Welzijnsbeleid naar gemeente \Economie is duidelijk in herstel frankrijk en China emen kernproeven de atmosfeer Bom beschadigt Britse parlement Olieprijs bevroren, belasting omhoog JgeAW»- SStvow- In deze krant Mitterrand n hier 01 Wisselvallig Proces zal stap voor stap verlopen Automobilist reed door OPEC-landen beschikken: Nixon verwelkomd op tonen van de 'Washington Post' Gemeenten dichter bij mensen en noden Diplomatiek iofident Regering wil verbetering van jeugdlonen Nieuwe Leidlse Courant hlSTELTJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 18 JUNI 1974 55ste jaargang no. 63 exclusieve meubelen Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGIN G astraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur Voorjaarsnota: Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG In een aantal J sectoren van onze economie is de 1 bedrijvigheid in herstel. Het ka- fl binet constateert dit in de gis- teren gepubliceerde voorjaarsno ta. De nota schetst, zoals premier Uyl vrijdag al voorrekende, een redelijk gunstig beeld van de uitvoering van de begroting 1974. De cijfers wijken bovendien wei nig af van het overzicht dat de regering in maart verstrekte, toen zij een pakket maatregelen afkondigde om de verzwakkende economie aan te wakkeren. Het ziet er daarom naar uit dat de nota weinig kritiek zal ontmoe ten in de Tweede Kamer. De eerste (voorlopige) reacties wa ren instemmend. Het totale begrotingstekort nam met ruim 200 miljoen gulden af tot 1.218 miljoen gulden. Wan neer echter rekening wordt ge houden met de reeks maatregelen die het kaninet vorig jaar en dit jaar heeft getroffen, dan is er sprake van toeneming van het tekort van 2.042 miljoen tot 3.282 miljoen. Het kabinet dekt dat tekort echter met een beroep op de Kapitaal- c.q. geldmarkt. In het bcgrotingsbeeld spelen deze uitgaven dus in feite geen rol: het zijn eenmalige uitgaven die voor volgend jaar weinig of geen verplichtingen scheppen. o Zie verder pagina 7 HHHHI W DELHI, PARIJS, LONDEN (Reuter, UPI, AP) Frankrijk de Volksrepubliek China hebben maandagmorgen kort na elkaar kernbom in de atmosfeer tot ontploffing gebracht. Franse kernproef vond plaats bo- het atol Moeroeroa in de Stille ian, terwijl de Chinezen hun bom UPHOL FranQois Mitterrand, slagen socialistisch kandidaat voor presidentschap en thans oppositie- er van Frankrijk, is gisteren on- gekondigd voor een bliksembezoek een middag op Schiphol gearri- •d. Hij zelf zei dat hij voor een èbezoelc aan vrienden naar ons was gekomen, maar volgens inlich ten van het Franse persbureau AFP hij zijn gekomen om met premier Uyl te lunchen. Er was niemand hem af te halen. Met een van do- lenten uitpuilende aktentas en met secretaresse spoedde hij zich naar lankomsthal en stond daar geduldig '.en rijtje voor het loket van het ielkantoor om zich van enige Neder- dse valuta ie voorzien. Daarna ver ten hij met de secretaresse in een Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Over- 'cgend matige westelijke wind. laximum-temperaturen onge veer 20 graden Celsius, vlak aan ïee enkele graden lager. «ORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig en koeler. Morgen zon op: 04.19 onder: 21.03 4 maan op: 02.35 onder: 19.24 boven het testgebied Lop Nor, in de provincie Sinkiang, ongeveer 2500 ki lometer ten westen van. Peking lieten ontploffen. Het is de eerste keer in de geschiedenis dat twee kernexplo sies binnen één dag tot stand werden gebracht. De Indiase commissie voor kernenergie te New Delhi, die de Chinese kernproef bekend maakte schatte de kracht van de ontploffing op één megaton TNT. De Indiase commissie heeft verder geen details bekend gemaakt. Ook in Londen zijn berichten ontvangen over de Chinese kernproe". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse za ken deelde in een commentaar mee dat Engeland bovengrondse kernproe ven ten sterkste afkeurt. Protest De ontploffing van de Franse kern bom werd bekend gemaakt door de regeringen van Australië en. Nieuw- Zeeland. Volgens premier Norman Kirk van Nieuw-Zeeland was de kracht van de explosie minder dan 20 kiloton, een kracht die ongeveer ge lijk is aan die van de bom die in 1945 np Hirosjima terecht kwam. Beide regeringen hebben inmiddels krachtig geprotesteerd tegen deze eerste proef uit de nieuwe Franse serie. Volgens de Australische premier Gough Whit- lam zal de Franse kernproef waar schijnlijk tot gevolg hebben dat radio actief afval op Australisch grondge bied terecht komt. De Franse regering heeft verklaard dat zij het stilzwijgen zal bewaren over het verloop van de kernproeven en evenmin zal ingaan op de protes ten. Een regeringswoordvoerder zei dat alle individuele Franse proeven die momenteel worden gehouden nati onale defensiegeheimen zijn. Het In ternationale Gerechtshof in Den Haag heeft in 1973 de Fransen opgeroepen de kernproeven op te schorten, han gende een definitieve uitspraak. Pa rijs heeft deze oproep naast zich neer gelegd met als argument dat zij de bevoegdheid van het Haagse Hof in zaken van nationale defensie niet erkent. Akkoord Zowel Frankrijk als China negeren met hun kernexplosies in de atmo sfeer het door de Verenigde Staten, Engeland en de Sowjet-Unie opgestel de akkoord van 1963, dat alleen on dergrondse kernproeven toestaat. De Franse explosie van maandagmor gen was de 53ste test sinds de eerste bom in 1960 tot ontploffing werd gebracht in de Sahara. Sinds 1966 zijn alle proeven in de buurt van Moeroe roa gehouden. Voor China was het de vijftiende kernproef. Zijn eerste kernbom bracht het in 1964 tot ontploffing, waarmee het de vijfde kernmogendheid werd. In 1967 volgde de eerste Chinese waterstofbom. China heeft herhaalde lijk haar eigen kerntestprogramma verdedigd en andere landen aangeval len die hun kernproeven buiten hun eigen territoir houden. likerprijs ma a met ht cent omhoog Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het gehele stelsel van het nu bestaande welzijnsbeleid wordt veranderd. De regering is er voor, dat het accent van dit beleid wordt gelegd bij de gemeenten en de toekomstige gewesten. Het belangrijkste argument voor deze omkering van bet stelsel is, dat bet gemeentebestuur liet dichtst bij de mensen ligt en de noden, belangen en verlangens van de mensen bet best kent of be- hoort te kennen. LONDEN (AP, DPA, Reuter, UPI) Onbekenden, vermoedelijk aanhan gers van de IRA, zijn erin geslaagd door te dringen tot de zwaarbewaakte Britse parlementsgebouwen en hebben een bom in de keuken van het Lager huis tot explosie gebracht. De keuken grenst aan de St. George- kapel en aan de 900 jaar oude West minster Hall met zijn fraaie gothische dak van houtspanten. Door de explosie en erop volgende brand zijn elf personen gewond ge raakt. Het vuur sloeg door de wind over naar de Westminster Hall. Maar Van een verslaggever HORST Het 15-jarig meisje C. M J. Cuppen uit het Limburgse Horst is gisternacht in haar woonplaats om het leven gekomen toen ze werd ge schept door een passerende automobi list. De bestuurder van de wagen is na het ongelijk doorgereden, maar kon een uur later worden aangehou den. Het slachtoffer liep links van de weg, maar de auto, die haar achterop reed is naar links uitgeweken om een fietser te passeren. na anderhalf uur kon de massaal uitgerukte brandweer het vuur blus sen. De hal, die alleen voor staatsie doeleinden wordt gebruikt, is echter zwaar beschadigd. In de Westminster Hall worden Engelands overleden ko ningen en grote staatslieden (zoals Winston Churchill) voor hun begrafe nis opgebaard. Vlak voor de explosie had een man met een Iers accent opgebeld naar een persbureau. Hij vertelde dat een bom in liet Lagerhuis was gelegd. Hij sprak bedachtzaam en gebruikte een codewoord dat bij de recherche Scot land Yard bekend is en dat betekent dat er geen sprake is van een loos dreigement. Meteen werd groot alarm gegeven. De regeringswijk Whitehall werd doorzocht op geparkeerde auto's met eventuele bommen. ADVERTENTIE QUITO (Ecuador) De olieprijzen zijn opnieuw voor drie maanden bevroren, maar de multinationale olieconcerns zullen een kleine be lastingverhoging (genoemd is twee procent) moeten betalen. droom van een eigen suikerverwer- Bde industrie Dit hebben de grootste olielanden ter wereld, verenigd in de Organisatie van Olie Exporterende Landen (O- PEC) besloten. Een woordvoerder zei, dat de geringe verhoging van de be lasting bedoeld is om de 'uitzonder lijk grote winsten va", de oliecon cerns' tot redelijker proporties terug te brengen. De zogeheten 'posten-prices' zullen tot oktober worden gehandhaafd op 11,65 dollar per barrel van 159 liter. De 'posted-prices' zijn geen werkelijke ex portprijzen, maar slechts denkbeeldige bedragen die dienen voor de bereke ning van royalties en belastingen. Het besluit de olieprijzen voorlopig te bevriezen wordt door waarnemers ge zien als een overwinning van het standpunt van Saoedi-Arabië. Dit land, dat meer dan een kwart van de totale olieproduktie van de OPEC- leden voor zijn rekening neemt, is tegenstander van prijsverhogingen. Het land heeft zelfs een prijsverlaging tot negen dollar per barrel voorge steld, teneinde de druk op de econo mie van de geïndustrialiseerde en ont wikkelingslanden wat te verlichten. ARNHEM De Arnhemse politie heeft drie mannen van ongeveer 20 jaar aangehouden, die er van worden verdacht tvVee panden in een sane- ringswijk in brand te hebben gesto ken. Beide huizen, waarvan er één nog werd bewoond, brandden geheel uit. In de oude wijk werd vorig jaar vele malen brand gesticht, meestal door baldadige jeugd. In een wat genoemd wordt 'knelpun tennota' van een speciaal door de regering benoemde 'beraadsgroep' wordt een nieuwe structuur voor het welzijnswerk aangegeven. In een brief aan de Tweede Kamer, waarin deze nota wordt aangeboden, schrijven mi nisterpresident Den Uyl en minister Van Doorn (CRM), dat de regering het in grote lijnen eens is met de inhoud van deze nota. In een toelichting op de nota zei minister Van Doorn gisteren, dat de regering voor een 'gematigde decen tralisatie' is. Dat wil zeggen, dat de rijksoverheid de gemeenten, die in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het welzijnswerk, wettelijke ver plichtingen kan opleggn. 'Wij moe ten dicterend kunnen optreden', aldus de bewindsman, 'om te voorkomen, dat er straks witte vlekken ontstaan in de welzijnsvoorzieningen'. De cen trale overheid grijpt in wanneer een gemeente haar taak ernstig verwaar loost. Toezicht Het nieuwe beleid brengt met zich mee, dat het gehele stelsel van de rijkssubsidie op den duur wordt afge broken. De politieke verantwoordelijk heid voor het welzijnsbeleid komt te liggen bij de gemeenten. Dit betekent, dat de financiering ook aan de ge meenten of gewesten moet komen vol gens het principe 'wie het beleid bepaalt, betaald'. Gevolg: de financiële verhoudingswet rijk-gemeenten moet worden gewijzigd. Om te voorkomen, dat de gemeenten en gewesten in hun welzijnsbeleid tekort schieten, wordt aan deze lagere overheden allerlei wettelijke verplich tingen opgelegd. Bovendien wil de AMMAN (Reuter) President Nixon heeft gistermiddag in Jordanië de voor hem opgestelde erewacht geïnspecteerd op de tonen van de Washington Post Mars. De Jordaanse autoriteiten waren kennelijk niet op het idee gekomen dat zij een nogal pikant muziekstuk hadden uitgezocht. Weliswaar heeft de mars niets van doen met het gelijknamige dagblad, maar de Amerikaanse president kan onwillekeurig toch even gedacht heb ben aan de krant die het Watergate- schandaal aan het rollen bracht, en waartegen hij een enorme wrok koes tert. 'Post' betekent in het Engels onder andere 'taptoe' Nixon liet in ieder geval niet merken dat hij aan andere betekenissen dacht. Minister Van Doorn beraadsgroep, dat er inspecties in het leven worden geroepen op de terrei nen voor de welzijnsbevordering, zoals er ook reeds inspecties bestaan voor het onderwijs en de volksgezond heid. Minister Van Doorn verklaarde het ook met de beraadsgroep eens te zijn, dat de bevolking zoveel mogelijk wordt ingeschakeld. In de nota wordt de gedemocratiseerde samenleving als uitgangspunt van het beleid genoemd. De suggestie van de comissie is, om op gemeentelijk of gewestelijk niveau een overlegorgaan (met pu bliekrechtelijke bevoegdheid) in het leven te roepen. Dit orgaan moet zich politiek kunnen verantwoorden. In hun brief aan de Tweede Kamer schrijven de ministers, dat de vorm van dit orgaan voor de regering nog niet vast staat. De gemeenten hebben zelf het recht te bepalen hoe ze deze politieke verantwoordelijkheid willen waar maken. Kaderwet De regering stemt ook in met de essentiële suggestie van de beraads groep, dat het gehele welzijnsbeleid Beschikt de afdeling Protocol van het Jordaanse ministerie van buitenlandse zaken over de grootste grapjas van het Midden-Oosten? Of was het toeval dat hij in Amman feurig begeleid door de mars Washington Postlangs de erewacht moest? Ook schijnbaar nietige zaken laten ons niet onberoerd. Abonneer eens iemand. Mèt of zonder mars. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam Adres Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Ondernemings raden' door prof. dr. IL J. van Zuthem. Gezellige rookverdrijver. Altijd paraatmap (-F briefpa pier en pen). Een publikatievande Stichting Voorlichting Vlees, Vleeswaren en Vlcesconserven, Den Haag. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.- - Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. wordt samengevat in een 'structurele kaderwet'. De regering zal onderzoe ken welke terreinen van beleid in deze wet worden opgenomen. Daar naast moet er ruimte blijven voor aparte wetgeving. Hoewel in het rapport drastische sug gesties worden gedaan, legt de be raadsgroep er de nadruk op, dat het nieuwe stelsel en de harmonisatie van het welzijnsbeleid en de welzijnsvoor zieningen niet direct kunnen worden doorgevoerd. Het proces moet fase gewijs en stap voor stap verlopen. De regering is het daar mee eens. Met de Tweede Kamer denkt de regering aan de hand van de vraagpunten over de voorstellen te kunnen discussiëren. Zie ook pagina 7 Ondanks werkloosheid DEN HAAG Met ie jeugdwerkloos heid gaat het de verkeerde kant op. Waarschijnlijk is dat mede een gevolg van de invoering van het minimum jeugdloon. Niettemin blijft de rege ring streven naar verbetering van de lonen van de jongeren. Het is de bedoeling dat uiteindelijk alle jonge ren van 18 jaar en ouder het minii mumloon van volwassenen krijgen. Dit zed minister Boersma (sociale za ken) gisteren tijdens de vergadering van de gezamenlijke vergadering van de commissies van onderwijs en socia le zaken. Het ging daar met name over de uitbreiding van de gedeeltelij ke leerplicht. Minister Boersma was nog niet zo somber over het nadelig effect van de invoering van de tweede dag leer plicht voor vijftienjarigen. De rege ring heeft werkgevers, die een vijf tienjarige gedurende drie dagen per week in dienst nemen, een premie toegezegd van twintig gulden per week. Minister Boersma hoopt dat hierdoor de werkgelegenheid voor de ze groep op peil blijft. De jeugdwerkloosheid doet zich voor al voor bij jongeren tussen de twintig en vijfentwintig, en dan het ergst bij meisjes. Het totaal aantal werkloze jeugdigen steeg vorig jaar al tot 36.000. De afgelopen maanden is van de normale daling van dat aantal tengevolge van seizoeninvloeden nau welijks sprake. Het percentage van de totale groep jeugdigen dat werkloos is blijft in de buurt van de 27 procent liggen. Minister Van Kemenade (onderwijs) deed ee confessionele fracties de toe zegging, dat hij bij het ontwikkelen van nieuwe onderwijsvormen voor werkende jongeren ook de nodige aandacht zal geven aan levensbeschou welijke verschillen. Met name de heer Van Leijenhorst (CHU) zei zich op dat punt ernstige zorgen te maken. Zie ook pagina 5. Binnenland Leerplicht jongeren toetssteen voor Van Kemenade 5 Buitenland Joden in Syrië 9 Kerk Abortus ter sprake in Berlijn 2 Prof. Velema en liet vloeken 2 Kunst Holland Festival6 Sport Zuidamerikaans voetbal valt terug 11 Economie CNV bezorgd over arbeidsmarkt 13 Lezers schrijven 2 Nieuwe boeken 2 Radio en tv 4 Recept en puzzel 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1