist. Rcberto Telch liep bij dat kopduel dusdanig onge lukkig tegen Rep op, dat hij met een brancard het veld moest verlaten. Op het oog vrij ernstig geblesseerd moest ook Wim Suurbier in de slotfase het veld verlaten. Hij werd vervangen door Rinus Israel. GROEP A NederlandArgentinië Brazilië—DDR Stand: Nederland 1 1 Brazilië 1 l DDR I 0 Argentinië 1 0 4—0 1—0 1—0 0—1 West-DuitslandJoegoslavië PolenZweden Stand: West-Duitsland 110 0 Polen 110 0 Zweden 10 0 1 Joegoslavië 10 0 1 2—0 l—O 2 2—0 2 1—0 0 0—1 0 0—2 Johan Cruijff passeert doelman Carnevali en gaat Nederland op 10 brengen. WEERGALOOS Nederland bleef tot aan het laatste fluitsignaal van Davidson voor de aan val kiezen en dat resulteerde dan toch nog in een vierde goal. Nadat Wim van Hanegem zich door de defensie had geworsteld en vervolgens tegen Carnevali had opgeschoten, schoot Jo han Cruijff de terugspringende bal uit zeer mceilijke hoek weergaloos in: 4-0. Het was mooi geweest. NEDERLAND-ARGENTINIË 4-0 (2-0) 11. Cruijff 1-0. 25: Krol 2-0, 72: Rep 3-0. 89: Cruijff 4-0. Scheidsrechter: Davidson (Schotl.). Toeschouwers: 55.000. Gele kaar ten: Neeskens. Suurbier: Argentinië: Perfu- NEDERLAND: Jongbloed; Suurbier (Israel), Rijsbergen. Haan. Krol; Jansen. Neeskens, Van Hanegem; Rep. Cruijff, Rensenbrink. ARGENTINIË: Carnevali; Wolff (Glaria), Per fumo. Heredia, Sa; Telch, Balbuena, Squeo; Yazalde, Ayala. Housemann (Kempes). NICE Het Nederlandse schaakteam heeft op de Schaakolympiade in Nice de wedstrijd tegen Joegoslavië verlo ren met 1,5-2,5. De tot grootmeester benoemde Jan Timman kwam tegen Gligoric niet verder dan remise, nadat de partij eerder was afgebroken. Later versloeg Nederland in een wed strijd voor de elfde ronde Wales met de maximale cijfers van 40. De ge detailleerde uitslag was: DonnerWil liams 1—0, JonesSosonko 01, ReeCooper 10, Sully-Kuypers 01. De stand aan kop is nu: 1. Sovjet Unie 34 punten, 2. Joegoslavië 27,5 en 2 afgebr., 3. Bulgarije 27,5, 4. Neder land 26,5, 5. Verenigde Staten 26 en 1 afgebr., 6. Hongarije 25, 7. West-Duits land 23 en 1 afgebr. d'ingsperiode waarin zijn ploeg nooit kon inponeren en na drie wedstrijden waarin het oude Brazilië niet meer herkenbaar was. Hoe jammer dat ook voor het publiek is. Ook voor het publiek dat gisteravond de strijd in Hannover volgde. Brazilië was zeker in de eerste helft niet sterk. De Zuidamerikanen waren wel veel aan de bal maar ontwikkelden nauwe lijks tempo. Zo kon er ook weinig ge vaar gesticht worden. Steeds weer werd de bal teruggelegd en konden de vol gelingen van Buschner zich opnieuw in stellen op de aanvallen. De strijd was wel vinnig, er vielen in de eerste fase al drie gele kaarten (Carpegiani en Jairzinho aan Braziliaanse kant en Hamann bij de DDR) maar het ging toch niet over de schreef. Dc Oostduitsers slaagden er slechts zelden in gevaarlijk te worden. Ze gingen er duidelijk van uit Brazilië te laten spelen om dan later met tem poversnellingen terug te komen. Dat lukte echter niet. Want ook na rust bleek Brazilië door het spelen op bal bezit de strijd te kunnen controleren. Dat was een tegenvaller voor de DDR en ondanks een nog grotere inzet bleek duidelijk dat er nauwelijks gevaar school in de aanvalslijn. Toen de Oost duitsers zich dan ook na zo'n twintig minuten leken neer te leggen bij een gelijkspel, kon Brazilië de controle nog dominanter uitvoeren. Gevolgen leek dat nauwelijks te zullen hebben, want uitgespeelde kansen kwamen nau welijks voor. Tot dan die vrije trap van Rivelinho, die de strijd besliste. In Braziliaanse termen moet dat dan maar een uitgespeelde kans heten, want dat juist daar gevaar van uitgaat bleek maar eens te meer. DDR-BRAZILIË 0-1 (0-0) 70: Rivelinho 0-1. Toeschouwers: 50.000. Scheidsrechter: Thomas (Wales). Gele kaarten: DDR Ha mann. Strelch; Brazilië: Jairzinho, Paulo Cesar. Dtrceu. DDR: Croy; Kische, Brandsch. Watzlich, Lauck (Löwe); Hamann (Irmscher), Kurb- juweit, Weisc: Sparwasser, Streich, Hoff- Uitblinkende doelman Jan Tomassewski moet selfs een strafsch op stoppen Van onze sportredactie STUTTGART In tegenstelling tot wat menigeen verwachtte heeft Polen, samen met Joegoslavië en Nederland getipt voor een plaats bij de laatste drie, nauwelijks kunnen imponeren tegen het van te voren nogal geminachte Zweden. Zweden's rol, zo dacht menig in sider, was met. het bereiken van de laatste acht uitgespeeld. Maar juist tegen de Polen kwamen de Zweden tot een uitstekende presta tie. Zweden schiep zich legio kansen, kwam voor de rust niettemin op een 10 achterstand, maar verwierf zich in de tweede helft op nieuw volop perspectief om terug te komen. Tapper miste in die tweede helft een strafschop, waarna langzaam duidelijk werd dat de fel strijdende Zweden hun overwicht niet in doelpunten konden uit drukken. omdat een laatste stukje koelbloedigheid ontbrak. Polen bleef zodoende met veel mazzel overeind. BRAZILIË: Leao: Pereirn, Ze Maria, Mario Marinho, Francisco Marinho; Rivelinho, Paulo Cesar I, Paulo Ccser II; Valdomiro, Jair zinho. Dtrceu. Zweden is een opvallende ploeg in de acht toplanden die gisteren een aan vang maakten met de tweede finale ronde. In de eerste plaats natuurlijk omdat men bij de lofing tot grote woede van de Skandmaviërs overi gens, zo vriendelijk was geweest de Zweden in te delen bij de groep van zwakke landen. Iedere groep kreeg er zo een toebedeeld en de op papier sterkste groep kreeg ook de sterkste 'zwakke' er nog bij. Zonder enig ge volg klaagde Zweden daar nog lang over. Maar de ploeg werd tegelijk enorm gemotiveerd. En gaf daarvan blijk in de wedstrijder tegen Urugu ay, Nederland en Bulgarije. Zwedens kwalificatie geeft ook aan dat het nog mogelijk is om in een land waar een ber.vpsvoetbal bestaat (de Oosteuropese lauden waar het dan ook niet beroepsvoetbal heet maar Waar het spel toch duidelijk een ande re functie heeft d*n in Zweden, bij voorbeeld de opvijzeling van een stuk nationaal prestige) toch tevoorschijn te kunnen komen met een sterk team. Dat is en dat was ook bij vorige toernooien waar Zweden zich voor wist te kwalificeren, een geweldig winstpunt dat de trek in een toernooi om de wereldtitel bij andere voetbal- ministaten er in houdt. Voor Zweden is er niete meer te verliezen. Zelfs eliminatie in deze tweede finaleronde houdt geen enkele teleurstelling in. Ook dat voedt het Zweedse spel. Daarom ook kon een man als coach 'Aby Ericsson nog voor het duel tegen de Polen al stellen: 'We hebben geen enkele angst voor Polen. Deze kwalificatie heeft ons vleugels gegeven. Daarom kunnen we ook met dc overtuiging starten dat we van Polen kunnen winnen'. Een wd erg gedurfde uitspraak. Want Polen heeft toch ook velen verrast tijdens dit toernovi. Met dikwijls sprankelend aanvallend voetbal leerde men leven met het ontbreken van een sterspeler als Lubanski. Niemand mis te hem tot nu toe ernstig omdat' Polens reserve aan voetballers met klasse groter is dan werd verwacht De kwalificatie in de gedenkwaardige wedstrijd tegen Engeland heeft een heel ander aanricht ook gekregen daardoor. Polen kwalificeerde, zich niet alleen maar dankzij een geweldi ge portie geluk. Polen kwalificeerde zich ook door grote voefcbalkunde. Daar zijn ze nu STUTTGART De Zweedse team-official Sten Apner vertelde gisteren dat de laatste dagen brieven en telegrammen binnenstroom den in het Zweedse kamp met gelukwensen en aanmoedigingen. Apner: 'Helaas was er geen bij van onze koning of van eerste minister Olaf Palme. Maar misschien komt dat ook wel omdat de minister voor land bouw, Seante Lundqvlst, de wedstrijd tegen Uruguay heeft bijgewoond'. in Engeland ook van overtuigd ge raakt. Men is er ook wel blij mee want het staat altijd nog aanmerkelijk beter geëlimineerd te worden door een reëeie kanshebber op de wereldti tel dan door een land dat in het eindtoernooi geen enkele rol van be tekenis kan spelen De in de beginfase volkomen open strijd kende al dadelijk enkele specta culaire momenten. Zowel Steffan Tap per (voor Zweden) als Grzegorz Lato (voor Polen) kwamen alleen voor de keeper. Tomaszewski sloeg de bal met één van zijn bekende reflexen weg, Hellström zag het schot van de Pool over gaan. De ogenschijnlijk laconiek, doch vastberaden Zweden werkten zich meermalen soepel uitverdedigend naar voren. De sluwe veteranen Grahn en Bo Larsson (hij speelde nog ooit voor Stuttgart) verzonden bruik bare passes, doch de Skandinaviërs brachten een spits te weinig in om de gejaagd werkende Poolse verdediging uit te spelen. Slechts Edström en Sandberg waren geregeld in de voor ste lijn te vinden, waar zij van Zmuda niet veel ruimte kregen. De PSV-er toonde 'zich overigens slordig in dp combinatie. DEKKING De Poolse uitvallen, vaak over de opkomende Gut, waren uiteraard gevaarlijk, maar de voortreffelijke dekking van Lato (door Grip) en Szarmach (door Andersson) behoedde Zweden voor een achterstand. Na een kwartier kopte overigens Lato, uit een voorzet van Gadocha, tegen de onderkant van de lat. Na een half uur leek het eerste doelpunt van de wedstrijd onvermij delijk. Torstensson lanceerde Grahn, die meters ruimte won, omdat de Poolse verdediging bleef staan voor buitenspel. De vlag ging echter niet omhoog, doch in plaats van de bal naar Fdström te schuiven, waagde de voor Grasshoppers (Zwi) spelende middenvelder zelf een schot van af stand, dat hoog over verdween. Vijf minuten vóór rust scoorde Polen, on- .vcrwacht. Alle drie de spitsen hadden in het doelpunt een aandeel: Gadocha zette voor, Szarmach kopte terug en Lato passeerde Hellström. Voor het eerst sinds 625 minuten boog de Zweedse goalie. STRAFSCHOP In de tweede helft leek het erop alsof de Polen zélf steeds meer gebukt gingen onder hun krappe voorsprong. Steeds meer verdedigers moesten te rug naar achteren om Zweden van zich af te houden. Zelfs een numeriek sterk bezette verdediging had het ui terst moeilijk tegen de steeds duide lijker aandringende Zweden, Polen leek de gelijkmaker te moeten gaan incasseren toen Zweden een straf schop kreeg toegekend omdat Tor stensson was neergelegd door Jerzy Gorgon. Tapper zag zijn inzet echter gestopt door doelman Jan Tomaszews ki. Drie minuten voor tijd kreeg Zwe den alsnog de mogelijkheid om de gelijkmaker te verwezenlijken. Na voorbereidend werk van Edström en Sandberg werd de kans, oog in oog met Jan Tomaszewski, echter om zeep geholpen ZWEDEN-POLEN 0-1 (0-l> 42: Lato 0-1. Scheidsrechter: Ruiz (Uru). Toeschouwers: 40.000. Gele kaarten: Polen: Szarmach. Gor- ZWEDEN: Hellström; Andersson (Augusts- sonl, Grip, Karlsson, Nordqvist; Larsson. Torstensson. Tapper (Ahlström), Edström, Grahn, Sandberg. POLEN: Tomaszewski: Gut. Gorgon, Szyma- nowski, Zmuda; Kasperczak, Deyna, Maszyk; Lato. Szarmach (Kmleclk), Gadocha.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11