Jacht op e xtremisten spitst zich toe Openingswedstrijd beheerst door angst van beide ploegen Joegoslaven niet teleurgesteld l/MM 74 Politie arresteert vijf verdachten Openingsceremonie zonder moeilijheden Brazilië ontsnapt in slotfase aan nederlaag tegen Joegoslavië door Matty Verkamman Sprintoverwinning van Paolini In rust gerijpt. Tweeëntwintig ver schillende Deü-Havana- Brazil-tabakken, gemelangeerd tot het kenmerkende La Paz aroma, gehuld in een Java-blad voor een gelijkmatige smaak over de volle lengte, getooid met een zuiver Sumatra-dekblad, vormen het levende natuurprodukt dat in alle rust tot volle rijkdom rijpt: de 46 ets. CK126 La Paz corona. Echt heeft recht op rust. Punt uit. flUW/KWAiRTET VRÜJDlAlG 14 JUNI 1974 SPORT T11/K13 fan onze sportredactie IeRLIJN/HAMBURG De veiligheidsmaatregelen in West-Duits and ten tijde van het wereldkampioenschap voetbal zijn nog aanmer- elijker verscherpt, nu de aanwijzigingen steeds duidelijker zijn ge worden dat extremistische groeperingen plannen hebben om tijdens e evenementen in West-Duitsland met aanslagen de aandacht te ves- gen op hjun problemen. De eerste aanslag werd woensdagnacht ge leegd. Een brandbom ontplofte in het Chileense consulaat in West- ïerlijn. Er werd een forse schade aangericht; vier mensen raakten Icht gewond. Wf sade was nu ook niet optimaal. Na de m nilitaire staaitsgreep in Chili, vorig f aar, was door de Berlijnse politie en 'versterkte bewaking' ingesteld, iffeetieve bewaking was zo zei de olitie gisteren, erg moeilijk. In het ier verdiepingen tellende gebouw ijn ook een dansschool, een tandart- enpraktijk en enkele flats gevestigd, tearom was het niet mogelijk om alle ïensen die het gebouw betraden te ontroleren. De bewaking van de Chi- eense ambassade is inmiddels ver scherpt. )e bom was, nog steeds volgens de iditie door deskundigen geplaatst. Er was 'n grote hoeveelheid in 'n fabriek vervaardigde springstof er is vermoe delijk een elektrische ontsteking ge bruikt. EXTREMISTEN Gisteren ging de politie verder op jacht naar mogelijke andere extremis ten. Volgens de veiligheidsautoritei- ten werd in de middag een Palestijn se groep opgerold die van plan was geweest .tijdens het wereldkampioen schap aanslagen te plegen. Slechts enkele uren voor het voetbalfestijn .officieel begon werden vijf mensen opgepakt'waarbij twee Arabische stu denten. In Heidelberg waar één van de studenten werd opgepakt zocht de politie al een dag naar een tweede Palestijnse student. In SaarbrUcken werd een Arabische student gearres- I teerd. Volgens de politie waren er concrete bewijzen, dat hij betrokken was bij een groep die van plan was een aanval uit te voeren op de Israëli sche ambassade in Bonn, Israëlische vliegtuigen onder vuur te nemen en een aanval te wagen op een van de stadions waarin het wereldkampioen schap wordt afgewerkt. De drie andere gearresteerden zijn door de politie niet nader omschre ven, Maar zij hadden contacten met een andere groep die akties wilde ondernemen. In Hamburg werden twee Arabieren op eqn vliegtuig naar het Midden- Oosten gezet, nadat zij illegaal de Bondsrepubliek waren binnengedron gen. Een van de twee had had een lidmaatschapskaart van de guerillabe- weging El Fatah bij zich. GROOT ALARM Op de luchthaven van Frankfurt werd gistermiddag groot alarm! geslagen, Pele (links) en Uwe Seeler figureerden met de oude en nieuwe we reldbeker tijdens de officiële opening in Frankfurt. omdat er een groep terroristen onder weg zou zijn naar Frankfurt om daar de opening van het wereldkampioen schap te verstoren. De luchthaven werd hermetisch afgesloten, maar bij de binnenkomende vliegtuigpassagiers werden geen verdachte personen aan getroffen. Rond het stadion waar de eerste wedstrijd werd gespeeld werd een oordon gelegd van 2000 politie mannen. Alle toeschouwers werden gefouilleerd. Het ds tijdens het we reldkampioenschap verboden om span doeken, grote vlaggen, drank (verpakt in kartons of flessen) en alle soorten vuurwerk mee te nemen. Ondanks dat ontplofte er tijdens de langdradige en weinig interessante opening toch nog een rotje op de tribune. Er was weinig van een schrikreactie te mer ken, maar de politie ging toch op zoek naar de dader. De openingsceremonie zelf had hele maal niets om het lijf. Alle deelne mende landen waren vertegenwoor digd door een folkloristische groep die dn reuzevoetballen hun beurt moesten afwachten. In een druilerige regen werkten zij hun optreden af. Maar ook bij goed weer had niemand deze manifestatie nu ook werkelijk als een zeer geslaagde happening be schouwd. Daarvoor duurde het te lang en was het allemaal te weinig spiritu eel. Maar ja, de Duitsers zijn zeer geporteerd voor volksdansgroepen (te recht wordt het Holland Festival hier niet geopend met een voetbalwed strijd) en het publiek kon het dan ook lang - hoewel niet helemaal tot het einde - appreciëren. PELE Na anderhalf uur draafden de Brazili aan Pele, stervoetballer van vier toer nooien om de wereldtitel, op samen met de Westduitse oud-international Uwe Seeler. Pele gaf de Duitser een replica van de nieuwe wereldbeker, terwijl de Braziliaan zelf een replica ontving van de Coupe Jules Rimet, de oude wereldbeker die nu definitief in het bezit van Brazilië is.. Na een toespraakje van Hermann Neuberger, voorzitter van het organiserend comi té, werd president Gustav Hcinemann uitgenodigd de wereldkampioenschap pen officieel te opemea Heinemann deed het met de bekende cliché'^. FRANKFURT Brazilië en Joegoslavië hebben het wereldkampioen schap voetbal met een zelden boeiend duel ingezet, waar de 0-0 uit- ilag volledig bij paste. Wanneer de openingswedstrijd representatief noest zijn van hetgeen de komende weken nog zal volgen en dat poet gezien de kwaliteit van een groot aantal deelnemende landen lepaald niet worden uitgesloten belooft de. WK van 1974 vrij wei- aanvallend voetbal te brengen. 1 Vooral het spel van de Brazilianen vormde een ontnuchtering, wanneer dat vergeleken werd met de positieve foetbahvijze, die de Zuid-Amerikanen er in Mexico 1970 nog op nahielden. Het de angst als slechte raadgever, leeft men het verlies van krachten als Pele, Gerson en Tostao trachten op te vangen door de nadruk op de defensie te leggen en vooral via overi gens knap uitgevoerde counters toe te slaaru js] SPAARZAAM jGezien de toch ook weer tegen de F Joegoslaven bij vlagen aan de opper vlakte komende individuele klasse, doemt de vraag op of trainer Mario Zagalo er goed aan geaaan heeft zijn earn een dusdanig behoudend |Y0 systeem op te leggen, als waarmee in ,,v het openingsduel werd gewerkt. Want wanneer een Valdomiro en Leivinho zich eens aanvallend manifesteerden, ontstond er wel degelijk gevaar in de afweer van de Joegoslaven. Maar Bra zilië koos maar zeer spaarzaam voor de aanval. Zelfs was het "Joegoslavië, dat niet alleen de langste perioden domineerde, maar ook de beste kan- op doelpunten heeft, gehad. Afge zien van Dzakic, Oblak en doelman Maric reikte men echter ook niet tot een hoog niveau. In het Frankfurter Wald-stadion was zekerheid troef en wat dat betreft zijn beide ploegen in hun kennelijke opzet geslaagd. Joegoslavië, dat zeker kan sen heeft gehad om de Brazilianen san een eerste desillusie te helpen, jbewee in de slotfase ook al tevreden ;te zijn met de 0-0. Begeleid door een jfluitnd publiek, werd de bal toen eindeloos van man naar man gescho ven, waarbij elk aanvallend initiatief uit den boze leek. Het ziet ernaar uit dat het wereld kampioenschap voetbal veel wedstrij- en zal brengen, die slechts momen ten interessant zullen zijn. Zoals bij voorbeeld het geval was bij de inter land die het Nederlands elftal enige weken geleden tegen Argentinië speel de. Lange perioden was er voor de gemiddelde supporter toen ook vrij weinig te beleven, maar op momenten dat de ondanks alles aanwezige kwali teit naar voren kwam bleek dat doors laggevend. Het hoeft dan ook niet direct in te houden 'dat er niet ge scoord gaat worden. Allé landen echter, leggen d'm nadrukkelijk het accent op zekerheid achterin, dat de aanvallers op momen ten van explosie zijn aangewezen. Het aantal spitsen is daarbij zo klein en wordt zo goed bewaakt door niets ontziende verdedigers, dat wedstrijden met een wisselend aanvallend beeld uit de mode lijken geraakt. Zo was het ook bij Brazilië-Joegosla- vië. Opmerkelijk in dat verband was, dat meestal het grootste gevaar ont stond bij vrije trappen. Vooral de Brazilianen hebben een dusdanig sterk ontwikkelde traptechireiek, dat ze kennelijk best durven gokken op een aantal van die momenten. Het bleek in de eerste helft drie maal. Achte reenvolgens ontstond er na vrije trap pen zelfs nukm buiten het straf- sdhopgehied van Francisco Marin- ho en Rivellniho (twee maal) pandek. In de tweede helft nogmaals toen Paulo Cesar, Nelimho en Valdomiro alle venijn in hun trapkumst legden. OPGEZWEEPT Maar het was wel Joegoslavië dat zich vooral via Oblak en Dzajic de beste kansen verwierf. Zo stond men in de eerste helft vooral in de slotfase op het punt van scoren, Opgezweept door een grote schare supporters, wankelde Brazilië en zélfs leek Aoimovic vijf minuten voor rust te gaan scoren, toen hij zich in het strafschopgebied van Luiz Pereira ontdeed. Maar de Braziliaan wist Acimovcc nog juist hardhandig van de bal te zetten. Joe goslavië Olaomde een panalty en ge zien de snijdende actie van Luiz Pe reira leek dat niet helemaal onte recht. De Zwitser Rudolf Scheurer, die het duel toch minder strak leidde, Programma Vandaag worden de volgende wedstrijden gespeeld: West-Duitsland—Chili (Berlijn) Oost-DuitslandAustralië (Ham burg) Schotland—Zaïre (Dordtmund) De vermoedelijke opstellingen zien er als volgt uit: West-Duitsland: Maier; Vogts, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Breitner; Cullmann, Overath, Hoeness; Grabowskl. Müller, Heynckes. Chili: Valejos; Garcia, Figueroa, aQuintano Arias; Valdez, Paez, Rodriguez; Reynoso, Cas- zely, Ahumada. Oost-Duitsland: Croy, Frltschke, Branch, Weise, Waetzlich; Spar wasser, Irmscher, Poinmerenke, Löwe, Streich, Vogel. Australië: Reilly; Utjesenovic, Wilson, Schaefer, Curran; Mac- Kay, Richards, Rooney; Warren, Alston, Abonyl. Schotland: Harvey; Jardine, Holton, Blackley, Mcgrain; Bremner, Hay, Dalglish; Lori- mer Jordan, Hutchinson. Zaïre: Kazadl; Mwepu, Mukom- bo, Buhanga, Lobllo; Kilasu, Mayanga, Mana; Ndate, Kidumu, Kakoko. De beste kans voor Brazilië kreeg Jairzinho toen hij alleen voor Maric verscheen. Hij schoot echter onnauwkeurig. Links Bocigevic en Had- ziabdic. dan was verwacht, wuifde evenwel alle protesten weg. Tevoren was Brazilië in wezen maar eenmaal echt gevaarlijk geweest. Dat was halverwege, toen de door Kata limstai bewaakte Jairzinho zich in sa menwerking met Rivelinho en Leiviin- ho een vrije doorgang verschafte. Maar de in Mexico zo trefzekere Jair zinho knailde naast. In de beginfase was het vooral de Joegoslavische doel man Maric geweest, die tijdens de in totaal meest offensieve periode van de Brazilianen, zijn grote kwaliteiten ten toon spreidde. Na rust heeft Joegosla vië nog sterker gedomineerd, dan in de eerste helft al het geval was. Op rij kregen Petkovic, Acimovec en Sur- jalk uitstekende kansen, «maar zagen toch geen kans. de sensationele winst binnen te halen waarna men na het laatste fluitsignaal van Scheurer nog blij was ook. Brazlllë-Joegoslavië 0—0 Scheidsrech Scheurer (Zwi.). Toeschouwers: 62.000. Gele kaarten: Oblak (18e min.) en Acimovtc Brazilië: Leao; Nelinho, Marlo Marinho. Pe- Joegoslavië: Maric; Buljan, Katalinski. Bogi- reira Francisco Marinho: Piazza, Rivelinho, cevic. Hazlabdio; Muzlnlc, Oblak, Acimovic; Paulo Ceasar I; Valdomiro. Jairzinho, Leivin- Petkovic, Surjak, Dzajic. DIESENHOFEN Enrico Paolini heeft de eerste etappe van de ronde van Zwitserland gewonnen. In de eindsprint aan het eind van de rit over 157 kilometer van Zurzach naar Diesenhofen blééf hij zijn lartdgenoot Gavazzi en Merckx voor. Wim de Waal werd als zesde geklasseerd in de massale eindsprint. Eddy Merckx, die woensdag het voorspel had gewonnen, behield de leidin gin het algemeen klassement. Eerste etappe: 1. Enrico Paolini (Ita.), 157 kilometer van Zurzach naar Diessenhofen in 3 uur 53 minuten en 27 seconden <40,351 km.-u), 2. Gavazzi (Ita), 3. Merckx (Belg). 4. Bazzan (Ita). 5. Barras (GBr), 6. De Waal (Ned), 7. Antonini (Ita), 8. Salm (Zwi), 9. Savary (Zwi), 10. Jullano (Ita), allen in dezelfde tyd als Paolini. Algemeen klassement: 1. Merckx 4 uur 5 minuten 30 seconden, 2. Pettersson (Zwe) op 9 seconden, 3. Pfenninger (Zwi) op 0.14, 4. RONDE VAN OOSTENRIJK Rudolf Mitteregger heeft de eerste plaats in het algemeen klassement van de Ronde van Oostenrijk overge nomen van de Tsjechoslowaak Barto- nicek. Mitteregger kwam als derde binnen in de bergetappe van Sankt Johann naar Mallnitz over 181 kilome ter. Achtste etappe: 1. Denk (Oos), 181 kilometer van Sankt Johann naar Mallnitz in 5 uur 30 minuten en 51 seconden, Lavroesjkin (Rus) 5.30.51, 3. Mitteregger 5.30.56, 4. Soetsjov (Rusl) 5.31.3, 5. königshofer (Oos) 5.31.34, 6. Van Dongen (Ned) 5.3.59. 7. Rosoemenko (Rusl) 5.36.1, 8. Pronk (Ned) 5.36.1. 9. Summer (Oos) 5.36.49, 10. Langen (Ned) 5.36.49, 11. Bakker (Ned) 5.36.49, 3, Bartonlcek (TsJ) 5.47.43, 31. Dohmen (Ned) 5.53.15. ADVERTENTIE FRANKFURT Brazilië's bondscoach Mario Zagalo heeft zich bij de internationale Voetbalontwikkeling neergelegd. Die eruit bestaat, dat er immer meer verdedigend wordt gespeeld. Na afloop van het als spektakel altijd onvoldoende WK-openingstreffen tussen Joegosla vië—Brazilië, gaf. hij toe niet langer meer op de wijze te kunnen voetballen, die Brazilië als voetbalnatie heeft groot gemaakt. Name lijk aanvallend en met de opvatting, dat men steeds meer doelpunten dan de tegenstander moet maken. Brazilië werd op die manier drie maal wereldkampioen. Maar stelt Zagalo nu; 'Er bestaat vrijwel geen verschil meer in de spelwijze tussen de hier optredende landen. Alle Ploegen zijn bijna eikaars gelijken en daar heeft ook Brazilië mee te maken'. °P He vraag of Brazilië ook in het ver volg van het toernooi zo defensief zal spelen als tegen Joegoslavië het geval was. antwoordde Zagalo: 'Ik kan na tuurlijk onmogelijk mijn toekomstige taktiek verraden, maar elke wedstrijd js wel anders. Vandaag hadden we re kening te houden met weersomstandig heden, die wij niet gewend zijn. Maar wanneer die zo zouden blijven, passen we ons gewoon aan. Bovendien zijn we in 1958 in de stromende regen te gen Zweden wereldkampioen gewor den. Daarnaast was te verwachten dat dit geen aantrekkelijke wedstrijd zou worden. De openingswedstrijden in 1970 en 1966 waren ook niet best. Uru guayEngeland en RuslandMexico eindigden ook in 00'. Waarna Zagalo, evenals zijn Joegosla vische collega Miljan Miljanic met een compliment in de richting van scheids rechter Scheurer besloot: Hij heeft bijzonder correct geleid. Er was spra ke van een faire wedstrijd'. Gezien de ritsen zware overtredingen, een visie waarop af te dingen viel. OVERSPEELD De Joegoslavische coach Miljanic stel de zich tevreden met het ene punt. Hij stelde: 'Ik verwacht dat .Brazilië wel van Schotland zal winnen en dan liggen er voor ons gunstige perspec tieven. Over de wedstrijd van vanmid dag ben ik zonder meer tevreden. We hebben wereldkampioen Brazilië soms zelfs overspeeld. Daarbij gebeurde dit met goed voetbal. Ik heb Brazilië ove rigens nog nooit zo verdedigend zien spelen. Tegen dit Brazilië zijn er dan ook kansen op de overwinnig geweest. Dat het er niet van gekomen is, vormt geen reden vóór teleurstelling. 'En' zo grapte hij, tenslotte 'misschien zorgt Zaïre tegen Schotland ook voor een verrassing1. De Joegoslavische doelman Maric slaat de bal weg boven het hoofd van Jairzinho. GgarrosAutenticos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13