ezorgdheid over toomverdrag van S met Egypte Spanje ontslaat iberale stafchef Ruzie in Portugesetop? Moskou de ketel poogt in Midden-Oosten aan de kook te houden abour's ster stijgt lan Britse firmament Luns opent NAVO-conf eren tie li traël krijgt zelfde hulp Pro, WASHINGTON, JERUZALEM (UPI, Reuter, AP) De Verenigde aten gaan Egypte helpen bij de ontwikkeling van atoomenergie. De VS zul- i Egypte kernreactoren en de daarvoor benodigde brandstof leveren. Vr anows op weg aar Israël iken in België duurder Proces tegen Ehrlichman begint 26 juni EG bekijkt vervuiling door jumbo-jets Adviseur stapt op wegens Watergate 's Avonds weg,'s ochtends in Engeland via Hoek van Hollander Harwich Vraag de brochure 'Londen-Engeland' DE VLUCHT VAN THERA C0PPENS T8fcW/KWARTET ZATERDAG 15 TUaNI 10 U BUITENLAND T7/K9 18, J Xrl is overeengekomen in een ak- rd, da/t gisteren door president on en zijn Egyptische ambtgenoot at in Cairo as ondertekend, el van Amerikaanse als aan Israëli zijde heeft dit akkoord bezorgd- getwekt Om deze onrust weg te len zal president Nixon ook Israël atoonwerdrag aanbieden. Rege- sfunctionarissen dn Washington ben dit gisteren gezegd tegen en- congresleden, die hun beeorgd- over het Amerikaans-Egyptisch drag hadden daten blijken, ge Dajan, oud-minister van defen- van Israël, bleek erg geschrokken 1 het akkoord, dat Nixon in Egypte veilde kennis eens gebruikt wor- voor militaire doeleinden. Dajan, momenteel een reis door de VS ikt, zei dat deze Amerikaanse hulp het zacht te zeggen, e.en zeer age blunder" zal blijken te zijn. oombom aals verscheidene andere commen- ren maakte oud-aninister Dajan di- een vergelijking met India, waar ge maand een ondergrondse kern- oisie plaats vond. India kreeg van Canada voor de ontwikke- van kernenergie voor vreedzame einden. Verscheidene Amerikaan- ongresleden vroegen zich af of de altijd dn staat zullen zijn om te iinderen dat ook Egypte een pïïbom gaat vervaardigen. Senator rles Percy, lid van de commissie buitenlandse betrekkingen, zei: ben erg verontrust over de intro- hé van nucleaire mogelijkheden in gebied'. Afgevaardigde Les Aspin ide zich eveneens verontrust en 'Als zij (de Egyptenaren) een nreactor hebben, kunnen zij ook atoombom maken', leden van verschillende congresle- 1SKOU (Reuter De joods-Russi- le balletdanser Valery Panow is teren met zijn vrouw Galina uit ningrad naar Israël vertrokken. Pa- w, die in ongenade viel nadat hij Russische autoriteiten had ge- gd te mogen emigreren, kreeg ',r toch een visum. Vóór zijn ver k heeft Panow de pers meegedeeld, zijn vrouw die haar eerste baby wachtte eerder deze week een mis- iam heeft gehad. Het echtpaar zal, is uit Moskou vernomen, via Boe- est en Wenen naar Israël vliegen. Senator Jackson jUSSEL (ANP) De Belgische ijzencommissie', het overheidsor- an dat aanvragen om prijsverhogin- beoordeelt, is akkoord gegaan met ïogingen van de prijzen van tabak sigaren. Losse tabak zal vijftien int duurder mogen worden, het- neerkomt op een verhoging met cent per pakje van 50 gram. den legden uit, dat eventuele hulp op het gebied van atoomenergie aan Israël niet te vergelijken is met de hulp aan Egypte. Israël heeft al ccn kernreactor en heeft meer kennis dan Egypte. Voor Israël zou een overeenkomst, zo als Egypte heeft gekregen, daarom veel minder belangrijk zijn. Verkeerd Ronald Ziegler, woordvoerder van het Witte Huis, vond de stelling, dat de VS Egypte in feite aan een atoom- macht helpt, 'totaal fout en verkeerd'. Hij zei dat de VS gelijksoortige over eenkomsten heeft met tal van landen. Daarbij wordt er zorgvuldig op toege zien, dat de nucleaire kennis uitslui tend voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. Minister van buiten landse zaken Henry Kissinger liet zich in dezelfde zin uit. 'Ik begrijp niet waarover iedereen zich druk maakt Wij hebben met dertig h vijftig lan den iets dergelijks. Dit is een norma le internationale overeenkomst met waarborgen'. Senator Henry Jackson zei, dat het congres toch nauwkeurig zal nagaan welke waarborgen de VS hebben, dat ADRID (AFP) Het Spaanse bewind heeft de generaal Manuel iez Alegria, die als leider van de liberale vleugel van de strijdkrach- n wordt beschouwd, ontslagen als chef van de Spaanse generale legria wordt opgevolgd door de 61- rige Carlos Fernandez Vallespin, die «ft behoord tot de Spaanse 'blauwe visie', die met de nazi's aan het Kstfront heeft gestreden, legria was de invloedrijkste opperof- cier van het Spaanse leger,t Hij was ft eeMs enkele maanden h'et doelwit van schil ^vallen van extreem rechts. In poli- uitgf eke en militaire' kringen was al pacht dat Algeria, een intellectueel voormalig advocaat en ingenieur, moeten heengaan om het even- icht te herstellen dat in mei werd rstoord door het ontslag van gene- lal Carlos Iniesta Cano. Cano was «nmandant van dé Guardia Civil >olitieen genoot grote sympathie m extreem rechts. legria werd door rechts onder meer de korrel genomen omdat hij open verëu eel! stelling nam ten gunste van gewetens bezwaarde dienstweigeraars voor wie hij in het parlement om gratie had gevraagd. Ook werd hem zijn rol kwalijk genomen na de moord op premier Luis Carrero Blanco dn de cember 1973. Het leger nam toen veiligheidsmaatregelen en Alegria liet in niet mis te verstane bewoordingen weten dat geen reahtse machtsgreep zou worden geduld. MONOCLE Na de ontwikkelingen in Portugal werd Alegria wel beschouwd als de Spaanse versie van generaal de Spino- la. Volgens geruchten zouden grote aantallen monocles naar Alegria zijn gestuurd na de Portugese staatsgreep. De monocle (kijkglas) wordt door De Spinola gedragen. LONDEN (Reuter) Premier Harold Wilsons Labour Partij geniet een groeiende sympathie van het Britse publiek. Volgens een enquête, waarvan de uitslag gisteren in de Times verscheen, is een steeds groter aantal En gelse kiezers van plan zijn stem te geven aan Labour, terwijl de steun aan de Conservatieven af neemt. Van de 1057 ondervraag den zei 46 procent bij nieuwe verkiezingen op Labour te zul len stemmen, terwijl 34 procent zei de Conservatieven te kiezen. De liberalen zouden 18 procent van de kiezers trekken. Van de Conservatieve kiezers bleek 33 van mening te zijn dat de partij 'een goed programma, maar slechte leiders' heeft. 57 procent van de ondervraagden vond dat Wilson het goed deed. In mei was dit percentage 60 procent. Egypte zijn atoomkennis nooit voor militaire doeleinden zal gebruiken. De atoomihulp is geregeld dn een apart hoofdstuk van het verdrag, dat Nixon en Sadat vrijdag onderteken den. Hierin stelt Amerika zich ook garant voor twee miljard dollar aan Amerikaanse investeringen in Egypte. In het verdrag worden verder weten schappelijke en economische samen werking geregeld. Een passage over het conflict in het Midden-Oosten is pas later toegevoegd aan het akkoord. In de tekst, die de journalisten kre gen, stond niets over het Arabisch- Israëlisch geschil. Later vertelde woordvoerder Ziegler, dat beide lan den zullen blijven streven naar 'een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten' op basis van de VN-resolutie 242. Daarin wordt Israël opgedragen alle in 1967 bezette Arabi sche gebieden te verlaten. Saoedi-Arabië President Nixon kwam gistermiddag aan in Saoedie-Arabië. Hij werd op het vliegveld van Jeddah begroet door de 68-jarige koning Feosal. Langs de rou te van het vliegveld naar het konink lijke paleis stonden vele tienduizen den belangstellenden, maar de menig te was aanzienlijk minder talrijk en geestdriftig dan de massa's, die Egyp te de afgelopen dagen voor Nixon op de been Wist te brengen. De president begint vandaag de officiële besprekin gen met koning Feisal. Israël De Israëlische strijdkrachten hebben vrijdag een gebied van 67 vierkante kilometer in het bezette gedeelte van Syrië ontruimd en overgedragen aan troepen van de Verenigde Naties. Vandaag zal het gebied worden over gedragen aan de Syrische troepen. Achter de scheidingslijnen zijai de Israëli's begonnen met het aanleggen van mijnenvelden. Mr. Luns, de voormalige Nederlandse minister van buitenlandse zaken en thans secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren in Brussel met een ferme slag de conferentie geopend van ministers van defen sie van de NAVO. WASHINGTON (UPI, Reuter) De eerste rechtzaak tegen John Ehrlichman, tot vorig jaar de tweede man uit president Nixons staf, zal woensdag 26 juni begin nen. Hij zal zich dan voor rechter Ger hard Gesell moeten verantwoor den voor zijn aandeel in de in braak bij de psychiater van Da niel Ellsberg. Deze Ellsberg was de man die geheime rapporten van het Pentagon liet publiceren. Ehrlichman Nixons vroegere advi seur voor binnenlnads e zaken, wordt beschuldigd van samenzwering. In verband met dezelfde zaak staan nog drie mannen terecht: Bernard L. Ber nard, Gordon Liddy en Eugenio Mar tinez. Gordon Liddy zit momenteel nog een gevangenisstraf uit. Hij be hoorde tot het zevental det in eerste instantie werd veroordeeld voor de inbraak in het Watergatepgbouw. Ehrlichman wacht ook nog een proces in verband met het Watergateschan- daal. Meerderheid Volgens de laatste enquete van het instituut Harris is nu een meerder heid van het Amerikaanse volk van ontslagen. Van de 1412 ondervraagde Amerikaanse volwassenen vindt 61 procent d at de j uridische comm issie van het Huis van Afgevaardigden, Nixon moet voordragen voor ontslag. 52 procent vindt, dat dat hij daarna inderdaad moet worden afgezet. BRUSSEL (ANP) De Europese commissie, het 'dagelijks bestuur' van de europese gemeenschappen, gaat wellicht voorstellen indienen bij de Europese ministerraad tegen de ver vuiling door jumbo-jets. Ze heeft dat meegedeeld in antwoord op schrifte. lijke vragen uit het Europees parle ment. WASHINGTON (AP) De voormali ge Amerikaanse onderminister van de fensie Paul Nitze heeft zijn functie van adviseur van de Amerikaanse af vaardiging naar het SALT-overleg neergelegd. In een verklaring voor de pers liet hij weten dat hij vanwege de 'ontmoedigende realiteit' van het Wa- tergate-schandaal de kans op succes bij dé onderhandelingen met de Russen over de beperking van de strategische bewapening gering acht. LISSABON (AP, Reuter, UPI) Uit Lissabon komen berichten die erop wijzen dat er ernstige on enigheid leeft binnen de regering, waaraan ook socialisten en communisten deelnemen. De Portugese communistische partij heeft gisteren gewaarschuwd dat het land verder in de richting moet gaan van democratie of anders een nog gewelddadiger en onderdrukkender dictatuur zal riskeren. Tegelijkertijd hebben kranten in Lissabon met veel ophef het nieuws gepubliceerd dat er donderdagavond een geheime bijeen komst is gehouden tussen president Antonio de Spinola, legergeneraals en officieren, die de coup van 25 april hebben gesteund. Uit goed ingelichte bronnen in Lissa bon is vernomen dat op deze bijeen komst het huidige regeringsbeleid is doorgenomen, waaruit wordt opge maakt dat de legerkapiteins achter de staatsgreep no gsteeds grote invloed hebben op de politkeke gang van zaken in het land. Daarbij heeft gene raal de Spinola tot twee keer toe gewaarschuwd voor 'verraders' en het leger opgeroepen zich niet te laten gebruiken. Communisten De Portugese communistische partij heeft nu in een uitvoerige beschou wing over de politieke toestand in het land erkend dat de partij, evenals andere politieke krachten (wellicht de (ADVERTENTIE) Zo bent u uit, zo bent u thuis. Voor zakelijk of ander bezoek. Ongehinderd, door het weer. Tweemaal daags, het hele jaar door. aan Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Antwoordnummer 3, Hoek van Holland (geen postzegel). Soares Nieuwe olie-crisis zou Kremlin niet onwelkom zijn Sommige politieke plannenmakers in de Sowjet-Unie schijnen zo onder de indruk te zijn van het pro fijt dat Moskou heeft getrokken van de Arabische ruzie met het Westen, dat ze wel wat voelen voor een herhaling. In de week voordat Nixon zijn reis naar het Midden-Oosten begon, spoor de radio-Moskou de Arabieren aan, de macht over hun olie aan 'de imperia listische olie-octopus' te ontrukken. Als ze dat eenmaal hadden gedaan, zouden ze merken zo liet Moskou hun weten dat ze 'hun olie gemak kelijker zouden kunnen gebruiken als een politiek wapen' tegen het Westen. Maar voordat de wereld opnieuw in een olie-crisis kon worden gestort, zou eerst het politieke krachtenspel daar op afgestemd moeten worden. Daar aan wordt in Moskou gewerkt. Nu Eeypte en Syrië uitgeschakeld zijn, is het Kremlin aangewezen op de Pales- tijnen om een toestand van spanning te handhaven. In een tijd waarin de meer extreme eisen van de Palestij- nen weinig steun vinden in Arabische hoofdsteden, wekt Moskou hen op, de strijd aan te binden met het 'imperia listische komplot' dat de 'Palestijnse revolutie' beoogt te liquideren. Rechtsherstel Dit komplot, zoals het door Moskou wordt beschreven, is beraamd om de Palestijnen te beroven van hun 'wetti ge rechten'. Door er bij hen op aan te dringen, de strijd voort te zetten totdat ze 'volledig" rechtsherstel heb ben gekregen, probeert Moskou er voor te zorgen dat de spanning kan worden gehandhaafd. Belangrijke delen van de Palestijnse beweging zouden, met steun van Mos kou, zich voor onbepaalde tijd kunnen verzetten tegen een compromis-rege ling. Maar Moskou zegt, dat het imperialis tische komplot óók is beraamd om 'een beslissende slag toe te brengen' aan wat het de 'progressieve krachten' lees: de pro-Sowjet-krachten in het gehele Midden-Oosten noemt. Dr. Kissinger heeft verzekerd, dat hij er niet op uit is, de Sowjet-Unie uit dit gebied te 'verdrijven.' Hij heeft dat gebruken 'als een politiek wapen te gen de vijanden.van de Arabische revolutionaire beweging.' Die vijan den zijn dan het kapitalistische Wes ten, met name de Verenigde Staten, en de reactionaire Arabische regimes, zoals dat van Saoedi-Arabië. De heer sers van dit land, zegt Moskou, 'blij ven aan de macht door de prijs van volstrekte dienstbaarheid aan het im perialisme. in de eerste plaats het Amerikaanse imperialisme, te beta len.' Prognoses kort voordat hij met Nixon naar het Midden-Oosten vertrok, herhaald.» Maar het Kremlin heeft deze verzeke ring blijkbaar niet aanvaard. Nationalisering De strategie waarmee het Kremlin Amerika's optreden beantwoordt, is gericht op steun aan de 'progressieve krachten', die het meest bereid zou den zijn om het oliewapen te gebrui ken. Maar het hoofdaccent van de Sowjetpropaganda ligt toch op aanspo ringen aan het adres van de Arabie ren om, bij wijze van eerste stap, de olievelden te nationaliseren. Voortdu rend houdt het Kremlin hun voor beeld van de olie-nationalisering in Irak voor als een 'historische overwin ning op de imperialistische schurken.' Mei Russische hulp, zo heet het, zou den de Arabieren 'een nationale olie- economie' kunnen scheppen, die 'gro tere winsten' zou opleveren dan de 'imperialistische olie-octopus hun nu verschaft. Dan. aldus Moskou, zouden ze in staat zijn, de olie opnieuw te De ontwerpers van Moskou's strategie hebben lang gemikt op de vervanging van de 'reactionaire' regimes door •progressieve krachten. Vroeger gin gen ze ervan uit. dat de afschuwelijke amoede en ontwetendheid waarin de Arabische heersers hun onderdanen lieten leven, deze mensen tot revolu tie zouden aanzetten. Maar nu neemt Moskou zo ongeveer het tegenoverge stelde standpunt in. De nieuwe olie rijkdom. de moderne technologie en industrie moeten, volgens de marxisti sche formule, zo'n spanning scheppen tussen het oude sociaal-politieke be stel in deze landen en hun moderne industriële structuur, dat een revoluti onaire explosie niet kan uitblijven. In Iran brengen de pogingen van de sjah om een moderne economie te verenigen met een vrijwel absolute monarchie, al ernstige spanningen te weeg. Moskou volet deze ontwikkeling met belangstelling, en het is bereid om als dat raadzaam lijkt, de geschie denis een duwtje in de goede richting te geven. Tot voor kort bewaarde de Sowiet- Unie haar scherpste kritiek voor Libië, maar de aanvallen op het bewind aldaar zijn nu geheel verdwenen ujlt de Moskouse uitzendingen in het Ara bisch. Aangezien Egypte niet laneer bevriend is met Rusland en Libië een vijand van Egypte is geworden, zijn de regimes van de Sowjet-Unie en Libië dik bevriend geraakt, en dat bijna van de ene dag op de andere. He enige andere Arabische land dat voortdurend Egypte's 'verraad' aan de revolutie hekelt, is Irak. de enige solide bondgenoot van Rusland in het Midden-Oosten. Koerden Naast deze politieke spanningen waar van onruststokers op het moment van een crisis gemakkelijk kunnen profite ren. zijn er nog verscheidene potentië le brandhaarden. In Moskouse radio uitzendingen wordt beweerd, dat de opstand van de Koerden tegen d c regering van Irak deel uitmaakt van een westers komplot 'om de krakke mikkige positie van de oliemonopolies te verbeteren.' Maar het echte gevaar ligt hierin, dat de strijd zou kunnen overslaan naar naburige landen met flinke Koerdische minderheden, zoals Iran. Gevochten wordt er ook op het Arabisch schiereiland, waar Moskou opstandelingen steunt, terwijl Iran en Saoedi-Arabië. die onderling overigens ruzie hebben, de plaatselijke heersers steunen. Het Kremlin probeert de ketel van het Midden-Oosten aan de kook te houden in de hoop (zoals uitzendin gen van radio-Moskou duidelijk ma ken), dat dit de 'verdrijving' van Russische invloed uit dit gebied kan beletten. Maar de enige manier waar op Moskou zich van succes kan verze keren, bestaat hierin, dat het zijn verloren stellingen in Egypte en elders terugwint. En dat doel kan alleen worden bereikt door 'progres sieve krachten' in het gehele Midden- Oosten aan te moedigen, de macht over te nemen. Spanningen veroorzaakt door Palestij nen, conflicten die tot revolutionaire veranderingen leiden, nationalisaties en het gebruik van het oliewapen het zijn allemaal draden in het pa troon van gebeurtenissen dat Moskou bezig 'is te weven voor het Midden- Oosten. socialisten) aan een aantal maatrege len van de regering of de militaire junta haar steun heeft geweigerd. De CP zei echter niet van plan te zijn nu uit de voorlopige regering te treden omdat een 'eventueel uittreden onge twijfeld een abrupte en ruwe verbre king van Het politieke evenwicht zou betekenen, het verlies van democrati sche vooruitzichten en de weg vrijma ken naar reactionaire plannen.' On danks alle moeilijkheden, tegenstellin gen en gevaren behoren de communis ten vastbesloten in de voorlopige re gering te blijven', aldus de beschou wing. De socialistische minister van buiten landse zaken van Portugal, Mario Soa- res, heeft ook gisteren in Algiers overleg gevoerd met leiders van Gui- ne-Bissau. Soares liet weten dat hij dit weekeinde geen ontmoeting zal hebben met vertegenwoordigers van de OAE, de Organisatie van Afrikaan se Eenheid. Soares komt vandaag te rug in Lissabon en gaat meteen weer naar Ottawa om met NAVO-ministers van buitenlandse zaken te praten. Soa res zei bereid zijn met de OAE te praten als hij daartoe officieel werd uitgenodigd, wat nog niet was ge beurd. Frelimo Op de OAE-conferentie in het Somali sche Mogadisjoe heeft de leider van de bevrijdingsbeweging van Mozambi que, het FRELIMO, het jongste vredes aanbod van Portugal van de hand gewezen. De FRELIMO-leider Samora Machel, verklaarde dat Portugals aan bod voor een referendum elf jaar te laat is gekomen en dat, nu de wapens tegen Portugal al zijn opgenomen, de tijd voor een volksstemming voorbij is. Het aanbod van een referendum en zelfbeschikking noemde Machel een 'belediging' van het volk van Mozam bique. 'Je kunt een slaaf niet vragen of hij vrij wil zijn als hij al in opstand is gekomen', aldus Machel. Een in Lourenco Marques opgerichte commissie voor mensenrechten heeft bekendgemaakt d-t uit meldingen van ongeveer duizend ex-gevangenenen blijkt dat in Mozambique de laatste jaren 900 politieke gevangenen door de Portugese geheime politie zijn ver moord. De commissie zal haar bewijs materiaal naar Lissabon sturen, zodat strafvervolging kan worden ingesteld. ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Afrikaanse kerken willen geen hulp meer. Einde van het spionnentijd- perk. De zaak Wiersinga. Bevolkingsgroei en religie. Kerk en abortus Wat is een omroepparochie? Hoe zit het met onze relaties? NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 21,per half jaar; 42,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9