YMNASIASTEN EDEN EXAMEN FILOSOFIE eker tienduizenden ogels komen elk aar in verkeer om POP Og de plaat In mooi vak als je wilt leren nadenken Het verlangen naar het verlangen naar waarheid S )oral specht, uil en nachtzwaluw worden door de auto bedreigd Ook veel egels doodgereden De plank moet leeggemaakt KF/KmVRTET Z lTERÖAiG 22 JWNI 1974 BüNNBWLAiND T17/K17 Aukje Holtrop j WARDEN Dertien leerlingen van het stedelijk gymnasium in Leeuwarden hebben deze l eindexamen gedaan in het vak filosofie. Filosofie was één van de vakken waaruit deze leer- 2ej konden kiezen voor hun keuzepakket van zeven vakken voor het eindexamen. ren de eersten die officieel eindexamen deden in dit vak: filosofie wordt wel op enkele tien- scholen in ons land gegevenmaar nog nooit werd er eerder examen in afgenomen. De dertien mfgen vormden dus een experimenteer groep. Waarom kozen ze dit vak, ivat hield het in en wat \i ze achteraf van hun keuze? Een gesprek met deze leerlingen leverde de volgende antwoor- °'f' alette: 'Eigenlijk krijg je vanaf jste klas al wel filosofie, maar niet zo veel in. Het is dan een soort maatschappijleer. ke vij in de vijfde klas filosofie s eindexamenvak kozen, kregen uur per week. Drie uur ge- nis van de filosofie en in die twee uur konden we werken ize scriptie voor het eindexa- H de uren geschiedenis werden en en hun verschillende denksy- 1 behandeld. De leraar, A. C. i, besprak dan een filosoof en ■ti-j werd er gediscussieerd. Pieter: 'verdedigde' zo'n man en kritiek leveren. Je mocht mieggen en daardoor werd filoso- 00p begrijpelijk vak. Het is vaak om je goed uit te drukken bjral bij filosofie is dat toch erg aJ Doordat die discussies zo vrij jen, en je over alles kon pra- ^erde je dat een beetje'. ?jie is een moeilijk vak, daar je leerlingen het wel over eens. Moolonderzoeken, het schriftelijk examen, de bespreking van de °°fes, dat gebeurde bovendien alle- w^oor de eerste keer. 'Ze willen jtuurlijk op een behoorlijk ni- 0,-hebben, en dat hebben we wel let. Er zijn ook helemaal niet hoge cijfers uit de bus geko- iesjes, een paar vijven, en nog oepgere' cijfers'. Vooral de scriptie was moeilijk. Sip- ke: 'Je mocht in de vijfde klas zelf een onderwerp kiezen, uit boeken en tijdschriften zoals Wijsgerig Perspec tief, maar omdat je niet zoveel weet, was dat kiezen al erg ingewikkeld. Je wist eigenlijk niet waaruit je moest kiezen. Zo zijn we gekomen op onder werpen als Jung, Illich, Het gedrag van de mens. Je Jcwam bij het schrij ven van die scriptie echt voor het blok te zitten. Je moest wel denken, je moest boeken lezen. Je werd getraind in het lezen van wetenschap pelijke teksten. Ja, dat zou je wel denktucht kunnen noemen, wat onze leraar één van de doelstellingen van het-vak filosofie. Alles is relatief Ook om andere redenen is filosofie een moeilijk vak. Je leert in betrekke lijk korte tijd een heleboel verschil lende denksystemen. Niets is waar, alles is relatief. Jan: 'Een voordeel is dat je leert relativeren. Maar een nadeel is, dat je minder kans krijgt zelf een mening te vormen, om die mening te doorleven. Je leert tien meningen per maand, en daardoor krijg je de kans niet dat allemaal te verwerken. Ik weet niet of ik filosofie weer zou kiezen als ik opnieuw een keuzepakket moest samenstellen. Het heeft me persoonlijk moeilijkheden ge geven, ik ben een beetje losgebroken uit de traditie, waarin ik ben opge voed. Ik relativeer nu, nuanceer veel meer. Ik ben moeilijker gaan praten met andere mensen. Ik heb het gevoel dat ik me geforceerd heb, dat ik teveel theorie heb gehad waar te weinig/, levenservaring tegenover stond'. Daarmee zijn de anderen het maar gedeeltelijk eens. Pieter: 'Je leert denken en dat ben je niet gewend. Jan ging zich er teveel en te intensief Filosofie-les op het stedelijk gymnasium in Leeuwarden Antoinette: 'We reageren nu veel min der emotioneel. We bekijken verschil lende zaken nu veel bewuster. Dat kan een voordeel zijn, maar ook een na deel'- Die spanningen kwamen ook wel eens thuis voor. Sommige ouders vinden het niet leuk als hun kinderen andere meningen gaan verkondigen. Jaap: 'Echt autoritaire ouders willen dat hun kinderen hun eigen mening de len. Dat er dan door zulke lessen wel mee bezighouden. Betrok alles op zichzelf en dan krijg je zo'n reactie. Maar daarom was het zo goed dat onze leraar over al die manieren van denken van.de verschillende filosofen uitgebreid met ons discussieerde'. Dat er spanningen kunnen optreden, kunnen ook anderen zich wel voor stellen. Sipke 'In het begin vopral kwam je na de les verschrikkelijk gespannen de les uit, maar daar wen de' je aan. Dat ging later wel beter'. conflicten kunnen ontstaan ligt nau welijks aan het vak zelf, maar aan de ouders, of aan jezelf. De leraar drong ons in ieder geval geen mening op. Hij zei nooit dat iets waar was of onzin. Het ging erom dat je zelf leerde nadenken en eventueel zou kiezen'. Is zo'n vak politiek? Anneke: 'Ja, ik vind van wel. De mogelijkheid wordt Ellttlir i geboden om te kiezen tussen verschil lende denksystemen. Je neemt als je in de eerste klas zit makkelijk^dè mening over van bijvoorbeeld een leraar die je aardig vindt. Dat veran dert. Vooral door zo'n vak als filoso fie leer je ook de mening van zo'n leraar te relativeren'. Indertijd werd filosofie gekozen, om een tegenwicht te krijgen tegenover wiskunde; of om één oude taal te laten vallen; of gewoon uit nieuwsgie righeid. Eigenlijk is het niemand, ook Jan niet, tegengevallen. Toontje: 'Je hebt er altijd wat aan, zelfs als je niet''verder studeert in, deze richting. Ook als je trouwt en kinderen krijgt, dan heb je wat aan filosofie bij de opvoeding. En op school heb je er ook voordeel van. Als bij een ander vak iets filosofisch aan de orde komt, snap je het beter. Bij Grieks werd ook duidelijk ver band gelegd. Dat was overigens wel het enige vak waarbij ons keuzevak filosofie duidelijk geïntegreerd werd'. Maar los daarvan vond ik dat je een ruimer inzicht ook iri andere vakken kreeg'. Sipke: 'Wiskunde vondik vroeger vreselijk. Ik werd kregel van die manier van redeneren die daarbij nodig is. Maar nu beschouw ik het gewoon als filosofie, een manier van denken'. ïs filosofie een typisch gymnasium vak? Jan: 'Ik geloof dat het heel moeilijk is. Ik ben eigenlijk bang dat het zo elitair is hier'. Ineke: 'Op andere scholen, havo's, en zo, waar ze een meer praktische opleiding krij gen, zou filosofie ook best kunnen. Maar dan moet je het heel anders doen, niet zo theoretisch als bij ons, met van die zware schoolonderzoeken, zo'n theoretisch, droog schriftelijk. Je zou voor meer praktisch ingestelde leerlingen bijvoorbeeld iets als sociale filosofie kunnen doen'.1 Klaas: 'Het is uiteindelijk alleen maar een vak, waarin je geïnteresseerd moet zijn. Je hoeft er niet bijvoorbaat goed in te zijn. Een soort hobby dus eigenlijk, die iedereen zou kunnen be oefenen'. Als je het verlangen naar het verlan gen naar waarheid deelt ('die infor- mulering geeft al meteen het relati verende aan), als je wilt nadenken over hoe je leeft en hoe je denkt, dan is filosofie een mooi vak. Toontje: 'Als je geen zin hebt om iefts van anderen te leren, als je bang bent dat je omver gegooid wordt, als je alleen naar school gaat om iets te leren, als je altijd vraagt: 'wat heeft dat nou voor nut?', dan is het niks voor je. Hoewel de mensen die zo redeneren, zelf vaak erg zweverig zijn, niet hun eigen mening duidelijk kunnen maken en zich al gauw verschuilen achter kreten als: dat is nou eenmaal zo, dat is mijn eigen filosofie'. ''^'HAAS Op de Nederlandse wegen komen op z'n minst tienduizenden vogels per jaar om in erkeer. Naar een ruwe schatting dan, want het eerste landelijke, systematische onderzoek naar onder onze vogels (in mindere mate ook onder zoogdieren die wegen over- 1) is pas in 1975 afgerond. En dan zullen nog geen juiste cijfers bekend zijn. 161 rzoeker Geert de Vries: Het ligt niet in onze bedoeling vast te stellen, welke aantallen vogels er tar in Nederland ivorden doodgereden. Het doel van ons onderzoek is te bepalen, welke vogel- '.n het meest lijden onder het verkeer en welke structuur iveg- en landschapsvormen hierop van 'd zijn' Huib Goudriaan de Vries (26), onderwijzer in as, begon samen met de heer Jonkers (medewerker van het istituut voor Natuurbeheer) dit oek op eigen initiatief iim tachtig dode vogels tellende merkers over het gehele land ver- Dit, particuliere, onderzoek subsidie van de Vogelbescher- aan Geert de Vries: Waarom illie het onderzoek begonnen? en jaar houd ik me, begonnen CJN (Christelijke Jeugdbond latuurstudie), bezig met vogel- De laatste jaren telde ik ook [ellijkjes op de wegen, keek ik "epaalde wetmatigheden en heb een artikel over dit onder werp geschreven in Het Vogeljaar. Ik ben tot de com;lusie gekomen, dat er tot nu toe los van elkaar, ongecoördi neerd onderzoek op dit terrein is gedaan. De resultaten spreken elkaar tegen. In het ene artikel wordt de slachting onder de vogels door het verkeer onrustbarend genoemd, het andere heeft de strekking dat het wel meevalt. Dick Jonkers en ik zijn ons onderzoek begonnen met de bedoeling de zaak eens grondig aan te pakken. We hopen wat verder te komen dan lijstjes met dode beesten in allerlei tijdschriften. Wij hopen, door langs een honderdtal trajecten in verschil lende landschappen wekelijks te tel len, een inzicht te krijgen welke soor ten in deze diverse landschappen het slachtoffer worden van de auto. De ligging van de weg in het landschap is van belang. Wegen door vogelrijke boscomplexen, waarop met hoge snel heden wordt gereden, zullen veel slachtoffers eisen. Hetzelfde kan waarschijnlijk gezegd worden van ge bieden met weilanden, waar een weg doorheen loopt. We willen ook probe ren vast te stellen welke soorten het meest kwetsbaar zijn'. Het onderzoek is in september 1973 begonnen, hebben jullie al een in druk van welke vogelsoorten en welke zoogdieren het meest worden gedood op de weg? 'Onder specht, uil en nachtzwaluw vallen in verhouding tot het aan tal van deze in Nederland voorkomen de soorten vermoedelijk de meeste slachtoffers. Voor deze soorten is de auto werkelijk een bedreiging. Wat aantallen betreft komen van de vol gende soorten de meeste exemplaren in het verkeer om: mus, merel, zang lijster, spreeuw, kokmeeuw, fazant, roodborst, koolmees en wilde eend. Gezien de grote aantallen, de sterke populatie, van deze soorten in Neder land, worden ze niet door het verkeer bedreigd. Van de zoogdieren konden we vast stellen, dat in de eerste plaats de egels op de weg omkomen, dan respec tievelijk ratten, hazen, bunzings, her melijnen en wezels. Hazen worden ook we; met de auto gestroopt, door middel van een koperdraad tussen de voorwielen te spannen, maar het stro pen staat in geen enkele verhouding tot het aantal ongelukken Het tellen bij ons onderzoek al leen te voet of op de fiets, omdat in de auto de lijkjes te weinig opvallen houdt niet in, dat ook alle slacht-" offers worden waargenomen- Het is heel moeilijk erachter te komen, welk deel van de gedode vogels je telt. Uit proeven is gebleken, dat een deel van de vogellijkjes vrij snel weg is. In Enge land werden bij een proefneming 250 lijkjes op de weg neergelegd. Het resultaat watj dat er binnen 24 uur 110 lijkjes- piör aaseters (onder ande re roofv(».:«ls) waren weggehaald en 109 ter praatse waren opgevreten, wat bleek uit de nog resterende botjes. Duidelijk is dus dat bij een telling van eenmaal per week, alleen de oogst vaajj&en dag wordt gevonden en niet^jlie van een hele week. Kleine zangvogels zijn meestal binnen enkele uren al verdwenen. Ik ben geneigd te denken, dat wegen met veel slachtof fers aaseters aantrekken. Daarnaast worden veel vogels in de berin of verderweg geslingerd, op het moment van de aanrijding'. Zal het onderzoek uitwijzen welke percentages van bepaalde soorten op de weg worden gedood? 'In onze opzet is weinig te zggen van het aantal dat een bepaalde soort aan het verkeer verliest Je kunt bijvoor beeld niet zeggen: ik heb nu veertig procent van de merels geteld. Pas wanneer je de hele populatie merels ,ou ringen is te zeggen na het tellen van alle slachtoffers, wat ook al onuitvoerbaar is welk deel in het verkeer wordt gedood. In Enge land is een keer een poging in die richting ondernomen .In een bepaald gebied bleek toen twaalf procent van de merels en elf procent van de zanglijsters op de weg om te komen'. Welke rol speelt het gedrag van de vögels op de weg? 'Uit onze tot nu toe beschikbare gege vens blijkt dat het gedrag verband houdt met het aantal slachtoffers dat onder een soort voorkomt; de merel, die in een reclite lijn de weg over steekt verongelukt daardoor vrij vaak, de wielewaal, die in een boog over de weg heenvliegt vind je bijna nooit onder de slachtoffers, ook de specht komt relatief veel om in het verkeer door een lage golvende vlucht. De situaties ter plaatse spelen bovendien een grote rol. Op de Zuiddijk in de Oost-Flevopolder werden tientallen gierzwaluwen gevonden, omdat de die ren hier op insecten jagen, terwijl daar zeer hard wordt -gereden. In het najaar vallen op een bepaalde weg in het Gooi honderden slachtoffers on der de kepen, die daar dan stukgere den bèukenootjes eten. Een situatie die nog wordt verslechterd voor de zangvogels, omdat daar een stoplicht staat dat afwisselend een auto-vrije weg schept en een weg met op de dieren inrijdende auto's. In deze maand, juni, worden de meeste vogels doodgereden (vier keer zoveel als in de winter), omdat de vogels dan in de zorg voor hun jongen bezig zijn met voedsel zoeken, af en aan/vliegen en kennelijk minder voorzichtig zijn'. Wat moet er gebeuren om het aantal slachtoffers te beperken en wat kan de individuele automobilist doen? 'Bij genoemde plaatselijke situaties, zouden tijdelijk (in bepaalde seizoe nen) borden kunnen geplaatst met bijvoorbeeld 'Matig uw snelheid'. Meer verwacht ik van de wegenbouw: het vermijden van voor de vogels geyparlijke situaties, zoals vruchtdra gende bomen langs de wegen. Ook heb ik de indruk dat open wegen minder slachtoffers eisen dan dicht- beplante wegen. 'Overigens zal het onderzoek kunnen uitwijzen in welke richting deze maatreglen moeten gaan. De automobilist kan v^el doen door op weggedeelten waar veel vo gels voorkomen, de snelheid te mati gen en bij voorbeeld te claxonneren als een eend met' jongen de weg oversteekt (zonder natuurlijk de an dere automobilisten in gevaar te bren gen). Funest is dat er nog zoveel wegen door natuurgebieden leiden. Tenslotte: ik maak me geen illusies, dat een beroep op de houding van de automobilist veel zal helpen, zolang er nog 2200 mensen jaarlijks in het verkeer omkomen'. door Willem-Jan Martin De afdeling popmuziek gaat met vakantie. Nog één aflevering na deze en dan vier weken niks. Dat betekent, dat er in korte tijd een hele berg muziek afgewerkt moet worden, want anders dan in voorgaande jaren lijkt er deze keer binnen het popwezen van enige komkommerinziniking weinig sprake. Zelfs werden er hartje zomer een paar belangrijke releases gepland zoals de dubbele live-elpee van Bob Dylan en The Band (Before The Flood) en eindelijk de nieuwe van Neil Young (Tonight's The Night). De plank moet als het even kan leeg om bij terugkomst een redelijk hanteerbare hoeveelheid materiaal aan te treffen. De reeks wordt geopend door de heren Chapman en Whitney en de elpee Streetwalkers (Reprise REP 54017). Dit duo vormde destijds de voornaamste drijfveer achter de oprichting van de Engelse groep Family en schreef daarvoor ook de meeste songs, zodat het eigenlijk bijna vanzelf spreekt, dat ze besloten samen verder te gaan, toen Family om tal van redenen het leven liet. Overigens zijn tal van oud-groepsleden present op Streetwalkers, zodat bijna gesproken kan worden van toch een nieuwe Familyplaat. Alleen ii de sfeer hier duidelijk meer ontspannen en meer geïnspireerd dan op de laatste elpees van de groep (Bandstand, It's Only A Movie), die een vrij moeizame indruk maakten. De composities zijn ook beter. Na een wat rommelig begin (Parisienne High Neels, Roxianne) groeit de boel zeer soepel naar een climax, waarbij vooral op kant twee uiterst spannende momenten worden bereikt. Opvallendste rollen zijn weggelegd voor de zang van Roger Chapman en een smeuïge blazerssektie, die verschillende keren zeer terzake wordt ingezet. Op gitaar is Charlie Whitney hier niet zo sterk (hoewel steeds afdoende), maar dat mag hem, met al zijn prima songmateriaal, nauwelijks aangerekend wordeh. Fraaie verpakking Dan twee platen die me minder bevallen: Pussycats Can Go Far (Atco SD 7044) door Buzzy Linhart en Land's End (Asylum SD 5070) van Jimmy Webb. Webb, die zich voorzag van de medewerking van een kwantum Engelse topmuzikanten (naast de halve Elton John-stal ook Ringo Star en B. J. Cole), weet bij tijd en wijle nog wel te boeien, al is dat wellicht meer vanwege de fraaie verpakking van een en ander dan om het inhoudelijke: de muziek is niet bijzonder goed (evenmin bijzonder slecht), en al te oozienbarende gedachten heeft Webb ook niet te ventileren. Maar het is als gezegd hoe dan ook plezieriger luisteren dan naar Linhart, die zich, koffiehuis 'folkie' van origine, heeft laten inpakken tot een tamelijk luie entertainer van het soort, dat meestal wordt ingezet om de uren na middernacht weg te werken. De twee stukken over het proces tegen de redakteuren van de underground-periodiek 'Oz' doen in dit geheel wel zeer onverwacht (maar weldadig) aan. Verder is er een nieuwe verzameling, de derde en laatste, in de serie Golden Decade van Chuck Berry (Chese 2CH-60028). Dit dubbel-album omvat naast genoegzaam bekende nummers als Confessin' The Blues, Beautiful Delilah toch vooral veel niet of minder bekend materiaal. Er zijn vijf stuks vrolijke Berry- komposities die nooit eerder werden, uitgebracht, nummers die een tijd lang niet verkrijgbaar zijn geweest en iets als The Man And The Donkey, waarover de hoestekst noteert, dat dit tot op de dag van vandaag slechts te beluisteren viel op een elpee met 'fake audience applause' (nep- publiek). Verplichte kost voor verzamelaars, lijkt me. Lawaaikwartet En dan de restkategorie, waarin ditmaal figureren het lawaaikwartet Nazareth, dat net zijn vijfde elpee Rampant (Vertigo 6370401 Stereo) hier de definitieve doorbraak lijkt te gaan forceren; Ray Stevens een soortement muziekkomiek. die hier al eens een komfortabele positie op de verkooplijsten bereikte met de single Bridget The Midget en nu de elpee Boogity Boogity (Barnaby Records Stereo BR 6003) lanceert, waarop behalve Bridget enz. Stevens jongste Amerikaanse succes The Streajc. En als laatste de langspeler 'Unk' In Punk (Chese Stereo CH 60p31) door Muddy Waters en zijn vaste begeleiders, waarop de diverse mondharmonikablazers overtuigen der overkomen dan Waters zelf. (ADVERTENTIE) Boycot Outspan Aktie ook dit jaar De Outspan-Verkooporga- nisa'tie beloont Nederland se verkopers van Outspan met dure prijzen. Ze denkt dat alles te koop is De Boycot Outspan Aktie heeft juist nu behoefte aan uw steun. GIRO 2648800 t.n.v. B.O.A., Pasteurstraat 26, Leiden, tel. 01710-42124.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17