onnige voorjaarsnota: inancieringstekort yalt 200 miljoen mee Slaapmiddel kan tot verslaving leiden Veilig Verkeer wil zwaarder rij-examen Rijkspostspaarbank Nederland niet Gnsi6 afwijzend tegenover 120 km rij sstij ging zal uh^ Politie moest weg afsluiten wegens warmte Trouw K wart et Mevrouw Kissinger in ziekenhuis Boer verliest 46 melkkoeien door fout TERMIJN SPAREN TOT 'O RENTE OP RENTE SEKRETARESSE Vorige dosis vaak nog voor ruim de helft in lichaam De Tijd in elk geval tot sept. nog dagblad aUW/KIWiAiRfTET ZATERDAG 15 JÖNI 1974 BINNENLAND T3/K5 1ekort in geen tien jaar zo laag geweest' (ADVÈRTENTIEJ HAAG Het financieringstekort, waarvoor de regering zich et geplaatst, bedraagt slechts 400 miljoen gulden tegenover de J;>rder geraamde 600 miljoen gulden. Dit blijkt uit de zogenaamde II lorjaarsnota, die de cijfers bevat over de uitvoering van de lopen- egroting. kader van een stringent begrotingsbe leid, zullen deze overschrijdingen door verlagingen elders op de begro- A i ting worden gecompenseerd. TI nder 1U ÜCt D111V6I1 Daarnaast zijn er tegenvallers door w J oorzaken van externe aard (per saldo circa 270 min gulden) waarvan 172 miljoen als gevolg van de verplichtin- o w gen tegenover de EEG. Het kabinet' is ikse nota, die de "minister-president van mening dat het in de huidige situatie van werkgelegenheid en be stedingen niet verantwoord zou zijn ter compensatie van deze overschrij dingen, de rijksuitgqven dienovereen komstig te verlagen. Verdere compen- geen tien jaar", zo deelde minister- esident Den Uyl gisteravond mee, dit tekort zo laag geweest', nota, die de minister-president an- 1 na 'zonnig' wilde noemen, geeft het in eld van een ezonde economische (wikkeling. De gunstige tendens van ierkt ook door on de overheidsuitga- d b.1 P e: rten De de j ;renig d M rig aehoo gi van erd nwooi vijl van J Le etredi waal erow de ld >ijna 1 Dor ri g nu er de in bewijs van een ontwikkeling in goede richting is ook de geringere cheid ijsstijging dan werd verwacht. Door mede t planbureau was voor het gehele ir een stijging van 11.5 procent roorh rwacht. De minister-president had Gi i goede hoop, dat de stijging bene- lenbufen de 10 procent zou blijven, bied ering t de nota, die maandag aan de 9gfoeede Kamer wordt voorgelegd, "Tir G l>verschriJding van de lerzar draSen op de begroting als gevolg ti een aantal beleidsmaatregelen mêever beperkt zijn gebleven. In het as o[ sfluit ale ti g bei koorc DEN HAAG Het wegverkeer heeft gistermiddag voor de eer ste maal dit jaar te kampen gehad met de hoge temperatu ren. De verkeersdienst van de rijkspolitie moest de weg Maarn-Driebergen afsluiten om dat het wegdek hier zacht was geworden en daardoor onberijd baar. Een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en water staat noemde dit een zeldzame maatregel die maar eens in de paar jaar getroffen hoeft te worden. Het zacht worden van de zgn. slijtlaag wordt, volgens hem, veroorzaakt door een com binatie van factoren. De betrok- opni| ken weg voert door een bosach tig gebied waardoor het boven het wegdek windstil is, als dan nog de zon onder de juiste hoek op het wegdek valt kan de temperatuur van de slijtlaag tot de juiste hoogte stijgen. lilaris de passé id olban ■rdaa A 0 een Ver! irpsst de liep het oekeo i 314 as in hani werd tent a\ bei enst toesp C ADVERTENTIE Nieuw Vennep, 1-6 juli een week van bijbelstudie, trai ning en getuigenis voor jong en oud. bijbelstudies o.a. over "het chris ten zijn in de 20e eeuw" en over "liefde en sex"- werkbesprekin gen over persoonlijke evangelisa tie en gemeente- opbouw- een fakkeloptocht-"open avonden" met samenzang, gastsprekers en muziekgroepen. medewerking verlenen o.a. de Relators, de Eben Haëzersingers, Rejoice, J.Kitssr, Ben Louwerse en Doug Olsen uit Engeland deelnameprijs voor de hele week, inclusief materialen, over nachtingen en maaltijden is f 37,50 per persoon opgave bij: Zomer-explo, Po- lanen 16 in Nieuw Vennep, tel. 02526-4449 n dei evani kerl dat had ken llen Lisse, Jongs erkdi uit B 1 apr in i de lksbe van ïn T van irden daan gele rig te ii. Tu n de De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe iike Pers Directie. Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768) Gem giro X 500. WASHINGTON (DPA) De vrouw van de Amerikaanse minister van gui- tenlandse zaken, Nancy Kissinger, is in verband met maagklachten in een zie kenhuis opgenomen. satie lijkt ook in het licht van de ontwikkeling van het totale beeld van de begroting niet noodzakelijk. Van een verslaggever STEENWIJK Een chemisch ont smettingsmiddel heeft bij de koeien van de veehouder J. Groen uit Steen- wijk, zoveel brandwonden veroorzaakt, dat de dieren moesten worden afge maakt. De verbrandingsverschijnselen zijn veroorzaakt door een overdosis forma line. Voordat de koeien gemolken werden, placht de heer Groen ze door een bad met formaline te laten gaan om be smetting met mond- en klauwzeer te voorkomen. De overdosering heejft tot gevolg gehad dat van alle koeien de gehele onderhuid en de uiers zijn verbrand. Alle dieren moesten worden ^fgemaakt. De heer Groen, die niet verzekerd is, heeft nu nog vijf drach tige koeien over. DEN HAAG Hoewel op de woens dag in Wenen te houden vergadering van de Europese ministers van ver keer beslist geen voorstel van minis ter Westerterp te verwachten is om de maximum-snelheden in ons land te verhogen, is wel bekend gworden, dat de regering niet afwijzend staat tegenover een maximum-snelheid van 120 kilometer op de autowegen, wan neer daarmee bereikt zou worden, dat de maximumsnelheden binnen Europa gelijk getrokken zouden worden. Overigens ziet het er niet naar uit, dat men in Wenen gemakkelijk tot een gelijke maximumsnelheid zal ko men, omdat landn als Frankrijk, Ita lië en West-Duitsland weinig voelen voor een beperking tot 120 kilometer (laat staan tot 100 kilometer). Minister Westerterp wil voor Neder land nog vasthouden aan de bestaande limieten van 100 en 80 kilometer (voor resp. autowegen en gewone we gen), omdat hij in ieder geval een ervering van een half jaar wil opdoen met deze twee snelheden. Daarna zal een eventuele wijziging van de maxi mumsnelheid overwogen worden. Dat betekent, dat er niet voor het einde van deze zomer een verandering zal komen in de Nederlandse maximums- nelheden. Premier Den Uyd leelde gisteravond tijdens een pauze van de vergadering van de ministerraad mee, dat recente metingen (tot en met 15 mei) hebben uitgewezen, dat de maximumsnelheid weinig wordt overtreden. Ook is er geen stijging van het aantal overtre dingen geconstateerd. Het is dus niet waar, dat er sprake is van een mas sale overtreding. Bij een beslissing van het kabinet over de maximumsnelheid zal het argument van de veiligheid d<# doorslag geven, aldus de premier. ADVERTENTIE Uw keus hangt af van Uw persoonlijke smaak. Daarom moet U echt eens De Kuyper Export Jonge Jenever proeven 'n Zuiver natuurprodukt De kans is groot dat het nèt de borrel is, die U het lekkerst vindt. DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER De enige Jonge Jenever ter wereld met het Certificaat van Zuiverheid, Kwaliteit en Waardering, verleend door The Royal Institute of Public Health Hygiene te Londen Vervolg van pagina 1 De toezegging van ir. Vredeling die daarop volgde was donderdag al voor af gegaan door de concessie dat de parate troepensterkte van de Neder landse landmacht niet zal worden in gekrompen, zolang er in Wenen bij de onderhandelingen over wederzijdse troepenvermindeiung tussen oost en west geen resultaten bereikt zijn. Mi nister Vredeliing gai gisteren in Brus sel openlijk toe, dat men bij het opstellen van de bezuinigingsplannen, die de parate sterkte van de land macht zouden doen verminderen, te optimistisch is geweest. 'Bij het opstellen van de plannen in oktober vorig jaar gingen wij ervan uit dat de onderhandelingen in We nen dit jaar al tot resultaten zouden leiden. Toen wij de concrete bezuini gingsplannen aan de NAVO voorleg den was de situatie in wezen onder tussen echter veranderd. Toen bleek dat er in 1975 geen resultaten van de onderhandelingen verwacht mogen worden waardoor plannen om in 1975 met inkrimping van parate troepen te beginnen nu moeten worden opge schort, aldus Vredeliing. In het NAVO-overleg spelen ook de inmense problemen die na 1980 rijzen ten aanzien van het Nederlands defen siebudget een belangrijke rol. Vrede- ling stelt zich op het standpunt dait bij de huidüge omvang van de Neder landse strijdkrachten het na 1980 on mogelijk zal zijn, om al het benodig de nieuwe materieel te betalen. Dat is wiskundig zeker zei hij. Naast de bepaalde politieke overwegingen is dat ook de reden waarom naar afster ving op termijn van de mobilisabele vijfde divisie wordt gestreefd, omdat hierdoor de omvang van de landmacht zal inkrimpen van negen naar zes brigades. In de NAVO heeft mr, Vredeling nu overeenstemming bereikt over zijn voorstel deze lange termijn problema tiek diepgaand te laten bestuderen in het militaire commité van de NAVO. Bel gratis 0017 uw nationale spaarinstelling Huidige regeling niet toereikend Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Veilig Verkeer Nederland vindt het wenselijk, dat er een herbezinning komt op het rij-eamen. Volgens de vereni- 'Het moet tóch mogelijk zijn voor de o.:ne ';s i,et huidige rii-eamen' niet toereikend om de rijbewijshou- iaren 80 een amtellieenter nlan te dj der een brevet te geven, waarmee hij zich op verantwoorde wijze m het verkeer kan bewegen'. jaren 80 een intelligenter plan te bedenken om onze westerse verdedi ging te organiseren, dan de wijze waarop dat nu gebeurd. De huidige organisatie van de verdediging met de Amerikanen in zuid-Duitsland, de Britten in midden-Duitsland en Ne derland en België in noord-Duitsland is volstrekt toevallig tot stand geko men Uiif de situatie, zoals die aan het eind van de oorlog zich voordeed. We zijn nu echter haast 30 jaar verder. Minister Vredeling gaf toe, dat deze gedachtegang ertoe zal moeten leiden dat de defensietaak van Nederland op langere termijn gewijzigd wordt, niet per definitie minder, maar wel an ders, zo zei hij. Hij voegde eraan toe dat het toch mogelijk moet zijn op die langere termijn specialisatie in taken tussen de NAVO-partners te bereiken. Volgens het idee van minister Vrede ling zou Nederland zich daarbij moe ten concentreren op de dingen, waar in wij goed zijn zoals de scheepsbouw en zeevaart Het geld dat we op deze manier uitsparen zou voor andere de-, fensietakan voor een gedeelte ge bruikt kunnen worden. Volgens de hoogste NAVO-commandant generaal Goodpaster zou de NAVO met een goede specialisatie vvel 30 procent van het torale budget kunnen besparen. 'Het lijkt alsof Nederland momenteel in de beklaagdenbank zit, maar men moet niet vergeten, dat de problemen van de te hoog stijgende defensielas- ten voor aille NAVO-landen gaan gel den, aldus minister Vredeling, die er daarbij- op wees dat ook Engeland met diezelfde problematiek zit en in de herfisit van dit jaar ook met bazui- nigingspilannen bij de NAVO komen. Afgezien van de hierboven geschetste problemen mogen de Nederlandse de fensieplannen er volgens minister Vredeling best zijn. We hoeven er ons niet voor te schamen zei .hij. In haar jaarverslag dringt de vere ning er bij de minister op aan dit aspect van de totale rij-opleiding op nieuw te onderzoeken. Zij herinnert daarbij aan haar eerder gehouden pleidooi voor een differentiatie in het rijbewijs: door het voorlopig afgege ven rijbewijs in een later stadium (bijvoorbeeld na een jaar) te laten volgen door een rijvaardigheidsbewijs, waarvoor dan opnieuw examen zou moeten worden gedaan. De vereniging juicht het toe, dat het voortaan wettelijk verboden is rijles te geven zonder instructeursbewijs. Aan een nieuw leerplan wordt op het ogenblik gewerkt. VVN verleent daar aan haar medewerking. In de over- gangsperioe, die zal ontstaan na de inwerkingtreding van de wet 'rij- onderricht motorvoertuigen', zullen zij die het Vamor-plus MLexamen met succes hebben afgelegd, als rij-instruc- teur worden erkend. Het door WN in 1972 begonnen experiment om op afgesloten oefenter reinen aspirant-automobilisten de grondbeginselen van het autorijden bij te brengen, blijkt landelijk navol ging te krijgen. Tilburg, Leeuwarden. Arnhem, Zwolle en Eindhoven heb ben zo'n terrein beschikbaar gesteld en het ziet er naar uit. dat andere gemeenten volgen. Gehandicapten De WN pleit in haar jaarveislag voor het treffen van speciale verkeers- voorzieningen voor de 400.000 gehan dicapte verkeersdeelnemers. De praktijk leert, zegt de vereniging, dat de voor validen geldende ver keersregels óf moeilijk óf onmogelijk ADVERTENTIE DE NEDERLANDSE ZENDINGSRAAD PRINS HENDRIKLAAN 37, AMSTERDAM TELEFOON 020-717654 heeft op het Bureau van het onderwijs-sekretariaat- missionair-educatief centrum- plaats voor een Haar taak omvat een aantal gevarieerde bezigheden, zoals korrespondentie,'notulering en begeleiding van jeugduitgaven inzake zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwerking. Wie zich tot deze interessante funktie voelt aangetrokken gelieve kontakt op te nemen met de N.Z.R.- onderwijs- sekretaris, S.Oosterbeek, die gaarne nadere inlichtingen "verstrekt. Van onze redacteur wetenschappen NIJMEGEN Een slaapmiddel moet niet alleen werken, het moet bovendien de volgende ochtend uitgewerkt zijn. Aan die tweede eis is tot nog toe verrassend wei nig aandacht besteed, Dr. D. D. Breimer, die dat voor een aantal barbituraten wel deed, kwam tot de conclusie dat een aantal maar liever niet moet worden voorgeschreven. Tenzij aan zieke mensen, van wie vaststaat dat ze overdag rustig in bed blijven liggen. Hij stelt als willekeurige maar niet onredelijke eis, dat van een ingenomen slaap middel acht tot tien uur later toch minstens de helft moet zijn uitgescheiden of afgebro ken. Maar voor een aantal bar bituraten blijkt die 'halfwaar- detijd' aanzienlijk groter te zijn. Cyclobarbital (Phano dorm) ligt op het randje met twaalf uur en individuele uit schieters tot 17 uur. Vinylbi- tal (Bykonox) en butobarbital (Soneryl) schieten met 24 res pectievelijk 38 uur duidelijk hun doel voorbij. (De namen tussen haakjes zijn de geregi streerde handelsmerken van toedieningsvormen) Remming De remming van het centraal zenuwstelsel werkt bij die langzaam verdwijnende midde len de volgende dag nog door, schrijft dr. Breimer in het proefschrift waarop hij giste ren promoveerde bij prof. dr. J. M. van Rossum. Dat kan een katterig gevoel of doeze ligheid veroorzaken, maar het kan ook het vermogen aantas ten om de dagelijkse bezighe den te verrichten. Hij citeert een onderzoek naar de nawerking van nitrazepam (Mogadon) en amobarbital (Amytal) waarbij bleek, dat proefpersonen dertien uur na liet innemen nog lang niet hun normale prestatieniveau hadden bereikt. Voor secobar bital (Seconal) werd hetzelfde na 22 uur nog vastgesteld, en ook flurazepam (Dalmodorm) werkt de volgende dag nog duidelijk na. De lange verblijftijd in het lichaam van veel slaapmidde len heeft ernstige consequen ties voor' de bekende wissel werking met alkohol. Gebruik van alkohol is tot 24 uur na het innemen van butabarbital niet verantwoord. De aanzienlijke halveringstij den hebben voor mensen, die een slaapmiddel dagelijks ge bruiken, tot gevolg dat het middel zich opstapelt in het lichaam. Wie voor de tweede nacht een tablet neemt, reali seert zich niet in zo'n geval niet dat de vorige dosis nog voor meer dan de helft aanwe zig is. De permanente aanwe zigheid van het middel in het lichaam zou kullncn bijdragen tot verslaving, aldus dr. Brei mer, maar hoe dat precies ligt is nog niet bekend. In zijn experimenten vond hij dat hexobarbital (Evipan) en methohexital (Brietal) uit een oogpunt van werkingsduur bruikbare slaapmiddelen zijn. Dit houdt geen medische oor deel in; dr. Breimer hield zich alleen bezig met wat er na toediening chemisch met de betrokken middelen gebeurt. Ook heptabarbital bleek bruik baar, maar in de vorm van Medomin-tabletten alleen voor mensen die wel vanzelf Insla pen maar midden In de nacht weer wakker'worden. Uit deze toedieningsvorm komt heptabarbital namelijk vrij langzaam vrij, de grootste hoeveelheid in het bloed wordt na anderhalf tot vier uur bereikt Voor een 'Inslaap- middel' moet dat binnen een half uur het geval zijn, vindt dr. Breimer. Ook al omdat de gebruiker anders 'omdat het niet helpt' geneigd is een tweede tablet te nemen. Waar door hij uiteindelijk een te grote hoeveelheid gebruikt en misschien de volgende morgen niet zo fris is, als wenselijk zou zijn. Met het verschil tussen in slaap- en doorslaapmiddelen bleken ook merkwaardige din gen aan de hand te zijn. Van capsules chloraalhydraat bleek het voor inslapen bedoelde Chloraldurat-rood redelijk toe pasbaar als doorslaapmiddel (maximale werking na drie uur), terwijl het voor doors laapproblemen bestemde Chlo- raldurat-blauw, met vertraagde afgifte, niet als een betrouw baar slaapmiddel kon worden beschouwd. Dr. Breimer no teert dat chloraalhydraat opge lost In water de meest be trouwbare toedieningsvorm Is. door gehandicapten kunnen worden nageleefd. Als maar één voorbeeld wordt ge noemd, dat voor invalidenwagentjes met een motertje beneden de 50 cc de bromfietsbepalingen gelden, volgens welke het is verboden op de stoep te rijden. Wanneer een invalide van zijn huisdeur de straat op rijdt is hij dus in feite strafbaar. Ook voor de voorlichting over ver keersregels en aangepast verkeersge drag aan gehandicapten wil WN meer aandacht. Binnenkort zal de VVN een boekje uitgeven over ver- keerscodes voor invaliden. Dit gebeurt in samenwerking met de Nederlandse vereniging voor revalidatie. Sinds enige tijd is er contact met psychiatrische ziekenhuizen. Docenten van de WN onderrichten daar de verpleegkundigen, die op hun beurt de lesstof doorgeven aan de patiënten. Van een onzer verslaggevers - AMSTERDAM 'Tot 1 september zal het dagblad De Tijd in ieder geval in zijn huidige vorm blijven bestaan. Niet uitgesloten is het echter dat met ingang van die datum of de maanden erna dit dagblad als weekblad zal verschijnen.' Dit heeft de directeur van De Tijd, drs. F. P. J. M. Sweens, de ongeveer 55.000 abonnees van dit dagblad in een persoonlijke brief la ten weten. Deze brief werd gelijk verzonden met de nieuwe acceptgiro kaarten, waarmee de abonnees worden opgewekt hun abonnementsgeld (voor drie maanden of half-jaarlijks) ook nu weer te voldoen. Drs. Sweens verklaarde desgevraagd de brief te hebben verzonden uit oogpunt van hoffelijkheid en open heid jegens de abonnees. In de brief staat verder, dat de abonnees met het overmaken van dit abonnementsgeld geen enkel risico lopen. Mocht dit weekblad in september verschijnen, dan staat de abonnee twee mogelijk heden open, aldus de brief. Men kan als (halfjaarlijke) abonnee zijn geld terugkrijgen of men kan een periode dit weekblad op proef nemen. In de brief wordt benadrukt dat de toe stand, waarin De Tijd verkeert, zorg wekkend is, maar dat er nog geen besluit is genrmen, om De Tijd als weekblad te laten voortbestaan. Bekend is, dat het verlies dit jaar zeker meer zal bedragen dan 3 mil joen gulden. En dat is meer dan minister Van Doorn als voorwaarde gesteld had bij het verlenen van steun aan dit dagblad. Die voorwaar den waren, dat hest verlies niet meer zou bedragen dan 3 miljoen en dat het abonnee-aantal boven de 55.000 zou blijven. Dit laatste is nog wel het geval, maar bij De Tijd verwacht men per 1 juli als' gevolg van de prijsver hoging van de abonnementen, een verdere teruggang van het aantal abonnees. Rita 'Dat moet toch voor de buren wel een vreemde indruk ma ken: uw dochter op een hobbel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5