f Ouders mogen niet meer helpen bij ?t lesgeven dichtbij EBSM* itf&ïj B -immentaar Brief van Haarlemmermeer slaat als een bom in op scholen jdijgen is goud |sts geleerd Hulp van arts bij ongeval niet altijd een morele plicht Verbod lijkt in strijd met nieuwe richtlijn Tien jaar en tbr voor arts die zijn kind doodde jidmacht-militairen Jen in NAVO blijven het weer Zomer weekend Strandverwachting weerrapporten meisjes, zuinig met zoenen vogels pat roken dwangarbeid r4pW/K.W lARiTET ZAOlERDiAiG 22 JWil 1974 BINNENLAND T5/K7 onafhankelijkheid van Surina- ■naderbij lijkt te komen, neemt loop van dit land toe. Velen jn de kans, hun nu nog door lerlanderschap geboden, om de nemen naar de welvarende ten rondom de Bijlmermeer. Ve- lere Nederlanders zien dit met igen aan. Een van hen, het le-Kamerlid K. A. Keuning van j, heeft de regering in Den Haag maatregelen gevraagd. Hij wil ratie van Surinamers beperkt Ijn argument is, dat hun exodus [schade toebrengt aan de samen- in let wel Suriname, nebben geen reden om aan te dat het verzoek van de heer ng is ingegeven door een ander dan hij zelf vermeldt. Evenmin felen we de deugdelijkheid van otief. De migratie naar Neder- doet Suriname inderdaad geen Ze onttrekt aan dit land krach- hard nodig zijn voor de iw van een jonge zelfstandige is, of Europese Nederlan- pch ertoe geroepen moeten ach- me!dit aan Suriname duidelijk te Wie meent van wel, moet niet staan, als het voornaamste de« van zijn optreden een beschuldi- ^^jvan paternalisme is. nóg een reden om de heer •ing en hen die zijn standpunt hej inbegrip van de argumentatie!) tot voorzichtigheid aan te spo- [un verhaal klinkt wat ongeloof- lig. Zeker in Suriname zal menig- 'de verleiding niet kunnen weer- ej hen ervan te verdenken, dat pezorgdheid in feite niet de Suri- jsc, maar de Nederlandse samen- g geldt. Deze verdenking te ont- jven, is praktisch ondoenlijk. Het ers een feit, dat de uittocht uit tme niet strookt met wat vele rlanders als het belang van Ne- id zien. (Dat zij dwalen, doet liet terzake). De heer Keuning igetwijfeld protesteren, wanneer iet deze Nederlanders over één wordt geschoren. Het zal hem baten. Het tijdperk waarin po- ip hun woord worden geloofd, is |Öiltijd niet aangebroken, r^usie: ieder Europees-Nederlands ■tief om de migratie van Surina- 9m te beperken, is gedoemd in bre- ring te worden uitgelegd als een g, onze betrekkelijke rust niet te verstoren door nog meer lieden ,r),, cemde gewesten. Nederland zou ^arom wijs aan doen, de kwestie i. ten eventuele beperking van de ro! us uit Suriname te beschouwen en gespreksthema dat uitsluitend nig de Surinaamse regbring kan wor- aangesneden. je voor, dat het FRELIMO de 23 gese kolonisten in Mozambique aanbieden fifty-fifty te doen wil zeggen: een wetgevende ver- ing te accepteren waarin de helft de zetels voor de blanken zou fal De regering in Lissabon zou zich oedelijk in de handen wrijven en spi el mogelijk deze kans aangrijpen, sci u, in het aangrenzende Rhodesië £2 Ian Smith met zijn rebellenclub 151 reden heeft om zich zorgen te >rojin over de toekomst, is aan de ;en een dergelijk aanbod gedaan. Afrikaanse Nationale Raad, die de Ses te van Rhodesië's vijf en 'n half Afrikanen vertegenwoordigt, en parlement met evenveel zetels Afrikanen als voor blanken. Nu en zij er slechts zestien tegenover "0gg blanke zetels. ord i wil hun er dan nog wel zes ine. i bij geven, dat wordt dan 22 te tegenover 44 blanke zetels. ^de verhoudingen maar enigszins lerspiegelen zou dat op zijn minst moeten zijn. om was het een opmerkelijk ge- gde wens van de Afrikaanse Nati- pe 5 Raad om met de helft van de ;te s genoegen te nemen. Maar dat is 1 te gek hij heeft nu het hele j?Óu leg zelfs Iatcii mislukken door een 'aai'inent Afrikaans leider, Sitholc, te i oppakken. illegale blanke bewind in Rhode- oont daarbij niets te hebben ge- 1 van de ontwikkelingen vlak bij grenzen. Het is met blindheid 'gen. Van onze onderwijsredactie HOOFlDDOBiP Het gemeente bestuur van Haarlemmermeer heeft hulp van ouders bij het leerproces verboden. Wethouder Dorrepaal vam onderwijs baseert zich daarbij op het standpunt van rijksinspecteur E. R. Koer- selman. Deze wil echter geen commentaar geven en verwijst naar de hoofdinspectie. Daar vernemen wij van de voor zitter van het college van hoofd inspecteurs, de heer L. Costers, dat er sinds kort eeu richtlijn besitaat inzake deelname van ouders aan het schoolgebeuren en dat die richtlijn hulp van ouders in de leersituatie aller minst verbiedt. Integendeel, de brief van de wethouder in Hoofddorp lijkt daarmee lijn recht in strijd. De brief van b. en w. van Haarlem mermeer aan de hoofden van de acht tien openbare scholen in deze ge meente is als een bom ingeslagen. Leerkrachten en ouders hebben zich verbaasd afgevraagd .of wat op een aantal scholen in de loop van jaren met zorg was opgebouwd nu met een pennestreek verboden kon worden. De leerkrachtenraad, de ouderraad en de schoolraad staan op ihun achterste be nen en zullen de wethouder vragen om opheldering. In de brief die b. en w. verstuurd Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een arts is niet moreel verplicht om het slachtoffer van een verkeersongeluk te gaan helpen wan- neeir hij weet dat een ambulance met een geoefende EHBO-er ongeveer even snel ter plaatse kan zijn. Dit heeft het Centraal medisch tuchtcolle ge in een principiële uitspraak vastge steld. Daarmee werd een waarschuwing ver nietigd die een 'medisch tuchtcollege dn eerste aanleg' had opgelegd aan een arts die, ondanks herhaalde yer- zoeken, niet naar een ongeluk toe gegaan was. 'Alleen' wanneer de arts moet aannemen dat de gewaarschuw de ambulance zoveel later ter plaatse van het ongeval zal zijn, dat hij in staat is om eerste hulp te bieden zonder dat daardoor het vervoer naar een ziekenhuis wordt vertraagd, zal zich het geval kunnen voordoen dat de hulp van de arts voor het slachtof fer van nut zal kunnen zijn', aldus de uitspraak van het centraal tuchtcolle ge. Als ambulancevervoer bij de hand Is, hoort een verkeersslachtoffer ter plaatse alleen EHBO-bijstand te krij gen, omdaarna zo snel mogelijk naar een ziekenhuis te worden vervoerd meent het college. Daar kan namelijk hulp worden verschaft die nooit ter plaatse kan worden verleend. De klacht was ingediend door de regiona le inspecteur van de volksgezondheid. hebben worden de resultaten vermeld van een enquête onder de achttien basisscholen. Daaruit blijkt dat op vier van de achttien scholen geen enkele participatie van ouders plaats vond. Op de overige scholen kwam hulp van ouders buiten het leerproces V6l"trag6n ren moesten deelnemen. De wethou der, die het bevoegd gezag van de openbare scholen vertegenwoordigt, heeft mede daarop zijn brief geba seerd. geregeld voor bij activiteiten als schoolzwemmen, excursies, bijhouden documentatiecentrum en handvaardig heid. Vijf scholen profiteerden ook van de hulp van ouders in de leersi tuatie: assistentie bij het technisch lezen, het aanvankelijk leesonderwijs, het afnemen van een test en de administratie van lezen en rekenen. Over deze laatste groep activiteiten (hulp in de leersituatie) schrijven b. en w. nu: 'Wij zijn van mening dat het hier genoemde niet geoorloofd is.- Niet onderwijsbevoegden dienen zich niet bezig te houden met activiteiten in de school, die in enigerlei verband staan met aspecten van het didactisch handelen in het algemeen en het- hoe-dan-ook beïnvloeden van het leer proces in het bijzonder. Gaarne hou den wij ons ervan overtuigd, dat u zich in de toekomst aan deze stelregel zult conformeren' Gevraagd om een toelichting op deze brief verwijst wethouder Dorrepaal naar het standpunt dat rijksinspecteur Koerselman inneemt. Volgens de heer Dorrepaal heeft de heer Koerselman enkele gevallen meegemaakt, waarin ouders minder gelukkig optraden. Moeders die zelf de Nederlandse taal niet correct spraken zouden hun ei gen fouten op kinderen overbrengen. En het was ook wel eens voorgeko men dat een moeder een kind in de hoek had gezet. De conclusie van de inspecteur zou geweest zijn dat ou ders dus maar niet aan het lesgebeu- De heer Dorrepaal heeft trouwens ook nog andere argumenten. Ouders in de klas zouden volgens hem de verlaging van de klassedeler wel eens kunnen vertragen. De regering zou immers zeggen: grote klassen, dat is niet zo erg, die ouders helpen toch.En formeel verdedigt hij zijn brief door erop te wijzen dat alleen bevoegden onderwijs mogen geven. En ouders zijn nu eenmaal niet bevoegd. Hij vreest bovendien dat ouderparticipatie een erg klasse-gebonden verschijnsel is. Ouders die zelf een goede ontwik keling hebben gehad komen in de scholen, maar ouders die minder be voorrecht zijn komen er niet aan te pas. De heer Dorrepaal vindt achteraf wel dat zijn brief wat scherp gesteld is. Wanneer een school een verzoek indient om ouders te laten helpen bij Van een verslaggever BREDA De rechtbank heeft de veertigjarige Tilburgse arts D. O. we gens nnoor-d op zijn jongste kind con form de eis veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. Rechtbank-president mr. L. van der Plas gaf een uitvoerige motivering van het vonnis. De TBR is opgelegd omdat de verdachte toch wel als ge stoord moet worden beschouwd, hoe wel hij zelf het tegendeel volhoudt. De gevangenisstraf van tien jaar werd door de rechtbank noodzakelijk geacht ter bescherming van de maatschappij, waarbij de mogelijkheid toch altijd aanwezig is, dat de verdachte zo hij dit zelf wenst in de gevangenis psychiatrisch behandeld kan worden. De arts heeft nog gistermiddag appèl aangetekend. iipi. iÜ^rv Een moeder helpt bij hel leesonderwijs in groepjes op dc ba sisschool 'De Schor' in Lelystad. Op deze school helpen ouders J al jaren lang bij het onderwijs. Wekelijks komen veertig moe- ders helpen. Tot de taak van dc 'Ieesmoc- ders' behoort onder meer: het lezen met de kinderen, het cor rigeren van eventue le fouten (niet cloor- =—3--, lopend), het uitleg- bISIgen van moeilijke woorden, het bespre ken van het gelezene het aftrekenen van de groepsleeskaart, het uitkiezen van het volgende boekje dat gelezen wordt. Vol gens schoolhoofd J. M. Meijrink gebeurt dat alles in goed overleg en met goed vinden van de in spectie. het eigenlijke leerproces zou hij zich daar ook weer niet altijd tegen verzet ten. Onder bepaalde voorwaarden moet zoiets wel mogelijk zijn. Rijksinspecteur Koerselman wil liever geen commentaar geven op de brief van de wethouder en verwijst naar de richtlijn die het college van hoofdin specteurs in het voorjaar heeft uitge geven. In dit stuk wordt gewezen op de wederzijdse verantwoordelijkheid van ouders en leerkrachten. Het schoolteam moet bereid zijn de ou ders als serieuze gesprekspartners te accepteren en niet alles wat zij zeggen af te doen als negatieve kritiek. Om gekeerd moeten de ouders bereid zijn de deskundigheid van de leerkrachten te erkennen en ook hun eigen manier van opvoeden thuis ter discussie te stellen. Bovendien moeten ze ervoor oppassen dat ze teveel redeneren van uit (slechte) ervaringen met hun ei gen kind. Goede zaak Wanneer beide partijen dit in acht nemen kan de ouderparticipatie een goede zaak zijn. In het eerste stadium moeten de ouders gelegenheid krijgen hun mening te geven over de school en over het leerplan. In een volgend stadium kunnen zij ook een zekere stem krijgen in het leerplan. Wan neer dat allemaal goed loopt kunnen de ouders buiten de lessituatie bepaal de functies verrichten (bijvoorbeeld: in de bibliotheek). Tenslotte is het dan mogelijk dat ouders in de lessitu atie helpen bijvoorbeeld bij het lees onderwijs. Dat moet dan wel goed voorbereid gebeuren en met bepaalde waarborgen omkleed zijn. Hoofdinspecteur L. Costers: 'Assisten tie van ouders bij het eigenlijke on derwijs is geen grapje waar je van de ene op de andere dag mee kunt beginnen In de praktijk zie je vaak dat de voorbereiding van de ouders onvoldoende is. Soms is men ook te optimistisch. Het lijkt me bijvoor beeld niet verstandig om ouders te laten helpen bij het wegwerken van een leesachterstand van een bepaald kind. Dat is nu juist weer heel gespe cialiseerd werk, dat tot de deskundig heid van de leerkracht behoort. Maar hulp van ouders bij niveaulezen zoais op veel scholen gebeurt kan een heel goede zaak zijn. Er is geen sprake van dat de rijksinspectie daartegen is.' e ij een verslaggever ICHT Bijna 84 procent van iliftaiirpn bij de landmacht vindt ,letj Nederland in de NAVO moet Dit bleek bij een enquête die jemene Vereniging Nederlandse liren heeft gehouden. De belan- ite reden voor het aanhouden ur[ het NAVO-didmaatschap is vol- 79.3 procent van de ondervraag- ilitairen dat het Nederlandse le- aerjniet tegen een oorlog opgewassen ran de ondervraagden bleek 24 int van oordeel, dat het Neder- Hojse leger slecht is, 46.6 procent mpelde het als amateuristisch en 4.3 procent als goecL Van onze weerkundige medewerker Een zich nog wat versterkend hoge- drukgebied van 1027 millibar op de Noordzee blijft dit weekeinde het weer overheersen. Daardoor mogen we rekenen op aanhouden van het droge weertype met zonnige perioden. De middagtemperaturen gaan van 19 graden Celsius aan de kust tot 22 24 gr. C. in het binnenland. De langs de oostelijke flank van het maximum uit noordoostelijke richting vanuit Zweden aangevoerde lucht is van huis uit onstabielIn Denemar ken en noordrDuitsland was dat giste renmiddag en in de vooravond goed te merken aan de zich daar ontwikke lende onweersbuien. Dit gebeurde ook mee door toedoen van een opvullend laag boven de oostelijke Oostzee. Een uitloper ervan trekt in zuidwestelijke richting via de Oostzee naar Duits land. Onweer werd ook gemeld uit zuidrZweden, Polen en west-Rusland, en verder uit de Alpen en Spanje. Vermoedelijk niet vóór zondagavond neemt in het zuiden of zuidoosten van ons land de kans op een warmte- onweer toe, evenals dat in België het geval zal zijn. Een uitloper van een andere depressie van 1003 mb. ten noordwesten van Spanje verplaatst zich juist in noordoostelijke richting. In zuid-Frankrijk is de zomer de afge lopen dagen zeer op dreef geweest met hoogste waarden van 28 30 gr. C. Het hogedrukgebied in West-Europa heeft zich niet precies zo gedragen als w\j aanvankelijk veronderstelden. In plaats van Engeland door ie gaan naar Duitsland bleef het hangen bo ven de Noordzee, ivellicht opgehouden door de nauwelijks van plaats veran derende Oostzee-depressie. Daardoor bleef het bij noordelijke winden, tot dusverre vooral in de noordelijke én westelijke kustprovincies, vrij koel. Dit iveekeinde overwegend zonnig en droog weer met een matige wind. uit noord tot oost. Geleidelijk aan iets warmer, maxima van 18 naar 21 gr. C In Zeeland en Zuid-Holland de hoog- Weerrapporten van gistermorgen. max. neer- temp. slag Amsterdam lnist 22 0 De Bilt mist 23 0 Deelen mist 21 0 Eelde zwaar bew. 21 0 Eindhoven mist 22 0 Den Helder licht bew. 19 0 Luchth. Rtd. mist 21 0 Twente zwaar bew. 21 0 Vlissingen zwaar bew. 20 0 Zd. Limburg licht bew. 21 0 Aberdeen mist 22 0 Athene onbewolkt 28 0 Barcelona onbewolkt 25 0 Berlijn zwaar bew. 20 0 Bordeaux onbewolkt 29 0 Brussel onbewolkt 22 0 Genève onbewolkt 24 0 Helsinki licht-bew. 23 O Innsbrück zwaar bew. 21 0 Kopenhagen half bew. 19 0 Lissabon half bew. 24 0 Locarno geheel bew. 26 0 Londen onbewolkt 25 0 Luxemburg onbewolkt 22 0 Madrid half bew. 26 0 Malaga geheel bew. 24 0 Mallorca onbewolkt 27 0 Nice onbewolkt 25 0 Oslo onbewolkt 23 3 Parijs onbewolkt 25 0 Rome licht bew. 26 0 Split licht bew. 28 0 Stockholm zwaar bew. 23 2 Wenen licht bew. 21 O Zürich licht bew. 22 0 Casa Blanca zwaar bew, Las Palmas lichtbew. 24 0 New York half bew. ste waarden. Zeewatertemperatuur 15 d 16 gr. C. Weertype zeer geschikt voor het maken van strandwandelin gen. HOOG WATER, 23 Juni 1974: Vlisslngen: 3.56—16.21; Haringvlietsluizen: 5.41IS.OS: Rotterdam: 6 55—19.04; Schevenlrigen: 5.04— 17.33; IJinuiden: 5.41—18.10; Den Helder: onderredactie van loessmit 'Ik had er geoeg van. Ik kon die afschuwelijke eenzaamheid van mijn leven als winkelmeisje niet langer verdragen'. Dit trieste pro za is, als we Libelle van 3 augus tus 1934 mogen geloven, uit de pen gevloeid van niemand minder dan Greta Garbo, die blijkbaar in een slechtbeklante zaak werkte alvo rens beroemd te wordeh in Holly wood. We citeren haar uit een nieuwe deel van de facsimile-serie van uit geverij Skarabee in Laren (N.H.), dat gewijd is aan het veertig jaar oude Libelle. Ook voor dit boek maakte de onvermoeibaar bladeren' de Leonard de Vries 'een fascine rende selectie' uit de veertig jaar gangen van dit nog immer bloeien de damesweekblad. Dit boek telt onder zijn honderdzestig pagina's in elk geval twee zéér fascineren de: die welke een patroon bieden voor de kant van een sprei: den hoek om: 2 losse, 4 stokjes, 2 losse...', enz. enz. Dat was mooi werk voor de winter van '34. Het jaar daarop moeten de vermoeide gelaatstrekken van de hakende da mes weer wat opgelapt worden en worden zij 'In de folterkamer der schoonheid' gebracht. Wie haar of zijn gelaat een goeie beurt wil geven, hoeft maar 12,5 cent voor een stuk. Palmolive-zeep neer te leggen en heeft dan tevens de zekerheid, dezelfde zeep te gebrui ken als de Dionne-vijfling. Een kwartje is in deze jaren een heel bedrag en onder de verant woording van giften voor het hu welijkscadeau voor prinses Juliana komen dergelijke bedragen voor: f 0,25 0,30, 0,40 In 1937 weer een ingewikkeld pa troon, voor een gebreid herenbad pak je houdt het niet voor mogelijk dat mannen er destijds zó tuttig bij wilden lopen op het strand. In 1939 schrijft ons aller dra Sis Heyster over 'De groote zorg van de ouders': 'Het dwepen, dat we het karalcteristiek ver schijnsel van de eigenlijke puber teitsjaren hebben genoemd, heeft in den oorspronkélijken zin niets te maken met 'verliefd zijn' of 'houden van'. Deze geruststellende taal heeft niet tegen kunnen hou den dat in 1972 Libelle onvervaard schrijft over: 'De dokter, de doch ter en de pil'. Trouwens, dan zijn ook de jaren vijftig al verweg, toen Lita de meisjes waarschuwde, zuinig te zijn met zoenen. In 1946 bestond er veel opwinding over 'Plastic, een wondermiddel' en dat was natuurlijk ook een veel leuker ondenverp dan dat uit 1942: 'Waar zijn mijn bonnen.' Wie beweert dat ze tegenwoordig alles slikken, vergist zich: een ad vertentie in Libelle van nu met een uiterst decente blote juffrouw gaf een lezeres in de pen, dat dit 'je reinste pornografie' was. Enfin, al dit soort dingen kom je in het Lïbelle-boek tegen, als je er f 22,90 voor over hebt. De naamgenoot van Nixon's vrouw, de zanger Pat Boone (van het intussen antieke 'love letters in the sand bijvoorbeeld) heeft het in Washington ook al langdurig met de rechter aan de stok gehad, maar voor hem is de zaak achter de rug: hij iis veroordeeld tot het voldoen van ruim 52.000 dollar belastingschuld. Dat geld had Pat verloren bij beleggingen (specula ties noemt men zoiets ook wel) in een projekt voor landontginning. Hij had het van de belasting wil len aftrekken, omdat hij de inves tering beschouwde als een zakelij ke uitgave, 'noodzakelijk om zijn- reputatie van kleinkunstenaar en zakenman te beschermen'. De rech ter vond dat maar flauwekul. Het publiek, zei hij, zou Pat toch altijd blijven zien als een' 'op en top Amerikaanse boy, een eerlijke, ge zonde en vooral gelovige jonge man'. Hij hield het liever op een vorm van belastingontduiking en vond dat meneer Boone best een fiks bedragje mocht betalen. Op het Engelse Ascot, beroemd om de jaarlijkse draverijen, zie je niet alleen paarden, maar ook de meest te vreemde vogels. Dat zijn meestal vrouwen, die er eigen lijk alleen komen om hun meer dan exclusieve creaties te laten bewonderen en daarmee zichzelf natuurlijk. Deze dame (voor zover nog te zien is dat er een vrouwe lijk persoon onder de kleding- vracht schuil gaat) komt al jaren Tot 1 juli mogen de stugge rokers in Polen zich nog uitleven, maar van die datum af zullen ze zich moeten leren beheersen: -in allerlei openbare gelegenheden mag dan bijna niet of helemaal niet meer worden gerookt. De autoriteiten hebben zich laten vertellen dat er in Polen vorig jaar 78 miljard sigaretten in rook opgingen en de kranten hebben daarop gauw uitge rekend dat de Polen van boven de vijftien gemiddeld ruim tweedui zend sigaretten de man hebben opgerookt. Dat betekent dat dit land, wat tabaksverbruik betreft, brons zou winnen als er in Europa prijzen voor roken uitgereikt zou den worden. Deze weinig toe te juichen derde plaats baart ieder een zoveel zorgen, dat er vanaf 1 juli geen trekje meer genoten mag worden in apotheken, consultatie bureaus, poliklinieken en andere medische instellingen, dat er ook in kantines en snelbuffetten niet meer gerookt mag worden en dat ook de treinen voor korte afstan den en alle restauratierijtuigen van tabak gezuiverd zullen zijn. Op lagere en middelbare scholen mo gen ook de onderwijskrachten niet meer roken en in instellingen voor hoger onderwijs zullen ze dat 'in in elk geval in collegezalen en prak tijkruimten achterwege moeten la ten. In restaurants en café's is roken alleen nog toegestaan als er meer dan één zaal beschikbaar is, waar er één voor rokers gereser veerd kan worden. Zo niet, dan geldt ook.daar een absoluut rook verbod. speciaal voor de Ascot-festiviteiten uit Australië naar Engeland over: Gertrude Shilling, die zich ditmaal in een pinquinachtig, geheel uit diverse kleuren en' soorten bont vervaardigd complet gestoken had. Naast haar houdt haar wat conven tioneler geklede zoon een oogje op moeder, die met zo'n hoofddeksel op best eens de weg bijster zou kunnert raken. Een vijftigjarige arts uit het New- Yorkse district Bronx schoot twee jaar geleden een twintigjari ge man dood tijdens een hevige ruzie over een parkeerplaats. Het slachtoffer was met vechten begon nen. Normaliter zou de arts tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld zijn, maar de rechter gaf hem een ander soort straf: twee jaar verplicht werken als arts in een Newyorkse gevangenis, het eerste jaar vijf dagen per week, het laatste nog maar twee dagen. Een soort dwangarbeid dus, waar van de rechter zegt: 'Met deze straf is <^e gerechtigheid gediend en de menselijkheid ook. Het is niet on ze taak wraak te plegen, maar rechtvaardig te straffen en tegelij kertijd de gestrafte te rehabilite ren'. 'Hij verkoopt op die manier meer schoenen dan wie ook.? 10.14—22.45; Harllngen: 0.19—12.25; Delfzijl: 2.03—14.12. 24 juni 1974: Vllssingen: 4.44— 17.06; Haringvlietsluizen: 6.3118.59: Rotter dam: 7.48—19.54; Scheveningen5.4818.16 IJniuiden: 6.28—18.56; Den Helder: 10.53— 23.28; Harlingen: 1.08—13.06; Delfzijl: 2.50— 14.58. OPROEP TOERISTEN Onderstaande personen wordt dringend ver zocht zo spoedig mogelijk de ANWB Alarm centrale in Den Haag te bellen, telefoon 26 44 26. NEDERLAND J. Lagrene. Nuenen, auto met caravan. DUITSLAND rode VW kampeerbus. FRANKRIJK Echtp. Kerkhoff, Voorburg i blauwe Ford Taunus 17M, 38-52-PA, fam. G. de Man. Nijmegen ln witte Ford Taunus mei zwart dak 15(7)-96-HD, fam. J. Tcsser, Nijmegen per trein. OOSTENRIJK 'echtp. P. Vlieg. Gorkum in witte VW 1300 (Kever) 44-53-TF, echtp. A. J. Wytema. Rosentlaal (Gld) in donkergroene Audi 74- DA-47. POLEN W. Gouman en Marijke Vonk Leiden in rode 2CV, HONGARIJE-ROEMENIë Fam. N. Gijzen, Purmerend in lichtblauwe Simca 1100. 70-81-PX. ITALIë P. G. C. Bertels, Kerkrade in gele Ford 2000 GXl, mot zwart dak 85-AR-98, Daniël van Dijk, Erica <Dr> in grijze Ford Consul met caravan 27-42-UD. R. den Haag, Waddinx- veen in blauwe metallic Peugeot 504, 34-11* HT. SPANJE IB1ZA Fam. F. llilbiands, Amsterdam,

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7