Veel grensverkeer met hervormde kerk Arie Noordtzij, markant oud testamenticus AbMi Priester geschorst die IRA ophemelde Twee maal een kwartier in een gemakkelijke stoel Vandaag Situatieschets van chr. gerefkerken Deelopbrengst van kinderzegels naar buitenland Na oliecrisis zijn arme landen des te meer onze zaak IKOR herdenkt ds. A. W. Lazonder Portugese bisschoppen zitten op de wip Gereformeerde gemeenten nemen adoptie in studie Demonstratie voor ambassade Brazilië Dertig jaar geleden stierf in Zwitserland: Trouw Kwartet Nieuwe boekei TROUW/KWAiRfTKT VRIJDAG 14 JUNI 1974 KiERK /BINKBNLAKD T2 '/Ka Van een onzer verslaggevers DORDRECHT In de afgelopen dertien jaar hebben 16.200 christelijke gereformeerden hun kerk verlaten, een niet te verwaarlozen deel van het ledenbestand. Daar staat tegenover, dat 12.200 men- «en in dezelfde periode toetraden tot de christelijke gereformeerde kerken. Dat blijkt uit het zojuist verschenen Jaarboek 1974 van deze kerken. In de periode 1 januari 1961 tot 1 januari 1974 steeg het totaal aantal christelij ke gereformeerden in ons land van 63.474 tot 71.300. Het afgelopen jaar was er een toename van 146, ofwel 0,2 procent In het kerkelijke grensverkeer is het globale beeld voor de christelijke ge reformeerde kerken niet ongunstig. In deze dertien jaar vertrokken 10.800 christelijke gereformeerden naar an dere kerken of groepen, terwijl er 11.200 van andere denominaties over kwamen. Een positief saldo dus van 400. O VERG ANGERS Een nadere specificatie laat zien, dat deze overgangen zich voor het over grote deel voltrekken binnen de gere formeerde gezindte. Daarbij verliezen de christelijke gereformeerden in het grensverkeer met de hervormde kerk (winst 3744, verlies 4415) en met de gereformeerde gemeenten (winst 1097, verlies 1626)., Ledenwinst is |er vooral in de verhou ding tot de beide groepen vrijge- maakt-gereformeerden (winst 1366, verlies 409). Verder wordt er ook gewonnen ten opzichte van de gere formeerde kerken (winst 3737, verlies 3361) en de oud-gereformeerden (winst 545, verlies 217). Met de rooms-katholieke kerk is weinig grensverkeer. Er kwamen in dez der tien jaar 176 rooms-katholieken over, terwijl 46 christelijke gereformeerden r.-k. werden. BUITENKERKELIJKHEID Ten aanzien van de buitenkerkelijk heid is het beeld beduidend ongunsti ger. In deze dertien jaar zijn naar schatting 4300 christelijk gerefor meerden onkerkelijk geworden. Ver der zijn er duizend bij verhuizing in het kerkledige verdwenen, doordat zij hun attestatie in hun nieuwe woon plaats niet meer inleverden. Ds. M. Drayer, een var» de samenstel lers van het jaarboek: 'De toenemende migratie van onze bevolking beïn vloedt in dit opzicht juist voor de kleinere kerkgemeenschap de cijfers in ongunstige zin daar de grotere spreiding de relatie tot een bepaalde gemeente moeilijker maakt, zodat men tussen wal en schip terecht komt. Ook al behoeft in dit geval algehele ontkerkelijking nit plaats te vinden, de mogelijkhèid is zeker niet denkbeeldig, dat de band niet alleen met de eigen, maar ook met elke kerk verbroken wordt.' Tegenover deze laatste cijfers staan 933 buitenkerkelijken, die in deze pe riode tot de christelijke gereformeer de kerken toetraden. ONVOORSTELBAAR In zijn jaaroverzicht gaat ds. Drayer in op de 'onvoorstelbare moeite' in eigen kerk als gevolg van toenemende polarisatie. Ook vroeger waren er wel tegenstellingen, maar het ging toen allemaal iets gemoedelijker toe. Men sprak toen nog niet van modaliteiten, maar (toegeeflijker) over 'ligging'. Er zijn nu symptomen, dat de spannin gen tussen licht en zwaar, noord en zuid op d spits gedreven worden, aldus ds. Drayer, die hier een van de redenen zit, waarom 'een niet te verwaarlozen gedeelte van het leden bestand zich op de een of andere manier 'onterft' of zich 'onterfd' ge voelt in onze kerken.' Jaarboek 1974 van de christelijke ge reformeerde kerken in Nederland. Uitgave Van Brummen te Dordrecht. 228 blz5,75. Michael Gaughan is bij zijn geboorteplaats Ballina in Ierland begra ven. De met een vlag bedekte kist wordt onder geweldige belangstel ling de begraafplaats opgedragen. BIRMINGHAM De r.k. priester Michael Conolly is voorlopig ge schorst omdat hij bij de begrafenis van Michael Gaughan, die voor de één een bankrover is en voor de ander een held die stierf voor zijn (Noordierse) vaderland, een toespraak heeft gehouden waarin hij de zaak van het Ierse republikeinse leger, de IRA, had opgehemeld. De schorsing is uitgesproken door de aartsbisschop van Birmingham George Dwyer. De redactie behoudt zich het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet, postbus 859. Amsterdam. Ster-reclame Enkele malen per dag worden we gemanipuleerd, geïrriteerd en bedro gen door de STER-reclame die ons allerlei hysterisch schreeuwende man nen en vrouwen in de huiskamer brengt om ons met onderscheiden leu genachtige voorstellingen allerlei arti kelen aan te praten waarbij het nóch met de geestelijke nóch met de mate riële milieuverontreiniging, nóch met de waarheid, nóch met onze gezond heid nauw genomen wordt. Nu wil men ons ook op zondag met deze minderwaardige zaken opschepen. Men behoeft waarlijk niet van oordeel te zijn dat STER-reclame in strijd is met zondagsheiliging etc. om de hart grondige kreet te slaken: de hemel beware ons voor al deze vuiligheid ook nog op zondag! Den Haag W. C. F. Scheps Grieks verzet Uit uw bericht van 7 juni over een brief aan het komité Solidariteit Grieks Verzet, kan een tegenstelling geconstateerd worden tussen minister Van der Stoel en het Kbmité Solidari teit Grieks Verzet over de wenselijk heid de bewuste brief te publiceren. Minister Van der Stoel zou tegen publikatie zijn geweest, terwijl het Komité er vóór was. De waarheid is, dat het Komité daartoe ook aange spoord door min. Van der Stoel, nauw keurig heeft afgewogen of de bewuste brief gepubliceerd kon worden in be lang van de vijf genoemde gemartelde Grieken. Overleg met vertegenwoordi gers van het Griekse verzet heeft ertoe geleid dat de brief toch is gepubliceerd, omdat alle betrokkenen van mening waren dat het Griekse verzet de eerste aangewezene is in deze moeilijke afweging de juiste richting aan te geven. Amsterdam drs. Harry van den Bergh voorz. Komité Solidariteit Grieks Verzet Nadere informatie Dr. Brienen vergist zich deerlijk als hij meent dat de Nadere Reformatie Siet zou wortelen in de Reformatie- et is wat anders als men beweert dat bij de oude schrijvers (de mannen van de Nadere Reformatie) geen spo ren van laatmiddeleeuwse scholastiek en mystiek zouden zijn aan te wijzen. Maar wortelen in of stoelen op doet de Nadere Reformatie zek op Calvijn en de andere Reformatoren. Zelf kennis genomen hebbende van de oude schrijvers kan ik verklaren dat ze eerlijke en heerlijke zielespijs ge ven waarin de werking van de Heilige Geest duidelijk merkbaar is. Zij ken den Gods Woord en zij kenden het mensenleven. En toen zo'n vijftig jaar lang vóór de afscheiding in de her vormde kerk de mensen stenen voor brood kregen zochten de vromen in de gezelschappen (conventikels) iets beters. Dat betere zagen ze toen ook m.i. terecht in het elkaar voor lezen uit de oude schrijvers. Ie Exloërmond J. Tipker Kz. Brugfunctie Blijkens Tr.-Kw. van 8 juni wijst prof. Verkuyl op hef.grote aanwezige gevaar, dat een kerk bedreigt, wan neer de brugfunctie tussen kerk-jeugd instort. Vooral de laatste jaren is van vele zijden gewaarschuwd dat het lan delijk gereformeerde jeugdwerk bezig is geleid te worden in een verkeerde richting. Het geluid ontbrak: 'Dit is de weg, wandel daarin, jeugd der kerk en gij zult rust vinden'. Wat is er al gewaarschuwd, dat de afbraak van kerkeijk jeugdwerk onafwendbaar is, wanneer Calvijn ingeruild wordt voor Marx. Wanneer volgens ge noemd artikel opnieuw bezinning in dezen gevraagd wordt en bruggenbou wers, akkoord, maar dan bouwers, die de leegte, waarin we geraakt zijn peilen, zonodig het schroot opruimen en opnieuw beginnen op de oude fundamenten en peilers en de boven bouw aanpassen aan de methoden en structuur van heden op bijbelse en reformatorische grondslag. Dan is er zeker geen gevaar voor ondergang van de kerk. 'Schommelbrugjes en bedrie gertjes zijn mooi voor vermaak maar deugen niet als functie tussen kerk en jeugd. Oldebroek H. Bocve UTRECHT De opbrengst van de kin derpostzegel actie 1973 (6,2 miljoen gulden), gaat voor een deel naar hulp aan kinderen buiten Nederland. Twee miljoen gulden gaat naar hulp aan kinderen buiten Nederland. Het geld gaat naar instellingen die hulp bieden aan kinderen in Bangla Desj, Brazilië, Angola, Kenya, Zaire, Indonesië en Ethiopië. Het overige geld gaat near projecten in Nederland, zoals bijvoor beeld de Nederlandse unie van speel tuinorganisaties (ƒ40.000), de ver schillende Kruisverenigingen 156.000), de Nederlandse vereniging voor revalidatie 15.000) en de Alge mene vereniging ter voorkoming van blindheid (ƒ10.000.)'. DEN HAAG De machtsverschui ving die door de oliecrisis zichtbaar werd, mag nog geen reden zijn om te zeggen dat de derde wereld nu maar zelf zijn zaken moet gaan regelen en dat de 'nieuwe rijken' (de olielanden) de verantwoordelijkheid voor de arme landen moeten aanvaarden. Dit zed de voorzitter van de Nederlandse organi satie voor internationale ontwikke lingssamenwerking, dr. H. M. de Lan ge op de algemene vergadering van de NOVIB in Den Haag. Wie kennis neemt van de hachelijke situatie waarin juist de armste landen zijn gekomen door de oliecrisis, kan tot geen andere conclusie komen dan dat de rijke landen zich extra moeten inspannen, aldus dr. De Lange. Connolly Is verbonden aan een paro chie in Wolverhampton. Michael Gaughan overleed in een Britse ge vangenis waar hij een hongerstaking hield om overbrenging naar een ge vangenis in Noord-Ierland af te dwin gen. Hij moest een gevangenisstraf van zeven jaar uitzitten wegens een bankoverval die volgens zijn zeggen was gepleegd om geld bijeen te krij gen voor het Ierse republikeinse le ger. Connolly noemde Gaughan in zijn toespraak' een dappere soldaat die voor de zaal: van de vrijheid gevallen was'. Vooral het feit dat de slippedragers Van een onzer verslaggevers HILVERSUM In zijn maandelijkse rubriek 'Zingt het voorbedachte lied' voor IKOR-radio herdenkt Frits Mehr- tens zondagavond om half zeven de .onlangs overleden hervormde predi kant A. W. Lazonder, die zo sterk betrokken is geweest bij de totstand koming van het nieuwe liedboek. Frits Mehrtens laat dan gedeelten ho ren uit de rede die ds. Lazonder in Middelburg hield bij de aanbieding van het nieuwe liedboek aan de ker ken. LISSABON Een Portugese krant zegt dat verschillende bisschoppen de nauwe banden onderhielden met de ten val gebrachte regering Caetano op het punt staan af te treden. Het is tot dusver niet mogelijk geweest om het bericht van de krant, 'A Capital', bevestigd te verkrijgep. De nuntia tuur noemde het bericht uit de lucht 'gegrepen, maar tegelijk rekenen wel ingelichte Vaticaanse kringen er op dat in elk geval nuntius Sensi uit Lissabon zal worden teruggeroepen. Het Portugese episcopaat is met uit zondering van de bisschop van Oporto, Ferreira Copies, steeds nauw verbonden geweest met het bewind Salazar en -Caetano. I bij de begrafenis het uniform van de IRA droegen, wekte de woede van de Britten op. Mgr. Dwyer zegt in zijn verklaring dat een priester' ivoorden van vrede en verzoeping moet spre ken en dat het optreden van Connolly alleen maar de verbittering en ver deeldheid kan aanwakkeren'. De 44-jarige Connolly beschreef de Ira-campagne als een heilige oorlog tegen heidenen en mensen die geen respect hebben voor de menselijke waardigheid. Mgr. Dwyer zal na een gesprek met Connolly over zijn toe komst beslissen. Veel zal afhangen van de vraag of Connolly zijn uitspra ken in een opwelling of weloverwo gen heeft gedaan. Andere priesters die bij de begrafenis betrokken wa ren, hebben geen steun gegeven aan Gaughans actie. Van een onzer verslaggevers GOUDA De synode van de gerefor meerde gemeenten in Nederland heeft een deputaatschap ingesteld, dat de kwestie van het al dan niet dopen van geadopteerde kinderen in studie gaat nemen. De synode, die onder leiding stond van ds. J. de Groot uit Rijssen, hield zich vooral uitvoerig bezig met de jaarlijkse bid- en dankdagen. Omdat het op elke plaats afzonderlijk bid- en dankdag houden voor de weinige pre dikanten van de kerkïormatie (zeven op een totaal van 52 gemeenten) te zwaar geworden was, had de synode van vorig jaar besloten, dat alle ge meenten deze dagen voortaan op de zelfde data zouden houden (tweede woensdag in maart en eerste woens dag in november). Dit betekende, dat de vacante gemeenten op deze dagen geen predikant meer hebben en uit sluitend leesdiensten moeten houden. Een voorstel, om dit besluit te herzien en de vacante gemeenten in de gele genheid te stellen door zelf een da tum vast te stellen althans 's avonds een predikant te laten voorgaan, werd na uitvoerig beraad verworpen. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben eindelijk een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van het bejaardenoord van deze ge meenten (een dienstencentrum met 112 bejaardenwoningen) in Gouda. De totale bouwkosten van dit project zijn begroot op 8,5 miljoen. Verwacht wordt, dat hierop een geldlening zon der gemeentelijke garantie kan wor den verkregen van zes miljoen. De gereformeerde gemeenten in Neder land (16.000 zielen) hebben zelf al twee miljoen bijeengebracht, terwijl nog eens twee ton is toegezegd. DEN HAAG Tien leden van 'Am nesty International' hebben gistermor gen een stille tvaoht betrokken voor de Braziliaanse ambassade op de Mau ri t&kade in Den Haag. Doel ds een openbaar proces te verkrijgen voor een aantal Braziliaanse politieke ge vangenen tegen wie nog geen beschul digingen zijn ingebracht UTRECHT Een bepaald stadi um van geluk kan 'gewoon' verkre gen worden als men twee maal op een dag een kwartier in een ge makkelijke stoel gaat zitten. Dit leert ons het instituut voor klini sche en industriële psychologie van de rijksuniversiteit te Utrecht. Dit instituut gaat onder leiding van drs. L. Pannekoek een onder zoek instellen naar de psychologi sche effecten van transcendente meditatie, waarvoor een steeds gro ter wordende belangstelling be staat. Transcendente meditatie is door Maharishi Manesh Yogi omschreven als een techniek, waarbij men de aandacht richt opmeer subtiele ontwikkelingsstadia van een ge- dachte tot het subtielste ontwikke lingsstadium wordt ervaren en overschreden. Men is dan getrans cendeerd. Dat is volgens het in Utrecht gevestigde centrum voor transcendeiite meditatie 'een bron van energie, creativiteit, intelligen tie en geluk'. Dit stadium wordt bereikt door gewoon in een gemak kelijke stoel te gaan zitten. Als dat twee maal per dag vijftien minuten lang wordt gedaan, blijkt dat volgens het centrum een enor me rust te geven aan het zenuw stelsel. De techniek moet regelmatig wor den beoefend en wel een kwar tiertje in de ochtend en een kwar tiertje 's avonds. Door de lieel die pe rust krijgen nog steeds vol gens het centrum voor transcen dente meditatie diepere ver moeidheden, spanningen en frus traties de kans 'op te lossen'. De onderzoeker dr. Wallace heeft deze alerte rusttoestand een vierde hoofdbewustzij'ns toestand ge noemd, verschillend vanwaken, slapen en dromen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe.iike Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkantoor: NZ. Voor burgwal 280, Postbus 859, A'dam. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek nr. 69 73 60 768). Gem giro X 500. door prof. dr. J. Veenhof Volgende week vrijdag (21 juni) is liet dertig jaar geleden, dat de oudtestamenticus Arie Noordtzij in liet Zwitserse Lutry bij Lau sanne overleed. De tijding van zijn heengaan ver van de kring van zijn Hollandse vrienden en leerlingen werd destijds als liet ware overstemd door het rumoer van de oorlog en drong pas later in Nederland door. Zo vond het leven van deze markante theoloog een onopgemerkt en stil einde. Dit is voor ons een reden temeer om nu, na dertig jaar, nog eens het licht te laten vallen op deze bij zondere figuur; met name op zijn laatste levensperiode, waarover in ons land zo weinig hekend is. Geboren in 1871 uit het huwelijk van Maarten Noordtzij en een kleindoch ter van Hendrik de Cock was Arie Noordtzij alleen al krachtens zijn af komst heel nauw verbonden met de Afscheiding van 1834 en zijn leven lang heeft hij van zijn solidariteit met het gereformeerde volk blijk ge geven. Evenals vader Maarten, bijna veertig jaar lang de oudtestmenticus van de theologische hogeschool te Kampen, had hij al vroeg zijn hart verpand aan de studie van het Oude Testament Vader Maarten was een der eersten, die in Nederland wezen op het belang van de archeologische ontdekkingen in het Midden-Oosten voor het ver staan van het Oude Testament; de meeste toonaangevende geleerden na men daartegenover toen nog een heel sceptische houding aan. Toen zoon Arie zich in Leiden aanmeldde voor de studie van de semietische talen, werd hij door de beroemde Abraham Kuenen begroet met de woorden: 'Duj u bent de zoon van die meneer in Kampen, die gelooft in die potten en pannen!' De jonge student nam dankbaar de grondige Leidse scholing in ont vangst, maar in de lijn van zijn vader bleef hij zijn leven lang geboeid door wat die 'potten en pannen' ons over de achtergrond van de oudtestamenti sche geschriften te vertellen hebben'. Utrecht Via een lectoraat in Kampen belandde hij in 1912 op de oudtestamentische leerstoel aan de rijksuniversiteit te Utrecht De benoeming van een ker- kelijk-gereformeerd man aan een her vormde faculteit bracht toentertijd heel wat tongen en pennen in bewe ging, maar Noordtzij ging rustig zijn gang en hij ontwikkelde zich tot een geleerde, die in alle kringen volstrekt serieus genomen werd. Geheel zijn wetenschappelijke aktiviteit werd ge kenmerkt door het gespannen luiste ren naar 'Gods Woord en der eeuwen getuigenis' we citeren hiermee de titel van zijn grote boek, dat in 1924 het licht zag en overal een gunstig onthaal vond. Noordtzij kende de cultuurwereld van het Midden-Oosten uit eigen aan schouwing, hetgeen in die tijd ook Prof. dr. A. Noordtzij voor oudtestamentici bepaald nog geen vanzelfsprekendheid was. Mede daardoor kon hij in zijn vele geschrif ten de boodschap van het Oude Testa ment in historie, lied en profetie levendig en plastisch vertolken. Noordtzij had een fijne antenne voor de eigen denkwijze van de oosterse auteurs, die op allerlei punten sterk verschilt van onze westerse abstracte en theoretische benadering van de dingen, wat Noordtzij vanuit deze hermeneutische gezichtshoek te berde bracht over het openbaringsgebeuren. de Godsverkondiging en het mens beeld van het Oude Testament is ook vandaag nog bestudering en overwe ging ten volle waard. Tot zijn om gezondheidsredenen ver vroegd emeritaat in 1936 werkte Noordtzij in Utrecht Daarna trok hij naar het geboorteland van zijn vrouw Alice Aimé Peter, het Waadtland, een der kantonen van het fransspre de gedeelte van Zwitserland. Het ge- gezin Noordtzij de dochter was in middels in Nederland getrouwd, maar de belde jongere zonen waren met hun ouders meegegaan woonde eerste drie jaar in Lausanne, daarna vier jaren in een eigen chalet in Les Diablerets. De verandering van omgeving deed Noordtzij goed, zodat hij zijn weten schappelijk werk kon voortzetten. Zo ronidde hij 'in deze periode zijn exe geses van de boeken Leviticus, Nu- meri en Ezra-Nehemia af en publi ceerde hij in drie delen van de be kende serie 'Korte Verklaring'. Voorts investeerde hij veel energie in een wetenschappelijk commentaar op kronieken. Het manuscript kwam ge reed. maar kon vanwege de oorlog niet worden uitgegeven. Het berust thans in het archief van de Kampense hogeschool. Visser 't Hooft Noordtzij leefde in deze Zwitserse jaren overigens bepaald niet geïso leerd. Hij onderhield contact met al- Jerlei theologen, onder wie Charles Guignebert van de Sorbonne en de bekende rooms-katholieke exegeet R. P. Lagrange. Aan laatstgenoemde droeg hii op zijn in het frans geschre ven artikel over de intenties van de schrijver van Kronieken, dat in 1940 In het tijschrift 'Revue Biblique' verscheen. Vermeldenswaard is, dat Noordtzij en dr. Visser 't Hooft el kaar eoed leerden kennen en waarde ren. Trouwens, Noordtzij voelde zich sterk betrokken bij het wel en wee WERKLOOSHEID Van tijd tot tijf komen ons getalli van werklozen onder ogen. Ze gai wat op en-neer en kunnen ook ve schillend uitgelegd worden. Maar d getallen zijn minder belangwekkei dan het leed dat er achter schuilt 1 explosie van baldadigheid in het vo ge weekend in Groningen laat zii dat drie van de zes herrieschoppe 'zonder beroep' waren. Dat vermeld niet om déze wandaad op rekenii van 'de werklozen' te zetten. H geeft wel even iets te zien van nood die hier is en waaraan misschien te gemakkelijk voorl gaan. En terecht kan niemand di aandacht vragen voor de nood van d werklozen die in stilte lijden, gebu gaan onder de bijna geruisloze u schakeling. We moeten natuurli niet gaan menen dat met een behoi lijke werkloosheidsvoorziening de nood is opgelost. Die neiging hebb we en dat is een verkeerde neigii Het is duidelijk dat het vraagstuk de uitschakeling door sluitingen fusies en andere oorzaken een hoge plaats op de lijst van prioriteit moet hebben. Terwille van hen het treft en van hun kinderen. 1 zullen andere maatregelen dan besl singen ten aanzien van de hoogte v de uitkering moeten genomen wij den. Daar horen we nóg wein t i over. aDt is niet als een verwijt b i doeld. want het is best mogelijk dw er wel degelijk aan bepaalde striiti turen gewerkt wordt die hier verlii e ting moeten brengen, zonder dat i nog naar buiten kan treden. Maar ba mag niet uit onze aandacht verdv nen en overgelaten worden aan gang der dingen. Wie de dertig jaren meemaakte weet maar al goed hoe groot de nood van werkloi heid is en hoe diep die ingrijpt H is een vraag voor ons gehele Volk. van de hele Nederlandse kolonie in de spannende jaren van de oorlog. Dikwijls preekte Noordtzij in gemeen ten van de Vrije Kerk (Eglise libre) in Waadtland en aan de theologische faculteit van deze kerk, opgenomen in de universiteit van Lausanne, hield hij voordrachten. Het einde Tijdens de winter van 1943-1944 trad in de gezondheidstoestand van Noordt zij een merkbare verslechtering in. Hij leed aan hartzwakte, waarvoor hij in Tessln herstel zocht en aanvanke lijk ook vond. Maar in juni 1944 kreeg hij in Lausanne tijdens een examen aan de faculteit opnieuw een hartaanval. Na een verblijf in het ziekenhuis werd rust gezocht in het schilderachtige wijnstadje Lutry aan de oever van het meer van Genève. Daar kwam op 21 juni nog relatief onverwacht het ednde. De Zwitserse verwanten en vrienden hebben Arie Noordtzij op het kerkhof van Lutry begraven en een goed on derhouden zerk wijst thans nog de plaats aan, waar hij te ruste werd gelegd. In de 'Gazette de Lausanne' schreef de bekende exegeet Ph. Me- noud een zeer hartlijk herdenkings artikel. Deze bijdrage anno 1974 be oogt hetzelfde als Menoud in zijn In- memoriam; de herinnering levend te houden aan een markant geleerde, die een diepgewortelde gereformeerde le vensovertuiging verbond met grote openheid, zowel op het terrein van zijn wetenschap als in de menselijke verhoudingen. Dqor zijn werk spreekt hij ook nu nog tot ons. Prof. dr. J. Veenhof Is hoogteraat* in de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. NED. HERV. KERK Beroepen te Monster: P. M. Breugi r te Barneveld; te Arnhem: W. Dij meester te Hilversum; te Arnhem; J. Spijkerboer te Santpoort en Th. Loran, pred. voor buitengew. W' zaamheden (herv. jeugdraad), won< te Leusden. Broepbaar: dr. J. van Slageren, 2i( dingspred. p/a Zendingshuis, Leiiy straat 11, Oegstgeest. Aangenomen naar AmsterdamèW.: I G. J. v,d. Sluys te Moerkapelle, I bedahkte voor Oene en Delft. Bedankt voor Opheusden:S. dë-~J«p te Ouddorp. Afscheid op 16 juni van Amersfoo C. Vos, beroepen te Amsterdam; v Boxmeer: A. J. Wilzing, ber. te Gravenhage: van Velp: A. de Leen ber. te Groningen (studentenpas raat): van Groningen (tJb;vr de vri modaliteit): R. Ilensen, ber. te G ningen t.b.v. het studentenpastor van Wassenaar, als pred. voor bi werkzaamheden (full-time leraar t aan het Rijnlands Lyceum) A. v Buuren, ber. te Zoetermeer. Intrede te Ferwerd: S. J. Seinen i Tange-Alteveer; te Ternaard; S. Nijdam uit"Drachten; te Den Bomm kand. H. Talsma uit Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Norg: M. D. de Vr kand. te Leeuwarden. Aangenomen naar Veenendaal: H. van Bottenburg te Voorburg, die danikte voor Roden. Afscheid van Dordrecht; E. R. Schuddebeurs, ber. te Ureterp. 1 Intrede te Zweeloo: P. A. C. Bongi uit Haarlem; te Schermerhorn: kat J. W. Doff uit Amsterdam; Emeritaat verleend aan H. Pilon Hilversum. GEREF. KERKEN (VRIJG) Beroepen te Wageningen: J. A. Velden te Enschede-N., voorheen sionair pred. Aangenomen naar Blokzijl: S. Vries, kand. te Zuidlaren, die bedai te voor 14 andere beroepen. Afscheid van Leiden: J. v.d. Ha ber. te Gouda. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-O. (tevens geest, verzorger v.d. Koningshof Rotterdam-Z): K. J. Velema te Le warden; te Zwijndrecht: P. N. Ribb te Den Haag-W. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-IJsselmoni J. van Haaren te Amersfoort. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-W.: W. H seis te Lemmer. 'Dat hoef Je niet te nemen', door Sj D. Allnsky. Uitg. Bert Bakker, D Haag. 159 blz. Prijs 16,50. Alinsky geniet enorme faam onder Nederlandse voorvechters voor har sociale acties. Hij wordt onder andi door Piet Reckman (Sociale aki voortdurend geciteerd en beschrev Deze vertaling geeft een goed lnzii I in Alinsky"s denken. •Morele dilemma's bij de geneeski de' door Alastair V. Campbell. W De Toorts te Haarlem. 159 blz. F' 19,- De auteur docent christell ethiek aan de universiteit van Ed burg presenteert zijn boek als beknopte cursus medische ethiek, voornamelijk is bedoeld voor de ofi ding van artsen en verpleegkundig Het is ook toegankelijk voor een dere lezerskring.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2