ferroristen weer ictief in Israël OAE nu akkoord over gesprek met Portugal Kaapverdische eilanden belangrijk door ligging Spaarrentetot prins Charles Amerikaanse aan haak? rier Arabieren en drie vrouwen gedood ambodjaanse egering is fgetreden Belastingontduiker Glistrup is niet meer onschendbaar Advocaat van Nixon kreeg hartaanval Soares in Algiers aangekomen Vrouw van kapitein als '3e stuurman' )UW/K\V,VRiTBT VRUDAG 14 JUNI 1974 BUITENLAND T7/K9 3L AVIV, DAMASCUS, CAIRO (UPI, Reuter) Israël werd gisteren ■eed gestoord bij de voorbereidingen van president Nixons naderende be ek door een nieuwe bloedige actie van Palestijnse extremisten. Arabieren werden gistermorgen opd bij een vuurgevecht in het atsje Sjamir, dat in het noorden Israël ligt, dichtbij de grens met anooi en de Hoogvlakte van Golan, dolken op in 'het dorpje toen een «t deel van de bevolking in grote taal van het dorpshuis zat. Volgens inwoner van Sjamir, dat ongeveer inwoners telt, waren de comman- op weg naar het kinderhuis van dorp. Toen zij door met machlne- reren gewapende dorpelingen wer- aangevallen weken zij uit naar gebouw waar honing wordt inge- Er volgde een vuurgevecht, irbij zich verscheidene explosies jrdeden. De terroristen zijn daarbij het leven gekomen. Hun lijken ren zo toegetakeld, dat het niet eet vast te stellen was of er drie, wel vier waren geweest, g voor het uitbreken van het vuur- echt hebben de Arabieren drie lëlische vrouwen gedood, die zij [den gegijzeld. De drie slachtoffers Edna Mor (27 jaar), Sjosjana ilie (55) en de 22-jarige Judith her Sinton uit Nieuw-Zeeland zij enkele welken geleden met twee emiiimen in Sjamir aangekomen er een half jaar als vrijwilliger te 'ken. extremistische Palestijnse splinter- INOM PENH - (AP, AFP, Reu- r, UPI) De Cambödjaanse re- van premier Long Boret is teren afgetreden. President n Nol heeft de demissionaire imier verzocht een nieuwe re- ring te vormen. regeringscrisis werd veroorzaakt or moeilijkheden tussen twee par en, die in de regering zaten: de :iaal-republikeinse partij en de re- olikeinse partij. Het conflict bereik- een hoogtepunt toen vorige week ministers hun ontslag indiendn. niet-officiële bronnen in Phnom is vernomen dat het vertrek van iver Boret obk te maken heeft de moord op twee ministers vori- week. Zij werden gedood tijdens fi confrontatie met middelbare scho en. Een aantal ministers zou kri- hebben geleverd op de manier rop de premier de zaak van de noorde ministers had aangepakt, het economisch beleid van de ering zou mikpunt van kritiek zijn weest, lgens politieke zegslieden zal Long iet nu proberen een nieuw kabinet len te stellen, waarin twee van de partijen van zijn vorige regering vertegenwoordigd zullen zijn. Het we kabinet zou personen gaan itten van president Nols' sociaal- ïblikeinse partij, aangevuld met (itairen. ITNAM [Saigon is na een onderbreking van ?e weken het overleg hervat tussen jerikaanse officieren en collega's 1 het kamp van president Thieu en [j Viet Cong en Noord-Vietnam over f opsporen van 1100 Amerikanen, Mn de oorlog Vietnam vermist zijn pakt Al spoedig na het van start «n van het overleg kwamen er weer leiüjkheden, omdat de Viet Cong de Noordvietnamezen een getekend pument eisten, waarin zij als een Plomatieke afvaardiging worden paard. Het gesprek werd vervol- "s weer gestaakt. groep heeft gezegd verantwoordelijk te zijn voor de operatie in Sjamir. De groep noemt zichzelf het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Al gemeen Commando (PFLP-GC). Zij staat onder leiidiing van Achmed Ji- briil, een oud-officier van het Syrische leger. De groep is een afscheiding van het meer bekende Volksfront voor de Be vrijding van Palestina van George Habasj. Beide organisaties noemen zich marxistisch en verzetten zich hef tig tegen een vreedzame regeling met Israël. Het PFLP-GC gaf een heel andere lezing van haar operatie dan Israël. Volgens zijn woordvoerder in Damas cus hadden de commando's (een aan tal werd niet genoemd) zich met hun gijzelaars opgeblazen, nadat de Israëli sche regering had geweigerd honderd in Israël gevangen zittende Palestij- nen vrij te laten. Hij zei, dat de aanval op de Israëlische nederzetting verband hield met de reis, die de Amerikaanse president Nixon momen teel door het Midden-Oosten maakt Herinnerend aan het overweldigende welkom, dat Ndxon woensdag in Cairo ten deel viel, zei dë Palestijnse woordvoerder: 'Drie weken geleden bombardeerden Amerikaanse vliegtui gen (door Israëli's bestuurd) de vluchtelingenkampen van ons volk in Libanon. Vandaag schenken Arabische hoofdsteden de hoogste onderscheidin gen en blijken van eer aan de moor denaars van onze mensen'. Volgens hem moest de actie in Sjamir uitdrukking geven aan de wil van 'het Palestijnse volk en de Arabische mas sa's' om niet te buigen voor Amerika. SnA gisretcii oia uc versie rnns van waies WWS 1884 het woord heeft gevoerd. MeJ. Watkins werd in het Hogerhuis n plaats aangewezen, die door de prins was gereserveerd. ZIJ was in een iWiJ?11 de Amerikaanse ambassade naar de parlementsgebouwen gere- rW wat de pcrs vooraI opv,el was dat meJ- Watkins een fonkelende 'og aan haar linker ringvinger droeg, waaruit werd opgemaakt dat zij Mpi tL iï°.u kunnen ziJn en dat Charles de gelukkige zou kunnen wezen. j werd angstvallig buiten het bereik van de pers gehouden, ru I bl* het Buckingham Paleis hebben echter krachtig ontkend dat J;har es verloofd zou zijn. J-wrles heeft mcj. Watkins. wier vader schout-bij-nacht bij de Amerikaan- maart I"en k®.nn?n.i" San Diego in Californië toen hij daar in J'aden ^ura Jo op zijn grote dag'. jjaart de haven bezocht als luitenant van de Britse marine. De Britse dag- "*acn meldde gisteren al dubbelzinnig op dc voorpagina: 'Charles vraagt Meer acties De Israëlische minister van voorlich ting, Aharon Jariv, .zei dat de aanval van de commando's weer ééns bewees, dat Israël te maken heeft met terro ristische organisaties, die volharden in 'genadeloze, wrede en bedrieglijke terreur'. Volgens hen moet Israël er rekening mee houden, dat Palestijnse extremisten de komende dagen op nieuw zullen toeslaan in verband met Nixons komt. De president zal zondag in Israël arriveren. Beschietingen Hat Israëlisch opperbevel in Tel AViv maakte enkele uren na het vuurge vecht in Sjamir bekend, dat andere dorpen in Noord-Israël vanaf Libanees grondgebied waren beschoten. Daarbij K0PENHAGEN (Reuter) Het Deense parlement heeft met grote meerderheid de parlementaire on schendbaarheid van de voorzitter van de Progressieve Partij Mogens Gli strup opgeheven, zodat hij vervolgd kan worden wegens belastingontdui king en andere e'conomösche misda den. Glistrup, een vermogend belastingdes kundige, bij herhaling in het open baar gezegd dat hij zijn eigen bedas- tingbijdragen en die van zijn cliënten tot een minimum wist te beperken door door de mazen van het belasting- net te gelippen. Nadat hij de progres sieve partij gevormd had, deed Gli strup mee aan de verkiezingen van december 1973 op een programma dat afschaffing van de 'inkomstenbelasting beloofde. Zijn succes was zo groot dat hij in het 179 leden tellende 'Folke- ting' 28 zetels veroverde. waren geen doden of gewonden geval len en was slechts lichte schade ont staan. In Beiroet werd later gezegd, dat Israël drie uur op dorpen in Zuid- Libanon had geschoten. Drie huizen waren vernield, maar niemand was gedood of gewond geraakt. De be schieting werd in Beiroet gezien als een antwoord op de Palestijnse actie in Sjamir. De groep, die verantwoor delijk is voor deze operatie, heeft gezegd, dat haar commando's niet van af Libanees of Syrisch grondgebied opereerden, maar vanuit Israël. Gejuich voor Nixon President Nixon is donderdag op nieuw hartstochtelijk toegejuicht door enkele miljoenen Egyptenaren. Hij reisde gisteren per speciale trein van de hoofdstad Cairo naar Alexandrië. De. hele spoorweg van 220 kilometer lang stonden de mensen rijen dik. Op verscheidene plaatsen stopte de trein en beantwoordden Ndxon en zijn Egyptische ambtgenoot Sadat het ge juich van de menigte. In Alexandrië stonden volgens de Egyptische veilig heidsfunctionarissen zeker een mil joen mensen op de trein met dë twee presidenten te wachten. Zij bezorgden niet alleen Sadat en Nixon een enor me ovatie, maar ook minister Kissin ger, die direct herkend werd door de opgewonden Egyptenaren. De mensen uit Nixons gevolg waren diep onder de indruk van de geweldi ge uitbarsting van sympathiebetuigin gen. Volgens journalisten leek Nixon zelf zo nu en dan in trance te gera ken bij het zien van zoveel bewon deraars. Niet melodramatisch Op een korte persconferentie toonde hij zich nogal nuchter over de 'moge- Bij aankomst in Alexandrië heeft Nixon samen met president Sadat van Egypte een triomfale rondrit door de stad gemaakt. Boven Nixon prijkte een spandoek 'Wij vertrouwen Nixon', bijna een vatriatie op het randschrift van de dollar (In God we trust A on een propaganda-tekst die Nixon in eigen lajid steeds minder tegenkomt. lijke resultaten van de besprekingen, die hij tussen de bedrijven door met Sadat voerde. 'Ik wil niet teveel belo ven. Wij moeten de problemen realis tisch aanpakken', zei hij. De president voegde er aan toe, dat de problemen niet op 'melodramatische, grootse wij- zeUkunnen worden opgelost, maar dat zij 'van geval tot geval' moeten wor den bekeken. 'Kant en klare oplossin gen zijn er niet'. Sadat zei, dat het er nu op aan komt om de beweging 'van diit moment op gang te houden. 'U hebt gelezen wat mijn volk schreef. Mijn volk schreef: 'Wij vertrouwen Nixon', hield hij de journalisten voor. Over zijn eigen ervaring met de Ame rikaanse president zei hij: 'Bij alle afspraken van de afgelopen zes maan den heeft Nixon steeds zijn woord gehouden'. Nixon gaat vandaag naar Saoedi-Ara- bië. WASHINGTON (UPI. Reuter) Fred Buzhardt, één van president Nixons advocaten bij de Watengate- zaak, heeft een hartaanval gehad.) Hij is er ernstig aan toe volgens het Washdmgtonse ziekenhuis, waar hij is opgenomen. De 50-jarige Buzhardt speelde een belangrijke rol in de verdediging van Ndxon tegen de be schuldigingen, dat hij een aandeel had in het Watergate-sdhandaal. Al enige tijd geleden werd verteld, dat hij zwaar overwerkt was. Buzhardt was begin deze week nog betrokken bij het conflict tussen het Witte Huis en fedraal rechter Ger hard Gesell. Deze verweet president Nixon 'minachting van de rechtbank', omdat hij weigerde zijn vroegere me dewerker John Ehridchman bepaalde stukken te overhandigen. Het Witte Huis heeft in dit geschil inmiddels een belangrijke concessie gedaan door Ehridchman en zijn advocaten nu wel inzage te geven in bepaalde dossiers, waar zij om gevraagd hadden. Het is nog niet zkeer of het proces tegen Ehridchman maandag begint. Ehridch man moet terecht 6taan voor zijn aandeel in de inbraak bij de psychia ter van Daniel Ellslbemg. In verband met de weigerachtige houding van het Witte Huis had rechter Gesell zijn zaak verdaagd. BUENOS AIRES (ANP) President Juan Peron van Argentinië heeft ge weigerd het ontslag van zijn kabinet te aanvaarden. Het kabinet was woensdag collectief afgetreden om Pe ron de gelegenheid te geven de rege ring te reorganiseren. Peron wil ech ter dat allo ministers op hun post blijven. MOGADISJOE (AP, Reuter, UPI) - De OAE, de uit 42 Afrikaanse landen bestaande Organisatie van Afrikaanse Eenheid heeft voor het eerst sinds haar bestaan besloten tot overleg niet Portugal over de toekomst van de Portugese Afrikaanse koloniën. (ADVERTENTIE) JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot io% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 j'aarvast). Vraag bij een van Onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft van 7-9%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Nzo Ekangaki, de secretaris-generaal van de OAE zal binnen de komende dagen contact zoeken met Mario Soa res, de Portugese minister van buiten landse zaken. Verwacht wordt dat het gesprek zal worden gevoerd in Noga- disjoe in Somalië, waar ook de OAE- jaarvergadering wordt gehouden, of in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. De OAE heeft in ontwerp-resoluties, naast goedkeuring van overleg met de Portugezen Lissabon opgeroepen haar koloniën onmiddellijk volledige onaf hankelijkheid te geven. De OAE heeft gedreigd de bevrijdingsoorlogen uit te breiden als de Portugezen dit weige ren. Eind deze week zullen de resolu ties in stemming worden gebracht en vrijwel zeker worden aangenomen. Yakoeboe Gowon, de president van Portugal wil archipel om strategische reden niet kwijt door Nico Kussendrager AMSTERDAM Bij de besprekingen tussen Portugal en de Guinese bevrijdingsbeweging PAIGC vormen de Kaapverdische eilanden nog steeds een teer punt. Portugal wil de eilanden niet prijsgeven, Guinee-Bissau wil niet on afhankelijk worden zonder de eilanden. Vorige week ging weliswaar het gerucht dat Guinee-Bissau de eilanden had 'opgegeven', maar de Guineese minister van defensie ontkent dat hevig. Bij aankomst in Algiers, waar de besprekingen tussen het moederland en de kolonie gisteren werden voort gezet, zei hij: 'De Kaapverdische eilan den vormen een onverbrekelijk geheel met Guinee-Bissau.' In hoeverre heeft hij gelijk? De vrij heidsstrijd van de PAIGC is niet uitgevochten op de Kaapverdische ei landen maar op het vasteland van Guinee-Bissau. dat dan nu ook voor het overgrote deel in handen is van de bevrijdingsbeweging. Maar het voe ren van een guerrilla-oorlog is dan ook bijna onmogelijk op de door veer tien diepe kanalen gescheiden eilan den. Wel kwamen belangrijke leiders van de PAIGC van de eilanden de huidige topman Pereira .en zijn ver moorde legendarische voorganger Ca- bral. Ook is de PAIGC ondergronds wél politiek actief, onder andere door de bewustmaking van de pachtboeren. Een groot deel van de veertien vulka nische eilanden is namelijk in handen van grootgrondbezitters, die geen stukje terrein willen prijsgeven. Dorre bodem De pachtboeren ploeteren onder vaak erbarmelijke omstandigheden op de dorre en onvruchtbare bodem. Door ontbossing is in de 'oop der eeuwen grond van de rotsachtige hellingen weggespoeld en is ook de waterhuis houding ontwricht. Tesamèn met het. slechte klimaat en de onregelmatige neerslag vormt de slechte bodem de belangrijkste oorzaak voor de geringe ontwikkeling van de Kaapverdische eilanden. Het belangrijkste middel van bestaan is de landbouw met als voornaamste produkten koffie, maïs, suiker en groenten, terwijl ook vrij veel aan de geitenteelt wordt gedaan. Verder zoe ken de Kaapverdianen het ook op zee in de visvangst of in W.-Europa als 'gastarbeiders' Ook zijn veel Kaapverdianen gerecruteerd om te vechten in de andere Portugese kolo niën. Op het ogenblik wonen op de eilan den nog zo'n 270.000 mensen, voor het grootste deel negers en kleurlingen. De laatsten stammen af van verban nen Portugese misdadigers en Joden die zich in de loop der eeuwen op de eilanden gevestigd hebben. Op het ogenblik wonen er ndg zo'n 3000 Eu ropeanen. Het is dus duidelijk niet vanwege het economisch belang dat Portugal de eilanden niet kwijt wil. Nee, de feite lijke reden is de strategische ligging van de eilandengroep, zo'n 500 kilo meter uit de Westafrikaanse kust en aan de belangrijkste noord-zuidscheep- vaartroute. Ook zijn de eilanden een belangrijke landingsplaats op veel vliegroutes en vormen ze een knoop punt voor transatlantische kabels. Luchtmachtbasis Portugal heeft op de eilanden een marine- en een luchtmachtbasis van aanzienlijke betekenis, terwijl o 'i de NAVO belangstelling heeft voor de eilanden. Hoewel de twee eilanden groepen de bovenwindse (Barla- vento) en de benedenwindse (Solaven- to) ten zuiden van kreefskeerkring, en dus buiten het verdedigingsgebied van de NAVO, liggen. Maar binnen de verdragsorganisatie wordt de discussie steeds heviger, of' de NAVO ook niet een rol zou moeten spelen in het zuidelijk deel van Afrika, zeker nu de Russen met lange-afstandsvliegtui gen boven het gebied verkenningen uitvoeren en ook met oorlogsschepen manoeuvres uitvoeren. Als de NAVO er om die reden in zou slagen haar DE PORTUGESE KOLONIËN IftorKigcsc koloniën) Nigeria, die inmiddels als OAE-voor- zitter is opgevolgd door president Mo- hamnied Siad Barre van Somalië, heeft een brief aan de OAE van Portugals president de Spinola voor gelezen, waarin de laatste zegt dat hij probeert het koloniale probleem op te lossen 'met strikte in achtneming van de zelfbeschikking van alle volkeren, die tot uitdrukking moet worden ge bracht door de soevereine wil van de plaatselijke bevolking'. De Portugese leiders hebben al enkele malen moeite gedaan om in contact te komen niet de OAE, omdat deze orga nisatie geld beschikbaar stelt aan de bevrijdingsbewegingen en zij invloed zou kunnen uitoefenen op de huidige besprekingen tussen Lissabon en de leiders van de bevrijdingsorganisaties. De eisen van de OAE aan Portugal waren echter tot nog toe kort en krachtig geweest: niets anders dan onmiddellijke onafhankelijkheid voor Angola, Mozambique en Guinee-Bis sau. Mario Soares,- de Portugese minister, is gisteren in Algiers aangekomen om daar het overleg te hervatten met de leiders van Guinee-Bissau. Eerder was in Londen beraadslaagd, waar nog geen resultaten werden geboekt. Opti mistisch verklaarde Soares voor zijn vertrek uit Lissabon dat hij wist dat het niet makkelijk zou zijn een oplos sing te vinden voor het probleem van een staakt-het-vuren. 'Maar ik ben ervan overtuigd dat wij een akkoord zullen bereiken. Voor Portugal is vre de de belangrijkste kwestie', aldus Soares. In een vraaggesprek met het Algerijnse blad El Moedjahid had So ares gezegd dat zijn land het proces van dekolonisatie zou uitvoeren 'tot haar uiterste grenzen'. Ondanks de besprekingen wordt In Mozambique nog steeds hard gevoch ten. Het militaire opperbevel in Mo zambique heeft gisteren een tegenof fensief ontketend tegen guerrilla-bases in het noorden van het land. Guerril- leros hadden er twee sleutelgarnizoe nen aangevallen. In een communiqué zeg* het opperbevel dat het de bespre kingen over dc toekomst van'Mozam bique wil vergemakkelijken, maar dat geweld met geweld za) worden beant woord. De Spinola verdediging naar het zuiden uit te breiden kan de strategische betekenis van de eilanden nog veel groter wor den. Voor het vliegverkeer zijn de eilan den met name van belang voor de Ziiidafrikaanse luchtvaartmaatschap pij. De Kaapverdische eilanden zijn de enige plek in Afrika waar de toestellen van de onderneming nog mogen landen op hun weg van of naar Zuid-Afrlka. Welke overwegingen voor de Portuge zen het zwaarst zullen wegen om de koloniën al dan niet op te geven, zullen de huidige onderhandelingen uitwijzen. De Portugese president Antonio de Spinola heeft voor de tweode maal in twee dagen gewaarschuwd dat 'verra ders proberen het nieuwe regime te vernietigen'. De vijanden van Portu gal 'willen gaan bouwen op het ce ment onzer beenderen', al,dus Spinola in een woensdag gehouden rede, waar in hij opnieuw weigerde te zeggen waar de verraders moeten worden gezocht. Maar volgens waarnemers be doelde de president extreme linkse groeperingen en radicale anarchisti sche bewegingen in zijn land. SYDNEY (Reuter) Op een Cyprisch schip dat onlangs de haven van Sydney binnenliep, stond de vrouw van de kapitein geregistreerd als derde stuurman. Een Westduits achip voer onlangs uit met een Griek se kapitein die de Duitse opschruften op zijn instrumenten niet kon lezen. Met deze voorbeelden zette de Austra lische vakbondsbestuurder Tas Buil kracht bij aan zijn oproep tot interna tionale maatregelen om er voor te zorgen dat koopvaard ij -officieren in staat en bevoegd zijn om hun sëhip te besturen. De heer Bull is verbonden aan de Internationale federatie van transportarbeiders ITWF. Hij kondig de aan dat het onderwerp besproken zal worden op de jaarvergadering van de organisatie, deze zomer in Zweden. De ITWF gaat binnenkort een cam pagne beginnen om te verzkeren dat koopvaardij-officieren bevoegd zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9