Defensieplannen leiden tot enorme verwarring dichtbij Ministers V. d. Stoel en Vredeling botsen pommentaar Kwak argument Pijnlijke vraag Bezuinigingen gekoppeld aan overleg met Warschau Pact Zelfs speculaties over kabinetscrisis Koningin bezoekt 2 dagen Zeeland Inmenging in binnenlandse kwesties van ander NAVO-land? Oüelozingen op zee bestrijden door patrouilles? Prof. Dmidl krijgt ook in hoogste instf»rti° ffelijk het weer Langzaam warmer Strandverwachtingen ware verhalen uit brazilië weerrapporten samen tevreden veilig oosters +++oproep toeri.sten+++ ïQUW/KVAIRTET DOXDF.RDAG 13 JIM 1974 BINNENLAND K7 Dezer dagen heeft de KVP een over druk laten verschijnen van een rede die fractievoorzitter Andriessen in naart voor zijn partijgenoten heeft rehouden onder de titel 'In het een- rum van de Nederlandse politiek'. jVij zouden daar op deze plaats geen tandacht aan schenken, al de heer (Vndriessen aan die overdruk niet een nerkwaardige begeleidende brief had toegevoegd. jaarin constateert hij, dat 'de Neder- andse kiezer' thans 'een voorkeur toont voor de structurering van de sjederlandse politiek in drie hoofd- itromen: socialisten, liberaal-conserva tieven en christen-democraten'. Alleen al gezien het grote aantal thuisblijvers bij verkiezingen liikt ons dat een nogal aanvechtbare conclusie. Bedenkelijker is echter, wat de heer Andriessen hierop laat volgen. 'Een zodanige tendens', schrijft hij, 'wordt mijn partij positief begroet, omdat de KVP principieel gekant is tegen een tweedeling in de Nederlandse po litiek, wegens de mogelijke, zo niet waarschijnlijke, polariserende uitwer king daarvan op onze samenleving'. Nu, dat is wel een heel zwak argu ment voor het bestaansrecht van het CDA. Als de heer Andriessen voor de christen-democraten uitsluitend een functie ziet, omdat anders de socialis ten en de liberaal-conservatieven te veel zouden polariseren, dan heeft het CDA althans in de gedachtengang de heer Andriessen wel heel weinig diepgang. De redenering van de fractieleider van de KVP geeft opnieuw voedsel aan het bange vermoeden, dat het CDA jzoals men dat in de KVP ziet, weinig Imeer is dan een vaag centrumachtig 'geheel. Daarmee heeft de heer An driessen het CDA een slechte dienst bewezen. Hij zou er goed aan doen, de rede die de heer Kruisinga zater- in Apeldoorn heeft gehouden, 'eens goed na te lezen. Hij zal daarin heel wat betere argumenten vopr het CDA aantreffen. Zo duidelijk als de woede van Henry Kissinger in Salzburg overkwam, zo onhelder is, wat de Amerikaanse mi nister nu precies tot zijn geruchtma kende uitbarsting heeft bewogen. Verbittering over het gemier van criti ci die oude koeien uit de sloot haal den op een moment dat Kissinger, niet zonder reden, niets dan algemene geestdrift over zijn briljante prestaties in het Midden-Oosten verwachtte? Of de hoop wellicht, dat hij, door nu bepaalde beschuldigingen met een fors dreigement en veel vertoon van emo tie te verwerpen, nieuwe onthullingen zal voorkomen? Deze veronderstelling is niet volstrekt ongegrond: in Was hington wordt er rekening mee gehou den, dat Charles Colson, een gewezen assistent van Nixon die onlangs be loofd heeft alles te vertellen wat hij ovef 'Watergate' weet, ook belastend materiaal over Kissinger in petto heeft. In dit opzicht zou de verklaring van goed gedrag die Kissinger van de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft gevraagd, en die hij ook wel zal krijgen, hem waar schijnlijk weinig baten. Ook tegen nieuwe 'lekken' in het Congres biedt zo'n verklaring onvoldoende bescher ming. Want de lekken waaruit de Amerikaanse pers haar gegevens over Kissingers afluister-affaire put, zitten niet in de Senaatscommissie. Ze moe ten waarschijnlijk worden gezocht in de juridische commissie van het Huis van Afgevaardigden, die Nixons han del en wandel onderzoekt en daarbij ook een blik werpt op stukken over diens voormalige assistent voor natio nale veiligheidszaken, Henry Kissin ger. Kissinger zelf heeft als. verklaring voor zijn optreden in Salzburg gege ven, dat hij als minister niet meer behoorlijk kan functioneren, als hij in eigen land van leugens wordt' beticht. Als deze verklaring juist is, siert ze Kissingers karakter en ambtsopvatting. Maar ze werpt tevens een intrigerende vraag op: waarom zou wat voor Kis singer geldt, n:et opgaan voor Nixon? Het móet voor de Amerikaanse presi dent een pijnlijke ervaring zijn, dat deze vraag, nota bene op een reis die mede bedoeld is om 'Watergate' even naar de achtergrond te dringen, door toedoen van zijn minister van buiten landse zaken aan de orde wordt ge steld. door Ferry Mingelen DEN HAAG Rond de Nederlandse defensieplannen die moment teel in de NAVO worden besproken, is de grootste verwarring ont staan nu minister Vredeling bepaalde bezuinigingen (met name de inkrimping van het parate deel van de landmacht) wil koppelen aan de besprekingen tussen NAVO en Warschau Pact in Wenen over wederzijdse troepenverminderingen. Dit bericht is afkomstig vanuit de ambtelijke delegatie die de minister naar de Noorse stad Bergen is ge volgd voor het overleg in de NAVO- commissie voor nucleaire planning. De minister zou zich voor de koppe ling officieel pas vrijdag op de verga dering van de NAVO defensieminis ters in Brussel uitspreken. Vanuit de delegatie is benadrukt dat deze koppe ling altijd ai in de plannen was voorzien, maar niet zo duidelijk er in was gezet. 'Daarover zijn kennelijk misverstanden bij de NAVO-partners gerezen', zegt men. De vraag rijst of er werkelijk niets nieuws onder de zon is. Zoals bekend hebben 'het NAVO hoofdkwartier en wat belangrijker is, NAVO-iidstaten als Amerika en West-Duitsland zeer negatief gereageerd op de Nederland se defensieplannen. De kritiek spitste zich toe op het fedt dat Nederland op de voorgestelde manier al eenzijdig zijn defensie-inspanning zou vermin deren, vooruitlopend op het navo- W-airschau-Paet overleg in Wenen over troepenvermindering. Op deze manier zou de onderhandelingspositie van de NAVO in Wenen ernstig verzwakt worden. Door nü een koppeling aan te brengen tussen de bezuinigingen en het troepenoverleg, komt men aan deze kritiek tegemoet. Het is niet ondenkbaar dat minister Vredeling gezien .de kritiek deze concessie heeft willen doen, omdat hijzelf ook al de nódige twijfels zou hebben over de bezuinigingsplannen waarover het ka binet-Den Uyl een voorlopig akkoord had bereikt. Deze verwarde situatie (zijn er nu wel of geen concessies gedaan?) maakt het erg moeilijk enige voor spelling te doen over de afhandeling van de defensieproblematiek in het kabinet en in de Tweede Kamer. Zo als bekend waren de confessionele ministers en de AR en KVP-fracties, geleid door de bewindslieden die zich beroepshalve met defensie en NAVO bezig houden, de AR-staatssecretaris Kooyman (buitenlandse zaken) en de KVP-staatssecretaris Van Lent (KVP), ook allesbehalve gelukkig met de de fensieplannen. Bij hen was veel irrita tie ontstaan omdat er in een socialis tisch onderonsje van premier Den Uyl, minister Vredeling, minister Duisenberg (financiën) en staatssecre taris Stemerdinfc (defensie) overeen stemming over het defensiebudget werd bereikt, alvorens de problema tiek in de voltallige ministerraad aan de orde kwam. Zij hebben hun .uiteindelijke beslis sing over dat voorlopige defensie-ak koord afhankelijk gesteld van het NA- VO-oordeel. Als dat eindoordeel van de NAVO positief is, dan is de kou uit de lucht, voorlopig. Mocht het definitieve NAVO-beraad over de be zuinigingsplannen ondanks al of niet vermeende concessies van minister Vredeling toch op bepaalde punten negatief uitvallen, dan zijn de poppen aan het dansen. De confessionele mi nisters gesteund door enkele PvdA- bewindslieden zullen dan aandringen op verhoging van defensiebudget, een zaak dlie bij andere PvdA-ministers en vooral ook bij de PvdA-fractie in de Tweede Kamer hard zal aankomen. 'Crisis' De afgelopen weken is in politiek Den Haag al druk gespeculeerd over een crisis in het kabinet op dit punt. Een kabinetscrisis zou tot nieuwe ver kiezingen kannen leiden, hetgeen Minister Van der Stoel geen enkele fractie wil, of tot een reconstructie van het kabinet. -Sommi ge heftige voorvechters van het Chris ten Democratisch Appèl (de samenwer king tussen KVP, AR en CHU) vooral in KVP-kring zien deze ontwikkeling met enige positieve belangstelling te gemoet. Als het kabinet gereconstru eerd moet worden, zou D'66, de partij die tenslotte geen kiezers meer heeft, moeten verdwijnen en wat zou dan mooier zijn voor het CDA als de CHU daarvoor in de plaats kan komen, zo wordt geredeneerd. Deze schone vooruitzichten worden momenteel niet gedeeld door de KVP- fractieleider Andriessen en volstrekt afgewezen door zij AR-coüega Aan- tjes die het gewoon ethisch onverant- Van een verslaggever GOES Koningin Juliana begon gis teren een tweedaags bezoek aan Zee land. Gistermorgen werd zij ontvangen door het gemeentebestuur van Goes en bezichtigde ze het vorige week her opende, gerestaureerde stadhuis op de markt. Op de markt werd zij opgewacht door een deputatie van 21 plattelands vrouwen, gekleed in klederdrachten, afkomstig uit de verschillende streken van Zeeland. De koningin kreeg bij aankomst bloemen aangeboden van het dochtertje van de busgemeester van Goes, Caroline Huber. Gistermiddag maakte koningin Juliana een reisje door de zak van Zuid-Beve land op het historisch museumlijntje van de „Stichting Stoomtram Goes- Borsele'. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel is zeer geschrokken over uitlatingen van zijn defensiecollega Vredeling betreffende het invoeren van een soort Breznjew doctrine voor de NAVO-landen. Buitenlandse zaken gaf gisteren namens de regering een verkla ring uit, waarin het zich scherp keert tegen de opvattingen van minister Vredeling op dit punt. Minister Vredeling stelde tijdens zijn gesprek met de Amerikaanse defensieminister Schlesinger in de Noorse plaats Bergen voor een soort Breznjew-doctrine in de NA VO in te voeren in die zin dat NAVO-lidstaten zich zouden mogen bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van een NAVO- land indien daar, zoals bijvoor beeld in Griekenland, de democra tie om zeep wordt geholpen. Vol gens de doctrine van de Russische partijleider Breznjew hebben socia listische landen het recht in een ander socialistisch land in te grij pen indien daar het socialisme wordt bedreigd. Deze doctrine leid de onder meer tot de inval in Tsjechoslowakije in 1968. Vredeling hield zijn Amerikaanse collega voor dat Nederland moei lijk het Amerikaanse Griekenland- beleid kan verdedigen, waarop Schlesinger zei het onlogisch te vinden Amerika nu te verwijten zich niet met de interne aangele genheden van Griekenland te wil len bemoeien terwijl in andere gevallen Amerikaanse inmenging in interne aangelegenheden van andere landen altijd wordt gekriti seerd. De Nederlandse regering wijst Vredelings opvattingen op dit punt nu met de meeste nadruk van de hand; iedere vorm van inmenging in de binnenlandse verhoudingen van een ander land wijst de rege ring volstrekt af, deelde een woordvoerder van buitenlandse za ken gisteren mee. Voor de rege ring is en blijft het uitgangspunt dat ieder land het recht heeft om in vrijheid zijn eigen toekomst te bepalen. Hiermee is, aldus buiten landse zaken, overigens geheel in overeenstemming het zoeken naar wegen binnen de NAVO om te bevorderen dat het Griekse volk in vrijheid en dus op democratische wijze over zijn eigen lot zal kun nen beslissen Minister Vredeling woord vindt voor het CDA een kabi netscrisis te stimuleren. Kamer? Als het kabinet niet uit de defensie- problemen komt, bestaat ook de mo gelijkheid dat de bezuinigingsplannen ongewijzigd bij de Kamer worden in gediend, die dan maar uit moet ma ken wel'ke bezuinigingen wel en niet moeten worden doorgevoerd. De PvdA-fractieleider Van Thijn gaf er deze week, in- een commentaar op de defensieproblemen blijk van, deze ont wikkeling positief te beoordelen. 'De KVP heeft ook altijd bezuinigingen bepleit, daar moet toch wel een werk bare meerderheid mee te vinden zijn voor de defensiereorganisatie', zei hij. Hij vergeet daarbij echter dat, ais het resultaat van deze mogelijke samen werking voor de ARP-fractie onaan vaardbaar is, dit, volgens de fractie, er toe zal leiden dat de AR-miniSters het kabinet verlaten en dan staan de door niemand gewilde verkiezingen voor de deur. Zo te zien reden genoeg voor premier Den Uyl om de defensieproblemen nniet met gepantserde vuist maar met fluwelen bandschoenen aan te pakken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De mogelijkheid wordt onderzocht om geregelde en gerichte patrouilles uit te voeren om vast te stellen of schepen illegaal olie lozen op zee. Nu worden lozingen gemeld door passerende vliegtuigen en schepen. Hoewel dit systeem door het drukke internationale verkeer voor de Nederlandse kust bevredigend werkt, worden toch niet alle veront reinigingen tijdig gemeld. Met name 's nachts kunnen verontrei nigingen niet worden waargenomen en op plaatsen waar de internationale scheepvaart op korte afstand van de kust komt, kan bij aanlandige wind olie reeds na enkele uren op de kust aanspoelen. De verontreiniging wordt dan pas geconstateerd bij de recente strandverontreiniging van Ameland en Schiermonnikoog. Dit zeggen de ministers Vredeling, Westerterp en Van Doom in ant woord op vragen van het tweede ka merlid Vellenga (PvdA). Het is, zeg gen zij verder, moeilijk vast te stellen welk schip voor de verontreiniging heeft gezorgd. UTRECHT Prof. Daudt en zijn vijf wetenschappelijke medewerkers had den gelijk toen ze in februari 1973 een dienstbevel van het college van bestuur weigerden te accepteren. Dat heeft de centrale raad van beroep in Utrecht in feite uitgesproken. De raad bevestigde het vonnis van de Amster damse ambtenarenrechter, die prof. Daudt eerder in het gelijk stelde. De centrale raad is van oordeel dat het college van bestuur onvoldoende zorgvuldig heeft gehandeld met de uitreiking van het dienstbevel. Wel hebben prof. Daudt en zijn medewer kers nalatig gehandeld door zonder «nige aankondiging tot staking over te gaan, maar ook het college heeft te Weinig gedaan aan bemiddeling in de conflicten aan het instituut voor we tenschap der politiek. Van onze iveerkundige medewerker Het gaat uitstekend met het weer. De komende dagen zal er geen regen vallen en we mogen flinke zonnige perioden verwachten. De wind waait uit het noordoosten, later ivellicht uit het oosten en van die kant uiordt gaandeweg warmere lucht aangevoerd. Daarin komt de temperatuur in het binnenland vanmiddag plaatselijk al tot twintig graden Celsius, tijdens het weekend zijn maxima van 23 tot 25 graden niet ondenkbaar. Dat het zowel voor de hooiende hoer als voor de vakantieganger de betere kant uit is gegaan, is te danken aan een hogedrukgebied van 1030 millibar ten zuidwesten van Ierland. Niet dat het nu de circulatie in het Noordzee gebied hoogstpersoonlijk is gaan be heersen, maar het gaf de stoot tot het ontstaan van een nieuw maximum op een voor de vakantiegangers niet te versmade plaats: Midden-N oorwegen. Om 7 uur gisteravond was dit maxi- murr toegenomen tot 1027 millibar waarbij de barometers in Scandinavië in het Noordzeegebied nog voortdu rend verder omhoog liepen. Gunstig voor het op dreef komen van de noordoostelijke circulatie en ook de liichtdrukdalingen in Zuid-Frankrijk en Noordrltalië, hier en daar 2 milli bar in drie uur. Aan de Riviëra tekende zich op de kaart van woensdagmiddag vier uur een afzonderlijk lage druk kerntje af 1008 millibar) dat in Nice een mati ge zuidelijke wind, daarentegen in Marseille een noord-noordwesten wind van gemiddeld 9 beaufort (storm) in het letien riep. Een en ander geeft voor ons uitzicht ojj zomers weer met temperaturen van 20 tot 25 graden C. in het weekend. In Zuid-Frankrijk is het alweer zo ver. Perpignan aan de voet van de Pyreneeën kwam gister middag al op 29 graden en in zuid westelijk Engeland en zuid Wales de den de thermometers het plaatselijk tot 22 a 23 graden. Warm weer heerst er momenteel ook in West-Rusland, aan de noordzijde van een 995-millibar-diepe Oekrainede- pressie. In Moskou was het om 4 uur 23 graden, Chemigow op 51 gr. noord, 31 oost, 27 graden. De warme lucht drong door tot het uiterste noordoosten van Polen, waar Suwalki op 23 graden kwam. Langs het schei- dingsgebied tussen warme lucht en koudere boven Midden-Europa (plaat selijk maar 9 tot 10 gr.) vormde zich een uitgestrekt neerslaggebied van Roemenië tot over Zuid-Finland. Vooral in zuid- en zuidoost-Polen viel veel en zware regen. Topscore van gisteravond over de voorafgaande twaalf uur werd het Karpaten-berg- station Kasproimj Wierch met 47 mm. Tarnow in Zuid-Polen meldde 25 mm, Przemysl in Zuidoost-Polen 23 mm, Warschau 12. Een warmtefront uit Ierland zwakt af, daardoor vermoedelijk geen sterke be wolking en overwegend zonnige perio den. Een zwakke tot matige noordoos telijke wind, middagtemperaturen 16 tot 18 graden, zeewater 13 tot 14 gr. Vooruitzichten: Ook tijdens het week end warm zomerweer. Amsterdam zwaar bew. 15 2 De Bilt zwaar bew. 15 0 Deel en zwaar bew. 13 0 Eelde licht bew. 14 2 Eindhoven zwaar bew. 15 0 Den Helder regenbui 12 0.1 Luchth. R'dam zw. bew. 14 0 Twente zwaar bew. 14 1 Vlissingen zwaar bew. 14 0.1 7. d.-Limburg zwaar bew. 14 0 Aberdeen zwaar bew. 13 0 Barcelona onbew. 20 n Berlijn regen 18 2 Bordeaux licht bew. 18 0 Brussel zwaar bew. 14 0.1 Frankfort half bew. 15 0.1 Genève zwaar bew. 13 0 Helsinki regen 13 1 Inssbrück zwaar bew. 14 4 Kopenhagen onbew. 15 3 Lissabon zwaar bew. 28 O Locarno licht bew. 17 0 Londen zwaar bew. 16 0 Luxemburg licht bew. 15 Madrid licht bew. 26 0 Malaga licht bew. 24 0 MUnchen regenbui 13 6 Nice onbew. 24 0 Oslo onbew. 16 0 Parijs zwaar bew. 15 0 Rome onbew. 23 0 Split onbew. 24 0 Stockholm zwaar bew. 14 0 Wenen regenbui 15 0.1 Zürich regen 12 2 Casablanca zwaar bew. 23 0 Las Palmas half bew. 25 0 New York onbew. Tel Aviv half bew. 26 0 Tunis half bew. 28 0 onder redactie van loessmit Weerrapporten van gistermorgen Maximum temperaturen van gisteren en neerslag afgelopen 24 uur. Verweg, waar het huis van de grootgrondbezitter en de schuren van de boerderij staan, is ook het kantoortje. In het kantoortje wor den altijd de lonen uitbetaald van de suikerrietkappers van Santa Cruz. Ook daar is het druk. De mensen ptiilen het gebouwtje uit. Ginds, diep het binnenland in, zijn het voornamelijk vrouwen, hier voornamenlijk mannen. Ze zijn ge komen met lege jutezakken want als ze betaald worden kunnen ze meteen inkopen doen in de winkel. Maar ook dit keer blijven die zakken slap en leeg zoals dat ook de voorgaande weken gebeurde. De boekhouder deelt mee aan de men sen die het dichts bij het loket staan: Er wordt niet uitbetaald want de prijs van het suikerriet is gedaald. De mannen worden er niet eens meer kivaad of onrustig om. Met doffe gelatenheid keren ze terug naar huis waar de kinderen sterven aan die ziekte die je niet mag noemen (hongeroedeem). Vlakbij rijdt een chauffeur een mercedes voor de deur van het 'grote huis.' Het huis van groot- grondbezetter José Borges. Hij gaf het bevel om niet uit te betalen. Zijn vromo gaat naar de stad om inkopen te doen.' Dit is een stukje uit één van de ware verhalen uit Brazilië, geschre ven door Jan Rutgers, die negen jaar als missionaris in dat land werkte. De bundel heet Arapon- ga, de naam van een veel in kooi en gehouden witte vogel uit de oerwoiiden, die gewoonlijk zo'n herrie mxiakt dat je denkt dat er een smid op een aambeeld slaat. Samen met De Hostink in Amers foort heeft CL AT Nederland het boekje uitgegeven. Het zijn 21 kor te verhalen die geromantiseerd zijn en niet gaan over staatshoofd en, staatsgrepen en alles wat de slaat wel voor de bevolking zou doen. Ze gaan over de gewone arme mensen die zelf voor hun vrijheid vechten onder het motto: alleen het volk bevrijdt het volk. Je vindt ze overal in Latijns Ame rika zegt Jan-Rutgers. Hun ver halen zijn net zo belangrijk als die van de anderen die je in kranten en op de tv tegenkomt, zij zijn bezig met hun eigen bevrijding. De verhalen uit Brazilië die ik in dit boekje heb opgeschreven, heb ik met hen meegemaakt of zij hebben ze mij vertelt' Zijn bemoeiingen met de vorming van de ongeletterde arme platte landsbevolking waren voor de au toriteiten aanleiding genoeg om Rutgers op te pakken en later over dr grens te zetten. Hij kan dan ook vertellen oner dingen die die zelfde autoriteiten niet lettek zit- Wie m het noodden van het land woont, hoeft niet ver van huis om een week in een vormingscentrum te kunnen doorbrengen. In het Groningse Paterswolde is 'De Drie klank' te vinden (van de stichting gereformeerd vormingswerk in de noordelijke prwindes), waar tot diep in augustus zomerweken ge houden worden. Weken om samen met anderen te praten, bezig te zijn en zich te ontspannen. Mensen van zestig jaar en ouder kunnen speciaal terecht tussen 8 en 13 juli ('waarvoor leeft een mens eigen lijk?') Van 02 tot 27 juli is er een gezinsweek (vanaf zestien jaar), waar het onderwerp 'Samen gezin zijn, ja gezellig' is. Helemaal voor mensen ven dertig tot ongeveer vijftig jaar, die er hoe dan ook alleen voor staan, is de week van 29 juli tot 3 augustus ('samen leven zal ons een zorg zijn') en voor iedereen ziji de weken van 6 tot 10 en van 12 tot 17 augustus. Dan wordt er gesproken over en gewerkt aan deze problemen: 'met konflikten leven' en 'ekonomiscb verder groeien of niet?', onderwer- pen waarmee iedereen te maken heeft. Bij tijdige aanmelding en voldoende deelname wordt er voor een aparte opvang voor kleinere kinderen gezorgd. Inlichtingen bij Vormingscentrum 'De Drieklank', postbus 30 in Paterswolde, tel 05907-2700. ten: werklozen die een maar een maal per jaar gebruikt jachtter rein van Franse suikerbaronnen be zetten en er goede bouwgrond van maken; protestmarsen naar de bur gemeester; de verdwijning van 'op standige elementende schoen- poetsertjes en al die mannen die ondanks hun angst voor de bazen toch in geheim lid van een vak bond worden. Achter in het boekje is de inhoud van een eenvoudig schoolboekje voor volwassen analfabeten opge nomen dat samen met landarbei ders is gemaakt. 'Araponga' kost f2.75. Wie het niet kan bemachti gen kan f3.65 (incl. porto) storten op postgiro 1918108 van CLAT Ne derland. Niemoegracht 47, Utrecht wel even Araponga op het strookje zetten Een illustratie uit de bundel 'Ara ponga', verhalen uit Brazilië: Ama- ro Piao die ondanks zijn armelijke omstandigheden tevreden zijn strootje rookt, pikzwarte tabak in een stuk maisblad gerold. Op een ochtend vonden ze in Ou wehands dierenpark vlak voor de deur van een van de winkels zaag sel en houtsnippers. Inbraak, denk je dan meteen, maar er bleek niets vernield te zijn en er werd geen cent vermist. Later op de dag werd pas duidelijk wie de rommel daar gemaakt had: een bonte specht, die in een boom pal voor de winkel deur met de bouw van een nest bezig was geweest. Blijkbaar vond de vrije specht dat het nergens zo veilig was als binnen de hekken van de dierentuin, om zo te zeggen in het hol van de leeuw. In hetzelfde park werden aan het eind van elke dag alle ijspapiertjes en patatzakjès op de kilometerslan ge paden door mannen met een groot soort stoffer en blik opge veegd. Dat hoeft nu niet meer, want Ouwehand heeft een naburig schoonmaakbedrijf ingezet, dat de vloer van het dierenpark nu dage lijks met een enorme stofzuiger komt aanvegen. Een oosters schapenscheerdersfeest zou je ten minste in het Midden rusten zoeken, maar zo ver hoeft niemand te gaan. Het Heilig Land is vlakbij, althans de Heilig Land Stichting, het bekende bijbelse openluchtmuseum in Nijmegen Daar zou op tweede pinksterdag al een 'oosters schapenscheerders- feest' plaatsvinden, mara het was toen zulk slecht weer dat het feest verschoven is naar aanstaande zon dag. In het museum, aan de weg van Nijmegen naar Groesbeek, wor den tussen elf en vijf uur dan niet alleen schapen geschoren, potten gebakken, lapjes geweven en wol gesponnen, maar voeren danseres sen ook oosterse dansjes uit. De schapen zijn uiteraard van Neder lands 'fabrikaat'. 'Toen ik bier binnenreed, zag mijn auto er heel anders uit.' HOOG WATER 14 Juni. Vlisslngèn 8.31- 20.49. Haringvltetsluizen 9.54-22.24. Rotter dam 11.05-23.15. Scheveningen 9.18-21.49. IJmuiden 10.07-22.33. Oen Helder 0.30-13.16. Harlingen 3.21-15.49. Delfzijl 5.57-18.05. Onderstaande personen wordt dringend ver zocht de ANWB-ularmcentrale in Den Haag te bellen, tel. 26 44 26. .Nederland Terschelling: P^ Brussee. Rot- John Wheatley uit de Ver. Staten, Belgische Fiat. Engeland mej. J. Wassink, Ermelo, witte Slmca 1000. 77—65—XA. Duitsland K. Gort. Heerlen. Dultsland-Frankrijk fam. W. Dekker. Ca- stricum (NH), mosgroene Fiat 124 mot cara van, 61—71—XM. Luxemburg-Frankrijk J. L. Zilllnger Mole naar. Dongen (NBr.) rode Volvo met cara van. Fam. M. Turnhout. Rotterdam in Blau we Ami superclub, 07—81—ZA. Frankrijk Fam. H. Ourthuizen, Amster dam. witte Daisun 100a. Oostenrijk-Joegoslavië Echtp. E. van Arum, Amsterdam, groene Fiat 850. 51—81PK. Fam. A. H. Marring. Assen, groene Flat 134 special, 37—75—PJ. Turkije Fam. J. Harkema, Franeker, be|« ge Mercedes L508D kampeerbus, AJ—88—'M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7