revangenisstraf voor slixons vroegere pman Charles Colson o Israël klaagt Libanon aan Probleem Palestijnen is er ook een van blijvers Goedk p& veilig op TyresoleS deband met de groene stip luurkranten-actie ti China gaat door Tories maken zich klaar voor verkiezingscampagne Zjoekows as bijgezet 'Oef kir op last van Hassan van Marokko gedood' 'Westen moet plaag van zelfmoorden gaan aanpakken' u ook hekelregels in Peking Rhodesiërs eind juli naar stembus Sowjet-Unie wi! 45.000 joden laten gaan Giscard spreekt Kissinger op 5 juli aan ontbijt Moskou ontkent plannen voor bases in Stille Oceaan Klacht bij Veiligheidsraad OURVOISIER Duitse Bondsraad tegen verdrag met Tsjechoslowakije Protestant in Belfast gedood UW/KiWlMUHEir KAfEEitÜDlAiG 22 JIUNI 1974 BUITENLAND T7/K9 SHINGTON (UPI, Reuter) Cliarles Golson, eens één van de meest toegewijde assistenten van on, is gisteren veroordeeld voor iets, dat liij deed in opdraclit van de president. on vertelde rechter Gerhard Ge- dat president Nixon hem her- de malen had gevraagd om scha- ke informatie te verspreiden over ël Ellsberg, de man die de be ide Pentagon-papers (geheime ken van het ministerie van defen- liet publiceren. Enkele minuten veroordeelde de rechter hem tot maal één jaar en maximaal drie gevangenisstraf plus een boete 5000 dollar, wegens 'het verspreii- van laster over Ellsberg' pre- wat Nixon hem had opgedragen, on die speciaal adviseur van de ident was, behoorde tot de kleine g van raadgevers, die Nixon om heen had en waarvan de meesten aangeklaagd in verband met het ergate-schandaaL rde jongen on stond hekend als een 'harde Begin deze maand verraste vriend en vijand door schuld te ;nnen. Hij gaf toe, dat hij Ells- had belasterd om het onderzoek de justitie te bemoeilijken. In voor zijn schuldbekentenis wer aanklachten tegen hem in ver met de inbraak bij Ellsbergs hiater en de Watergate-zaak weer trokken. Hij beloofde tevens, dat zou samenwerken met de jusititie het onderzoek naar de pogingen het Witte Huis om Watergate in doofpot te stoppen. Verwacht dt, dat Colson, als een vroegere rouweling van Nixoo, verklaringen afleggen, die voor het Witte Huis pijnlijk kunnen zijn. ver r de rechter verklaarde hij giste- dat hij de drie en een half jaar, hij in het Witte Huis doorbracht, 1 hard had gewerkt en eigenlijk it had getwijfeld aan Nixons op- ihten en rechtvaardigingen, bekende, dat hij daarbij te ver gegaan. 'Ik verloor mijn perspec- toen ik alle kritiek op de presi- t ging beschouwen als iets oneer- waartegen moest worden opge- en. Ik weet nu hoe gemakkelijk is, zelfs sterke en zeer gediscipli- :de mensen, om htm normbesef te iezen al zij onder druk komen', hij. kende nog maar één regel en dat doen wat de president gedaan Ie hebben.' ;on baarde eens opzien met de ïerking dat hij zelfs zijn grootmoe- Charles Colson der zou opofferen als dat de herver kiezing van Nixon ten goede zou ko men. Sinds zijn val van vorig jaar is hij geheel veranderd. 'Ik heb mijn leven gegeven aan Jezus Christus, kan zowel binnen als buiten de gevan genis werken voor de Heer", zei hij na afloop van de rechtzitting tegen de journalisten. In de rechtzaal zei hij nog: 'Ik zal mijn levenlang proberen een beter mens te worden.' De erva ring met Watergal» had hem tot een 'volledig zelfonderzoek gedwongen.' Colson is nu de belangrijkste ex- medewerker van Nixon die veroor deeld is. Eerder deze week werd Nixons vroegere persoonlijke advocaat Herbert Kalmbach veroordeeld tot mi nimaal zes maanden gevangenisstraf en een boetp van 10.000 dollar. Verbitterd In het Witte Huis reageerde woord voerder Ken Clawson verbitterd op de veroordeling van Colson. Hij zei dat Colson was veroordeeld voor iets wat de assistenten van de congresleden, die met Watergate bezig zijn, op zeer grote schaal doen. Volgens Clawson hebben stafleden van de speciale se naatscommissie voor Watergate en de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden er een gewoonte van gemaakt om schadelijke en laster lijke gegevens te laten uitlekken. De woordvoerder van het Witte Huis daagde de speciale aanklager voor de Watergate-zaak uit om die stafleden nu ook aan te pakken met de beschul digingen, waarmee Colson was gepakt In Moskou is gisteren de urn met as van maarschalk Georgl Zjoekow, een van de populairste Russische veldhe ren uit de Tweede Wereldoorlog, met militaire eer bijgezet in de muur van het Kremlin. Aan de bijzetting ging een korte plechtigheid vooraf op het Rode Plein. Met partijleider Leonid Breznjew voorop (vooraan links op de foto) werd de kruik met as op een affuit van een kanon dwars door het centrum van Moskou naar het Rode Plein gebracht PARIJS (Reuter) De Marok kaanse minister van binnenland se zaken Mohammed Oefkir is in 1972 niet omgekomen door zelf moord, zoals destijds is meege deeld, maar op last van koning Hassan terechtgesteld. Dit heeft de Franse generaal buiten dienst Claude Clement geschreven in een boek van zijn hand dat 'Oefkir' heet. Clement heeft een uitvoerig on derzoek gedaan in de omstandigheden waaronder Oefkir, die destijds een staatsgreep tegen Hassan op touw zou hebben gezet en die een zeer invloed rijk man in Marokko was, om het leven is gekomen. Volgens generaal Clement is Oefkir doodgeschoten door de huidige Marokkaanse minister van binnenlandse zaken Achmed Dlimi, die eens Oefkirs assistent was. De executie had op last van Hassan plaatsgevonden na de mislukte poging om 'het vliegtuig neer te schieten waarin Hassan zat nadat hij op de terugweg was van een bezoek aan Frankrijk in juli 1972. In zijn boek schrijft Clement ook dat de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka aan een hartaanval is overleden nadat hij door Oefkir was gemarteld. Dit was kort na Ben Barka's verdwij ning in oktober 1965 gebeurd. Ben Barka was in Parijs door Marokkaan se veiiligheMsfunotion ari'ssen ont voerd. In Frankrijk leidde dit tot een schandaal na mdldingen dat de Franse veiligheidsdienst de Marokkanen een fiks handje had geholpen. 71 a Britten in september al naar stembus? van- CHICAGO (AP) Een Amerikaanse vrouwelijike psychiilater, Mymna Weiss- man, heeft in een arttitaöl dn het blad 'General Psydhiiiaitry' meegedeeld dat het stijgen van het aamltal zelfmoor den in de landen van het Westen zal voortgaan als geen maatregelen wor den genomen hier iets tegen te doen. Vooral het aantal zelfmoorden onder jongeren neemt toe, aldus de psychia ter. In de jaren 1960 tot en met 1970 was het aantal ervan in de Westerse landen nagenoeg verdubbeld. Veel van de mensen die zelfmoord plegen of dit trachten te doen, meldt mevrouw Weössman, zijn vrouwen, al dan niet getrouwd, van 25 jaar en jonger. LONDEN (Reuter, UPI) In Engeland, waar premier Harold Wil sons Labourkabinet driemaal achtereen een nederlaag in het parle ment heeft geleden, begint opnieuw een verkiezingskoorts uit te bre ken. KING (Reuter) In de Chinese hoofdstad Peking heeft een carn- (ne van muurkranten zich gisteren voor het eerst naar het cen- m van de stad verplaatst. "j I, de nieuwe muurkranten.' werd! ge- dat bureaucraten van hoog tot laag zelfde salaris krijgen als arbeiders in het geheel geen voorrechten iben. Donderdag was in de muur- nten tegen de corruptie geprotes- rd. muurkranten van gisteren waren lertekend door een lid van de Chi- partij, die aan het pekingse tituut voor vreemdè talen studeert, eist ook, dat aan de verkiezing functionarissen massale discussies rafgaan. Versterking van de mili- de gewapende burgerwacht, is zijn de eis. terochtend is in Peking ook een urkrant gesignaleerd waarin fa- ki eksdirecteuren op de korrel wor- genomen. Deze directeuren wor- van een 'revisionistische' koers icht, wat partij jargon is voor een eid dat van de ware marxistisch- inistische leer en de opvattingen i Voorzitter Mao Tse-toeng afwijkt, gens de muurkrant-redacteur wa de directeuren de ketterse koers eslagen om de macht uit te oefe- over de arbeiders. De fabrieksdi- teuren zouden democratie verhin de arbeiders verbieden jurkranten te lezen en te schrijven. |t schrijver van de muurkrant deed beroep op het gemeentebestuur Peking om een onderzoek in te Hen in de fabriek van de schrijver de muurkrant. het verschijnen van kritische lurkranten in China zou kunnen worden afgeleid dat er een ontwikke ling aan de gang is die sterk lijkt op de voorboden van de culturele revolu tie die van 1966 tot 1969 in China heeft gewoed. Deze revolutie beteken de toen een ommekeer in de toen bestaande hiërarchische verhoudingen, waarna het Chinese Volksleger aan zienlijk versterkt uit de strijd naar voren kwam. Onder leiding van Edward Heath heeft de Conservatieve partij, die na de vorige vecdkU'eainigen van 28 februa ri, tenslotte het regerinigskasteel moest verlaten, in staat van paraat heid geroepen. Zijn schaduwkabinet is gisteren bijeengekomen om het mani fest voor de nieuwe verkiezingen op te stellen. Aangenomen wondt dat de kwestie van de nationalisaties, waaro ver Wilsons kabinet donderdag dm het parlement struikelde (maar niet viel) een belangrijk punt tin de nieuwe kiescampagne zal worden. Vrijwel al gemeen wordt aangenomen dat Wil son de'kiezers op zijn laatst in okto ber en mogelijk in september naar de stembus zal roepen. De liiberalè partijleider Jeremy Thor pe heeft gisteren echter laten weten dat er volgens hem helemaal nog geen verkiezingen nodig zijn, omdzt de Labour-mindeTheidsregering een nederlaag heeft geleden over haar voorstellen het aantal nationalisaties uit te breiden, waartoe zij bij de vorige verkiezingen geen mandaat heeft gekregen. Het besluit van de Liberalen om met de Schotse Nationalisten en Conserva tieven een aantal Labourmaatregelen te blokkeren heeft bij Labour een stemming van frustratie doen ont staan. Een aantal boze Labourparle- mentSleden heeft, met onbegrip van Lagerhuiisfractie-leider RobertMeliish, SALISBURY (AP) In Rhodesië zul len op 30 juli algemene verkiezingen worden gehouden. Dit heeft president Clifford Dupont gisteren bekendge maakt. Premier Ian Smith had eerder laten weten dat hij nieuwe verkiezin gen ging uitschrijven in verband met internationale en binnenlandse pro blemen. aangedrongen op verlieaingen in juli. Maar omdat veel Britten dan op va kantie zijn wordt aangenomen dat in deze maand geen verkiezingen zullen worden gehouden. WASHINGTON (Reuter) De Sow jet-Unie is breid om het komend jaar 45.000 joden naar Israël te laten emi greren. zij zou deze belofte schrifte lijk willen geven, zo zeggen politieke kringen in Washington. Zij zeggen dat deze mededeling komt van minis ter van buitenlandse zaken Hensry Kissinger, De Sowjet-Unie zou deze toezegging willen doen om het verzet in het Amerikaanse Congres tegen verbetering van de Amerikaans-Russi sche handelsbetrekkingen af te zwak ken. PARIJS, BONN (AP, Reuter, UPI) De Franse president Valéry Giscard d'Estaing zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger op 5 juli in Parijs ontmoeten aan het ontbijt. Dit is in Parijs meege deeld. Gemeld werd dat beide heren een ontbijtbijeenkomst zouden heb ben. In Parijs is voorts bekendge maakt dat Giscard op 8 en 9 juli de Westcjuitse bondskanselier Helmut Schmidt in Bonn zal ontmoeten. Ook Kissinger gaat begin juli naar Bonn. Hij zal er tevens de finale van de wereldkampioenschappen voetballen bijwonen. NEW YORK (AP) De Sowjet-Unie heeft verklaard noodt het plan te hebben gehad om mffitaiiire bases te vestigen in de Iniditoöhe Oceaan, en dit ook nu niet van plan te zijn. De verklaring werd afgelegd in een brief aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waildhedm, waarin geprotesteerd werd tegen een rapport van een VN-commiissie over de militaire activiteiten van de grote mogendheden in de Indiische Oceaan. JERUZALEM, BEIROET (OPI, Reuter) Israël lieeft op zijn lievige luchtaanvallen op Zuid-Libanoen een diplomatiek offensief laben volgen. (ADVERTENTIE) De Israëlische minister van defensie Simon Peres heeft gisteravond in een officiële verklaring Libanon opgeroe pen om op te treden tegen de Pale stijnse guerrillagroepen, die vanaf zijn grondgebied opereren. Eerder op de dag had de Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties opdracht ge kregen om een protest tegen Libanon bij de Veiligheidsraad in te dienen. 'Libanon staat moord- en sabotage groepen ongehinderd toe om vanaf zijn grondgebied tegen Israël cn zijn burgers te opereren', zo luidde de officiële klacht van Israël. Door niet op te treden is de Libanese regering verantwoordelijk voor de terreuracties van de Palestijnen en de daarop vol gende vergeldingsmaatregelen van Is raël, zo wordt de Veiligheidsraad voorgehouden. Minister Peres riep Libanon op om de grens met Israël te sluiten voor 'ter roristen, die uit zijn op moorddadige acties.' De Israëlische pers sprak gis teren haar goedkeuring uit over de harde lijn, die de regering tegen de Palestijnse guerrilla's volgt. Enkele kranten roepen op niet alleen vergel dingsacties te nemen, maar vooral ook preventieve maatregelen tegen de Pa lestijnen in Libanon. Het dagblad Al Hamishmar schreef: 'De Libanese re gering kan niet van verantwoordelijk heid worden ontslagen. De terroristen oefenen in Libanon en Israël heeft het recht om terug te slaan zodra zij in actie komen. Zij zijn van plan hun acties op te voeren en de enige ma nier om dat te voorkomen is hen uit de bases te verjagen'. De Jerusalem Post beschuldigt de Pa lestijnen ervan hun bases juist temid den van bevolkingscentra te plaatsen met het oog op eventuele Israëlische represailles. (ADVERTENTIE) le Cognac de Napoléon door Heinz Gstrein CAIRO In de schaduw van Kissinger heeft ook de secretaris generaal van de Verenigde NatiesWaldheim, begin deze maand het Midden Oosten bereisd. Hij hield zich vooral bezig met een vraagstuk dat de partijen in het conflict voorlopig nog maar voor zich uit schuiven: dat der Palestijnen. Met hun leiders heeft Waldheim intensieve besprekingen gehad, niet alleen in Liba non, Syrië en Jordanië ivaar de meerderheid der Palestijnse vluchtelingen in kampen of geïntegreerd inr de maatschappij leeft maar ook in Cairo waar hij hun belangrijkste ivoordvoer- ders trof, met name Jassar Arafat, de voorzitter van de overkoe pelende Palestijnse Bevrijdings Organisaties. Daarbij ging het vooral over de oplossing, die de Palestijnen van steeds meer kanten opgedrongen wordt informeel blijkbaar ook van Amerikaanse zijde een zelf standige Palestijnse staat op de door Israël te ontruimen Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook. Het is een mogelijkheid waar de 151 gede legeerden van de Palestijnse Natio nale Raad een soort parlement voor alle Palestijnen zich kort tevoren in Cairo met veel boorbe- houden doorheen geworsteld hebben. (Die staat zou volgens een der uit spraken van deze nationale raad 'een strijdende entiteit' worden, vijandig gezind jegens Israël en jegens Jorda nië. zodat het beide landen gemak kelijk gemaakt wordt om de hele zaak te verwerpen redactie). In de ontmoeting met Waldheim liet Arafat niet na te onderstrepen dat met een dergelijke staat het Palestijnse vraagstuk geenszins opge lost is. De Verenigde Staten zouden middelen iin het vooruitzicht hebben gesteld om met name het leven in de enorme 'vluchtelingenkooi' Gaza tot normaler verhoudingen terug te brengen. Maar de geprojecteerde Pa lestijnse staat zou daarnaast ook in staat moeten worden gesteld om alle Palestijnen uit de omringende Ara bische landen, die dat begeren, op te nemen een een toekomst te bie den. Het probleem wordt nog ingewikkel der gemaakt door de 'blijvers' die er helemaal geen behoefte aan hebben hun nieuwe vaderland te verlaten omdat ze het er goed maken. De wetgeving en het beleid van de regeringen die hen herbergen ma ken hun toekomst namelijk nogal onzeker. Libanon Het probleem van de Palestijnse blijvers is in alle betrokken Arabi sche landen verschillend. Vooral de situtie in Libanon met zijn buiten sporig grote Palestijnse bevolkings deel schreeuwt om een oplossing. De wrijvingen die hieruit voortkomen roepen spanningen op die zich vaak in Beiroet ontladen, omdat daar zo ongeveer alle leidende fracties onder de Palestijnen vertegenwoordigd zijn, inclusief hun gewapende volge lingen die vaak onderling overhoop liggen. Een overeenkomst uit 1969, gesloten in Cairo heeft van de Pa lestijnen in Libanon zo ongeveer een staat in de staat gemaakt. Waar nemers in Beiroet zijn het erover eens dat het ongedaan maken van deze toestand de eerstvolgende stap zal zijn die volgt op het troepen- scheiciingsakkoord op de aangrenzen de Golan-hoogvlakte. Die militante groepen Palestijnen in Libanon, die onder het teloorgaan van de be staande grote zelfstandigheid zouden lijden, hoeven daar volgens deze waarnemers ook weer niet zo erg tegenop te zien. Zij zouden immers als eersten door de bedoelde Pales tijnse staat op de Westbank en in Gaza worden aangetrokken ten einde daar militaire en politietaken te gaan vervullen. Heel wat moeilijker is de toekomst voor de niet-georganiseerde Pa lestijnen in Libanon, die hun be drijf of hun arbeidsplaats in dat land willen behouden en dus geens zins van plan zijn het hele land te verlaten. Het beleid van het Libane se ministerie van binnenlandse za ken biedt hen geen enkel vooruit zicht dat zij ooit tot het Libanese staatsburgerschap zullen worden toe gelaten. Vooral zij hebben als blij vers de voorspraak van de Verenig- Jasser Arafat, leider van Al Fatach, samen met Zoelieir Mohsen, afgevaardigde van de door Syrië gesteunde Saiqah-guerrillabewe- ging- de Naties nodig. Precies andersom ligt de toestand in Jordanië, waar de daar geïntegreer de Palestijnen juist allemaal van het verachte Jordaanse staatsburger schap afwillen. Maar eenmaal er kend als Palestijnse staatsburgers, zullen zij liefst in Jordanië blijven. Er zijn daar vooral na de bloedige acties van het Jordaanse leger tegen de Palestijnse organisaties in 1970 niet veel kampementen meer overge bleven maar des te mieer Palestijnen zijn economisch en sociaal geheei geïntegreerd. In de handel en de vrije beroepen geven zij zelfs de toon aan, met name in de hoofdstad Amman. Zij stammen vooral uit de omgeving van Haifa en uit het Wes telijk deel van Jeruzalem en pieke ren er niet over hun geriefelijke levensstaat in te ruilen voor een ondergeschikte en onzekere positie in Arafats nieuwe rijk. Het hasjimi- tische bewind van Jordanië wil ech ter zo snel mogelijk van alle Pales tijnen in het land af, behalve die welke de Jordaanse nationaliteit- aanvaarden. Dat is een voorwaarde tot vestiging in dit land geworden. Hier verlangen de Palestijnse blij vers dus weer heed iets anders van de VN dan in Libanon: namelijk opkomen voor hun Palestijnse staatsburgerschap. Steuntje De taak van de nieuwe Palestijnse staat zou niet direct zijn, zoveel mogelijk uitgeweken Palestij nen op te nemen. Dat zou in zijn consequenties onuitvoerbaar blijken en tot nieuwe spanningen leiden. Het bestaan van een eigen Palestijn se staat zou veeleer alle door de gebeurtenissen sinds 1948 over het hele Midden-Oosten verstrooide Pa lestijnen een staatsburgerschap en een steuntje in de rug moeten ge ven. Evenzo verwachten de Arabie ren van Israël, dat het zich niet langer als een op expansie gericht immigratieland voor alle Joden ter wereld beschouwt, maar hen alleen door zijn bestaan politiek, moreel en cultureel een riem onder het hart steekt. De Libanese premier Takiedin Solh besprak gisteren mogelijke acties te gen de Israëlische luchtaanvallen met de ambassadeurs van enkele Arabi sche landen. Na afloop zei hij voor de radio, dat de ambassadeurs contact zouden opnemen met hun regeringen, 'zodat iedereen zijn aandeel kan leve ren.' Volgens de laatste opgaven zijn er dertig Palestijnen gedood en meer dan honderd gewond geraakt bij de Israëlische luchtaanvallen van donder dag. De Libanese pers beschuldigde Israël gisteren van 'het uitroeien van een volk'. De kranten publiceerden series foto's van gedode en gewonde vrou wen. cn kinderen uit de door bommen en raketten getroffen Palestijnse kam pen. Verscheidene Arabische commentato ren zijn het erover eens, dat Israël indirect toestemming van de VS heeft gekregen voor zijn acties tegen de Palestijnen in Libanon. De Ameri kaans-Israëlische verklaring, die werd uitgegeven aan het eind van Nixons bezoek aan Israël staat: Tedere staat heeft de plicht zich te onthouden van het organiseren of aanmoedigen van ongeregelde troepen of gewapende bendes.' Velen zien hierin een Ameri kaanse zevestiging van het Israëlische standpunt, dat Libanon in feite ver antwoordelijk is voor de acties van de Palestijnen. De Libanese regering stelt hier tegen over, dat haar niet kan worden ver weten, dat zij onderdak biedt aan 300.000 Palestijnse vluchtelingen, die 'door Israël uit hun land zijn ver jaagd.' De Egyptische president Anwar Sadat heeft 'uiterst belangrijke' boodschap pen gestuurd naar president Nixon en de Libanese president Soeleiman Franjieh naar aanleiding van de Is raëlische luchtaanvallen. Dit is giste ren door het persbureau voor het Midden-Oosten bekend gemaakt. Zowel Egypte als Syrië heeft Israël gewaarschuwd, dat het niet met de armen over elkaar zal blijven zitten als Israël doorgaat met zijn actiej tegen Libanon. BONN (AP) De Westduitse Bonds raad heeft gisteren met 21 tegen 20 stemmen het door de Bondsdag goed gekeurde normaliseringsverdrag tus sen West-Duiitsland en Tsjechoslowa kije verworpeni Het besluit betekent echter slechts een korte tijd van uit stel. De Bondsraad waarin de chris ten-democraten een meerderheid heb ben is niet bevoegd verdragen af te wijzen en mag er slechts over advise ren. Het verdrag gaat nu terug naar een gezamenlijke commissie waarinde regeringspartners een meerderheid hebben. Daarna moet de Bondsdag weer over de bezwaren van de Bonds raad praten en kan deze verwerpen, waarop het verdrag van kracht kan worden. BELFAST (UPI) Sluipschutters hebben gisteren een 50-jarige protes tant doodgeschoten bij de ingang van het bouwbedrijf in Belfast waar hij werkte. Een woordvoerder van de politie zei dat de man, wiens naam niet bekend is gemaakt, net uit zijn auto was gestapt om naar zijn werk te gaan toen hij vanuit een auto die aan de overkant van d e straat stond werd neergeschoten. Dc man overleed ter plaatse. De sluipschutters reden direct in volle vaart weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9