erontrusten jeraden zich op :aak-Wiersinga Hoge Raad bevestigt: ieder is de baas over het eigen lichaam flisibslil 1. Heringa voorzitter ecumenische hulp Instelling nationale havenraad voorgesteld Oma even Deurwaarder gaat aan boord» waterschap innen strafwetgeving op het punt van discriminatie Nieuwe boeken Idustrieterrein loerdijkkannu >rden afgerond j$rtje in bos overvallen erenveens meisje met (kramp in ziekenhuis milieubelasting van Zelfs terbeschikking van de regering gesteld zijn, mag geen uitzondering vormen Weer boete van f250voor 'Stad Rotterdam' is niet hetzelfde toestemming geven stelling van de staat geen praktisch, Gemeente Boiger wil eigendom monument „De Glasblazer" ïjuw. '/KiWiABTET ZATERDAG 22 JÜM 1974 BINNENLAND Tll/Kll een onzer verslaggevers QRSFOOöRlT Het hoofdbestuur van de vereniging 'Schrift en Getuigenis' (de zogenaamde ver- usten in de gereformeerde kerken) heeft verklaard, de verantwoordelijkheid voor het synodebe- inzake dr. H. "Wiersinga niet te kunnen dragen en het besluit niet voor vast en bondig te hou- Het wekt de kerkeraden en kerkleden op, zich eveneens van de verantwoordelijkheid voor dit iiitt 'deze schuld van ontrouw en verzuim, die de synode op zich laadde') te ontdoen. De verklaring protesteert te-gen 'de overwoekering van de synode door het grote aantal hoogleraren-preadvi- seurs' en stelt zelfs de vraag, of door hun aamveeagiheid en optreden het besluit wel wettig is. Het wordt de hoogste tijd genoemd, dat de kerken aan 'deze vorm va-n bezetting' een eind maken. Tenslotte kondigt 'Schrift en Getuige nis' na de vakantij'dtijd regionale kerkvergaderingen aan (in Zwolle eh Rotterdam) 'om samen met heel het kerkvolk het voortbestaan en het wel zijn van de gereformeerde kerken voor God en mensen te brengen.' toelating van de generale syno- het 'onmogelijke' en het meest erpelijke gebeurd: dat een ambts- er der kerk die ee-r van Jezus sbus als het Lam van Go-d en als hogepriester onzer belijdenis >r. 3:1) wegneemt. Het overtreden Golds wet maakt söhuMig en el- iig, maar zo waarschuwt Gods rd Thoeveel zwaarder straf, meent :al hij verdienen, die de Zoon van met voeten heeft getreden, het d des verbonds, waardoor hij ge- gd was, onrein geacht en de t der genade gesmaad die eft? >r. 10:29). Hierdoor i's het hart het evangelie zelf aangetast cn de grondslag van de kerk. Wie is geschokt dat dir. Wiersinga vol de in zijn ontkenning van de ■adhte verzoening door Christus' s tot aan het kruis en dat de de hem niiet op ondubbelzinnige tot inkeer heeft opgeroepen, de belijdenis van het evangelie «itwijMtoare wijze heeft gehand- d? Wie vindt het vreemd dat wij verwijzen naar het optreden van die zijn zoons wel waarschuwde -is geen goed gerucht dat ik gij brengt het volk des. HEREN overtreding' 1 Sam. 2:24), maar «-de heSIlli]g(h!eM van Gods huis niiet Iteafde en willens gehele geslacht onider ging? Christus' juk is en licht SS Zijn last, maar de eillJiging van de ene naam tot jlhefild te gedogen daar komt lebesduit op neer legt het juk van het "ernstig tekortdoen iet evangelie des kruiises' op ons. oochemlimig van het Lam Gods dat onkie van de wereld wegneemt, is te zware last om die door ons Wijgen en toezien te dragen.' alleen ■ift en Getuigenis' wijst de kerke- n erop, dat zij, en zij alleen, de zijn van de gemeente van stus. Zidh verschuilen achter een ïde synode, is niet mogelijk. Nu synode de wacht niet kon of Idle betrekken tegen de verlooche- van Christus' schuldverzoenend n en sterven, worden de plaatse- ambtsdragers Ün hun liefde en ff op de proef gesteld. De verkla- lïegt, dat de Vlier laatste synoden Lis Paludan 'Nieuwe Borduur-ldeeën' (Oospr. titel 'Broderler i farver\) Ned. bew. M. Bouwma-Knottenbelt. Uitg. Zomer Keuning B.V. Wage- ningen. Ariadne Handwerkblblio- theek. Aantal pagina's 127; prijs 17.50. In de Ariadne Handwerkbibliotheek maakte de Deense is Paludan haar Nederlandse zusters reeds met 'Bor duur met Plezier* deelgenoot van haar originele borduur-ddeeën. Dit nieuwe boek is misschien wat algemener be doeld. We komen o.m. veel werkstuk ken tegen (speelgoed, wandlappen en kleertjes) waarmee men kinderen blij kan maken. Bijna de helft van het werk laat overduidelijke patronen en motieven zien op vare grootte van in het eerste gedeelte getoonde en besproken voorbeelden. Leuke dieren, bloemen, sierlijke monogrammen, enz. Doorspekt met veel mooie kleurenfo to's -is het een heel aantrekkelijk fris en vrolijk patronen- en ideeënboek geworden met ook aandacht voor o.a. patchwork en applicatie. Een steken-overzicht besluit deze goed vertaalde 'Nieuwe Borduur-ideeën'. R.D.-S. ÏEDLJK Het ministerie van Zaken heeft het indus- »chap Moerdijk toestemming gege- om door te gaan met de tweede Van het Biesbosoh-bestek.' De werden vorig jaar gezet. Het gaat om nieuwe opspui- en voor de afronding van het istrieterrein. Het totale project zal 977 klaar moeten zijn. 4ELO In een bos aan de Post in Leuvenum (gemeente Ermelo) en vrijend paartje door twee man- overvallen. Het meisje, dat,.vijf jaar oud is, werd door beide inen verkracht, terwijl de jonge* i afwisselend door een van hen d vastgehouden. De rijkspolitie in lelo heeft getuigen gewaagd zich haar te melden (03417-1954). De Lval gebeurde tussen half drie en uur woênsdagmiddag. De politie chiikt over een vrij nauwkeurig lalement Dr. E. Masselink, hoofdredacteur van 'Waarheid en Eenheid', het veertiendaags blad dat uitgaat van de vereniging 'Schrift en Ge tuigenis'. de gereformeerde kerken hebben ge leid op een heilloze weg van geloofs- ondermijning en evangelieverlooche- nimg'. De kerkeraden behoeven niet ales wetenschappen jk-ftheologiisch te beoordelen, maar hun ambtsopdracht is te waken voor de verkondiging van het onverkorte evangelie. Gebed De kerkleden worden opgeroepen tot gebed en waakzaamheid, ook door on derling gesprek en eventueel met de kerkeraad. 'Mochiteai desondanks broeders en zus ters van een plaatselijke kerk van de volie evangelieprediking verstoken zijn dan roepen wij 'hen op nog roiet met onze kerken te breken (dait kan' op de weg liggen van hen die Volhar den in het ernstig tekort doen aan het evangelie), maar om over te gaan tot het stichten van z.g. noodgemeen- ten. Dilt ais voorlopige oplossing, en als overgangstoestand, want wij bid den en ijveren in het perspektief van (weer) een reformatorische kerk te zijn, in welke vorm en langs welke weg dat door Gods genade ook zou kunnen zijn.' Tevens pleit het hoofdbestuur van 'Schrift en Getuigenis' voor een ge spreksgroep uit alle waarlijk reforma torische kerken en groeperingen over de vraag, hoe vandaag een algemene, reformatorisch-christeüjke kerk eruit moet zien. ERENVEEN In het ziekenhuis Tjongersdhans in Heerenveen is driejarig' meisje uiit die plaats enomen met nekkramp. Volgens kinderarts is er f&en gevaar voor netting. Het kindje wordt behan- i met anti-biotica. Uit voorzorg is kleuterschool, die het meisje be lt gesloten. n een onzer verslaggevers 'RECHT De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluch- ingen (SOH) heeft de heer B. Heringa tot voorzitter gekozen. Hij gt prof. dr. A. J. Bronkhorst op, die deze functie zes jaar heeft be- ed. heer Heringa té adjunct directeur- mal geweest van het departement i landbouw van de EEG te Brussel, ds twee maanden is hij voorzitter dextie internationale hulpverle- g (SIH) van de generale diakonale id van de hervormde kerk. I for deze personele unie is een dui- ijke stap gezet op weg naar meer egratie van SIH en SOH. Tot deze N egratie besloot de hervormde syno- als eerste stap op weg naar een srkerkelijke raad voor het wereld- m konaat. de vergadering van SOH spraken Documentatie Inmiddels heeft het moderamen van de synocle een documentatie samenge steld, waarin informatie wordt gege ven over dé achtergronden en de strekking van het, synodebesluit. Na drukkelijk stelt het moderamen daar in vast, 'dat de synode geen algemene uitspraak heeft gedaan, waardoor aan iedere ambtsdrager der kerk ten aan zien van de leer der verzoening de vrijheid zou zijn gegeven van die leer af te wijken. Met nadruk dient te worden gesteld, dat het besluit exclu sief betrekkilnig heeft op dr. H. Wier singa." Ook wijst het moderamen erop, dat de synode wel degelijk een oordeel heeft gegeven over dr. Wüensimga's visie, waar zij een ontkenning van het door Christus in onze plaats gedragen gericht Gods een tekort doen noemt aan de rechte predlMin®. Maar het zegt ook, 'dat de fundamentele over eenstemming, die bereikt mocht wor den in het contact tussen de deputa- ten en dr. Wiersinga, de weg heeft geopend tot een besluitvorming, zoals die nu haar beslag heeft gekregen. Een overeenstemming aangaande het heil, dat in Christus' lijden enster ven is teweeggebracht en dat doorgaat tot de wederkomst van de Heer.' De volledige documentatie wordt op genomen in het junii-juli nummer van Kerkinformatie (te bestellen door 1,75 over te maken op giro 513153 van het algemeen kerkelijk bureau te Utrecht) Van onze Haagse redactie DE óNiBAAlG Het regeringsbeleid tefl aanzien van de zeehavens zal moeten worden voorbereid door een nog in te stellen nationale havenraad. Daarnaast is het wenselijk dat er een coördinerend mi nister wordt aangesteld en dat er tussen de ministers, die hij het zee- Van 21 tot 2 juni zal dc Standing terdam brengen. Het SNA bestaat uit teerdam brengen. Het SNA bestaat uit schepen van lidstaten van de NAVO die doorgaans met hun maritieme strijdkrachten in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan opereren. Foto: een van de gisteren binnengelo pen schepen is de 'Rotterdam', die vijf maanden is weggeweest. Een oma in oud-Rotterdamse kledij kwam haar kleinzoon aan boord opzoeken. Van een verslaggever ALMELO Het waterschap Regge en Dinkel gaat de deurwaarder inschake len als de negenduizend mensen, die geweigerd hebben de zuiveringslasten te betalen dit niet voor 1 juli doen. Aanvankelijk waren er 28.000 weige raars, maar 19.000 voldeden hun schuld na de eerste aanmaning. Bij de meesten van de overgebleven weige raars heeft het Milieuactiecentrum Nederland zowel de aanslagen als de dwangbevelen opgehaald. havenheleid zijn betrokken, regelmatig overleg plaatsvindt. Ten- O 0rj"£il7*/2*T"| Q O pi"! r] slotte zou het havenbestuur en-beheer kunnen worden opgedragenv V X bdWllu CXvyll OV/I VAC/ aan de gewesten. Dit zijn de voornaamste adviezen, die de Commissie Zeehavenoverleg in een gisteren verschenen rapport aan de regering heeft uitgebracht. Indien dit advies wordt opgevolgd, zal dit tot gevolg hebben, dat de krachten op centraal niveau worden bebundeld en de regionale structuren worden ver sterkt, gecoördineerd en verduidelijkt. De Nationale Havenraad zou, aldus de Amsterdamse burgemeester Samkal- den, binnen een jaar kunnen worden ingesteld. De raad zou een onafhanke lijk voorzitter moeten krijgen en kun nen beschikken over een kleine staf, het zogenaamde zeehavenbureau. In de raad zijn ambtenaren van de de partementen, bestuurders van de ha vens, werkgevers en werknemers ver tegenwoordigd. De heser Samkalden, die optrad als voorzitter van de subcommissie 'Be stuur en Beheer der Zeehavengebie den', zei, dat de toekomstige gewesten bij uitstek geschikt zijn om de havens te beheren. Een zeehaven beïnvloedt een gebied dat groter is dan een gemeente bestrijkt. Het gewest kan dat grotere gebied wel bestrijken en alle problemen rond het zeehavenbe- leid in samenhang overzien. Boven dien wordt een gewest bestuurd door een rechtstreeks gekozen raad. De commissies zeehavenoverleg werd eind 1968 ingesteld. In 1970 vroeg de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, drs. Bakker, advies over het bestuur en beheer. Dat advies is in Vier jaar opgesteld met medewer king van het Instituut voor Bestuurs kunde van de Universiteit van Ami sterdam. Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jorg Vorig jaar november heeft de Amsterdamse rechtbank geldboetes op gelegd aan horeca-personeel dat mensen met een andere dan blanke huidskleür de toegang had geweigerd tot zijn etablissement. Het maakte zich schuldig aan rassendiscriminatie bij de uitoefening van hun beroep, een overtreding. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van vorige maand kwam een Hagenaar in het nieuws met een partij die Den Haag blank en zuiver wilde houden, dat wil met name zeggen: zonder Surinamers en Antillianen. Dat ziet DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de Verzekerkmgs- maatsohappij 'Stad Rotterdam' wegens weigering de boekern te openen voor de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) een boete van 250 opgelegd. Ook de rechtbank in Rotterdam had het concern tot deze boete veroordeeld. Zowel voor de Rechtbank als voor het Hof was de boete van 5.000 geëist De Hoge Raad, het hoogste rechtscollege van ons land, heeft deze week eeiv belangrijk en prin cipieel arrest gewezen. Kort ge zegd komt het er op neer, dat iedereen baas is over het eigen lichaam; dat niemand zich bij voorbeeld tegen zijn of haar wil een medische behandeling hoeft te laten aanleunen. 'Iedereen heeft het recht eën operatie te weigeren ook al houdt een hele medische staf en een stoet deskundigen rondom hem vol dat het allemaal maar om best wil is en ook al dreigen verzeke ringmaatschappijen of sociale diensteil om een bepaalde uitke ring te stoppen als niet die-of-die medische ingreep of behandeling wordt ondergaan. De Hoge Raad erkent wel de mogelijkheid vah uitzonderingen, maar de raad geeft toch met dit arrest menig eenzaam individu in de strijd met deskundigen en indrukwekkende instellingen een steuntje in de rug. In elk geval is alweer volgens de Hoge Raad het feit dat iemand door een uitspraak van een rechter lijke instantie 'ter beschikking van de regering is gesteld om van harentwege- te worden ver pleegd' geen uitzondering. Ook een ter beschikking gestelde be houdt op dit punt het recht van zelfbeschikking. Opwekkend nieuws allemaal, waarover meer te lezen valt in bijgaande beschouwing van onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg, die het arrest van de Hoge Raad terloops ook nog even uit breidt naar het vraagstuk van de fluoridering van drinkwater en tot slot een paar waarschuwende vraagtekens zet, want wat is per slot van rekening de vrijwillig heidl', waarvan de Hoge Raad uit gaat? Het is er de FIOD om te doen bij verzekeringsmaatschappijen als de stad Rotterdam gegevens op te sporen van verzekerden, die hun 'zwart geld' tn pleziervaartuigen, hebben gestoken en zo de belastimg ontduiken. Het hof kwam in het arrest tot dezelfde con clusie als de rechtbank: de verplich ting de boeken en bescheiden voor de FIOD te openen is beperkt tot de gegevens in de commerciële sfeer. Die in de persoonlijke sfeer hoeft de Stad Rotterdam niet ami de FIOD ter inza ge te geven. ook de kleine kerken hun volledige instemming met dit streven uit. Men stelt zich voor, dat in dit geheel ook het gereformeerd werelddiakonaat zal kunnen worden opgenomen, alsmede vele andere samenwerkingsvormen, zoals de Europacommissie van de ker ken, Dienst over grenzen en het ICCO (interkerkelijke coördinatiecommissie voor ontwikkelingsprojecten). De twee laatste instanties voeren ook be sprekingen over eyn fusie. Ook de penningmeester van SOH is lid van et hervormd werelddiakonaat. Van onze juridische medewerker mr. N. D. Jörg Onder de (strafrecht) juristen en onder de gerechtelijke psychia ters in Nederland is de dwang verpleging (de terbeschikking stelling van de regering, meestal afgekort met de letters TBR) van Max K., niet iets waar zij het graag over hebben. Negentien jaar opgesloten zitten voor een diefstal van tweehonderd gulden is enkele malen langer dan de wettelijke maximum-straf die op het delict is gesteld. En dan nog te bedenken dat voor diefstal vrijwel nooit de maximum-straf wordt gegeven! Eén van de juridische stelregels is de evenredigheid. Voor de burger bete kent dit dat het door hem beoogde (goede) doel zelden alle middelen heiligt; voor de rechter betekent het dat hij nooit zwaarder mag straffen dan de objectieve ernst van het feit. In het geval van Max K. is duidelijk hoe nodig het is dat de rechter ook rekening gaat houden met dit begin sel, wanneer hij een maatregel oplegt, waarvoor het evenredigheidsbeginsel niet geldt, in plaats van een straf, waarvoor dat evenredigheidsbeginsel vvèl geldt. Datzelfde geldt bij eventue le verlenging van de TBR. Een averechtse uitwerking van de 'TBR is gelukkig een grote uitzonde ring. Van de terbeschikking -gestelden bleek bij onderzoek twee procent op nieuw met de strafrechter in aanra king te zijn gekomen voor een ernstig delict. Bij veroordeelden tot gevange nisstraf bleek dit in de veertig pro cent te zijn. Deze getalsverhouding blijft schrijnend, zelfs als bedacht wordt dat onder deze veertig procent ook minder ernstige delicten vallen. Niettemin zijn de meeste verdachten v'\/»*iiiRfillirf hairl' An zeer bevreesd voor TBR. Dat is ook V lij Willig IICIU "II de reden waaróm zij wel eens weige ren een psychiatrisch onderzoek te ondergaan. Blijven zij op hun stuk staan, dan gaat dat onderzoek uitein delijk ook niet door. Dat wil echter niet zeggen dat op deze manier de 'verpleging' van onbe paalde duur kan worden vermeden, De krankzinnigenwet is er ook nog! De rechteloosheid en het overgeleverd zijn aan de medische macht binnen een psychiatrisch ziekenhuis is in dit geval vele malen groter dan in het toch tenminsjte onder het ministerie van justitie 'ressorterende 'psychopa ten asiel'. Te laat Wij zitten nu midden in de zaak van Max K. Deze heeft het oordeel van de Hoge Raad gevraagd omdat hij naar zijn mening ten onrechte nog steeds dwang-verpleegd werd. De Zutphense rechtbank heeft nu zeventien jaar ge leden de termijn voor de verlenging van de TBR niet in acht genomen. De "rechtbank was gewoon een paar dagen te laat Inderdaad zijn de termijnen die de wet eist, er ter bescherming van de verdachten, veroordeelden of ver pleegden. Het zijn spelregels die in het spel zelf moeten worden nageleefd en dan ook hun grootste effect heb ben tijdens het spel. Zeventien jaar is echter een te lange tijd om nu nog het verzuim van die spelregels af te straffen. Het zou anders zijn als er sprake was van een rechterlijke dwaling, waar door bijvoorbeeld een onschuldige veroordeeld was. Dan heeft de ge- strafrechtpleging daar, ondervindt ook deze ingreep hier niet zoveel waarde ring. Na het verbod van de Haagse recht- jxbank-president in kort geding, had de maar alleen nog maar principieel be lang. Maar dat belang is natuurlijk groot. Het bevestigt het recht van het individu om zelf te beslissen wat er met zijn lichaam, met hemzelf ge beurt. Fluoridering van drinkwater heeft daar in zijdelings verband ook iets mee te maken. schonden spelregel (bijvoorbeeld: wanneer is een getuigeverklaring gel dig?) juist betrekking op het rechter lijk oordeel over de (on)schuld en de persoon van de verdachte. Bij termijnen gaat het echter niet alleen om dat oordeel, hetgeen niet wegneemt dat grof termijnverzuim ook veel later nog wel eens afgestraft zal moeten worden. Maar dat was in de zaak-Max K. niet het geval. In ieder geval heeft de Hoge Raad be slist dat de verlenging van de TBR destijds niet onrechtmatig was. Een veel belangrijker beslissing nam de Hoge Raad op een ander cassatie- geschrift, namelijk van de Staat De Staat meende in dat geschrift dat een arts zonder toestemming van een ter beschikking gestelde een hersenopera tie mag toepassen, indien die ingreep medisch-ethisch geboden of geoorloofd was. De Hoge Raad verwierp deze stelling. In de regel mag een arts niemand een onvrijwillige behandeling doen onder gaan en al mogen hier dan uitzonde ringen op bestaan: zo'n uitzondering wordt niet gevormd door het feit dat iemand ter beschikking gesteld is. Helemaal serieus kan de stelling van de staat tot in hoogste instantie niet meer genomen worden. Inderdaad schijnt men een in Amerika vaker toegepaste ingreep te hebben overwo gen, maar zoals bij vrijwel de hele Uitzonderingen Van belang zijn natuurlijk wel de uitzonderingen, waarvan de Hoge Raad dc mogelijkheid erkende. Hoe ver zullen die uitzonderingen gaan? Van een 'vrijwillige' amputatie van het been van een bewusteloos ver keersslachtoffer 'is bijvoorbeeld al geen sprake. En ook zijn de verplich te inentingen als inbreuk op vrijwil ligheid bekend. Anderzijds is met 'vrijwilligheid' ook nog lang niet alles gezegd. Onder vrees voor ernstiger lijden, uit ontzag voor de man in de witte jas hebben veel mensen zich vreemde dingen la ten welgevallen. Maar ook: onder de dreiging van een vervolging hebben veel mannen zich in het verleden 'vrijwillig' laten castreren. Daar is maar langzaam een eind aan gekomen, onder meer toen onderzoek naar het effect van deze ingreep op het me disch ambtsgeheim afstuitte. Met instemming kan de beslissing van de Hoge Raad begroet worden als we ons maar realiseren dat 'vrijwillig- beid' ook niet alles is, dat wil zeggen: dat er wel eens geen vrije wil kan zijn bij iemand die toestemming geeft. er uit als belediging van een groep mensen. Vervolging is hier sinds 1971 mogelijk op grond van strafbepalim gen die een uitvloeisel zijn van een verdrag van de Verenigde Naties van 1965. De vraag is echter of strafwetgeving op dit punt wel zo gewenst is. Naar mijn mening zou de oplossing veeleer in andere wetgeving moeten worden gezocht, waardoor discriminatie wordt tegengegaan. Het overheidsbeleid zelf moet er op gericht zijn discriminatie te voorkomen. Te denken valt aan programma's om de onvrede bij bei paalde bevolkingsgroepen te voorko men of weg te nemen. Gebtovorming bijvoorbeeld is uit den boze, want zij is een bron van discri minatie. Daarom is het bijvoorbeeld van belang wat de maatregelen gaan inhouden (en hoe zij in de praktijk die zijn aangekondigd naar aanleiding van de moeilijkheden in de Rotter damse Afrikaanderwijk, waar de oor spronkelijke bevolking in botsing kwam een groot aantal zich hier vesti gende buitenlandse werknemers. En ook het politieel en justitieel beleid moet vrij zijn van ieder spoor van discriminatie, anders is er geen geloofwaardigheid. ZONDEBOK Maar nu die strafwetgeving er een maal is, is' het nog de vraag of vervolging wel zo gewenst is. Al te gemakkelijk kan het strafrecht hier een zondeboek-functie krijgen, dat wil zeggen: het maakt het ons mogelijk degene die openlijk discrimineert met de vinger na te wijzen, waarbij wij ons tegelijk op de borst kupnen slaan omdat bij ons dit soort zaken toch maar door dejustitie wordt aange pakt. Daarbij vergeten wij voor het gemak maar even hoeveel kleine of grote discriminatie er in ons zelf leeft Bij de een gaat het tegen rooms-katholie* ken, bij een ander om joden en een derde heeft het niet voorzien op woonwagenbewoners. Verder zal de vervolging en eventuele veroordeling ervoor zorgen dat mede door de publiciteit de Hagenaar en de groep die hij bewust of onbewust vertegenwoordigt de rol van marte laar krijgen. 'Zal niet gemakkelijk ge zegd worden: 'zijn het dan toch maar niet de Surinamers die hem aan een strafblad hielpen?' Eenpaar overwegingen alleen maar om aan te geven hoe twijfelach tig het is om door middel van het strafrecht bepaalde morele opvattin gen af te dwingen. Van een onzer verslaggevers NIEUW BUINEN De gemeente Borger wil hef monument De Glasbla zer in Nieuw Buinen hebben. Het comité 'Monument Glasblazer* wilde beheer en onderhoud overdragen maar de gemeente ook graag het ei gendom in verband met eventuele geschillen in de toekomst. Het monument, dat moet herinneren aan de bloeiende glasindustrie die Nieuw Buinen vroeger kende, is vori ge wee door de oudste ex-blazer onthuld. Onno de Ruyter uit Koekan- ge heeft het monument gemaakt ter gelegenheid van het honderdvijftigja- rig bestaan van Nieuw Buinen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11