erkende jeugd onder 18 moet status erplichtigen krijgen elastingdruk stijgen Pro-Israël Comité wil hard optreden Jonge Vodka van Bokma Beeldje verdwenen [nttekening SER bij jongerenstatuut crschot op alingsbalans uggelopen l W. Noteboom leden Brit dood na weghalen van enige nier Geen bestand in Angola Vertraging bij het verschijnen van regeringsnota's Nederlands verzet tegen Westeuropees kernenergierapport Van nature geliefd. Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 28 cts.Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. Staking om gratificatie De nieuwe Nederlandse borrel Drink'mpuurof gemixed Uitbreiding acties tegen bezuiniging in gezondheidszorg Jongen vindt in zeildoek verpakt lijk Oosterschelde nog in augustus op de Kameragenda Initiatief uit hervormde en gereformeerde kring Den Uyl zal topoverleg met Nixon bijwonen Ongeluk bij Shell werd besproken in de ministerraad Ambtenaren krijgen meer f5*- -JF/RWiABfllET ZATERDAG 22 JULM 1974 BENiNENLAND T3/K5 zp sociaal-economische redactie EAlAiG De Sociaal-Economische R'aad vindt dat werkende jongeren (beneden de leeftijd van binnen afzienbare tijd een volledige leerlingenstatus zullen moeten bereiken. De raad maakt inttekeningen gisteren in een advies over de invoering van een jongerenstatuut. wering van dit statuut wordt steld in een in 1972 bij de Kamer ingediend wetsont- Het statuut is een nieuw hoofd- an de Arbeidswet, waarin alle met betrekking tot de arbeid ugdigen zullen worden samen- ht ad meent, .dat in dit statuut ïde rekening wordt gehouden invoering van de gedeeltelijke cht Ook biedt het voldoende, ipingspunten de werkende jon- overeenkomstig de wens van de re^en volledige leerlingenstatus te Verschil van mening bestond 1de raad alleen over het tempo, de leerlingenstatus zal moeten "4. worden bereikt. Werkgevers bepleit ten een geleidelijke invoering, de vak beweging daarentegen staat een duide lijk ander beleid voqr ogen: 'Men moet er mee vertrouwd raken, dat de groep werkende jongeren niet langer dan absoluut noodzakelijk is aan het arbeidsproces zal deelnemen en voor de rest als leerplichtigen moet wor den gezien', aldus mr. M. H. W. de Léeuw namens de vakbeweging. Avondwerk Een krappe meerderheid van de raad meend edat het statuut een vrijstel lingsmogelijkheid zou moeten openen van het verbod van avondarbeid en van het verbod van werken op zon dag. Van zo'n vrijstellingsmogelijk heid zouden bijvoorbeeeld de verple- gings- en verzorgingsinrichtingen kun nen profiteren. Lichte hulparbeid door kinderen in winkels mag volgens de raad geen uitzondering zijn op het verbod van kinderarbeid. Werkgevers en werknemers in de raad waren het oneens over de vraag of partieel leerplichtigen op 'hun va kantiedagen mogen werken of niet. De vakbeweging vindt van niet. De werkgevers daarentegen menen, dat dit wel mag worden toegelaten. De werkende jongeren zoudén anders worden gediscrimineerd ten opzichte van bijvoorbeeld scholieren. nze parlementsredactie - ^JfAAG Er zal geen sprake m,ijn, dat de totale druk van es en belastingen niet ver- w tl toenemen. Dit is een voor- reactie van minister-presi- )en Uyl op de nota's, die het ^et deze week heeft gekre- °Pan de werkgevers, de werk- Vs en de middenstand. ibinet heeft nog geen definitief over de in de nota's aange- kwesties. Maar zeker is toch dus'drs. Den Uyl, dat de ovef- itgaven zullen toenemen. In )el rieden zijn deze uitgaven Im- elatief afgenomen en zijn ze de geworden van de inflatie.' De ^president vindt verder de fi- onjuiist, dat er een grote ruian- zijn voor de particuliere con- i. De bloemetjes kunnen be- !rt o? niet. buiten worden gezet. de meeropbrengsten van het aardgas heeft het kabinet nog geen beslissing genomen. Beschouwingen over deze oipbrenigst, wilde de minister-president nog voorbarig noemen. Hij wees er op, dat naar schatting aan hogere prijzen voor de import van ruwe olie zo'n drie tot vier miljard gulden meer moet worden betaald. Als men hierte genover de meeropbrengst van de aardgasexport plaatst, is er nog geen spraike van een netto verrijking van ons land. Maar in de loop van de jaren zal er wel een batig saldo ontstaan. een eventuele bestemming van ijnHAAG De lopende rekening fd nsactiebasis van de Nedertandse r ïgsbalans heeft i n het eerste Zij aal een ongunstiger beeld te rijiegeven dan in de overeenikom- periode vorig jaar. Weliswaar nde de rekening dn de eerste taanden van' 1974 een overschot oe iiim 400 miljoen gulden, maar 700 miljoen minder dan in het kwartaal van 1973. Dit blijkt ksén overzicht van de betaiingsba- e sevens dat minister Duisenberg icpciën) gisteren aan de Tweede heeft gestuurd, obale correctie voor seizoenin- ictyn, resulteerde er een overschot miljoen gulden. Dit is 1100 ntn gulden minder dan in het n kwartaal van 1973. ajruggang van de betalingsbalans nagenoeg geheel voor rekening handelsbalans. Deze achteruit- 'as het gévolg van een stijging e invoerwaarde met 21 procent. Jgenover stond een stijging van roerwaarde met 16 procent. Het itage, waarmee de invoer de uit lekt daalde hierdoor van 99 tot 94,5. overzicht blijkt verder dat de ilexport' belangrijk geringer is [ERSUM Dr. J. W. Noteboom, lirgemeester van Voorburg, is op tjarige leeftijd in Hilversum len, De heer Noteboom kreeg üheid door publicaties over de meentepolitiek. Na zijn pensio- is hij o.m. nog waarnemend meester geweest van Goes, waar 1 een bestuurscrisis ontstond BIRMINGHAM (UPI) De Brit Stanley Tucker is op tragische wij ze overleden. Tucker viel van de trap, werd naar het ziekenhuis ge bracht en een röntgenfoto wees uit dat hij zijn rechternier had bescha digd. De nier werd daarom wegge haald. Enkele dagen later overleed Tucker. Maar achteraf bleek dat Tuckers enige nier was wegge haald. De betrokken chirurg, die opdracht had gegeven om de ka potte nier weg te halen verklaarde dat hij had gemeend dat een soort schaduw op de röntgenfoto, waar de linkernier had moeten zitten, de tweede en volgens hem goede nier was. Hij had ook op deze plaats gevoeld. 'Wat ik voelde leek op een nier en ik heb in mijn tijd heel wat nieren gevoeld', aldus de chrirurg. De patholoog, die eraan te pas was gekomen, heeft gezegd dat de 'zogenaamde' nier aan de linkerzijde slechts een bloedmassa was geweest Ook Tucker zelf, noch zijn verwanten hadden gewe ten dat hij maar een nier had. Na lijkschouwing was' bepaald dat Tuckers overlijden was veroorzaakt door een ongeluk. BRAZZAVILLE (AFP) De Angole se Bevrijdingsbeweging MPLA heeft géön be stands akkoord met de Portuge zen gesloten en is'van plan de strijd voort te zetten totdat Portugal het recht van Angola op onafhankelijk heid erkent. Dit heeft MPLAMLEI- DER Agostimlho Neto gezegd in Braz zaville, waar het MPLA-lhoofdikwartier is. Het Portugese persbureau Lusita- nia had eerder deze week bericht dat de MPLA had besloten het vuren te staken en de strijd voor onafhanke lijkheid alls politieke beweging voort te zetten. Van een verslaggever DEN HAAG Niet alleen de defen sienota wordt later bij de Tweede Kamer ingediend dan aanvankelijk ge dacht was. Vertraging hebben ook ondervonden de ontwapeningsnota, de nota huur- en subsidiebeleid, de ener gienota, de nota mediabeleid, de twee de bejaardennota, de sportnota en de nota gehandicaptenbeleid. Dit blijkt uit het overzicht, dat pre mier Den Uyl aan de Tweede Kamer heeft verstrekt over de stand van zaken wat betreft de vorig jaar, bij de regeringsverklaring en de algemene politieke beschouwingen, door de re gering toegezegde regeringsnota's. De defensienota zou rond de jaarwis seling verschijnen, maar zij komt in juli, de ontwapeniingenota komt nu voor het einde van 1974, de nota huur- en subsidiebeleid in juli. De energienota komt niet voor de zomer, maar na het zomerreces en de miedia- nota niet medio 1974. doch na het reces. Van een verslaggever PARIJS Nederlandse parlementa riërs hebben zich in de raadgevende vergadering van de Westeuropese Unie in Parijs verzet tegen een rap port van de Britse conservatief John Osborn, waarin werd opgeroepen tot een Europees beleid voor het vreedza me gebruik van de kernenergie en de wens werd geuit dat Europa voldoen de onafhankelijkheid op het gebied van de kernenergie krijgt. De socialist P. Stoffelen vroeg het rapport in te trekken, maar kreeg hiervoor niet de nodige stemmen. Hij wees erop dat vrijwel volledig wordt gezwegen over de ernstige bezwaren die kleven aan het gebruik van kerne nergie. Het rapport is, aldus de parlementa riër, 'ontstellend eenzijdig', omdat er niets wordt gezegd over de centrale problemen van energiebeleid. Ook aan het vreedzaam gebruik van kernenergie kleven thans dodelijke gevaren, zoals de lekkage van straling, de opslag van radio-aktieve afvalstof fen, opeenhoping van radio-aktieve af valstoffen via voedsel en in de atmo sfeer, terreur gericht tegen kerncentra les, de opslag en het transport van hoog radioactief afval en thermische verontreinigingen, zo stelde de heer Stoffelen. (ADVERTENTIE) Cigarros Autenticos. Van een verslaggever DOETINCHEM Bij de Metaalperse- rij en Emaiil leerfabriek Beccon in Doetinohem is de afgelopen twee da gen door een deel van het personeel gestaakt uit protest tegen een gratifi catie aan de topfunctionarissen van het bedrijf. Het personeel meent daar op ook recht te hebben. Volgens diirecteur G. van den Bos hebben zo'n tweehonderd van de drie honderd werknemers gestaakt. Hij voegt hieraan toe, dat het om een gratificatieregeliing voor het stafperso neel gaat, die al tientallen jaren be staat en tot de arbeidsvoorwaarden van het stafpersoneel (acht man) be hoort. In het verleden zou daarover nimmer onenigheid zijn geweest. De districtsbestuurders van de drie industriebonden hebben gisteren hun bemiddeling aangeboden, de directie heeft die echter geweigerd, zo deelde de heer H. Bijvank van de Industrie bond NW mee. (ADVERTENTIE) Het door de Amsterdamse beeld houwer Dick Stins iu 1956 ver vaardigde bronsen beeld voor het dorpshuis in Renesse is gestolen. Het beeld dat na de watersnood in de tuin van het Dorpshuis werd geplaatst is anderhalve 'me ter hoog. Van een verslaggever UTRECHT Het Landelijk Actieco mité Gezondheidszorg (LAC), waarin afgevaardigden van vele plaatselijke actiecomité's en het landelijk overleg voor medische actiegroepen samen werken, heeft verklaard ingenomen te zijn met.een aantal maatregelen van staatssecretaris Hendriks. Het betreft de toegezegde peraoneelsaanvulling in verband met vaikantieduurverlenging en werktijdverkorting en het geregeld overieg met de samenwerkende vak bonden voor overheidspersoneelde SVO Toch gaat het LAC zijn acties uitbrei den, omdat de personeelsstop nog niet geheel is ingetrokken en omdat aan andere voorgenomen bezuinigings maatregelen, zoals de vermindering van het aantal ziekenhuisbedden, door de staatssecretaris niet wordt getornd, aldus het LAC. Drie eisen wil het comité ingewilligd zien: volledige in trekking van de personeelsstop, geen vermindering van het aantal zieken huisbedden en recht op een goede gezondheidszorg voor iedereen. Van een verslaggever AMSTERDAM Uit het water van de Rapenburgerwal in Amsterdam is gisteren het in een zeildoek verpakte lijk van een Aziaat opgehaald. Een jongen trof het pakket omstreeks ne gen uur drijvend aan. Alleen een deel van het hoofd was zichtbaar. Het pakket was verzwaard met stenen en met touw dichtgebonden. Het moet zeker al een maand in het water hebben gelegen. Sectie door dr. Zeldenrust heeft de politie nog niet verder gebracht. De arts kon de doodsoorzaak van de man niet vaststellen. Volgens de politie zijn er op het lijk geen sporen van geweld te constateren, maar evenmin zou de man, van wie men aanvanke lijk dacht dat het een Chinees was, maar die later als een 'Aziatisch type' werd omschreven, door verdrinking om het leven zijn gekomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal zich mogelijk nog In augustus bezig houden met de afsluiting van de Oos terschelde. Al voor de eerste week na het zomerreces staat de behandeling van de Oosterschelde op de voorlopige agenda, namelijk op donderdag 29 augustus. Het vervolg, het antwoord van de regering en de verder behan deling, staat genoteerd voor donder dag 5 september. Zoals bekend zal de regering deze zomer een beslissing nemen over de afsluiting van de Oosterschelde. Het gaat hierbij om het handhaven van de oorspronkelijke (definitieve) afslui ting of het overnemen van de gedach te van de coramissie-Klaesesz om een zekere getijde-beweging in de Ooster schelde te handhaven. De commissie heeft hiervoor een zogenaamde door laatbare blokkendam voorgesteld. De raad van de Waterstaat heeft #een technische variant (afsluiting met open doorlaatcaissons) voorgesteld. Woensdag in Brussel Van onze parlementsredactie DÉN HAAG Minister-president Den Uyl zal woensdag in Brussel deelnemen aan een gesprek van West- Europese regeringschef en ministers van buitenlandse zaken met president Nixon van de Verenigde Staiten. De heer Nixon raadpleegt de Westeurope se ministers alvorens hij een bezoek brengt aan Moskou. De Nederlandse minister-president vond deze ontmoeting in Brussel be langrijk genoeg om de uitnodiging, hoewel deze laat was ontvangen, te aanvaarden. Voor het gesprek, waarin vooral de oost-west politiek ter sprake zal komen, is drie uur uitgetrokken. Minister-president Den Uyl hoopt het verder zo te regelen, dat hij dinsdag avond in Brussel zijn Engelse collega Wilscxn kan ontmoeten. De EG, dacht drs. Den Uyl, zal vooral een belang rijk onderwerp zijn voor dit gesprek. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het ongeluk met een nafta-kraker bij Shell-Chemie is giste ren in de ministerraad besproken. 'Wij zijn zeer alert op deze gebeurte nissen', zei de premier gisteravond. Gelukkig zijn de gevolgen van dit ongeluk beperkt gebleven. Maar het explosiegevaar bij de chemische be drijven blij ft het kabinet bezig hou den. Gedacht wordt aan een organisa- torische opzet om de veiligheid van de bedrijven te controleren en er geregeld rapporten over te ontvangen, aldus Den Uyl. DEN HAAG De salarissen van het burgerlijk overheidspersoneel worden per 1 juli verhoogd met 3,75 procent, met een minimum van 50 gulden per maand. De vefhoging loopt parallel aan loonsverhogingen in het bedrijfs leven in verband met prijsstijgingen in de periode oktober 1973-juni 1974. Het overheidspersoneel krijgt voorts een nacalculatie-uitkering die zo moge lijk in augustus wordt uitbetaald. Daardoor wordt de achterstand veref fend, die de ambtenarensalarissen in de periode 1 juli 1973-30 jupi 1974 ten opzichte van die in het bedrijfsleven hebben opgelopen. Deze uitkering, uitgedrukt in een perdentage over de eerste zes maanden van 1974, bedraagt 2,43 procent, met een minimum van 35 gulden per maand. Met ingang van 1 juli wordt deze achterstand in het salarisniveau verwerkt tot een percen tage van 1,8 procent en met een minimum van 22,20 per maand. Tenslotte zal de aftopping van de salarisverhoging, die in het voetspoor van het zogenaamde Haags Akkoord werd ingevoerd en waarmee globaal 0,23 procent was gemoeid, in navol ging van het bedrijfsleven ongedaan gemaat worden met ingang van 1 januari 1974. Dit zal met de betroke- nen worden verrekend als onderdeel van de nacalculatie-uitkering en bij de niveau verhoging per 1 juli. Voor de gepensioneerden zuilen over eenkomstige maatregelen worden ge troffen, aldus de mededelingen van het ministerie van binnenlandse za ken. (ADVERTENTIE) DEN HAAG In Amsterdam is het Israëlcomité Nederland opgericht, dat zich ten doel stelt de publieke opinie ten aanzien van Israël en de rol die het land in het Midden-Oostenconflict speelt, positief te beïnvloeden. Vooral zal ernaar gestreefd worden de volgens het comité 'eenzijdige en soms leugenachtige berichtgeving in de Nederlandse pers' over het Israëlisch-Arabische conflict te ontmaskeren. De Wet én vijf andere titels Achter het comité staat een groe p mensen uit hervormde en gereformeerde kring, die het oneens is met de officiële uitspraken van de hervormde, gereformeerde en katholieke kerken over dit conflict. In het bestuur van het comité zitten o.m. drs. A. H. Door nik uit Den Haag als "oorzit- ter, drs. J. van Barneveld, Al phen a.d. Rijn, secretaris, als mede drs. W. van Veelen Zwijndrecht en de Amster damse predikant J. de Ru. 'Binnen de kerk staan de ge wone mensen volgens mij hch- ter Israël. Ook zij zijn het niet eens met de kranteuitspraken van de hervormde en gerefor meerde synode over Israël en met het beleid van de Wereld raad van Kerken en Pax Christi. Wij willen voor die^ mensen, maar ook voor groe pen buiten de kerk, gelegen heid scheppen hun solidariteit met 'sraël te kunnen tonen via steun aan ons comité', ver klaarde drs. Doornink gisteren in Den Haag op een persbij- eekomst. Hij wees er op dat dj bestaan de pro-Israël organisaties alle maal op Joods initiatief zijn ontstaan, in tegenstelling tot het Israëlcomité. De bedoeling is dat in de toekomst een vereniging zal ontstaan, waarvan het comité -het uitvoerende orgaan zal worden. In het comité zullen verschillende werkgroepen worden opgericht om actief te kunnen reageren op allerlei gebeurtenissen.' Zo zal een werkgroep belast worden met het contact met de kerken; een andere werkgroep gaat in ventariseren wat er in Neder land allemaal over Israël ge zegd en geschreven -Wordt en een derde werkgroep zal op grond van deze informatie ac ties voorbereiden. Het comité kondigt harde ac ties aan. Men heeft de Israëli sche ambassadeur in Neder land overigens toegezegd daar bij geen geweld te zullen ge bruiken. Wél wordt gedacht aan protestacties bij bedrijven of instanties die zich negatief over Israël uitlaten. Zoals, vol gens het comité, de Algemene Bank Nederland, die niet in Israël zou willen investeren. Het comité constateert, dat, vooral sinds de olieboycot? -in de voorlichting het bestaans recht van Israël bedenkelijk ge relativeerd wordt. Het comité zegt echter met nadruk geen anti-Arabisch comité te willen zijn. 'De belangen van de Palestij- nen hangen hier in hoge mate af van de belangen van een in vrede en veiligheids levend Is raël. Wie voor d e Palestijnen willen zijn, dienen zich naast Israël op te stellen', aldus het comité. Binnenkort worden de acties begonnen met het versturen van drieduizend brieven naar allerlei mensen en instanties om steun te verkrijgen. 'Tommy wilde me per se hel pen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5