BABYLON IE SPRAAKVEBWARBING VAN NEW Universele wereldgeschiedenis: iroots werk in twaalf delen .JTO'/.KWARTET ZATERDAG 22 JUNI 1974 KUNST T19/K19 G. Kruis Nieuwenhuysgelooft in de mens. eerlijk gezegd, het enige, wat me helemaal duidelijk is geworden bij de presentatie van zijn New Babyioneen grote overzichtstentoonstelling die in het kader van het Holland Festival Haags Gemeentemuseum wordt gehouden. Een overzicht tot nu toe, Constant is al twintig jaar project bezig en het ziet er niet naar uit, dat het al afgerond is. 1, HM.IlUl.p mens, wanneer hij vrij is, zioh vanzelf zou gaan uiten in creatieve daden. Ook die uitspraak, kuh je aan de hand van vele oude en zeer actuele voorbeelden weerleggen: creativiteit heeft niiets -met vrijihedid te maken, onderdrukking kan een even grote, zo niet grotere prikkel zijn tot creativi teit Geen verhaal over kunst eigen lijk, diit keer, dat bedoelde Constant ook niet Maar hij heeft in ieder geval weer wat losgemaakt. En 't is de moeite waard je daarin eens te verdiepen. Tot 1 september in het Haagse Ge meentemuseum. Ook in Den Haag, in de Galerie Nouvelles Images, Westein de 22 zijn tot 4 augustus andere aquarellen en etsen van Constant te zien. Locher maakte het in nauwe samen werking met ConstaB' Vele bezoekers zullen de tentoonstel ling bekijken zonder dat boek (van te voren) bestudeerd te hebben. Want 'even' lezen kun je het niet- Ze zullen geconfronteerd worden met Constant's, wonderlijke, soms erg mooie maquettes, opgebouwd uit me taal, hout, plexiglas en allerlei ander materiaal. Bouwsels, waar je vaak geen touw aan kunt vastknopen die veel te romantisch zijn om in een soort science-fiction-sfeertje te worden getrokken, maar ook weer te grillig, te fantastisch om ze als voorbeelden van progressieve architectuur aan te duiden. Er as veel grafiek, er zijn aquarellen en tekeningen, van techno logische 'landschappen, schetsen van constructies, overzichten, 'vogelvluch ten, New Babyion, zoals Constant het ziet, geprojecteerd op oude- en nieuwe (land-) kaarten en een grolte zaal vol schilderijen, waaruit ik concludeer (en vooral hoop dat Constant zich weer meer op het schilderen is (zal) gaan toeleggen. Want hij kan nu wel beweren, dat al dit werk niet gezien moet worden als 'kunst', maar als illustraties bij zijn denkbeelden: met mij ervoer ik hebben velen bij deze 'illustraties' geen tekst en uitleg nodig. Omdat ze genoeg aan zichzelf hebben en omdat ze de bedoelde denkbeelden voor mijn gevoel, zeker voor de vele -oningewij- den in deze materie niet, of in ieder geval heel onvoldoende illustreren, je verzeilt dn een. soort ideologische spraakverwarring. Waar vind je, om zomaar een voorbeeld uit vele te nemen, in het beeldende werk een werkelijk duidelijke verwijzing naar het idee, dat de kunstenaar een revo lutionaire rol moet spelen, niet alleen op het politieke vlak, maar vooral in zijn kunst zelf? Hoe laat Constant zien waar il lustreert l}ij dat zodanig, dat ieder een zou kunnen begrijpen wat hij bedoelt dat de kunstenaar niet alleen zelf een zo groot mogelijke vrijheid in zijn werk moet zien te realiseren, maar zich ook en vooral moet inzet ten voor de bevrijding van de massa, opdat ook deze in de toekomst haar Cultuur Vorige weeik zei hij in een interview in 'De Nieuwe Linie' 'Pas hu het er naar uit gaat zien dat de productie middelen door de bewustwording die bij het proletariaat aan Ihet opkomen is, herverdeeld kunnen worden, geso cialiseerd, ziet het er naar uit dat iedereen cultuur kan gaan maken'. Hij maakt ook nog een opmerking over de televisie, due nu nog in hahden van de machthebbers is en er daarom op gericht is, de ontvangende nuassa passief te houden. Constant gelooft in de mens, zo 'begon ik, maar niet in alle mensen dus. Niet in die 'machthebbers' b.v., maar wel in die massa, die zich overigens maar al te gemakkelijke en te graag 'in die passi viteit laat drukken. Want wie zijn die 'machthebbers', die hij bedoelt: gewoon de bijdehandé jongens uit die massa, die precies inspelen op dat gebrek aan creativi teit; die geen enkele behoefte hebben die massa, dat publiek te 'beïnvloeden, maar ze, na 'grondige informatie, 'pre cies (en alleen piaar) geven, wat het wenst. Zo alleen bouw je een hoge kijkdicht heid (en een enorme oplage) op. Constant schreef al in 1949, dat de in dit bestek een onbegonnen alle ideeën, a'lle gedachten, en toekomstverwach- die Constant op zijn marnier te verduidelijken, naar voren In 't kort komt het erop New Babylon een schets is nieuwe cultuur. Constant -an uit, dat in de toekomst creatieve arbeid geautomati- worden, dat de produotivi- kan toenemen dat er op de gebrek meer zal behoe- dat de grond en de gesocialiseerd zul- en de1 productie daarna zodat de macht die uitoefenen over velen, zal te bestaan. de mens zal maximaal vrij ran het werken voor ande- ook van het werken voor levensonderhoud en zal iet meer aan tijd of plaats zijn. De eisen, die hij, de de spelende mens dan zullen vooral te ma- met spel, avontuur en Op die beweeglijkheid hierdoor geïnspireerd ervaringen met de levens sterk de nadruk: Sm een dergelijke wereld nomadische manier van kan zijn. dat de woonstructuren Constant: 'New nergens op (de aarde 3r zijn geen grenzen geen nationale economieën), er gemeenschappen (want de fluctueert), iedere plaats is mens toegankelijk. De ge-, •is het woongebied van de aardbevolfaing. Iedereen ver- zich op het moment waarop en hij wil. Het leven is als een einde dn een omgeving die snel tempo verandert dat ze nieuw ervaren wordt'. allemaal uilt het boek, dat ter van deze expositie door werd uitgegeven. J. L. creativiteit zal kunnen uiten, zodat er een vare volkskunst zal kunnen ont staan. En dat zijn dan nog wel de grondslagen van zijn latere theorieën. Labyrinthen Zo zal het speciaal voor deze expositie ontworpen deurenlabyrint door het leeuwendeel van de bezoekers be schouwd worden als een tikkeltje griezelige weer eens iets anders in een museum kennisattractie, ter wijl Constant, zij het op bescheiden wijze, getracht heeft hiermee gestalte te geven aan een van zijn basisprinci pes, de desoriëntatie. Hij wilde er het verschil mee aantonen tussen de ma nier waarop we in deze tijd gebruik maken van tijd en ruimte en waarop de mensen in een ludieke maatschap pij dat volgens hem zouden doen. Nu wordt er naar gestreefd, de weg tussen arbeidsplaats en huis zo kort mogelijk te houden, kort èn overzichtelijk: de statische ruimte. Maar in de ludieke maatschappij zou een statische ruimte indeling zinloos zijn. Want, stelt Constant, de schep pende mens staat actief ten opzichte van de hem omringende wereld, hij wil ingrijpen, veranderen en in plaats van de ruimte zo in te delen dat hij zo snel mogelijk een van te voren bekend doel zal kun nen bereiken, zal hij de ruimte steeds gecompliceerder maken, het gebruik ervan veelvoudiger. Het 'verdwalen' van nu, in zo'n labyrinth heeft dan niet langer de betekenis van 'verloren raken', maar van het vinden van nieuwe wegen Constant, heeft veel over de maatschappij van de toekomst geschreven, niet op de manier van: zo zal het worden, ma^r: zo zou het kunnen worden. Constant: 'Groeten uit New Babylon', 1966. Litho, 52 x 68 cm. W. Gagzke, de economische wereldcri sis door Robert Nöll von der Nahmer, de ineenstorting van het systeem van Versailles en de tweede wereldoorlog door Karl Dietrich Bracher. Daarop volgen vijf verhandelingen over 'njeuwe wetenschap': Walther Gerlach behandelt natuur- en schei kunde, Hans Kienle sterrenkunde, Wolfgang Bargmann geneeskunde, Adolf Portmann biologie en antropo logie en wijlen Alfred Weber sociolo gie. Toch wel een zeer gelukkig idee, deze toevoeging, die de 'universaliteit' ten goede komt. Men kan ook zeggen: des te opvallender is het dan, dat andere aspecten géén aparte behande ling kregen: kerkgeschiedenis, kunst geschiedenis bijvoorbeeld. Maar dit is een voorlopig oordeel, wie weet wat bijv. de delen 10 en 11 nog brengen. De Nederlandse eindredactie van deel 9 berust bij prof. dr. I. J. Brugmans, - drs. P. de Buck, prof. dr. G. A. Lindeboom, dr. H. A. Pels-Kluyver, wijlen prof. dr. J. Presser, dr. J. Rekveld, prof. dr. B. W. Schaper, dr. P. Smit, prof. dr. J. M. M. de Valk, dr. Ph. de Vries en prof. dr. E. Zürcher. Johan H. A. Jansen heeft de eindredactie. Aparte vermelding verdient de illu stratie: zeer verzorgd en treffend uitge kozen zijn de foto's en tekeningen, prachtig gereproduceerd zijn beroem de documenten, zoals in deel 9 een brief van Trotski en notities van Churchill en Roosevelt Nieuwe inzichten De verschijning van deze Universele Wereldgeschiedenis is een gebeurtenis van belang. Wat er op dit gebied bestaat, is oud en moeilijk bereikbaar (afgezien van óók nuttige, maar an ders opgezette naslagwerken als de veelgebruikte Elsevier Wereldgeschie denis en de Winkler Prins Grote Wereldgeschiedenis, waarvan de ver schijning is aangekondigd). Er is in de UWG een grote hoeveelheid nieu we geschiedvorsing verwerkt; uiter aard in dit negende deel, maar zeker ook in de delen die vroegere tijdper ken behandelen. Bij de voorstelling van zaken en de uitleg van feiten is in de loop der jaren veel veranderd. Bovendien is er allerwegen een groei ende betrokkenheid op culturen bui ten Europa, en ook dat weerspiegelt zich in deze UWG. De verschijning van volgende delen zien we dan ook met belangstelling tegemoet OTTERLO In deze zomermaan den tot 2 september wonden 'Honderd tekeningen uit de Kröller- Müller Collectie' in eigen huis geëx poseerd. De hónderd tekeningen zijn vorig jaar uitgezocht door William S. Lieberman van het Museum of Modern Art te New York en waren in het seizoen '73 '74 >te zien dn New York, Chicago, Ottawa, San Antonio en Mexico City. Er bestond: grote belangstelling voor. Alleen al in Mexico City werden al 225.000 bezoe kers geteld. De tentoonstelling is opgebouwd uit vijf groepen, die met elkaar een doorsnee Oaten zien van de Kröller- Müller-collectie in dit opzicht. Van Gogh, Van Gogh en zijn tijdgenoten, Symbolisme en Art Nouveau, Cübis- me, Futurisme en Van der Leek en tenslotte Beeldhouwerstekeningen. In één zaal worden de relaties van Van Gogh met zijn tijdgenoten, zo als Van Rappard, Allebé, Jozef Is raels, Mauve enz., gedemonstreerd. Kern van de expositie is de zaal met Symbolisme en Art Nouveau, waar bij werk wordt getoond van Jan Toorop, Van de Velde, Rops, Khnopf, Reden, Degouve en Signac. Daar ligt namelijk het uitgangspunt van mevrouw Kröller-MüLlers verza meling. Opvallend was dat zo'n 75 jaar later aan de andere kant van de oceaan dit ook het grootste attractie^ punt was. Evenals de Europeanen bleek men ook daar grote belang stelling te hebben voor de arabesken van de Art Nouveau. r W. F. Stafleu eid lieb ik de afgelopen Han telkens weer zitten lezen aderen in een turf van een dat typiscb zo onhandig is en naslagwerk: deel 9 van jtaiversele Wiereldge9cliiede- waarvan de verschijning in rlaind onlangs is begonnen. il het'uit een commercieel oog- wel aantrekkelijk zijn, de uitga- n deze wereldgeschiedenis met iel te beginnen dat de twintigste behandelt, maar voor een recen- heeft het zijn nadelen. Diens dere belangstelling gaat allicht lar een algemene inleiding, die ook in de eerder verschenen uitgaaf het geval blijkt te zijn) el 1 dit standaardwerk opent, daarin zullen wel vragen aan de idkomen als: welke principes aan nenstelling ten grondslag liggen; nieuwe opvattingen tot deze 'e genoopt hebben; waarom deze edschrijving 'universeel' ge- 1 moet worden.(Maar dat laat- ldt alleen de Nederlandse uitga- ie gebaseerd is op de Duitse laen "Weltgeschichte, ook in ons niet geheel onbekend). Nu moe- 'e op die motivatie maar wach- hien zal uit zo'n algemene inlei- ook duidelijk worden waarom [roots werk als de UWG geen grafie bevat. Of komt die bij het in deel 12? (de Duitse lëen is ook nog niet zo ver), s trouwens tóch wenselijk dat ■Register niet pas als allerlaatste =»le intekenaars bereikt, want zon egister is een werk als dit maar bruikbaar, namelijk nauwelijks aslagwerk. rmatie noet vermeld worden dat de kennelijk niet in de eerste als naslagwerk bedoeld is, on- de aardige, maar chonologische is niet alfabetische geschiedenis II fwoorden, die ieder deel besluit. U 1WG is blijkens de wijze van ïstellen vooral bedoeld voor ..aande informatie en grondige J se. In dit opzicht stelt zij zeker teleur, voorzover men dat met and in de hand kan beoordelen. cgJWG verschijnt in de loop van een illustratie uit de Universele Wereldgeschiedenis. Files voor brooddistributie, 1932 drie jaar, zo is het plan, bij Schelte- ma en Giltay in Den Haag en Heide land-Arbis te Hasselt in België. Achter eenvolgens komen in de twaalf delen aan de orde: prehistorie, eerste hoge culturen, hoge culturen van Midden- en Oost-Azië, Griekenland en de helle nistische wereld, Rome en de Romein se wereld, de islam, het ontstaan van Europa, de grote culturen buiten Eu ropa, de renaissance, van reformatie tot revolutie, de negentiende en de twintigste eeuw. Dan zijn er negen delen gevuld. De delen 10 en 11 besteedt men aan 'de wereld van heden' en deel 12 bevat, zoals gezegd, het register. Elk deel omvat ongeveer 650 bladzij den tekst, honderd bladzijden zwart wit afbeeldingen, twintig in kleur, vele kaarten en grafieken en verder gemiddeld zes facsimile's van belang wekkende historische documenten. In totaal meer dan negenduizend pagi na's tekst en ruim duizend bladzijden illustratie. Elk deel bevat een hoofd stuk onder de titel 'De wereldgeschie denis in trefwoorden', een vriendelijk soort jaartallenboekje. Qua opzet is dit een geweldig werk en ook wat de uitwerking betreft. Er is een verblijdende veelsoortigheid aan auteurs, onder wie een keur van historici en andere geleerden uit tien landen. 'En andere geleerden', omdat niet alleen vanuit het direct histori sche vakgebied beschreven wordt, maar ook de geschiedenis, althans de huidige stand van zaken, van een aantal wetenschappen aan de orde komt. De hoofdredactie berust bij de hoogleraren Golo Mann, Alfred Heuss en August Nitschke. Tal van Neder landse geleerden fungeren als eindre dacteuren van de Nederlandse editie. De voorintekenprijs bedraagt voorlo pig 110 per deel. Twintigste eeuw Deel 9, als eerste nu verschenen, bestrijkt de twintigste eetiw. Na een zeer goed leesbare inleiding en sa menvatting van Golo Mann volgen verhandelingen over het imperialisme door Henry Cord Meyer, de eerste wereldoorlog en de vrede van Ver sailles door Hans Herzfeld, de Russi sche revolutie een prachtig hoofd stuk van wijlen Valentin Giterman, Japan door Paul F, Langer, de Vere nigde Staten door Ralph H. Gabriel, Europa en de volkenbond door Hans

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19