lay Baartz waarschuwt voor veihard spel van Uruguay Rijsbermen debuteert l/MM 74 Heinemann: ook kritiek op voetbalstrijd Vierkant in defies Rond op de tong ustraliër tijdens oefenwedstrijd neergeslagen door Montegazza avoriet astase ïwipt re"1 erckx slaat nieuw toe 'inst schakers Belangstelling voor Ohlson In toepraak voor Unicef Met libero Ar ie Haan centraal verdedigingsduo tegen Uruguay OW/KlWAiRlTET ZATERDAG 15 JUNI 1974 SPORT T21/K23 onze speciale verslaggever NNOVER Voor het Nederlands elftal is het te hopen, dat de ste WK-tegenstander Uruguay zich vanmiddag minder beestach- zal gedragen, als bijna twee maanden geleden in Sydney tegen itralië het geval was. Het was bij die gelegenheid dat de nationa- ormatie van Uruguay ondubbelzinnig over de schreef is gegaan, als voorbereiding op het wereldkampioenschap voetbal geldende [strijd beide landen zijn aanwezig in West-Duitsland werd gei s wereldnieuws. v< traa 07 -tlJS (AFP) Het aan verrassin- rijke internationale kampioen- p van Frankrijk, is nu ook zijn jerste geplaatste speler kwijt. Ti- mder Ilie Nastase verloor in de rtfinales van 4-6, 4-6, 6-0, 6-3, 4-6 de nummer vijftien van de Ame- anse ranglijst Harold Salomon. De ige Roemeen, die tien dagen gele- in de finale van Rome zijn meer- moest erkennen in Björn Borg, zich tijdens de meer dan drie uur mde partij in 'slaap wiegen' door kleine 21-jarige tegenstander, die swaar de backband met twee han- slaat, maar allerminst vaart mee- (t aan zijn slagen. Na een voor ging van 3-0 en 4-1 in de eerste set de Roemeen van de ene fout in ndere. Salomon profiteerde ervan, weinig spectaculair spel hield hij bal binnen de lijnen en Nastase, er maar niet toe kon komen zijn instander serieus te nemen, bleef bare fouten maken. Op het eerste ehpoint joeg hij een wilde fore- 1 ver uit. indeling van de halve finales t: Borg - Salomon en Francois ffret - Manuel Orantes. Borg is rbij als enige van de eerste vier laatste spelers overgebleven. H] HENBACH Eddy Merckx heeft de tweede etappe van de Ronde Zwitserland ruim afstand geno- van een aantal van zijn concur- treaJen in het algemeen klassement, winnaar van de Ronde van Italië in de rit over 193 kilometer van hofen naar Esehenbach- nannig tien renners mee naar een st van ruim drie en driekwart uut op de groep. Bij dat tiental NaUen Gösta Pettersson en Louis nninger, maar niet de drie Neder- iers die hoog geklasseerd stoniden, 3^ Ij Pijnen, Tino Tabak en Wim de ede etappe: 1. Merckx (Bel), 193 kilonie- van Diessenhofen naar Eschenbach- lannig in 5 uur 23 minuten en 9 nden. 2. Oti (Ita). 3. Bitossl (Ita). 4. 'Zwi). 5. Battaglin (Ita), 6. Gösta >n (Zwe). racen klassement: 1. Merckx 9 uur 8 len en 39 seconden, 2. Gösta Pettersson seconden, 3. Pfenninger op 0.14. or den Hertog was de man van Jdag in de eerste rit van de Ronde Luxemburg, die de renners over kilometer van Luxembourg naar d emburg bracht. De Nederlander in een vlucht met De Brauwere voorsprong die uitgreoeide tot r dan drie minuten. Met nog een veertig kilometer te rijden Freddy Maertens, drager van de erstrui de animator van de tegen val, waardoor Den Hertog werd ilopen met Lucien de Brauwere, als enige wat had gezien in de !ge ontsnapping van de Nederlan- Temidden van de veertien ren- die vlak voor Bettenburg Den tog en De Brauwere teruggrepen, Maertens de snelste sprinter Hij de rit voor Gerben Karstens en ns Verbeeck, als vierde veroverde is Priem de troostprijs voor de Fri- ploeg van Den Hertog. He etappe: 1. Maertens, 172 kilometer Luxemburg naar Bettemburg in 4 uur 30 utcn en 42 seconden, met tijdsvergoeding 39, 3. Verbeeck (Bel) 4.30.42, met tijds- RlJI [oedlng 4.30.41, 4. Priem (Ned) 4.30.42, 5. <Bel>- de slag van donderdag hebben d» renners die nog in de strijd zijn in "onde van Oostenrijk het tussen laste en Sankt Wolfgang betrekke- rustig gehouden. De Fransman Leleu ontsnapte» en bouwde een rsprong van een halve minuut op een groepje van vijf voor het sement onbetekende renners. Het iscment bleef vijwel ongewij- zelfs Scheuneman, die een nr- at op de grote groep verspeelde, te niet in de rangschikking. Neder- J behield zijn derde plaats in het igenklassement na Oostenrijk en Sowjet-Unie. ende etappe: 1. Leleu (Fra), 133 kllome- van Hofgasteln naar Sankt Wolfgang in 3 13 minuten en 23 seconden, 2. Sitzwohl 3.13.52, 3. Hesse (Oos) 3.13.53, 4. lauer (Oos) 3.13.53, 5. Colpo (Ita) 'Ween klassement: 1. Mitteregger (Oos) uur, 52 minuten en 35 seconden. 2. roesjkin (Rus) op 24 seconden, 3. Denk s') op 27 seconden, 4. Soetsjov (Rusl) op seconden, 5. Königshofer (Oost) op 1.32 6. Van Dongen (Ned) 1.42, 7. Pronk 5.25. 8. Langen (Ned) 6.18, 20. Bakker op 7.53, 40. Scheunemann (WDld) op nigiV CE Voor de schaakolympiade, in Nice wordt gehouden, hebben Nederlandse vertegenwoordigers afgebroken partijen uitgespeeld, onko kwam in zijn afgebroken par- üit de zesde ronde tegen, de Mexi- n Laea remise overeen waardoor eindstand van de ontmoeting Ne- 'land-Mexico 31 in het voordeel i Nederland werd. i Timman versloeg in de afgebro- partij uit de zevende ronde de jek Makropoulos. Nederland won de ustrijd tegen Griekenland daardoor 't 4—0. En voor de Zuid-Amerikanen uiterst negatief nieuws. Het was namelijk middenvelder Montegazza, die de Au straliër Ray Baartz dusdanig verwond de, dat deze in ernstige toestand in het ziekenhuis opgenomen diende te worden. Baartz verblijft momenteel ook >in West-Duitsland maar uiter aard wel als toeschouwer. De doktoren hebben Baartz in eerste instantie afgeraden om ooit nog tegen een bal te trappen. Maar de verwon ding aan zijn nekwervels heeft zich de laatste weken redelijk goed her steld. Zo zelfs, dat Baartz er weer voorzichtig over nadenkt te gaan wer ken en over een aantal jaren wellicht weer te gaan voetballen. Wat gebeurde er. Baartz vertelt: 'Laat ik vooropstellen, dat het in de buiten landse pers enigszins overdreven is overgekomen. Er werd zelfs gesugge reerd. dat ik door een karateslag geveld was, dat is niet waar. Maar de Uru's hebben zich gedurende de hele wedstrijd wel bijzonder onsportief ge dragen. Zij schopten voornamelijk, wanneer de scheidsrechter tientallen meters verder op het veld wandelde. Wij hadden dat nog nooit meege maakt. Tenslotte kent Australië nog maar voetbal-amateurs. Ik denk dat de duidelijk favoriet geschatte ploeg van Uruguay geïrriteerd raakte, toen bleek dat we zo goed partij gaven'. 'En op een bepaald moment gebeurde dan dat ongeluk. Wel met opzet van die Montegazza, laat ik dat voorop stellen. Tijdens een kopduel sloeg hij keihard met zijn hand mijn hoofd achterover. Tegen mijn nek. Er is toen iets geknakt. In eerste instantie was ik down. maar merkwaardig genoeg heb ik de wedstrijd nog uitgespeeld. Zelfs heb ik nog een doelpunt ge maakt. Enkele uren na de wedstrijd ben ik me echter onwel gaan voelen, zoals dat ook wel bij boksers soms het geval is, na een knockout. Ik kreeg pijn dn mijn nek en dat werd zo erg dat ik naar een ziekenhuis gebracht moest worden. De daarop volgende week is mijn toestand slecht geweest heb ik van anderen gehoord. Ik heb een aantal dagen in een coma gelegen en reageerde ock later lange tijd nergens op. Maar na een maand heeft zich het herstel toch ingezet'. Tot zover Ray Baartz over de voet balrel van Sydney, die wereldnieuws werd. Met Nederland-Uruguay in het zeer nabije vooruitzicht toont de Au straliër zich begrijpelijk nog enigszins ranouneus. Hij stelt: 'Het elftal van Uruguay, waar wij tegen speelden, zal waarschijnlijk niet het team zijn waar Nederland mee te maken krijgt. Er schijnen nu een aantal in het buiten land vertoevende spelers in te staan. Ik kan alleen maar hopen, dat Urugu ay niet dezelfde middelen zal gebrui ken als in Sydney. Maar ik ben bang dat wij toch met de ware voetbalaard van die ploegen hebben kennisge maakt. Ik kan Nederland slechts advi seren om het eigen spel te spelen: Typerende training voor Uruguay? Pavoni grijpt Cubilla bij het trainingsjack als hij gepasseerd is. Z1M door Matty Verkam man Europees en fysiek sterk. Maar daar kan dan een gevaar in schuilen. Want wanneer je er tegen zo'n ploeg een keer hard ingaat, wordt het op geraf fineerde wijze dubbel terugbetaald'. Ray Baartz, die van Deense afkomst is, kan niet nalaten de wedstrijd Ne derland-Uruguay van een door hem gewenste winnaar te voorzien. Zegt hij: 'Het zal niemand verbazen, dat mijn sympathie voor dit duel naar Nederland uitgaat. Daarvoor is er in Australië te veel gebeurd. Bovendien prefereer ik zowieso de Europese speelwijze boven die van de Zuid-Amerikanen'. Waarna de 27-jarige ex(?)-speler van St. George Sydney besluit met een laatste advies voor Nederland: 'Ik weet niet of ze erbij zullen zijn, maar in Sydney zijn naast Montegazza, te vens Gonzalez en verdediger De Si mon enorm tekeer gegaan'. Oranje's supervisor Rinus Michels heeft al rekening gehouden met een niet direct sportieve wedstrijd: 'Ik verwacht inderdaad een keiharde par tij tegen Uruguay. In ieder geval nog harder, dan ik tot nu toe bij Joegosda- vië-Brazilië en West-Duitsland-Chili ge zien heb. Uruguay speelt ongeveer het zelfde voetbal als Chili. Maar alleen geroutineerder' Rinus Michels was tijdens de informe le persconferentie in Hannover niet bereid de opstelling van het Neder lands Elftal voor de strijd tegen Uru guay bekend te maken. 'De jongens weten het wel, maar ik vind het in dit stadium niet juist de ploeg we reldkundig te maken. Donderdag heb ik de samenstelling aan de jongens meegedeeld. Niet, dat er onrust zou ontstaan als ik nu het team openbaar maak maar er zouden dan wel allerlei vragen worden gesteld die ik nu niet kan en wil beantwoorden. Een prognose over het duel tegen Uruguay weigerde hij te geven. 'Ik venvacht een harde wedstrijd. Wij hebben kunnen zien hoe de Chilenen tegen Duitsland speelden. Ik vrees dat Uruguay harder zal optreden. Er zal natuurlijk veel afhangen van de scheidsrechter. Als hij het van het begin kort houdt dan redt hij het wel.' DEN HAAG (ANP) FC Twente en FC Amsterdam hebben belangstelling voor de 21-jarige Zweedse spitspeler Per Olaf Ohlson van IFK Norrkö- Ding. Ook Feyenoord is in de markt geweest, maar heeft niets meer van zich laten horen. Ohlson, die zeven maal in het Zweedse elftal tot 23 jaar soeelde, heeft zelf nog geen contact met de betrokken clubs gehad. De Zweed, die in hetzelfde team speelt, waarvoor ook Ove Kindvall uitkomt, kan ook als buitenspeler optreden. FC Twente zou Ohlson graag als vervan ger voor de vertrokken Westduitser Dieter Schwemmle willen aantrekken. Ohlson moet ongeveer 300.000 gulden opleveren. FRANKFURT De Westduitse president Gustav Heinemann heeft nog geen drie uur nadat hij de officiële opening had verricht, in- direkte kritiek geleverd op het we reldkampioenschap voetbal. Het Westduitse staatshoofd verklaarde in een toespraak voor het kinder fonds van de Verenigde Naties (U- nicef), dat honderden miljoenen mensen kunnen worden gemobili seerd voor voetbal om grote stadi ons te bouwen. Grote ondernemin gen, zo voegde de president eraan toe, geven geweldige bedragen uit voor public relations. Ze gebruiken de wedstrijden om door middel van de televisie de hele wereld attent te maken op hun produkten. 'Dat alles gebeurt, terwijl miljoe nen kinderen over de gehele we reld nog altijd leven in de meest miserabele omstandigheden', aldus dr. Heinemann. HALVE PRIJS FRANKFURT De opening van het wereldkampioenschap heeft de zwarthandelaren weinig reden tot vreugde gegeven. Twee uur voor de wedstrijd JoegoslaviëBrazilië was de belangstelling zozeer terug gelopen, dat entree-bewijzen wer den aangeboden voor de helft van de oorspronkelijke prijs. Voor de eerste wedstrijd in Hannover, die van vandaag tussen Nederland en Uruguay, waren gisteren nog zes duizend van de in totaal 60.000 plaatsen te koop. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om staanplaatsen. TELEGRAM BELGRADO In een telegram heeft het Joegoslavische staats hoofd Tito het team van zijn land gelukgewenst met het doelpuntloze gelijke spel tegen Brazilië. 'Mijn vrouw Jovanka en ik', zo luidt het telegram, 'hebben de mooie wed strijd met tevredenheid gevolgd en wij hebben ons verheugd over de strijdlust en opofferingsgezindheid van ons team.' BANG AMSTERDAM De expositie in München van het project 'Doel van Santiago de Chili' van de beeld houwer Marius van Beek is op plotselinge moeilijkheden gestuit van de kant van het stadsbestuur van de Beierse hoofdstad. 'Plotse ling lijkt ieder contact verbroken', aldus de beeldhouwer. 'Ik hoor taal noch teken meer uit München. De onderhandelingen met een kunstcentrum waren toch al in een vergevorderd stadium. Het lijkt wel alsof men bang is geworden om de beeldengroep tentoon te stellen.' Voor het zwaar verzekerde vervoer van de levensgrote beeldengroep voor een voetbaldoel zou het mi nisterie van CRM de kosten beta len. De groep staat op het ogen blik in een aparte zaal van het stedelijk museum in Amsterdam. De directie heeft nu besloten de tentoonstelling een week te verlen gen nu de beeldengroep kennelijk niet naar München zal worden ge transporteerd. In het stedelijk mu seum zal de expositie daarmee te zien zijn tot en met zondag 23 juni. PAULO CESAR RIO DE JANEIRO De Brazili aanse International Paulo Cesar (Flamengo) zal het volgende sei zoen uitkomen voor de Franse eer ste divisieclub Olympiquc Marseil le. Volgens Ilelio Mauricio, voor zitter van Flamengo, bedraagt de transfersom voor de 25-jarige linksbuiten ruim twee miljoen gul den. Cesar krijgt een handgeld dat tweederde van de transfersom be draagt. Het vierjarige contract geeft hem bovendien de zekerheid van een maandsalaris van 5000 dol lar, ongeveer 13.000 gulden. CHINA HONGKONG De In het Engels verschijnende 'China Mail' in Hongkong heeft het besluit van de FIFA om de Volksrepubliek China te weren als 'catastrofaal' bestem peld. Daarentegen heeft de Natio nalistisch Chinese voetbalbond vanuit Taipeh de FIFA laten we ten, dat er in deze federatie nog gerechtigheid bestaat. 'De FIFA heeft opnieuw bewezen een supra nationale federatie te zijn, die zijn eigen reglementen en statuten hooghoudt', zo luidt het In een telegram. PROFCONTRACT BERLIJN In het Oostduitsc voetbalkamp wordt over geld niet gesproken. 'Premies in materiële zin zijn bij ons onbekend', aldus trainer Georg Buscliner. Hetzelfde zeggen de Zweden. Maar hier is de motivatie anders. 'Voor onze spe lers is de beste premie een prof- verbintenis met een buitenlandse club', aldus doelman Ronnie Hellström. 'Wij hebben allemaal een volledige baan. We werken tot vijf uur en moeten dan nog gaan trainen. Meer dan duizend gulden is er voor ons bij liet voetballen niet le verdienen.' RESERVE STUTTGART Jan Tomaszewski, de 'held van Wembley' zal vanmid dag waarschijnlijk bij de eerste Poolse wereldkampioenswedstrijd sinds 36 jaar op de reservebank zitten. De 26-jarige 'voetballer' van het jaar, die door zijn aan hekserij grenzende reddingen in Engeland (11) de wereldkampi oen van 1966 de weg naar de eindronden ontzegde, is voorbij ge streefd door Andrzej Fischer. Deze 22-jarige doelverdediger van Gor- nik heeft de laatste maanden als een bezetene getraind en zal zeer waarschijnlijk zijn kans krijgen nu Tomaszewski bij de laatste oefen wedstrijden een minder betrouwba re indruk heeftt gemaakt. KISSINGER BAD REICHENHALL Ilenry Kissinger is van plan op 7 jull in München de finale bij te wonen. Hij deelde dat mee op een perscon ferentie tijdens het bezoek aan zijn Westduitse collega Hans-Dietrich Genscher. Kissinger heeft zijn be zoek gepland op de terugreis uit Moskou waar hij president Nixon zal vergezellen bij diens bezoek aan de Sowjet-Unie. ADVERTENTIE .,v-r' - Van onze speciale verslaggever HILTRUP Ajacied Arie Haan en Feyenoorder Wim Rijsbergen vormen vanmiddag het centrale verdedigingsduo van het Neder lands elftal dat voor de eerste wedstrijd om de wereldtitel te gen Uruguay aantreedt. Hoewel supervisor Rinus Michels een ge heimzinnige waas rondom de op stelling van Nederland laat han gen 'pas een uur voor de wed strijd maak ik de ploeg bekend' zijn Haan en Rijsbergen reeds enkele dagen geleden van hun op treden in Hannover op de hoogte gesteld. Arie Haan Wim Rijsbergen. Een verdedigingsduo dat tot voor enkele weken waarschijnlijk door alle betrok kenen met een glimlach zou zijn afge daan. Haan had tot op dqt ogenblik in zijn club Ajax nog nooit als laatste man geacteerd en Rijsbergen was zelf reeds verwonderd toen hij zijn naam bij de lijst van 40 spelers tegenkwam. 'Als Feyenoorder', zei hij toen, 'word je waarschijnlijk wat sneller op zo'n lijst gezet, maar ik verwacht er niets van.' Wim Rijsbergen, 22 jaar, verwachtte er verder niets van. Nu, aan de vooravond van zijn debuut in het Oranje shirt hij speelde wel in jongere Oranje-elftallen zegt hij: 'Ik was al blij met dat plaatsje op die lijst van veertig. Toen ik nog eens bij de laatste selectie van 22 zat, vond ik het helemaal prachtig. Ik was louter reserve voor mezelf en dacht aan de ervaring om er in Duits land bij te kunnen zijn. Spelen heb ik tot deze week niet echt voor mogelijk gehoudeh. 'IJSKOUWE' Toch wel Rinus Michels Wim Rijsber gen vanmiddag als voorstopper laten opdraven. Rijsbergen, afkomstig van de Leidse amateurvereniging Rooden- WIM RIJSBERGEN debutant tegen Uruguay burg en via enkele jaren PEC naar Feyenoord verhuisd, loopt daarbij niet over van de zenuwen. 'Een ijs- kouwe' wordt hij genoemd. Rijsbergen zelf: 'Als ik nog zenuwen moet krij gen, dan moeten ze wel snel komen>. anders is de wedstrijd al voorbij.' En ter toelichting: 'Ik heb weinig te verliezen. Het is mijn eerste wedstrijd in het Nederlands elftal. Als je er al dertig achter de rug hebt ligt die zaak wat anders.' Het debuut van Rijsbergen vormt voorlopig de bekroning van een op merkelijke groei in het laatste jaar. Hoewel Rijsbergen ook vorig jaar on der Happel in Feyenoord al niet veel wedstrijden miste (6), is hij onder Wiel Coerver helemaal doorgestoten. Rijsbergen wéét dat. Zegt ook veel aan Coerver te danken. Maar niet alles. 'Een dergelijke sprong moet ook van de speler zelf uitgaan. Een trai ner kan je inspireren. Coerver heeft dat ook gedaan. Ik heb méér training nodig dan een ander. Wat dat betreft heb ik Coervers advies ook opge volgd.' BOORBRAAK De doorbraak kan Wim Rijsbergen in West-Duitsland definitief afmaken. Het gemis aan een duidelijk alterna tief (Israel-Strik is voorlopig even van de baan) geeft Rijsbergen een unieke kans. 'Ik weet het', zegt hij. 'Ik kan ook afgaan natuurlijk, maar ik heb vertrouwen in de samenwer- kint met Arie Haan. Bovendien heb ben ook Wim Suurbier en Ruud Krol een geweldige ervaring. Daarvan kun nen wij profiteren.' Een glanzend op treden in het WK4oernooi is daarbij ook voor Rijsbergen in andere opzich ten attractief. Enkele weken geleden is hij met Feyenoord over een nieuw contract begonnen. Na de titelstrijd worden de besprekingen voortgezet.' Wim Rijsbergen komt vandaag tegen Fernando Morena te staan. Een handi ge, en vooral in de lucht slagvaardige spits. Rijsbergen: 'Ik heb gehoord, dat Morena door Real Madrid is gekocht. Voor 2.5 miljoen. Jammer voor Real en Morena. Hij zal tegen Nederland heel wat minder waard blijken te zijn.' 'NORMAAL' Wim Rijsbergen staat als voorstopper niet op een voor hem helemaal vreemde plaats. Ook in het het afgelo pen seizoen noodgedwongen veel im proviserende Feyenoord schakelde hij meerdere keren de spits van de tegen partij uit. Voor Arie Haan, de laatste man in Oranjes defensie, is de plaats wel nieuw. Desondanks zegt Haan de keus van Michels 'een normale' te vinden. 'Het is de keus van de trai ner. En tegelijk ook de keus van de speelstijl. We kunnen met het Neder-: lands elftal verschillende kanten uit. De een is gebaseerd op de libero, de vrije man die steeds ook mee naar voren moet komen. Duidelijk aanval lend ingesteld. De ander is meer ver-: dedigend. Met een echte Ausputzer, die als laatste man eventuele fouten moet corrigeren. Spelend op zekerheid dus. Michels heeft voor Uruguay voor het meer aanvallende patroon geko zen'. Arie Haan is pas in het Oranje trainingskamp in Zeist tot 'libero' getransformeerd. In de laatste weken nadat de Feyenoorders zich bij de groep voegden, ontstond de combina tie HaanrRijsbergen als het alternatief voor het meer verdedigende duo Is rael (vandaag meldt hij zich in Duits- land)-Strik. Arie Haan: 'Het is dus niet echt zo verrassend. Iedereen die heeft opgelet heeft kunnen volgen dat wij tegen Roemenië samen in het cen trum van de verdediging stonden en dat Michels er ook daarna in Zeist mee door is gegaan.' VIER KEER Arie Haan zegt dat de positie van •libero' hem wel ligt. 'Ik ben', zo legt hij uit, altijd al een speler geweest die veel loopt en gaten voor andere trekt. Zelf ben ik niet zoveel aan de bal.' De samenwerking met Rijsbergen ziet Haan als weinig invloedrijk. 'Mi chels heeft voor Rijsbergen gekozen. Ik vind het best. Ik ben niet iemand die daarbij zijn eigen voorkeur laat blijken. We hebben nu in totaal vier keer samen in het centrum gespeeld.' Vandaag tegen Uruguay wordt het de vijfde keer. De eerste werkelijk echte test ook na de vriendschappelij ke duels. Rijsbergen: 'Michels heeft er vertrouwen in. Dat zegt mij voldoen de.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 23