ozarts Figaro in een eemde enscenering Pilobolus verovert jongeren in het Holland Festival Contrasten in vocale muziek lerlandse Operastichting Holland revival 1924 1 FAMILIEBERICHTEN KANTOOR B00NE boekhoudkundig medewerker(ster) HET NIEUWE KOOKBOEK K15 Schmidt als Cherubino het podium betrad, zich miets aantrekkend van de tempi van Gielen, kwam er dat onde finieerbare: zij bouwde de sfeer rond om Mozart. Dat zij dat ook nog deed met een wonderschone stem, versterkt door een voortreffelijke techniek, dat maakte haar voor mij tot een soliste van allure. De première zit erop en men kan slechts hopen dat de groei er in blijft zitten. Want wat heeft Mozart toch een ongelofelijk werk geschreven met Le Nozze di Figaro. U kunt u daarvan nog gaan overtuigen iu Amsterdam op 22 en 24 juni en op 1 en op 3 juli, in Rotterdam op 27 juni, in Eindhoven op 29 juni en tenslotte weer in Den Haag op 5 juli. dooi* Jac Kort Imaviv (Richard Stillwell) en Susanna (Catherine Malfitano/ in Mozarts Le nozze di Figaro. Adr. Hager ENINGEN Enkele minuten voor middernacht kwam, met op het podium van het Circus- genuttigde sandwiches^ en champagne, donderdagavond een einde aan de festivalvoorstelling zarts opera Le Nozze di Figaro. Een merkwaardige voorstelling, verlopend in stijgende lijn ot goed, hier en daar zelfs uitstekend. Een voorstelling waarhij 'men nadrukkelijk afrekende sterrendom. Van de meeste solisten had men hier nog nooit of nauwelijks iéts gehoord Götz Frisdrich had niet en belangrijke stem in het alen van de decors, hij <Iruk- erk persoonlijk stempel op de Uivoering. Op de vraag waar personen in deze opera ge* moeten worden, geeft Frie- voor de hand liggende ant» het kasteel van graaf Alma- voegt hij eraan toe, even- te betwijfelen dat dit stuk het theater afspeelt: hier en bestempelde de opgave, het en het tijdgebandene in Fi- optisch te markeren. Met ttwoording van Friedrich alle kanten op, iedere opera eenmaal in het theater: hier werpster Gunilla Palmstierna critici het verwijt, dat zij erkzaam gemaakt worden op elbeeld, wanneer 't zo overda- lat het stuk eronder sohuil- mneer het decor volledig in geïntegreerd is, wordt het r het hoofd gezien." het feit, dat het decor van opera bepaald niet overdadig der akelig kaal, kan uw scri- evrouw Palmstierna op dit uststellen: hij heeft het decor r het hoofd gezien. Integen- t zo nadrukkelijk vermijden wat zelfs maar rook naar eel, inclusief alternatieve deu- en soort metalen zelfbouwkas- verwisselen van de statige irop de gravin naar beneden rijden voor een bed waar n de loop van de voorstelling lereen op gerold en gegrold dat ziet men niet over het 08 hoofd. Om er aan te wennen dat hier Mozart thuis hoorde, eiste eerst het verwerken van een flink stuk ^irrita tie. Merkwaardig dat het 3 en 4e be drijf op een veel hoger niveau1 ston den dan de voorafgaande bedrijven. In de grappenton van Friedrich lagen de flauwiteiten bovenop, onderop lag de spitsere vorm. Twee solisten die zingend en aandachttrekkend vanuit de zaal opkomen verwacht men eerder bij Swiebertje dan bij Mozart. Maar zoals gezegd, vondsten waren er o6k, zoals bijvoorbeeld de vlucht van Che rubino in de orkestbak als alternatie ve tuin. Dirigent Michiel Gielen 6tartte de voorstelling, alsof er een geest achter hem aan zat, met een ademloze, ge-, stroomlijnde ouverture waarbij men voor de rest van de opvoering het ergste vreesde. In de eerste akte over heerste het Nederlands kamerorkest volledig de solisten, doch ook hier viel te constateren dat de voorstelling groeide. In de vierde akte had Gielen zijn zelfbeheersing teruggevonden, met als gevolg dat Mozarts muziek kon gaan ademen. Elftal Het solistisch elftal, afkomstig uit meerdere landen, vormde aanvanke lijk een heterogeen gezelschap. Licht voetigheid, sprankeling, .eenheid', spanning, intensiteit, dit alles was er in onvoldoende mate. Maar ook hier voltrok zich het wonder; naarmate de voorstelling vorderde moest men toe geven dat er goede prestaties werden HILVERSUM In het cultureel cen trum De Vaart te Hilversum werd donderdagavond een concert door het Nederlands Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voorberg gege ven waarvoor Uit verschillende perio den van de vocale muziek een keuze was gemaakt. De zeventiende eeuw was vertegen woordigd met Carlo Gesualdo di Ven- osa, wiens 'tyloro lasso al mio duolo' een merkwaardig staal van een voor die tijd extravagante schrijfwijze ople verde. Van Sweelinck volgde 'Susann' un jour' en het geestige Tu as. tout seul'. De negentiende eeuw was verte genwoordigd met drie lyrische ju weeltjes van Mendelssohn 'Die Nachti- gall', 'Ruhethal' en 'Friihzetiger Frühling'. Tot en met Benjamin Brit ten, met wiens 'Hymn tot Cecilia' het programmadeel voor de pauze werd afgesloten, hadden de componisten zich beperkt, tot het gebruik van de menselijke zangstem. De componisten die na de pauze aan de beurt kwamen gebruikten boven dien de spreekstem, het lachen, het zuchten, fluisteren, kortom de overige mogelijkheden van de stem als expres siemiddel. In een stuk van Roger Frima kwamen de koorleden al zin gend na elkaar op, liepen door elkaar, en verdeelden zich in groepjes die zich door de zaal bewogen (een mooi ruimtelijk effect) waarbij ook een tamboerijn werd gehanteerd. Hoe ver kan men met dit alles gaan? Ik dacht tot zover het allemaal muziek blijft. En dat was zowel bij de compositie van Frima als bij die van Hans Vogt en Goffredo Petrassi het geval. 'Canto di diavolo' van Robert Heppener, waarin de overige geluiden zodanig overheersen dat men tenauwermood een toon vernam, ligt mijns inziens buiten die grens. Het Nederlands Vocaal Ensemble ex celleerde (zoals steeds) in klank schoonheid en muzikale expressie. vertolkt door haar landgenote Patricia Wells. Geen zangeres met een' dllure zoals Elisabeth Schwarzkopf dit des- tijdis in deze rol ten toon spreidde, maar zij zou dan ook tussen dit ijzeren decor niet gepast hebben. Stafford Dean vertrouwde men de rol van Figaro toe. Al zou hij deze partij nog kunnen groeien, zijn prestatie mocht er zeker zijn. Bij voetballen zou men de vertolkster van de Marcel- limo-partij tijdens de voorstelling ver vangen hebben; Marje-Louise Gilles schoot ernstig tekort. Pieter van der Berg vervulde als Bartelo een van zijn sterke rollen, David Thaw,. Nico Boer en Tom Haenen venichtten goed werk. Christine Harvey gaf als pittige Barbarina blijk van haar vocale veel zijdigheid. Eén zangeres bracht de nodige rust in de gehele voorstelling: op het moment dat Trudeliese door Hans W. Ledeboer DEN HAAG De Holland-Festivalganger, die het Pilobolus Dance Theatre uit New York bekijkt, ondergaat de plezierige sen gelevérd. De Amerikaanse Catherine satie, dat hij zich op bezoek voelt in de intieme kring van zes heel Malfitano werd als Susanna ster van de avond, die overigens wel erg vrij- goede vrienden, die heel nauw samen werken en ook samen pret postig met haar 'madame' omging, maken, die eisen aan elkaar durven en ook mogen stellen, die sa- Deze rol werd fraai en welluidend men idealen beleven en die elkaar aansteken met een tomeloze hvormde stichting crabbehoff en van Prlnsterervjeg 38 RDRECHT ögt voor haar )leeghuis "Crabbehoff" r somatisch zieken '174 bedden van 17 jaar of ouder, die in het bezit zijn van het O.V.B.- of iS-diploma, of drie jaar middelbaar onderwijs met diploma, kunnen aanmelden voor de gecentraliseerde twee-jarige opleiding voor ;enverzorgenden, welke per 1 september a.s. begint. ker Opens de opleiding ontvangen de kursisten reeds een salaris volgens richtlijnen van de N.Z.R. met daarbij een toeslag voor ohregel- lige diensten. Tevens wordt een tegemoetkoming gegeven voor tuRnstkleding en eventuele reiskosten. ligt in de bedoeling dat de leerlingen tenminste het eerste japr irn zijn. In ons aangebouwde zusterhuis hebben wij daartoe modern sslerichte kamers en verder a'le benodigde accommodatie. 'ORDRECHT 078-72222 toestel 113 Aanmeldingen en vérzoeken om inlichtingen worden gaarne ingewacht door onze verpleeg kundig direktrice. energie en levensvreugde. Die heel hard werken en daardoor een hoog artistiek dans- en theater- peil hebben bereikt. Lucas .Hoving, nu directeur van de Rotterdamse Dansa- cademde en tevoren jarenlang leider van een eigen ensemble in New York, heeft nauwe banden met Pilobolus en door Hoving hebben tyij de groep indertijd al kunnen zien in De Lanta ren in Rotterdam. De indruk van toen is op dit Holland Festival ten zeerste versterkt, en op het gebied van de danskunst is Pilo bolus, vooral voor de jongeren, ^eker een van de festival-hoogtepunten. De leden maken het zich zeker niet gemakkelijk. Het werk van Pilobolus vergt grote danstechnische vaardig heid en zelfs ook in een uitgebreid aantal adagio's grote lichaams kracht en li ch a a m sb eheersing Kracht Interessant is, dat er geen sprake is van specifieke mannen- of vrouwen- dans: van de beide vrouwen in de groep worden dezelfde lichamelijke krachtsinspanningen geëist als van de mannen. \Interessant is ook, dat dit alles helemaal dans blijft en dat er nergens sprake is van een teveel aan athletische acrobatiek; de krachtsin spanningen blijven middel en worden nergens doel tot bereiken van adem benemende schittereffeeten. Met als resultaat dat de toeschouwer van het ene programmapunt in hét andere rolt, meegesleept door boe'en- de spanning tot hij tenslotte in 'Walklyndon' door de groep zelt verzonnen word, dat slaat op wande len en ook op de Lochlyndon Farm in Vermont, waar de groep haar eigenlij- ke 'home' heeft met een gulle lach van die spanning wordt bevrijd en opgefrist naar huis gaat De leden van de groep komen uit studentenkringen en dat is duidelijk te merken aan de namen van de programmaonderdelen en aan de on derwerpen, waaraan Pilobolus haar inspiratie ontleent: vooral de biologie, maar dan het leven onder de micro scoop. De schijnvoetjes van de één- cellige amoebe, het klompje levens- slijm, waarmee elke scholier zijn ken nismaking met de biologie begint, spiraalwieren, wonderlijke dieren in 'Anaendrom' ook al zo'n eigen verzonnen woord insectenogen en wat wiet al. Deze inspiratiebronnen waren ten hoogste een soort eerste aanzet. De bewegingen volgen al dade lijk de eigen fantasie, gaan ver uit boven de biologische begrippen. Puur plezier In 'Anaendrom' zien we het ene dier overgaan in het andere, grote en kleinere 'zwarte griezels', die alle griezeligheid ineens kwijt raken, zich oplossend in puur plezier, vooral om het jongste lid, een meisje van een jaar of vijf, dat later in 'Walklyndon' Voor ontwapende 'streakster' speelt! De danstechniek heeft een geheel ei gen karakter: vloeiende in elkaar overgaande beweging, slang-achtig, in- sect-achtig, soms aap-achtig, verglij dend, heel soepel, telkens anders, ka- leidoscopisch. Misschien zien jonge Nederlandse dansers en choreografen hier inspira tiemogelijkheden tot verrijking van onze moderne balletkunst. Elke WERKDAG behalve zaterdags bestaat er 's avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst. Dit kan uitsluitend onder no. 020- 220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT uur. Na dit tijdstip is geen op gave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE! U gelieve steeds duidelijk op te geven in welke bladen u de advertentie wenst te plaatsen (Trouw, Het Kwartet) of in de gehele Christelijke Pers (Trouw -f Het Kwartet, alsmede de gewenste breedte. DRINGEND VERZOEK. Teneinde correcte behandeling te bevorderen wordt u dringend verzocht het telefonisch opgeven zo tijdig mogelijk te doen geschieden. 1934 40 JAAR 1974 Op D.V. 28 juni is het 40 jaar geleden dat onze Ouders J. v. d. Meij en Joh. v. d. Meij-v. d. Eijkel in het huwelijk zijn getreden. Dik en Nel hopen met hun familie en kennissen dit heuglijke feest te vieren en nodigen u daarbij uit hen te feliciteren op woensdag 26 juni v.a. 8.00 uur in Hotel- Restaurant „De Monye", Sandtlaan 21, Rijnsburg. Baron van Wassenaerstraat 16. Rijnsburg. Op 23 juni 1974 hopen we het 25-jarig huwelijksfeest van onze Ouders C. Rechtuijt N. M. Rechtuijt-Langeler met familie en vrienden te vieren op een blijde en spon tane manier, waarin we God willen danken voor alles wat wij als gezin uit Zijn hand mochten ontvangen. Ook willen wij langs deze weg, namens onze ouders, vrienden en bekenden, waar dan ook, bedanken voor alles wat zij voor hen en ons in die jaren hebben beté kend. Ton Lieke Gerdie Nieuwerkerk a/d IJssel Iersestraat 13. Tot ons groot verdriet werd heden van ons weg genomen, onze lieve dappere Marleen Wij zijn dankbaar voor het geluk, dat zij ons elf jaar lang gegeven heeft J. Kleen M. N. Kleen-Overwater Katwijk aan Zee, 21 juni 1974. Salomon Huygenslaan 4. Liever geen bezoek De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 25 juni om 13.45 uur in de Ichthuskerk, Nachtegaal laan, waarna de begrafenis zal plaatsvinden om 14.30 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan de Parklaan. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de zaal van de Ichthuskerk. In Zijn ondoorgrondelijke wijsheid heeft het de Here behaagd, na veel lijden, van ons weg te nemen mijn allerliefste dappere Kleindochter en ons Nichtje Marleeli Kleen oud 11 jaar. Katwijk:, T. Kleen-van Egmond Den Helder: L- van Duyn M. J. van Duyn-Kleen Katwijk: C. van Egmond T. van Egmond-Kleen N. Kleen D. Kleen-Krijgsman D. J. Kleen N. Kleen-Dubbeldam Zetten: J. H. de Kat A- de Kat-Kleen Katwijk: J. H. Kleen H. Kleen en kinderen Katwijk aan Zee, 21 juni 1974, Boulevard 23. ALGEMENE KENNISGEVING Heden ontsliep in de hope des eeuwigen levens na een langdurig geduldig gedragen lijden onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder Dirkje Varkevisser weduwe van Willem de Mol in de gezegende ouderdom van bijna 92 jaar. Vlaardingen: L. Rijnsent-de Mol M. Rijnsent Katwijk: A. v. Duijn-de Mol G. v. Duijn Amsterdam: P. de Mol P. de Mol-Ouwehand Katwijk: M. de Mol-Plug L. Haasnoot-de Mol G. Haasnoot C. de Mol M. de Mol-Oossane T. de Mol-Ouwehand D. de Mol M. de Mol-v. d. Plas Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 20 juni 1974. Gasthuis, Voorstraat 90. Rouwbezoek: a.s. maandagavond van 79 uur in de rouwkamer aan de Zuidstraat 103 te Katwijk aan Zee, alwaar de overledene is opgebaard. De rouwdienst zal gehouden worden dinsdag 25 juni 1974, des nam. 2.45 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden omstreeks 3.30 uur op de algemene begraafplaats aan de Zuidstraat te Katwijk. Onze lieve door ons allen zo gewaardeerde Schoonzuster Fem van der Meulen-Lub heeft van haar hemelse Vader een plaats ont vangen in Zijn huis. Zij mocht de hoge leeftijd van 81 jaar bereiken. „Gelukkig te prijzen zijn zij die van nu af sterven in eenheid met de Heer". Voorst: A. A. van der Meulen- Huising Ede: D. van der Meulen-Citters 's-Gravenhage: H. van der Meulen R. J. van der Meulen M. A. van der Meulen-Faber Voorthüizen: A. J. van der Meulen- Kouwenhoven J. A. Kouwenhoven Maassluis, 18 juni 1974. In volle zekerheid des geloofs is op 21 juni 1974 van ons heengegaan onze geliefde Echtgenoot, Vader en Grootvader dr. Jan Willem Noteboom Oud-Burgemeester van Voorburg Officier in de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van 80 jaar. Hilversum: E. Noteboom-Buré Schiedam: W. J. Noteboom S. E. Noteboom-Donner Otto, Liesbeth, Emmy, Jan Willem en Ineke Hilversum: S. J. Noteboom S. I. Noteboom-de Vries Jan Willem, Wotte en Juus G. Noteboom L. H. Noteboom-Greathouse Wim McLeod, Lisa, John en Karen Hilversum, Chr. Verpleegtehuis Correspondentie-adres: Diependaalselaan 302. De begrafenis zal plaatsvinden D.V. maandag 24 junii om 10.30 uur op de Oosterbegraafplaats aan de Rodelaan te Voorburg. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula. Red Oak (Texas USA): Hij zal alle tranen van hun ogen afwissen en de dood zal niet meer zijn. In kinderlijk vertrouwen op haar Heer en Hei land Jezus Christus, verwachtende de opstanding en het eeuwige leven met Hem, is na een lang durig lijden overleden mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder, Schoonmoeder en Oma lAmitye den Blaauwen-Goudkamp Zij mocht 68 jaar worden. Voorburg: J. G. den Blaauwen Voorschoten: P. Seelen-den Blaauwen R. Seelen Bas, Rob, Maud 's-Gravenhage: Chr. E. van der Kwaak- den Blaauwen A. van der Kwaak Willy, Anke Voorburg, 19 juni 1974, Van Wassenaerstraat 78. Geen bloemen Geen bezoek aan huis Moeder is opgebaard in het Mortuarium van het Diaconessenziekenhuis Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg. Gelegenheid tot afscheidnemen aldaar van 15.30- 16.30 uur, zaterdag en zondag van 15.30-16 uur. Op maandag 24 juni om 14.30 uur zal D.V. de rouwdienst worden gehouden in de aula van de Oosterbegraafplaats aan de Rodelaan te Voor burg, waarna wij haar zullen begeleiden naar haar laatste rustplaats. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze geliefde Zoon, Broer, Zwager en Oom Willem Zuijderduijn in de ouderdom van bijna 60 jaar echtgenoot van D. W. Turner A. Zuijderduijn-v. Duijn M. C. v. Duijn-Zuijderduijn L. v. Duijn G. W. v. Duijvenvoordei Zuijderduijn D. Zuijderduijn M. Zuijderduijn- v. d. Bosch J. Zuijderduijn-v. d. Plas A. Krijgsman-Zuijderduijn W. Krijgsman J. C. Zuijderduijn C. W. Zuijderduijn-Schouten J. Zuijderduijn i M. Zuijderduijn-v. Hulzen M. v. Rhijn-Zuijderduijn J. v. Rhijn Katwijk aan Zee, 20 juni 1974. DANKBETUIGING Langs deze weg willen wij de zeer velen hartelijk dan ken voor hun belangstelling en medeleven betoond bij het leven en na het heengaan van onze innig geliefde Zoon en Broer Bert Berrevoets Het was ons ruim 17J4 jaar bekend dat hij door aan geboren hartafwijkingen niet volwassen kon worden. Dordrecht, juni 1974. Eastonstraat 44. Fam. J. Berrevoets. Door Uw overstelpende belangstelling en hartelijk mee leven, na het zo plotseling overlijden van mijn lieve Vrouw en onze zorgzame Moeder en Grootmoeder Wilhelmina Maria van der Lip-van Dorp zijn wij genoodzaakt U op deze wijze onze hartelijke dank te betuigen. Woubrugge, juni 1974. Herenweg 4. Fam. G. van der Lip BELASTINGADVISEURS te 's-Gravenhage vraagt op korte termijn een die na een inwerkperiode belast zal worden met het samenstellen van jaarrekeningen. Naast voldoende boekhoudkundig inzicht wordt ervaring op prijs gesteld. Wij denken aan een jonge kracht ton 25 jaar met belangstelling voor een zelfstandige funktie. Belangstellenden worden verzocht zich in verbin ding te stellen met ons kantoor, tel. 041900, Satenlaan 1, t.a.v. de heer N. Bins. Henderson, Toora on Callenbach voordo vrouw van ril Het nieuwe kookboek met 1000 recepten vcor dagelijkse en feestelijke maaltijden Onovertroffen In overzichtelijkheid en kwaliteit Met meer dan 100 foto's, waarvan vele In kleur Negende druk, In afwasbare band f 17.50 Een boek van I \ferfaljgbaar ZOMER KEUNING Ind.toMandd WAGENINGEN "l?

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15