enatoren kritisch Van Agt en Fortman iver >e Gaay TBR geeft geen recht tot medische ingrepen Arnhemse volkswijk vreest hete zomer ij bezuinigingen uden we rekening et kritiek NAVO' 'Poging tot zware mishandeling van Eerste Kamer' Kabinet beslist binnen maand over de Oosterschelde Heistelling blokkeert treinverkeer Nieuwe wegnaar Gent opengesteld fjeg vrij voor lp aan pers daar blijft'n mens gezond bij! Specialist: we zijn er hier erg voorzichtig mee Waarschuwing: niet met drugs naar Marokko Zes arrestaties na nieuwe reeks brandstichtingen in Klarendal: Toewijzing van huisjes wekt protest Schade aan de Zeelandbrug valt erg tegen P/iKVARTtiET WOENSDAG 19 JUINI 1974 BHNENliAiNID T3/KS vartementen souden te traag werken mze parlementsredactie HAAG In de Eerste Kamer is gisteren veel kritiek geuit op de ministers De Gaay Fortman Agt, wier departementen te traag zouden werken. [de WD-senator Polak als de ka- Kolthof (PvdA) en Eisma rerweten minister De Gaay allerlei toezeggingen nog [niet te hebben vervuld. Vooral minister van justitie, Po- Ie min. De Gaay Fortman het aan de schenen Weinig goede 'had hij over voor de onlangs uer ingediende nota voor de van de grondwet, waarin meer de bevoegdheden van de Kaïmer danig worden beperkt. ZE olak zei hierin 'een poging tot is mishandeling van de Eerste te zien'. zeggingen die minister De Gaay Pse m nog steeds niet heeft waarge- evr> betreffen onder meer de al kuang spelende herziening van het en ratiestelsel, de 'indiening van de ïurschets voor de gewestvor- ^wii en de gewestwet zelf en de en. mg van een wetsontwerp over g stelling van een rijks-ombuds- vas. t beleidsdebat over binnenland- lachen zei de CHU-afgevaardiigde rerl >rs zich ernstig zorgen te maken over de burgemeestersbenoeming voor Rotterdam, die volgens 'hem ontaard is in een ordinaire machtsstrijd tus sen links en rechts en binnen links tussen rood en roze. Zoals bekend wordt de huidige PvdA-partijvoorzit- ter André van der Louw voor deze post genoemd. De heer Rijnders vond dat alleen de allerbeste kandidaat goed genoeg is voor deze uiterst moei lijk bestuurbare stad. Woordvoerders van WD en CHU ver weten minister Van Agt dat de wetge ving in traag tempo verloopt. Oud- minister Polak noemde het ernstig, dat het redtot achterblijft. Mr. F. H. Piket (CH) constateerde dat de wetge vende arbeid van minister Van Agt 'bepaaldelijk niet indrukwekkend' is. hiideling in Tweede Kamer: 3 inze parlememtsredactie HAAG Minister Vredeling (defensie) heeft er nog eens idruk op gelegd dat de regering met het vaststellen van de itieve bezuinigingsplannen voor defensie rekening zal houden sa Ie serieuze kritiek van de NAVO. 'Van te voren is welbewust gelijkheid open gehouden dat er op grond van de uit Brussel wangen opmerkingen en aanbevelingen wijziging in de plan- wordt gebracht', zei minister Vredeling gisteren bij de inter- mc' tie die de Tweede Kamer op initiatief van bet GPV-kamerlid bai uitgil over de defensieproblematiek hield. 3k°t v inister wilde niiiet reageren op de o'.o haalde verklaringen van premier TiiJyl, die vorige week heeft be- Meuid dat er geen wijziging in de in zou komen. De WD wil over uitlatingen schriftelijke vragen Beul1, 0ok op concrete vragen over Ijlde bezuinigingen weigerde de Vredeling antwoord te geven het kabinet zijn beslissing op d nog moet nemen. ■i, bister wees er wel in het alge- op dat de defensie-uitgaven af- wsif'ijk zii'n van <1^ politieke priori- die het kabinet stelt voor de Aiiiing van de besahikbare midde- ",s' er de verschdillende overheidsac- 'In dit verband is besloten groei van de defensie-uitgaven 'ijke tred zal houden met de van het nationale inkomen', zei 'oTÖPdeling bij deze interpellatie, waar tiet verwijzen door de minister (9.s de komende defensienota weinig 17- s uit voortkwam, was dat de ngsfracties en de CHU niet aan scussie deelnamen. De PvdA- ol3,04 eleider Van Thijn zei de discus- ri'mei steren in de Kamer weinig nut- •15 tig te vinden omdat de defensienota er nog niiet is. 'Ik begrijp wel waarom de regeringspartijen niets zeggen, ze hebben het moeilijk met deze zaak', constaterde de WD-fractieleider Wie gel daarop. De oppositiepartijen waren verbolgen over de geslotenheid van minister Vredeling. Zij wilden nu wel eens weten wat er waar is van alle berich ten die in de pers al over de defensie nota hebben gestaan. 'Het parlement wordt zorgvuldig buiten hét gebeuren gehouden, er wordt een rookgordijn om deze zaak opgetrokken', oonsta- terden de communist Meis en het WD-Kamerlid Ploeg. D'66 was het in algemene zin daarmee eens. Aangedrongen werd op spoedige tot standkoming van een nieuwe regeling voor de ontzegging van de rijbevoegd heid. 'Laat men nu eens spijkers met koppen slaan', aldus de WD-er Polak. De PvdA-er dr. E. Brongersma noem de invoering van een gedeeltelijke ontzegging van de rijbevoegdheid (bij voorbeeld alleen des avonds of gedu rende de weekeinden) in het belang van de verkeersveiligheid. Hij zei niet te begrijpen waarom deze herziening zo lang moet duren. De CH-senator Piket betreurde het 'in hoge mate' dat minister Van Agt zich onlangs heeft uitgesproken over de eis van vijf jaren gevangenisstraf te gen twee Palestijnse vliegtuigkapers. Hij vroeg ook om een uitdrukkelijke toepassing van de wetgeving, opdat 'er orde dn de maatschappij is en blijft'. Hij vroeg zich af, of de minis ter in dit opzicht wel doortastend genoeg is. Kritiek op het drugbeleid kwam van ir. Schwartz (D'66). Hij vroeg de be windsman het openbaar ministerie op dracht te geven voortaan ongeklede dagrecreanten (nudisten) aan het strand niet meer te vervolgen. Aan iedere gemeenteraad moet, worden overgelaten zelf uit te maken of het strandgedeelten wil aanwijzen waar het dragen van kleren niet verplicht Soorten straffen De WD-er Polak noemde het 'erger lijk' dat de buit van bank- en geld transportovervallen vaak onvindbaar blijft. Een overval, waarvan de buit wordt teruggegeven zou 'licht' ge straft moeten worden. Hij toonde zich geen voorstander van lage straffen, die zei hij het bijzonder aan trekkelijk maken om op misdaad uit te gaan. De SGP-er Meuleman drong aan op herinvoering van de doodstraf. Oud-minister Polak en andere leden vroegen de organisatie, uitrusting en opleiding van de politie te verbeteren. Gevraagd werd of de bevoegdheden van de politie wel voldoende zijn in een tijd van toenemend geweld, gro tere bendenvorming en veel illegaal wapenbezit; er werd voor gepleit uit rusting en bewapening op een beter peil te brengen. PvdA-woordvoerder dr. M. Troostwijk: 'Een pleidooi voor versterking van het politie-apparaat is op zijn plaats, want aan het 'voorko men' komt men nauwelijks meer toe'. Mr. P. J. Boukema (a.r.) pleitte voor een doelmatiger gebruik van de man kracht bij de politie. Hij noemde het niet verantwoord te lang nog genoegen te nemen met de onderbezetting van de politiekorpsen. Hij zei het inschake len van het leger bij de handhavong van de openbare orde af te wijzen. Di.t vond hij niet in overeenstemming met plaats en taak van politie en leger. Al leen in noodgevallen, is het inzetten van het leger, naar zijn mening, aan vaardbaar. DEN HAAG De regering zal bin nen een maand (vóór 15 juli) een beslissing nemen over de wijze waar op de Oosterschelde wordt afgesloten. Dit deelt minister Westerterp mee in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een verzoek van de heer Schakel (ARP) om een tijdsche ma over de beslissingen rond de Oos terschelde. Voor het begin van deze maand heeft minister Westerterp de reactie ont vangen op het rapport van de com- miissie-Klaesesz. Deze commissie heeft voorgesteld de Oosterschelde af te sluiten met een blokkendam, waar door een zeker getij zou worden ge handhaafd. Indien het kabinet beslist tot de aanleg van een bekken met stilstaand water kunnen de werken op volle kracht worden voortgezet en is de afsluiting van de zeearm nog in 1978 haalbaar. De sluiting zal met in ieder geval twee jaar worden ver traagd, wanneer wordt besloten tot een afsluiting met een doorlaatbare blok kendam, zoals de commissie-Klaesesz heeft voorgesteld, of met 'dooriaat- caissons' een technische variant op het plan-Klaesesz die is voorgesteld door de Raad van Waterstaat. Die laatste keuze, waarvoor nog stu dies van diverse aard moeten worden verricht, moet uiterlijk 1 oktober worden gedaan om de sluiting binnen de technisch kortst mogelijke termijn te doen plaatsvinden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het treinverkeer tussen Amsterdam en Utrecht heeft gisteren een groot deel van de dag ernstige vertraging ondervonden, doordat een heistelling tussen de sta tions Amsterdam-Amstel en Abcoude bij de Spaklerweg omviel en twee bovenleidingen vernielde. De treinen moesten omgeleid worden via Hilver sum. Pas omstreks drie uur kon het treinverkeer tussen Utrecht en Am sterdam weer hervat worden. De heistelling die gebruikt werd om de spoorbaan te verhogen, viel over de spoorbaan tengevolge van het breken van een stalen kabel. Door de omvang (36 meter lengte) en het gewicht (110 ton) van de stelling moest een zware NS-kraan uit Utrecht worden ingezet om het gevaarte te verwijderen. De intercity-treinen Amsterdam- Utrecht werden zoveel mogelijk omge leid via Hilversum, de intercity uit Arnhem reed niet verder dan tot Utrecht, terwijl de stoptrein Utrecht- Amsterdam slechts tot Abcoude ging. Van daar reden bussen naar de hoofd stad. De treinen tussen Rotterdam en Amsterdam via Gouda gingen niet verder dan tót Woerden. Een TEE- trein en twee D-treinen die kort voor het ongeluk uit Amsterdam vertrok ken waren, moesten naar het Centraal Station terug en werden vervolgens via Hilversum omgeleid. Vanaf half elf kon zij het zeer beperkt, weer gebruik gemaakt worden van het baanvak. Vain een verslaggever DEN HAAG Bij Westdorpe in Zeeuws-Vlaanderen is gisteren een niieuwe grensovergang met aansluiten de wegvakken in Nederland en België opengesteld. Daarmee is een recht streekse verbinding ontstaan tussen de Nederlandse en Belgische indus triegebieden aan de oostkant van het kanaal van Gent naar Temeuzen. Hose Raad beslist in zaak Max van K.: Van onze verslaggever DEN HAAG De staat heeft niet het recht om iemand die ter beschikking van de regering is gesteld te onderwerpen aan neurochirurgische ingrepen om hierdoor zijn persoonlijkheidsstructuur te veran deren. Dit heeft de Hoge Raad beslist in een arrest in de zaak van de 39-jarige Max K., die negentien jaar geleden na een diefstal TBR kreeg. Deze TBR is sindsdien steeds verlengd. ADVERTENTIE Tégen motie Ook het Kamerlid Verbrugh, diie met zijn interpellatie de financiële achter gronden van het bezuinigingsbeleid op tafel wide krijgen, werd weinig wijzer. Minister Vredeling sprak zich tenslotte tegen een motie van de heer Verbrugh uit, waarin deze vaststelde dat de vermindering van de defensie- kracht geen bruikbaar middel is om internationale politieke ontspanning te bereiken. De minister vond deze motie, waarover de Kamer vandaag zal stemmen, onjuist omdat daarmee vooruitgelopen wordt op de defensie nota. K. heeft zijn tbr in een aantal inrich tingen doorgebracht, waarvan zeven jaar in een isoleercel in het Mesdag asiel in Groningen. Voor de president van de rechtbank in Den Haag had K. in 1971 in een kort geding tegen de staat geëist dat zijn TBR zou worden beëindigd, omdat die al sinds 1957 zou zijn verstreken wegens een te late verlenging van deze maatregel door de rechtbank in Zutphen- Ook eistd K., dat de staat verboden zou worden ongevraagd een neurochi rurgische ingreep op hem te laten uitvoeren. De president meende dat de TBR inderdaad te laat verlengd was en beval de staat de verpleging van K. in het kader van de TBR te beëindigen, en verbood neurochirurgi sche ingrepen op K. zonder diens toestemming. De staat tekende appèl aan en het hof in Den Haag maakte in 1973 uit dat de beschikking uit 1957 om de TBR van K. te verlengen door overschrij ding van de voor de verlenging gestel de termijn met enkele dagen niet ongeldig was geworden en conclud'der- de dat handhaving van de TBR door de staat niet onrechtmatig was. Het hof bekrachtigde wel de beslis sing van de rechtbankpresident dat de staat elke neurochirurgische ingreep op K. in het kader van de TBR- verpleging achterwege moest laten. Volgens het hof was zo'n ingreep slechts wettig als alleen daardoor de openbare orde de vereiste bescher ming zou kunnen ontvangen. Cassatie Zowel K. als de staat vroegen bij de Hoge Raad cassatie en beide cassatie beroepen zijn nu verworpen- Dé Hoge Raad ziet geen onrechtmatigheid in de verlenging van de TBR van K. De staat ging in cassatie omdat zij van oordeel bleef dat een arts zonder toestemming van een TBR-gestelde een neurochirurgische ingreep mag toepassen, indie die ingreep ingevolge de normen van de medische ethiek geboden of geoorloofd is. De Hoge Raad stelt hier tegenover dat een arts in de regel niet gerech tigd is iemand een door hem niet gewenste behandeling te doen onder gaan. Op die régel zijn uitzonderingen mogelijk, maar alleen het feit dat iemand ter beschikking van de rege ring is gesteld rechtvaardigt een der- gelijke onvrijwillige ingreep niet, al dus de Hoge Raad. belangrijkst eregeerdaad worden aan gemerkt. 'Terecht' De Nijmeegse neuro-chirurg dr. H. A. D. Walder. oud-voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Neuro-Chi- rurgie, zei het arrest van de Raad 'terecht' te vinden. Voor zover hem bekend, is in Nederland nimmer een de geest veranderende zogenaamde psycho-chirurgische ingreep op delin quenten toegepast. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken waar schuwt toeristen naar Marokko zich verre van de drughandel te houden. De Nederlandse ambas sade in Marokko heeft bericht dat het Marokkaanse ministerie van justitie een streng beleid tegen 'hippies die zlcli met drugs bezighouden', heeft aan gekondigd. De straffen zullen variëren van vijf tot tien jaar. Het Marokkaanse ministerie van justitie heeft een circulaire naar alle rechterlijke instanties in dat land gestuurd, drughan delaars en bezitters streng te straffen omdat deze uit West- Europa afkomstige personen de Marokkaanse jeugd negatief zouden beïnvloeden. folg van pagina 1 ilad komt voor een speciaal kre- 'u aanmerking, wanneer de ex- Ie van het blaij en de verschij- n gevaar komt. Een harde zake- 'oorwaarde blijft, dat de nieuwe i van het blad binnen een, wat md wordt 'redelijke periode' uit- V an een onzer verslaggevers biedt op nieuwe rentabiliteit 1 Tweede Kamer is, met name de KVP en ARP, aangedrongen oprichting van het bedrijfs- Het argument was vooral te omen, dat voor elke aanvraag iun in de vorm van kredieten, uw een debat zou worden ge- in de Tweede Kamer. Zo heeft imer al uitvoerig gesproken over agblad De Tijd en het weekblad se Post. de aanvragen zou moeten wor- eoordeeld buiten de 'politiek' en 'oor het bestuur van het fonds el het oordeel van dit bestuur weegt, beslist de minister. Dat eggen, dat de Kamer toch nog ARNHEM In de Arnhemse wijk Klarendal oefent een handvol duistere figuren weer op zodanige wijze een schrikbewind uit, dat de angst velen in de benen zit. De afgelopen dagen is in deze arbeidersbuurt uit het einde van de negentiende eeuw, die jaren aan verpaupering ten prooi was maar waarin zich sinds kort teke nen van herstel vertonen, opnieuw een reeks branden gesticht. j„ een bepaald geval een discussie erlangen. Verder bepaalt de mi- saic elk ïaar tot welk bedra§ bet doei kredieten kunnen worden ver- it b: si bezwaar van de Tweede Kamer spel ''tijd. dat er te weinig objectieve s en en zouden bestaan voor het ver- gewi ,,Van steun aan de pers. In de (e U 'jnen en statuten worden enkele iootjen genoemd, waaraan moet wor- t voldaan. Verwacht wordt, dat het beleid van het bestuur op 'uur meer criteria worden vast- <1 voor een objectieve behande- 'an de eventuele steunaanvragen. De politie heeft in overleg met burgemeester drs. J. A. F. Roeien wat genoemd wordt een 'krijgsraadplan' opgesteld. Na systematisch speurwerk door een groot aantal recher cheurs zijn tot gisteren zes arrestaties verricht. Tot dege nen die werden aangehouden, behoort de twintigjarige schil der J. H. T., die het pand Noordpad acht in brand stak. Het pand werd bewoond door de 22-jarige koopman J. S. en zijn gezin. S. is zelf ook inge rekend omdat gebleken is dat hij T. de benodigde spiritus verschafte. Een van de redenen, waarom de laatste dagen in Klarendal de ene na de andere brand werd gesticht in weliswaar meestal leegstaande maar toch altijd nog griezelig dichtbij nog bewoonde huisjes staande woningen, zou gelegen zijn in 'de vriendjespolitiek'. In de wijk is kort geleden een hon derdtal nieuwe woninkjes klaargekomen. Die huisjes ple gen toegewezen te worden door de gemeente op voor dracht van een werkgroep. In dit gezelschap zitten mensen uit de betrokken buurt zelf men kan het inspraak of me dezeggenschap noemen maar nu wordt hun door sommigen verweten dat zij hun werk op weinig objectie ve wijze doen. Geïrriteerd Een paar jaar geleden was Klarendal ook al in het nieuws door een reeks brand stichtingen. De onlustgevoe lens waren toen vrij alge meen. Jaren achtereen zagen de bewoners dat er alleen maar gesloopt werd. Tenmin ste, cils er werd gesloopt want een grief was ook dat onbe woonbaar verklaarde, dichtge spijkerde huizen vaak jaren doelloos bleven staan. De ne ringdoenden klaagden, want het bloed vloeide zienderogen uit de wijk weg. Iedereen raakte eigenlijk geïrriteerd. vooral als de gemeente weer een divisie gele bulldozers stuurde, diie voor de zoveelste keer een blok huizen wegvaag de. Een weinig geriefelijke buurt, maar wel een buurt met een eigen sfeertje, waar vele arbei dersgezinnen zich best thuis- voelden, was aan volmaakte verpaupering overgeleverd. Toen kwam de zomer met zoe le nachten en in die situatie verloor een aantal mensen het hoofd. De brand ging er in, nu hier dan daar. Klarendal rookte als een indianengebied. Intussen is er veel gepraat tussen de gemeente, allerlei instanties en de bewoners. Al lerlei plannen werden beke ken. Tenlotte kwam er iets uit de bus, zij het dat niet iedereen daarmee ook tevre den was. De weinige huizen die nog te behouden varen, zouden worden opgeknapt, vol gens de bekende tienduizend gulden-regeling. Daarnaast zouden verspreid over de wijk nieuwe woninkjes worden ge bouwd, waarvan de huur de tweehonderd gulden per maand niet te boven zou gaan. De eerste honderd huisjes zijn intussen klaar. Met een twee de plan voor tweehonderd wo ninkjes wordt begonnen. Ge- leidelijk-aan zullen meer van die plannen verwezenlijkt worden. Het zijn aardige huis jes, klein maar comfortabel. En wat uiterlijke vorm be treft, passend in de schaal van de buurt. Onenigheid Over de toewijzing is nu one nigheid ontstaan; de werk groep zou relaties bevoorde len. Zij moet aftreden, heeft bijvoorbeeld de heer C. Corne- lissen gezegd, die er zelf deel van heeft uitgemaakt. Op het gemeentehuis in Arnhem wordt erop gewezen dat de vermeende 'virnedjespolitiek' niet het enige motief is voor de brandstichtingen, die zich tot nu toe- rondom het Noord pad concentreren. Er zijn ook mensen, die in het algemeen. ontevreden zijn over de gang van zaken in Klarendal en tenslotte speelt doodgewone baldadigheid ook een rol. B. en w. denken er niet over de toewijzingsprocedure te wijzi gen. In de wijk heerst hier en daar angst voor ernstige gevolgen, al wordt de arrestatie van zes brandstichters als een opluch ting ervaren.- S. zou meege werkt hebben aan brandstich ting in zijn eigen woning, om dat hij naar zijn gevoel te lang op een nieuw huisje moest wachten. De politie houdt er rekening mee dat er nog meer mensen zullen worden aangehouden, óók lieden die bij brandstich tingen In het verleden een rol hebben gespeeld. Er wordt 's avonds door een extra-aantal rechercheurs verscherpt gesur veilleerd. Enkele bewoners slapen 's nachts, waar moge lijk, in de open lucht. Zij vertrouwen het niet en zijn bang voor het lot van hun kinderen. Sommige Klarendal Iers vrezen een lange, hete zomer met gekke dingen. 'Wij zijn er in Nederland bijzonder voorzichtig mee. Alleen bij enkele spychiatrische patiënten die bijvoor beeld aan een zeer ernstige dwang- neurose lijden, zich daarvan bewust zijn en er zwaar onder lijden, wordt als laatste middel wel eens een derge lijke operatie verricht. Maar dan gaat het om streng geselecteerde gevallen, waarbij zowel de patiënt zelf als zijn familie met de operatie instemmen. Dit soort ingrepen worden in Neder land slechts enkele malen per jaar verricht.' Dr. Walder zei verder zich niet te kunnen voorstellen dat er in Neder land neuro-chirurgen bereid zouden zijn deze operatie uit te voeren tegen de wil van de patiënt, ook als deze ter beschikking van de regering is krach tens een uitspraak van de rechter en de staat zou menen dat de operatie gerechtvaardigd is. Veel meer dan drie miljoen Van een verslaggever MIDDELBURG Nog steeds is de totale schade aan de Zeelandbrug over de Oosterschelde niet geheel bekend. Wel staat al vast dat die schade aanzienlijk meer zal bedragen dan de drie miljoen die aanvankelijk werd geschat Zoals bekend werd de brug op 9 mei kapotgevaren door een drij vende bok. 'T brugdek van 't bewegen de deel moest in zijn geheel worden weggenomen en vervangen. Als nood maatregel heeft men op die plaats twee baileybruggen geplaatst, zodat het verkeer thans normaal kan wor den afgewikkeld. De tegenvaller komt uit de machine kamer van de brug. Men is thans bezig die machinekamer geheel te ont mantelen, omdat alle machines (elek tromotoren, tandwielen, etc) onder zocht moeten worden op eventuele barsten en scheuren. Rijkswaterstaat stelt thans samen met de Zeeuwse brugmaatschappij een overeenkomst op. Aan de hand van die overeen komst zal de reparatie worden uitbe steed. Volgens de heer Geuze van de Zeeuwse provinciale waterstaat zal die aanbesteding nog wel enkele maanden op zich laten wachten, omdat de tota le omvang van de schade eenvoudig nog niet bekend is. Provinciale waterstaat meent dat ook de duur van de reparatie zal tegenval len en zeer lang zal duren. De ophaalbrug (destijds vervaardigd bij Werkspoor in Utrecht) werd een week na de aanvaring naar de werk- haven van Kats in de monding van de Oosterschelde gebracht. Het gevaarte ligt daar nog steeds, in afwachting van de reparatie. RITA 'Heeft Tommy de mazelen? Dan wil ik graag de twee witte muizen terug, die hij van me leende. Anders krijgen die het ook.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5