iddenstanders bijeen oor gezamenlijk alarm utoriteiten vrees bij ouw groter dan man 'Welzijnswerk kampt met ernstige knelpunten' >sten glastuinbouw procent gestegen Economie in herstel De boot in na stortbui 'Oostersehelde open' wil druk op rijkswaterstaat ta vraagt op korte termijn maatregelen DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER Beraadsgroep na gesprek met organisaties: Gebruik van herbiciden veel minder (P/KWARTET DINSDAG 18 JUNI 1974 BINNENLAND I HAAG/SOEST De drie centrale organisaties in het midden- en kleinbedrijf hebben hun achter donderdag bijeengeroepen, om gezamenlijk alarm te slaan over de huidige 'onhoudbare' situatie, ijeenkomst zal een nota moeten opleveren, waarin de regering wordt gevraagd op korte termijn tregelen te treffen. iota 'een schot voor de boeg', de middenstandsorganisaties len, zullen onder andere 'de maatregelen worden bepleit: jbeleid: de regering zal moeten dat alle kostenstijgingen in jzen mogen worden doorbere- In de praktijk zal dit naar omen mag worden neerkomen herstel van de procentuele rinstmarge in plaats van de geldman-ge. istingen: de voorraadfinancie- veilig moeten worden gesteld ie geldontwaarding. Hiervoor is jziging nodig van de huidige ri ngsaf tr ekrege 1 ing. ernemers met een kleine om- !len in meerdere mate dan iet geval is vrijgesteld moeten van de verplichting btw af te Deze maatregel zal de inko- isitie van de kleinste onderne- ersterken. verlaging van de vermogens- ïg voor het midden- en klein- betering van de fiscale oude serve voor zelfstandigen. 11e invoering van de volksver zekering arbeidsongeschiktheid. In ie der geval geen uitstel tot 1976 en ten slotte maatregelen die de voorlichting en de structuur van het midden- en kleinbedrijf moeten versterken. De middenstandsorganisaties hebben tot deze stap besloten omdat het over leg met de regering tot nu toe weinig positieve resultaten heeft opgeleverd. Anderzijds worden de middenstanders met een aantal negatieve effecten ge confronteerd die de mood in deze bedrijfstak pijnlijk onderstrepen. Zo hebben de organisaties uitgerekend, dat de loonkostenstijging in het mid den- en kleinbedrijf dit jaar 26,3 pro cent zal bedragen. Deze ten opzichte van de rest van het bedrijfsleven hoge loonkostenstijging wordt veroorzaakt door de invoering van een verplicht minimum jeugdloon, en een verdere optrekking van het minimumloon. De vorig jaar werke lijk betaalde minimumlonen en de lonen dlie thans worden betaald liggen maar liefst 57 procent hoger. Verder is er op dit moment sprake van een stagnerende omzetontwikke ling, die zich vooral in de voedings- at mmaatregelen echter gevaarlijk' [en verslaggever pIBURG De oliecrisis en de daaruit voortvloeiende hogere [ijzen hebben voor de Europese glastuinbouw tot een verhoging e produktiekosten met twintig procent geleid, voor de visserij tagt die verhoging tien procent. De inkomsten van de glastuin- ei's zijn door die gestegen energieprijzen met vijftien procent M. H. de Mooij sector manifesteert. In het midden- en kleinbedrijf doet zich voor het eerst de situatie voor, dat de werkgelegen heid daalt in plaats van stijgt. De daling is nog beperkt, namelijk ander half procent, maar de middenstanders beschouwen dit tocb als een teken aan de wand. Het pijnlijkst ervaren de middenstanders wellicht de aantasting van de rendementen en daarmee een aantasting van hun reële inkomen. Die daling bedraagt dit jaar gemid deld 11 procent. 'Trage besluitvorming' Op een verbondsvergadering van het Nederlands Christelijk Ondernemers Verbond hekelde \roorzitter H. de Mooij van deze middenstandsorganisa tie gistermorgen de trage besluitvor ming van de regering: 'De regering neemt zoveel tijd voor het nemen van beleidsbeslissingen, dat je je afvraagt of men wel voldoende ernst wil ma ken met de situatie in het midden- en kleinbedrijf. Al maanden geleden pleitte de Kamer voor het herstel van de procentuele marge en deed het de suggestie om de levensmiddelenhandel buiten het prijsbeleid te plaatsen. Maar intussen zet de regering haar prijsbeleid maar rustig ongewijzigd voort', aldus de NCO V-voorzitter. En over de inkomensontwikkeling: 'Vorig jaar al waarschuwde de Kamer voor de negatieve inkomensontwikke ling dn het midden- en kleinbedrijf. En nu nog houdt de regering zich bezig met de vraag of de cijfers wel hard'genoeg zijn. De Kamer is kenne lijk veel vlugger van begrip dan het kabinet; het gaat nier niet om een punt meer of minder, maar om een tendens die er vorig jaar ook al was', aldus de heer De Mooij. De NCOV- voorzitter maakte zich ook zorgen over de Invoering van de volksverze kering arbeidsongeschiktheid. Per sal do meende hij dat 'het kabinet weinig initiatief lieeft genomen en weinig creativiteit heeft ontwikkeld, om snel in te spelen op de acute problemen van het midden- en kleinbedrijf.' apese Commissie komt tot deze ies in een aan de Landbouw- verstrekt memorandum. De aatregelen, die de meeste lid van de EG getroffen hebben tuinders voor een deel uit de kheden te helpen, noemt de s\e echter gevaarlijk. 'De ener- fn zullen blijvend hoger liggen ille andere activiteiten, waarbij inergie gebruikt wordt niet worden, kunnen er nieuwe ;[®ve ingen in de gemeenschappe- "®andbouwmarkt ontstaan', aldus iraissie. /egji imissie vindt dat de nationale me aatregelen niet onmiddellijk gelijl en te verdwijnen, maar ze moe- tijdelijk zijn en aan strenge arden worden gebonden. Een voorwaarden is, dat de steun dei de helft van de stijging van de brand stofprijzen niet te boven mag gaan, aldus het memorandum. Een gemeenschappelijke actie om het energieverbruik in de landbouw te subsidiëren acht de commissie niet nuttig. Ze wil het voorlopig bij de nationale steunmaatregelen laten, om dat er van land tot land grote ver schillen bestaan in de situaties op energiegebied. Dit als gevolg van de uiteenlopende nationale beleidslijnen. De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zal binnenkort een mededeling versturen over nieu we methoden om energieverlies te verminderen Bovendien zal zij inventariseren, wat er op dit punt al aan nieuwe technie ken in de verschillende lidstaten wordt gedaan. VERVOLG VAN PAGINA 1 Van de zijde van de voormalige the saurier-generaal van het ministerie van financiën, dr. W. Drees jr., het huidige DS '70 Kamerlid, ds op deze gang van zaken wel kritiek geleverd. Maar de grote meerderheid van de Kamer deelt die kritiek toch niet. TEGENVALLER De voorjaarsnota registreert een rele vante uitgavenstijging van per saldo 484.5 miljoen gulden. Hier staan ech ter aan de ontvangstenkant duidelijke meevallers tegenover, zodat per saldo een overschrijding resulteert van 269 miljoen gulden. Het leeuwendeel van deze overschrijding wordt veroorzaakt doordat andermaal de financiering van de Europese gemeensohappen te gen is gevallen, namelijk per saldo ADVERTENTIE de fijnproever vindt 'm 2'n geld dubbel-en-dwars waard. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER met Kwaliteits-Certificaat ien onzer verslaggevers HAAG Mensen met een lage opleiding en een relatief laag welstandsniveau blijken het meest Mtt te gaan onder de vrees voor autoriteiten. Over het algemeen is deze 'autoriteitenvrees' bij fen duidelijk groter dan bij mannen. Dit is een van de conclusies van het onderzoek naar de e tussen burgers en gemeentelijke overheden, dat vorig jaar is gehouden door bureau Veldkamp f J tonderzoek in Amsterdam. 4 4/1'. iet onderzoek zijn vier grote nten, nl. Den Haag, .Utreoht, i en Gouda en vijf kleinere nten, te weten Bussum, Haar- rnieer. Voorburg, Leidschen- p.11 en Zoetermeer betrokken ge- im In totaal vertegenwoordigen de 3888paagden uit deze gemeenten anderhalf miljoen Nederlanders, u Veldkamp, dat het onderzoek km van de betrokken ge- a t elijke voorlichtingsdiensten met 275. ie van CRM verrichtte, heeft nkel en alleen 'gewone' burgers iagd, maar ook gezagsdragers len uit de zgn. intermediaire welzijnswerkers, opbouwwer- sociale raadslieden, vertegen- igers van wetswiukels, ombuds- aktiegroepen, politieke partij- ilgen echter alleen de uitkom- de burgers. Uit het rapport pagina's) blijkt onder meer, dat lager opleidings- en wel- liveau het vertrouwen in men- fneemt. Dit is echter niet het |in Den Haag, Voorburg en Zoe- Het vertrouwen in mensen aLgemeen as het grootst in urg en over alle bevolkingsgroe- Lïl( en°men, het geringst in Leiden etèrmeer. jwel alle gemeenten blijkt, dat langstelling voor gemeentelijke •k groter is, naarmate men een e opleiding en een hoger wel- fniveau heeft en naarmate men ir autoriteitenvrees en een gro- 'erbale vaardigheid heeft Op de vraag hoe men te weten komt, wat er in de woonplaats gebeurt, wordt in alle onderzochte gemeenten door de overgrote meerderheid (rond 60 pet) naar lokale en regionale kran ten verwezen. Vrijwel iedereen leest regelmatig een dergelijk blad. Onge veer 20 procent zegt, over wat ers gebeurt ook geïnformeerd te worden door familie en kennissen. Alleen in de Haarlemmermeer ligt dit percenta ge duidelijk hoger: bijna 40 pet. Onge veer 5 pet noemt gemeentelijke voor lichtingsbureaus als informatiebron. Zoetermeer springt er wat dit betreft echter uit met 45 procent. Over het algemeen vindt de meerder heid van de ondervraagde burgers lokale radio of tv niet nodig of zelfs overdreven. In Utrecht is dit iets minder het geval en in Deh Haag is de balans tussen voor- en tegenstan ders precies in evenwicht. Zoetermeer is de enige gemeente waar meer voor standers dan tegenstanders (50 tegen 25 pet) zijn aangetroffen. De algemene Indruk van de onder vraagde burgers is, dat het echt wel zin heeft om met je problemen naar ambtenaren te stappen. Circa 70 pro cent van de ondervraagden vindt, dat mensen op het gemeentehuis of bij een gemeentelijke dienst in de regel prettig worden behandeld. Deze in druk bestaat vooral in Haarlemmer meer, Zoetermeer en Leidschendam. In vrijwel alle gemeenten werd de behandeling op het gemeentehuis ne gatiever geschat naarmate men jonger is, zich meer sociaal geïsoleerd voelt, men minder vertrouwen in mensen heeft en over het algemeen minder tevreden is over de gemeentelijke si tuatie. Naarmate men jonger is, wenst men meer invloed op de beslissingen van de gemeentelijke overheid voor aktie- groepen, buurt- en wijkverenigingen en de gewone burger in het algemeen. Deze wens is het grootst in Leiden en Den Haag. Ruim 25 procent van de ondervraagden uit de negen gemeen ten vindt inspraak in gemeentelijke zaken niet zo belangrijk. Ongeveer 70 procent van de onder vraagden onderstreept het belang van het in een vroeg stadium geïnfor meerd worden over gemeentelijke maatregelen en plannen en ongeveer 60 procent acht het van belang dat er hearings worden gehouden. Ook is er in alle negen gemeenten veel vraag naar sociale raadslieden (ca. 50 pet) en naar opbouwwerkers (ca 35 pet). Voor wat het laatste betreft, leeft de wens het meest in Utrecht, Leiden en Gouda. Tenslotte 9telt 50 tot 60 procent van de ondervraagde burgers iets te gaan ondernemen als de gemeente iets doet, dat tegen hun belang in gaat of waar men het niet mee eens is. In de stedelijke gemeenten ligt dit percenta ge iets lager. Het favoriete middel om actie te voeren is overigens het deel nemen aan een handtekeniingenaktie. Ongeveer 15 procent van de onder vraagden heeft wel eens iets te maken gehad met een aktiecomité of werk groep en 5 tot 10 procent heeft er wel eens aan meegewerkt. met 172 miljoen gulden. De regering heeft besloten de uitgavenoverschrij- ding niet te financieren door elders in de begroting op de uitgaven te bezuinigen. Het tekort zal dus onge dekt blijven. De regering meent dat het onder de huidige omstandigheden onverant woord is, verder op de overheidsuitga ven te bezuinigen. De economie ken merkte zich tot voor kort door een verflauwende bestedingsgeneigdheid. Een uitgavenbeperking zou hierop ne gatief kunnen inwerken. Overigens constateert de regering wel nadrukke lijk, dat de bedrijvigheid zich in een aantal sectoren van onze economie duidelijk aan het herstellen is. Opvallend is ook het geweldige over schot op de proportionele nominale ruimte van de begroting. Populair gezegd komt dit erop neer, dat de prijzen aanzienlijk sterker zijn geste gen dan de ambtenaren ^-salarissen. De vraag is wat het effect hiervan is op onze economie. Drs. Van Amels- foort, de financiële specialist van de KVP-fractie meent dat dit wel eens een vermindering van de bestedingen met zich mee kan brengen. De nota zelf karakteriseerde hij als 'betrekke lijk gunstig, en weinig verrassend'. Drs. Van Aardenne, de financieel spe cialist van de VVD-fractie, meende dat met deze voorjaarsnota het strin gente begrotingsbeleid zo langzamer hand geheel is uitgehold. In tegenstel ling tot drs. Van Amelsfoort vond de heer Van Aardenne het onverantwoor delijk de uitgavenoversohrijding ad 169 miljoen gulden niet te dekken. De WD-er noemde het ook opvallend dat de opbrengst van de indirecte belas tingen dit jaar zijn tegengevallen en de opbrengst van de directe belastin gen daarentegen zijn meegevallen. De ze verschuiving bewijst volgens hem twee dingeri>-namelijk dat de belasting operatie van dit voorjaar groter had kunnen zijn en dat de inflatiecorrec tie volgend jaar voor 100 procent moet doorgaan. Overschrijdingen van de uitgaven de zen zich vooral voor op de begroting van Verkeer en Waterstaat (plus 145.2 miljoen, voornamelijk als gevolg bij dragen in de tekorten van autobuson dernemingen en de compensatie in de verliezen van de NS). Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, CRM en Economische Aken. Hier staat te genover, dat de onderwijsbegroting voor het eerst sinds jaren een meeval ler te zien gaf: 40 miljoen gulden. De rijkstoelagen aan het wetenschappe lijk onderwijs vallen mee en het aan tal toekenningen aan rijksstudietoela gen blijft beneden de raming. RITA 'Wilt u deze brief in de bus van nummer 17 doen? Danku, Rita.' De hevige regenval gisteren zorgde voor nogal wat wateroverlast, zoals hier in de Guido Gezellenstraat in Amsterdam. De riolering kon de stortvloed niet verwerken, mar wat voor de een overlast is, is voor de ander onverwacht plezier. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een zeer belangrijk knelpunt in liet welzijnswerk is, dat er een kloof is ontstaan tus sen de beroepsknecht en de mensen, die hem juist nodig hebben. De vrijwilliger is verdrongen. De afstand tot de mensen is ook toegenomen doordat de hulpverlenende organisaties en instellingen met beroepskrachten zijn bemand. In de knelpuntennota over het wel zijnswerk, wordt ook met nadruk het stelsel van voorzieningen en subsidie regelingen genoemd. Aangemoedigd door de maatschappelijke noden en verlangens, heeft dit stelsel de laatste jaren het stadium van ondoorzichtig heid en onoverzichtelijkheid bereikt. Het beleid en het werk, zo wordt verder in de nota geschreven, worden dikwijls te veel ontwikkeld vanuit een theoretische deskundigheid. Men denkt te weten wat goed is voor een mens. Het welzijnswerk door de overheid en de particuliere organisaties dreigt zich af te spelen binnen een gesloten circuit en wordt bepaald door rijksre gelingen en onbekende normen. Het is vaak een kwestie van het zoeken van machtsevenwicht tussen het amb telijk systeem van'de overheid en de deskundigheid van de particuliere or ganisaties. De burger, om wie het gaat, komt er in zo'n systeem nauwe lijks aan te pas. Veel groepen en mensen herkennen het beleid niet en vinden er geen weg in. staande structuren. Om het werk effi ciënter aan te pakken, ging men over tot centralisatie en schaalvergroting. Maar, constateert de nota, de bestaan de banden met de bevolking werden daarmee doorgeknipt. Een belangrijke grief is ook, de kwetsbare positie van de welzijnswerkers. Zij hebben geen rechtspositie zoals onderwijzers en le raren. Versnippering Ernstig De beraadsgroep noemt In de inlei ding op de nota de situatie zelfs ernstig. De probleemgevoeligheid in de politiek, in het beleid en in het werk, zo wordt hoopvol opgemerkt, zal erdoor worden verhoogd en de zin voor verandering aangescherpt. Voor waarde voor het welzijnsbeleid is, vol gens de beraadsgroep, een gedemocra tiseerde samenleving, waarin de men selijke verhoudingen niet meer onder worpen zijn aan oncontroleerbare eco nomische en technische krachten. In deze zin is het welzijnsbeleid gericht op wijziging en verbetering van be De beraadsgroep heeft voor het op stellen van haar rapport 56 delegaties gehoord van landelijke organisaties. Er werden krasse voorbeelden ge noemd van de departementale verzui ling in het welzijnswerk. In het club huiswerk moet men overal aanbellen om subsidies. In de praktijk wordt het werk gedreven in de richting, waarvoor het gemakkelijkst subsidie is te verkrijgen. Vooral de laatste tijd is er sprake van een versnippering van het werk, van een woud van zich verzelfstandigende organisaties en instellingen, waarin mensen verdwalen. Bovendien moet men de organisaties met twee of drie vermenigvuldigen volgens het organi satieprincipe van de levensbeschou wing. In de nota wordt dan verder opge merkt, dat bij al te kleine organisa ties de dienstverlening niet is verze kerd. Het gevolg is, dat meer instan ties zioh tegelijk met een bepaalde persoon of kwestie bezighouden. Veel mensen raken het spoor bijster in het net van organisaties. Daardoor wor den veel organisaties ontoegankelijk en de drempel voor de mensen te hoog. Verwijzing van de ene naar de andere instantie, vervolgt de nota, is als gevolg van de aanhoudendé specia lisatie aan de orde van de dag. De om advies en hulp vragende persoon wordt van loket naar loket gestuurd, zonder werkelijk uit zijn problemen te komen. De beraadsgroep constateert nog: hoe meer organisaties, hoe meer versnip pering, hoe meer behoefte aan coördi natie, hoe meer behoefte aan overleg, hoe meer nieuwe organisaties van overleg, een grote koepel van koepels en koepeltjes. Een doolhof, waarin de veel gesignaleerde vervreemding van mensen tot andere mensen, die hen zouden kunnen helpen, een vruchtba re bodem vindt. Minister Van Doorn (CRM) zed giste ren bij de presentatie van de nota over dit probleem: 'Er zal wel wat moeten veranderen. De wildgroei heeft alles onoverzichtelijk gemaakt. De doelmatigheid zal een grote factor blijven voor het beleid, met alle be grip overigens voor het bestaande par ticuliere initiatief.' (ADVERTENTIE) DEN HAAG Het gebruik van bestrijdingsmiddelen tegen on kruid is de laatste jaren aanzien lijk teruggelopen. Dit geldt met name voor het onderhoud van wegbermen, slootkanten, water gangen en openbaar groen, waar bij aan de toepassing van herbici den paal en perk is gesteld. Dit staat in de memorie van antwoord bij de voorgestelde wijziging van de bestrijdingsmiddelenwet uit 1962. De ministers Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne), Van der Stee (Landbouw) en Boersma (Sociale Za ken), alsmede staatssecretaris Hen driks (Volksgezondheid) schrijven, dat dankzij ter plaatse gevoerde acties in korte tijd vele belanghebbenden zich bewust zijn geworden van het gebruik van herbiciden. Ook vele ambtelijke instanties hebben hun be leid gewijzigd: herbiciden worden al leen nog gebruikt wanneer onkruidbe- strijding noodzakelijk is om verkeers technische en waterstaatkundige re denen. Het behoud van flora en fauna staat hierbij, aldus de ministers, cen traal. Het aantal monsters dat de keurings diensten van waren hebben genomen naar het voorkomen van resten van bestrijdingsmiddelen in groente en fruit, is in de periode van 1965 tot 1972 toegenomen van bijna 6.000 tot ruim 21.000. Het percentage van het aantal monsters waarin sprake was van overtreding van de toegestane hoeveelheden, daalde echter van 5,7 Van een onzer verslaggevers YERSEKE De regering zou de keiharde opdracht moeten ver strekken: 'rijkswaterstaat moet zorgen voor- een goede veiligheid op korte termijn en het milieu in de Oostersehelde moet behouden blij ven zoals het nu is. Wie daartoe niet bereid of toe in staat is, ver late de Deltadienst'. Dit advies geeft de actiegroep 'Ooster sehelde Open' im een open brief aan de Nederlandse regering en het Ne derlandse parlement. De actiegroep overziet in zijn brief de commentaren - en dan met name die van de rijks waterstaat - op het rapport van de commlssie-Kiaasesz over de Ooster sehelde. Er wordt in die kringen zo zwaar getild aan de bezwaren en onzekerhe den van het rapport-Klaasesz, dat de actiegroep meent te kunnen spreken van 'een lijdelijk verzet van een naar 3,1. Het toelatingsbeleid ten aanzien van bestrijdingsmiddelen, zoals dat sinds 1964 wordt gevoerd, laat er volgens de ministers geen twijfel over bestaan dat er een aanzienlijke sanering van de markt van bestrijdingsmiddelen is ontstaan. Op 1 juli 1973 waren voor agrarisch gebruik 1682 middelen toe gelaten en voor niet agrarisch gebruik 457. In de periode tussen 1964 en 1973 werden 756 aanvragen tot het in de handel brengen van een middel ge weigerd en werden 466 toelatingen ingetrokken'of niet verlengd. De mi nisters spreken in dit verband van een 'spectaculair resultaat'. groep menseal, diie tientallen jaren in één richting hebben gedacht'. Toen men aan de uitvoering van het Delta plan begon, wist men ook op geen stukken na of het wel zou kunnen. Toch is men begonnen Nu willen de rijkswaterstaat-iuge- nieurs vasthouden aan de oorspronke lijke opzet, omdat men de nodige flexibiliteit mist. 'Zij (de critici van het plan-Klaasesz onder de waterstaat- ingenieurs) zouden beter plaats kun nen maken voor bekwame jongere ingeneurs die zich voor honderd pro cent voor dit doel zouden willen in zetten', aildus de open brief-schrijvers. Met waardering wordt in dezelfde brief gesproken van door de N.V. Dijkbomv 'Combinatie Oostersehelde' voorgestelde oplossing, namelijk om in plaats van de door de commissie- Klaasesz voorgestelde blokkend am een enorm doorlaatcaison te gebruiken. Daardoor blijven de bestaande geulen intact en op diepte, waardoor zowel erosie (dat will zeggen: de uitslijting van de grond (als sedimentatie (dwz: de vorming van bezinksel) in de hand gehouden kan worden - onder voor waarde dan weer dat men het getij over vrijwel het hele Oosterschelde- gebied in stand houdt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7