Sgyptenaren halen Afixon juichend in Hoe onafwendbaar is ons aller hartinfarct? Italiaanse communisten willen in nieuw kabinet Senator: Kissinger gaf opdracht tot afluisteren lowonguerrilla 's n Angola moeten landen ineenslaan Rode Leger wil door Roemenië Gehaktdag' dreigt weer /oor Centraal-afrikanen Dit is een grote dag' 'EEG moet beter gaan zorgen voor zijn gastarbeiders' Giscard zet mes in inflatie en stuurt bankbaas naar huis Junta: geen tv-censuur f/kwartet donderdag 13 jiqmt 1974 buitenland t7/k9 jjRO (AP, UPI, Reuter) President Nixon van de Verenigde Staten is gisteren in Egypte aan- tomen op de eerste etappe van zijn reis door het Midden-Oosten. De Amerikaanse president werd jwelkoimid door zijn Egyptische ambtgenoot Anwair Sadait. [het ivfóegveM en langs de route, i( volgens het Egyptische mi- j van binnenlandse zaken, on- Eer twee miljoen mensen 0111 de ïse president toe te juichen. de begrafenis vain Nasser zijn (t meer mensen op straat geweest. .J bezoek betekent het definitie- Jêtóde van 18 jaar spanning tussen He landen als gevolg van de ameri- nse steun aan Israël, tele minuten voor Niixons aan tast gaf president Sadat de Ameri- unaversiteat dn Cairo vrij, die r de regering in beslag was geno- 1 toen de betreMbingen werden iken tijdens de zesdaagse oorlog til de Arabische landen en Israël. 21/ saliuuitscfhoten boven het van de menigte builidierden, b een ladhende Sadat de hand j Nlixon, dlie het meest grootse a 'kreeg uit de geschiedenis van ad van de farao's. Allah Nixon zegenen' en 'Nix- Nix-on' scandeerde de 250.000 kop- menligte op het vliegveld. Nixon 'eetste Amerikaanse president in dan 30 jaar die Egyptische bo- betrad. Radio na pers, die langer eeq deceninihiin hebben afgegeven deAmerikaanse presidenten, had- OnlP geen woord over Watergate, maar jasten hem van harte welkom als man die het pad van de vrede YASSER ARAFAT ontmoeting met Nixon? Nauwelijks acht maanden nadat Ame rikaanse vliegtuigen tijdens de oorlog in het Midden-Oosten in allerijl tanks naar Egypte's aartsvijand Israël over- Palestij 11611 vlogen, waren het vliegveld van Cai ro; de route naar die stad en de stad zelf één vlaggenzee van de 'stars en stripes'. Een 'glimlachende Nlixon schudde de handen van de generaals die hun troepen over het Suez-kanaal tegen Israël aanvoerden. 'Dit is een grote dag', zei Nixon, waarop Sadat antwoordde: het is inderdaad een gro te dag voor ons'. Wat'inliet paste in het algemene beeld van feestvreugde waren de scherp schutters op de daken en de vrachtwa gens met lijfwachten, machinepistolen in de aanslag, op alle eventualiteiten voorbereid. Na de presidenten en hun echtgeno tes, volgden de ministers van buiten landse zaken. Minister Kissinger glim lachte en toonde geen tekenen van de spanning om de afluiister-affaiire die hem dinsdag op zijn plotselinge pers conferentie in Salzburg in woede had doen uitbarsten en met ontslag had doen dreigen. De eerste besprekingen tussen Sadat en Nixon waren vastgesteld voor gis teravond. Zij worden gehouden in het Tahra paleis. Het algemene thema der besprekingen gedurende het twee daags bezoek van Nixon aan Egypte is: de algemene situatie In het Mid den Oosten en de nieuwe en belan grijke rol die de Verenigde Staten in het Midden Oosten zijn gaan spelen. WASHINGTON (AiP, AFP) De democraat Joshua Eilberg, die lid is van de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft gezegd bewijzen te hebben dat minister Kissinger opdracht heeft gegeven voor het afluisteren van telefoongesprekken. 'M rganisatie Afrikaanse Eenheid vergadert OGAlDISiJOË (AP, AiFP. Reuter) De Organisatie van Afri- lanse Eenheid (OAlE) oefent sterke druk uit op de guerrilla-be dingen in Angola om hun onderlinge strijd op te geven en zich meen te sluiten. Volgens de Nigeriaanse leider, generaal Gowon, de kloof tussen de groeperingen niet alleen een voordeel voor de ortugezen, maar ook het belangrijkste obstakel op de Angolese peg naar onafhankelijkheid. ^'hgola is de enige kolonie van Portu- il waarmee nog geen besprekingen [er de politieke toekomst van het ld zijn begonnen'. Volgens Gowon, voorzitter is van de OAE, is de rdeeldheid van de guerrilla-bewe- lgen hiervoor de belangrijkste re- 1. De Nigeriaanse president riep op het aan de kant zetten van wat hij emde 'frivoliteiten' en 'onnodig on- grip'. Hij zei dat er van Afrikaanse nhei'd geen sprake zou zijn als de IE werd overheerst door verdeeld- id. Ook Zambia, Tanzania en Ghana bben sterke druk op de guerrilla- oeperingen MPLA, FNLA en ZITA uitgeoefend om de handen een te slaan. Afrikaanse regeringen hebben aan regering van Guinee Bissau om idelijkheid gevraagd over de Kaap- rdedisehe eilanden. Deze eilanden uden volgens geruchten geen deel, tmaken- van het akkoord dat Portu- 1 en de bevrijdingsbeweging voor inee Bissau de PAIGC waar- lijnlijk dezer dagen zullen sluiten, irtugal wil de elanden, die 500 kilo eter uit de Westafrikaanse kust lig- n, niet prijsgeven vanwege hun ategische betekenis en omdat anden niet grotendeels in handen n van de guerrilla's terwijl dat >r Guinee Bissau zelf wel het geval ifensie-minister Pires zei bij aan- mst in Algiers, waar de besprekin- d tussen de kolonie en het moeder- id worden voortgezet, dat de Kaap- rdische eilanden een overbrekelijk heel vormen met Guinee Bissau, reageerde ook op de woorden van Portugese leider De Spinola dat de koloniën niet bij voorbaat onaf- nkelijfcheid maar wel het recht tot fbeschikking zal worden verleend, ilfbeschlkking is onafhankelijkheid', dus Pires. ifrika en Arabieren topconferentie van de OAE die steren in Mogadisjoe begon is de 'de in de geschiedenis van de orga- satie waarbij 42 landen zijn aange ven. In zijn openingstoespraak zei 1 premier van het gastland Somalië, oehammed Said Barre, dat de Axri- 'anse landen moeten komen tot nau- ere samenwerking met de Arabische nden en tot nauwere samenwerking et de westerse mogendheden, erder al is de secretaris generaal 1 OAE geweest, hoewel de ambtster- oen over een dergelijke uitspraak estruikeld. Ook hij riep tot het aan lopen van nauwere banden met de Bij alle toejuiiohiinigem waren er toch enkele waarschuwingen aan het adres van Nixooi. Op enkele aanplakbiljetten en spandoeken was te lezen: 'Veaigeet de Pallestijnen niet' en ook dat is naar verwachting één van de belan grijkste punten waarover bedde staats hoofden zich zullen beraden bdj hun komende besprekingen. De palestijnse leider Yasser Arafat zal probere een ontmoeting te arrangeren met president Nixon tijdens diens reis d'oor het Midden Oosten, aldus heeft het linkse dagblad Al Yom woensdag in Beiroet bericht. De ont moeting zou volgens het blad in Cairo of Damascus kunnen plaatsvinden. Mocht het niet kunnen komen tot een direct contact tussen Nixon en Arafat dan zou deze laatste wellicht een onderhoud kunnen hebben met minis ter van buitenlandse zaken Henry Kis singer, aldus 'het blad. 'Het doel van Arafat zou zijn d'e officiële erkenning door de Verenigde Staten van de Palestijnen als een volk in plaats van een groep vluchtelingen. Dit zou de weg vrijmaken voor palestijnse deel name aan de vredesbesprekingen in Genève. schrijft Al Yom. Onbekende brieven gevonden van Honoré de Balzac MOSKOU (DPA) In het rijksar chief van Vilnius in de Sovjetrepu bliek Litouwen heeft men twee onbe kende brieven van de grote Franse romanschrijver Honoré de Balzac ge vonden. De brieven zijn eind 1847 en begin 1848 gedateerd en gericht aan een zekere Bïbkow. Honoré de Balzac heeft het in deze brieven over zijn maandenlang verblijf in de Oekraine. CENTRUM VOOR GEESTELIJK Een ogenblik stokte de adem van ieder die er bij was. Op het vlieg veld van Salzburg, vanwaar de heer en mevrouw Nixon naar Cairo vlogen, struikelde de president op de door de regen nat geworden vliegtuigtrap. De New York Times heeft gisteren een FBI-rapport gepubliceerd waaruit moet blijken dat 'oorspronkelijke ver zoeken' om telefoonlijnen af te tappen in de jaren afkomstig waren van Kis singer of van zijn adviseur generaal Haig, die thans één van de topmede- werkers van president Nixon is. De bedoeling was goed geïnformeerd per soneel van de nationale veiligheids raad af te luisteren en bepaalde jour nalisten die een bijzondere belangstel ling aan de lucht legden voor de SALT-ond erhan d el in genaldus het rapport. De New York Times publi ceerde een lijst van 17 personen 13 BOEKAREST, ROEMENIË (AP) De Sowjet-Unie zou Roemenië om een 'corridori hebben gevraagd voor de doorreis van troepen naar Bulgarije, zo is dinsdag uit betrouwbare bron in Boekarest vernomen. Volgens deze bronnen zou de Sowjet-Unie een per manente corridor wensen door de Roemeense provincie Dobroedja naar Bulgarije, maar uit andere bron werd vernomen dat de Russen slechts een tijdelijke doorgang zouden wensen van troepen en materiaal naar Bulga rije. Deze rapporten vallen samen met het bezoek aan Roemenië van maar schalk Iwan Jakoebowsky, de com mandant van de strijdkrachten van het Warschaupafct. Jakoebowsky zou vrijdag in Roemenië zijn aangekomen, vanuit Bulgarije, zo is uit diplomatie ke bron vernomen. ROME (AP, Reuter, UPI) De Italiaanse communistische partij heeft opnieuw geëist dat zij moet wor den opgenomen in een nieuwe coalitieregering om het land uit de ernstigste economische crisis sinds de val van Mussolini (1944) te halen. Enrico Berlinguer de leider van de partij, die de grootste communistische partij van het Westen is, verklaarde gisteren dat de impasse waarin de Italiaanse economie en politiek ver keert, alleen kan worden doorbroken door een regering, welke steunt op de samenwerking van alle volksbewegin gen.' Berlinguer zei dat Italië's zieke economie het gevolg is van een 'ver ward en onsamenhangend leiderschap, waarin het .ontbroken heeft aan more le vasthoudendheid en dat geken merkt werd door onstabiliteit.' Volgens waarnemers in Rome is de kans dat de communisten worden uit genodigd in een nieuw kabinet hoogst onwaarschijnlijk. Verwacht wordt dat president Giovanni Leon voorlopig elke belangrijke beslissing op de lan ge baan zal schuiven en zal trachten de zomerperiode te overbruggen door een kabinet van zaakwaarnemers. De ze regering zou dan geen acties gaan ondernemen om de kritieke economi sche en politieke problemen van het land aan te pakken. Zo'n kabinet zou een minderheidsregering van uitslui tend christen-democraten kunnen zijn. GOUDKOERS Uit Rome is bericht dat het dinsdag in Washington genomen besluit de officiële goudprijs te verhogen een deel van de pressie op de Italiaanse economie zal verminderen. In Wa shington gingen de ministers van fi nanciën van de tien leidende industrië landen ermee akkoord voortaan inter nationale betalingen en leningen te verrichten met goud tegen een koers, die dichtbij de vrije marktwaarde ligt, en die vier maal zo hoog is als de oude vastgelegde koers. Italië, dat bijna zonder krediet zit, heeft meer dan 64 procent van zijn reserves in goud, waarmee de waarde van die reserve's eveneens bijna verviervoudigd is. Maar volgens experts is zelfs deze Generaal Gowon Arabische landen in weerwil van pro testen van o.a. Ethiopië en Kenia die vinden dat een Arabisch aanbod voor een lening van 200 miljoen dollar nog niet de verliezen goedmaakt door de veel hogere olieprijzen. Ekangaki is maar twee jaar secretaris-generaal van de OAE geweest, heowel de ambtster mijn vier jaar duurt. De algemene vergadering van de OAE gaat zich behalve met zijn opvolging ook bezig houden met het territoriale verschil tussen Ethiopië en Somalië, met maatregelen tegen de droogte en de betrekkingen met de EEG. Ook zal het voorstel van de ministers van buitenlandse zaken besproken worden om een zwarte lijst aan te lgegen van landen die handel drijven met Rhodesië. Volgens de ministers van buitenlandse zaken, die enkèle dagen voor de algemene OAE-bijeen- komst hebben vergaderd, moet wor den nagegaan welke strafmaatregelen zijn te nemen tegen de westerse lan den die de sancties van de Verenigde Naties schenden door handel te drij ven met de voormalige Britse kolonie. Tot die landen behoren volgens de bewindslieden de Verenigde Staten, Groot Brittannië, Italië, Zwitserland alsook Nederland. Een wel bijzonder hard standpunt in de ook in Nederland actuele strijdvraag of je nou veel kunt doen om te voorkomen dat iemand (en liefst erg veel iemanden) een hartinfarct krijgt, heeft het eerbiedwaardige medische vaktijdschrift The Lancet uit Engeland. Gewoon 'nee'. JADEMA (AFP) Maarschalk Jean Bedel Bokassa, president-voor-het-Ieven I" 4e Centraal-Afrikaanse Republiek, heeft gedreigd met het weer door het n»kken van oren of handen bestraffen van banditisme. P heterdaad betrapte bandieten zal het linkeroor worden afgekapt. I11 geval 'n herhaling van de misdrijven volgt het andere oor en bij een derde veroor- !('ng de rechterhand. okassa had in 1972 al een soortgelijk decreet uitgevaardigd ten aanzien van 'even. Een aantal inwoners van de Centraal Afrikaanse Republiek loopt zo ende nog maar met één oor rond. n'4at het kwaad niet uit te roeien scheen, had Bokassa in de gevangenis van ingoei op 31 Juli 1972 stokslagen laten uitdelen, waaraan drie wegens diefstal eroordlceldc mannen bezweken en 42 werden gewond. De drie lijken en de 'wonden waren 's anderendaags op de grote markt tentoongesteld. Alle dingen die logischerwijs aan het voorkomen van hartinfarcten zouden moeten bijdragen, doen dat niet, con stateert het blad tot zijn leedwezen. Vetloze diëten, vermagering, veel be weging, niet meer roken, geestelijk tot rust komen, jammer, maar het helpt niet. 'Tot dusver hebben alle werk en alle geld die gestoken zijn in het achterhalen of uitschakelen van risicofactoren om hartaanvallen te voorkomen, weinig meer dan nul op het rekest opgeleverd.' Er zou volgens The Lancet wel iets waar kunnen zijn van de theorie dat spanningen, oververmoeidheid, frus tratie, zwaarmoedigheid en andere 'ongunstige psychologische situaties' het hart aantasten. Hartinfracten ko men meer voor bij mensen die zijn geschokt door een sterfgeval in hun omgeving of plotseling verlies van hun baan, maar ook dat is niet af doend e gedocumenteerd. Overigens zijn er wel mensen die de factor spanning zo serieus nemen dat zij de wereldkampioenschappen voet bal medisch gesproken met gemengde gevoelens tegemoet zien. Maar dat terzijde. Volgens The Lancet kunnen artsen hun patiënten wel adviseren om geen sigaretten meer te roken en te verma geren, maar ze mogen daarbij niet uit het oog verliezen dat het middel niet erger mag zijn dan de kwaal. Het leven moet genoten worden en de moeite waard zijn. 'Het emotionele welzijn moet eerst en vooral worden veiliggesteld.' Of we nu echt zo machteloos staan, weten we pas over een jaar of wat. Internationaal zijn namelijk een paar onderzoekprojecten lopende die heel zorgvuldig nagaan wat ingrijpen op basis van risicofactoren nu in de praktijk uithaalt. Naar de uitkomsten daarvan wordt in vakkringen toch met enige spanning uitgezien. Intus sen blijft vermageren en niet roken natuurlijk toch in alle redelijkheid aanbevolen. Roken Intussen ook hebben twee Britse on derzoekers alweer een nieuwe manier •bedacht waarop je van roken kanker zou kunnen krijgen. Een heel verras sende manier, namelijk via een groep kankerverwekkende stoffen die nitro- samiinen heten. Nitrosaminen worden waarschijnlijk in de maag gevormd door een chemische reactie tussen salpeterigzuur en bepaalde aminen, beide afkomstig uit voedsel. (Daarom wordt wat twijfelachtig aangekeken tegen nitriet als conserveringsmiddel voor voedsel) het zou een al te hand zame bron van salpeterigzuur in de maag kunnen vormen.) Zo'n handzame bron is sigarettenrook ook, schrijven E. Boyland en S.A. Walker van de London School of Hygiëne and Tropical Medicine In Nature (vol. 248, pag. 601-602). Twin tig sigaretten leveren net zo veel nitriet als twee ons frankfurter worst jes. Nu is dat op zichzelf nog niet veront rustend, we hadden zelfs al redenen om aan te nemen dat sigaretten in een wat andere gevaren-klasse thuisho ren dan worstjes. Maar de zaak begint interessant te worden wanneer blijkt dat sigaretten ons bovendien langs een omweg een stof opleveren (thio- cyanaat) die de verdachte chemische reactie in de maag aanzienlijk ver snelt. En het wordt helemaal boeiend wanneer blijkt dat bovendien in siga rettenrook al kant en klare nitrosami nen voorkomen. De belangrijkste daarvan ontstaat vlak achter de ver brandingszone uit nicotine en stikstof oxiden. Wat de praktische betekenis van deze nieuwe feiten en vermoedens is, laat zich nog moeilijk overzien. Maar het geeft wel weer te denken. Schimmel Dat overigens conserveringsmiddelen voor voedsel er niet voor de grap zijn, werd mij deze week welsprekend voorgehouden door de firma Bayer. Die is natuurlijk niet helemaal onpar tijdig in deze zaken. Maar Bayer heeft wel serieuze argumenten voor de stel ling dat het gezonder is om sommige schimmels te bestrijden met 'chemi sche' middelen dan om ze hun gang te laten gaan. Sommige schimmels scheiden namelijk uitgesproken gifti ge slofwisselingsprodukten af. Het klassieke voorbeeld is de chim- mel Aspergillus flavu, die pinda's waardeverhoging, gezien de zware te korten op de betalingsbalans, slechts een druppel op de gloeiende plaat. De socialistische partijleider Frances co de Martino heeft na een onder houd met president Leone verklaard dat zijn partij erbij blijft dat de economie kan worden hersteld 'zonder de offers van een recessie en werk loosheid'. Giovanni, Agnelli, de presi dent van het Italiaanse Fiat-automo bielconcern en hoofd van de bond van Italiaanse industrieën, heeft krachtig het standpunt van de socialisten ver dedigd. Agnelli zei in een vraagge sprek met het weekblad Expresso dat hij tegen kredietbeperking is maar juist minder kredietbeperkingen wil om de industrie te stimuleren en de werkgelegenheid te bevorderen. 'Deze crisis kan niet lang duren. Als dat wel gebeurt lopen wij het risico van een catastrofe; aldus de Fiat-presi dent voor gebruik ongeschikt kan maken. Dat is vrij toevallig een keer ontdekt toen kalkoenen die met grondnoten- meel werden gevoerd, bij bosjes dood gingen aan een kwaadaardige lever- aandoening. Sindsdien worden pinda's ,en pindakaas door de keuringsdienst van waren gecontroleerd op het voor komen van de geproduceerde gifstof, aflatoxine. En er wordt nog wel eens een partij uit de handel genomen. De laatste jaren, meldt de firma op gezag van prof. dr. H. K. Frank, directeur van de Westduitse overheids instelling voor conservering van le vensmiddelen, komt er een lawine van publicaties los over de giftige stofwisselingsprodukten van schim mels (mycotoxinen in de vaktaal). En behalve aflatoxine kan nog een heel rijtje van die stoffen bij chronische dierproeven kwaadaardige gezwellen veroorzaken. Ongeveer de helft van de door Penicilli'um expansum veroor zaakte bruin rotaa ntastingen bij ap pels, peren, abrikozen en perziken vormt bijvoorbeeld het eveneens ver dachte patuline, dat ook in appelsap is teruggevonden. Bij schillelkaas, aldus prof. Frank, worden gecontroleerde schimmelcultu res toegepast, waarbij tot nu toe nog in geen enkel geval toxinevorming werd vastgesteld (eamambert, brie, roquefort en dergelijk). Maar bij schimmelaantasting van kaassoorten waarbij dat niet de bedoeling is (em- mentaler, limburger, edammer) wer den wel ongewenste stofwisselingspro- dukten geconstateerd. Toegelaten conserveringsmiddelen zijn in de toegelaten hoeveelheid onge vaarlijk, vindt prof. Frank. Ze zijn niet, zoal tegenwoordig steeds vaker te horen is, vergif in ons voedsel. Het zijn goede en werkzame middelen om de vorming van gifstoffen van natuur lijke herkomst te verhinderen. Voor het geval* van schimmelbestrijdings middelen kan hij daar bepaald gelijk in hebben. Joshua Eilberg functionarissen en vier journalisten Eilberg zei in een vraaggesprek dat 'de bewijzen die wij hebben en de verklaring die Kissinger voor de se naatscommissie heeft afgelegd in di recte strijd met elkaar zijn. Kissinger verklaarde goen dat hij het afluiste ren nooit had aanbevolen. Dinsdag had de senaatscommissie al besloten de verklaringen van Kissinger op nieuw onder de loep re nemen. Tij dens een persconferentie in Salzburg deze toen woedend dat hij zal aftre den als er niet gauw duidelijkheid komt over de rol die hij dn deze afluisterzaak heeft gespeeld. STRAATSBURG (ANP) Het Euro pees Parlement 'heeft de Europese Commissie, het uitvoerende orgaan van de EEG, verzocht voor uiterlijk eind volgend jaar een Europees sta tuut te maken, waarin de rechten van die gastarbeiders dn de Europese Ge meenschap wordt geregeld. De positie van tien tot elf miljoen gastarbeiders in Euro-pa vraagt om een speciaal statuut, waarin de discri minatie van deze 'migrerende (zich verplaatsende) werknemers' wordt weggenomen, aldus het Europese Par lement op de zitting fin Straatsburg van gisteren. In een resolutie aan de socialist E. R. Wieldraaajer werd gezegd dat de gas tarbeiders 'de paria's (onaanraakba- ren) van de Twintigste Eeuw zijn'. 'Zij zijn goed voor het opknappen van cle minder aangename werkjes, zij betalen er belasting voor, maar hun wordt het recht ontzegd rechtstreeks op te komen voor hun rechten', aldus Wieldraai j er. PARIJS (Reuter, UPI) De Franse president Valery Giscard d'Estaing heeft ter bestrijding van de inflatie en de betalingsbalanstekorten een straf bezuinigingsprogram aangekon digd. Ook heeft Giscard de directeur van de Bank van Frankrijk, Olivier Wormser, ontslagen en vervangen door de 60-jarige Bernard Clappier. Giscard heeft zijn anti-inflatiepakket voor de tv in hoofdlijnen samengevat en toegelicht. Maar details maakte hij niet bekend. Volgens goed ingelichte zegslieden in Parijs zullen de olieim porten worden beperkt, zal drastisch worden beknibbeld op de verwarming van huizen en gebouwen in het land en zullen de prijzen van olie en benzine opnieuw worden verhoogd. Ook zou de inkomstenbelasting, met name voor de hogere inkomensgroe pen, worden verhoogd en zouden de particuliere bestedingen worden aan gepakt. LISSABON (AP, AFP) Het afbreken van een televisieuit zending maandagavond is het eerste geval van de censuur sinds de coup van 25 april. Dit heeft Antonio Alba Rosa Cou- tlnlio, die lid is van Ie Portuge se junta, gisteren gezegd. Hij zei dat de afgevaardigde van de Junta in het televisie-station, Mariz Fernandes, alleen maar zijn plicht had gedaan door het programma verder te verbieden. Volgens het junta-lid gaat het om een klein incident dat veel te veel aandacht krijgt. In het stuk van de groep de Commu ne, werd de draak gestoken met ex-leiders van Portugal en met Je emeritus-patriarch van Lissa bon kardinaal Dom Manuel Goncalves Cerejeira. De zege ning van geheime agenten door de patriarch werd in het stuk getoond. Door het afbreken van de uitzending is bij de Portuge se televisie een zeer gespannen sfeer ontstaan. Programmame dewerkers eisen het aftreden van junta gedelegeerde Fernan des. De politieke partijen zijn verdeeld over de kwestie. De socialistische partij heeft laten weten bezorgd te zijn over de actie van de junta. De extreem linkse beweging het Proletari aat spreekt over pure censuur, terwijl de Christen Democraten en de Portugese Demokratischc Arbeiders zich achter het be sluit van de Junta hebben geschaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9