amer eensgezind oor bescherming edreigde dieren Onvoldoende zorg voor gastarbeider Brekers boycot Rhodesië voor rechter Duitsers in stromen naar Nederland Geen sex meer gezocht in burgemeestershuis Koningin bij '25 jaar Zonnebloem' lapje-houden heeft s n langste tijd gehad Staatssecretaris breidt lijst uit Zoons verwijderden nummerbordje £4^1 PASAR - IT MAbAM Protest PTT-Vrouwen tegen Kamer kritisch, ook over 'vertrekpremie' spreiding van rijksdiensten textielbedrijf il sluiten: 274 ontslagen Boete van, 10.000 gulden voor'misdaad met kleurloze opzet' OLW/KWAiKTDET VRIJDAG 14 JliiM 1974 BEViNGNLAND T3/K5 fan onze pa rlement s redactie JEN HAAG Exclusieve liefhebberijen zoals bet bouden van een aapje of een jong roofdier heb- |en bun langste tijd gebad. Maar ook bet achteloos invoeren van zeldzame apen voor experimenten al aan banden worden gelegd, terwijl dierentuinen een groot aantal dieren alleen zullen mogen hou- Jen, wanneer een goede verzorging gewaarborgd is en er gunstige kansen bestaan voor voortplanting 1 gevangenschap. jt zijn wel de meest in het oog .ingende gevolgen van het wetsont- jrp, dat de bescherming regelt van dreigde uitheemse diersoorten. In- fen de Tweede Kamer (en naderhand Eerste Kamer) met dit wetsont- >rp akkoord gaat - en dat lijkt iven alle twijfel verheven, want zel- ajjen toonde de Tweede Kamer zich zo Mistemmig en zo enthousiast als gis- icf ren bij de behandeling van dit on- ei- erwerp - zal het verboden zijn een antal nader aan te wijzen dieren te s open, af te leveren of onder zich tè a ebben. De bescherming geldt niet leen voor levende dieren, maar ook zi oor dode dieren of herkenbare delen ag aarvan. ng e grote tevredenheid van de Tweede ie amer betrof echter niet (alleen) het hi etsontwerp (er waren nogal wat ver leken van de wet hier en daar wat verfijnen) op zichzelf, maar met bllame de toezeggingen die staatssecre- stnris Wfm Meijer (CRM) gisteren •er de samenstelling (bij algemene aatregel van bestuur) van de lijst an beschermde dieren deed. In eer- instantie werd bij het wetsont- erp (ingediend door het kabinet- iesheuvel) gedacht aan diersoorten de oerang-oetan, gorilla, tijger anter, olifant, tapir, neushoorn, ichtluipaard en enkele vogels, aatsseretaris Meijer' ging echter anzienlijk verder en zei de lijst van 'ashington te zullen overnemen en ventueel uit te breiden als de situa- e in Nederland daartoe aanleiding eeft. Deze lijst van Washington be lt een groot aantal beschermde die- in en is opgesteld tijdens een ruim :n jaar geleden gehouden internatio- aie departementale conferentie in ^'ashington. De lijst bevat ongeveer chthonderd soorten en ondersoorten, faarvan 283 soorten zoogdieren, 288 ven ondersoorten, waarvan 283 soorten zoogdieren, 288 soorten vogels en voor het overige reptielen, amfibieën en 23 soorten vissen. Met name dit laatste aantal wordt nogal laag geacht en staatssecretaris Meijer gaf toe dat deze diersoort in de lijst van Washington nogal karig is bedeeld. Hij stond dan ook open voor de suggestie van de heer Keja (VVD) om aan bijvoorbeeld koraalvis- sen te denken, die op zo een grote, schaal worden geïmporteerd, dat in de Nederlandse Antillen liet voortbestaan van bepaalde soorten wordt bedreigd. Bij de uitbreiding, van de lijst van Washington wordt mede gedacht adn een uitbreiding tot families. Hoewel dan soorten en ondersoorten worden beschermd die niet direct met uitroe- Van een verslaggever AARDENBURG Het gezin van burgemeester drs. W. L. A. Lockefeer Aan liet Zeenwsvlaamse Aardenburg kan weer op gelucht ademhalen nu de Belgen die op zoek zijn naar.de pas geopende sexsauna niet langer aan de burgemeesterswoning bellen. Drie weken geleden werd in het centrum van de vierduizend zielen tellende gemeente, in de Markt straat nummer 6, een sexsauna ge opend. De eigenaar van de sauna heeft blijkbaar druk in Belgische kranten geadverteerd: in drommen kwamen de Belgen er in prachtige auto's op af. Velen vergisten zich echter in het huisnummer en belden aan bij de villa van de burgemeestër op de Markt nummer zes, waar ze na tuurlijk prompt geweigerd werden. Sommige bezoekers zetten echter hun voet tussen de deur en werk ten zich toch naar binnen. Het huishoudstertje van de burgemees tersfamilie zou het daarbij nogal swaar te verduren hebben jgehad: bezoekers slingerden haar beledi gingen naar het hoofd als het meisje zei niet van hun toenade ring gediend te zijn. Begin deze week raakte de maat vol toen twee saunabezoekers 's avonds laat het huis van de burge meestersfamilie binnendrongen en daar (de ouders waren afwezig) de drie flinke zoons van het echtpaar (veertien, vijftien en zestien jaar) op 'hun weg vonden. De drie kn pen verdedigden hun woning met overgave en zij werkten de man nen naar buiten. Tenslotte hebben ze samen in pyama de nummer plaat van het huis geschroefd. Sinds die tijd glijden de glanzende auto's nog wel zoekend door de straat maar wordt er bij de burge- meesterswoning niet meer aange beld. Mevrouw Lockefeer toonde zich gistermiddag- erg opgelucht. 'Ik wilde eerst een groot bord in de tuin laten zetten waarop met grote letters stond dat op nummer zes de burgemeester woont. Mis schien is dat nu niet meer nodig1, zei zij hoopvol. ing worden bedreigd, zal de controle op de naleving, aanmerkelijk worden vereenvoudigd. Er zal dan minder twijfel kunnen bestaan over moeilijk onderling herkenbare (onder)soorten, waarvan de een wel beschermd is en de ander niet. Bij de controle op de naleving valt, zo zei staatssecretaris Meijer, weinig te verwachten van het politieapparaat. Er zal moeten wordn gedacht aan deskundigen, zoals natuurbescher mingsconsulenten. De controle zal zich vooral moeten richten op plaat sen waar overtreding (dit alles Onder het formele voorbehoud dat de wet inderdaad in werking treedt) te ver wachten valt, zoals bij dierenhandela ren. luchthavens, dierentuinen en die renparken. Gevolgen Voor de Nederlandse dierenhandel heeft het wetsontwerp verstrekkende gevolgen. Nederland is een belangrijk handelsknooppunt en het gevaar be staat dat inwerkingtreding van de wet tot gevolg heeft dat de handel zich naar het buitenland verplaatst. Zodra echter, aldus staatssecretaris Meijer, iemand de grens overkomt in het bezit van een beschermd dier, is hij strafbaar. Dat kan bijvoorbeeld een piloot van een vliegtuig zijn. Het onder zich hebben houdt ook in, vol gens de Hoge Raad, dat een verkoper niet iets bij iémand in bewaring kan geven: zowel degene die het dier in bewaring heeft als degene die het in bewaring heeft gegeven, is dan straf baar. Om de samenwerking met de Neder landse dierenhandel niet te verstoren maar integendeel te bevorderen, heeft de heer Scholten (ARP) een amende1 ment ingediend om in de commissie van deskundigen die adviezen zal le veren ook vertegenwoordigers van dierentuinen en dierenhandel op te nemen. Ook dit zegde de staatssecreta ris toe. Kojiingin Juliana werd gistermid dag enthousiast begroet toen zij op de tweede dag van haar be zoek aan Zeeland op de manifes tatie '25 jaar Zonnebloem' in de Vlaanderenhal in Sast van Gent arriveerde. Eerder op de dag be zocht de koningin de landbouw- praktijkschool in Schoonendijke en de Terneuzense huishoud school De Leeuwtjes. Y ADVERTENTIE) AR-?/ AMSTERDAM Oscar Harris The Twinkle Stars, The Royal Hawaiian Minstrels en Hans Sommer The Sommerset zijn er ook bij. DEN HAAG De actiegroep protes terende PTT-vrouwen heeft gisteren ongeveer vierduizend handtekeningen aangeboden aan de voorzitter vain de bijzondere kamercommissie inzaike de spreiding van rijksdiensten, de heer K. Wierenga. De vrouwen vrezen moeilijkheden bij het zoeken naar werk voor henzelf, voor wenkende kinderen en voor kin deken diie van school komen. Hoewel de regering heeft gezegd iets te wil len terugnemen van haar spreidings plannen, herest er onder de echtge notes van de betrokken PTT-ambtena- ren nog de grootste onzekerheid over wat hen boven het hbofd hangt. Van een verslaggever AMSTERDAM De Westduitsers hebben een (erg) lang weekend, en dat zullen de Nederlanders merken. Grote stromen Duitsers trekken ons land binnen. Bij de grensovergang Bergh bij Arnhem kwamen gisteren ongeveer 44 auto's per minuut binnen. De stroom is Avoensdagmiddag al op gang gekomen. De Westduitse minivakantie wordt veroorzaakt doordat de katholieken gisteren Sacramentsdag vierden (vrije dag) en doordat maandag de dag van de Duitse eenheid wordt gevierd (ook een vrije dag). Van onze panlemenits redactie DEN HAlAG -De regering schenkt haast geen aandacht aan de medische zorg en de hegeleijding van de buitenlandse werknemers en hun gezinnen. Verder moet de geestelijke verzorging A an de gastarbeiders ook financieel mogelijk Avorden gemaakt. Dat Avil zeg gen, dat er ook rekening wordt gehouden met de eigen religieuze feestdagen. De fracties van de KVP, ARP en CHU 'uiten deze kritiek in hun schrif telijke reactie op de memorie van antwoord van de regering op'de nota buitenlandse werknemers. De bewuste memorie, waarop de Kamer twee jaar heeft gewacht, is op zichzelf weer een nieuwe xjota over het probleem van de buitenlandse werknemers. De drie confessionele partijen willen nu zo snel mogelijk een openbaar debat in de Tweede Kamer. KVP, ARP en CHU doen de suggestie een speciale subsidie te verlenen voor aalmoezeniers en predikanten voor de gastarbeiders. Deze drie partijen wij- Campari Cola is van ons uit gezien een compromis. Een mix die we niet aan- noch afraden. Ertegen vinden we dat 't bruin van de Cola nogal vecht met 't helder rood van onze Campari. Ervóór pleit dat Campari Cola bepaald niet onsmakelijk is. De bereidingswijze is natuurlijk al even eenvoudig als de naam doet vermoeden. U doet wat Campari in een long drink glas en vult 't bij met koele Cola. En u completeert 't geheel met ijsblokjes. Proost. Als de Cola-omzet straks omhoog gaat weten we tenminste waar 't aan ligt. Campari moet jewel lekker vinden, 't is even een kwestie van de juiste mix. hiderzoek van bonden Van een verslaggever UTRECHT De Industriebond NKV en de Unie BLHP hebben deskundi gen ingeschakeld om een onderzoek jto te stelen maar de achtergronden van de voorgenomen sluiting van het textielbedrijf Enneking in Tilburg, «'aardoor 274 werknemers en werk neemsters op straat zouden komen. De ontslagprocedure is al begonnen, maar het gewestelijk arbeidsbureau heeft nog geen beslissing over de gevraagde ontslagvergunniingen kun nen nemen, omdat bepaalde stukken ontbreken die de dirdotie achterhoudt uit vrees voor vermenigvuldiging. De commissie ontslagvergunnimgen van het arbeidsbureau zal de stukken nu in het bedrijf gaan bekijken. De districtsbestuurder van de Industrie hond NKV beschikt wel over het materiaal, maar hij mag daarvan geen gebruik maken. Enneking zou volgens ue directie de afgelopen jaren verlie zen van vele miljoenen hebben ge maakt. men ziet te weinig afzetkamsen voor het productieprogramma van fij ne japonnen- en mantelstoffen om die Productie nog voort te zetten. zen verder op de bijzondere plaats, die in de Islam in het leven van alle dag bij vele gastarbeiders en hun gezinnen inneemt. Discriminatie De door de regering voorgestelde 'ver trekpremie' van vijfduizend gulden vindt weinig waardering in de Twee de Kamer.-De confessionele partijen spreken van een discriminatie tegeno ver de Nederlandse werknemers. De VVD schrijft, dat deze premie nauwe lijks in overeenstemming is met het respect, dat voor de persoon en het werk van de buitenlandse werknemers verwacht mag worden. Wel moet het volgens de WD mogelijk zijn de buitenlandse arbeider de AOW-premie terug te betalen, die steeds op zijn loon is nagehouden. De fractie A"an de WD neemt het voor het bedrijfsleven tegenover de gastarbeider op. Haar reactie luidt: de regering geeft blijk van een meer dirigistische instelling en vertoont de neiging hogere eisen aan het bedrijfs- learen te stellen en minder begrip voor zijn moeilijkheden op te stellen. Generaal pardon De confessionele fracties dringen aan snel een wet tot stand te brengen, die de toelatong, de tewerkstelling en de verantwoordelijkheid van het bedrijfs leven voor de huisvesting en begelei ding regelt. Wanneer dan een duide lijk bestel in het leven is geroepen, moet het mogelijk zijn een generaal pardon te geven aan de vele illegale buitenlandse arbeidskrachten. Zo kan er een einde worden gemaakt aan het verschijnsel van een groep werkne mers. die hier onder bijzonder slechte omstandigheden wonen en werken. De schriftelijke reactie van de PvdA was gisteren nog niet ingediend. Een kamerlid, dat ook lid is van het Europees parlement; had het bewuste stuk meegenomen naar Straatsburg Voorvader... van de kinderen niemand woont te ver om '11 bloemetje te sturen Van een onzer verslaggevers AiMiSlïERDAM Wegens overtreding Aran het liandelsA7erbod met Rhodesië legde mr. F. H. J. ten Kroode, politierechter in Amsterdam, gisteren de directeuren Jo seph S. (51) en Julius S. (47) uit Amsterdam een geldboete op van 10.000 gul den, waarvan 5.000 gulden voorwaairdehjk met drie jaar proeftijd. Etablissement Zephyr Holland Transito BV het Amsterdams bedrijf Avaarvan beide heren di recteur zijn kreeg om dezelfde reden een geldboete van in totaal 1.000 gulden. In beide gevallen vodigdede (economisch) politierechter de eis van de officier van justitie mr W. A. J. M. Smit. Onmid dellijk na de uitspraak lieten alle partijen weten af te zien van hoger beroep. De beide directeuren werd ten laste gelegd, dat zij in 1972 een pakje onderdelen voor horloges en twee cartons tex tiel en in 1973 een pak gor dijnstof naar Rhodesië hadden gezonden. Zephyr werd be schuldigd in 1972 een pakje horloge-onderdelen en een pakje machine-onderdelen naar Rhodesië te hebben uit gevoerd. De Economische Controle Dienst, die op aanwijzingen van de Anti Apartheids Bewe ging Nede-riand vorig jaar ge ruime tijd de zaken bij Zephyr doorspeurde, stuitte tussen begin 1972 en medio 1973 op ruim vijftig transac ties ter waarde van anderhalf miljoen dollars. Maar dat al die goederen naar Rhodesië waren gegaan kon niet worden bewezen. De ambtenaar van de Economische Controle Dienst, die als getuige optrad, merkte in dit verband op dat de be stemming altijd een havenstad in de buurt van Rhodesië is, (Rhodesië heeft geen haven), maar dat hij de indruk had dat een deel van die goederen in Rhodesië terecht is geko men. Maar aangezien dit niet bewe zen kon worden, liet de offi cier die transacties buiten be schouwing. Onwetend Beide directeuren gaven de punten in de ten-laste-legging toe, maar Joseph S. - zijn collega Julius S. zweeg hele maal tijdens de zitting - ver klaarde nooit geweten te heb ben van een doorvoerverbod. Verder meende hij dat de goe deren niet noodzakelijk op de plaats van bestemming (Rho desië) moesten blijven, or- 'at het transitohandel betrof. Bovendien merkte hij op, dat de wetten ten aanzien van de handel met Rhodesië nogal De raadsman van verdachten onduidelijk waren geregeld (de officier van justitie gaf later toe dat de wetgeving op dit punt nogal 'rommelig' is). In 1966 werd de in- en uitvoer verboden en pas in 1968 werd de transito-handel strafbaar gestéld Voorts werd het beta lingsverkeer pas dn 1973 stop gezet. Joseph S, voerde daarbij ter verontschuldiging aan, dat noch de posterijen noch de Nederlandsche Bank ('wat we uit Rhodesië kregen werd door de Nederlandsche Bank keurig verantwoord') noch de douane hadden gewaarschuwd. De politierechter bracht daar omdat Joba (waarvan beide tegen in, dat bedde heren dat hadden moeten weten, temeer heren ook directeur zijn) al zeventien jaar met Rhodesië handel drijft in chemische en farmaceutische produkten. De officier van justitie merkte ten aanzien van de transito handel op, dat voor hem de vrachtbrief essentieel was en op de vrachtbrieven stond als bestemming Rhodesië. Tijdens de zitting kwam naar voren, dat Joseph S. in 1971 met een monsterpartij horlo ges naar Rhodesië was gegaan; een opmerking waarop S. in stemmend knikte. Voorts bleek dat Zephyr in 1970 werd opgericht op initiatief van Central African Pharmaceuti cals (CAPS) in Rhodesië, welk bedrijf de basis wilde verbreden. Daar voelden Jo seph S. en Julius S. wel voor, zoals zij zeiden, omdat zij ook een bredere basis wilden dan alleen chemische en farmaceu tische produkten. De politierechter kon echter niet aan de indruk ontkomen, dat Zephyr was opgezet met een 'bepaald doel'. Dit temeer omdat beide verdachten tegen over re Economische Contro le Dienst ontkenden dat goe deren naar Rhodesië werden gezonden. 'Je ontkent alleen als je weet dat je fout zit', meende de politierechter. verklaarde dat de directeuren wel het besluit van 1966, maar niet dat van 1968 kenden. Hij vond ook, dat zij het hadden moeten weten. Maar wees er gelijktijdig op, dat zijn cliën ten bij het onderzoek alle me de werking hadden verleend. Voorts verklaarde hij, dat geen zaken met Rhodesië meer Worden gedaan, anders dan op vergunning (voor far maceutische produkten). Hij meende dat met de strafmaat ook rekening diende te wor den gehouden met de nadelige publiciteit, vooral ook omdat Joba nogal wat relaties onder houdt met oost-éuropese lan den. De verdachten zelf - die zich tijdens de zitting opmer kelijk stil hielden - hadden daarop niets meer te zeggen. De rechter, die er eerder op had gewezen dat beide ver dachten dn het verleden al eens veroordeeld waren we gens knoeierijen en deze zaak daarvan niet ios te kunnen zien, sloot zich aan bij de .eisen van de officier van justi tie voor 'misdaad #met kleurlo ze opzet'. Uw Fleur op- bloemist zorgt ervoor! Fteurop Interflora Nederland. Gegarandeerd goed. Rita 'Als ik dit wegdoe, dan gooi ik uw wodka weer in de fles te rug

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5