VAN OUTSIDER TOT FAVORIET 'Dit elftal is het uitgangspunt' rm In acht duels al vijftien keer 'geel' Nederlands elftal schittert als collectief maar toont zich zwak in afwerking l/MM 74 Pele onder indruk door Matty Ver kamman aüiBMMüilB; au Rinus Michels na triomf op Uruguay over de toekomst: Barcelona niet door afkoopsom afgeschrikt TROUW/,K.WiAiRTET MAiAJNIDAG 17 JUNI 1974 SPORT T9/I |2 HOFHEIM De Braziliaanse voetbalster Pele is onder de indruk gekomen van het Neder lands elftal. Oranje heeft hem van alle ploegen tot nog toe het meest geïmponeerd. 'De eenheid van het team heeft mij verrast. Het zal moeilijk worden Neder land te verslaan', aldus de man, die in Zweden en Mexico een groot aandeel had in de beide wereldtitels van de Brazilianen. Pele is ook verrast over de speelwijze van de Europese lan den. 'De stijl is sterk vooruitge gaan. Zij spelen moderner dan voorheen en ook beter en sneller. Zuid-Amerika zal, wil het niet achterop raken, snel moeten omschakelen'. De coach van de Brazilianen, Mario Zagalo, vindt Joegoslavië veel beter dan Nederland: 'Nederland heeft een beste ploeg5, zei hij gisteren, 'maar ik zou ze wel eens in het veld willen zien tegen een sterke tegenstander. Die wedstrijd tegen Uruguay was een volledi ge teleurstelling. Volgens mij zijn de Joegoslaven uitstekend, en als ze de anderen zo aanpak ken zoals ze het ons hebben gedaan (het werd 0-0) dan ben ik niet bang om te voorspellen dat ze de finale zullen halen'. Zagalo zei dit nadat hij met zijn spelers had getraind. 'Ik vind Joegoslavië beter dan Nederland omdat de Nederlan ders Ln het strafschopgebied niet al te best zijn', ging hij voort. Op de vraag of hij vond of het Europese voetbal thans beter is dan het Zuidamerikaan- se antwoordde Zagalo: 5Ik vind dat, met uitzondering van het Braziliaanse voetbal,'Het Zulda- merikaanse thans inderdaad beneden bet Europese peil staat'. Nog enkele meningen over de wedstrijd van Nederland tegen Uruguay: Helmut Schön (trainer West- Duitsland): 'Nederland moet nu bij de favorieten worden ge rangschikt De score had tegen Uruguay veel hoger kunnen uit vallen'. Horst Blankenburg (Ajax): 'Dat was geen tegenstander voor Nederland. Misschien ls het als een fout aan te merken dat er uit de vele mogelijkhe den niet meer doelpunten zijn gevallen. Voor mij was Uruguay de zwakste Zuidamerikaanse ploeg die hier aanwezig is'. DOPINGSCONTROLE HILTRUP Wim Rijsbergen en reservespeler Theo de Jong, merkwaardigerwijs beiden van landskampioen Feyenoord, wa ren door het lot aangewezen om na afloop van de ontmoeting tegen Uruguay voor de doping controle te verschijnen. Dokter Frits Kessel hierover: 'Met Dc Jong gaf dat natuurlijk niet de minste moeite. Het flesje was in een mum van tijd gevuld. Maar Wim Rijsbergen had er nogal wat moeite mee. Vergeet niet dat die jongens natuurlijk in de rust ook al hun behoefte doen. De wedstrijd was erg zwaar, het weer was bijzonder drukkend en dan functioneren de nieren niet zomaar op commando. Het heeft met elkaar zo'n kleine twee uur geduurd en toen was het eigen lijk nog bijna niets,' Maar voor dat Rijsbergen eindelijk aan de controle kon voldoen had hij zo'n zes biertjes en vier cola-tjes tot zich genomen. En dat alleen om te sassen SUPPORTERS In het Niedersachsenstadion van Hannover heerste zaterdag onder de ruim 30.000 Neder landse supporters een jubel stemming. De overwinning van 2-0, die de equipe van Rlnus Michels op Uruguay behaalde, zorgde zaterdag voor een gewel dige sfeer in het door ruim 55.000 toeschouwers bezette sta dion. De Nederlandse aanhangers, die met drie extra treinen, vijftig bussen en ongeveer 14.000 auto's naar Hannover waren ge komen zijn voor en tijdens het duel niet karig geweest met het uitgeven van geld. 11.000 flessen bier werden in papieren bekers geschonken en opge dronken, 6.000 ijsjes werden verkocht, 7.000 braadworsten werden genuttigd en de nlct- alcoholisten zorgden voor een verkoop van meer dan 9.000 flesjes. Na afloop bleek, dat 36 Nederlanders hun paspoort had den verloren, achttien mensen konden hun autosleutels niet meer vinden en voor 24 mensen werd het moeilijk om de te rugtocht naar het vaderland te aanvaarden, omdat zij het rijbe wijs onvrijwillig hadden achter gelaten. WERELDTEAM Het Franse persbureau AFP heeft, nu alle deelnemers hun eerste wedstrijd hebben ge speeld, reeds een wereldteam samengesteld. In dat team zou den dan vier Nederlanders moe ten uitkomen, namelijk Suur- bier, Rep, Cruijff en Neeskens. Het team van AFP ziet er als volgt uit: Maric (Joeg.); Suur- bler, Figueroa (Chili), Becken- bauer (WDId.), Breitner (WDld.); Neeskens, Oblak (Joeg.), Deyna (Pol.); Rep, Cruijff, Denev (Buig.). Als re servespelers komen Mazurkie- wicz (Uru), Luis Pereira (Braz.), Habziabdic (Joeg.), Bo- nev (Buig.), Jalrzinho (Braz.) en Gadocha (Pol.), in aanmer king. In een 'Duitse' opstelling figureert verder naast Rep en Cruijff ook Rijsbergen als voorstopper. negem: Rep. Cruijff. Rensenbrink. URUGUAY i Mazurkiewicz; Forlan, Ma Jauregui, Pavoni; Esparrago. Castillo. R( Cubilla (Milar). Morena, Montegazza. Van onze speciale verslaggever HANNOVER Het Nederlands elftal heeft zichzelf van outsider tot één der favorieten in het Wereldkampioenschap voetbal gepromo veerd. In het WK-duel, tegen Uruguay, heeft het Oranje-team voor het oog van de hele wereld zoveel klasse bewezen, dat iedereen plot seling is gaan geloven in de (grote) mogelijkheden van dat Neder lands elftal. Onder leiding van Johan Cruijff is het slechts met ne gatieve bedoelingen in het veld gekomen Uruguay volledig overklast. De 2-0 overwinning vormde slechts een geringe afspiegeling van de werkelijke krachtsverhoudingen. tick op zijn beleid te verstommen. Bij de laatste interland die in eigen land tegen Roemenië is gespeeld, gaven am per 20.000 toeschouwers blijk van hun interesse. Toen Nederland zaterdag in Hannover tegen Uruguay aantrad, za ten er ruim 30.C00 Nederlanders op de tribune. Wellicht voornamelijk een dagje uit en ook met het idee dat men zich in het buitenland nadrukke lijker als fan van de eigen nationale formatie mag manifesteren. Nederlan ders onder elkaar in den vreemde tenslotte. Die massa stond dan ook totaal achter dat Nederlands elftal. Johan Nees kens, een voetballer van beroep, later daarover: 'Dit hadden we in het bui tenland nog nooit meegemaakt. Toen het Wilhelmus werd gespeeld en al die mensen meezongen, ging er iets door me heen. Geweldig'. Nederland-Uruguay heeft niet bewe zen dat een maandenlange voorberei ding op de WK niet voordelig is, maar wel dat de aanwezige kwaliteit van nog groter belang is. Toen het uur nul daar was, is Oranje gewoon gaan voetballen. En Nederland be schikt momenteel over een dusdanige hoeveelheid voetbaltalent, dat die fac tor alleen al de basis kan zijn voor optimistische verwachtingen. Voorbereiding' Natuurlijk zal na Nederland-Uruguay ook nu niemand ontkennen dat de periode van voorbereiding op de WK niet optimaal is geweest. Maar mede dankzij de komst van Rinus Michels, die de nodige discipline in de selectie heeft gebracht, en de aanwezigheid van het volstrekt unieke talent Johan Cruijff is er veel gecompenseerd. Mi chels heeft altijd gesteld dat er in zake de voorbereiding van het Neder lands elftal op het wereldkampioen schap geen sprake was van een nor male situatie, maar van een abnor male. Die realiteit heeft hij onder ogen gezien en daarnaar gehandeld. Daarbij heeft het Michels totaal koud gelaten dat Oranje een aantal schan dalig oninteressante oefenwedstrij den heeft gespeeld. Want tegen vette prijzen is het publiek nimmer aan zijn trekken gekomen in Nederland. Oranje's supervisor heeft die officiële oefenwedstrijden slechts als verlen ging van 'Zeist' gezien en maakte duidelijk het ook niet te kunnen helpen dat de financiële aspecten niet strookten met de technische. Hij stel de dat hij slechts was aangenomen om het Nederlands elftal naar het wereld- toernooi te leiden en ter plekke te coachen. Supporters Uiteraard sluit het niet uit, dat het Nederlandse publiek terecht morde Maar nu dan het Nederlands elftal in West-Duitsland is, en ook de eerste prestatie heeft geleverd leek de kri- Nationalisme Een brok nationalisme, waar de nodi ge vraagtekens achter gezet kunnen worden, maar die het Nederlands elf tal wel aan een optimale ambiance hielp. Achtereenvolgens voelde Neder land zich sterk vanwege de kwaliteit, kreeg de psychologisch belangrijke steun van het publiek en presteerde toen. In die optimale sfeer is Uruguay volledig ten onder gegaan. De Zuid amerikanen hebben ondanks de overal verkondigde goede beloften, weer be wezen tót de gangster-voetballers te behoren. Stuk voor stuk zijn de Uru- guezen zo ongelooflijk gemeen over de schreef gegaan, dat speciale waar dering op zijn plaats is voor de be heersing. die Nederland heeft weten op te brengen. Het begon al direkt in het begin toen Neeskens door Forlan finaal tegen de grond werd getrapt. Neeskens, zelf ook geen lieverdje, daarover: 'Hij trapte me keihard tegen mijn onder buik. Werkelijk ik verging van de pijn.' Een overtreding die gevolgd werd door tal van grofheden. Op een rijtje de ernstigste gevallen: 10e minuut: Montero Castillo trapt Neeskens in het gezicht: 11e min: Morena schopt Cruijff finaal tegen de grond; 25e min: Montegazza de man die de Australiër Ray Baartz ernstig verwond de en ook enkele weken geleden te gen Basel weer eens uit het veld werd gestuurd schopt onbehoorlijk naar Neeskens en scheidsrechter Palo- tai deelt eindelijk een gele kaart uit: 27e min: Pavoni legt Jansen neer. voordat deze nog aangespeeld wordt in een 12 combinatie; 32e min: Pavoni doet hetzelfde met Rep, die ook nog aangespeeld moet worden: 33e min: Masnik trapt Rep neer; 50e min: Forlan krijgt gele kaart na zwa re overtreding tegenover Rensen brink, 65e min: Masnik krijgt gele kaart na harde overtreding; 68e min: m Afscheid van de gladiatoren De 30.000 Nederlandse supporters worden door de spelers bedankt. V.i.n.r Rensenbrink, Jansen, Cruijff, N| kens, Van Hanegem, Rep en Rijsbergen. Het is slechts een greep uit de ontel bare hoeveelheid vergrijpen van de zijde van Uruguay. Van voetballen brachten de Uru's inmiddels vrijwel niets terecht. Ook de groot geschre ven Morena maakte niets waar in het centrum waar Wim Rijsbergen de in druk vestigde of hij al jaren in het Nederlands elftal speelde. En de ande re 'vedetten' van Uruguay, Pedro Ro- cha, Victor Esperaggo, Montero Castil lo, die allen presteerden niets tegen een Nederlands elftal, dat nadrukke lijk heerste. Om over de spits Luis Cubilla maar te zwijgen. Cubilla liep, alleen vanwege zijn omvangrijke ge wicht, nadrukkelijk aanwezig te zijn, maar werd voorts door Ruud Krol hopeloos uit de wedstrijd gespeeld. Cubilla, de goochelaar van het toer nooi in Mexico, beleefde zelfs de af gang in de tweede helft door Milar te worden vervangen. Alleen doelman Mazurkiewicz maakte zijn faam als beste keeper van Zuid- Amerika waar. Hij was er onder meer de oorzaak van dat Nederland niet verder reikte dan 20. Waarbij dan tevens gesteld dient te worden, dat Nederland te slordig met de kansen omsprong. Nederland was door een doelpunt van Johnny Rep al snel aan de leiding gekomen, maar moest tot in de slotfa se wachten eer Rep Oranje zekerheid gaf. Tevoren hadden Suurbier en Ren senbrink (in de eerste helft) en de zelfde spelers in de tweede helft, kansen op een hogere score laten liggen. Tevens was Wim Jansen zo ongelukig geweest tegen de paal te knallen. Het enige manco aan het spel van het Nederlands elftal, was het gebrek in de afwerking. Want voor het overige voetbalde Nederland subliem. Het po sitiespel was uitstekend; met een mid- Van onze speciale verslaggever HANNOVER Zoals gewoonlijk kwamen ook zaterdag de twee trainers na afloop van Nederland-Uruguay met hun verklaringen voor het front van de internationale pers. Eerst Rinus Michels voor Nederland, later zijn collega Roberto Porta. Twee verschil lende werelden, dat zeker. Michels, koel analyserend geeft ln het Neder lands, Spaans en Duits zijn visie. Hij straalt gezag uit tijdens zo'n perscon ferentie. Niet in het minst door de scherpe humor die hij tussendoor ventileert. En dan later Roberto Por ta. Nog gestoken in een trainingspak dat niet kan verhullen dat de Urugue- se miljonair een goed leven gewend is. Porta analyseert niet. Hij wil ook nu alleen de nederlaag zo klein moge lijk houden door defensief te reage ren op de vragen. Met Michels was natuurlijk ook door de overwinning anders. Hij 'In de eerste plaats kan ik stellen, dat de overwinning volledig verdiend is. Gezien het aantal kansen had de score hoger moeten uitvallen. Met de effec tiviteit had het beter gekund. Daarbij kan ik zeggen, dat iedereen, gezien de nervositeit in het begin ook, uitste kend gespeeld heeft'. Vervolgens beantwoordt Michels de vragen over het veel besproken thema hardheid van Uruguay: 'Ik ben blij dat iedereen nog heal is, want dat is met zo'n ploeg altijd afwachten. De scheidsrechter heeft het nog redelijk in de hand weten te houden.' Voorts over de samenstelling van het Neder lands elftal in het vervolg van het toernooi: 'Het uitgangspunt zal dit elftal zijn, met de mogelijkheid van mutaties. Dat hangt ook van de tegen stander af. Er is tenslotte geen regele- ment dat voorschrijft dat we met dit team verder moeten gaan'. Micneis tipt in dat velband de kwes- tie-Israel aan, die gezien het uitste kende optreden van het duo Haan- Rijsbergen zijn kansen danig heeft zien dalen: 'De trieste zaak rond het overlijden van de vader van Rinus, speelt zich buiten de voetbalsfeer af. Israel maakt in ieder geval deel uit van de selectie'. Tot zover Michels, die daarna alles nog eens in andere talen gaat vertalen. Een tien minuten later dan, Roberto Porta. Een gedeprimeerd man die op het oog weinig trek heeft om veel te zeggen, maar het toch doet. Wat Por ta evenwel zegt, slaat spijtig ge- denveld dat door Wim van Hanegem, Wim Jansen en Johan Neeskens sterk bezet was. En hoewel Oranje ook vaak lang zocht naar een opening, waren er veel meer hoogtepunten dan in alle voorgaande wedstrijden tijdens deze WK. Via Johan Cruijff en ook Rob Rensenbrink was het aantal opwin dende momenten veel groter dan bij West-Duitsland-Chili, en Joegoslavië- Brazilië het geval was. Nederland speelde achterin zoals ver wacht kon worden, gezien de verrich ting. op de trainingen in Zeist gedu rende de laatste oefenweken. Ook toen waren het Wim Rijsbergen en Ari Haan, die constant een duo vorm den met Jongbloed of Treytel achter zich. Haan deed het als libero met aanvallende initiatieven uitstekend. Daarbij was de samenwerking met Wim Rijsbergen zeer goed. De Feyen- oorders toonden een onverwachte ze kerheid. En daarachter dan Jan Jongbloed. Inderdaad, de 33-jarige doelman van FC Amsterdam in het goal en niet Piet Schrijvers die tot voor kort de aangewezen man leek voor die plaats. Jongbloed kreeg in het totaal acht keer werkelijk werk op te knap pen en moest daarbij slechts één maal zeer aktief uit zijn doel komen bij een luchtduel met Morena. Stompend verrichtte hij dat zeer goed. Gezien de voorkeur die Michels aan keepers als Jongbloed geeft van het type Ger Bals, waar Michels zoveel waardering wior had ziet het er dan ook naar uit dat Jongbloed voorlopig eerste keus blijft. De Amsterdammer daaro ver: 'Je mag gerust weten dat ik een dagboek heb. Sinds de interland tegen Oostenrijk kan ik daarin teruglezen, dat ik wel degelijk kansen ging zien. Zelf had ik niet het' idee. dat ik louter voor de sfeer meeging, zoals vaak is gesteld NEDERLAND-URUGUAY 2-0 (1-0) 7: Rep 1-0, 85: Rep 2-0. Scheidsrechter: Palotai (Hong). Toeschouwers- 55.000. Gele kaarten: Montegazza <25e min For lan (49ei en Masnik (b5e). Rode kaart: Mon tero Castillo 66e). NEDERLAND: Jongbloed: Suurbier, Rijsber gen. Haan. Krol. Jansen. Neeskens. Van Ha- BARCELONA Het bestuuJ van de Spaanse kampioensclutf CF Barcelona heeft zich i principe bereid verklaard Aja: speler en international Johai Neeskens aan te kopen. Volgen] het Spaanse sportdagblad 'AS] zien de leiders van Barcelona de club van Johan Cruijfj en trainer Rinus Michels geen bezwaren tegen de koopsom' van 2.200.000 guided die men volgens de beslissing van een arbitragecommissie vai] de KNVB aan Ajax dient betalen als vergoeding voor ontheffing van een langjari] contract met Neeskens. Volgen] 'AS' zou een van de directeuren van CF Barcelona in de loop van de week naar Nederland komen om de transfer af tt ronden. Desgevraagd verklaard] Ajax-bestuurder Timman no] niets van de Spanjaarden t? hebben vernomen. 'We hebbes geen enkel contact met Barcelo] na gehad', zo zei hij. CF Barcej lona heeft overigens met Johai Cruijff en Hugo Sotil (Peru) a' het maximaal volgens de Spaai se reglementen toegestane aai tal van twee buitenlanders on| der contract. Johan Neeskens moest vier keer opgelapt worden tegen Uruguay dat hem zeker niet ontzag. Hier heeft Montero Castillo de Nederlandse speler te grazen genomen. noeg nog al eens als een tang op een varken. Zo begint hij zijn verhaal op de vraag of Uruguay altijd zo keihard speelt: 'We zijn twee keer Olympisch en twee kper wereldkampi oen geweest. Daarmee hebben we toch bewezen wel te kunnen voetballen. In de wedstrijd tegen Nederland is mijn ploeg het ritme Kwijtgeraakt, toen men al snel met 1-0 achterkwam. Dat we van Nederland hebben verloren, vind ik geen schande, wanf Nederland is één van de beste, zo niet dé beste ploeg van Europa. Bovendien speelde Uruguay vandaag erg slecht, en Ne derland juist zeer goed. Iedereen kan tenslotte een slechte dag hebben'. Waarna er weer vragen worden ge steld over de abnormale hardheid van zijn team. Maar Porta volhard in zijn antwoorden, door steeds weer in het verleden te grijpen, toen Uruguay wel goed was. Porta geeft uiteindelijk toch zijn visie op het wegzenden van Montero Castillo: 'Hij had al een gele kaart gekregen, maar de overtreding vond ik niet van dien aard om ervoor uit het veld te worden gestuurd.' Porta heeft dan toch eindelijk iets gezegd over de incidenten, maar wel met twee fouten in één zin. Want ten eerste was Montero Castillo nog niet met de gele kaart geconfronteerd en ten tweede trapte de Uruguayees na, en daar dient men nog altijd voor uit het veld gestuurd te worden. FRANKFURT De FIFA zal van daag beslissen of de Uruguayse speler Julio Montero Castillo voor één of twee wedstijden zal worden geschorst. Vermoedelijk zal het 1 wedstrijd wor den. Ook de al eerder uit het veld ge stuurde Chileense speler Carlos Cas- zely is voor een wedstrijd geschorst. Caszely werd vrijdag in de wedstrijd tegen West-Duitsland van het veld ge stuurd. De beslising houdt in dat Caszely de wedstrijd tegen de DDR, dindag in Berlijn, niet zal kunnen spelen. De FIFA heeft een strenge discipli naire code voor spelers die tijdens het wereldtoernooi tegen een rode kaart aanlopen. Een speler wordt voor één wedstrijd geschorst voor wange drag, voor twee wedstrijden na beledi ging van de scheidsrechter en voor drie wedstrijden na bestraffing voor een opzettelijke aanval op een tegen stander. In de voorronden opgelopen gele kaar ten tellen daarbij niet mee. Voor Ne derland betekent dit dat o.m. Cruijff en Van Hanegem met een blanco straflijst in Duitsland zijn begonnen. De maatregel is genomen omdat Bra zilië en Duitsland van de voorronden waren vrijgesteld. In de acht tot nu toe afgewerkte wed strijden waarin elke ploeg voor het eerst in actie kwam, zijn al vijftien gele kaarten uitegdeeld. Er wei zestien doelpunten gemaakt, ter twee (Zuidamerikaanse) spelers tijdig de kleedkamer moesten op ken. Australië, Brazilië en Bulga mengden zich in het geheel nietl deze zaken. De landen werden niet] confronteerd met gele of rode ten en wisten ook niet te scoren. I (ADVERTENTIE) Ga voor occasions liever naar de V W-dealer 3 zekerheden ^garantie - ANWB-keuring-0'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10