erkgevers: onderwijs eer afstemmen op ehoefte maatschappij ►rie weken detentie oor militairen die leestaakten Voor de negende keer 'Beelden in De Bilt' Beheerder Dennendal krijgt nog één week voor hergroepering rrico toersma: Veiligheidswet swrdt op helling gezet 'e eenzijdig en negatief beeld van bedrijfsleven' 'Scholen moeten vaker aankloppen om informatie' Landbouw met toeslagen nog niet tevreden Bemanning van Lammie dinsdag voor rechtbank Vijftien seconden Over personeelstop En dan nog.. Oranje boven! Boersma wil geen 'loopjongen' voor PPR-fractie zijn ziekenhuizen volgende week interpellatie Medische faculteit Maastricht kan in september starten (UW/K/WAE/IIET VRIJDAG 14 JUNI 1974 BINNENLAND T9/K11 ran onze ondefwijsredactie NBAAG De organisaties van werkgevers willen dat liet onderwijs meer wordt afgestemd op de loeften van de maatschappij, met name van het bedrijfsleven. Volgens de werkgevers bestaat er het onderwijs een te eenzijdig en negatief beeld van de óndernemingen. de commissie dat scholen vaker bij het bedrijfsleven aankloppen om in formatie. Leerkrachten zouden gebaat zijn bij korte stages in het bedrijfsle ven, om zo zelf een wat objectievere kijk op de zaak te krijgen. In het rapport komen ook vele con crete beleidspunten aan de orde. De commissie staat op zichzelf positief tegenover experimenten met een mid denschool, maar dringt wel aan op geleidelijkheid. Het zou misschien be ter zijn eerst te beginnen met een nauwere samenwerking tussen MAVO en lager beroepsonderwijs. De commissie vindlt verlenging van de leerplicht in het algemeen zinvol, maar meent dat een grens ligt bij zeventien jaar. Dan zijn jongeren zelf standig genoeg om zelf te beslissen of ze verder onderwijs willen volgen. Voor zeventien-jarigen zou een leer recht voldoende zijn. )it staat in het rapport 'Onderwijs en hele onderneming', dat gisteren is epubhceerd door de gezamenlijke on- erwijscommissie van het Verbond Nederlandse Ondernemingen en het Nedertamds Christelijk Werk- evers Verbond. In dit discussierap- rt wordt de Visie van de werkgevers f het onderwijs uitgewerkt. Uitgang punt is dat de snel veranderende ^-Maatschappij behoefte heeft aan in- enfieve mensen. 7 i [et gevaar bestaat, zei de voorzitter de commissie, drs. B. Henny, dat mensen te statisch blijven. Het edrijfsleven heeft behoefte aan men en die steeds opnieuw willen leren, elfstamdig informatie kunnen verwer en en die positief staan tegenover de ele veranderingen. Op de vraag of ij daarmee makkelijk plooibare men en bedoelde, antwoordde hij heftig Mtkenmand: 'Er zijn juist te veel plooibare mensen, de ondernemingen tten veel meer verlegen om creatie- e, kritisch denkende mensen. Waar- kritisch dan niet moet worden pgevat als negatief tegenover het edrijfsleven, maar als open voor ver- Mende feiten en meningen', et bezwaar van de commissie tegen epaalde stromingen in het onderwijs Drs. B. Henny: de ondernemin gen zitten verlegen om creatieve, kritisch denkende mensen is, dat het mensen vervreemdt van het bedrijfsleven. Dat komt mede door de onbekendheid met de onder neming. Daarom gaan de werkgevers nu brochures uitgeven, die op school gebruikt kunnen worden. Verder wil Een overzicht van het Park Jagt- lust, waar voor de negende keer de tentoonstelling 'Beelden in De Bilt' wordt gehouden. Raad ledrijven moeten rapporten overleggen fan onze parlementsredaetie SEN HAAG Minister Boer9ina is van plan met het oog op de feiligheid van de bedrijven en industrieën de veiligheidswet te rijzigen. De bewindsman zed dit gisteren in de Tweede Kamer in mtwoord op ongeruste vragen van de heren Waltmans en Jansen (beiden PPR) en Bremen (KVP) naar aanleiding van de ramp, die zich voordeed bij Nypro, de dochteronderneming van de DSM Engeland. ie werknemers en de omwonenden, had de heer Bremen gezegd, heb- )en recht op veiligheid, De chemische ledrijven, aldus het kamerlid van de leveren niet minder risico's op lan.de kruitfabrieken. wijziging van de veiligheidswet zal ïhouden, dat de bedrijven voortaan erplicht zijn een veiligheidsanalyse iligheidsrapport te overleggen. De iidsinspectie zal dan beter kunnen t/ï doordelen of er voldoende veiligheid isscianwezig is voor de werknemers. Het oorstel voor de wetswijziging wordt Lim °S dit jaar bij de Tweede Kamer :jes. Dgediend. Jj.'JfOMMISSIES Veneens om de veiligheid van en in bedrijven te bevorderen zullen de estaande ambtelijke commissies voor ërdifreventie van rampen en voor opslag van gevaarlijke stoffen worden samen gevoegd. Het is de bedoeling van de nieuwe commissie, die op grond van een wettelijke regeling wordt inge steld, een vaste adviesorgaan te ma ken. Uit de antwoorden van minister Boersma bleek verder, dat het nog nidt vaststaat, dat de produktie van caprolactam de oorzaak van de ramp in Engeland is. De minister geloofde, dat het bedrijf van DSM in Limburg een grote veiligheidsmarge heeft. In het kader van de EEG, zo deelde de minister van sociale zaken nog mee, bestaat er overleg om over de veilig heid van de bedrijven. Er is een algemeen comité voor arbeidsveilig heid, dat aanbevelingen doet aan de regeringen. 'VDM: principe 'gelijke monnikken ;etijke kappen' met voeten getreden tan een onzer verslaggevers bRiNHEM Drie weken militaire detentie in Nieuwersluis von- liste gisteren de president van de krijgsraad in Arnhem, mr. J. A. 1 L- Brader, tegen de dienstplichtige Kees van Dijk en Nico Bruys- FfOfltSSl tG^GIl 3lit0 490; ens. Het tweetal stond terecht op beschuldiging van het aanzetten tot onkrijgsituchtelijke handelingen. Eerder liad -de auditeur-militair, J. H. Bekkering, die vond dat het tweetal zich schuldig had ge it aan militaire oproer, acht weken voorwaardelijk geëist. Tenslotte pleit het rapport voor de instelliinig van een Nationale Edlicaitie- ve Raad om de regering te adviseren over het onderwijsbeleid. Z'on raad zou van onder af moeten worden opgebouwd vanuit vertegenwoordigin gen van ouders, leerlingen, leerkrach ten, deskundigen, werkgevers en werknemers. Deze raad zou moeten helpen t|ij het uitzetten van de grote lijnen. De uitvoering van dat beleid zou dan veel meer aan de scholen en instituten moeten worden overgelaten. De helft van de organisatie van het onderwijs is volgens de werkgevers veel te t centralistisch en te topzwaar. DEN HAAG Het Landbouwschap blijft erbij, dat de minister van land bouw ten onrechte een eind heeft gemaakt aan de BTW-compensatie, die aan de land- en tuinbouw was toege kend als gevolg van de revaluatie van de gulden. Het landbouwschap levert met deze verklaring ook kritiek op de Tweede Kamer, die het ermee eens was, dat alleen een extra bedrag (in dé vorm van een hectaretoeslag) wordt toegekend voor granen, suiker bieten en fabrieksaardappelen. Ondanks de kritiek blijft het land bouwschap het, zo blijkt uit een com muniqué bereid tot verder overleg. Volgende week woensdag wordt het gesprek tussen regering en landbouw schap voortgezet. Gisteren namen de Tweede Kamer met algemene stemmen een motie aan van de heer Tolman (CHU), waarin van de regering wordt gevraagd bij zondere aandacht te besteden aan de rundveehouderij. Een tweede motie, ingediend door drs. De Koning, van de ARP werd eveneens met algemene stemmen aangenomen. In deze motie wordt gevraagd, dat wanneer er maat regelen moeten worden genomen om de landbouw tegemoet te komen, deze in alle EEG-landen dezelfde zullen zijn. De motie van de heer Tuijnman van de WD, waarin de regering bijzonder moeilijke berekeningen werden ver- langs over de prijsontwikkeling in de landbouw, wanneer er geen revaluatie zou zijn geweest, kreeg alleen de steun van DS'70 en de SGP. DE BILT De tentoonstelling 'Beelden in De Bilt', die voor de y/QQf 'MOFIS Li S3 negende keer in het Park Jagblust en in het Gemeentehuis gehou den wordt, is in de loop van de tijd uitgegroeid tot dc grootste jaar lijkse expositie van beeldhouwkunst in ons land. Van een onzer verslaggevers ALKMAAR De bemanning van het na een spectaculaire achtervolging tot zinken gebrachte smokkelschip HD 160 (naar de vroegere benaming beter bekend als 'Lammie') zal op dinsdag 18 juni terecht staan voor de recht bank in Alkmaar. De bemanning is medeplegen van invoer van hasj ten laste gelegd. Behalve de bemanning staan dinsdag ook de vermoedelijke contactpersonen terecht De 'Lammie' vervoerde een partij van 3500 kilo hasj en 40 liter hasj-olie met een gezamenlijke marktwaarde van ongeveer 25 miljoen gulden. Na- dah een gedeelte van de lading in Noord-Holland aan land was gebracht, werd het schip aclttervolgd door poli tie en marine, die niet konden ver hinderen dat de bemanning het schip tot zinken bracht Een en ander speelde zich af op 24 en 25 april van dit jaar. Enkele dagen later werd het schip op last van het ministerie van justitie gelicht De bemanningsleden die dinsdag .te recht zullen staan zijn Dorus P. (36) uit Den Helder, Dries M. (27) uit Den Helder en Henk E. (30) uit IJmuiden. Verdacht van medepli htig- heid staan vervolgens terecht de broers Krelis M. (26) en Jan M. (23) uit Volendam, Thomas M. (26) uit Volendam, Dolf van Z. (32) uit Am sterdam, André B. (28) uit Amster dam, Jacques S. (33) uit Volendam en Wim L. (42) uit Amsterdam. Ook gedagvaard is Frits A. (37) uit Am sterdam, maar deze heeft tegen de dagvaarding een bezwaarschrift inge diend, waardoor het nog onzeker is of ook hij dinsdag terecht zal staan. Wim L. en Frits A. worden als de 'grote jongens' in deze smokkelaffaire beschouwd. 'Beelden in De Bilt IX' geeft een overzicht van eigentijdse beeldhouw kunst, en dat betekent in dit geval precies wat er staat: beeldhouwkunst die nu gemaakt wordt. Dat betreft dus ruimtelijke 'objecten', non-figura tieve beelden maar ook figuratief werk. En de geboortedata van de deelnemers lopen van 1903 tot 1945. Van hen zijn er 43 monumentale beelden in het park bijeengebracht, terwijl er in het gemeentelijk admini stratiegebouw nog een honderdtal kleine plastieken te zien zijn. Er werd de laatste jaren veel gekocht op deze exposiitie's voor een deel is dat mogelijk met de twintig procent CRM-saibsidie niet alleen door offi ciële commissies voor stadsverfraaiing en architecten, maar vooral ook door het 'gewone' publiek. Door mensen bijvoorbeeld, die wel eens iets anders in hun tuin willen hebben dan een gegoten betonnen, kwasi achttiende eeuwse putti of een met-echt- marme ren, maar wel kunststoffen Venus van Milo. Daarmee is rekening gehouden: staat er buiten een 'Nimf en dolfijn' van Pieter Starreveld voor zestigduizerfd gulden, binnen vind je, om een voor beeld te noemen ook een 'Bronzen ruitertje' van Gabiiël Sterk voor hon derd gulden. Daartussen zijn vele mogelijkheden, vaak nog onder de duizend gulden. De expositie werd zoals steeds, geor ganiseerd door Chris Verheugd. De deelnemende kunstenaars zijn Aat Au gustijn, Fons Bemelmans, Manie Ei- tink, Jan van Eyl, René Goené, Joop Hollanders, Gooitzen de Jong, Gerard v. cl Leeden, Titus Leeser, Nel van Lith, Bert Mednem, Pieter Starreveld, Gabriël Sterk, Martin Stolk en Henk Visser. Tot 13 juli. MOSKOU Voor de expositie van Leonardo da Vinci's Mona Lisa, die vandaag in het Poeskjin Museum be gint, en tot 8 juli duurt, wordt zoveel belangstelling verwacht, dat de mu seumleiding van plan is iedere bezoe ker maar zo'n tien h vijftien seconden te gunnen om van de beroemde glim lach te genieten. In Japan, waar de Mona Lisa twee maanden te zien was, kregen de van heinde en ver komende kunstliefheb bers iets meer tijd toegemeten, maar toch ook niet meer dan een halve minuut. Het legendarische schilderij wordt in het Moskouse musetim ln een speciale zaal tentoongesteld, waar het door gewapende wachten be schermd wordt. Er worden honderd duizenden bezoekers verwacht. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prof. dr. G. Brerminkmeijer, beheerder van de zwakzinnigeninrichting Dennendal in Den Bolder, heeft nog één week de tijd gekregen voor gesprekken met de ouders van de pu pillen van het paviljoen Lorentz. si de president van mening was, it niet bewezen was, dat Van Dijk Bruystens de aanstichters waren van de militaire staking, iaar wel, dat ze hieraan hadden deel- vonniste hij drie weken, lee viel hun straf hoger uit dan [oor de overige tien dienstplichtigen, ie aan staking hadden deelgenomen het Duitse Hohne op 22 maart van 't jaar en die tien dagen verzwaard "idden gekregen. 'ven anderen, die bovendien het itbevel geweigerd hadden een sn te lossen en een colawagen vulen, kregen veertien dagen rd. Een woordvoerder van de 'M noemde diit vonnis dan ook merkwaardig' en vond, dat hier iet principe 'gelijke monnikken, gedij- kappen' met voeten yas getreden. van Dijk en Nico Bruystens deel uit van een groep solda- van het tweede peloton van de 116 Cadi-compagnie uit Errnelo, die 22 maart tijdens een oefening in Duitse Hohne in staking ging. De 1 was gericht tegen het optreden hun commandant, de tweede lui- 'nant Borst, tegen wie men een «atal grieven had. Na acht uur sta- aanleiding was het feit, dat •r met meer getapt mocht worden in •op k erteilt volgde er, na bemiidde- van de marechaussee, een ge- vrek met de commandant. Hij gaf f°ut te hebben gehandeld en afge broken werd, dat hiermee de zaak Wu zijn afgedaan. Teruggekeerd in Nederland echter ge lastte brigade-generaal O'Heme alsnog een onderzoek naar de gebeurtenissen door de marechaussee. Dit leidde er toe, dat op 26 en 29 april in het totaal zeventien soldaten tot tien en veertien dagen zwaar werden veroor deeld, terwijl daarnaast Kees van Dijk en Nico Bruystens als aanzetters tot de staking voor de krijgsraad moesten komen. 'V erdachtmakingen' Verdediger mr. P. H. Schutte merkte in zijn pleidooi op, dat het proces verbaal een sfeer uitademde van re gelrechte verdachtmakingen jegens zijn cliënten en dat op basis daarvan het een onmogelijke opgave was om recht tc doen. Bovendien wees hij erop, dat de getuigenverklaringen op bijna alle punten met elkaar in tegen spraak waren. Op grond daarvan acht te hij aanzetten tot staking geenszins bewezen en pleitte hij ervoor de zaak af te doen met een krijgstuchtedijke bestraffing, te weten tien of veertien dagen verzwaard, net als de andere stakers. De auditeur-militair, mr. Bekkering, die fel uithaalde naar de WDM (zo genaamde soldateiwakbond)hoewel deze niets met de staking had uit te staan, had eerder verklaard, dat een dergelijke manier van actievoeren binnen de krijgsmacht niet kon wor den geduld en als ontoelaatbaar moest worden beschouwd. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De 21-jarige H. de Man uit Rotterdam is gisternacht om het leven gekomen. In Krimpen aan den IJssel reed hij met zijn auto frontaal op een tegenligger. De bestuurder van de tegenligger werd zwaar gewond. ADVERTENTIE niet vergeten...Frico eten! Dit heeft staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid gisteren laten weten. Ook de maatregelen, die op grond van deze gesprekken nodig zijn, Inclusief eventueel die ten aanzien van de werkers in dit pavljoen, moe ten binnen één week zijn verwezen lijkt. De resultaten hiervan die uiterlijk woensdagavond 19 juni bekend moe ten zijn, zullen overeenkomstig de opvatting van de' commissie-Langemeij- er voor de staatssecretaris ebpalend zijn voor de vraag of al dan niet tot een tijdelijke ontruiming moet wor den besloten, Öm de kans zo klein mogelijk te houden, dat ontruiming nodig wordt (door gebrek aan verzorgend perso neel), heeft de staatssecretaris gister morgen de vereniging van directeuren van zwakzinnigeninrichtingen ver zocht de beheerder van Dennendal, als deze dit nodig mocht vinden, zoveel mogelijk hulp te verlenen in de per sonele sfeer. Staatssecretaris Hendriks is tot zijn besluit gekomen op grond van het verslag, dat de commissie-Langemeijer hem heeft uitgebracht over haar ver gadering van woensdag, die tot 's nachts 2 uur heeft geduurd. Dit be raad was nodig geworden nadat het bestuur van het oudercomité in meer derheid vrij onverwacht het voorstel van prof. Brenninkmeijer had afgewe zen. De commissie heeft die woensdag avond ook met het oudercomité- ge sproken. Het ouderberaad moderne zwakzinnigenzorg, dat een andere groep ouders vertegenwoordigt, is wel voor het plan van de beheerder, dat een zachte sanering' behelst. Dit houdt onder meer in een hergroe pering van pupillen en groepsleiders binnen Dennendal, waarbij het oor deel van de ouders doorslaggevend zal zijn. Een gehele of gedeeltelijke ver vanging en het op non-actief stellen van personeelsleden zijn daarbij niet uitgesloten. Lorentz is één van de vijf paviljoens op Dennendal, waar 65 van de ruim 300 pupillen worden ver zorgd. Meeste ouders Jan Mulder, woordvoerder van Nieuw- Dennendal zei gisteren blij te zijn, dat prof. Brenninkmeijer de gelegen heid heeft gekregen 'om te redden wat er nog te redden valt'. Hij neemt aan, dat de commissie-Langemeijer en de staatssecretaris paviljoen Lorentz hebben aangewezen, omdat dit pavil joen het grootste struikelblok is. Doordat de pupillen vrij jong zijn, is Lorenitz het paviljoen 'met de meeste ouders'. Daar nu moet prof. Bren ninkmeijer proberen binnen één week een hergroepering van pupillen en groepsleiders te bewerkstelligen. Het paviljoen kwam eerder in het nieuws, toen vijf groepsleiders een groep van pupillen meenam voor een zeilvakantie. Dit zonder overleg met de vorige beheerder, maar wel met instemming van de ouders. Drie van de vijf groepsleiders waren al ontsla gen, terwijl de andere twee voor dit gebeuren op staande voet ontslag kre gen. De vijf groepsleiders werken overigens nog steeds als onbetaalde vrijwilligers in Lorentz, omdat prof. Brenninkmeijer hen gezien de perso neelsbezetting niet kan missen. Het voor 4 juli in de Geertekerk te Utrecht aangekondigde concert in het kader van het HollandFestival van het Utrechts Symfonie Orkest, kan door organisatorische moeilijkhe den geen doorgang vinden. De overzichtstentoonstelling in het Rijksmuseum Vincent van Gogh, Amsterdam van Anton van Rap- pard zal verlengd worden van 17 juni tot 1 juld. Na twaalf internationale biënnales voor beeldhouwkunst wordt nu, van 16 juni tot 6 oktober, in het Middel- heimpark te Antwerpen een uitge breid overzicht geboden van de Belgi sche beeldhouwkunst. Minister Boersma heeft in de Tweede Kamer geweigerd zich te laten gebrui ken als loopjongen van de PPR-fraCtie. 'Ik ben niet bereid om als intermediair te dienen', aldus de bewindsman. Het was een ministeriële reactie op de sug gestie van het PPR-kamerlid Van Gor- kum om vragen van het kamerlid over te brengen aan minister-president Den Uyl. Minister Boersma hield het ka merlid voor, dat er andere wegen zijn om zich met vragen tot de premier te richten. Hot incident deed zich voor bij de voortgezette behandeling van het re- gerinsvoorstel over te gaan tot stimu lering van de scholing en vorming van ondernemingsraadsleden. Het PPR-ka- merlid ontwikkelde opnieuw bezwaren tegen het voorstel, voorzover althans het de financiering betreft. Voorge steld wordt het bedrijfsleven zelf de kosten van deze scholing en vorming te laten dragen, bijeen te brengen door een heffing bij het bedrijfsleven. Vol gens het kamerlid moet niet het be drijfsleven, maar de overheid zelf zorg dragen voor deze financiering. Van een verslaggever DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdagmiddag het CPN-kamer- lid De Leeuw toegestaan staatssecreta ris Hendriks te interpelleren over de perspneelsstop bij de ziekenhuizen. Het voorstel van kamervoorzitter Weijters om de interpellatie nog woensdag avond te houden, werd evenwel afge wezen. Het besluit viel de interpellatie minstens tot volgende week uit te stel len. Veel kamerleden vonden het nood zakelijk, zich gedegen voor te bereL den. Van onze onderwijsredactie MAASTRICHT De medische facul teit in Maastricht zal reeds in septem ber beginnen met de eerste vijftig studenten. Staatssecretaris Klein heeft hiervoor gisteren toestemming gege ven. Het is lange tijd onzeker geweest, wanneer de deuren van de achtste medische faculteit open zouden gaan. Op het laatste nippertje heeft de commissie van voorbereiding in Maas tricht nu bericht gekregen dat per 1 september begonnen kan worden. Een jaar later zullen opnieuw maximaal vijftig studenten worden toegelaten. Daarna wordt de toelating iets ver ruimd. In 1980 verwacht men ln Maastricht in totaal 560 medische stu denten. De staf van de faculteit zal bestaan uit veertig docenten, het overige per soneel telt nog eens zeventig man. Voorzitter van de nieuwe faculteit is prof. dr. H. A. Tiddens. De perso neelskosten voor 1974 bedragen zes miljoen gulden. Voor de nieuwbouw staat voor dit jaar ruim zeventien miljoen op de begroting. Nog dit jaar zal een wetsontwerp worden inge diend tot stichting van een rijksuni versiteit te Limburg, waarvan de me dische faculteit dan het begin vormt Het onderwijsprogramma ziet er in Maastricht anders uit dan aan de bestaande faculteiten. Het eerste jaar is opgedeeld in tien perioden van vier weken. In de eerste periode wordt een korte introductie gegeven over de plaats van de medische studie in het geheel der wetenschappen, in de twee de periode krijgen de studenten een overzicht van de totale gezondheids zorg. ADVERTENTIE i Het is gebeurd in Babberich (Gelderland)een dappere dienstmaagd wachtte inbrekers op bij het kelderraam en sloeg ze kalm het hoofd af. Het huis „Halsaf staat er nog steeds. U leest dit verhaal en nog vele andere in het nieuwe Boek van de Maand. Een reis in de tijd langs de monumenten van Nederland. Met 13 overzichtelijke routekaarten in vierkleuren!| In speciale Boek van de W Maandoplage f. 12.50. Daarna f 22.50. ,Dncl/J (De aanbieding is geldig Irandel t/m 6 juli 1974. ImaandH Echter zolang de. voorraad strekt;. Boek yan de Maand Cadeau van de Maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11