OBERTO PORTA NIET TE BENIJDEN Gerd Müller jaagt op dertien West-Duitsland bij trainers grote favoriet l/MM 74 Barcelona in halve finale tegen Atletico Tegenstanders Oranje bereiden zich voor West-Duitsland-Chili vandaag in uitverkocht Berlijns stadion Riva opgesteld Gijs van Lennep inZandvoorts GP Ajax berust nog niet in vertrek van Johan Neeskens EC loting in Zürich Wereldrecord Irena Szevinska Tien stemmen voor Nederland als halve finalist ROUW/'KiWAiRiTIET VMJDlAlG 14 JöNI 1974 SPORT T13/K15 Mat ingeschakelde sterke manvan Uruguay mag niet falen BARCELONA (UPI). UISBURG Grimmig deed Roberto Porta zijn werk. e 60-jarige sterke man van Uruguay, evenals Rinus ïohels pas ingeschakeld nadat zijn land zich had ge- laatst voor de eindronde van het wereldkampioenschap, lield zijn mannen in de als een vesting bewaakte portschule Duisburg-Wedau twee maal anderhalf uur itensiaf bezig. Pas laat in de middag, toen de jeugdige ilentan Fernando Morena met 25 doelpunten ipscorer in de nationale competitie en Dennis Millar iet vurige schoten de bekwame doelman Ladislao Mazu-r- iewicz danig op de proef stelden, brak bij de kalende fruguayer, de glimlach spaarzaam door. 'Porta is niet te enijden', zei de 39-jarige oud-international Horacio iroohe, die 49 maal voor Uruguay uitkwam. 'Hij mag envouidig niet falen. In zijn land was d!e kritiek niet lals toen hij Saul Rdvero buiten de selectie plaatste. Hij ent als geen ander de fouten van het Uruiguese voetbal, ►p (het middenveld wordt de mandekking consequent >egepast. Bij de achterste vier echter ruimtedekking. En at is tegen een ploeg als Nederland met snelle spelers Bvensgevaarlijk'. ïoche, die in 1966 in Engeland als international afscheid am en voor Allemama Aken heeft gespeeld, is momen- eed als gemeentelijk badmeester werkzaam in Bonn. Hij oet manmoedige pogingen terug te komen in het opvoetbal. Hij traint in de hoofdstad van de Bondsrepu bliek een eerste klasse amateurclub en studeert voor het lilploma van a-trainer. 'Ach, kansloos zijn we natuurlijk net De oefenwedstrijden zeggen me niet zo erg veeL Als iet 'klikt' kan alles zelfs voortreffelijk lopen. We hebben eel oudere spelers doelman Mazurkiewicz is 29 Jauregui ook, Masnik 31 en Cubilla zelfs 34 maar eker iin een toernooi om een wereldkampioenschap is outline erg belangrijk. Vooral als die wordt aangevuld met jeugdig talent op middenveld en op de vleugels'. Op de vraag of Porta, geassisteerd door Luis Ubina die in 1970 deel uitmaakte van het elftal dat vierde werd in het toernooi om de wereldbeker, taktisch een goede coach was gaf Troche een ontwijkend antiwoord: 'Ik heb nog onder hem gespeeld, bij Nacional. Toen was hij een goed tacticus maar dat was in 1960. Woensdagmiddag bracht Roberto Porta overigens nog al zijn 22 mannen dn de strijd. In Duisburg werden achter elkaar twee wedstrijden gespeeld. Uruguay, zaterdag eerste tegenstander van Nederland, won daarbij met 2-0 van de amateurclub Eiintracht Duisburg. In de 38ste minuut moest linksbuiten Rubo Corbo met een enkelblessure uitvallen, waardoor zijn meespelen tegen Nederland dubieus is gjeworden. De Zuidamenikanen legden vaak goede combinaties op de mat, maar toonden in de aanval een te grote speelsheid. Elk duel werd bovendien uit de weg gegaan. Na het eerste doelpunt van Morena in de 29e minuut volgden, vooral in de tweede helft, een aantal stormachtige aanvallen van de gastheren die echter te veel moeite met de sterke verdediging van Uruguay hadden. Uitblinker was de middenvelder Pedro Rocha, die bovendien in de 70e minuut uit een vrije trap van 20 meter de eindstand produceerde. Dertien minuten later trof hij nog de paal. Veteraan L uis Cubilla daarentegen bleek een te dikke en trage spaier waar geen enkele dreiging van uit ging. Uruguay speelde in de volgende opstelling: Mazurkiewicz; Jaureguy, Masnik, Forlan, Pavoni; Esparrago, Castillo, Rocha; Cubilla, Morena (Garisto), Corbo (Mantegazza). Overigens kent Uruguay identieke problemen als Neder land. Niet alleen ging de bondscoach Hugo Baginulo m 1970 onverwacht na een lucratieve aanbieding weg naar Penarol. De ploeg moest ook een yan zijn sterkste troeven missen: Atilio Ancheta. Diens Braziliaanse werkgever Gremio Porte Alegre wilde een vergoeding van ruim 100.000 gulden voor het afstaan van de crack. Een bedrag dat de niet al te gefortuneerde voetbalbond van Uruguay niet wilde en ook bijna niet kon betalen. Tenslotte is de kwestie van de premies ook een Uriguees probleem 'Voor de eerste eindronden zijn de spelers en de bond het nu eens, zei Troche, wat zuur lachend. Ais de ploeg verder komt zal er opnieuw moeten worden gepraat'. Roberto Porta, de trainer van Uruguay, blijkt overigens over wel over een ijzersterk optimisme te beschikken voor wat betreft de kansen van zijn ploeg in het komende wereldkampioenschapstoernooi. 'We gaan de Cup voor de derde maal winnen' verklaarde hij maandag al in Duis burg-Wedau. Uruguay werd in 1930 en 1950 wereldkampi oen. BULGARIJE DUSSELDORP De Bulgaarse voetbalselectie heeft getraind op het veld van het Rheinstaduon in Dusseldorp, waar zaterdag voor groep drie (met Nederland) de wedstrijd Bulgarije-Zweden wordt gespeeld. Trainer onristo Mladenov had een positief oordeel over de kwaliteit van het terrein: 'Ik heb heel wat velden op de wereld gezien, maar zelden zo goed als hier', zei hij prijzend. Mladenov wilde de opstelling van zijn team nog niet bekend maken. Wel staat vast dat vleugelverdediger Zafirov wegens een verrekte spier in het dijbeen in elk geval niet kan spelen en vermoedelijk door Aladjov wordt vervangen. Bij de bagage van de Bulgaarse equipe behoren drie films, waarop de verrichtingen van Zweedse en Neder landse spelers zijn te volgen. Mladenov: 'We bestuderen die films zeer nauwgezet'. Als gevaarlijkste spelens bij Zweden wijst hij aan: 'Sandberg, Torstensson en Edström. zal juni Maar gevaarlijk zijn zij eigenliik allemaal'. ZWEDEN MöNCHENGLADBACH Afgezien van blessures trainer Georg Ertcson het volgende elftal op 15 tegen Bulgarije laten aantreden: Hellström; Andersson, Karlsson, Nordqvist, Olsson (Grip); Grahni Larsson, Kindvall; Torstensson, Edström, Sand berg. Dortmund verwacht op woensdag 19 Juni een complete Invasie van voetbalsupporters. De ontmoeting NederlandZweden zal zo'n 30.000 bezoekers uit beide landen trekken. Maanden geleden waren de 2 000 hotelkamers die de stad heellt al gereserveerd door de voet balaanhangers. Vier extra treinen, een tachtigtal bussen en een complete karavaan van personenauto's brengen meer dan 20.000 Nederlanders naar het gloednieuwe Westfalcnstadlon. Van de 53.709 plaatsen zijn er nog slechts 3800 beschikbaar. Het bier waaraan Dortmund zijn meer dan landelijke bekendheid de 'koele' Zweden en Hollanders elkaar ontmoeten. In het naastlig- voor een belangrijk deel te danken heeft, zal rijkelijk vloeien als gende stadion Rote Erde kunnen toeschouwers voor wie drank en spanning te veel zijn geworden in tenten worden opgevangen. Vier doktoren en tientallen assistenten zullen volgens de prognoses van de kenners een drukke dag tegemoet gaan. De ervaringen bij de be slissingswedstrijd ZwedenOostenrijk in Gelsenkirchen hebben dat een half jaar geleden al duidelijk aangetoond. Eén zekerheid hebben de supporters van belde ploegen. Fout rijden in Dortmund is vrijwel uitgesloten. Daarvoor staan de 110.000 vouw bladen waarvan 20.000 met een Nederlandse en 10.000 met een Zweedse tekst van de plaatselijke WV met uitvoerige vermel ding van de toegangswegen naar stad en stadion borg. WEST-BERLIJN Wanneer Gerd Müller ooit de kans heeft het record aantal doelpunten tijdens een toernooi om het wereldkam pioenschap op zijn naam te brengen, dan is het ditmaal wel. De basis daarvoor moet uiteraard gelegd worden in de voorronden. En, na de eerste wedstrijd, vandaag tegen Chili, zal er al een aardige indicatie zijn of de jacht gaat slagen of niet. let doelwit is in elk geval het getal 13, Müllers geluksnummer naar hij :elf zegt. Dat was het aantal treffers ?an de Fransman Just Fontaine in 1958, nog steeds onovertroffen. Hüllers beste en enige, want het is zijn eerste WK prestatie staat op 10 doelpunten. Hij was er in 1970 in Mexico, West-Duitsland eindigde Van onze sportredactie FRANKFURT Luiigi Riva, tie po pulaire linkerspits van Italië, staat morgen waarschijnlijk gewo-on in tie basisopstelling in tie eerste wedstrijd van zijn land tegen Haïti. Riva heeft lange tijd hinder ondervonden van een beenblessure en leek daardoor Iltalië's eerste wedstrijd te gaan mis sen. Precies op tijd is hij door de artsen echter wer volledig fit verkl aard. ZAND VOORT Vijf en twintig cou- eurs zullen op zondagmiddag 23 juni om kwart over één op het circuit van Zandvoort van start gaan voor de Grote Prijs van Nederland, de achtste Grand Prix reeds van dit jaar, die meetelt voor het wereldkampioen schap der coureurs. Onder hen een Nederlander, Gijs van Lennep het vorige jaar zesde. Ret zal voor de 32-jarige coureur uit Kaarlemmerliede :na Nivelles) de tweede start dit jaar worden in de Formule 1. Op dit moment staan er nog 27 coureurs ingeschreven, zodat er twee zullen moeten afvallen. Want zo heeft de vereniging van Formule 1- coureurs het bepaald: er mogen nief meer dan 25 wagens vertrékken voor ie race, die zal gaan over 75 ronden, d.w.z. 316.95 km. Gezien de huidige stand voor het Wereldkampioenschap met op de eer ste plaats de 27-jarige Braziliaan Emerson Fittipaldi, die twee jaar ge leden de jongste wereldkampioen al ler tijden in de Formule 1 werd, roet 27 punten, op slechts korte afstand gevolgd door Clay Regazzoni (22), de Oostenrijker Niki Lauda en de 24- Jarige Zuidafrikaanse coming man Jody Scheckter (winnaar van de Gro te Prijs van Zweden), beiden met 21 punten, mag in Zandvoort een bijzon der spannende race worden verwacht. De strijd om de opvolging van Jackie Stewart is in alle hevigheid losge brand en wie de nieuwe kampioen zal worden, is op dit moment nog niet bij benadering te zeggen. Daarvoor ontlopen de capaciteiten van de cou reurs elkaar te weinig. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen er slechts een wedstrijdleider was, zal de wedstrijdleiding thans be rusten bij een driemanschap, elk met de verantwoordelijkheid over een ei gen afgebakend terrein. De drie wed strijdleiders zijn: John Corsmit, hoofd van het wedstrijdsecretariaat, Philip Keiler, die de functie van 'floor-mas ter* heeft en Hana Grimmelt, di» hoofd van de communicatie is. I nhet streven naar een nog grotere veiligheid van het Zandvoortse circuit een belangrijke stap op die weg Werd bij het begin van dit raceseizoen reeds gezet met de introductie van de ze«, reddingswagens, die zijn uitgerust riet een uitgebreid pakket reddings- riateriaal en zijn bemand met speciaal voor het bestrijden van brand opgelei de mensen zijn er reeds en zullen er nog voor de Grand Prix worde nge- Plaatst een groot aantal veiligheids bekken. Zo werd dat voor de hoofdtri bune met circa 112 meter verlengd. Bovendien werden vangrails geplaatst of vervangen" door vanghekken. Met inbegrip van de aanschaf van de zes reddingswagens ergdc deze ingreep fon behoeve van de veiligheid van de coureurs en het publiek een bedrag van ruim honderdduizend gulden. daar als derde, topscorer mee. Op de 'eeuwige wereldranglijst' staat ook de Hongaar Sandor Kocsis, bijgenaamd 'het gouden hoofd', nog boven Müller met zijn elf doelpunten, daterend uit 1954. West-Duitsland greep toen overi gens de titel. Wanneer Müller tegen Chili behoor lijk uit zijn slof schiet, kan hij, met de ontmoeting tegen Australië voor de boeg. een serieuze gooi naar het record doen. De Chileense verdedi ging staat echter bekend als lang niet het zwakste gedeelte van de ploeg. Het bewijs van deze stelling werd vorig jaar in Moskou geleverd, toen de Zuidamerikanen in hun op één na laatste voorrondewedstrijd de Russen op 00 hielden. De laatste werd zoals bekend nooit gespeeld, omdat de Sow- jet-ploeg niet in het tot gevangen kamp getransformeerde nationale sta dion van-Santiago wilde aantreden. De Sowjet-Unie werd gediskwalifi ceerd en Chili was WK-deelnemer, geen ongebruikelijke figuur, want zo wel in 1962 (derde), als in 1966 was het land van de partij. De held van Moskou, doelman Juan Olivares, zal er vrijdag in Berlijn overigens hoogstwaarschijnlijk niet bij zijn. Olivares, wegens zijn lengte van 1.71 meter bijgenaamd 'Chico' (kleintje), is al 33 jaar en schijnt de laatste tijd wat aan scherpte te-heb ben verloren. Als de uit het Chileense trainingskamp naar buiten gesijpelde mededeling dat de herstellende coach Luis Alamos ditmaal de voorkeur zal geven aan Vallejos, op waarheid be rust, heeft Chili een stuk meer leng te, maar een brok minder ervaring in de goal. De in West-Berlijn circulerende waar schijnlijke opstelling van de Chilenen leert dat er vijf 'buitenlanders' in de ploeg staan, te weten Quintano (Azul Mexico), Figuerao (Porto Alegre Bra zilië), Rodriguez (Espanol Mexico), Reinoso (America Mexico) en Caszely, die uitkomt voor de Spaanse tweede- dvisieclub Levante. Grote man van de Chilenen is middenvelder Valdes (31), de spelbepaler van het gerenom meerde team Colo Colo, dat grossiert in landskampioenschappen. De wedstrijd West-DuitslandChili, één van de weinige die tot dusver is uitverkocht (van de in totaal beschik bare 2,5 miljoen kaarten zijn er nog 900.000 over), staat onder leiding van AMSTERDAM (ANP) Ajax zal niet zonder meer berusten in de uitspraak van de arbitra gecommissie van de KNVB, die het Johan Neeskens mogelijk maakt naar Barcelona te ver trekken tegen een transfersom van 2.500.000 gulden. Het bestuur van Ajax stelt zich op het standpunt dat eerst het precieze karakter moet bekeken worden van de vergoeding die door de arbitragecommissie is vastgesteld. Pas daarna zal Ajax bepalen of er aanleiding is tot het nemen van verdere stappen in aansluiting op de uitspraak van de commissie. Ajax meent namelijk dat er in de uitspraak van de arbitragecommissie een zekere tweeslachtigheid is opge sloten. Aan de ene kant name lijk bepaalt de commissie zijn uitspraak geheel op artikel 1639 van het burgerlijk wetboek, waarin een werkgever bij tus sentijdse ontbinding van een contract een vergoeding kan worden toegekend. Aan de an dere zijde echter meldt het von nis van de arbitragecommissie dat onder deze vergoeding mede berepen dient te worden de zogenoemde transfersom. Ajax vraagt zich af of een arbitrage commissie van de KNVB de bevoegdheid heeft, zonder meer de door de wet genoemde ver goeding op te nemen in de transfersom. Gerd Müller heeft dit seizoen lang niet zijn oude niveau kunnen bereiken. Maar met het naderbij komen van het wereldkampioenschap ging Müller weer scoren. Hier een van de vijf doelpunten die hij maakte tegen Kaiserslautern toen Bayern München dankzij een 6-0 overwinning kampioen werd. de Turk Babacan, die zich medio aprli tijdens de wedstrijd CelticAtletico Madrid in Glasgow genoodzaakt zag tot een opmerkelijke serie boekingen en wegzendingen. Vooral de Spanjaar den moesten het, met respectievelijk zeven gele kaarten en drie verwijder de spelers ontgelden, speelden niette min 00 en bereikten later de flinale. De waarschijnlijke opstelling van Chi li is: Vallejos, Machuca, Quintano Fi- gueroa en Arias, Rodriguez, Valdes en Reinoso, Caszely, Ahumada en Veliz (of Yabar). De Westduitse bondscoach Helmut Schön verklaarde dat hij de spelers in het trainingskamp al heeft verteld wie vandaag speelt. De opstelling kan er bijna niet anders uitzipn dan: Mai- er; Vogts, Beekenbauer (laatste man), Schwarzenbeck, Breitner; Overath, Cullmann, Hoeness; Grahowski, Müller, Heynckes. Gerd Müller is overigens wel verioren voor het Westduitse elftal.als vier de doelman. 'Der Bomber' verstuikte dezer dagen tijdens de training in de sportschool Malente, het Duitse 'con centratiekamp', zijn rechter ringvin ger en mag voorlopig geen bal meer vangen. Müllers liefste bezigheid tij- ♦dens het trainen is, net als Cruijff, keepen. Een wat merkwaardig com pensatieverschijnsel, gezien de norma le activiteiten van de goalgetter. De Bayern-spits heeft ooit gezegd dat hij zijn loopbaan wil beëindigen als doel man van een amateurclub. Bondscoach Helmut Schön heeft nu, voor het geval zowel Maier, Kleff als Nigbur het laten afweten, George 'Katsche' SchWarzenbeck aangezocht - Barcelona ZüRICH De loting van de toernooien om de Europese voetbalbekers zal plaats vinden op dinsdag 23 juli in Zü rich om 12.00 uur. Meer dan honderd ploegen hebben voor de drie competir ties (Europa Cup voor landskampioe nen, Europa Cup voor bekerwinnaars en de UEFA Cup) ingeschreven. POTSDAM Tijdens atletiekwedstrij den in de Oostduitse plaats Potsdam heeft de Poolse Irene Szevinska een wereldrecord gevestigd op de 200 me ter. Zij kwam uit op een tijd van 22,0 seconden. Het oude record stond met 22,1 op naam van de Oostduitse Renate Stecher. heeft zich onder het toeziend oog van coach Rinus Michels, die na afloop naar West-iDuitsland vertrok om zijn taak van supervisor na te komen, geplaatst voor de halve finales van de strijd om de Spaanse beker waarin het team uitkomt tegen Atletico Ma drid. De landskampioen, zonder Cruijff en zijn andere buitenlander Sotil, won de tweede ontmoeting te gen Espagnon met 20. De eerste wedstrijd eindigde in een gelijkspel van 11. Real Madrid, zonder Netzer en Amancio, die zaterdag ernstig werd geblesseerd, haalde fors uit te gen Granada. De 'koninklijke' ploeg won met 73 en plaatste zich daar door ruimschoots bij de laatste vier. De uitslagen van de tweede wedstrij den in de kwartfinales zijn: Barcelo naEspagnol 20 (eerste wedstrijd 11), Real MadridGranada 7—3 (00), ZaragozaAtletico Madrid 2— 1 (02), Las PalmasValencia 20 (0—0). Wedstrijden voor de halve finales: Real MadridLas Palmas en BarcelonaAtletico Madrid. Fernando Morena, de spitsspeler van Uruguay en Penarol Montevideo zal na het toernooi om het wereldkampi oenschap overigens voor het Spaanse Real Madrid gaan spelen. De besturen van Real en Penarol zijn tot volledige overeenstemming gekomen over het transferbedrag voor de man. die in het kampioenschap van Penarol met 23 doelpunten een groot aandeel had. Real Madrid moet een bedrag van één miljoen dollar (ruim 2,6 miljoen gul den) neertellen. PRAAG Sovan Batislava is kampi oen van Tsjechoslowaklje geworden door een overwinning van 42 in de thuiswedstrijd tegen AC Nitra. De ploeg behield daardoor ook na de dertigste en laatste speeldag de twee punten voorsprong op concurrent Du- kla Praag, dat thuis met 10 over Bohemians Praag zegevierde. SALZBURG Austria Wien heeft in Salzburg de Oostenrijkse beker ge wonnen. In de tweede finalewedstrijd tegen Austria Salzburg behaalde het een gelijkspel van 11 (00) het geen voldoende was na de overwin ding van 21 in de thuiswedstrijd. De doelpunten in de wedstrijd die Austria voor de vijftiende keer de beker opleverde, werden gemaakt door Hala (57e 10) en Prohaska (83e 1—1). VOLLEYBAL De Nederlandse heren volleybalploeg, die 16 Juni In Zevenaar tegen Puien uitkomt, ziet er als volgt uit-, Fred Blango (Corbulo), Erik van Dijk (EAW), Onno Kalf (SFC). Rob Kampan (SFC), Peter Kool (Corbulo), Geert Ot- tens-Schreuder (Lycurgus), Frank van Overeem (Orawi), Bert Reparon (Radius- MVC), Wim Thewissen (VC Maastricht*, Pim Uyterschot (VCH). Ad v.d. Velden (Brevok en Peter van Velzen (Lier*. Voor het vierlandentoernool Nederland. Polen, Frankrijk en Italië, dat van 18 t.e.m. 20 juni in Coevorden plaats vindt, zijn naast bovenstaande spelers ook nog Hllbrandt Hartlief (Lycurgus), Joop Groszword (Valuas) en Wim Roest (AMVJ) uitgenodigd. BOKSEN Manuel Bastidas, een 19- jarige Mexicaanse profbokser is woens dag in een ziekenhuis in Obregon, 1800 kilometer ten noorden van Mexico City overleden. Bastidas verloor vorige week vrijdag zijn 17de gevecht als prof door knock out in de zesde ronde. Nadat hij de ring op eigen kracht had verlaten, zakte Bastidas in de kleedkamer bewus teloos ineen. Hij is niet meer bijgekomen. HONKBAL Ntcols heeft in Haarlem zijn veTvroegde eerste competitiewed strijd tegen Schoten met 2—1 gewonnen. De ontmoeting werd eerder gespeeld in verband met een wedstrijd van Nlcois voor de Europese beker, zaterdag in Parijs. Beide teams spelen vanavond de return. Voor de hoofdklasse werd tevens het duel Giants-Feyenoord afgewerkt. De thuisploeg won met 20. WIELRENNEN Fredy Sitzwohl van de ploeg west Oostenrijk heeft het eerste gedeelte van de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk gewonnen. De Tsjech Antonin Bartonicek is leider in de algemene rangschikking. Bert Scheune- man, die in het puntenklassement de leiding met 61 punten heeft voor Denk (57 pnt.), werd zesde. DAMMEN Er is een mogelijkheid dat de achtste interlandwedstrijd tussen do damteams van Nederland en Rusland dit jaar toch nog wordt gespeeld. De Russi sche damfederatie, die eerder dit jaar de wedstrijd annuleerde, heeft do KNDB (Koninklijke Nederlandse Dambond) tele grafisch laten weten eind augustus of begin september met een team can zeven spelers naar Nederland te willen komen Het hoofdbestuur van de KNDB moet zich over dit Russische voorstel nog beraden, ook omdat Nederland altijd voorstander is geweest van het spelen van interlandwedstrijden door tientallen. Bij de onderhandelingen vorig Jaar zijn de Russen akkoord gegaan met deze wens. SCHAKEN Nederland heeft in Nice de wedstrijd voor de vijfde ronde van de schaakolympiade (voorronde, groep acht) tegen Marokko met 4—0 gewonnen De gedetailleerde uitslag i»; Tlmman-Bakkali Xo, Nejjar-Donner 01, Ree-Sbia 1—0. Laraki-Enklaar 01- HAMBURG West Duitsland, Ita lië, Brazilië en Nederland zijn de grote favorieten voor het bereiken van de finale van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap. Dat is de uitslag van een door het West duitse persbureau DPA gehouden enquete onder de zestien trainers van de deelnemende landen. Vijftien oefenmeesters zijn er van overtuigd, dat West Duitsland de eindstrijd haalt. Alleen Willie Ormond, de Schotse coach gelooft niet in een finale met West Duitsland. Die gaat tussen Schotland en Italië. De win naar hoef ik u niet te zeggen', aldus Mladenoff van Bulgarije, Miljanic van Joegoslavië, Erjcsson van Zwe den, Porta van Uruguay en Michels. De andere trainers vinden West Duitsland wel de grootste kansheb- Ormond. Vijf trainers zien het gast land wel winnaar wordèn, namelijk her, maar moeten het eerst nog zien. De uitslag van de vraag aan de trainers, welke vier landen zich plaatsen voor de halve finales is: West Duitsland zestien stemmen, Italië en Brazilië ieder twaalf stem men, Nederland tien stemmen, Joegoslavië vier stemmen, Schot land en Uruguay ieder twee stem men en Argentinië en Oost Duits land ieder één stem. CALORIENVERBRUIK PARIJS Het feit dat van de wed strijden in de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal onge veer honderd uur televisiereportage wordt verzorgd, heeft het Franse nationale bureau voor economische bewustmaking ernstig verontrust. Het uiterst serieuze Franse instituut heeft een waarschuwing doen uit gaan in verband met een gevreesde overvoeding in de periode van het voetbalkampioenschap. Een tv-kij- ker, die tijdens een wedstrijd be trekkelijk argeloos een glas bier, twee borrels en 100 grani zoutjes tot zich neemt, slikt een portie caloriën in, die exact in overeenstemming is met de hoeveelheid die de op het scherm zichbare voetballers verbrui ken tijdens de wedstrijd. AVONDPERMISSIE BONN De minister van onder wijs van Rijnland-Westfalen heeft bekend gemaakt dat scholieren, die wedstrijden om het wereldkampioen schap willen bezoeken automatisch avondpermissie kunnen krijgen wan neer zij op een internaat zitten en vrij indien wedstrijden samenvallen met hun lesuren. Toestemming om later binnen te komen of lesuren te verzuimen zal worden gegeven, wan neer de aanvragers hun toegangs kaartjes kunnen overleggen. PAK FRANKFURT De leden van de Westduitse voetbalploeg zijn in ver band met de eindronde van het wereldkampioenschap van top tot teen nieuw in het pak gestoken. De vijftien bedrijven, die daarvoor heb ben gezorgd, stelden een kledingpak- ket samen van rond 2600 gulden de man. Niets daarvan is overigens be stemd om op het sportveld te dra gen, het ter beschikking gesteld maatwerk gaat van pyama tot een donkerblauw avondcostuum, er is ui teraard ook een wandelcostuum bij met een berkengroene blazer en een pantalon van zandachtig-beige. MURRIIARDT Wlodzlmierz Lu- banski, de Poolse sterspeler die wegens een ernstige kniebles sure (na twee meniscusoperaties) in Duitsland niet kan aantreden, is door de Poolse voetbalbond uitgeno digd het toernooi bij te wonen. Hij heeft zich in het trainingskamp van zijn landgenoten gemeld. GEMIST FRANKFURT Schotland heeft de openingswedstrijd tussen Brazilië en Joegoslavië, de twee belangrijkste poule-tegenstanders van de Britten, niet bijgewoond. De ploeg reisde een dag eerder dan in de bedoeling lag naar Dortmund waar vandaag de wedstrijd tegen Zaire wacht. Vol gens coach Willy Ormond is het schema veranderd op voorstel van de spelers die meer tijd wilden hebben om te wennen aan de veran dering van omgeving van hun pitto reske trainingskamp in Neuweilnau naar Dortmund. TEGENSLAG FRANKFURT Australië heeft niet veel geluk met zijn aanvallers. Nadat Ray Baartz tijdens een oefen wedstrijd door een karate-slag van Luis Garisto (Uruguay) werd geveld en gedeeltelijk verlamd raakte, zit nu Adrian Alston bij de trainingen op de reservebank. Hij had maandag al 39,5 graden koorts, maar weigerde toen in bed te blijven. Brian Corri- gan, Medisch begeleider van de Au straliërs geeft Alston weinig kans, dat hij vandaag kan spelen tegen Oost-Duitsland in Hamburg. OPGESLOTEN BERLIJN Het Chileense team, dat uitermate zwaar wordt bewaakt, heeft zich opgesloten in het Cha teau-hotel Glienecke van West Ber lijn. Journalisten en fotografen Is te verstaan gegeven, dat zij de Chile nen niet eerder zullen zien dan vandaag in de wedstrijd tegen West Duitsland in het Olympisch stadion van West Berlijn. De Chileense voetballers hebben bij hun trainin gen In het kleine stadion van Wann- see publiek, noch pers, toegelaten. PEPER MUNCHEN De Creoolse kok, die de maaltijden bereidt van voor de spelers van Halt! heeft opdracht ge kregen geleidelijk aan de hoeveel heid specerijen in de maaltijden te verminderen. Dat zal zeker zeer te gen de zin ingaan van enkele spe lers. die gewoon zijn aan fikse hoe- Veelheden.peper in hun vlees, vis en rijst. Ze menen op die manier beter tegen de kou te kunnen. Gewend als zij zijn aan tropische temperaturen hebben zij het idee in Beieren (waar het tussen de negen en zes tien graden is) een winter te moe* ten doorstaan. VERJAARDAG FRANKFURT Vijftien spelers, die uitkomen bij het wereldkampi- oenschap vieren hun verjaardag tij dens de wedstrijdenreeks. Onder hen bevindt zich Jurgen Grabowski, de rechterspits van het Westduitse elftal, die op 7 juli de dag van de finale dertig Jaar wordt. On nodig te vragen wat hij het liefst als verjaardagscadeau zou willen hebben WALKIE-TALKIE WEST BERLIJN De Chileense coach Luis Alamos (49), herstelt vrij snel van de aanval van acute suikerziekte, die hem afgelopen za terdag trof. Alamos, momenteel op dieet, leidde woensdagmorgen al weer de training van zijn 22 pupil len, zij het vanuit een besloten ruimte, per walkie-talkie. HIJ zal niet voortijdig naar Chili behoeven terug te keren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15